Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, nanoula90 είπε:

Αγαπη μου τωρα εδραιωνεται η παραγωγη μας. Ακομα δεν εχουμε σταθερη παραγωγη. Και για να βγει με το θηλαστρο ποσοτητα θελει συστηματικες αντλησεις με νοσοκομειακο θηλαστρο. Εγω 3 φορες εχω καταφερει να βγαλω απο 90-100ml. Περιπου 15 λεπτα στο καθε στηθος.

Τωρα για την προσληψη βαρους, μηπως εχετε γοπ?? Σου βγαζει γουλιτσες ? Θα μπορουσε να ναι πολλα θεματα αυτο.

Ειτε να χει γοπ, παλλινδρομηση δηλαδη, αν σου κανει πολλες γουλιες, ή ακομα κ εμετο, αν κλαιει στο στηθος κ δεν παιρνει βαρος

Θα μπορουσε να ναι καποια αλλεργια σε κατι που τρως. Αυτο βεβαια θα συνοδευοταν συνηθως με αιμα στα κακα του. Αλλα μη φανταστεις αιμα που κανει μπαμ. Ισα ισα μια κουκκιδα, ή μικρη κλωστη αιματος που θελει μεγαλη παρατηρητικοτητα για να το δεις. Γενικα να ελεγχεις τις πανες της με τα κακα μηπως δεις κατι περιεργο

Τελος, στο στηθος ποση ωρα την αφηνεις?? Πρεπει να μενει τουλαχιστον 20 λεπτα γιατι μετα το τεταρτο κατεβαινει το λιπαρο γαλα, αυτο που τους δινει τις απαραιτητες θερμιδες.

Αυτα μου τα χε πει κ η συμβουλος τοτε που χε ερθει γιατι και μενα αργησε να παρει βαρος. Να φανταστεις τωρα περασαμε το βαρος γεννησης!

Κοιτα γοπ δεν εχουμε,τα κακα τα ελενχω συνεχεια αλλα συνεχιζω να νιωθω τα στηθη μου αδεια οπως μ χες πει κ εσυ.Η παιδιατρος ειπε να δουμε κ την επομενη βδομαδα αν θα παρει η θα μεινει στασημη κ να δωσουμε συμπληρωμα ....αλλα να κ εσυ μου λες  οτι τωρα ανακτησατε βαρος γεννησης αρα πηγαινε με αργους ρυθμους,δηλαδη αν δεν ειχαμε ζυγαρια κ δεν ειχα κανει μετρηση πριν 6 μερες  δε θα το ηξερα κ δε θα χα ανχωθει!!!πφφφ πολυ μπερδεμα ο θηλασμος!


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Cath3rine είπε:

Τον υπέρηχο ακοης που τον εκανες εσυ;;;  

Αααα κ εμείς πήραμε νουμερο δυο τωρα ου τελειώνουν τα νουμερο 1...αλλα το 2 είναι απο 3-6 κιλα... Θα ναι πιο ανετα.. Ευρύχωρα.. Δεν εχει δλδ μεγαλη διαφορά.. Τι μάρκα πήρες εσυ;; 

Εγώ πήρα Pampers για αρχή αλλά μετά μίλησα με μία φίλη μου και μου είπε ότι η κουμπάρα της έχει δοκιμάσει η agnotis και ότι Είναι φανταστικά οπότε μία φίλη μου που ήθελε να μου κάνει δώρο της είπα και μου πήρε μία μεγάλη συσκευασία είναι Δηλαδή για ένα μήνα. Τα δοκίμασα λίγο όταν Μου είχανε τελειώσει το νούμερο ένα και ήταν κλειστό το σούπερ μάρκετ στις γιορτές ήταν καταπληκτική ποιότητα Νομίζω ότι είναι καλύτερα από τα pampers ποιοτικά.

Επίσης μου είπε η φίλη μου ότι έχει δοκιμάσει και τα puffies και θα τα πάρω και αυτά βγαίνουν πιο φθηνά από τα agnotis.  Τα agnotis  είναι Ελληνική μάρκα.

