Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 17/5/2024 at 10:23 ΠΜ, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Κορίτσι μου, σήμερα ενημερώθηκα ότι κρατάει 20 μέρες αφού ανοιχτεί.

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εμεις 40ντιζουμε 28....αλλα την εχω βγαλει κανα δυο φορες την πηγα στην μαμα μ κ αλλη μια στην παιδιατρο κ ενω ειχα την ευχερια να σταματησω απεξω και να ανεβω πανω στο ιατρειο ειπα στον αντρα μ κ αφησαμε το αμαξι 1χιλιομετρο μακρυα κ καναμε βολτουλα με το καροτσι τωρα π εχουμε ραντεβου παλι να μας δει σε 9μερες παλι ετσι θα κανω.... να βγεις φυσικα εγω αφηνω το μωρο οταν κοιμαται με τον αντρα μ και παω μεχρι το σουπερ μαρκετ εδω στο χωριο κανω τα ψωνια μ περνω τον αερα μ και παλι πισω....το πιο σημαντικο για τις 40μερες ειναι για το μωρο...και εννοειται δεν θα βγεις βραδυ αλλα πρωι ή μεσημερακι! 

Κοιτα να δεις φανατικη με τα λαδακια κ τις κρεμες δεν ειμαι αλλα επειδη ξεφλουδιζουν τα χερακια και τα ποδαρακια της μας ειπε η παιδιατρος να διαλεξουμε μια κρεμουλα και να της βαζουμε μπανιο παρα μπανιο εγω ειχα παρει με το σαμπουαν αφρολουτρο μια της pharmasept κ της βαζω.....γιατι σαςς το απαγορεψαν;;;

είμαι απο καισαρική κ προσέχω παραπανω γτ δν είμαι κ εγω για τα κρύα... τωρα επανέρχομαι σιγα σιγά... Σκέψου πριν 3-4 μέρες εκανα δουλειές ενα σκούπισμα.. Ενα ξεσκόνισμα..(μην φανταστείς καμια γενική δλδ) Κ τράβηξαν ολα τα ράμματα.. Οπότε είπα εχω ακόμα... Ερχεται η μανα μ κ η πεθερά μ κ κανουν δουλειές φαγητά κλπ.. Εγω μόνο το μωρό... Ειπε κ ο γυναικολόγος ξεκούραση κ όχι βαρη.. Παίρνω κ αντιβιωση.. ΑΣΕ... Ευτυχώς είχαμε χιόνια κ κρύο κ δεν μ έκανε η καρδιά να βγω χαχαχαχαχα 

Κι εγω με τις κρέμες καθόλου καλα.. Ειδικά λαδακια τ απεχθάνομαι... Αλλα κρέμα ειχα πάρει.  Αλλα η νεογνολογος μας είπε να μην βάζουμε τπτ.. Τωρα στον 40ισμο που θα παμε στην παιδίατρο θα δουμε τι θα μας πει...! Θα φανεί. Προς το παρόν ακολουθώ αυτα που είπε η νεογνολογος πριν βγούμε απο το νοσοκομείο  .ηταν κ νεα κοπέλα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια μου! 

Εμενα ο μικρος ξεφλουδιζει τοσο πολυ που πιστευω δεν ειναι φυσιολογικο. Απο το κεφαλι μεχρι τις πατουσες ειναι σαν δερμα φιδιου ολοκληρος!! Τωρα θα παραγγειλω ειδικες κρεμες για δερματιτιδα και αφρολουτρο μηπως κατευνασουμε τα συμπτωματα και σκεφτομουν μηπως τον εβλεπε και ενας παιδοδερματολογος εαν υπαρχει κιολας αυτη η ειδικοτητα. Ο παιδιατρος οταν τον ειχε δει ηταν πολυ καλυτερα και μερα με τη μερα γινεται ολο και χειροτερα το καημενουλι μου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! 

