Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι, αν γνωρίζετε..

Αν η ομάδα αίματος της λήπτριας διαφέρει από αυτή της δότριας, αυτό επηρεάζει το αποτέλεσμα της εμβρυομεταφοράς; ξέρω ότι μπορεί να ρωτώ βλακεία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

2 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα και καλως ηρθες!

Κι εγω φοβομουν την διδυμη εγκυμοσυνη και γι αυτο ξεκινησα με την πρωτη ετ  με μια βλαστοκυστη( η οποια δεν πετυχε). Γενικα νομιζω ειναι πολυ προσωπικη αποφαση… αν σε αγχωνει πολυ σαν ιδεα η διδυμη κυηση, προσπαθησε στην ετ με μια βλαστοκυστη.

Αλλά αν δεν σε απασχολει ιδιαιτερα και ουτε εχεις καποιο προβλημα υγειας, δοκιμαζεις και με δυο.

εχουμε το ομορφο και γουρλιδικο παραδειγμα της Νελλης μας οπως ειδες, οποτε αν λαχταράς διδυμακια προχωρα ακαθεκτη!

Εγω πετυχα με την τριτη ετ και πολλες φορες πραγματι δεν πετυχαινεις με την πρωτη ουτε με την δωρεα. Αλλά αυτο δεν σημαινει οτι θα συμβει και σε σενα. Καλο ειναι να πας προετοιμασμενη για ολα αλλά ισως η πρωτη σου νς ειναι και η τυχερη! Στο ευχομαι ολοψυχα!

Νελλη μου φτάνει η στιγμή! Σε δύο εβδομάδες έρχονται τα μπεμπακια σου! Όπως μας έφερες το γουρι στις ετ ετσι θα μας το φέρεις και στα γεννητουρια!

Με το καλό αγαπημένη μου!

Πράγματι Βιβη μου, πότε πέρασε ο καιρός;;  το Πητ μου είναι 12/10.

Κι εσενα φτάνει η αυχενικη σας! Θα μαθετε και φύλο ίσως! Με το καλό να γίνει  κι αυτό!

Φιλια πολλά!

Σ'ευχαριστω πολυ πολυ γλυκια μου chitaneta!!!! Περασε ο καιρος κι ολες εσεις μου κρατησατε την καλυτερη παρεα!!! Δεν περασε ουτε μια μερα που να μην μπω να δω τι γραφετε...κι ας μην εγραφα συχνα..νιωθω πολυ τυχερη που βρηκα αυτο το  forum κι εσας!!!

  • Μου αρέσει 7

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, gigi 72 said:

@Viv37τα καλύτερα και για σένα εύχομαι.. Όλα να πάνε καλά κορίτσι μου.. Εγώ την Πέμπτη πήγα στον γιατρό και το κουκλάκι μου ήταν 2 κιλά παρα 30 γραμμάρια.. Μεγαλώνει γρήγορα.. Τώρα είμαι 32+3..Στις 25 του μηνός έχω το επόμενο ραντεβού.. Τότε θα ορίσουμε ημερομηνία.. Μου είπε στις 36 εβδομάδες.. Ανυπομονώ.. Εγώ εντωμεταξύ δεν έχω κόψει φάρμακα.. Παίρνω ακόμη utrogestan, κάνω prolutex μια φορά την εβδομάδα.. Κανω αντιπηκτικη 1 την ημέρα.. Δύο σιδηρα με φυλλικο οξύ, ασβέστιο και 3 μαγνησια. Έχω τρελή δυσφορία, τρελές καούρες, ταχυκαρδιες, και θέλω συνέχεια να ξαπλώνω.. Αυτά.. Αλλά κάνω υπομονή γιατί μπροστά στην λαχτάρα που έχω να κρατήσω το μωράκι μου αγκαλιά τα ξεχνάω όλα.. Λίγο έμεινε.. Αρκεί να διευθετηθουν όλα με την υγεία του.. Φιλάκια σε όλες σας... Ξέχασα να πω ότι έχω πάρει μόνο 1 κιλό. Απίστευτο? Και όμως... 

Λίγο ακόμα και θα τη κρατήσεις την μπεμπα σου συην αγκαλιά σου! Ήδη 2 κιλά! Με το καλό gigi μου! 