Να σε ρωτήσω βρε κορίτσι τη φλεγμονή στην τομή στην καισαρική Την είδες εσύ εξωτερικά ? Γιατί βλέπω κάτι περίεργο που μου μοιάζει σαν σπυράκι από γυρισμένη τρίχα αλλά δεν είμαι σίγουρη και τώρα έχει λίγο αιματάκι θα πάρω και το γιατρό βέβαια αλλά εσύ δηλαδή τι είχες ακριβώς και πήρες αντιβίωση?


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Cath3rine είπε:

Καλυτερα έτσι... Τι ωραία πράγματα... Στην Ελλάδα αυτα φαντάζουν επιστημονική φαντασία.... 

εδω που μενω φυσικα δε θα ομολογησω σε κανεναν την κατάντια της ελλαδας μας, αλλά μεταξύ μας.... η ελλάδα ειναι 50 χρονια πισω. το συστημα τους εδώ δεν υπαρχει. με το που εμεινα εγκυος ολα τα ραντεβου κλεισμενα μεχρι τελους και τωρα δλδ μετεπειτα μετα τη γεννα ολα γινονται αυτοματα δε χρειαζεται ουτε να ψαξω ουτε να ρωτησω ουτε να κανονιζω ραντεβου, ολα ειναι τακτοποιημενα τοσο τελεια .. ολες οι εξετασεις ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι και ολα μεσω ασφάλειας, δεν υπαρχουνε ιδιωτικά. συστημα υγειας απλα κορυφαιο.. να αναφερω οτι απο επιδοματα/δωρα/παροχες με το που γεννησα, μερικες χιλιαδες ευρώ "τσιμπησα" συν ενα καρο προιοντα, ανεξαρτητως εισοδηματος φυσικά !

ενα παραδειγμα, σαμπουαν αφρολουτρο και κρεμες για τον πωπό νομιζω οτι φτανουν στανταρ για 1 χρονο, ισως και παραπανω γιατι οκ, τί ποσότητα βαζουμε.. ? μωρα ειναι 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως κορίτσια παιδίατρος δεν μου είπε να κάνω τίποτα για την ακοή που βλέπω ότι γράφετε ούτε στο νοσοκομείο Μου είπαν κάτι. Έχω την εντύπωση ότι κάποιες εξετάσεις έχουν γίνει μόδα τώρα τελευταία όπως και ο υπέρηχος ισχίων που αναφέρετε πιο πάνω και είναι κάποιοι γιατροί που στέλνουν σε συγκεκριμένα κέντρα γιατί παίρνουν και ποσοστά Να προσέχετε.

Just now, elise είπε:

εδω που μενω φυσικα δε θα ομολογησω σε κανεναν την κατάντια της ελλαδας μας, αλλά μεταξύ μας.... η ελλάδα ειναι 50 χρονια πισω. το συστημα τους εδώ δεν υπαρχει. με το που εμεινα εγκυος ολα τα ραντεβου κλεισμενα μεχρι τελους και τωρα δλδ μετεπειτα μετα τη γεννα ολα γινονται αυτοματα δε χρειαζεται ουτε να ψαξω ουτε να ρωτησω ουτε να κανονιζω ραντεβου, ολα ειναι τακτοποιημενα τοσο τελεια .. ολες οι εξετασεις ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι και ολα μεσω ασφάλειας, δεν υπαρχουνε ιδιωτικά. συστημα υγειας απλα κορυφαιο.. να αναφερω οτι απο επιδοματα/δωρα/παροχες με το που γεννησα, μερικες χιλιαδες ευρώ "τσιμπησα" συν ενα καρο προιοντα, ανεξαρτητως εισοδηματος φυσικά !

Που μένεις αν επιτρέπεται? 


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , kathyv25 είπε:

Εγώ πήρα Pampers για αρχή αλλά μετά μίλησα με μία φίλη μου και μου είπε ότι η κουμπάρα της έχει δοκιμάσει η agnotis και ότι Είναι φανταστικά οπότε μία φίλη μου που ήθελε να μου κάνει δώρο της είπα και μου πήρε μία μεγάλη συσκευασία είναι Δηλαδή για ένα μήνα. Τα δοκίμασα λίγο όταν Μου είχανε τελειώσει το νούμερο ένα και ήταν κλειστό το σούπερ μάρκετ στις γιορτές ήταν καταπληκτική ποιότητα Νομίζω ότι είναι καλύτερα από τα pampers ποιοτικά.

