Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ΑΧ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟΥ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΠΟΛΕΟΤΗΤΑ .ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΣΤΕ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΤΡΑΒΙΕΜΑΙ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΕΥΡΟΜΥΙΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΠΕΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΗ ΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΧΙ. ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΕΧΩ ΞΕΡΟ ΔΕΡΜΑ ,ΞΗΡΟΦΘΑΛΜΙΑ ,ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΑΙΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΕΥΡΟΜΥΙΚΑ,ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ .ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΠΛΕΚΟΥΝ ΜΕ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ 5ΕΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ,ΣΟΥ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΔΙΑΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ.ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΓΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο για τον υπερθυρεοειδισμό έχει καμιά επίπτωση στα μάτια?

Αυτή είναι μια πολύ αμφιλεγόμενη ερώτηση στην παρούσα φάση. Δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι η θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο έχει κάποια επίπτωση, αλλά κάποιοι ιατροί παρατήρησαν ότι σε κάποιους ασθενείς η οφθαλμοπάθεια επιδεινώθηκε μετά τη ραδιο-θεραπεία. Έτσι, εάν χρειάζεστε θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο και έχετε συμπτώματα θυρεοειδικής οφθαλμοπάθειας μπορεί να χρειαστείτε μια επιπλέον θεραπεία ώστε να καλυφθεί η θεραπευτική δόση και ταυτόχρονα να προστατέψετε και τα μάτια.

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΤΥΧΑΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΙΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΑ ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ.ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΞΩΦΘΑΛΜΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΜΥΩΠΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ; ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΙΣΤΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Ἠ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Ἠ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΑΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΜΙΣΗ ΜΟΝΑΔΑ Η ΤΑΔΕ ΟΡΜΟΝΗ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΙ ΠΗΡΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ; ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΩΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΝ ΕΠΕΣΕ Ἠ ΑΝ ΑΥΞΗΘΗΚΕ; ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑ 1002 ΛΟΓΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΛΠ ΠΟΥ ΕΚΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ.ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΥΠΕΡΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ Ο 1 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΟΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο 2 ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ .ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ,ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΖΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ostrako μπορεί να έχεις τους δικούς σου λόγους για να είσαι θυμωμένους με τους γιατρούς, όμως οι ασθενείς (εμείς δηλαδή) τι σου φταίμε και μας μαλώνεις? :-)

Αν κατάλαβα καλά (γιατί εγώ καινούρια είμαι εδώ) αυτό το θέμα ανοίχτηκε για να μοιραζόμαστε τις απόψεις και τις εμπειρίες μας. Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο.

Εσύ (φαντάσου τη σκηνή) είσαι σαν να μπήκες σε ένα δωμάτιο (το "γκρουπ") και πριν πεις καλημέρα άρχισες τις φωνές και τις επιπλήξεις σε άτομα που δεν σου κάνανε τίποτα!

Θα ήταν πιο εποικοδομητικό να καταθέσεις φιλικά και ευγενικά την άποψή σου, ώστε να φανεί πιθανόν και σε κάποιους χρήσιμη!

Γνώμη μου λοιπόν, κατέβασε τον τόνο της φωνής σου (γράφε με μικρά γράμμα και όχι κεφαλαία), άλλαξε τις εκφράσεις σου (μη γράφεις "κακές" λέξεις) και εξήγησέ μας (αν θέλεις) τις απόψεις σου.

Φιλικά πάντα,

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

ostrako μπορεί να έχεις τους δικούς σου λόγους για να είσαι θυμωμένους με τους γιατρούς, όμως οι ασθενείς (εμείς δηλαδή) τι σου φταίμε και μας μαλώνεις? :-)

Αν κατάλαβα καλά (γιατί εγώ καινούρια είμαι εδώ) αυτό το θέμα ανοίχτηκε για να μοιραζόμαστε τις απόψεις και τις εμπειρίες μας. Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο.

Εσύ (φαντάσου τη σκηνή) είσαι σαν να μπήκες σε ένα δωμάτιο (το "γκρουπ") και πριν πεις καλημέρα άρχισες τις φωνές και τις επιπλήξεις σε άτομα που δεν σου κάνανε τίποτα!

Θα ήταν πιο εποικοδομητικό να καταθέσεις φιλικά και ευγενικά την άποψή σου, ώστε να φανεί πιθανόν και σε κάποιους χρήσιμη!

Γνώμη μου λοιπόν, κατέβασε τον τόνο της φωνής σου (γράφε με μικρά γράμμα και όχι κεφαλαία), άλλαξε τις εκφράσεις σου (μη γράφεις "κακές" λέξεις) και εξήγησέ μας (αν θέλεις) τις απόψεις σου.

