Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που πήραν θετικη χοριακη? Είχατε συμπτωματα? Εγώ ζάλη και κοπωση έχω από πριν την εμβρυομεταφορα γιατί παίρνω utrogestan από το στόμα που με επηρεάζουν αρνητικά. Μετά την εμβρυομεταφορα τίποτα. Μόνο φουσκωμα σα να έχω φάει συνεχώς ένα αρνί το οποίο επισης θεωρώ ότι είναι από τα φάρμακα. Την προηγούμενη φορά είχα καφέ κηλίδες και όντως η χοριακη βγήκε όχι θετικη ούτε και αρνητικη άρα κατι είχε πάει να γίνει.  Αυτή τη φορά....τίποτα!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω υπέροχα νέα! Ο χειρούργος μου με ενημέρωσε πως η ιστολογική μου βγήκε καθαρή! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους όσους περιμένουν! και καλή δύναμη σε όσους το παλεύουν!

Μου έφυγε ένα απίστευτο βάρος! Ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω υπέροχα νέα! Ο χειρούργος μου με ενημέρωσε πως η ιστολογική μου βγήκε καθαρή! Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους όσους περιμένουν! και καλή δύναμη σε όσους το παλεύουν!

Μου έφυγε ένα απίστευτο βάρος! Ουφ!!!

Συγχαρητηρια Daira. Αυτο ειναι υπεροχο. Καλη συνεχεις λοιπον στη ζωη σου και μακαρι ποτε και τιποτα να μη σε φρεναρει απο τους στοχους και τις επιθυμιες σου. :P:p:p:p

Μεινε μαζι μας να μεταφερεις τη "γουρικη σκονη" και στους υπολοιπους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!!Επιτέλους Παρασκευή και ακολουθεί Σαβ/κο εύχομαι σ'όλους να περάσουμε υπέροχα με οικογένεια φίλους!!!!΄Στην Diara θα είναι πιστεύω το καλύτερο!!!!Μπράβο κοριτσάκι να έχεις πάντα τέτοια ευχάριστα νέα!!!!!!!΄Μην μας ξεχάσεις σε χρειαζόμαστε να μας εμψυχώνεις!!!Να είμαστε όλοι καλα!!!Φιλάκια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους!!Κ εγώ στο club του θυροειδή!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω hashimoto, κ το είχα ρυθμισμένο. Στην εγκυμοσύνη το παρακολουθούσαμε κ πάλι όλα καλά. Όταν όμως πήγα 6 μήνες μετά την γέννα κ έκανα εξετάσεις είχε απορυθμιστεί κ μου άλλαξε την δόση του Τ4. Τώρα θα ξαναπάω, άλλα γενικά νιώθω συνέχεια κουρασμένη. Επειδή δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες, έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα? Κ είναι εύκολο να ρυθμιστεί μετά από γέννα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!Κ εγώ στο club του θυροειδή!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω hashimoto, κ το είχα ρυθμισμένο. Στην εγκυμοσύνη το παρακολουθούσαμε κ πάλι όλα καλά. Όταν όμως πήγα 6 μήνες μετά την γέννα κ έκανα εξετάσεις είχε απορυθμιστεί κ μου άλλαξε την δόση του Τ4. Τώρα θα ξαναπάω, άλλα γενικά νιώθω συνέχεια κουρασμένη. Επειδή δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες, έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα? Κ είναι εύκολο να ρυθμιστεί μετά από γέννα?

Καλησπερα Magnamara. Η εγκυμοσυνη ειναι μια φαση που, στη γυναικα με "προβληματικο" αδενα, διαταρασσει τα παντα. Γιατι απορυθμιστηκε μετα τη γεννα???Δεν το παρακολουθουσες τοτε?? Το συμπτωμα της κοπωσης που αισθανεσαι πιθανον να ειναι απο υποθυρεοειδισμο (αν εχεις δηλαδη υψηλη τιμη TSH) αλλα ισως να εχουν σχεση κι αλλες ορμονες σε συνδυασμο με μια οχι και τοσο καλη διατροφη που ισως κανεις.

Οι γυναικολογοι υποστηριζουν οτι ο οργανισμος μιας γυναικας που γεννησε χρειαζεται περιπου 9 μηνες για να επανελθει σχεδον στα φυσιολογικα επιπεδα.