Επίσης μου είπε η φίλη μου ότι έχει δοκιμάσει και τα puffies και θα τα πάρω και αυτά βγαίνουν πιο φθηνά από τα agnotis.  Τα agnotis  είναι Ελληνική μάρκα.

Να σε ρωτήσω βρε κορίτσι τη φλεγμονή στην τομή στην καισαρική Την είδες εσύ εξωτερικά ? Γιατί βλέπω κάτι περίεργο που μου μοιάζει σαν σπυράκι από γυρισμένη τρίχα αλλά δεν είμαι σίγουρη και τώρα έχει λίγο αιματάκι θα πάρω και το γιατρό βέβαια αλλά εσύ δηλαδή τι είχες ακριβώς και πήρες αντιβίωση?

Κορίτσι αυτό που βλέπεις είναι ο κόμπος από τα ράμματα λογικα!!!! 

 

Εγω για τους κολικούς πήρα το τζελ της frezyderm colic relief λέγεται μας βοήθησε αρκετά!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kathyv25 είπε:

Εγώ πήρα Pampers για αρχή αλλά μετά μίλησα με μία φίλη μου και μου είπε ότι η κουμπάρα της έχει δοκιμάσει η agnotis και ότι Είναι φανταστικά οπότε μία φίλη μου που ήθελε να μου κάνει δώρο της είπα και μου πήρε μία μεγάλη συσκευασία είναι Δηλαδή για ένα μήνα. Τα δοκίμασα λίγο όταν Μου είχανε τελειώσει το νούμερο ένα και ήταν κλειστό το σούπερ μάρκετ στις γιορτές ήταν καταπληκτική ποιότητα Νομίζω ότι είναι καλύτερα από τα pampers ποιοτικά.

Επίσης μου είπε η φίλη μου ότι έχει δοκιμάσει και τα puffies και θα τα πάρω και αυτά βγαίνουν πιο φθηνά από τα agnotis.  Τα agnotis  είναι Ελληνική μάρκα.

Να σε ρωτήσω βρε κορίτσι τη φλεγμονή στην τομή στην καισαρική Την είδες εσύ εξωτερικά ? Γιατί βλέπω κάτι περίεργο που μου μοιάζει σαν σπυράκι από γυρισμένη τρίχα αλλά δεν είμαι σίγουρη και τώρα έχει λίγο αιματάκι θα πάρω και το γιατρό βέβαια αλλά εσύ δηλαδή τι είχες ακριβώς και πήρες αντιβίωση?

Για την agnotis ειχα ακουσει οτι δεν απορροφανε... Κ θυμαμαι οτι έβγαιναν λιγο πιο ακριβά... Κ εγω Pampers πήρα γτ είχε κ έκπτωση.. Μας ειχαν δωσει κ κουπόνια από την Pampers στο νοσοκομείο....! Κ για τις puffies εχω ακούσει καλα.. Από τιμη δν ξέρω... 

Η φλεγμονή ειναι εξωτερικά πανω στην τομή.. Ειναι σαν να εχει, πύον.. Σαν κίτρινο.. Ετσι το καταλάβα εγώ κ πηγα κατευθείαν στο γυναικολόγο.. Αλλα κ εγω αμα σε πω εχω πανω απο την τιμή ομως.. Ενα μαύρο που εχει γυρίσει τρίχα. Αλλα δν έχει αιμα... Σε πονάει; zinadol μου δωσε επιτρέπεται κ στον θηλασμό.. Κ κανω τοπικό καθάρισμα με betadinκ βαζω γάζες απο πανω.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Anastasia_paris είπε:

Κορίτσι αυτό που βλέπεις είναι ο κόμπος από τα ράμματα λογικα!!!! 

 

Εγω για τους κολικούς πήρα το τζελ της frezyderm colic relief λέγεται μας βοήθησε αρκετά!!! 