Εμενα ο μικρος ξεφλουδιζει τοσο πολυ που πιστευω δεν ειναι φυσιολογικο. Απο το κεφαλι μεχρι τις πατουσες ειναι σαν δερμα φιδιου ολοκληρος!! Τωρα θα παραγγειλω ειδικες κρεμες για δερματιτιδα και αφρολουτρο μηπως κατευνασουμε τα συμπτωματα και σκεφτομουν μηπως τον εβλεπε και ενας παιδοδερματολογος εαν υπαρχει κιολας αυτη η ειδικοτητα. Ο παιδιατρος οταν τον ειχε δει ηταν πολυ καλυτερα και μερα με τη μερα γινεται ολο και χειροτερα το καημενουλι μου. 

Τις πρωτες μερες ξεφλουδιζε στα χερια ποδια αλλα εδω κ πολυ καιρό τπτ.. Σταμάτησαν ολα χωρίς κρέμες... Εσεις απο μαλλι πως πάτε;;; 

Ρε φιλεναδα να σε ρωτήσω.. Εσυ συνεχίζεις να παίρνεις τα φαρμακα που έπαιρνες κατα τη διάρκεια τηε εγκυμοσύνης:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Cath3rine είπε:

είμαι απο καισαρική κ προσέχω παραπανω γτ δν είμαι κ εγω για τα κρύα... τωρα επανέρχομαι σιγα σιγά... Σκέψου πριν 3-4 μέρες εκανα δουλειές ενα σκούπισμα.. Ενα ξεσκόνισμα..(μην φανταστείς καμια γενική δλδ) Κ τράβηξαν ολα τα ράμματα.. Οπότε είπα εχω ακόμα... Ερχεται η μανα μ κ η πεθερά μ κ κανουν δουλειές φαγητά κλπ.. Εγω μόνο το μωρό... Ειπε κ ο γυναικολόγος ξεκούραση κ όχι βαρη.. Παίρνω κ αντιβιωση.. ΑΣΕ... Ευτυχώς είχαμε χιόνια κ κρύο κ δεν μ έκανε η καρδιά να βγω χαχαχαχαχα 

Κι εγω με τις κρέμες καθόλου καλα.. Ειδικά λαδακια τ απεχθάνομαι... Αλλα κρέμα ειχα πάρει.  Αλλα η νεογνολογος μας είπε να μην βάζουμε τπτ.. Τωρα στον 40ισμο που θα παμε στην παιδίατρο θα δουμε τι θα μας πει...! Θα φανεί. Προς το παρόν ακολουθώ αυτα που είπε η νεογνολογος πριν βγούμε απο το νοσοκομείο  .ηταν κ νεα κοπέλα.. 

Εγω δεν θελω κανενας να ερχεται κ ετσι δεν ειχα καθολου βοηθεια μονο τις 3μερες στο νοσοκομειο τη μαμα μου και τπτ αλλο μονο εγω κ ο αντρας μ....ολα μονη μ και δουλειες και το μωρο φαγητο κανω οτι πιο απλο υπαρχει να φανταστεις μπανιο απο την πρωτη μερα π ηρθαμε την κανω εγω μονη μ....

Ναι η καισαρικη ειναι δυσκολη..ε φυσικα θα ακολουθησεις τις συμβουλες π σ εδωσαν! Αντιβιωση γιατι περνεις;

Απο μαλλι ειμαστε φουλ δοξα τω Θεω....γεννηθηκε με πολλυυυυυυ μαλλιιιιι


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Cath3rine είπε:

Τις πρωτες μερες ξεφλουδιζε στα χερια ποδια αλλα εδω κ πολυ καιρό τπτ.. Σταμάτησαν ολα χωρίς κρέμες... Εσεις απο μαλλι πως πάτε;;; 

Ρε φιλεναδα να σε ρωτήσω.. Εσυ συνεχίζεις να παίρνεις τα φαρμακα που έπαιρνες κατα τη διάρκεια τηε εγκυμοσύνης:

Εχουμε μαλλακι σε φυσιολογικα πλαισια. Ουτε αφανας ουτε κουρουπας χαχαχα 

Φαρμακα ενω μου χαν πει να παιρνω σιδηρο κ ασβεστιο, τον σιδηρο δεν τον παιρνω. Ουτε στην εγκυμοσυνη επαιρνα τον τελευταιο καιρο γιατι μου δημιουργουσε θεμα δυσκοιλιοτητας. 