Ναι, απίστευτο ποθ πήρες μόνο ένα!

Καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Toxotaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου εχω να γραψω παρ απολύτως καιρό..Να συγχαρώ για αρχη όλες τις κοπέλες και μπραβο για την δυναμη , το κουραγιο και την επιμονή σας..Ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας και να αξιώσουμε να ζήσουμε και εμεις αυτό το θαύμα..Με το καλό και όσα κορίτσια περιμενουν τα θαυματάκια τους ❤️

Μολις εφτασα στην τελευταια σελιδα του τοπικ(αν το λεω σωστα) και για αυτο γραφω και τωρα,εδωδ και τρεις εβδομαδες δεν κανω τιποτα αλλο παρα να διαβαζω ακομα και στην δουλεια τις ιστορια και οτι περασετε..Να σας πω λοιπον περιληπτικα(οσο μπορω ;) )και για μενα.

Ειμαι 31 χρονων και προσπαθούμε για παιδακι εδω και οκτω σχεδον χρονια..Το προβλημα μας ειναι η αζωοσπερμια αλλα και με την ποιότητα των ωαρίων.4 διεγέρσεις ,εδινα παντα λιγα σχετικα ωαρια και ποτε δεν φτασαμε με το δικο μας σπερμα σε βλαστοκύστη (ο σύζυγος εκανε βιοψία όρχεων οποτε προσπαθούσαμε με ιστό).Τις τρεις πρωτες στην γερμανια οπου και ζουμε ,με απαράδεκτους γιατρούς,αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα και την 4η στην ελλαδα με τα ιδια αποτελεσματα..Στην 5η προχωρησαμε με δότη και ενω πηρανε εφτα ωαρια και για αρχη γονιμοποιηθηκαν ολα ,μας δωσανε ραντεβου κατευθείαν για ετ..Δυο ωρες πριν την ετ μας πηρανε τηλ και μας ειπαν πως οι πεντε απο τις εξι σταμάτησαν να εξελίσσονται (δεν καταλαβα ποτε γιατι δεν ειδοποιηθήκαμε πιο μπροστα και περίμεναν μερι την ημερα της ετ)και η μια συνεχιζόταν αλλα με πολυ αργούς ρυθμούς..

Οποτε αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με διπλή δωρεά, οπου τρεις εβδομαδες πριν μας ειδοποίησαν πως ενα ζευγαρι σταματησε την διαδικασια και οι δότες ηταν στα χαρακτηριστικά τα δικα μας και με τις ιδιες ομάδες αιματος..Οι βλαστοκυστες αν και πολυ καλης ποιότητας ειναι μονο δυο, και ενω ειχα ενδοιασμούς και ρωτησα για ποιο λογο η απαντηση πυ πηρα απο την συντονίστρια ηταν πως πανω απο 4 δεν θα επερνες...Δεχτήκαμε λοιπον να προχωρήσουμε και ουτε καν μου περασε απο το μυαλο για διαπραγμάτευση στην τιμη(τοσο ζωον )..Τα λεφτα ειναι 5600€ δωρεά εμβρύου (με την εκτπρωση καθώς ειναι η τριτη φορα που θα κανουμε εκει)και ειναι η δότρια ,τα φαρμακα η αμοιβή και η ετ μεσα σε αυτο το ποσο...

Απο εβδομαδα σκεφτομαι να μιλησω με το κεντρο και να πιέσω για καλυτερη τιμη, εχω πελαγώσει και αληθεια δεν ξερω τι να κανω...Να ακυρωσω και να συνεχίσουμε ξανα με δότρια απο την αρχη ή να προχωρήσουμε για πρωτη φορα στα τοσα χρονια σε ετ με βλαστοκυστες (χωρις να σημαινει εγγυηση φυσικα για το αποτέλεσμα) ειναι καθαρα ψυχολογικό:..Ποια ειναι η γνωμη σας;;;και συγνωμη για το σεντόνι 

