Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

9 hours ago, Calista said:

Natalie 85 να μη σε προβληματίζει το ενδομητριο φτιάχνετε Σκέψου το δικό μου ήταν 3.5 και εγώ με ΠΩΑ και το φτάσαμε με cyclacur 8.3. Τώρα είμαι έγκυος 10 εβδομαδων. Υπομονή και επιμονή θέλει.

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω… ποια μέρα του κύκλου ήταν 3.5 και ποια έφτασε στο 8.3; Εγώ με λήψη femara είχα 3,5 την 7η μέρα και 5,5 την 10η. Αύριο ειναι η 12η και έχω πάλι υπέρηχο να δούμε. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2022 at 1:25 ΜΜ, Σία 1972 είπε:

Καλή χρονιά Νελη μας εύχομαι το νέο έτος να μας φέρει όλες χαρά και υγεία , να χαίρεσαι την οικογένεια σού, εγώ την Πέμπτη πάω για έμβρυο μεταφορά εύχομαι να έχω την τύχη σου φιλιά σε όλες μας και καλή χρονιά κορίτσια 

Με το καλό με μια μεγάλη χοριακή. Καλη επιτυχία !!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλες τις μαχήτριες. Έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω post Δεν ξέρω αν με θυμάστε δόξα τω Θεώ έχω αποκτήσει ένα κοριτσάκι το οποίο χρονισε Και είναι μία χαρά μετά από αρκετές περιπέτειες. Ελπίζω το 2023 να σας χαρίσει το πολυπόθητο και το κουράγιο για όσες δεν τα καταφέρνουν αμέσως να συνεχίσετε. 

Θα ήθελα τη συνδρομή σας αν ξέρετε πού μπορώ να βρω dermestril. 

On 3/1/2023 at 6:58 ΜΜ, Avocado είπε:

Καλησπέρα και καλή χρόνια με υγεία και πολλές πολλές πολλές επιτυχίες για όλες μας!! ❤️

οπως σας έγραψα παλιότερα, εχω κάνει 4 προσπάθειες με δικό μου γενετικό υλικό. Είχα και παλλινρομη και βιοχημική και εξωμήτριο. Πάντα είχα καλή ανταπόκριση και κάναμε 4-5 βλαστοκυστες παρα τα 42 χρόνια μου. Τώρα είμαι 43. Και αφού πήρα την απόφαση να πάω με δανεικά, επέμενα να κανουμε κατακερματισμό. Κανείς γιατρός ούτε ο πρώτος ούτε αυτός που είμαι τώρα δεν το έκριναν απαραίτητο γιατί είχαμε πολύ καλό αριθμό βλαστοκυστεων. Εμείς ομως το κάναμε και ερχόμαστε τώρα, μετά από τόσες προσπάθειες, τόσα λεφτά και τόσο κλάμα, αντιμέτωποι με ποσοστό 62%!! Και τώρα; Ο γιατρός μου και η ουρολόγος που μίλησα λένε ότι δεν μπορούμε να κανουμε και πολλά. Θα κόψει κάπνισμα θα πάρει 3 μήνες βιταμίνες και θα δούμε αν κάνει διαφορά. Κι εχω σκάσει γιατί σε λίγο καιρό υποτίθεται ότι θα είχαμε τη δοτρια και τώρα πάμε πίσω! Επίσης η ουρολόγος μου ανέφερε ότι με ένα ωάριο δότριας, που είναι μικρή σε ηλικία, ο κατακερματισμός έρχεται δεύτερος και να μη στεναχωριέμαι. 
Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας και τη δίκη σας εμπειρία.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Το Χολοσκασμένο Αβοκάντο 😆

Καλημέρα και καλή χρονιά νομίζω ότι θα στο πει και ο γιατρός σου ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο πολύ ο κατακερματισμός αφού θα πας με δότρια.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 9:34 ΠΜ, Ydroxoos76 είπε:

Καλημέρα σας καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλες τις μαχήτριες. Έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω post Δεν ξέρω αν με θυμάστε δόξα τω Θεώ έχω αποκτήσει ένα κοριτσάκι το οποίο χρονισε Και είναι μία χαρά μετά από αρκετές περιπέτειες. Ελπίζω το 2023 να σας χαρίσει το πολυπόθητο και το κουράγιο για όσες δεν τα καταφέρνουν αμέσως να συνεχίσετε. 