Μονο ασβεστιο παιρνω και αυτο οοοποτε το θυμαμαι. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εγω δεν θελω κανενας να ερχεται κ ετσι δεν ειχα καθολου βοηθεια μονο τις 3μερες στο νοσοκομειο τη μαμα μου και τπτ αλλο μονο εγω κ ο αντρας μ....ολα μονη μ και δουλειες και το μωρο φαγητο κανω οτι πιο απλο υπαρχει να φανταστεις μπανιο απο την πρωτη μερα π ηρθαμε την κανω εγω μονη μ....

Ναι η καισαρικη ειναι δυσκολη..ε φυσικα θα ακολουθησεις τις συμβουλες π σ εδωσαν! Αντιβιωση γιατι περνεις;

Απο μαλλι ειμαστε φουλ δοξα τω Θεω....γεννηθηκε με πολλυυυυυυ μαλλιιιιι

Με καισαρική ηταν λιγο δυσκολο στις αρχές.. Θα πω μέχρι τωρα... Οπως κ να το κάνουμε ειναι εγχείρηση.. Παιρνω αντιβίωση γτ είχα φλεγμονες σε καποια σημεια στην τομή της καισαρικής γι αυτό κ πηγα στον γιατρό εσπευσμένα γτ δεν είναι να τ αφήνεις αυτα.. Ευτυχως ολα καλα τώρα.. Η αντιβιωση έκανε δουλίτσα χιχιχιχι 

Με μαλλι βγηκε κ ο δικος μ κι ακομα έχει ειδικα οταν τον κανουμε μπανιο μετά εχει μόνιμα καρφακια χαχαχαχα αλλα σαν ν αραιώνουν;;; μπορει να ναι κ η ιδεα μ... Δεν ξερω χαχαχαχα 

Μπράβο σου που τα κανες ολα μόνη σου.. Εγω κ να θελα δεν γινόταν.. Τουλάχιστον τις πρώτες μερες με τπτ.. Σκέψου μας αφησαν στο νοσοκομείο τελευταία μερα χωρίς καποιον να μας βοηθάει(ήμουν σε δίκλινο) η αλλη κοπέλα ηταν χάλια κι αύτη απο καισαρική κ πήγαινα εγω να της σηκώσω το κρεβάτι.. Να της δωσω το παιδί.. Να την βοηθήσω να ντυθεί.. Είναι δυσκολα γενικα... Αλλααααα μια μανα ολα τα μπορεί ...!!!!

Just now, nanoula90 είπε:

Εχουμε μαλλακι σε φυσιολογικα πλαισια. Ουτε αφανας ουτε κουρουπας χαχαχα 

Φαρμακα ενω μου χαν πει να παιρνω σιδηρο κ ασβεστιο, τον σιδηρο δεν τον παιρνω. Ουτε στην εγκυμοσυνη επαιρνα τον τελευταιο καιρο γιατι μου δημιουργουσε θεμα δυσκοιλιοτητας. 

Μονο ασβεστιο παιρνω και αυτο οοοποτε το θυμαμαι. 

Εμενα δεν με ειπαν όταν βγήκα.. Ρώτησα τον γυναικολόγο μ κ με είπε παρε ασβέστιο αν θες.. Δλδ τελειως προεραιτικα.. Κ ακομα δν έχω πάρει χαχαχαχαχα 

Εχετε πάρει κ εσεις παμπερς για το μελλον η μονο εμείς έχουμε παρει πολλα;;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Cath3rine είπε:

Με καισαρική ηταν λιγο δυσκολο στις αρχές.. Θα πω μέχρι τωρα... Οπως κ να το κάνουμε ειναι εγχείρηση.. Παιρνω αντιβίωση γτ είχα φλεγμονες σε καποια σημεια στην τομή της καισαρικής γι αυτό κ πηγα στον γιατρό εσπευσμένα γτ δεν είναι να τ αφήνεις αυτα.. Ευτυχως ολα καλα τώρα.. Η αντιβιωση έκανε δουλίτσα χιχιχιχι 

