Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.....

Προσωπικά, εγχειρήστηκα Απρίλιο, ιώδιο τον Ιούλιο ,παίρνω τωρα το Τ4, λέω και το πιστεύω ότι είμαι καλά, παρ` όλο που κάποιες

στιγμές νοιώθω ένα αίσθημα μουδιάσματος στο δέρμα της αριστερής μου κνήμης, ή κάποιες φορές η κούραση είναι¨διαφορετική¨. Όμως καμιά θεραπεία δεν μπορεί να αντικαταστήσει 100% έναν αδενα, πόσο μάλλον τον θυροειδή!!!!!! ....

Θα κάνω χαζή ερώτηση, αν ρωτήσω τι σχέση έχει η αίσθηση του μουδιάσματος στο δέρμα της αριστερής σου κνήμης με τον θυρεοειδή???

Link to comment
Share on other sites

Μουδιασματα και καμψεις συνοδευομενες απο εντονο πονο, ειναι πιθανον να υπαρξουν στα ακρα του ασθενη μετα την αφαιρεση του θυρεοειδη, οταν υπαρχει ελλειψη ασβεστιου. Υπαρχουν ατομα που αμεσως μετα το χειρουργειο, επαθαν κριση ασβεστιου οπου και τους χορηγηθηκε αμεσα δοση και επανηλθαν. Αν θυμαμαι καλα, τα ατομα που τους εχουν αφαιρεθει οι παραθυρεοειδεις αδενες, πρεπει να λαμβανουν εφορου ζωης εκτος τη θυροξινη και ασβεστιο. Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι γνωστες τους θεματος.

Τωρα, οσων αφορα στη φιλη απαλ και τα δικα της μουδιασματα, θα περιμενουμε τη δικη της απαντηση.

  • Μου αρέσει 1

:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Καλωσορίζω και γω τα νεα μελη και τους εύχομαι να ειναι δυνατοι και αισιοδοξοι και μεις θα ειμαστε διπλα τους να τους βοηθησουμε οσο μπορουμε και οσο οι ιδιοι μας το επιτρεπουν.

Georgiamami πολυ σωστα τα ειπες για το ασβεστιο.Ως ειδικος επι του θεματος ασβεστίου - εχω χειρουργικο υποπαραθυρεοειδισμο λογω του οτι ο χειρουργος μου αφαιρεσαι 2 παραθυρεοειδεις- θελω να πω πως τα μουδιασματα μετα το χειρουργειο ειναι στα ακρα, στην κοιλια αλλα και στην περιοχη γυρω απο την μυτη.Δεν εχουν καμια σχεση με τον υποθυρεοειδισμο ουτε και με την θεραπεια του ραδιενεργου ιωδιου εννοώντας πως ειναι ασχετα το ενα με το αλλο.

Προφανως η φίλη μας η α.παλ θα εννοει κατι άλλο μιας και δεν ανεφερε να εχει κάποιο προβημα με το ασβέστιό της.

Πολλά φιλιά σε όλους και εύχομαι να περάσετε μια πολύ όμορφη Κυριακή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Georgiamami πολυ σωστα τα ειπες για το ασβεστιο.

Χαχαχαχα!!! Χαιρομαι (που αρχισα να τα μαθαινω .......επιτελους). Δηλαδη θα προβιβαστω στην επομενη ταξη??? Στοχευω στο διδακτορικο!!! Να σαι καλα κοριτσακι μου. (Μου επιτρεπετε και λιγο χιουμορ, ετσι???):P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, καλησπέρα:P

είστε όλοι καλά, έτσι? :tongue: λοιπόν, το θέμα με την αισθηση αυτη στην κνήμη μου, ξεκίνησε το καλοκαίρι. κάθε φορά που σκούπιζα ή ακουμπούσα το μερος αυτο του ποδιού μου, ένοιωθα έτσι, κατι σαν μουδιασμα στο δέρμα μου! δεν το αισθάνομαι πουθενα αλλού, μονον όταν αγκίζω αυτο το σημείο, ακόμη και σήμερα. όταν το ανέφερα στον γιατρό, αυτός..χαμογέλασε και το προσπέρασε σαν να εξιστορουσα όνειρο! 'ομως δεν είναι ιδέα μου!!!! και φυσικά δεν έχει καμιά σχέση με το μούδιασμα των άκρων, που έχουμε μετά την εγχείρηση. όσον αφορά τώρα το ασβέστιο, μου είχε πει, οτι αφου δεν αναφέρει η βιοψία τίποτε για τους παραθυρεοειδείς σημαίνει οτι είναι στην θέση τους! θα κάνω εξέταση για ασβέστιο,φωσφορο τέλος του μηνός. για την "διαφορετική κούραση ¨ απλά, αισθάνομαι κουρασμένη μετα απο οδήγηση, απο Αθήνα πχ, και είμαι μια χαρά μετα απο ένα κανονικό πρόγραμμα γυμναστικής!

