Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Villi είπε:

Αγαπημένες μου, μετά απο πολύ πολύ καιρό μπαίνω να σας γράψω τα νέα μου κι εγώ. Το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αρχικά η διάγνωση ήταν χαμηλή πρόσφυση πλακούντα που εξελίχθηκε σε επιπωματικος με συχνές αιμορραγίες και δυο φορές νοσηλεια σε νοσοκομείο. Τελικά μόλις κατάφερα να κλείσω την 35η εβδομάδα γέννησα  την περασμένη Δευτέρα με προγραμματισμένη καισαρική το πιο όμορφο μωρό του κόσμου. Εγώ είμαι σπίτι μου και ειμαι καλα ο μικρούλης μας όμως ως πρόωρος ειναι στη θερμοκοιτίδα, στη ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού. Είναι καλά, γεννήθηκε 2540γρ, είχε όμως ανώριμο αναπνευστικό και πρέπει να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο ακόμα προτού τον πάρουμε στο σπίτι μας. Είναι δύσκολα γιατί ακόμα δεν τον έχω πάρει αγκαλιά και τον βλέπω μόνο δέκα λεπτά κάθε μέρα… ελπίζω να τον πάρουμε σύντομα σπίτι μας. Αυτά απο εμένα, εύχομαι σε όλες σας, παλιές και νέες τα καλύτερα και καλές γιορτές!!

Villaki μου γλυκο!!! Συγχαρητηρια!!! Να σας ζησει,να ειναι παντα γερος και καλοτυχος!! Καλη αναρρωση να εχεις!!! Γεννησες σε πολυ καλη βδομαδα!! Το μωρο σου θα μεινει για λιγο στη μοναδα και μετα θα εχετε ολη σας τη ζωη να χαρειτε ο ενας τον αλλον με ατελειωτες αγκαλιες!!! Πολλα πολλα φιλια!!! Καλες γιορτες!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

@LeneLσε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είναι μια δύσκολη περίοδος αυτή της αναμονής. Με κάνει να νιώθω καλύτερα το μήνυμα σου, να είσαι καλά και με το καλό να δεχτείτε τα μωράκια σας! Καλές γιορτές με υγεία και αγάπη! ❤️❤️❤️

@Viv37 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Η αλήθεια είναι ότι αν τα καταφέρουμε,  ποτέ δεν σκέφτηκα κ δεν στεναχωρέθηκα που δεν θα μου μοιάζει. Έτσι κι αλλιώς κ δικό μου να ήταν γενετικά, θα υπήρχε μεγάλη περίπτωση μα μη μου μοιάσει. Η μόνη σκέψη είναι μήπως δεν μπορέσω να συνδεθώ με το μωρό.. Αλλά παρα τις σκέψεις αυτές, ξέρω τη λαχτάρα μου και πιστεύω ότι θα πλέω σε πελάγη ευτυχίας αν μείνω έγκυος και ότι οι σκέψεις αυτές θα εξαφανιστούν! Σου εύχομαι ότι καλύτερο, καλές και ήρεμες γιορτές με υγεία! ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Villi μου είχα καιρό να μπω να διαβάσω νέα σας και μπαίνω και πέφτω στα δικά σου!

Συγχαρητήριά!!! Γερός και καλοτυχος να είναι!!!

Λίγο υπομονή ακόμα και θα έρθει κι η στιγμή που θα τον παρετε αγκαλιτσα στο σπίτι❤️. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να περιμένεις αλλά έχεις περασει τοσα και τοσα...τώρα πια το όνειρο εγινε πραγματικότητα!

Σε φιλω πολύ 

Κορίτσια σας σκέφτομαι ολες πολύ αλλά με τον μπεμπακο σχεδόν 2 και μιση μηνων πια δεν έχω πολυ χρόνο να μπαίνω να σας διαβαζω... Ειμαστε τόσο χαρούμενοι! Ακόμα και τώρα υπαρχουν στιγμές που τον κοιταμε και δεν το πιστεύουμε. Εύχομαι σε ολα τα κοριτσια να ζήσουν τετοιες στιγμες ευτυχίας ❤️

Κι εγώ στην αρχή δυσκολευτηκα να δεχτω την λυση της δωρεας αλλά τώρα είμαι πολύ χαρουμενη που κραταω εναν μπεμπακο στην αγκαλιά μου κι ας μην εχει το dna μου...