Με μαλλι βγηκε κ ο δικος μ κι ακομα έχει ειδικα οταν τον κανουμε μπανιο μετά εχει μόνιμα καρφακια χαχαχαχα αλλα σαν ν αραιώνουν;;; μπορει να ναι κ η ιδεα μ... Δεν ξερω χαχαχαχα 

Μπράβο σου που τα κανες ολα μόνη σου.. Εγω κ να θελα δεν γινόταν.. Τουλάχιστον τις πρώτες μερες με τπτ.. Σκέψου μας αφησαν στο νοσοκομείο τελευταία μερα χωρίς καποιον να μας βοηθάει(ήμουν σε δίκλινο) η αλλη κοπέλα ηταν χάλια κι αύτη απο καισαρική κ πήγαινα εγω να της σηκώσω το κρεβάτι.. Να της δωσω το παιδί.. Να την βοηθήσω να ντυθεί.. Είναι δυσκολα γενικα... Αλλααααα μια μανα ολα τα μπορεί ...!!!!

Ναι αραιωνουν.. μ ειπε η παιδιατρος οτι τους πεφτουν γιατι περνανε ακομα το σοκ της γεννας και μπορει να πεφτουν και της μαμας ταυτοχρονα! Οσο πεφτουν βγαινουν καινουργια κιολας....

Ναι λες κ εσυ ησουν σε καλυτερη κατασταση! Πω σε αυτα τα νοσοκομεια ετσι ειναι εγω γιαυτο δεν ηθελα να γεννησω εκει! Εγω ειχα μονοκλινο κ οοοληηη μερα ηταν μεσα η μαμα μου ο αντρας μ κ πηγαινοερχονταν κ κοσμος!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ναι αραιωνουν.. μ ειπε η παιδιατρος οτι τους πεφτουν γιατι περνανε ακομα το σοκ της γεννας και μπορει να πεφτουν και της μαμας ταυτοχρονα! Οσο πεφτουν βγαινουν καινουργια κιολας....

Ναι λες κ εσυ ησουν σε καλυτερη κατασταση! Πω σε αυτα τα νοσοκομεια ετσι ειναι εγω γιαυτο δεν ηθελα να γεννησω εκει! Εγω ειχα μονοκλινο κ οοοληηη μερα ηταν μεσα η μαμα μου ο αντρας μ κ πηγαινοερχονταν κ κοσμος!

Αααααα δεν ΠΑ να λεγαν;!;!  Εγω ειχα 2 μέρες την μαμά μου... Χαχα.. Επι πληρωμή κ εκεί το μονόκλινο;! Εμένα το νοσοκομείο σαν νοσοκομείο κ η γέννα μ κλπ ηταν ολα τέλεια.. Παρα πολυ καλα.. Κ οι συνθήκες κι ολα.. Απλα στο δωμάτιο ηταν να πετύχεις καλη μαία.. Ηταν μια υπέροχη.. Αυτη με βοήθησε.. Οι αλλες αστα... Μια φορα ζήτησε βοήθεια η διπλανή κ ηρθε μετα απο 2 ΩΡΕΣ.. και κατά τ αλλα δεν αφήνουν συνοδους.. Το μονο δλδ αρνητικό που έχω να πω είναι αυτό.. Αν κ την μερα που γέννησα είχε εφημερία.. Σκεψου 10 καισαρικες... Κ αλλες ποσες φυσιολογικα.. Πανικος πολλα παιδάκια ηθελαν να βγουν.... Ολα τα δωμάτια ηταν φουλ.... Μπαλόνια να βλεπες στο διάδρομο χαχαχαχχα 

Εσυ τελικά όσα είχες παρει ηλεκτρικα κ φορμάκια κλπ τα χρησιμοποιήσες στο νοσοκομείο ;;;

 

Ολως περιέργως τα μαλλια μ δυνάμωσαν στην εγκυμοσύνη.. Ακομα κ τωρα είναι πιο καλα απο πριν..! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου μηπως εχεις υπερπαραγωγη κ πνιγεται? Το γαλα μηπως πεταγεται σαν πιδακας?? 

