Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Είμαι καινούρια στην παρέα σας αλλά οχι στο πρόβλημα.... Και εγώ ψάχνοντας στο νετ πληροφορίες για όζους στο θεροειδη οδηγήθηκα εδώ και είμαι πολυ χαρούμενη που σας βρήκα!! Διάβασα αρκετά ποστ(ομολογώ οχι όλα γιατί μετά απο κάποιο σημείο κουράστηκα) και ενημερώθηκα αρκετά και μου έφυγε λίγο το άγχος...!! Είμαι αρκετά μπερδεμένη με αυτό το θέμα...

Πριν μια δεκαεπενταετία έχοντας κάποιο πρόβλημα στο γόνατο πήγα σε έναν ορθοπεδικό και με το καλησπέρα σας πριν ακόμα πω το προβλημά με το πόδι μου διέγνωσε οτι έχω βρογχοκήλη... και με έστειλε για περαιτέρω εξετάσεις. Για να μην πολυλογώ τελικά είχε δίκαιο διεγνώσθει πολυοζώδης με 2 μεγάλους όζους ( 3,1 και 5 αριστερά και δεξιά αντίστοιχα) και πολλούς μικρούς κάτω των 2 cm. Το σπινθηρογράφημα έδειξε ψυχρούς όζους και η παρακέντηση οτι δεν υπάρχει ένδειξη κακοήθειας!Οι αιματολογικές φυσιολογικές τιμές ...!! Μου έδωσε η ενδοκρινολόγος τότε Τ4 το οποίο συνεχίζω να παίρνω μέχρι σήμερα!!

Ερχόμαστε στο σήμερα.... και εδώ ισχύει το "σαν να μην πέρασε μια μέρα"

Οι εξέτασεις αίματος φυσιολογικές τιμές, οι όζοι παρά την λήψη Τ4 όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουν αλλάξει σε μέγεθος ούτε χιλιοστό... παραμένουν ψυχροί και η παρακέντηση δεν δείχνει κακοήθεια.....

Οι απόψεις των γιατρών που έχω επισκεφθεί κατά καιρους διίστανται....

Οι μεν λένε "οτι κοιμάται για τόσα χρόνια απλά δεν το πειράζουμε γιατί αν διαταραχθεί η ισορροπία ,μπορεί κάπου αλλού να ξεσπάσει" και οι δε " εφόσον είναι πάνω απο 2 cm και ψυχροί, είναι σαν ενεργό ηφαίστειο και πρέπει να αφαιρεθεί ο θυρεοειδής"

Oυφ είμαι αρκετά μπερδεμένη δεν ξέρω τι να κάνω.....!! Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας μια που έχετε το ίδιο πρόβλημα ......

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Interloudio καλησπερα!!Και εγω καπως ετσι ημουν,με παρακολουθηση απο το 2005,με πολυοζωδη βρογχοκηλη,χασιμοτο,υποθυρεοειδισμο και μια παρακεντηση που ειχε βγει αρνητικη.Οι γιατροι μου ελεγαν συνεχως οτι θελει παρακολουθηση και οτι καποια στιγμη θα πρεπει να αφαιρεθει,επειδη δεν συρρικνωνονται οι οζοι(αλλοι θερμοι και αλλοι ψυχροι).Μονη μου πηρα την αποφαση,μετα απο συμβουλη φιλου μου γιατρου να το βγαλω γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβεται μεσα σε εναν οζο.Και ευτυχως χειρουργηθηκα,γιατι τελικα κρυβοντουσαν πολυ καλα αρκετες καρκινικες εστιες ,περιπου 7 χιλιοστα ο καθενας!!Δεν θελω να σε φοβισω,αλλα στη θεση σου δεν θα το αφηνα ετσι!!Εξαλλου δεν υπαρχει περιπτωση να εξαφανιστουν,δυστυχως!!Οποτε καποια μερα θα σου το πει και ο γιατρος οτι πρεπει να χειρουργηθεις.Να ξερεις επισης (γιατρου λογια)οτι σε μια παρακεντηση,η βελονα μπορει να μην πεσει ακριβως στα κακοηθη κυτταρα.Στη θεση σου θα τον εβγαζα ,για να μην εχω στον νου μου διαρκως,οτι πρεπει να κανω τακτικες παρακεντησεις,εξετασεις κτλ.Ειναι ευκολη επεμβαση,μη φοβασαι καθολου και η κακοηθεια σπανια!!!