Λυπσμαι που ταλαιπωρηθηκες τοσο πολυ μεχρι τωρα. Η αληθεια ειναι οτι τελευταια δινουν πολυ λιγες βλαστοκυστες. Εγω πηρα 3 (με δοτρια και ορχικο ιστο του αντρα μου) και απο αυτες η μια μετριας ποιοτητας και 6ης μερας βλασυοκυστη. Μου φαινεται παρα πολυ κουλο ομως να πας με διπλη και να εχεις μονο 2-3! Υποτιθεται οτι θα ειναι ελεγμενοι και οι δυο! Ρωτα το αυτο αν θελεις στο κεντρο να δεις τι θα σου πουν. Εγω θα σου ελεγα να προσπαθησεις να κατεβασεις την τιμη αν και δε νομιζω να τα καταφερεις. Θα ηθελες να μας πεις το κεντρο και το γιατρο σου; Επισης αν αποφασισεις να μην προχωρησεις μ αυτα τα εμβρυα εχε υποψη σου οτι χρριαζεται αρκετος χρονος για να βρεθει δοτρια. Απο την σλλη ομως εισαι μικρη οποτε θα μπορουσες ισως να περιμενεις κατι καλυτερο αλλα να ζητησεις εξηγησεις. Τι θα πει δε θα παρεις περισσοτερες απο νεους και υγιεις υποτιθεται δοτες;  Καλη επιτυχια!!

 

21 ώρες πρίν, gigi 72 είπε:

@Viv37τα καλύτερα και για σένα εύχομαι.. Όλα να πάνε καλά κορίτσι μου.. Εγώ την Πέμπτη πήγα στον γιατρό και το κουκλάκι μου ήταν 2 κιλά παρα 30 γραμμάρια.. Μεγαλώνει γρήγορα.. Τώρα είμαι 32+3..Στις 25 του μηνός έχω το επόμενο ραντεβού.. Τότε θα ορίσουμε ημερομηνία.. Μου είπε στις 36 εβδομάδες.. Ανυπομονώ.. Εγώ εντωμεταξύ δεν έχω κόψει φάρμακα.. Παίρνω ακόμη utrogestan, κάνω prolutex μια φορά την εβδομάδα.. Κανω αντιπηκτικη 1 την ημέρα.. Δύο σιδηρα με φυλλικο οξύ, ασβέστιο και 3 μαγνησια. Έχω τρελή δυσφορία, τρελές καούρες, ταχυκαρδιες, και θέλω συνέχεια να ξαπλώνω.. Αυτά.. Αλλά κάνω υπομονή γιατί μπροστά στην λαχτάρα που έχω να κρατήσω το μωράκι μου αγκαλιά τα ξεχνάω όλα.. Λίγο έμεινε.. Αρκεί να διευθετηθουν όλα με την υγεία του.. Φιλάκια σε όλες σας... Ξέχασα να πω ότι έχω πάρει μόνο 1 κιλό. Απίστευτο? Και όμως... 

Ευχαριστω κοριτσακι μου!! 2 κιλα!!! Πωπω εντυπωσιακο!!! Πλησιαζει η ωρα που θα παρεις αγκαλια την κουκλιτσα σου!!!!!!!! Φυλλικο παιρνω κ εγω και βιτ d και καποια στιγμη θα αρχισω και σιδηρο. Ηδη μου το εγραψε η γιατρος αλλα ειπε να μην το ξεκινησω ακομα. Οταν λες οτι εβαλες μονο ενα κιλο τι εννοεις; Πώς το καταφερες αυτο; Πες μας το μυστικο σου!:D

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Χαχαχα! Επιτελους δεν ειμσι η μονη με δοτρια απο τον Αρη!!!!! Σημαδιακο το 9μηνο φιλη μου και γουρλιδικο! Πολλες βκαστοκυστες ευχομαι!!!♥️♥️♥️♥️

Κοριτσακι μου συμπσχουσα κ εγω με ΠΩΑ. Εμεις αποφασισαμε να βαλουμε 1. Οι κογοι πολλοι κυριως ομως η επικινδυνοτητα της διδυμης κυησης και το οτι οι 2 κολλητες μου εκαναν διδυμα (εκ των οποιων η μθα ειναι η γυναικολογος μου) ταλαιπωρηθηκαν και ειχαν πολυ αγχος. Ευτυχως ολα πηγαν καλα αλλα εγω δεν ηθελα αυτο το προσθετο αγχος.