Δοκιμασε να αλλαξεις σταση θηλασμου. Αν πχ την εχεις σε οριζοντια θεση, αλλαξε την να θηλαζει ψιλο ορθια. 

Εμενα δλδ οταν μου το κανει αυτο, ζοριζεται να πιει καλα γιατι ισως εχω μαζεψει πολυ γαλα στον μαστο και πνιγεται. Τον βαζω ορθιο, ή ξαπλωνω εγω και τοτε ειναι ενταξει. 

Οχι ουτε καν δεν εχω πολυ γαλα νιωθω ,οταν βγαζω με το θηλαστρο βγαζω 100 ml συνολο.Α ηθελα να σε ρωτησω ποση ωρα στο καθε στηθος επιμενεις με το θηλαστρο?Σημερα πηγαμε παιδιατρο κ εχω στεναχωρεθει γιατι εδω κ 6 μερες δεν πηρε ουτε γραμμαριο στασημη 4 κιλα...φοβαμαι οτι δε τη ταιζω καλα...


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Dimitra K είπε:

Οχι ουτε καν δεν εχω πολυ γαλα νιωθω ,οταν βγαζω με το θηλαστρο βγαζω 100 ml συνολο.Α ηθελα να σε ρωτησω ποση ωρα στο καθε στηθος επιμενεις με το θηλαστρο?Σημερα πηγαμε παιδιατρο κ εχω στεναχωρεθει γιατι εδω κ 6 μερες δεν πηρε ουτε γραμμαριο στασημη 4 κιλα...φοβαμαι οτι δε τη ταιζω καλα...

Αγαπη μου τωρα εδραιωνεται η παραγωγη μας. Ακομα δεν εχουμε σταθερη παραγωγη. Και για να βγει με το θηλαστρο ποσοτητα θελει συστηματικες αντλησεις με νοσοκομειακο θηλαστρο. Εγω 3 φορες εχω καταφερει να βγαλω απο 90-100ml. Περιπου 15 λεπτα στο καθε στηθος.

Τωρα για την προσληψη βαρους, μηπως εχετε γοπ?? Σου βγαζει γουλιτσες ? Θα μπορουσε να ναι πολλα θεματα αυτο.

Ειτε να χει γοπ, παλλινδρομηση δηλαδη, αν σου κανει πολλες γουλιες, ή ακομα κ εμετο, αν κλαιει στο στηθος κ δεν παιρνει βαρος

Θα μπορουσε να ναι καποια αλλεργια σε κατι που τρως. Αυτο βεβαια θα συνοδευοταν συνηθως με αιμα στα κακα του. Αλλα μη φανταστεις αιμα που κανει μπαμ. Ισα ισα μια κουκκιδα, ή μικρη κλωστη αιματος που θελει μεγαλη παρατηρητικοτητα για να το δεις. Γενικα να ελεγχεις τις πανες της με τα κακα μηπως δεις κατι περιεργο

Τελος, στο στηθος ποση ωρα την αφηνεις?? Πρεπει να μενει τουλαχιστον 20 λεπτα γιατι μετα το τεταρτο κατεβαινει το λιπαρο γαλα, αυτο που τους δινει τις απαραιτητες θερμιδες.

Αυτα μου τα χε πει κ η συμβουλος τοτε που χε ερθει γιατι και μενα αργησε να παρει βαρος. Να φανταστεις τωρα περασαμε το βαρος γεννησης!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Cath3rine είπε:

Εχετε πάρει κ εσεις παμπερς για το μελλον η μονο εμείς έχουμε παρει πολλα;;;; 

Καλησπέρα κορίτσια! Έχουμε πάρει και εμείς δεν είσαι η μόνη κοπέλα μου! Πήραμε νούμερο 2 για ένα μήνα και βάλε. .. λες και θα πήγαινε αμέσως 5-6 κιλά το μωρό χαχαχαχα! 


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2019 at 11:05 ΜΜ, Anneliz είπε:

Το τσουξιμο το εχω κι εγω αλλα το έχω κατα την διάρκεια της ούρησης, αφου νομιζα καποια στιγμη ότι εχω ουρολοίμωξη. Θα ρωτήσω τον γιατρο μου γιατι δεν ξερω εαν ειναι φυσιολογικο. Επίσης εγω γέννησα με καισαρικη.