Φιλικά πάντα,

Κατερίνα

Κατερινα, με καλυψες πληρως.

Παρολαυτο ομως (ως δημιουργος της σελιδας) οφειλω να δωσω μια εξηγηση στο ostrako.

Πριν αρκετο καιρο, χαμενη κι εγω στις εξελιξεις της υγειας μου που διαταρασονταν επειτα απο την αφαιρεση του αδενα, εψαχνα απεγνωσμενα να ενημερωθω και να βρω συνπασχοντες και συνοδοιπορους στον αγωνα μου. Τους βρηκα σκορπιους σε διαφορους χωρους του parents και αλλου. Τους προτεινα να συγκεντρωθουμε σε ενα χωρο, οπου θα μπορουσαμε να τα λεμε και συγχρονως να γινομαστε ζωντανα παραδειγματα για αλλους ανησυχους αναγνωστες. Ειμαστε εδω λοιπον, για να ακουσουμε οτι εχεις να μας πεις κι εσυ αλλα......... με σεβασμο και αξιοπρεπεια. Αν πιστευεις οτι η σελιδα μας δεν ανταποκρινεται στις προσδοκιες σου, προτεινω να ανοιξεις κι εσυ μια σελιδα, οπου θελεις, και να κανεις οτι θελεις.

Προσωπικα θα προτιμουσα να καταθεσεις κι εσυ την εμπειρια σου -σε ηρεμο τονο- και που ξερεις...ισως βρεις κι εσυ στην παρεα μας, αυτο που σου λειπει. Εμεις - οι περισσοτεροι απο μας- το εχουμε βρει και περα απο αυτο που φαινεται εδω, ειμαστε μια πολυ δυνατη ομαδα που μονο καλα εχει στο ενεργητικο της.

Δικαιωμα σου τι θα αποφασισεις. Σκεψου μονο....... τι χρειαζεσαι και απο ποιους????

Μαθαινει αυτος που εχει τα "ωτα" ανοιχτα.

και

Δουνειν και λαβειν!!!!

Με εκτιμηση

Γεωργια


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΙΣΤΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Ἠ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Ἠ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΑΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΜΙΣΗ ΜΟΝΑΔΑ Η ΤΑΔΕ ΟΡΜΟΝΗ ...................................

ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ,ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΖΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΣΑΣ

Αυτο το "γκρουπ" οπως το λες φτιαχτηκε με πολλη αγαπη και ενδιαφερον για τον συνανθρωπο και αποδεικνυεται απο τις 47.087 αναγνωσεις της σελιδας μας και τις 1.339 απαντητικες συμμετοχες (συμπεριλαμβανομενων και των δικων σου) μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα.

Αποτελει χωρο συναντησης ανθρωπων που ξαφνικα ο θυρεοειδης τους "θυμηθηκε" να τους κανει τη ζωη δυσκολη αλλα και αλλους που ηδη βρσκονται στο τελικο σταδιο της θεραπειας τους. Κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολος δρομος. Αλλα, <<ο πονος αμα τον μοιραζεσαι γινεται μισος και η χαρα διπλη>>.

Οσο για το δευτερο σκελος της αναρτησης σου, σε διαβεβαιω πως κανεις μας ποτε δεν "εκανε" τον γιατρο. Παντα τονιζουμε οτι εμεις ειμαστε "παθοντες" που καταθετουμε τις προσωπικες μας εμπειριες. Και φυσικα καθε οργανισμος ανταποκρινεται διαφορετικα σε καθε ειδος θεραπειας. Καθε σκεπτομενος ανθρωπος συλλεγει πληροφοριες και επιλεγει να πραξει κατα γνωση και βουληση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Οστρακο, 28-5-2011 19:31 Αναρτηση 872

γεια σας .ξερει κανεις τι ειναι το thyrogen;

Σου θυμιζω οτι η πρωτη σου επισκεψη στο θεμα μας ηταν αυτη. Αραγε τι εψαχνες?????????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα καλοι μου φιλοι και φιλες,δεν γραφω συχνα ,ομως σας διαβαζω πολυ συχνα,ειναι φιλες εδω μεσα που με καλυπτουν απολυτα σε οσα γραφουν...

γραφω μονο για απευθυνθω στο φιλο η φιλη ostrako...

οπως το εγραψες,εδω μεσα ειμαστε για γραφουμε και να στηριζουμε με τις εμπειριες μας οσους φιλους εχουν το ιδιο προβλημα με εμας ολους τους συνασθενης μας...