Θα ήθελα τη συνδρομή σας αν ξέρετε πού μπορώ να βρω dermestril. 

Καλημέρα και καλή χρονιά νομίζω ότι θα στο πει και ο γιατρός σου ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο πολύ ο κατακερματισμός αφού θα πας με δότρια.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου ❤️

Η αλήθεια είναι και η ουρολόγος και ο εξωσωματικός, μου ανέφεραν ότι από τη στιγμή που πάμε με δότρια, δεν παίζει τόσο ρόλο ο κατακερματισμός, αλλά μιας και το εντοπίσαμε και είναι πολύ υψηλός, καλό είναι να κάνουμε μια προσπάθεια να τον ρίξουμε. Αλλά με προειδοποίησαν ότι η τρίμηνη θεραπεία μπορεί και να μην κάνει μεγάλη διαφορά. Έχω στεναχωρεθεί γιατί σε γκρουπ στο Facebook μου είπαν πολλά κορίτσια ότι τσάμπα θα προχωρήσω με υψηλό κατακερματισμό και θα ρισκάρω τόσα χρήματα.. Όπως και να’χει, θα κανουμε τη προσπάθεια μας και ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/2/2023 at 11:20 AM, Villi said:

Καλή Χρονια αγαπημενη μου. Εμάς η νέα χρονιά μας βρήκε με τον μπέμπη μας στο σπίτι, παραμονή μας τον έδωσαν. Εύχομαι σε όλες το νέο έτος να φέρει μωράκια και ευτυχία. 

Βιλακι!!!! Να σου ζήσει, να χαίρεστε κάθε στιγμή μαζί με το θαύματακι σας.!!! Από εδώ και πέρα μόνο χαρές εύχομαι και παιδικές φωνούλες.

Έχω πολυυυ καιρό να μπω κορτσουδια. Να έχουμε μια υπέροχη χρονιά. Εύχομαι γρήγορα πολλά πολλά παιδάκια και μπορώ να πω με απόλυτη πλέον βεβαιότητα αξίζει κάθε στιγμή κάθε χάπι κάθε ένεση κάθε τεστ. Όλα τα ξέχασα με το που τον είδα. Ακόμα κ τωρα τρεις μήνες μετά τον κοιτάω και τον χαζεύω όταν κοιμάται. Εύχομαι το 2023 να φέρει σε καθεμία το θαύματακι της 

Οοοοοοοοοομμμμμμμμμμμ και φιλιά μου 

  • Μου αρέσει 11
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Καλη χρονια σε ολες, με υγεια κ πολλα μωρακια!!!

Ηθελα να θιξω το εξης θεμα: φαρμακα εμβρυομεταφορας. Κοινως οιστρογονα προγεστερονη (cyclacur utrogestan) 

Ποσο πολυ τα φοβαστε; Εχω ακουσει πως οι συγκεκριμενες ορμονες θρεφουν τον καρκινο.

Κοπελες που τα παιρνατε σε μεγαλες δοσεις προκειμενου να χτισετε ενδομητριο, ποσες φορες κανατε εμβρυομεταφορα χωρις φοβο κ παθος;;

Ειμαι σε σκεψη εντονη, θα ειναι η 6η ετ κ εχω ηδη παρει πολλα για τις προηγουμενες. 

Ποια η αποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Tsini είπε:

Καλημερα κοριτσια! Καλη χρονια σε ολες, με υγεια κ πολλα μωρακια!!!