πως γινεται σε καισαρικη να υπαρχει ενοχληση εκει κάτω.. ? εγω γεννησα φυσιολογικα και τα ειχα ολα, αιμα, ραμματα, τραβηγματα, τσουξιματα,... αλλα στην καισαρικη πως γινεται ? ειμαι ασχετη μη με παρεξηγειτε για χαζή ερωτηση... 1ο παιδακι εγω..

On 10/1/2019 at 9:59 ΠΜ, nanoula90 είπε:

Ωχ μωρε τη ζουζουνα μου, ψυχακι μου, ποναει... Αμα κλαινε σπαρακτικα σφιγγει η καρδια μου. Εμενα μου λενε ασε τον μικρο να κλαιει, μην τον παιρνεις αμεσως, αλλα ρε συ δεν μπορω. Αμα τον ακουω να κλαιει σπαρακτικα, θελω να φουνταρω, ποναει η ψυχη μου να τον ακουω, και ολοι λενε οτι θα τον κακομαθω. 

Ναι, το 20 ημερων βρεφος θα το κακομαθω. Τι να πω...δεν ξερω πως να το διαχειριστω γιατι εμενα κλαιει και συνεχεια αν δεν τον εχω αγκαλια η στο στηθος

τί χαζα ειναι αυτα ποιος τα λεει ? μην ακους κανεναν ! ακου 20 ημερων μπεμπακι μη το κακομαθεις ημαρτον δλδ! αμα δεν ειναι ΤΩΡΑ η στιγμή για αγκαλιές τοτε ποτε ειναι ?? οταν μεγαλωσουνε που θα τρεχουνε να παιζουνε και δε θα θελουνε πλεον ?? αντε μην ακους κανεναν ! παιρνε το μπεμπακι αγκαλια οσο μπορεις, θες και εχετε αναγκη και οι δυο μην ακους κανεναν ! αμαν πια με τις βλακειες.. 

On 10/1/2019 at 8:36 ΠΜ, nanoula90 είπε:

 

Δεν εχω παει ακομα γιατρο. Οταν παω θα του πω για την ακρατεια, μεχρι τοτε προσπαθω να κανω κατι ασκησεις, αλλα δεν εχω δει βελτιωση στο θεμα. Το μπουμπουκι καλα ειναι, πηγαμε παιδιατρο, εχει βγαλει νινιδα και ξεφλουδιζει και παντου, εχει απιστευτη ξηροδερμια. Μας ειπε να κανουμε κ υπερηχο ισχιων. Εσυ πως εισαι???

 

 

και εμας μας ειπε να κανουμε υπερηχο ισχίων... δεν ξερω γιατι εχει γινει πλεον "απαραιτητο", δεν ειχα ιδεα γι αυτη την εξεταση.. αυριο εχουμε ραντεβου, πρεπει να γινει -ειπανε- πριν το 3μηνο..

On 10/1/2019 at 10:09 ΠΜ, Cath3rine είπε:

Ομως μ ειπαν στο νοσοκομείο δλδ το γράφει κ μεσα στο βιβλιάριο του παιδιού να κανω σε ενα μηνα μέσα τον ελεγχο ακοης.. Εσεις το κάνατε;; δεν ξέρω.. Απ οτι κατάλαβα ο καθένας λεει διαφορετικά....

 

καναμε και εμεις ελεγχο ακοης ναι ! στον πρωτο μηνα πολυ σωστα σου ειπανε...

On 10/1/2019 at 10:09 ΠΜ, Cath3rine είπε:

 

Εσυ εχεις βγει καθόλου απο το σπίτι μέχρι τώρα;; 

εμεις βγηκαμε στο πρωτο δεκαημερο ήδη βολτίτσα ! εξω στον καθαρο αερα περπατημα με το καροτσι και φυσικα το μπεμπακι τελεια ντυμενο και καλυμενο ! το συστηνουνε ανεπιφυλακτα μαιες /γιατροι και παιδιατροι εδω ! φυσικα με καποια ορια στην αρχή,... οχι με αέρα, σιγουρα οχι με βροχή και το κυριοτερο οχι σε κλειστους χώρους.. και οκ οχι σε ακραιες θερμοκρασιες μείον, μισή ωριτσα για αρχή ειναι μια χαρα !