σαν παλαιμαχος του θυρεοειδη,ειμαι 53 ετων,εκανα την πρωτη επεμβαση το 1975 σε ηλικια 16 ετων,μεγαλος οζος στον ενα λοβο,ευτυχως [τοτε]δεν ηταν καρκινοποιημενος,μετα απο37 χρονια 2 0ζοι 20mm,ο ενας καρκινοποιημενος,θηλωδης καρκινος του θυρεοειδη...παλι χειρουργειο,ιωδιο και ολα τα γνωστα...

επειδη ostrako εχω ζησει τα περισσοτερα χρονια της ζωης μου με την αρρωστια του θυρεοειδη,θελω να σου πω ,οτι τα εχω ζησει πολυ καλα,εαν αυτο σου λεει κατι,συμβουλη σαν μεγαλυτερος κοιτα να βρεις το balans ζωη σου την ισοροπια που πρεπει να εχουμε μεσα μας,σε σχεση με την ζωη με τον εαυτο μας και με τους ανθρωπους γυρω μας,να ακους τους γιατρους που εμπιστευεσαι και ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

ostrako ΕΠΙΔΗ ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΓΧΗ.ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ ΚΙ ΑΣ ΓΙΝΩ ΚΑΚΙΑ!ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ FORUM!!!!!ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟ ''ΠΑΙΖΕΙ'' ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι να είστε όλοι μια χαρά.Αγαπητέ φίλε ostrako θα συμφωνήσω με όλα όσα σου έγραψαν οι άλλοι ότι εδω μέσα βρίσκεις συμπαράσταση και μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα ότι απορία έχεις και καταλαβαίνεις ότι δεν είσαι μόνος σου σε όλο αυτό τον δρόμο που τραβάς.Πιστεύω ότι έχεις θυμώσει επειδή από ότι κατάλαβα συγκρούονται οι απόψεις των γιατρών που έχεις επισκεφθεί.Μπορείς όμως να πεις την άποψη σου με όμορφο τρόπο και κανείς μας δεν θα είχε πρόβλημα.Μην μηδενίζεις τα πάντα ηρέμησε και προσπάθησε να βοηθήσεις τον εαυτό σου γιατί μονο εσυ μπορείς να αποφασίζεις για την ζωή σου.Αν ποτέ χρειαστεις την γνώμη μας δεν νομιζω κανεις μας να σου αρνηθεί να σου απαντησει.Ψάξε πολύ όμως πριν πάρεις την τελευταία απόφαση.Καλό σου βράδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θέλω τη βοηθεία σας μιας και οι πιο πολλοί εδώ στο forum έχετε ήδη κάνει την επέμβαση. Ανακάλυψα, μετά από βιοψία, ότι έχω υποψία θηλώδους ca και πρέπει να χειρουγηθώ. Μέχρι τώρα έχω δει 3 χειρουργούς, αλλά δεν έχω καταλήξει που θα κάνω την επέμβαση. Εχω δει τον Καπελάκη, τον Λινό και τον Καρβούνη. Το ερώτημα είναι: με ποιο κριτήριο διαλέξατε το χειρούργο; με βάση το κόστος της επέμβασης; με βαση ποιον σας έχει προτείνει ο ενδοκρινολόγος; υπάρχει κάποιο άλλο κριτήριο που δεν έχω σκεφτεί; Και οι ανωτέρω τρείς έχουν καλές συστάσεις, αλλά δεν μπορώ να κρίνω την επαγγελματική τους αποτελεσματικότητα. Όποιος ξέρει και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του ας στείλει pm.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θέλω τη βοηθεία σας μιας και οι πιο πολλοί εδώ στο forum έχετε ήδη κάνει την επέμβαση. Ανακάλυψα, μετά από βιοψία, ότι έχω υποψία θηλώδους ca και πρέπει να χειρουγηθώ. Μέχρι τώρα έχω δει 3 χειρουργούς, αλλά δεν έχω καταλήξει που θα κάνω την επέμβαση. Εχω δει τον Καπελάκη, τον Λινό και τον Καρβούνη. Το ερώτημα είναι: με ποιο κριτήριο διαλέξατε το χειρούργο; με βάση το κόστος της επέμβασης; με βαση ποιον σας έχει προτείνει ο ενδοκρινολόγος; υπάρχει κάποιο άλλο κριτήριο που δεν έχω σκεφτεί; Και οι ανωτέρω τρείς έχουν καλές συστάσεις, αλλά δεν μπορώ να κρίνω την επαγγελματική τους αποτελεσματικότητα. Όποιος ξέρει και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του ας στείλει pm.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θέλω τη βοηθεία σας μιας και οι πιο πολλοί εδώ στο forum έχετε ήδη κάνει την επέμβαση. Ανακάλυψα, μετά από βιοψία, ότι έχω υποψία θηλώδους ca και πρέπει να χειρουγηθώ. Μέχρι τώρα έχω δει 3 χειρουργούς, αλλά δεν έχω καταλήξει που θα κάνω την επέμβαση. Εχω δει τον Καπελάκη, τον Λινό και τον Καρβούνη. Το ερώτημα είναι: με ποιο κριτήριο διαλέξατε το χειρούργο; με βάση το κόστος της επέμβασης; με βαση ποιον σας έχει προτείνει ο ενδοκρινολόγος; υπάρχει κάποιο άλλο κριτήριο που δεν έχω σκεφτεί; Και οι ανωτέρω τρείς έχουν καλές συστάσεις, αλλά δεν μπορώ να κρίνω την επαγγελματική τους αποτελεσματικότητα. Όποιος ξέρει και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του ας στείλει pm.

