Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

LILADAM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ.ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!!!!ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 65 ΕΤΩΝ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΟΚΟΥΤΑΛΟΠΙΡΟΥΝΑ,'Η ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10'.

Αγαπητη φίλη LILADAM καλημέρα

Κατ'αρχην καλη επιτυχία στον αδελφό σου!!!!Δεν ξέρω να σου πω για τον Ευαγγελισμό κάτι αλλά για το ιωδιο μπορω να σου πω πολλά αφού το εχω ΄πάρει ήδη 3 φορες.Πρεπει να τηρείται τις προφυλάξεις που θα σας πουν δηλ φαγητο σε πλαστικα πιατα μακρυα από κόσμο 15 μερες τα ρουχα που θα φορεσει ο αδελφός σου στο νοσοκομειο πετιουνται και τα ρουχα που θα φορα στο σπιτι μετα για 15 μερες θα τα μαζεψει να τα πλυνει όλα μαζί χωρίς ρουχα άλλων.Το γεγονος που περιγραφεις με την πρωτη φορα που πηρε ο αδελφος σου ιωδιο δεν ειναι καθολου σωστο.οι επιπτωσεις απο το ιωδιο σε οσους δεν εχουν πρόβλημα με τον θυροειδη φαινονται μετα απο χρονια.Με την ακτινοβολία που εκπέμπουν τα ατομα που εχουν παρει ιωδιο καταστρεφουν τα υγιει κυτταρα του θυροειδη των ατόμων που δεν εχουν πρόβλημα με τον θυροειδη.Δηλαδη σέμας καταστρεφει τα κακα κυτταρα που τυχον εχουν μεινει απο την εγχειρηση ενω σε'σας τα υγιει σας.Οπότε καλο θα ειναι να τειρησετε τις οδηγίες που θα σας δωσουν.Καλη επιτυχια ξανα ότι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου!!!Την καλημερα μου σ'ολη την παρεα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

georgiamami ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Διάβασα κ κάποιες προηγούμενες σελίδες, μπράβο για την όλη προσπάθεια κ το πολύ καλό επίπεδο που υπάρχει εδώ. Οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.

Σχετικά με το δικό μου τώρα πρόβλημα, σε όλη την εγκυμοσύνη το παρακολουθούσα, μετά την γέννα η TSH έπεσε στο 0,019.Τώρα παίρνω μικρότερη δόση. Από τα κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη μου έμειναν 5, τα 10 έφυγαν μόνα τους, αλλά δεν κάνω κάποια προσπάθεια να τα χάσω, γιατί νιώθω τόσο κουρασμένη που πιστεύω πως αν κάνω κ δίαιτα θα πέσω κάτω:-( Ο γυναικολόγος μου είπε αυτό που γράφεις κ εσύ:9 μήνες χρειάζονται για να επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά επίπεδα γι αυτό κ τώρα θα κάνω γενικές κ τεστ παπ. Νωρίτερα μου είπε δεν έχει νόημα να τις κάνουμε γιατί οι τιμές δεν θα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό είναι το εξής: υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μέρα μετά την περίοδο που πρέπει να γίνονται οι εξετάσεις του θυρεοειδή? Κάποιες ορμονικές για παράδειγμα γίνονται την τρίτη με πέμπτη ημέρα τις περιόδου. Μέχρι τώρα τις έκανα όποτε με βόλευε κ την ημέρα εκείνη δεν έπαιρνα το χάπι. Τώρα με έχει ανησυχήσει πολύ ο θυροειδής κ θέλω να είμαι πιο τυπική.

Καλημέρα και από εμένα!