3 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! 

Εμενα ο μικρος ξεφλουδιζει τοσο πολυ που πιστευω δεν ειναι φυσιολογικο. Απο το κεφαλι μεχρι τις πατουσες ειναι σαν δερμα φιδιου ολοκληρος!! Τωρα θα παραγγειλω ειδικες κρεμες για δερματιτιδα και αφρολουτρο μηπως κατευνασουμε τα συμπτωματα και σκεφτομουν μηπως τον εβλεπε και ενας παιδοδερματολογος εαν υπαρχει κιολας αυτη η ειδικοτητα. Ο παιδιατρος οταν τον ειχε δει ηταν πολυ καλυτερα και μερα με τη μερα γινεται ολο και χειροτερα το καημενουλι μου. 

ο δικος μας το επαθε αυτο την πρωτη εβδομαδα ξεφλουδιζε παντου σαν φιδι ! αυτο που μας συστησε η μαία και καναμε και βοηθησε ητανε να τον αλειφουμε αμυγδαλελαιο πριν το μπανακι, το οποιο μερα παρα μερα ειπε ΟΧΙ καθε μερα, και οχι πολλα πολλα με σαμπουαν και αφρουλουτρα. πλυσιμο χερακια, τον πωπο και το πουλακι και λιγο τα μαλλια, το υπολοιπο σωμα νερακι απλα οχι "τριψιμο" με αφρολουτρο, και στο τελος καλο ξεπλυμα να μην μεινουνε τα προιοντα επανω του, .. σε ενα δεκαημερο το δερμα του ητανε τελειο !! 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

απο κολικους πως πατε ??  εμας ξεκινησανε τις πρωτες εβδομαδες, αλλα με το που ξεκινησαμε infacol -ειναι παχυρευστο ασπριδερό προιον με γευση πορτοκαλι- σωθηκαμε ! βρηκε την ησυχια του ο μπεμπακος... δινω πριν απο καθε γεύμα και θα δοκιμασω να το σταματησω στις 12 εβδομαδες, .. σημερα ειμαστε 9+2...

μασαζάκια μπανακια αγκαλιες και περα δωθε δεν ητανε τοσο αποτελεσματικά... αλλα μου ειπανε οτι δεν "λειτουργει" σε ολα τα μωρα... αρα μαλλον ειμαστε τυχεροι το οτι λειτουργεί στο μπεμπη μας..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , elise είπε:

πως γινεται σε καισαρικη να υπαρχει ενοχληση εκει κάτω.. ? εγω γεννησα φυσιολογικα και τα ειχα ολα, αιμα, ραμματα, τραβηγματα, τσουξιματα,... αλλα στην καισαρικη πως γινεται ? ειμαι ασχετη μη με παρεξηγειτε για χαζή ερωτηση... 1ο παιδακι εγω..

τί χαζα ειναι αυτα ποιος τα λεει ? μην ακους κανεναν ! ακου 20 ημερων μπεμπακι μη το κακομαθεις ημαρτον δλδ! αμα δεν ειναι ΤΩΡΑ η στιγμή για αγκαλιές τοτε ποτε ειναι ?? οταν μεγαλωσουνε που θα τρεχουνε να παιζουνε και δε θα θελουνε πλεον ?? αντε μην ακους κανεναν ! παιρνε το μπεμπακι αγκαλια οσο μπορεις, θες και εχετε αναγκη και οι δυο μην ακους κανεναν ! αμαν πια με τις βλακειες.. 

και εμας μας ειπε να κανουμε υπερηχο ισχίων... δεν ξερω γιατι εχει γινει πλεον "απαραιτητο", δεν ειχα ιδεα γι αυτη την εξεταση.. αυριο εχουμε ραντεβου, πρεπει να γινει -ειπανε- πριν το 3μηνο..