Link to comment
Share on other sites

Mikemam, καλωσηρθες στην ζεστη αγκαλια μας. Την απαντηση στην ερωτηση σου θα την αφησω στα υπολοιπα παιδια της παρεας ( θαρθουν και οι υπολοιποι να σου πουν γνωμες). Εγω θα σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου, καλη επιτυχια στην επεμβαση και γρηγορα περαστικα και να ξερεις πως οτι χρειαστεις........ θα μας βρεις κοντα σου.

Interloudio, καλωσορισες κι εσυ κοντα μας και να ξερεις οτι η εισοδος σου με τα συγκεκριμενα λογια ηρθε να επιβεβαιωσει αυτο που υπερασπιζομαστε με τη ψυχη μας.

<<Καλησπέρα σας!! Είμαι καινούρια στην παρέα σας αλλά οχι στο πρόβλημα.... Και εγώ ψάχνοντας στο νετ πληροφορίες για όζους στο θεροειδη οδηγήθηκα εδώ και είμαι πολυ χαρούμενη που σας βρήκα!! Διάβασα αρκετά ποστ(ομολογώ οχι όλα γιατί μετά απο κάποιο σημείο κουράστηκα) και ενημερώθηκα αρκετά και μου έφυγε λίγο το άγχος...!! Είμαι αρκετά μπερδεμένη με αυτό το θέμα...>>

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εφοσον το παρακολουθεις στενα, μην πανικοβαλεσαι. Αν οι γιατροι σου κρινουν οτι η αδρανεια αυτη κρινεται επικινδυνη και οτι πρεπει να πας για αφαιρεση, τοτε να τους ακουσεις. Αν σε πειθουν οτι δεν υπαρχει προβλημα...... μεινε στην τακτικη παρακολουθηση του ωστε αν τυχον αλλαξει κατι,να το αντιμετωπισεις εγκαιρα. Και παλι το λεω οτι προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην καταφευγουμε στην αφαιρεση του αδενα αν δεν κρινεται αναγκαια γιατι η θυροξινη δε θα κανει απολυτα την ιδια δουλεια με τον αδενα και ισως δημιουργηθουν αλλα προβληματα. Επομενως, μονο οι γιατροι που σε παρακολουθουν μπορουν να αξιολογησουν την κατασταση σου. (παρε γνωμες απο διαφορετικους γιατρους πριν αποφασισεις οτιδηποτε.)

Η εμπειρια της Soniας βεβαια, αποδεικνυει οτι δεν αφηνουμε τιποτα στην τυχη του. Θα το σκεφτομουν ..........


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα!!!Τι κάνει η όμορφη παρεούλα???Έχω αρκετές απουσίες!!!Θα με συγχωρέσετε!!:D Καλώς ήρθατε mikeman και Interloudio!!Αγαπητό μου όστρακο αν θέλεις κάποια βοήθεια μία συμβουλή από μας μπορούμε να σε βοηθήσουμε βάσει τα δικά μας βιώματα με την ασθένεια (δεν είμαστε γιατροί και δεν πρόκειτε να γίνουμε)!Σέβομαι απόλυτα την σύνχυση που έχει στο μυαλό σου με τα πολλά δεδομένα που διαβάζεις στο νετ στον τύπο και ότι ακούς στο περιγυρό σου σχετικά με την ασθένεια αλλά δεν σου δίνει όμως το δικαίωμα να μίλας λίγο έντονα και άσχημα απευθυνόμενος σε ανθρώπους που μιλάνε μεταξύ τους με όμορφο τρόπο εκθέτοντας την αγωνία τους και την χαρά τους.Τέλος αν θέλεις την βοηθεία μας για οποιαδήποτε απορία όπως προείπα πολύ ευχαριστως να στην δώσουμε αν δεν σου αρέσει όμως η παρέα μας μπορείς πολύ απλά να μην μας παρακουλουθείς!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..!!