Εγώ γέννησα πριν από 7,5 μήνες και καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα κάθε μήνα εξετάσεις για το θυρεοειδή και με την ενδοκρινολόγο μου αλλάζαμε όποτε το έκρινε απαραίτητο τη δοσολογία, οπότε ήμουν συνέχεια ρυθμισμένη. 2 μήνες μετά τη γέννα έκανα εξετάσεις και ενώ η TSH ήταν εντός ορίων ήταν οριακή η Τ4. Οπότε μου αύξησε τη δόση και μου είπε να επαναλάβω τις εξετάσεις τον Οκτώβριο. Καθυστέρησα λίγο και τις έκανα τελικά μέσα Νοεμβρίου, οπότε η Τ4 και η Β12 ήταν φυσιολογικές αλλά η TSH ήταν τώρα υψηλή, όχι πολύ αλλά όχι και εντός ορίων. Για κάποιο λόγο το ραντεβού μου με τη γιατρό αναβλήθηκε για τις 19/12, οπότε βρήκα την ευκαιρία να επαναλάβω τις εξετάσεις εχθές, γιατί φοβήθηκα μήπως είχε γίνει κάποιο λάθος. Αν ξέρει κάποια να μου πει μια γνώμη ως προς το τι μπορεί να συμβαίνει, είναι ευπρόσδεκτη!

Να σημειώσω ότι τέλος Αυγούστου έκανα μια επέμβαση (αφαίρεση κύστης από ωοθήκη) αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΙΩΔΙΟ! ΟΚ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΚΑΛΙΑΖΑΜΕ! ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ, ΟΝΤΩς ΠΕΤΑΞΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΙΑΤΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΒΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 20 ΕΤΩΝ, ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ! ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΙΩΔΙΟ ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΘΥΡΟ! ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ 2500 ΕΥΡΩ!!! ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ! ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΑΣ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ? ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Εγώ γέννησα πριν από 7,5 μήνες και καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα κάθε μήνα εξετάσεις για το θυρεοειδή και με την ενδοκρινολόγο μου αλλάζαμε όποτε το έκρινε απαραίτητο τη δοσολογία, οπότε ήμουν συνέχεια ρυθμισμένη. 2 μήνες μετά τη γέννα έκανα εξετάσεις και ενώ η TSH ήταν εντός ορίων ήταν οριακή η Τ4. Οπότε μου αύξησε τη δόση και μου είπε να επαναλάβω τις εξετάσεις τον Οκτώβριο. Καθυστέρησα λίγο και τις έκανα τελικά μέσα Νοεμβρίου, οπότε η Τ4 και η Β12 ήταν φυσιολογικές αλλά η TSH ήταν τώρα υψηλή, όχι πολύ αλλά όχι και εντός ορίων. Για κάποιο λόγο το ραντεβού μου με τη γιατρό αναβλήθηκε για τις 19/12, οπότε βρήκα την ευκαιρία να επαναλάβω τις εξετάσεις εχθές, γιατί φοβήθηκα μήπως είχε γίνει κάποιο λάθος. Αν ξέρει κάποια να μου πει μια γνώμη ως προς το τι μπορεί να συμβαίνει, είναι ευπρόσδεκτη!

Να σημειώσω ότι τέλος Αυγούστου έκανα μια επέμβαση (αφαίρεση κύστης από ωοθήκη) αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Φαση ρυθμισης:

Yψηλη TSH σημαινει υποθυρεοειδισμος. Ο εγκεφαλος (υποφυση) δινει εντολη στον οργανισμο να δουλεψει πειρσσοτερο (TSH) ωστε να παραχθει περισσοτερη θυροξινη. Για να τον βοηθησουμε πρεπει να παιρνουμε περισσοτερη Τ4.

Χαμηλη TSH σημαινει υπερθυρεοειδισμο δηλαδη ακριβως το αντιστροφο και πρεπει να παιρνουμε μικροτερη δοση.

Σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο. Καθε ανθρωπος ανταποκρινεται διαφορετικα σε καθε αγωγη και σημαντικο ρολο παιζει η αιτια υπο-υπερλειτουργιας του αδενα.

Συμβουλευτειτε τον γιατρο σας για οποιαδηποτε μεταβολη στις τιμες των ορμονων σας ωστε να καθορισει ο ειδικος την αναλογη φαρμακευτικη αγωγη.

Βιβη, αυτο που λες "εντος οριων" ειναι σχετικο. Πχ. ατομα χωρις αδενα θα πρεπει να εχουν την TSH κοντα στο 0 (μηδεν) ενω ατομα με προβληματικο αδενα κοντα στο 2 (δυο). Σε εργαστηριο με φυσιολογικες τιμες απο 0,5 ως 5, αν εχεις καποιος 4,5 (δηλαδη εντος οριου) δεν ειναι ..... και να κοιμαται ησυχος χωρις χαπακι!!!!!