Ευχαριστώ.

Αγαπητή/ε mikeman κατ'αρχας καλή επιτυχία ολοψυχα σου ευχομαι!!!όπως θα έχεις διαβάσει έχω κάνει 3 εγχειρήσεις μέσα σε 4 χρόνια με θυλώδες καρκίνωμα και εγω οπότε μπορώ να ου πω με ποιο κριτηριο διάλεξα τον χειρούργο.Κατ'αρχας έκανα 2 επεμβασεις στην Κρήτη σε ωρυλά γιατί είναι πιο ειδικοι εδω για τον θυρωειδη και για να μην σου πειράξουν φωνητικές χορδες.Την 3η την έκανα το καλοκαιρι Θεσ/κη σε ειδικό χειρούργο ενδοκρινών αδένων λόγω του ότι έφευγε λίγο από το πεδίο του ωρυλά.Βεβαια ο χειρούργος ενδοκρινών αδένων μου είπε ότι ο ωρυλα μου είχε κάνει άριστη δουλειά και μου ζήτησε το όνομα του για να τον έχει υπόψη του.Δεν έλαβα υπόψη μου το κοστος αλλα την πείρα και την εμπειρία.Ότι χρειαστείς είμαι στη διάθεση σου .Καλό μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή dosoula,

σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Σωστά τα λές. Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ειδικά σε μια εξειδικευμένη επέμβαση όπως αυτή. Όμως έχεις τις γνώσεις για να μπορείς να κρίνεις έναν χειρούργο; Εδώ είναι το ερώτημα και προβληματίζομαι. Δεν θέλω να διαλέξω ένα χειρούργο με κριτήριο πόσο επικοινωνιακός ήταν στην συνάντηση μαζί μου. Βεβαία η επικοινωνία με γιατρού/ασθενή είναι πάρα πολύ σημακτική. Αλλά το τι υπάρχει πίσω από αυτό, συνήθως το μαθαίνεις μετά την επέμβαση. Για τους 3 χειρούργους που συνάντησα έχω ακούσει και θετικά και αρνητικά. Αυτό που ψάχνω είναι προσωπικές εμπειρίες ασθενών που έχουν ήδη χειρουργηθεί από κάποιον από αυτούς. Εάν ξέρεις ή έχεις ακούσει κάτι και δεν μπορείς να το γράψεις ανοικτά, σε παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου με pm

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Mikeman και εγω θα σου ευχηθω καλη επιτυχια στη επεμβαση!!Και εγω ειχα πολυεστιακο θηλωδες Ca και χειρουργηθηκα πριν 2 χρονια απο εναν πολυ καλο καθηγητη στη Θεσ/κη.Ειχα ρωτησει εναν πολυ καλο μου φιλο γιατρο και μου συστησε τον συγκεκριμενο,γιατι ηταν ειδικος πανω σε εγχειριση του θυρεοειδους.Σιγουρα πρεπει να ψαξεις γιατρο με εμπειρια γιατι ειναι λεπτη επεμβαση και πρεπει να προσεξει τις φωνητικες χορδες,αλλα και να κανει καλο καθαρισμο,να μην αφησει πολυ υπολοιπο θυρεοειδικου ιστου.Αυτο στο λεω γιατι παιζει μεγαλο ρολο στη μετεπειτα θεραπεια.Οσο λιγοτερο υπολοιπο αφησει,τοσο ευκολοτερα θα καει με το ραδιενεργο ιωδιο και ετσι δεν θα χρειαστεις αλλη θεραπεια.Αν δεν καταλαβαινεις αυτα που σου γραφω,πες μου για να στα εξηγησω καλυτερα.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...