@georgiamami Χαρηκά πραγματικά που σας βρήκα γιατί είναι μεγάλη υπόθεση να ξέρεις οτι υπάρχουν άτομα που μπορούν να καταλάβουν τις ανησυχίες ή την ανασφάλεια σε κάποιο πρόβλημα υγείας πόσο μάλλον όταν πρόκειται για "σφάξιμο"... Πιστεύω οτι καθένας μας δεν μπαίνει σε ένα φόρουμ για να δεχθεί ιατρικές συμβουλές ή να βρεί μαγικές λύσεις. Εκείνο που ψάχνουμε είναι την αλληλοσυμπαράσταση μεταξύ των μελών κάτι που είναι πολύ σημαντικό για την ψυχολογία μας, οπως επίσης και κάποιες συμβουλές ή και απαντήσεις σε απορίες απο τους ομοιοπαθούντες που έχουν ξεπεράσει το πρόβλημα.... Βεβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά ενήλικες είμαστε και μπορούμε να κρίνουμε...!!

Αυτά τα 15 χρόνια από γιατρό σε γιατρό τρέχω..γιατί φοβάμαι να κάνω την έπεμβαση!! Ίσως προσπαθούσα ενδόμυχα να πάρω παράταση χρόνου από την τελική μου απόφαση.Απλά τώρα αισθάνομαι οτι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου, και δεν μπορώ να το αφήνω άλλο! Είναι πολυ ψυχοφθόρο αλλά όσο το αφήνω χρειάζονται και χρήματα...εξετάσεις, παραεξετάσεις, γιατροί κτλ

@sonia64 Αυτός είναι και ο μεγάλος μου φόβος.. αντί για καλύτερα που το καθυστερώ λειτουργήσει αρνητικά...με συνέπειες αρνητικές!! Σας θαυμάζω που είστε τόσο αποφασιστικές... εγω εκ φύσεως όταν αφορά την υγεία είμαι αναβλητική μέχρι βλακείας πολλές φορές...!!Η αλήθεια είναι οτι λίγο "ταρακουνήθηκα" από την εμπειρία σου!

Μου σύστησαν έναν γιατρό στο Αγίας Βαρβάρας (πρώην λοιμωδών) στο Αιγάλεω... Στην πρώτη επίσκεψη μου φάνηκε επικοινωνιακός ο γιατρός αλλά υποθέτω δεν φτάνει αυτό!! Όμως άκουσα οτι το νοσοκομείο πάει για κλείσιμο και έχει πολλές ελλείψεις!! Έχει κάνει κάποιος επέμβαση εκεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Interloudio ,δεν θα ηθελα με τιποτα να σε κανω να φοβηθεις,μονο και μονο επειδη ειχα αυτη την εμπειρια!!Σου εγραψα καθαρα την προσωπικη μου αποψη και το τι θα εκανα στη θεση σου.Το καλυτερο απο ολα ειναι να επισκεφθεις εναν η και δυο γιατρους εμπιστοσυνης,που εχεις ακουσει οτι εχουν εμπειρια,για να κατασταλλαξεις σε μια αποφαση.Παντως να ξερεις οτι η κακοηθεια στο θυρεοειδη, ειναι κατι εξαιρετικα σπανιο!!Η αποφαση μου να χειρουργηθω,παρθηκε ημερα Παρασκευη και το πρωι της Δευτερας εγινε η επεμβαση!!Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που ολο αναβαλλουν ,γιατι δεν θελω να εχω μπροστα μου κατι που ετσι κι αλλιως θα γινοτανε καποτε και δεν ηθελα να το σκεφτομαι συνεχεια και να με αγχωνει!!Ολους τους οζους εχεις παρακεντησει?Εμενα οι γιατροι στο Θεαγενειο, που ειναι πολυ εμπειροι και αξιολογοι,μου ειχαν πει οτι οταν δεν συρρικνωνονται οι οζοι,ακομα και αν οι παρακεντησεις θα βγαινουν αρνητικες,καποια στιγμη,μου ελεγαν τοτε,οτι επρεπε να αφαιρεσω τον αδενα,γιατι δεν υπαρχει λυση στο προβλημα!!Αυτο που σου ειπαν οτι θα διαταραχτει η ησυχια των οζων και μπορει να ξεσπασει αλλου...πρωτη φορα το ακουω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ......ειμαι καινουργια,ολοκαινουργια δηλαδη...οποτε...καλως σας βρηκα λοιπον.

Τυχαια μπηκα στο σαιτ, τυχαια επεσα στο θεμα αυτο και τυχαια ανακαλυψα οτι εχω καρκινο θυρεοειδους..

Αυτα..!!!