Το γυναικολογικο θεμα, δε νομιζω να εχει ιδιαιτερη σχεση αλλα σιγουρα η προσφατη εγκυμοσυνη σου, διαφοροποιησε λιγο τα επιπεδα. Πιθανον να επανελθουν αμεσα. Σε λιγες μερες θα πας στο γιατρο σου και θα σου λυσει εγκυρα τις αποριες.:P:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά μάλλον ήταν δικό μου το λάθος, γιατί δε σας έδωσα όλες τις πληροφορίες.

Από το 2000 μου έχουν διαγνώσει υποθυρεοειδισμό Hasimoto και φυσικά παίρνω...χαπάκι. Το ότι ο αδένας μου "κοιμάται" είναι δεδομένο, γιατί όταν κάποια στιγμή η γιατρός μου πρότεινε να σταματήσω τη θεραπεία μήπως και ο αδένας έχει ενεργοποιηθεί, το πείραμα δε λειτούργησε καθόλου και τότε για το χρονικό διάστημα που δεν έκανα θεραπεία ήμουν ένα ράκος!

Ο υπέρηχος έχει δείξει μόνο μερικά μικρά διάσπαρτα οζίδια.

Από αυτά που μου έγραψες μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Εγώ είχα εξ αρχής υψηλό TSH και αντισώματα, οπότε προέκυψε και η διάγνωση που σας είπα. Εσύ μου γράφεις ότι υψηλή TSH υπονοεί υπερθυρεοειδισμό????Δηλαδή ενδέχεται να μου έχουν κάνει λάθος διάγνωση?

Βέβαια έχω πάει σε 4 ενδοκρινολόγους μέχρι τώρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgiamami ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά μάλλον ήταν δικό μου το λάθος, γιατί δε σας έδωσα όλες τις πληροφορίες.

Από το 2000 μου έχουν διαγνώσει υποθυρεοειδισμό Hasimoto και φυσικά παίρνω...χαπάκι. Το ότι ο αδένας μου "κοιμάται" είναι δεδομένο, γιατί όταν κάποια στιγμή η γιατρός μου πρότεινε να σταματήσω τη θεραπεία μήπως και ο αδένας έχει ενεργοποιηθεί, το πείραμα δε λειτούργησε καθόλου και τότε για το χρονικό διάστημα που δεν έκανα θεραπεία ήμουν ένα ράκος!

Ο υπέρηχος έχει δείξει μόνο μερικά μικρά διάσπαρτα οζίδια.

Από αυτά που μου έγραψες μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Εγώ είχα εξ αρχής υψηλό TSH και αντισώματα, οπότε προέκυψε και η διάγνωση που σας είπα. Εσύ μου γράφεις ότι υψηλή TSH υπονοεί υπερθυρεοειδισμό????Δηλαδή ενδέχεται να μου έχουν κάνει λάθος διάγνωση?

Βέβαια έχω πάει σε 4 ενδοκρινολόγους μέχρι τώρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

1000000 συγνωμη. Εχεις δικιο, το διορθωσα......... ξαναδιαβασε τα τωρα.

Στον υποθυρεοειδισμο, "πεφτει" ο οργανισμος, ατονει!!!! Για να κατεβει η τιμη της TSH πρεπει να σου δωσει μεγαλυτερη δοση θυροξινης.

Υπερηχο καθε ποτε κανεις?????? Ποτε εκανες τελευταια φορα???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Υπέρηχο έχω να κάνω περίπου 3 χρόνια. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι κακώς έκανα κάθε χρόνο υπέρηχο, γιατί δε χρειαζόταν. Βέβαια το παρακολουθούσαμε αιματολογικά κάθε χρόνο και ήμουν ρυθμισμένη. Το πρόβλημα (?) προέκυψε τώρα, μετά την εγκυμοσύνη. Περιμένω όμως να σιγουρέψω ότι μπορεί να υπάρχει κάτι και από τη δεύτερη εξέταση αίματος που έκανα εχθές, γιατί θα μπορούσε απλά να είναι λάθος η μέτρηση από το εργαστήριο. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατό τον Ιούλιο να ήταν οκ η TSH και τώρα όχι παρόλο που αυξήσαμε τη δόση του φαρμάκου.