καναμε και εμεις ελεγχο ακοης ναι ! στον πρωτο μηνα πολυ σωστα σου ειπανε...

εμεις βγηκαμε στο πρωτο δεκαημερο ήδη βολτίτσα ! εξω στον καθαρο αερα περπατημα με το καροτσι και φυσικα το μπεμπακι τελεια ντυμενο και καλυμενο ! το συστηνουνε ανεπιφυλακτα μαιες /γιατροι και παιδιατροι εδω ! φυσικα με καποια ορια στην αρχή,... οχι με αέρα, σιγουρα οχι με βροχή και το κυριοτερο οχι σε κλειστους χώρους.. και οκ οχι σε ακραιες θερμοκρασιες μείον, μισή ωριτσα για αρχή ειναι μια χαρα !

ο δικος μας το επαθε αυτο την πρωτη εβδομαδα ξεφλουδιζε παντου σαν φιδι ! αυτο που μας συστησε η μαία και καναμε και βοηθησε ητανε να τον αλειφουμε αμυγδαλελαιο πριν το μπανακι, το οποιο μερα παρα μερα ειπε ΟΧΙ καθε μερα, και οχι πολλα πολλα με σαμπουαν και αφρουλουτρα. πλυσιμο χερακια, τον πωπο και το πουλακι και λιγο τα μαλλια, το υπολοιπο σωμα νερακι απλα οχι "τριψιμο" με αφρολουτρο, και στο τελος καλο ξεπλυμα να μην μεινουνε τα προιοντα επανω του, .. σε ενα δεκαημερο το δερμα του ητανε τελειο !! 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

απο κολικους πως πατε ??  εμας ξεκινησανε τις πρωτες εβδομαδες, αλλα με το που ξεκινησαμε infacol -ειναι παχυρευστο ασπριδερό προιον με γευση πορτοκαλι- σωθηκαμε ! βρηκε την ησυχια του ο μπεμπακος... δινω πριν απο καθε γεύμα και θα δοκιμασω να το σταματησω στις 12 εβδομαδες, .. σημερα ειμαστε 9+2...

μασαζάκια μπανακια αγκαλιες και περα δωθε δεν ητανε τοσο αποτελεσματικά... αλλα μου ειπανε οτι δεν "λειτουργει" σε ολα τα μωρα... αρα μαλλον ειμαστε τυχεροι το οτι λειτουργεί στο μπεμπη μας..

Τον υπέρηχο ακοης που τον εκανες εσυ;;;  

πρίν από 53 λεπτά , kathyv25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχουμε πάρει και εμείς δεν είσαι η μόνη κοπέλα μου! Πήραμε νούμερο 2 για ένα μήνα και βάλε. .. λες και θα πήγαινε αμέσως 5-6 κιλά το μωρό χαχαχαχα! 

Αααα κ εμείς πήραμε νουμερο δυο τωρα ου τελειώνουν τα νουμερο 1...αλλα το 2 είναι απο 3-6 κιλα... Θα ναι πιο ανετα.. Ευρύχωρα.. Δεν εχει δλδ μεγαλη διαφορά.. Τι μάρκα πήρες εσυ;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Cath3rine είπε:

Τον υπέρηχο ακοης που τον εκανες εσυ;;;  

 

εγω ζω εξωτερικο,... ολα πανε αυτόματα μεσω ασφαλειας... η τοπική παιδίατρος εκανε το τεστ ακοης αλλα για τον υπερηχο ισχίων θα παμε νοσοκομειο γιατι πρεπει ο γιατρος να ειναι εξειδικευμενος πανω σ αυτο, ετσι μου ειπανε.


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elise είπε:

εγω ζω εξωτερικο,... ολα πανε αυτόματα μεσω ασφαλειας... η τοπική παιδίατρος εκανε το τεστ ακοης αλλα για τον υπερηχο ισχίων θα παμε νοσοκομειο γιατι πρεπει ο γιατρος να ειναι εξειδικευμενος πανω σ αυτο, ετσι μου ειπανε.

Καλυτερα έτσι... Τι ωραία πράγματα... Στην Ελλάδα αυτα φαντάζουν επιστημονική φαντασία.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...