Για την ωρα δεν θελω να πω τιποτα αλλο...

Καλη σας νυχτα!!!!.........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ......ειμαι καινουργια,ολοκαινουργια δηλαδη...οποτε...καλως σας βρηκα λοιπον.

Τυχαια μπηκα στο σαιτ, τυχαια επεσα στο θεμα αυτο και τυχαια ανακαλυψα οτι εχω καρκινο θυρεοειδους..

Αυτα..!!!

Για την ωρα δεν θελω να πω τιποτα αλλο...

Καλη σας νυχτα!!!!.........

Καλωσηλθες στην παρεα μας. Οποτε εισαι ετοιμη και θελησεις να πεις οτιδηποτε, να ξερεις πως ειμαστε ολοι εδω, για σενα και για αλλους. Για να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε ωστε να περασεις αυτη την δοκιμασια που μπηκε τοσο αναπαντεχα στη ζωη σου. Και να ξερεις κατι. Τιποτα δεν γινεται τυχαια. Ολα γινονται για καποιο λογο. Δεξου του και αντιμετωπισε το. Αυτο κανουμε ολοι μας!!!!

Καληνυχτα!!! Τα λεμε.....


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα ! Ελπιζω οι απουσιες μου να μπορουν να δικαιολογηθουν απο μια τοσο καλη παρεα !!

Mikeman & Interloudio Kαλως ορισατε και απο εμενα ! !

Τοmy , Καλως ορισες !! διαβαζοντας τα λιγα που εγραψες θυμηθηκα την ανακουφιση που ενοιωσα οταν βρηκα αυτη την καλη παρεα ψαχνοντας για απαντησεις στα παρα πολλα ερωτηματα που μου ειχαν δημιουργηθει μωλις ειχα μαθει τα ασχημα νεα !! το μονο που μετανιωσα τοτε ηταν οτι ειχα αργησει να μιλησω , γιατι απ οτι καταλαβα αργοτερα , ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις αξιολογα ατομα να μπορουν να σε καταλαβουν !! Καλη δυναμη λοιπον και να μην διστασεις να ρωτησεις το οτιδηποτε οποτε νοιωσεις την αναγκη να το κανεις ! ! ! Τις ευχες μου για καλυτερη αναρρωση σε οσους ειναι σε διαδικασιες "ενοχλητικες" !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tomy καλως ηλθες στη παρεα μας!!Σεβομαι την επιθυμια σου να μην μιλησεις αρκετα για το θεμα της υγειας σου,παντως να ξερεις οτι βρισκεσαι σε μια μεγαλη παρεα ετοιμη να σε βοηθησει σε οτι χρειαστεις!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!!!! Ο χειμώνας έχει κάνει αισθητή την εμφάνιση του και η παρεούλα μας όλο μεγαλώνει!!!!!!Tomy καλώσορισες στην παρέα μας!!!Όποτε νοίωθεις έτοιμος/η είμαστε στη διάθεση σου σε ότι χρειαστείς!!! Interloudio καλωσόρισες και εσύ!!!Συμφωνω με όσα σου έγραψαν όλοι και σου έχω στείλει και προσωπικό μήνημα,Καλό βράδυ σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στη παρέα μας....

Καλώς όρισαν οι καινούριες-οι.

Νομίζω ότι πρέπει να υπενθυμίσουμε στους νεόυς και τις νέες ότι εδώ εκτός από καλή παρέα και κατανόηση, θα βρουν και ανθρώπους που έχουν ήδη περάσει αν όχι τα ίδια, παρεμφερή προβλήματα μα αυτούς. ΑΥτό βέβαια δεν κάνει από μόνο του έναν διστακτικό να αρχίσει ξαφνικά λογοδιάρροια..... Απλά χρειαζόμαστε λίγο καιρό (νομίζω ότι σε όλους μας έτυχε), να συνειδητοποιήσουμε αυτή τη νέα κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στον οργανισμό μας. Όποια απόφαση και να πάρουμε (που δυστυχώς ή ευτυχώς αποτελεί μονόδρομο για την επίλυση του προβλήματος) πρέπει να παρθεί άμεσα, χωρίς καθυστερήσεις. Αυτό θα μας κάνει να ασχοληθούμε περισσότερο με την επανένταξή μας στην καθημερινότητά μας, να σβήσουμε άμεσα τις κακες σκέψεις από το μυαλό μας, δεν θα δώσουμε το χρόνο σε γνωστούς και φίλους να ανησυχίσουνε για εμάς (άρα θα είμαστε και εμείς πιο ήρεμοι) και φυσικά να προχωρήσουμε και στο επόμενο στάδιο αυτό του ιωδίου, που όσο ανώδυνο και να είναι, είναι λίγο κουραστικο λόγω της χρονικής του διάρκειας και μόνο.