Ξέρεις τι με προβλημάτισε Εγώ δεν είχα ράμματα εξωτερικά είναι μόνο εσωτερικά. απέξω μου έχει κάνει μία τεχνική που μου την είπε δερμοπλαστική αν θυμάμαι καλά για αυτό λέω ότι είναι αυτό ας πούμε που βλέπω.

Άσε που αυτό που βλέπω είναι στο κέντρο της τομής δεν είναι στις άκρες για να πεις ότι είναι κάτι με ράμματα Δεν ξέρω Θα τον πάρω και τηλέφωνο.

πρίν από 1 λεπτό , Cath3rine είπε:

Για την agnotis ειχα ακουσει οτι δεν απορροφανε... Κ θυμαμαι οτι έβγαιναν λιγο πιο ακριβά... Κ εγω Pampers πήρα γτ είχε κ έκπτωση.. Μας ειχαν δωσει κ κουπόνια από την Pampers στο νοσοκομείο....! Κ για τις puffies εχω ακούσει καλα.. Από τιμη δν ξέρω... 

Η φλεγμονή ειναι εξωτερικά πανω στην τομή.. Ειναι σαν να εχει, πύον.. Σαν κίτρινο.. Ετσι το καταλάβα εγώ κ πηγα κατευθείαν στο γυναικολόγο.. Αλλα κ εγω αμα σε πω εχω πανω απο την τιμή ομως.. Ενα μαύρο που εχει γυρίσει τρίχα. Αλλα δν έχει αιμα... Σε πονάει; 

Χθες που έβαλα τον άντρα μου και τον Κοίταξε Φαινόταν σαν σπυράκι που έχει γυρίσει τρίχα Ξέρεις που φουσκώνει. Αλλά σήμερα ήταν λες και έχει σπάσει το σπυράκι και ειχε αιματακι. Εν τω μεταξύ είναι εκεί που κάνει κοιλιά διπλίτσα Οπότε αν δεν σηκώσεις τη διπλίτσα στη γραμμή του μπικίνι, δεν το βλέπεις. και εκεί δεν έχω ξυριστεί ακόμα γιατί δεν είναι η τομή και έχει τρίχες και είναι μπέρδεμα και δεν μπορώ να καταλάβω! Πάντως δεν πονάει.

Εμένα οι agnotis Πάντως μου φάνηκαν πολύ καλές. 

Ωστόσο θα πάρω και τις Παφις να δω που είναι και πιο φτηνές. 

Στο σούπερ μάρκετ βέβαια στα Pampers βγάζουν συνέχεια προσφορές


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , elise είπε:

εδω που μενω φυσικα δε θα ομολογησω σε κανεναν την κατάντια της ελλαδας μας, αλλά μεταξύ μας.... η ελλάδα ειναι 50 χρονια πισω. το συστημα τους εδώ δεν υπαρχει. με το που εμεινα εγκυος ολα τα ραντεβου κλεισμενα μεχρι τελους και τωρα δλδ μετεπειτα μετα τη γεννα ολα γινονται αυτοματα δε χρειαζεται ουτε να ψαξω ουτε να ρωτησω ουτε να κανονιζω ραντεβου, ολα ειναι τακτοποιημενα τοσο τελεια .. ολες οι εξετασεις ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι και ολα μεσω ασφάλειας, δεν υπαρχουνε ιδιωτικά. συστημα υγειας απλα κορυφαιο.. να αναφερω οτι απο επιδοματα/δωρα/παροχες με το που γεννησα, μερικες χιλιαδες ευρώ "τσιμπησα" συν ενα καρο προιοντα, ανεξαρτητως εισοδηματος φυσικά !

ενα παραδειγμα, σαμπουαν αφρολουτρο και κρεμες για τον πωπό νομιζω οτι φτανουν στανταρ για 1 χρονο, ισως και παραπανω γιατι οκ, τί ποσότητα βαζουμε.. ? μωρα ειναι 

Σοβαρα μιλας...;;;;  αυτα είναι κ τα σωστά.. Κ αξιοζηλευτα εξω...100 χρόνια πισω πες καλύτερα ειμαστε.. Παντως για να το πω το θετικό μας.. Κ εγω στο νοσοκομείο εδω Θεσσαλονίκη που πήγα πρώτο ραντεβού μου κλείσανε κ ολα τα υπόλοιπα μέχρι να γεννήσω.. Ενω αλλο νοσοκομείο εδω ουτε κατα διάνοια...τα υπολοιπα μετα οχι.. 