Γενικά όλοι οι γιατροί που έχω πάει μου έχουν πει ότι ο υποθυρεοειδισμός που έχω είναι ελαφριάς μορφής, αλλά ποτέ δεν αισθάνομαι "ασφαλής" και το ψάχνω όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, Βιβή μάλλον έχουμε παράλληλη πορεία θυροειδή!!Καλά κάνεις κ ξανατσεκάρεις τις τιμές. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το θέμα του υπέρηχου που αναφέρεις κ εσύ. Ο προηγούμενος γιατρός μου δεν μου έκανε ποτέ, μου έλεγε ότι δεν χρειάζεται κ μόνο με ψηλάφιζε στον λαιμό. Αυτή η γιατρός μου λέει ότι χρειάζεται υπέρηχος κάθε 6μηνο. Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό! Εγώ ξαναέκανα εξετάσεις, του θυροειδή ήταν καλές άλλα έπεσε πολύ το σίδηρο. Οπότε όλη αυτη η κούραση που νόμιζα οτι είναι απο το θυροειδή, τελικά ήταν από το χαμηλό σίδηρο που λόγω εγκυμοσύνης έπεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οι αιματολογικες (ορμονες κλπ) μας δειχνουν την κατασταση στην οποια βρισκεται ο οργανισμος.Τα αιτια ομως???? Ο υπερηχος μας δειχνει την κλινικη ΕΙΚΟΝΑ!!!!! Υπαρχει περιπτωση οι αιματολογικες να ειναι μια χαρα και ο υπερηχος να δειξει ....κατι που ισως χρειαστει θεραπεια. Ειναι περιπου σαν την περιπτωση της μαστογραφιας (εσεις οι γυναικες θα ξερετε). Δηλαδη η μαστογραφια αναδεικνυει ενα μεγαλο ποσοστο ασθενειων αλλα την ολοκληρωμενη εικονα την εχουμε με τον υπερηχο.

Εφοσον λοιπον, εχουμε αρχικα την εικονα του αδενα μας με τον 1ο υπερηχο, ο γιατρος θα κρινει καθε ποτε πρεπει να επαναλαμβανεται η εξεταση αναλογα με την κατασταση του ασθενη. (πχ. εχω 2 παιδια που ο καθενας εχει διαφορετικη μορφη. Στο ενα ο γιατρος ειπε να επαναλαβουμε τον υπερηχο μετα 3 μηνες και στο αλλο μετα 6 μηνες.) Καθε περιπτωση συνεπως, ειναι ξεχωριστη.