Επισης στο εξωτερικο βαζουν παντα 1. Αν λοιπον δε θελεις διδυμα η μονη διαφορα με το 1 ειναι οτι ισως χρριαστει να κανεις ετ περισσοτερες φορες. Εμενα πχ η πρωτη δεν πετυχε. Πετυχε η 2η. Και οι 2 ηταν με μια βλαστοκυστη. Τωρα η αποφαση ειναι δικη σου

Εγω παντως εβαλα 6 πριν την ετ γιατι  απο το ζορι μου το ριξα στο φαι. Για να,φουμε ποσα θα βαλω τωρα χαχαχα!

Ναι είναι σίγουρα πιο επικίνδυνη..απλά σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα αν με το καλό προεκυπτε ένα παιδάκι,  να μην έμπαινα ξανά σ αυτη τη διαδικασία μετά από κάποια χρόνια..Γι αυτό σκεφτόμουν τα 2 έμβρυα, μήπως πετυχαιναν..Απο την άλλη υπάρχουν και τα μοναχοπαιδια!θα αποφασίσω μέχρι να βρεθεί η δοτρια πιστεύω! Σ ευχαριστώ πολύ! 

Εσυ με την Πωα είσαι και θα είσαι με cyclacur για να έχεις κύκλο; η προετοιμασία του ενδομητρίου ήταν εύκολη με την Πωα; μου έχουν πει ότι θα παίρνω γύρω στα 3 cyclacur για προετοιμασία..

19 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα και καλως ηρθες!

Κι εγω φοβομουν την διδυμη εγκυμοσυνη και γι αυτο ξεκινησα με την πρωτη ετ  με μια βλαστοκυστη( η οποια δεν πετυχε). Γενικα νομιζω ειναι πολυ προσωπικη αποφαση… αν σε αγχωνει πολυ σαν ιδεα η διδυμη κυηση, προσπαθησε στην ετ με μια βλαστοκυστη.

Αλλά αν δεν σε απασχολει ιδιαιτερα και ουτε εχεις καποιο προβλημα υγειας, δοκιμαζεις και με δυο.

εχουμε το ομορφο και γουρλιδικο παραδειγμα της Νελλης μας οπως ειδες, οποτε αν λαχταράς διδυμακια προχωρα ακαθεκτη!

Εγω πετυχα με την τριτη ετ και πολλες φορες πραγματι δεν πετυχαινεις με την πρωτη ουτε με την δωρεα. Αλλά αυτο δεν σημαινει οτι θα συμβει και σε σενα. Καλο ειναι να πας προετοιμασμενη για ολα αλλά ισως η πρωτη σου νς ειναι και η τυχερη! Στο ευχομαι ολοψυχα!

Νελλη μου φτάνει η στιγμή! Σε δύο εβδομάδες έρχονται τα μπεμπακια σου! Όπως μας έφερες το γουρι στις ετ ετσι θα μας το φέρεις και στα γεννητουρια!

Με το καλό αγαπημένη μου!

Πράγματι Βιβη μου, πότε πέρασε ο καιρός;;  το Πητ μου είναι 12/10.

Κι εσενα φτάνει η αυχενικη σας! Θα μαθετε και φύλο ίσως! Με το καλό να γίνει  κι αυτό!

Φιλια πολλά!

Σ ευχαριστώ πολύ! Με την ίδια δοτρια ή με διαφορετική πέτυχε η 3η ετ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25 minutes ago, Natalia85 said:

Ναι είναι σίγουρα πιο επικίνδυνη..απλά σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα αν με το καλό προεκυπτε ένα παιδάκι,  να μην έμπαινα ξανά σ αυτη τη διαδικασία μετά από κάποια χρόνια..Γι αυτό σκεφτόμουν τα 2 έμβρυα, μήπως πετυχαιναν..Απο την άλλη υπάρχουν και τα μοναχοπαιδια!θα αποφασίσω μέχρι να βρεθεί η δοτρια πιστεύω! Σ ευχαριστώ πολύ! 

Εσυ με την Πωα είσαι και θα είσαι με cyclacur για να έχεις κύκλο; η προετοιμασία του ενδομητρίου ήταν εύκολη με την Πωα; μου έχουν πει ότι θα παίρνω γύρω στα 3 cyclacur για προετοιμασία..