@Viv37 εσύ είσαι η επόμενη αν  δεν κανω λαθος; πως είσαι; πότε  περιμενετε το νινι σας; 

Εύχομαι σε όλες καλές γιορτές και σύντομα να αποκτησετε το μωρακι που ονειρευεστε!

  • Μου αρέσει 8
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Villi said:

Αγαπημένες μου, μετά απο πολύ πολύ καιρό μπαίνω να σας γράψω τα νέα μου κι εγώ. Το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αρχικά η διάγνωση ήταν χαμηλή πρόσφυση πλακούντα που εξελίχθηκε σε επιπωματικος με συχνές αιμορραγίες και δυο φορές νοσηλεια σε νοσοκομείο. Τελικά μόλις κατάφερα να κλείσω την 35η εβδομάδα γέννησα  την περασμένη Δευτέρα με προγραμματισμένη καισαρική το πιο όμορφο μωρό του κόσμου. Εγώ είμαι σπίτι μου και ειμαι καλα ο μικρούλης μας όμως ως πρόωρος ειναι στη θερμοκοιτίδα, στη ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού. Είναι καλά, γεννήθηκε 2540γρ, είχε όμως ανώριμο αναπνευστικό και πρέπει να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο ακόμα προτού τον πάρουμε στο σπίτι μας. Είναι δύσκολα γιατί ακόμα δεν τον έχω πάρει αγκαλιά και τον βλέπω μόνο δέκα λεπτά κάθε μέρα… ελπίζω να τον πάρουμε σύντομα σπίτι μας. Αυτά απο εμένα, εύχομαι σε όλες σας, παλιές και νέες τα καλύτερα και καλές γιορτές!!

Ειχα καποιες μερες να μπω και μολις διαβαζω τα υπεροχα νεα σου. Να σας ζησει. Γερος και καλοτυχος.Μην στεναχωριεσαι,οσο ειναι εφικτο. Γεννηθηκε πολυ καλη εβδομαδα και με τελειο βαρος. Ο δικος μου πιο αδυνατουλης ητανε. Πολυ συντομα θα ειστε αγκαλια. Να απολαυσεις τα πιο γλυκα Χριστουγεννα ως μανουλα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου σκέφτεται να έρθει Ελλάδα για να κάνει εξωσωματική και με ρωταει αν γνωριζω κατι απο τις παρακατω κλινικες... Αν γνωρίζετε κατι οποιαδηποτε πληροφορια είναι πολύτιμη. Εγώ εννοείται της είπα ότι γνωρίζω. Σε πρωτη φαση θα δοκιμάσει με δικά της ωαρια. Σας παραθετω τις κλινικες που με ρώτησε :

newlife-ivf.co.uk

ivfserum.com

pelargosivf.com

ivf-embryo.gr

assistingnature.gr

embryoclinic.eu

Κορίτσια βλέπω πως εχουν γινει καποιες αλλαγες στην ιστοσελίδα...

Τα μηνύματά μας που τα βρίσκουμε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Μια φίλη μου σκέφτεται να έρθει Ελλάδα για να κάνει εξωσωματική και με ρωταει αν γνωριζω κατι απο τις παρακατω κλινικες... Αν γνωρίζετε κατι οποιαδηποτε πληροφορια είναι πολύτιμη. Εγώ εννοείται της είπα ότι γνωρίζω. Σε πρωτη φαση θα δοκιμάσει με δικά της ωαρια. Σας παραθετω τις κλινικες που με ρώτησε :

newlife-ivf.co.uk

ivfserum.com

pelargosivf.com

ivf-embryo.gr

assistingnature.gr

embryoclinic.eu

Κορίτσια βλέπω πως εχουν γινει καποιες αλλαγες στην ιστοσελίδα...