πρίν από 6 λεπτά , kathyv25 είπε:

Ξέρεις τι με προβλημάτισε Εγώ δεν είχα ράμματα εξωτερικά είναι μόνο εσωτερικά. απέξω μου έχει κάνει μία τεχνική που μου την είπε δερμοπλαστική αν θυμάμαι καλά για αυτό λέω ότι είναι αυτό ας πούμε που βλέπω.

Άσε που αυτό που βλέπω είναι στο κέντρο της τομής δεν είναι στις άκρες για να πεις ότι είναι κάτι με ράμματα Δεν ξέρω Θα τον πάρω και τηλέφωνο.

Την ιδια τομη έχουμε.. Κι εμενα αυτή την τεχνικη εφαρμοσαν.. Ειναι μια γραμμη ουσιαστικα.. Κ εχω μονο εσωτερικά ράμματα.. Δεν έχω όμως αιμα κλπ.. Μονο αυτο που σε ειπα φλεγμονές είχα κατα μήκος σε καποια σημεια.. Εξαφανίστηκαν ομως με 2-3μέρες αντιβίωση.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra K είπε:

Κοιτα γοπ δεν εχουμε,τα κακα τα ελενχω συνεχεια αλλα συνεχιζω να νιωθω τα στηθη μου αδεια οπως μ χες πει κ εσυ.Η παιδιατρος ειπε να δουμε κ την επομενη βδομαδα αν θα παρει η θα μεινει στασημη κ να δωσουμε συμπληρωμα ....αλλα να κ εσυ μου λες  οτι τωρα ανακτησατε βαρος γεννησης αρα πηγαινε με αργους ρυθμους,δηλαδη αν δεν ειχαμε ζυγαρια κ δεν ειχα κανει μετρηση πριν 6 μερες  δε θα το ηξερα κ δε θα χα ανχωθει!!!πφφφ πολυ μπερδεμα ο θηλασμος!

Ναι ειναι λιγο συμφωνω. Και σε περιοριζει αρκετα!!! Για το βαρος τι να πω. Παρακολουθησε το και αν χρειαστει δωσε και ξενο μετα τον θηλασμο και κατεγραφε ποσο θα πιει. Μπορει να μην το δεχτει στην αρχη, εχε το υποψιν. Αλλα σημασια εχει αγαπη μου να ειναι καλα τα μωρακια μας, ειτε με θηλασμο ειτε με ξενο. 

2 ώρες πρίν, elise είπε:

πως γινεται σε καισαρικη να υπαρχει ενοχληση εκει κάτω.. ? εγω γεννησα φυσιολογικα και τα ειχα ολα, αιμα, ραμματα, τραβηγματα, τσουξιματα,... αλλα στην καισαρικη πως γινεται ? ειμαι ασχετη μη με παρεξηγειτε για χαζή ερωτηση... 1ο παιδακι εγω..

τί χαζα ειναι αυτα ποιος τα λεει ? μην ακους κανεναν ! ακου 20 ημερων μπεμπακι μη το κακομαθεις ημαρτον δλδ! αμα δεν ειναι ΤΩΡΑ η στιγμή για αγκαλιές τοτε ποτε ειναι ?? οταν μεγαλωσουνε που θα τρεχουνε να παιζουνε και δε θα θελουνε πλεον ?? αντε μην ακους κανεναν ! παιρνε το μπεμπακι αγκαλια οσο μπορεις, θες και εχετε αναγκη και οι δυο μην ακους κανεναν ! αμαν πια με τις βλακειες.. 

και εμας μας ειπε να κανουμε υπερηχο ισχίων... δεν ξερω γιατι εχει γινει πλεον "απαραιτητο", δεν ειχα ιδεα γι αυτη την εξεταση.. αυριο εχουμε ραντεβου, πρεπει να γινει -ειπανε- πριν το 3μηνο..