Σταθερές δεν υπάρχουν στη ζωή. Μόνο ο ήλιος θα βγαίνει και θα δύει κάθε μέρα. Και θα δύει παίρνοντας και τα προβλήματά μας μαζί. Αρκεί να το φροντίσουμε εμείς με μια γρήγορη απόφαση του να προχωρήσουμε μπροστά. Και αύριο είναι μια καινούρια μέρα. Χωρίς προβλήματα.

Καλημέρα σε όλη την αγαπημένη παρέα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Φιλε "Φολεγανδρε"!!! Ομολογω πως ελαβα μια πολυ ομορφη και αισιοδοξη καλημερα με οσα διαβασα στο ποστ σου. ( Να μπαινεις συχνοτερα να μας λες τετοιες καλημερες :D:D).

Φανταζομαι το parentscafe σαν μια μεγαλη καφετερια με πολλους ξεχωριστους χωρους, οπου μεσα σε εναν απο αυτους, δημιουργουμε φιλιες και ξερουμε πως οταν καποια στιγμη νιωσουμε την αναγκη να μπουμε στο δωματιο, παντα θα βρουμε εναν ή και περισσοτερους καλους φιλους να μας κανει παρεα, να μας συμπαρασταθει, να μας κανει μια αγκαλια την ωρα που τη χρειαζομαστε, να μας λυσει καποια απορια, να μας κανει να νιωσουμε πως σε αυτο που μας συμβαινει "δεν ειμαστε μοναχοι".

Ολα αυτα ειναι στοιχεια συνθετουν την καλη παρεα μας.

Ολα αυτα ειμαστε εμεις. :P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου:P

μετά από μια μικρή απουσία, χαίρομαι που είμαι και πάλι μαζί σας.

Να καλωσορίσω κι εγώ τα νέα πρόσωπα της παρέας μας , tomy, ιnterloudio, mikeman και ostrako. Η παρέα μας αυτή μοναδικό σκοπό έχει, όχι να συγκρίνει μονάδες αποτελεσμάτων και δόσεις φαρμάκων, αλλά να μεταφέρει, να μεταδώσει και να παρει κάθε μέλος της την συμπαράσταση και την καλή κουβέντα και την συμπαθεια - όλοι μας έχουμε το ίδιο ακριβως πρόβλημα- και την άλλη σκέψη και την δύναμη και το γέλιο και την ανακούφιση και την απάντηση του< παθόντος > σε μια απορία! οι γιατροί όμως ορίζουν τις θεραπείες και όχι εμείς.

Φίλε ostrako,αν είσαι ακόμη μαζί μας, ηρέμησε και προσπάθησε να αντιμετωπίσεις ενα πρόβλημα κάθε φορά.

Προσωπικά, εγχειρήστηκα Απρίλιο, ιώδιο τον Ιούλιο ,παίρνω τωρα το Τ4, λέω και το πιστεύω ότι είμαι καλά, παρ` όλο που κάποιες

στιγμές νοιώθω ένα αίσθημα μουδιάσματος στο δέρμα της αριστερής μου κνήμης, ή κάποιες φορές η κούραση είναι¨διαφορετική¨. Όμως καμιά θεραπεία δεν μπορεί να αντικαταστήσει 100% έναν αδενα, πόσο μάλλον τον θυροειδή!!!!!! άρα, είμαστε καλά και συνεχίζουμε την ζωή μας με αισιοδοξία.... Φίλε μας υπάρχουν τόσες χειρότερες καταστάσεις που.......

Για όσους από τους φίλους θα ήθελαν κάποιο όνομα γιατρού, εγχειρήστηκα στο Γεννηματά, στην Α χειρ. από τον Κο Κωστοπαναγιώτου , έναν πολύ καλόν γιατρό(οι ικανότητές του δεν έχουν σχέση με φακελάκια)

κλείνω αδώ , σας χαιρετώ, να είστε όλοι καλά:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...