Με την ευκαιρια, να αναφερω και παλι οτι οι παθησεις του θυρ. πολλες φορες ειναι κληρονομικες. Εξεταστειτε εσεις και τα παιδια σας αν καποιος στην οικογενεια..... γνωριζει οτι νοσει απο καποια μορφη. Η προληπτικη εξεταση περιλαμβανει θυρεοειδικες ορμονες και υπερηχο και αντιμετωπιζεται εγκαιρα. :-):-)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλοι και φίλες!!!!θα ήθελα και εγω να σας πω την αποψη μου στα προσφατα θεματακια που εχουν αναρτηθει.Θα συμφωνήσω με την Γεωργια για τις τιμες της TSH και θα συνιστουσα σ'ολους να κανουν μια φορα το χρονο υπερηχο.Είναι ο πιο σιγουρος και ασφαλης τροπος να παρακολουθο΄υμε τον αδενα μας και θα σας το τεκμηριωσω αμεσως.Πριν 11 χρόνια που εκανα αιματολογικες εξετασεις για να δω αν εχω προβλημα με το θυροειδη βγηκαν πεντακαθαρες.Ομως ο υπέρηχος που εκανα εδειξε πολυοζοδες βροχοκύλη οποτε ο ενδοκρινολογος μου ξεκίνησε αμεσως το Τ4.Μετα και από την μεγαλη μου περιπετεια που κατα καιρους εχω αναφερει αν δεν εκανα υπέρηχο (εκανα 2 φορες το χρονο λόγω της ιδιαιτεροτητας του θυροειδη μου)δεν θα προλαβαινα πολλα ή μάλλον θα καθυστερούσα να κανω αυτα που επρεπε.Δεν θεωρω λοιπον σωστη την τακτική που ακολουθεί ο ιατρος σου Βιβή γι αυτο θα ελεγα να παρεις και άλλη γνωμη ιατρού.Οπως εχω ξαναπει δεν πρεπει να σταματαμε στην γνωμη ενος μονο εχω παθει και εχω μαθει.Φιλη liladam όντως το ιωδιο λενε οτι το παιρνεις μια φορα αλλα υπαρχουν και οι ιδιάζουσες περιπτωσεις όπως είναι και η δικια μου.Δεν κατακαιγοταν όλα τα κυτταρα με το ιωδιο και ξαφνικα εκαναν νεα εστια.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να κανω 3 επεμβασεις οποτε και 3 φορες ιωδιο.Όλο αυτο γιατι εχασα χρονο και ακουγα μονο εναν ενδοκρινολογο ο οποιος με αφησε 6 χρονια χωρις επεμβαση με αποτελεσμα να κανει μετασταση ο καρκινος στους λεμφαδενες και γι αυτο εχω ταλαιπωρηθει ετσι.Δεν σημαινει φυσικα ότι οσοι εχουν μετασταση σε λεμφαδενες θα περασουν τα ιδια που περασα.Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και δεν πρεπει να ανησυχεις.Ειναι ο μόνος καρκινος που δεν σου αφαιρει την ζωη. ο αδελφος σου γιατι θα κανει 2η φορα ιωδιο?Ευχομαι καλη επιτυχια και να ειναι η τελευταια φορα!!!!Τα φιλια μου σ'ολους σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σχετικά με την κληρονομικότητα που αναφέρεις georgiamami το γνωρίζω πολύ καλά. Μετά από εμένα και με αφορμή τη δική μου πάθηση ψάχτηκε όλη η οικογένεια...και φυσικά βρέθηκε από που το έχω κληρονομήσει!!! Από τον πατέρα μου. Για την ακρίβεια, η γιατρός μου μας είπε ότι αν δεν το εντοπίζαμε θα μπορούσε κάποια στιγμή να πέσει σε κώμα και τότε θα ψάχναμε να δούμε από τι ήταν!!!

Η μπέμπα μου δεν έχει εμφανίσει κάποιο σύμπτωμα αλλά ρωτάω συνέχεια τόσο τον παιδίατρο όσο και την ενδοκρινολόγο για το τί πρέπει να κάνω και πότε να την τσεκάρω.

Τώρα σχετικά με το θέμα της δεύτερης και τρίτης γνώμης, όπως έγραψα και πριν το έχω κάνει και θα συνεχίσω να το κάνω, γιατί και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κανείς αλάνθαστος και επείσης και οι γιατροί άνθρωποι είναι και μπορεί κάτι να τους ξεφύγει. Έχω γενικά εμπιστοσύνη σε αυτή την ενδοκρινολόγο που με κουράρει τώρα, αλλά δεν επαναπάυομαι!