καναμε και εμεις ελεγχο ακοης ναι ! στον πρωτο μηνα πολυ σωστα σου ειπανε...

εμεις βγηκαμε στο πρωτο δεκαημερο ήδη βολτίτσα ! εξω στον καθαρο αερα περπατημα με το καροτσι και φυσικα το μπεμπακι τελεια ντυμενο και καλυμενο ! το συστηνουνε ανεπιφυλακτα μαιες /γιατροι και παιδιατροι εδω ! φυσικα με καποια ορια στην αρχή,... οχι με αέρα, σιγουρα οχι με βροχή και το κυριοτερο οχι σε κλειστους χώρους.. και οκ οχι σε ακραιες θερμοκρασιες μείον, μισή ωριτσα για αρχή ειναι μια χαρα !

ο δικος μας το επαθε αυτο την πρωτη εβδομαδα ξεφλουδιζε παντου σαν φιδι ! αυτο που μας συστησε η μαία και καναμε και βοηθησε ητανε να τον αλειφουμε αμυγδαλελαιο πριν το μπανακι, το οποιο μερα παρα μερα ειπε ΟΧΙ καθε μερα, και οχι πολλα πολλα με σαμπουαν και αφρουλουτρα. πλυσιμο χερακια, τον πωπο και το πουλακι και λιγο τα μαλλια, το υπολοιπο σωμα νερακι απλα οχι "τριψιμο" με αφρολουτρο, και στο τελος καλο ξεπλυμα να μην μεινουνε τα προιοντα επανω του, .. σε ενα δεκαημερο το δερμα του ητανε τελειο !! 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

απο κολικους πως πατε ??  εμας ξεκινησανε τις πρωτες εβδομαδες, αλλα με το που ξεκινησαμε infacol -ειναι παχυρευστο ασπριδερό προιον με γευση πορτοκαλι- σωθηκαμε ! βρηκε την ησυχια του ο μπεμπακος... δινω πριν απο καθε γεύμα και θα δοκιμασω να το σταματησω στις 12 εβδομαδες, .. σημερα ειμαστε 9+2...

μασαζάκια μπανακια αγκαλιες και περα δωθε δεν ητανε τοσο αποτελεσματικά... αλλα μου ειπανε οτι δεν "λειτουργει" σε ολα τα μωρα... αρα μαλλον ειμαστε τυχεροι το οτι λειτουργεί στο μπεμπη μας..

Τι κανεις κοριτσι μου?? Πως εισαι???

Εμενα κολικους δεν μου εχει κανει προς το παρον, αλλα εχουμε θεμα δερματικο. Ξεφλουδιζει ολοκληρος και δεν ξερω τι φταιει. Αντι για αμυγδαλελαιο του βαζω βαλσαμελαιο, ειναι παρομοιου τυπου απλα χωρις την βιταμινη α που εχει το αμυγδαλελαιο. Και παρηγγειλα κ ειδικες κρεμες για δερματιτιδες κ ξηροδερμιες μηπως δω διαφορα γιατι καθε μερα ειναι κ χειροτερα. Σκεφτομαι βεβαια μηπως τον πειραζει το απορρυπαντικο (?) ρουχων του. 

Οσο για τις αγκαλιτσες συμφωνω τοσο πολυ!!! 

Ποσο θα θελα να γυρισω ολο το Βελγιο! Γανδη, Μπριζ, αχ τοσο μαγικες πολεις!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ναι ειναι λιγο συμφωνω. Και σε περιοριζει αρκετα!!! Για το βαρος τι να πω. Παρακολουθησε το και αν χρειαστει δωσε και ξενο μετα τον θηλασμο και κατεγραφε ποσο θα πιει. Μπορει να μην το δεχτει στην αρχη, εχε το υποψιν. Αλλα σημασια εχει αγαπη μου να ειναι καλα τα μωρακια μας, ειτε με θηλασμο ειτε με ξενο. 

Τι κανεις κοριτσι μου?? Πως εισαι???