Τα μηνύματά μας που τα βρίσκουμε; 

Καλημέρα!Εγω έχω κάνει στο assisting nature της Λάρισας.Το καλο ήταν ότι δεν είχε πολύ κόσμο οπότε δεν υπήρχε αναμονή.ειδικά τη δεύτερη φορά ήμασταν μόνοι μας στο σαλόνι αναμονής και δεν ένιωθες αυτό το άβολο που είναι όλοι κάπως αγχωμένοι κ παγωμένοι..Η εμβρυολογος είναι από τον παντο (έτσι μας είχαν πει).Είναι καινούργιο κέντρο δε γνωρίζω πόσες επιτυχίες έχει..Φίλη μου που είχε ξεκινήσει να μαζεύει έμβρυα έχει 5καταψυξη.Δεν έκανε εμβρυομεταφορα ακόμα.Λίγο οι κοπέλες στη γραμματεία ήταν κάπως αλλά οκ..Δεν έχω πάει σε άλλο για να συγκρίνω..Μόνο στο ιακεντρο που πήγα απλά για να δουν εξετάσεις κ να μιλήσουμε κ δε ξαναπήγα..

Για τα μνμτα εγώ διάβασα από άλλη κοπέλα πηγαίνεις κάτω στη σελίδες κ εκεί που λέει χρωμα αλλάζεις σε ips.ούτε εγώ τα έβρισκα 😅

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nana13 είπε:

pelargosivf.com

Μακριά...

9 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

pelargosivf.com

Είχα ξεκινήσει με δύο επισκέψεις. Είδαν τις εξετάσεις μου, όλα καλά τα θεώρησαν. Κάτι δεν μου άρεσε .. Μέσα σε ένα μήνα άλλαξα γιατρό, ο οποίος μου είπε πως πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο. Η tsh δεν ήταν κάτω από 2,5 και όμως από την pelargos τα βρήκαν όλα τέλεια.

On 23/12/2022 at 2:34 ΠΜ, Villi είπε:

Αγαπημένες μου, μετά απο πολύ πολύ καιρό μπαίνω να σας γράψω τα νέα μου κι εγώ. Το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αρχικά η διάγνωση ήταν χαμηλή πρόσφυση πλακούντα που εξελίχθηκε σε επιπωματικος με συχνές αιμορραγίες και δυο φορές νοσηλεια σε νοσοκομείο. Τελικά μόλις κατάφερα να κλείσω την 35η εβδομάδα γέννησα  την περασμένη Δευτέρα με προγραμματισμένη καισαρική το πιο όμορφο μωρό του κόσμου. Εγώ είμαι σπίτι μου και ειμαι καλα ο μικρούλης μας όμως ως πρόωρος ειναι στη θερμοκοιτίδα, στη ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού. Είναι καλά, γεννήθηκε 2540γρ, είχε όμως ανώριμο αναπνευστικό και πρέπει να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο ακόμα προτού τον πάρουμε στο σπίτι μας. Είναι δύσκολα γιατί ακόμα δεν τον έχω πάρει αγκαλιά και τον βλέπω μόνο δέκα λεπτά κάθε μέρα… ελπίζω να τον πάρουμε σύντομα σπίτι μας. Αυτά απο εμένα, εύχομαι σε όλες σας, παλιές και νέες τα καλύτερα και καλές γιορτές!!

Όλα θα πάνε τέλεια!! Θα περάσετε μια ζωή μαζί με υγεία,αγάπη και ευτυχία!! Στέλνουμε όλες τις θετικές μας σκέψεις!!!

Εμένα με βοήθησε πολύ σε μια δύσκολη στιγμή να λέω "Χαίρε χρωτός του εμού θεραπεία" από τους Χαιρετισμούς της Παναγίας.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2022 at 5:34 PM, Avocado said:

Καλησπέρα κορίτσια!