είμαι όμως και αισθάνομαι πραγματικά καλά και ναί! πιστεύω οτι τα φαρμακα που πέρνουμε δεν αντικαθιστούν 100% την λειτουργία κάθε αδένος του οργανισμου μας, όμως και αυτο το ποσοστο που αντικαθιστούν για τον οργανισμό μας, για μένα τουλάχιστον είναι αρκετό για τώρα.

δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, θα χαρώ όμως να συζητήσω κάθε τι διαφορετικό , κάποια άλλη εξήγηση ή τοποθέτηση.

φιλιά σε όλους:P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1. ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ Γ.. ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ Γ...

2.ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ""ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ"" ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΗΡΘΑ ΣΤΑ ΙΣΑ ΜΟΥ.ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΜΑΥΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ

3.nikos21 ΑΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΑΓΡΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΝΩ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.Α ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΛΔ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ.

4.dosoula ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΙΝΑ ΕΠΑΘΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΕΦΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΗ ΜΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΣΕΡΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ Ή ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ἠ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ Α ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ Η ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΡΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ

5.Mikeman Ο ΚΑΠΕΛΑΚΗΣ ΔΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ .ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΑΝΔΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΡΙΖΕΣΑΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΕΝΤΩΘΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ , ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΦΑΓΟΥΡΙΖΕΙ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΞΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΔΕΡΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΛΑΡΥΓΓΑ .ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ

6.Interloudio ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ Οι μεν λένε "οτι κοιμάται για τόσα χρόνια απλά δεν το πειράζουμε γιατί αν διαταραχθεί η ισορροπία ,μπορεί κάπου αλλού να ξεσπάσει

7.petroulaki ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΧΥΣΗ ΑΠΛΩΣ ΑΛΛΟ Ο ΑΔΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΘΥΡΟΞΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ

8.georgiamami ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΡΙΟ.ΜΕΛΑΝΙΑΖΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ 1 7ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΙΖΑΝ,ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΗΚΑΝ ΑΛΛΑ Η "ΓΙΑΤΡΟΣ " ΕΛΕΓΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΥΕΣ.Η ΑΛΛΗ ΦΩΝΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ ΜΙΑ D .ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ 1 ΠΑΡΑΘΥΡΟΕΙΔΗΣ.ΣΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΧΙ.ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλο μου ostrako, βλεπεις οτι εχουμε ολοι την καλη διαθεση να σε βοηθησουμε. Αλλα βοηθησε μας κι εσυ λιγο. Καταρχην γραφε με μικρα γραμματα και χρησιμοποιησε καμια τελεια, κανενα κομμα, καμια παραγραφο....(δυσκολευομαι να καταλαβω τι εννοεις ετσι που γραφεις). :confused::confused::confused:

Κανε τον κοπο αν εχεις την καλοσυνη και δωσε με τη σειρα μια περιγραφη του ιστορικου σου (αν θες φυσικα) ωστε να τα βαλουμε σε μια σειρα. :!::!:

Μακαρι να μπορουμε να σε βοηθησουμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

1. ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ Γ.. ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ Γ...

2.ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ""ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ"" ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΗΡΘΑ ΣΤΑ ΙΣΑ ΜΟΥ.ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΜΑΥΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ

3.nikos21 ΑΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΑΓΡΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΝΩ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.Α ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΛΔ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ.

4.dosoula ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΙΝΑ ΕΠΑΘΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΕΦΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΗ ΜΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΣΕΡΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ Ή ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Ἠ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ Α ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ Η ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΡΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ

5.Mikeman Ο ΚΑΠΕΛΑΚΗΣ ΔΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ .ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΑΝΔΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΡΙΖΕΣΑΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΕΝΤΩΘΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ , ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΦΑΓΟΥΡΙΖΕΙ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΞΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΔΕΡΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΛΑΡΥΓΓΑ .ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ

6.Interloudio ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ Οι μεν λένε "οτι κοιμάται για τόσα χρόνια απλά δεν το πειράζουμε γιατί αν διαταραχθεί η ισορροπία ,μπορεί κάπου αλλού να ξεσπάσει

7.petroulaki ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΧΥΣΗ ΑΠΛΩΣ ΑΛΛΟ Ο ΑΔΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΘΥΡΟΞΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ

8.georgiamami ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΡΙΟ.ΜΕΛΑΝΙΑΖΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ 1 7ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΙΖΑΝ,ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΗΚΑΝ ΑΛΛΑ Η "ΓΙΑΤΡΟΣ " ΕΛΕΓΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΥΕΣ.Η ΑΛΛΗ ΦΩΝΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ ΜΙΑ D .ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ 1 ΠΑΡΑΘΥΡΟΕΙΔΗΣ.ΣΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΧΙ.ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ;;;