Magnamara δεν έχω τσεκάρει το σίδηρο μετά τη γέννα, ίσως θα πρέπει να το κάνω και εγώ! Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλοι και φίλες!!!!θα ήθελα και εγω να σας πω την αποψη μου στα προσφατα θεματακια που εχουν αναρτηθει.Θα συμφωνήσω με την Γεωργια για τις τιμες της TSH και θα συνιστουσα σ'ολους να κανουν μια φορα το χρονο υπερηχο.Είναι ο πιο σιγουρος και ασφαλης τροπος να παρακολουθο΄υμε τον αδενα μας και θα σας το τεκμηριωσω αμεσως.Πριν 11 χρόνια που εκανα αιματολογικες εξετασεις για να δω αν εχω προβλημα με το θυροειδη βγηκαν πεντακαθαρες.Ομως ο υπέρηχος που εκανα εδειξε πολυοζοδες βροχοκύλη οποτε ο ενδοκρινολογος μου ξεκίνησε αμεσως το Τ4.Μετα και από την μεγαλη μου περιπετεια που κατα καιρους εχω αναφερει αν δεν εκανα υπέρηχο (εκανα 2 φορες το χρονο λόγω της ιδιαιτεροτητας του θυροειδη μου)δεν θα προλαβαινα πολλα ή μάλλον θα καθυστερούσα να κανω αυτα που επρεπε.Δεν θεωρω λοιπον σωστη την τακτική που ακολουθεί ο ιατρος σου Βιβή γι αυτο θα ελεγα να παρεις και άλλη γνωμη ιατρού.Οπως εχω ξαναπει δεν πρεπει να σταματαμε στην γνωμη ενος μονο εχω παθει και εχω μαθει.Φιλη liladam όντως το ιωδιο λενε οτι το παιρνεις μια φορα αλλα υπαρχουν και οι ιδιάζουσες περιπτωσεις όπως είναι και η δικια μου.Δεν κατακαιγοταν όλα τα κυτταρα με το ιωδιο και ξαφνικα εκαναν νεα εστια.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να κανω 3 επεμβασεις οποτε και 3 φορες ιωδιο.Όλο αυτο γιατι εχασα χρονο και ακουγα μονο εναν ενδοκρινολογο ο οποιος με αφησε 6 χρονια χωρις επεμβαση με αποτελεσμα να κανει μετασταση ο καρκινος στους λεμφαδενες και γι αυτο εχω ταλαιπωρηθει ετσι.Δεν σημαινει φυσικα ότι οσοι εχουν μετασταση σε λεμφαδενες θα περασουν τα ιδια που περασα.Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και δεν πρεπει να ανησυχεις.Ειναι ο μόνος καρκινος που δεν σου αφαιρει την ζωη. ο αδελφος σου γιατι θα κανει 2η φορα ιωδιο?Ευχομαι καλη επιτυχια και να ειναι η τελευταια φορα!!!!Τα φιλια μου σ'ολους σας!!!!

Καλημέρα και ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου! χαρα στην υπομονη σου να τα περασεις ολα τρεις φορεσ! ο αδερφος μου ειχε και αυτος μετασταση στους λεμφαδένες! μετα το περας του ενος ετουσ απο το πρωτο ιωδιο, εκανε ολοσωμο σπυνθιρογραφημμα και ηταν καθαρο! ομως η Tg ηταν ανεβασμένη λιγο και μετα απο εξετασεισ, αξονικες κτλ οι οποίεσς δεν εβρησκαν τπτ καταληξαμε να παρει προληπτικα ενα δευτερο ιωδιο γιατι μαλλον αυτο που ανεβαζει λιγο την ορμονη του ειναι καποια κυτταρα του θυροειδη του, καλοειθη κατα πασα πιθανοτητα που δεν εχουν καει! παρ ολα αυτα εγω εχω αγχος για το ποσο θα ειναι η Τg τωρα δηλαδη ενα χρονο μετα απο το τελευταιο σπυνθηρογραφημμα αλλα και τι θα δειξει το ολοσωμο μετα την ληψη του δευτερου ιωδίου...

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου δεν έχει εμφανίσει κάποιο σύμπτωμα αλλά ρωτάω συνέχεια τόσο τον παιδίατρο όσο και την ενδοκρινολόγο για το τί πρέπει να κάνω και πότε να την τσεκάρω.

Καλημέρα σε όλους! Επειδή κ εμείς έχουμε κληρονομικότητα, αγχώνομαι κ εγώ για την μπέμπα. Ρώτησα την παιδίατρο για να κάνω εξετάσεις στην μπέμπα, αλλά μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Επίσης, στην αρχική αιμοληψία που της πήραν όταν γεννήθηκε, μου είπε ότι ελέγχουν κ τον θυροειδή.Στην ενδοκρινολόγο δεν ρώτησα (κ κακώς). Βιβή εσένα τι σου είπε η ενδοκρινολόγος? Πότε πρέπει να αρχίσει ο έλεγχος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να προσθέσω κι εγώ κάτι λίγα που κατάλαβα από την προσωπική μου εμπειρία.