ειμαι η Χριστιάνα και μετά από 4 εξωσωματικές αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε το δρόμο της δωρεάς ωαρίων. Είμαι 43 και κουράστηκα να παλεύω.. Περιμένουμε να βρεθεί η δοτρια. Έχει περάσει ο πρώτος μήνας (ο γιατρός μας είπε το πολύ 3μηνες) και όσο πλησιάζει ο καιρός η ανησυχία και η αγωνία μεγαλώνουν! Για πείτε μου βρε κορίτσια; Όταν το πήρατε απόφαση ήσασταν 100% σίγουρες; Δεν είχατε δεύτερες σκέψεις; Εγώ ακόμα παιδεύομαι και δεν μπορώ να πω ότι προχωράω με σιγουριά. Εκεί που είμαι ευτυχισμένη και σίγουρη με την απόφαση μας, εκεί με πιάνουν και περίεργες σκέψεις τύπου «τι θα γίνει αν δεν το αγαπήσω;» και φοβάμαι πολύ αυτές τις σκέψεις.. είναι νορμαλ; θα με βοηθούσαν πολύ οι εμπειριες σας, μήπως κ ηρεμήσω κ πάψω να νιώθω τρελή.. Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο! Χαίρομαι πολύ που έγινα μέλος της ομάδας 🥑🥑🥑🥑

Καλησπέρα και καλή τύχη. Δεν είμαι σε αυτό το σημείο (ακόμη), αλλά από την αρχή όταν ξεκίνησα, δεν έχω αποκλείσει τη δωρεά ωαρίων, λόγω μεγαλύτερης ηλικίας... για εμένα οι σκέψεις είναι η εξής: 1) δεν έχει τύχει παιδί που να παίξω λίγο μαζί του και να μην το αγαπήσω, είναι δυνατόν να μην αγαπήσω ένα που θα έχω κρατήσει μέσα μου για 9 μήνες, που θα γεννήσω και που θα μεγαλώσω η ίδια; και 2) όλοι οι άνθρωποι που ζούμε αυτή τη στιγμή στον πλανήτη μας σχετιζόμαστε κάπως γενετικά (και αυτή η 'συγγένεια' δεν πάει πολύ μακριά πίσω στο χρόνο). 

Η τρίτη σκέψη είναι αυτή που έχω ακόμη και αν τα καταφέρω με δικά μου ωάρια: έχουμε κοινωνικά μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα για τη μητρότητα, για το είδος της αγάπης που έρχεται με αυτή, για το πώς πρέπει να νιώσουμε. Η εικόνα είναι περιοριστική, δεν μας κάνει καλό για πολλούς λόγους, επαγγελματικούς, κοινωνικούς, κλπ. Πολλές γυναίκες που γεννούν εκτός εξωσωματικής, με φυσιολογικούς τρόπους, δεν νιώθουν αυτή την εξιδανικευμένη αίσθηση μητρότητας, αλλά μια γυναίκα που έχει περάσει αυτή την ταλαιπωρία και στο τέλος έχει 'βγει' εκτός του αρχικού πλάνου, μπορεί αυτή την απόκλιση από το τυπικό συναίσθημα να τη θεωρήσει ως αποτέλεσμα αυτής της διαφορετικότητας στη σύλληψη, ενώ στην ουσία είναι κάτι πολύ πιο γενικό και έχει να κάνει με προσωπικότητα, ψυχοσύνθεση κλπ... θυμάμαι να διαβάζω και μια έρευνα για αυτό πριν λίγο καιρό.  Το δέσιμο με τα μωράκια είναι σταδιακό -ακόμη και για εκείνες τις μαμάδες που λένε ότι αγάπησαν απο την αρχή... η σχέση μεταλάσσεται συνεχώς και αναδημιουργείται. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτές είναι φυσιολογικές σκέψεις και ανησυχίες, και θα σου έλεγα να τις επεξεργαστείς όσο μπορείς, χωρίς να τις καταπιέσεις. Είχες ένα όνειρο για το πώς ήθελες να γίνεις μητέρα και αυτό το όνειρο πρέπει να το πραγματοποιήσεις με ένα διαφορετικό τρόπο πλέον. Δεν είναι κακό, καθώς ειδικά περιμένεις, να αποχαιρετήσεις (ή και να θρηνήσεις ακόμη) το προηγούμενο όνειρο και να προχωρήσεις σε αυτό το νέο -ή ακόμη, και αν δεις ότι δεν σου κάνει, να βρεις άλλες λύσεις, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ τη δωρεά ωαρίων ένα όμορφο τρόπο να γίνουν μητέρες γυναίκες που δεν μπορούν διαφορετικά για την ώρα. Στο τέλος, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Είσαι εδώ γιατί θέλεις να γίνεις μητέρα και κάνεις ό,τι μπορείς για να τα καταφέρεις, και θα τα καταφέρεις :)