Εμενα κολικους δεν μου εχει κανει προς το παρον, αλλα εχουμε θεμα δερματικο. Ξεφλουδιζει ολοκληρος και δεν ξερω τι φταιει. Αντι για αμυγδαλελαιο του βαζω βαλσαμελαιο, ειναι παρομοιου τυπου απλα χωρις την βιταμινη α που εχει το αμυγδαλελαιο. Και παρηγγειλα κ ειδικες κρεμες για δερματιτιδες κ ξηροδερμιες μηπως δω διαφορα γιατι καθε μερα ειναι κ χειροτερα. Σκεφτομαι βεβαια μηπως τον πειραζει το απορρυπαντικο (?) ρουχων του. 

Οσο για τις αγκαλιτσες συμφωνω τοσο πολυ!!! 

Ποσο θα θελα να γυρισω ολο το Βελγιο! Γανδη, Μπριζ, αχ τοσο μαγικες πολεις!

Κοριτσι μου κι εμεις απο την γεννηση και για κανα μηνα ξεφλουδιζαμε ολοκληροι.Εβαλα μερικες μερες baby hydra milk frezyderm .Βοηθησε πολυ


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elise είπε:

πως γινεται σε καισαρικη να υπαρχει ενοχληση εκει κάτω.. ? εγω γεννησα φυσιολογικα και τα ειχα ολα, αιμα, ραμματα, τραβηγματα, τσουξιματα,... αλλα στην καισαρικη πως γινεται ? ειμαι ασχετη μη με παρεξηγειτε για χαζή ερωτηση... 1ο παιδακι εγω..

τί χαζα ειναι αυτα ποιος τα λεει ? μην ακους κανεναν ! ακου 20 ημερων μπεμπακι μη το κακομαθεις ημαρτον δλδ! αμα δεν ειναι ΤΩΡΑ η στιγμή για αγκαλιές τοτε ποτε ειναι ?? οταν μεγαλωσουνε που θα τρεχουνε να παιζουνε και δε θα θελουνε πλεον ?? αντε μην ακους κανεναν ! παιρνε το μπεμπακι αγκαλια οσο μπορεις, θες και εχετε αναγκη και οι δυο μην ακους κανεναν ! αμαν πια με τις βλακειες.. 

και εμας μας ειπε να κανουμε υπερηχο ισχίων... δεν ξερω γιατι εχει γινει πλεον "απαραιτητο", δεν ειχα ιδεα γι αυτη την εξεταση.. αυριο εχουμε ραντεβου, πρεπει να γινει -ειπανε- πριν το 3μηνο..

καναμε και εμεις ελεγχο ακοης ναι ! στον πρωτο μηνα πολυ σωστα σου ειπανε...

εμεις βγηκαμε στο πρωτο δεκαημερο ήδη βολτίτσα ! εξω στον καθαρο αερα περπατημα με το καροτσι και φυσικα το μπεμπακι τελεια ντυμενο και καλυμενο ! το συστηνουνε ανεπιφυλακτα μαιες /γιατροι και παιδιατροι εδω ! φυσικα με καποια ορια στην αρχή,... οχι με αέρα, σιγουρα οχι με βροχή και το κυριοτερο οχι σε κλειστους χώρους.. και οκ οχι σε ακραιες θερμοκρασιες μείον, μισή ωριτσα για αρχή ειναι μια χαρα !

ο δικος μας το επαθε αυτο την πρωτη εβδομαδα ξεφλουδιζε παντου σαν φιδι ! αυτο που μας συστησε η μαία και καναμε και βοηθησε ητανε να τον αλειφουμε αμυγδαλελαιο πριν το μπανακι, το οποιο μερα παρα μερα ειπε ΟΧΙ καθε μερα, και οχι πολλα πολλα με σαμπουαν και αφρουλουτρα. πλυσιμο χερακια, τον πωπο και το πουλακι και λιγο τα μαλλια, το υπολοιπο σωμα νερακι απλα οχι "τριψιμο" με αφρολουτρο, και στο τελος καλο ξεπλυμα να μην μεινουνε τα προιοντα επανω του, .. σε ενα δεκαημερο το δερμα του ητανε τελειο !! 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

απο κολικους πως πατε ??  εμας ξεκινησανε τις πρωτες εβδομαδες, αλλα με το που ξεκινησαμε infacol -ειναι παχυρευστο ασπριδερό προιον με γευση πορτοκαλι- σωθηκαμε ! βρηκε την ησυχια του ο μπεμπακος... δινω πριν απο καθε γεύμα και θα δοκιμασω να το σταματησω στις 12 εβδομαδες, .. σημερα ειμαστε 9+2...