Καταρχήν υπέρηχο εάν έχει κανείς και όζους πρέπει να κάνει όσο συχνά του πει ο γιατρός του. Το κάθε 3 χρόνια μου φαίνεται πολύ μακριά....το κάθε χρόνο ακούγεται μάλλον λογικότερο. Το πώς θα μεταβληθεί ο όζος ούτε από τς εξετάσεις φαίνεται, ούτε και πάντα με την ψηλάφηση. Ο δικός μου π.χ. όζος δεν γίνεται αντιληπτός με την ψηλάφηση, παρά μόνο με υπέρηχο και μέχρι στιγμής κάνω πάνω από 2 φορές το χρόνο, αν και ο όζος μου είναι κάτω του 1 εκ.

Για τα παιδιά μας, από ό,τι κατάλαβα, εξετάσεις πρέπει να κάνουμε γύρω στα 12 χρόνια τους ειδικά στα κορίτσια. Η εξέταση για το θυρεοειδή που γίνεται στα βρέφη, δεν έχει σχέση με αυτό που μας προκύπτει αργότερα, αυτό που έχουμε εμείς τώρα δηλαδή. Ενα βρέφος που βγαίνει καθαρό (τα περισσότερα βγαίνουν καθαρά) δεν σημαίνει ότι δεν θα νοσήσουν αργότερα. Ειδικά όταν υπάρχει κληρονομικό ιστορικό.

Και κάτι ακόμη. Οι γιατροί δίνουν την ορμόνη Τ4 και για καταστολή του ή των όζων που έχει κάποιος ο οποίος μπορεί να μην έχει υποθυρεοειδισμό. Αλλά όμως, λόγω όζων, να παίρνει συμπλήρωμα Τ4.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Επειδή κ εμείς έχουμε κληρονομικότητα, αγχώνομαι κ εγώ για την μπέμπα. Ρώτησα την παιδίατρο για να κάνω εξετάσεις στην μπέμπα, αλλά μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς. Επίσης, στην αρχική αιμοληψία που της πήραν όταν γεννήθηκε, μου είπε ότι ελέγχουν κ τον θυροειδή.Στην ενδοκρινολόγο δεν ρώτησα (κ κακώς). Βιβή εσένα τι σου είπε η ενδοκρινολόγος? Πότε πρέπει να αρχίσει ο έλεγχος?

Μην αγχωνεσαι για τη μπεμπα σου. Νομιζω μετα τα 10 -12 θα κανετε υπερηχο. Ορμονολογικες μπορεις να της κανεις και πιο νωρις αν το κρινει ο γιατρος. Το καλο ειναι οτι "γνωριζεις" και θα κινητοποιηθεις εγκαιρα.

Καλημέρα! Να προσθέσω κι εγώ κάτι λίγα που κατάλαβα από την προσωπική μου εμπειρία.

Καταρχήν υπέρηχο εάν έχει κανείς και όζους πρέπει να κάνει όσο συχνά του πει ο γιατρός του. Το κάθε 3 χρόνια μου φαίνεται πολύ μακριά....το κάθε χρόνο ακούγεται μάλλον λογικότερο. Το πώς θα μεταβληθεί ο όζος ούτε από τς εξετάσεις φαίνεται, ούτε και πάντα με την ψηλάφηση. Ο δικός μου π.χ. όζος δεν γίνεται αντιληπτός με την ψηλάφηση, παρά μόνο με υπέρηχο και μέχρι στιγμής κάνω πάνω από 2 φορές το χρόνο, αν και ο όζος μου είναι κάτω του 1 εκ.

Για τα παιδιά μας, από ό,τι κατάλαβα, εξετάσεις πρέπει να κάνουμε γύρω στα 12 χρόνια τους ειδικά στα κορίτσια. Η εξέταση για το θυρεοειδή που γίνεται στα βρέφη, δεν έχει σχέση με αυτό που μας προκύπτει αργότερα, αυτό που έχουμε εμείς τώρα δηλαδή. Ενα βρέφος που βγαίνει καθαρό (τα περισσότερα βγαίνουν καθαρά) δεν σημαίνει ότι δεν θα νοσήσουν αργότερα. Ειδικά όταν υπάρχει κληρονομικό ιστορικό.

Και κάτι ακόμη. Οι γιατροί δίνουν την ορμόνη Τ4 και για καταστολή του ή των όζων που έχει κάποιος ο οποίος μπορεί να μην έχει υποθυρεοειδισμό. Αλλά όμως, λόγω όζων, να παίρνει συμπλήρωμα Τ4.

Συμφωνω!!! :P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...