Σ ευχαριστώ πολύ! Με την ίδια δοτρια ή με διαφορετική πέτυχε η 3η ετ; 

Με την ίδια. Είχα συνολικα 5 βλαστοκυστες. Βαλαμε 1 στην πρωτη ετ και μετά 2 και 2(παρόλο που φοβομουνα για τη διδυμη κυηση...τελικά δεν προέκυψε)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , chitaneta είπε:

Με την ίδια. Είχα συνολικα 5 βλαστοκυστες. Βαλαμε 1 στην πρωτη ετ και μετά 2 και 2(παρόλο που φοβομουνα για τη διδυμη κυηση...τελικά δεν προέκυψε)

Κατάλαβα! Πολύτιμες πληροφορίες, σας ευχαριστώ πολύ!εσύ σε τι φάση είσαι;είσαι εγκυουλα;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Λίγο ακόμα και θα τη κρατήσεις την μπεμπα σου συην αγκαλιά σου! Ήδη 2 κιλά! Με το καλό gigi μου! 

Ναι, απίστευτο ποθ πήρες μόνο ένα!

Καλύτερα!

@chitanetaμου γλυκιά ευχαριστώ πολύ.. Τα καλύτερα και για σένα και το μωράκι σου εύχομαι.. Όλες να είμαστε καλά και να πάνε όλα Κατ ευχήν 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Natalia85 said:

Κατάλαβα! Πολύτιμες πληροφορίες, σας ευχαριστώ πολύ!εσύ σε τι φάση είσαι;είσαι εγκυουλα;

Ναι! Μόλις μπήκα στον 8ο. Τα κατάφερα την τριτη φορά με ενα απο τα δυο τελευταια εμβρυακια! Εκει που ειχα απελπιστει τελείως...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρόνια Πολλά σε όλες, βοήθεια μας η Παναγία και πάντα δίπλα μας. Χαίρομαι πολύ που διαβάζω για ωραία νέα, να ναι καλά οι γιατροί να μας βοηθησουν να φέρουμε υγιή μωρά στον κόσμο.

  • Μου αρέσει 9

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Natalia85 είπε:

Ναι είναι σίγουρα πιο επικίνδυνη..απλά σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα αν με το καλό προεκυπτε ένα παιδάκι,  να μην έμπαινα ξανά σ αυτη τη διαδικασία μετά από κάποια χρόνια..Γι αυτό σκεφτόμουν τα 2 έμβρυα, μήπως πετυχαιναν..Απο την άλλη υπάρχουν και τα μοναχοπαιδια!θα αποφασίσω μέχρι να βρεθεί η δοτρια πιστεύω! Σ ευχαριστώ πολύ! 

Εσυ με την Πωα είσαι και θα είσαι με cyclacur για να έχεις κύκλο; η προετοιμασία του ενδομητρίου ήταν εύκολη με την Πωα; μου έχουν πει ότι θα παίρνω γύρω στα 3 cyclacur για προετοιμασία..

Σ ευχαριστώ πολύ! Με την ίδια δοτρια ή με διαφορετική πέτυχε η 3η ετ; 

Κι εγω το σκεφτομουν αυτο αρχικα και μαλιστα απο μικρη ονειρευομουν να κανω διδυμα αλλα απο την αλλη επειδη εχω και χασιμοτο που ευθυνεται για αποβολες φοβηθηκα μηπως αν βαλω 2 αποβαλω το 1 και τραβηξει και το 2ο. Εχω και λιγο πιο μικρη μητρα απο το κανονικο. Οποτε ειπα να το παω εκ του ασφαλους.

Ναι κυκλο εχω μονο με cyclacur. Τα πηρα λοιπον και την πρωτη μερα της οεριοδου ξεκινησα προετοιμασια ενδομητριου αρχικα με 2 +2 cyclacur (2 πρωι 2 βραδυ) και μετα 3+3. 5 μερες πριν την ετ βαλαμε και 2 προλουτεξ τη μερα και αυτα τα συνεχισα μεχρι και την 9η βδομαδα τα cyclacur και θα σταματησω στη 12η τις προλουτεξ. 