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nana13 said:

Καλημέρα!Εγω έχω κάνει στο assisting nature της Λάρισας.Το καλο ήταν ότι δεν είχε πολύ κόσμο οπότε δεν υπήρχε αναμονή.ειδικά τη δεύτερη φορά ήμασταν μόνοι μας στο σαλόνι αναμονής και δεν ένιωθες αυτό το άβολο που είναι όλοι κάπως αγχωμένοι κ παγωμένοι..Η εμβρυολογος είναι από τον παντο (έτσι μας είχαν πει).Είναι καινούργιο κέντρο δε γνωρίζω πόσες επιτυχίες έχει..Φίλη μου που είχε ξεκινήσει να μαζεύει έμβρυα έχει 5καταψυξη.Δεν έκανε εμβρυομεταφορα ακόμα.Λίγο οι κοπέλες στη γραμματεία ήταν κάπως αλλά οκ..Δεν έχω πάει σε άλλο για να συγκρίνω..Μόνο στο ιακεντρο που πήγα απλά για να δουν εξετάσεις κ να μιλήσουμε κ δε ξαναπήγα..

Για τα μνμτα εγώ διάβασα από άλλη κοπέλα πηγαίνεις κάτω στη σελίδες κ εκεί που λέει χρωμα αλλάζεις σε ips.ούτε εγώ τα έβρισκα 😅

Ευχαριστώ πολύ!

Καλές γιορτές να έχεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 2:34 ΠΜ, Villi είπε:

Αγαπημένες μου, μετά απο πολύ πολύ καιρό μπαίνω να σας γράψω τα νέα μου κι εγώ. Το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αρχικά η διάγνωση ήταν χαμηλή πρόσφυση πλακούντα που εξελίχθηκε σε επιπωματικος με συχνές αιμορραγίες και δυο φορές νοσηλεια σε νοσοκομείο. Τελικά μόλις κατάφερα να κλείσω την 35η εβδομάδα γέννησα  την περασμένη Δευτέρα με προγραμματισμένη καισαρική το πιο όμορφο μωρό του κόσμου. Εγώ είμαι σπίτι μου και ειμαι καλα ο μικρούλης μας όμως ως πρόωρος ειναι στη θερμοκοιτίδα, στη ΜΕΝΝ του διαβαλκανικού. Είναι καλά, γεννήθηκε 2540γρ, είχε όμως ανώριμο αναπνευστικό και πρέπει να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο ακόμα προτού τον πάρουμε στο σπίτι μας. Είναι δύσκολα γιατί ακόμα δεν τον έχω πάρει αγκαλιά και τον βλέπω μόνο δέκα λεπτά κάθε μέρα… ελπίζω να τον πάρουμε σύντομα σπίτι μας. Αυτά απο εμένα, εύχομαι σε όλες σας, παλιές και νέες τα καλύτερα και καλές γιορτές!!

Villy να σας ζησει ο ομορφουλης σας, γερος κ καλοτυχος να ειναι κ να τον παρετε συντομα σπιτι. 