Εκανες γενικες εξετασεις??? Τι τιμες εχεις στις θυρεοειδικες?

Προσωπικα θα σου πω οτι αν εχεις παρει βαρος το οποιο δεν εχασες, σιγουρα η δοση της Τ4 πρεπει να ειναι μεγαλυτερη.

Εννοειται οτι παντα μιλαμε για την προσωπικη μας αποψη και σε καμια περιπτωση δεν κανουμε κατι χωρις την συμφωνη γνωμη του γιατρου που μας παρακολουθει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Διάβασα κ κάποιες προηγούμενες σελίδες, μπράβο για την όλη προσπάθεια κ το πολύ καλό επίπεδο που υπάρχει εδώ. Οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.

Σχετικά με το δικό μου τώρα πρόβλημα, σε όλη την εγκυμοσύνη το παρακολουθούσα, μετά την γέννα η TSH έπεσε στο 0,019.Τώρα παίρνω μικρότερη δόση. Από τα κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη μου έμειναν 5, τα 10 έφυγαν μόνα τους, αλλά δεν κάνω κάποια προσπάθεια να τα χάσω, γιατί νιώθω τόσο κουρασμένη που πιστεύω πως αν κάνω κ δίαιτα θα πέσω κάτω:-( Ο γυναικολόγος μου είπε αυτό που γράφεις κ εσύ:9 μήνες χρειάζονται για να επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά επίπεδα γι αυτό κ τώρα θα κάνω γενικές κ τεστ παπ. Νωρίτερα μου είπε δεν έχει νόημα να τις κάνουμε γιατί οι τιμές δεν θα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό είναι το εξής: υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μέρα μετά την περίοδο που πρέπει να γίνονται οι εξετάσεις του θυρεοειδή? Κάποιες ορμονικές για παράδειγμα γίνονται την τρίτη με πέμπτη ημέρα τις περιόδου. Μέχρι τώρα τις έκανα όποτε με βόλευε κ την ημέρα εκείνη δεν έπαιρνα το χάπι. Τώρα με έχει ανησυχήσει πολύ ο θυροειδής κ θέλω να είμαι πιο τυπική.

Link to comment
Share on other sites

Magnamara, απο οσο γνωριζω οι θυρεοειδικες ορμονες γινονται οποιαδηποτε μερα του κυκλου. Οι γυναικολογικες μονο πρεπει να γινονται σε συγκεκριμενες μερες.

Ποσο καιρο εχεις που γεννησες???? Αυτο που λες για την κουραση..... :-(:sad: δε μου αρεσει πολυ εκτος αν οντως ξεπατωνεσαι ολη μερα. Μηπως καποια αλλη τιμη ειναι σε λαθος επιπεδο???? Εκανες γενικο τσεκαπ???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν 7,5 μήνες γέννησα, από βδομάδα θα κάνω κ γενικές για να τσεκάρω κ τον σίδηρο. Πάντως, όσες κοπέλες έχουν θυρεοειδή κ είναι έγκυες καλό είναι να κάνουν συνέχεια αιματολογικές. Εμένα ο γυναικολόγος μου ήταν πολύ τυπικός στο θέμα θυρεοειδή, κάθε μήνα κάναμε εξετάσεις καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης.Μου τόνιζε συνέχεια ότι πρέπει να είναι ρυθμισμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όοολο το παρεάκι! θέλω να ρωτήσω αν εχει καποιοσ απο εδω παρει ιωδιο στον Ευαγγελισμό! Η ερωτησή μου ειναι η εξής : Έχει παράθυρα το δωμάτιο που νοσιλέυεσαι? και επίσης εισαι μόνος στο δωμάτιο ή με κάποιον άλλο ασθενή μαζι? μου είπαν οτι τα δωμάτια αυτά βρίσκονται στον ευδομο όροφο του ΑΧΕΠΑ! ισχύει αυτό? και τέλος αν καποιος ξέρει ποσο αυστηρά ειναι εκεί τα πράγματα? υπάρχει περίπτωση να σε δει κανένας δικός σου την 3η -4η μέρα??? αν κάποιος εχει κανει εκει και γνωρίζει ας μας δώσει κάποιες λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όοολο το παρεάκι! θέλω να ρωτήσω αν εχει καποιοσ απο εδω παρει ιωδιο στον Ευαγγελισμό! Η ερωτησή μου ειναι η εξής : Έχει παράθυρα το δωμάτιο που νοσιλέυεσαι? και επίσης εισαι μόνος στο δωμάτιο ή με κάποιον άλλο ασθενή μαζι? μου είπαν οτι τα δωμάτια αυτά βρίσκονται στον ευδομο όροφο του ΑΧΕΠΑ! ισχύει αυτό? και τέλος αν καποιος ξέρει ποσο αυστηρά ειναι εκεί τα πράγματα? υπάρχει περίπτωση να σε δει κανένας δικός σου την 3η -4η μέρα??? αν κάποιος εχει κανει εκει και γνωρίζει ας μας δώσει κάποιες λεπτομέρειες...
LILADAM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ.ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!!!!ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 65 ΕΤΩΝ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΟΚΟΥΤΑΛΟΠΙΡΟΥΝΑ,'Η ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10'.
Link to comment
Share on other sites