Αγαπητέ φίλε ostrako καλησπέρα και χαίρομαι που ξαναεγραψες στην παρεα μας. Πραγματικά λυπάμαι γιατί με όλα αυτα που εγραψες σήμερα κατάλαβα το μέγεθος του προβλήματος σου και πως σου συμπεριφέρθηκαν οι γιατροί.Έχεις δίκιο να είσαι έξαλλος με την όλη κατάσταση. Πάλι θα σου πω να το ψάξεις και άλλο γιατί το ασβέστιο είναι πολύ σημαντικό στην περιπτωση σου.Τώρα θα μου πεις αμα σου λένε αυτά που σου λένε οι γιατροί τι να κάνεις και εσυ.Εμένα μετά την πρώτη επέμβαση που ήμουν στο όριο του ασβεστίου μου έδωσαν χαπια για 15 μερες οπότε σίγουρα κάποιος θα δεχτεί να σου δωσει χαπι.Ότι χρειαστείς είμαι στη διάθεση σου

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!! Χαιρομαι (που αρχισα να τα μαθαινω .......επιτελους). Δηλαδη θα προβιβαστω στην επομενη ταξη??? Στοχευω στο διδακτορικο!!! Να σαι καλα κοριτσακι μου. (Μου επιτρεπετε και λιγο χιουμορ, ετσι???):P:p:p

Προβιβάζεσαι!!!:DΚαι με άριστα!!!:lol::lol::lol:

Λοιπόν ως ειδικος επι του ασβεστίου θα ξαναπώ τόσο στην φιλη α.παλ όσο και στο ostrako πως τα συμπτωματα απο την πτωση του ασβεστιου ειναι χαρακτηριστικα.Μουδιασματα στα ακρα, κοιλια και γυρω απο το στομα.Εμενα μου αφαιρεσαι 2 παραθυρεοειδεις και οι αλλοι 2 που μείναν δεν δουλεύουν.5 μερες μετά το χειρουργείο επαθα γενική τετανία, γλίτωσα απο θαύμα και χάρις στον άντρα μου.Απο τότε εχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια, παίρνω χάπια βιταμίνη D και οταν δεν νοιώθω καλά χάπια ασβεστίου.Πέρασε πολύς καιρός να ξεπεράσω το σοκ της τετανίας και μεταξύ μας εντελώς δεν θα το ξεπεράσω ποτε.Το ασβέστιο μου έχει διακυμάνσεις ανάλογα με την ψυχική κατάσταση και τις ημέρες του κύκλου.Πλέον όμως γνωρίζω πως να αντιμετωπίζω το πρόβλημα και ειμαι καλά.

α.παλ οταν ειναι χαμηλο το ασβεστιο δεν εχεις συμπτωματα σαν αυτα που περιγράφεις οποτε η γνωμη μου ειναι να πας σε εναν καλο παθολογο.

ostrako ουτε μελιανασμα εχεις απο το χαμηλο ασβεστιο, (ειχα φτασει να εχω 6,5 ασβεστιο).Εσυ τι συμπτωματα είχες???

Θελω να πω και σε ολα τα παιδια πως σε μενα και επαναλαμβανω σε μένα δεν εχει καμια διαφορα η θυροξινη με τον αδενα οταν τον ειχα.Πολυ καλά ενοιωθα με τον αδενα εξισου πολυ καλα νοιωθω και τωρα, καμια διαφορα!Αυτο προυποθέτει φυσικά να εχεις βρει την σωστή δοση θυροξίνης.Εξαλλου η θυροξίνη είναι η ορμόνη που παραγει και ο αδενας μας- ολοιδια- αρκεί να την πάρουμε σε σωστή δόση να βρούμε δηλαδή ακριβώς την ποσοτητα που έχει ανάγκη ο οργανισμός μας και αυτό σε πολλούς ανθρώπους δεν ειναι τόσο απλό οσο ακούγεται.

Πολλά φιλιά σε όλους και καλή δύναμη!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Θα συμφωνησω απολυτα με την Mary78,γιατι κι εγω οταν επαθα τετανια ακριβως αυτα τα συμπτωματα ειχα,δηλαδη μουδιασματα εντονα στα χερια(με αγκυλωση) και γυρω απο το στομα.Ευτυχως διορθωθηκε το προβλημα με τα χαπια ασβεστιου για κανενα 2μηνο μεχρι που αρχισαν να λειτουργουν οι παραθυρεοειδεις.Οσο για την θυροξινη ειναι ακριβως η ιδια ορμονη που παρηγαγε και πριν την επεμβαση ο θυρεοειδης.Η δοσολογια παιζει ρολο για το αν ειμαστε καλα η οχι.Οπως επισης ,για οσους απο μας περασαμε καποιους βαρεις υπο-θ λογω θεραπειων η σπινθηρογραφηματων,λογικο ειναι να θελουμε πολλους μηνες να συνελθουμε και να παρουμε δυναμεις!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Mary78 και sonia σας ευχαριστώ πολύ