Κοριτσια, καθε αμφιβολια κ δευτερη σκεψη για τη δωρεα θα σβησει, οταν θα παρετε τα παιδακια σας αγκαλια. Πολυ περισσοτερο οταν θα σας πουν μαμα σ αγαπω πολυ. Χρονια πολλα κ καλα Χριστουγεννα κ συντομα ολες μανουλες ευχομαι

  • Μου αρέσει 9
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου τη κάνετε? έτοιμες για το ρεβεγιόν?να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει τώρα που είμαι σε προετοιμασία ενδομητρίου, προς το παρόν 4 cyclacur  την ημέρα πίνω ,δεν κάνει να πιούμε κανένα ποτήρι κρασί ? ξέχασα να το ρωτήσω στο κέντρο!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2022 at 5:04 PM, Σία 1972 said:

Κορίτσια μου τη κάνετε? έτοιμες για το ρεβεγιόν?να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει τώρα που είμαι σε προετοιμασία ενδομητρίου, προς το παρόν 4 cyclacur  την ημέρα πίνω ,δεν κάνει να πιούμε κανένα ποτήρι κρασί ? ξέχασα να το ρωτήσω στο κέντρο!!! 

Καλησπέρα!Χρόνια Πολλά!Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα ,αν δεν είσαι στις μέρες της ετ ,νομίζω ότι μπορείς να πιεις κανένα ποτήρι κρασί!Καλή επιτυχία!

Να ευχηθώ σε όλα τα κορίτσια Καλά Χριστούγεννα!Με υγεία και γεμάτη η αγκαλιά τους από τα όμορφα παιδάκια τους!Μην εγκαταλείπετε τον αγώνα!

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2022 at 10:24 ΠΜ, Sophia123 είπε:

Καλησπέρα και καλή τύχη. Δεν είμαι σε αυτό το σημείο (ακόμη), αλλά από την αρχή όταν ξεκίνησα, δεν έχω αποκλείσει τη δωρεά ωαρίων, λόγω μεγαλύτερης ηλικίας... για εμένα οι σκέψεις είναι η εξής: 1) δεν έχει τύχει παιδί που να παίξω λίγο μαζί του και να μην το αγαπήσω, είναι δυνατόν να μην αγαπήσω ένα που θα έχω κρατήσει μέσα μου για 9 μήνες, που θα γεννήσω και που θα μεγαλώσω η ίδια; και 2) όλοι οι άνθρωποι που ζούμε αυτή τη στιγμή στον πλανήτη μας σχετιζόμαστε κάπως γενετικά (και αυτή η 'συγγένεια' δεν πάει πολύ μακριά πίσω στο χρόνο). 

Η τρίτη σκέψη είναι αυτή που έχω ακόμη και αν τα καταφέρω με δικά μου ωάρια: έχουμε κοινωνικά μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα για τη μητρότητα, για το είδος της αγάπης που έρχεται με αυτή, για το πώς πρέπει να νιώσουμε. Η εικόνα είναι περιοριστική, δεν μας κάνει καλό για πολλούς λόγους, επαγγελματικούς, κοινωνικούς, κλπ. Πολλές γυναίκες που γεννούν εκτός εξωσωματικής, με φυσιολογικούς τρόπους, δεν νιώθουν αυτή την εξιδανικευμένη αίσθηση μητρότητας, αλλά μια γυναίκα που έχει περάσει αυτή την ταλαιπωρία και στο τέλος έχει 'βγει' εκτός του αρχικού πλάνου, μπορεί αυτή την απόκλιση από το τυπικό συναίσθημα να τη θεωρήσει ως αποτέλεσμα αυτής της διαφορετικότητας στη σύλληψη, ενώ στην ουσία είναι κάτι πολύ πιο γενικό και έχει να κάνει με προσωπικότητα, ψυχοσύνθεση κλπ... θυμάμαι να διαβάζω και μια έρευνα για αυτό πριν λίγο καιρό.  Το δέσιμο με τα μωράκια είναι σταδιακό -ακόμη και για εκείνες τις μαμάδες που λένε ότι αγάπησαν απο την αρχή... η σχέση μεταλάσσεται συνεχώς και αναδημιουργείται. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτές είναι φυσιολογικές σκέψεις και ανησυχίες, και θα σου έλεγα να τις επεξεργαστείς όσο μπορείς, χωρίς να τις καταπιέσεις. Είχες ένα όνειρο για το πώς ήθελες να γίνεις μητέρα και αυτό το όνειρο πρέπει να το πραγματοποιήσεις με ένα διαφορετικό τρόπο πλέον. Δεν είναι κακό, καθώς ειδικά περιμένεις, να αποχαιρετήσεις (ή και να θρηνήσεις ακόμη) το προηγούμενο όνειρο και να προχωρήσεις σε αυτό το νέο -ή ακόμη, και αν δεις ότι δεν σου κάνει, να βρεις άλλες λύσεις, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ τη δωρεά ωαρίων ένα όμορφο τρόπο να γίνουν μητέρες γυναίκες που δεν μπορούν διαφορετικά για την ώρα. Στο τέλος, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Είσαι εδώ γιατί θέλεις να γίνεις μητέρα και κάνεις ό,τι μπορείς για να τα καταφέρεις, και θα τα καταφέρεις :)