LILADAM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ.ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!!!!ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 65 ΕΤΩΝ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΟΚΟΥΤΑΛΟΠΙΡΟΥΝΑ,'Η ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10'.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ! ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ! ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ! ΕΚΑΤΣΕ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΝΥΧΤΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΕΣ! ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 27 ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΗΣΙΑΖΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ 50 ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΠΑΘΑΜΕ ΤΠΤ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΙΩΔΙΟ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ,ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΜΑΣ! ΤΥΧΑΙΟ? ΙΣΩΣ! ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΕΡΝΕΙ? ΤΕΣΠΑ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ! ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΤΑΙ!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την παρέα :P

χαίρομαι πολύ που είμαι πάλι μαζί σας. σας παρακολουθώ καθημερινά ;)

και σήμερα θα ήθελα να μιλήσω με την φίλη μας την liladam, για ό,τι είναι σχετικό με το ιώδιο. Liladam , δεν έχει και τόση σημασία το δωμάτιο,(μα φυσικά πρέπει να υπάρχει παράθυρο, εγώ έκανα στο νοσ.Αεροπορίας, έβγαινα για 5 λεπτά μονον στο μικρο μπαλκονι του δωματίου).Σημασία έχει η συμπεριφορά του ασθενούς μετά το ιώδιο. Οι προφυλάξεις του ίδίου και των συγγενων του, είναι απαραίτητες. το ιώδιο, έχει ακτινοβολία, η δύναμη αυτής της ακτινοβολίας μειώνεται στις 2 πρώτες ημέρες.Αποβάλλεται απο τον οργανισμό μας με τις απεκρίσεις, ιδρώτα ,σάλιο, ούρα, κόπρανα, όμως δεν παύει να είναι ακίνδυνη.Για τα αποτελέσματα της επίδρασης, θα σας αναφέρω το εξης ... περιστατικό. Ζήτησα από τον γιατρό, να τον συναντήσω πριν φύγω απο το νοσοκ. και μου είπε .... Κυρία μου, αν συναντούσα κάθε ασθενή μου μετά από το ιώδιο, τώρα δεν θα μιλούσαμε μα θα ήμουν ανασκελα στα θυμαράκια...:confused:

Εγώ έμεινα μακρια από τα παιδιά μου, μικρά και μεγάλα, 20 ημέρες.μόνον ο σύζυγος ήταν στο σπίτι , ερχόταν και η αδερφή μου, και οχι κοντά μου ,στα 2 μέτρα. Έτρωγα σε πιάτα μιας χρήσης, τα ρούχα που φορούσα θα τα πετάξω ή θα τα χρησιμοποιήσω μετα τους 4 μήνες, μου είπαν. Έτσι και έκανα. Είναι τόσο λίγες οι ημέρες που περνούν γρήγορα. Οι επιπτώσεις, ή οι τυχων επιπτώσεις(για όσους δεν πιστεύουν) ,δεν είναι άμεσες. όμως αυτό δεν σημαίνει ότι τα αφήνουμε όλα στην τύχη. όσον εξαρτάται από εμας... απλά προσέχουμε. :)

σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...