Το ενδομητριο παχυνε χωρις κανενα προβλημα. Εκανα τη διαδικασια 3 φορες (τη μια κολλησα κοβιντ και ακυρωθηκε η ετ, τη 2η δεν εμεινα εγκυος και την 3η φαινεται μεχρι στιγμης οτι το πετυχαμε). Μην ανησυχεις ξερει ο γιατρος. 

Χρονια πολλα κοριτσακια μου! Ευχομαι η Παναγιτσα να μας βοηθησει ολες να κρατησουμε τα μωρακια μας στην αγκαλια μας ♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2022 at 11:41 ΜΜ, chitaneta είπε:

Ναι! Μόλις μπήκα στον 8ο. Τα κατάφερα την τριτη φορά με ενα απο τα δυο τελευταια εμβρυακια! Εκει που ειχα απελπιστει τελείως...

Εύχομαι τα καλύτερα μέσα απ την καρδιά μου!

20 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Κι εγω το σκεφτομουν αυτο αρχικα και μαλιστα απο μικρη ονειρευομουν να κανω διδυμα αλλα απο την αλλη επειδη εχω και χασιμοτο που ευθυνεται για αποβολες φοβηθηκα μηπως αν βαλω 2 αποβαλω το 1 και τραβηξει και το 2ο. Εχω και λιγο πιο μικρη μητρα απο το κανονικο. Οποτε ειπα να το παω εκ του ασφαλους.

Ναι κυκλο εχω μονο με cyclacur. Τα πηρα λοιπον και την πρωτη μερα της οεριοδου ξεκινησα προετοιμασια ενδομητριου αρχικα με 2 +2 cyclacur (2 πρωι 2 βραδυ) και μετα 3+3. 5 μερες πριν την ετ βαλαμε και 2 προλουτεξ τη μερα και αυτα τα συνεχισα μεχρι και την 9η βδομαδα τα cyclacur και θα σταματησω στη 12η τις προλουτεξ. 

Το ενδομητριο παχυνε χωρις κανενα προβλημα. Εκανα τη διαδικασια 3 φορες (τη μια κολλησα κοβιντ και ακυρωθηκε η ετ, τη 2η δεν εμεινα εγκυος και την 3η φαινεται μεχρι στιγμης οτι το πετυχαμε). Μην ανησυχεις ξερει ο γιατρος. 

Χρονια πολλα κοριτσακια μου! Ευχομαι η Παναγιτσα να μας βοηθησει ολες να κρατησουμε τα μωρακια μας στην αγκαλια μας ♥️♥️♥️

Όλα τα καλά σου εύχομαι..να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου!

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! :wub: σας διαβάζω χρόνια αλλά «κολλούσα» να στείλω τα δικά μου. Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ. 
Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις οτι δεν είσαι μόνη και ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες που αντιμετωπίζουν τα ίδια «θεματάκια»  με εσένα και τα καταφέρνουν στο τέλος! :D

Εγώ προσπαθούσα 7 χρόνια «μόνη» μου και 4 με «υποβοήθηση» …. Το μόνο που ξέραμε είναι οτι η ΑΜΗ μου ηταν (και ειναι) πολυ χαμηλή (0,13) και γι αυτο έπειτα απο προσπάθειες με κλομιφεν, παρακολουθήσεις και σπερματεγχυσεις αποτυχημένες ολες  αποφασίσαμε και προχωρήσαμε σε εξωσωματικη, τρεις  στο συνολο που δεν έδωσαν κανένα ωάριο «ώριμο» αρκετά να οδηγήσει σε έμβρυο και ετςι ακολουθήσαμε τον δρόμο της δωρεάς ωαρίου. (Το σπερμα του συζύγου πολυ καλό ) 

Έπειτα απο αναμονή 9 μηνών (ναι κι εγω τόσο λιγο περίμενα!:D) επιτέλους μου ανακοίνωσαν οτι βρέθηκε δότρια και τώρα εχουμε στην άκρη 2 βλαστοκύστες αρίστης ποιότητας. Αύριο θα κανω εξετάσεις ορμονολογικές για να δουμε αν ο κύκλος αυτος ειναι αρκετά «δυνατός» για να γίνει η ετ  . :rolleyes:

Το θέμα είναι πως στην ύστεροσκόπηση που έγινε πριν ενα μήνα, βρέθηκε οτι είχα ουρεάπλασμα και ήπια φλεγμονή (ενδομητριτιδα)… αυτό απο τη μια με χαροποίησε γιατι τουλάχιστον έγινε διάγνωση (πιθανότατα αυτο να ευθυνόταν τόσο καιρό) αλλα απο την άλλη σκέφτομαι… μήπως δυσκολέψει την εμφύτευση διότι εχω διαβάσει δυστυχως οτι παρόλο που χορηγείται αντιβίωση (εγω πήρα τρια κουτιά βιμπραμισιν) δεν ειναι σίγουρο οτι εξαφανίζεται…

υπάρχει καμια που να είχε κάτι παρόμοιο και παρολαυτα να πήγαν ολα καλα;

 

συγνωμη για το «μακρινάρι» .. απλως… νομίζω θέλω κι εγώ λίγη απο την «θετικότητα» της ομάδας σας!:wub:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Live, Love, Laugh είπε:

Καλησπέρα σε όλες! :wub: σας διαβάζω χρόνια αλλά «κολλούσα» να στείλω τα δικά μου. Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ. 
Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις οτι δεν είσαι μόνη και ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες που αντιμετωπίζουν τα ίδια «θεματάκια»  με εσένα και τα καταφέρνουν στο τέλος! :D

Εγώ προσπαθούσα 7 χρόνια «μόνη» μου και 4 με «υποβοήθηση» …. Το μόνο που ξέραμε είναι οτι η ΑΜΗ μου ηταν (και ειναι) πολυ χαμηλή (0,13) και γι αυτο έπειτα απο προσπάθειες με κλομιφεν, παρακολουθήσεις και σπερματεγχυσεις αποτυχημένες ολες  αποφασίσαμε και προχωρήσαμε σε εξωσωματικη, τρεις  στο συνολο που δεν έδωσαν κανένα ωάριο «ώριμο» αρκετά να οδηγήσει σε έμβρυο και ετςι ακολουθήσαμε τον δρόμο της δωρεάς ωαρίου. (Το σπερμα του συζύγου πολυ καλό ) 

Έπειτα απο αναμονή 9 μηνών (ναι κι εγω τόσο λιγο περίμενα!:D) επιτέλους μου ανακοίνωσαν οτι βρέθηκε δότρια και τώρα εχουμε στην άκρη 2 βλαστοκύστες αρίστης ποιότητας. Αύριο θα κανω εξετάσεις ορμονολογικές για να δουμε αν ο κύκλος αυτος ειναι αρκετά «δυνατός» για να γίνει η ετ  . :rolleyes:

Το θέμα είναι πως στην ύστεροσκόπηση που έγινε πριν ενα μήνα, βρέθηκε οτι είχα ουρεάπλασμα και ήπια φλεγμονή (ενδομητριτιδα)… αυτό απο τη μια με χαροποίησε γιατι τουλάχιστον έγινε διάγνωση (πιθανότατα αυτο να ευθυνόταν τόσο καιρό) αλλα απο την άλλη σκέφτομαι… μήπως δυσκολέψει την εμφύτευση διότι εχω διαβάσει δυστυχως οτι παρόλο που χορηγείται αντιβίωση (εγω πήρα τρια κουτιά βιμπραμισιν) δεν ειναι σίγουρο οτι εξαφανίζεται…

υπάρχει καμια που να είχε κάτι παρόμοιο και παρολαυτα να πήγαν ολα καλα;

 

συγνωμη για το «μακρινάρι» .. απλως… νομίζω θέλω κι εγώ λίγη απο την «θετικότητα» της ομάδας σας!:wub:

Κοριτσι μου σου στελνω ολη μου τη θετικη ενεργεια!! Ευχομαι να μας ανακοινωσεις συντομα ευχαριστα νεα!! Πολυ καλα εκανες κ εγραψες...ετσι οπως διαβαζες εσυ τις ιστοριες και δεν ενιωθες μονη,ετσι και αλλα κοριτσια θα παρουν θαρρος απο την δικη σου ιστορια!! Δεν ξερω να σου πω για το ουρεοπλασμα και την φλεγμονη..καποια αλλη κοπελα θα σε βοηθησει σ'αυτο...καλως ηρθες στην παρεα μας!!

 

  • Μου αρέσει 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...