μασαζάκια μπανακια αγκαλιες και περα δωθε δεν ητανε τοσο αποτελεσματικά... αλλα μου ειπανε οτι δεν "λειτουργει" σε ολα τα μωρα... αρα μαλλον ειμαστε τυχεροι το οτι λειτουργεί στο μπεμπη μας..

Δεν γνωρίζω πως γίνεται ενω εχω κάνει καισαρική να εχω τσούξιμο. Κι εμένα παράξενο μου φανηκε. Πάντως ειχα, αλλα παλι καλα εδω κ μέρες έχει περασει..


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kathyv25 είπε:

Εμένα πάντως κορίτσια παιδίατρος δεν μου είπε να κάνω τίποτα για την ακοή που βλέπω ότι γράφετε ούτε στο νοσοκομείο Μου είπαν κάτι. Έχω την εντύπωση ότι κάποιες εξετάσεις έχουν γίνει μόδα τώρα τελευταία όπως και ο υπέρηχος ισχίων που αναφέρετε πιο πάνω και είναι κάποιοι γιατροί που στέλνουν σε συγκεκριμένα κέντρα γιατί παίρνουν και ποσοστά Να προσέχετε.

 

εαν ημουνα ελλαδα θα το σκεφτομουν 100% οτι γινεται για το χρημα ! αλλά εφοσον κανουνε αυτες τις εξετασεις εδω που ειμαι εγώ που πραγματικα ΔΕΝ υπαρχει κανενα οικονομικο συμφερον εφοσον οπως ειπα ολα γινονται μεσω ασφαλειας και δεν παιζει καθολου χρημα σε επιπεδο προσωπικο μεταξυ πελατη/γιατρου, τοτε ισως κατι εγινε τα τελευταια χρονια και αποφασισανε να συμπεριλαβουνε και αυτες τις εξετασεις... γνωμη μου φυσικα..


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Comet είπε:

Κοριτσι μου κι εμεις απο την γεννηση και για κανα μηνα ξεφλουδιζαμε ολοκληροι.Εβαλα μερικες μερες baby hydra milk frezyderm .Βοηθησε πολυ

Κ γω της φρεζυ παρηγγειλα κ της la roche που εχουν καλες κριτικες. Και αφρολουτρο και ενυδατικη μηπως και στρωσει, γιατι καθε μερα ειναι κ χειροτερα κ δεν ξερω τι φταιει. Εν τω μεταξυ το μονο σημειο που δεν ξεφλουδιζει ειναι εκει που ακουμπαει η πανα του. Για αυτο αναρωτιεμαι μηπως φταιει το απορρυπαντικο ρουχων (αρκαδι υγρο)


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , nanoula90 είπε:

Κ γω της φρεζυ παρηγγειλα κ της la roche που εχουν καλες κριτικες. Και αφρολουτρο και ενυδατικη μηπως και στρωσει, γιατι καθε μερα ειναι κ χειροτερα κ δεν ξερω τι φταιει. Εν τω μεταξυ το μονο σημειο που δεν ξεφλουδιζει ειναι εκει που ακουμπαει η πανα του. Για αυτο αναρωτιεμαι μηπως φταιει το απορρυπαντικο ρουχων (αρκαδι υγρο)

Δεν νομιζω να φταιει το αρκαδι υγρο γιατι κι εγω αυτο χρησιμοποιουσα και ακομη χρησιμοποιω γιατι εχει ευαισθητο δερμα.Ειναι οτι πιο φυσικο και ασφαλες για βρεφακια.Αφου στον δευτερο μηνα καθαρισε το δερμα του δεν ξαναξεφλουδησε και σταματησα και την κρεμα.Δεν του εχω ξαναβαλει ενυδατικη μονο για το συγκαμα.Θα του περασει


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...