Να είσαι καλά για το όμορφο μήνυμα! Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις στην τελευταία παράγραφο είναι το πιο σημαντικό. Καλό είναι όλες οι γυναίκες που στο τέλος παίρνουμε το δρόμο της δωρεάς, πρέπει με κάποιο τρόπο να αποχαιρετήσουμε και να πενθήσουμε, για ένα όνειρο που δεν θα πραγματοποιηθεί με τον τρόπο τουλάχιστον που είχαμε στο μυαλό μας. Έπειτα θα είμαστε έτοιμες να αγκαλιάσουμε το νέο όνειρο. Είμαι σε αυτή τη φάση. Το δουλεύω, το επεξεργάζομαι κάθε μέρα και πιστεύω σιγά σιγά το αποδέχομαι. 
Σου εύχομαι ότι καλύτερο, σε ευχαριστώ και πάλι ❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά!!!Με υγεία  κ χαμόγελα!!Εύχομαι η νέα χρονιά να μας φέρει φουσκωμένες κοιλίτσες!!🥰

δε ξέρω αν μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει..αφαίρεσα σάλπιγγες κ έχω κ ενδομητριωση..Τρεις μήνες μετά κ πονάω ακόμα στην κοιλιά χαμηλά..Το πρωί, συγγνώμη κιόλας, αλλά μετά την ούρηση υποφέρω από πόνο..έχει συμβεί σε κάποια;Ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει πριν κάνα μήνα μου λέει θα φύγει αλλά ακόμα τίποτα..πόσο φυσιολογικό μπορεί να είναι;πονανε όλα εκεί κάτω..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα είχα καιρό να μπω γιατι είχα κάποια μικρό θεματακια...αρχικά να σας πω ότι έφτασα στην 14η εβδομάδα έχω κάνει κ αυχενική όλα καλά μας είπαν το φύλο δεν το ξέρουμε ακόμη..τον πρώτο μήνα είχα κάποια μικρή αιμορραγία που όταν το είδα την πρώτη φορά τρόμαξα πολύ σε μια εβδομάδα σταμάτησε...τον επόμενο μήνα ακριβώς είχα πάρα πολύ αίμα εκεί νόμιζα ότι τελείωσαν όλα αλλά ευτυχώς όλα καλά και στον τρίτο μήνα είχα 2 φορές λίγο αιματακι μικρό αποκολλήσεις μου είπαν συμβαίνει... τώρα έχω ένα μήνα με πάρα πολλές αναγουλες κ εμετούς παίρνω κάτι χάπια αλλά δεν νομίζω να κάνουν Κάτι...μόνο υπομονή μου είπε ο γιατρός... εύχομαι σε όλες να πάνε όλα τέλεια με το καλό τα μωράκια σας...να σας ζήσουν στις νέες μαμάδες και μόνο ευχάριστα νέα στις υπόλοιπες....εύχομαι καλή χρονιά με υγεία να έχουμε!!!

  • Μου αρέσει 13
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...