κι εγώ πιστεύω οτι δεν πρέπει να φταίει το ασβέστιο. Είχα κι εγώ<τετάνια> (τώρα την πρωτοακούω αυτην την λέξη), αλλά για δυο μήνες περίπου μετά την εγχείρηση αφου, όπως όλοι, δεν επερνα το τ3. Με τον παθολόγο μου δεν το έχω συζητήσει ακόμη και θα το κάνω. Αυτές οι εξετάσεις που θα γίνουν τέλος του μηνός , θα είναι οι πρώτες μετά απο μια δίμηνη θεραπεία με το τ4. Μαράκι, μπορεί να μην υπάρχει μόνο για σένα η διαφορά μεταξύ της θυροξίνης του φαρμάκου με αυτήν του αδένα, το δέχομαι, ίσως επειδή είναι πολύ νωρίς για μένα, 2 μήνες μονο, ίσως η δοσολογία...θα έχω απαντήσεις μετά τις εξετάσεις .

Φίλε ostrako, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, προσπαθείς να βρεις μια άκρη, αφου με τις μέχρι τώρα οδηγίες των γιατρων σου, έχεις φτάσει σα μια κατάσταση απελπισίας.Δεν κατάλαβα, όμως τί ακριβώς ψάχνεις .Ζητάς να ακούσεις περιπτώσεις σαν τηνδική σου - δεν είσαι καθόλου ευχαριστημένος απο τους γιατρούς- ζητάς κάποιον γιατρό ώστε ν ακούσεις και κάποιον άλλον, συγχώρεσε την αδυναμία μου να καταλάβω, όμως γιατί αναφέρεις τοσο συχνά τις λέξεις ..ψυχοφάρμακα...ψυχολόγους.... ,Δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση, θα ήθελες να μας εξηγήσεις πώς ξεκίνησε η ταλαιπωρία σου, τί ακριβώς έχεις τώρα ( με μικρά γράμματα σε παρακαλώ), αν θέλεις φυσικά. Δείχνεις έναν φοβερό θυμό! μια φοβερή απογοήτευση!

Η συζήτηση, ίσως να είναι η αρχή για να ξεμπερδεύεται το κουβάρι, πού ξέρεις!!!!

σας ευχαριστώ όλους

καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση ας μου επιτραπει: Σας συγχαιρω ολους για το επιπεδο συζητησης που κρατατε. Καλο ξημερωμα σε ολους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, μπορεί να μην υπάρχει μόνο για σένα η διαφορά μεταξύ της θυροξίνης του φαρμάκου με αυτήν του αδένα, το δέχομαι, ίσως επειδή είναι πολύ νωρίς για μένα, 2 μήνες μονο, ίσως η δοσολογία...θα έχω απαντήσεις μετά τις εξετάσεις .

καληνύχτα

α.παλ είναι πολυ νωρις ακομη, είσαι ακομη πολύ φρέσκια:wink:Περίμενε λίγο να κάνεις τις πρώτες εξετάσεις και μετά θα δείς αν ρυθμίστηκε και αν χρειάζεται να κάνεις μικροαλλαγές στην δόση σου.Εγώ εγχειρηστηκα τέλος Δεκέμβρη και απο τον Ιούνιο αρχισα να νοιώθω εντελώς καλά οπως πριν την εγχείρηση.Η συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι οταν θα βγούν οι εξετάσεις σου μην βασιστείς μονο στις τιμές αλλά πανω απ όλα στο πως νοιώθεις εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Πράγματι, το μονο που πρέπει να έχει σημασία είναι το πώς νοιώθουμε εμείς!

Νομίζω και οτι το ίδιο μας το σώμα μας κατευθύνει στο να καταλάβουμε αν είναι έτσι όπως δείχνουν οι τιμές ή όχι! ηρεμία λοιπόν και προχωράμε :)

Εύχομαι να γίνει έτσι και για τον νέο μας φίλο ostrako, να βρει την ηρεμία πρώτα και μετά ίσως να δει και τον δρόμο προς την λύση της ταλαιπωρίας του. Είμαι σύγουρη όμως οτι όταν θα σας χρειαστεί, θα έχει άμεσα την ανταπόκριση σας , όπως κι εγω τότε. Σε κάθε πρόβλημα υπάρχει λύση, άλλοτε επόδυνη, χρονοβόρα, αλλά υπάρχει, και ...δεν θα του περάσει.... :lol:

καληνύχτα σε όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...