Ηθελα να θιξω το εξης θεμα: φαρμακα εμβρυομεταφορας. Κοινως οιστρογονα προγεστερονη (cyclacur utrogestan) 

Ποσο πολυ τα φοβαστε; Εχω ακουσει πως οι συγκεκριμενες ορμονες θρεφουν τον καρκινο.

Κοπελες που τα παιρνατε σε μεγαλες δοσεις προκειμενου να χτισετε ενδομητριο, ποσες φορες κανατε εμβρυομεταφορα χωρις φοβο κ παθος;;

Ειμαι σε σκεψη εντονη, θα ειναι η 6η ετ κ εχω ηδη παρει πολλα για τις προηγουμενες. 

Ποια η αποψη σας;

Γεια σου Tsini  και εγώ αναρωτιέμαι πόσο κακό μας κάνουν εγώ έκανα την 5 έμβρυο μεταφορά και καταναλώνω  4 την ημέρα, μακάρι να μήν έχουμε κάτι κακό στο μέλλον , νομίζω οι γυναίκες που έχουν ιστορικό στην οικογένεια καλύτερα να τα αποφεύγουν όσο γίνετε στην εξωσωματική , καλή επιτυχία να έχεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Fili είπε:

Βιλακι!!!! Να σου ζήσει, να χαίρεστε κάθε στιγμή μαζί με το θαύματακι σας.!!! Από εδώ και πέρα μόνο χαρές εύχομαι και παιδικές φωνούλες.

Έχω πολυυυ καιρό να μπω κορτσουδια. Να έχουμε μια υπέροχη χρονιά. Εύχομαι γρήγορα πολλά πολλά παιδάκια και μπορώ να πω με απόλυτη πλέον βεβαιότητα αξίζει κάθε στιγμή κάθε χάπι κάθε ένεση κάθε τεστ. Όλα τα ξέχασα με το που τον είδα. Ακόμα κ τωρα τρεις μήνες μετά τον κοιτάω και τον χαζεύω όταν κοιμάται. Εύχομαι το 2023 να φέρει σε καθεμία το θαύματακι της 

Οοοοοοοοοομμμμμμμμμμμ και φιλιά μου 

Φιλη μου! Χαίρομαι να βλέπω νέα σου!
Πράγματι ακόμα από τρεις μήνες μετά κι εμείς τον κοιταμε και δεν το πιστεύουμε!
Καλή χρονιά σας εύχομαι με υγεία και πολύ πολύ αγάπη ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 2:29 ΜΜ, Avocado είπε:

@LeneLσε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είναι μια δύσκολη περίοδος αυτή της αναμονής. Με κάνει να νιώθω καλύτερα το μήνυμα σου, να είσαι καλά και με το καλό να δεχτείτε τα μωράκια σας! Καλές γιορτές με υγεία και αγάπη! ❤️❤️❤️

@Viv37 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Η αλήθεια είναι ότι αν τα καταφέρουμε,  ποτέ δεν σκέφτηκα κ δεν στεναχωρέθηκα που δεν θα μου μοιάζει. Έτσι κι αλλιώς κ δικό μου να ήταν γενετικά, θα υπήρχε μεγάλη περίπτωση μα μη μου μοιάσει. Η μόνη σκέψη είναι μήπως δεν μπορέσω να συνδεθώ με το μωρό.. Αλλά παρα τις σκέψεις αυτές, ξέρω τη λαχτάρα μου και πιστεύω ότι θα πλέω σε πελάγη ευτυχίας αν μείνω έγκυος και ότι οι σκέψεις αυτές θα εξαφανιστούν! Σου εύχομαι ότι καλύτερο, καλές και ήρεμες γιορτές με υγεία! ❤️❤️❤️

Ευχαριατω για τις ευχες κοροτσακι μου. Ειμαι 100% σιγουρη οτι με το που θα μπει μεσα σου θα το λατρεψεις οπως εγινε με ολες μας. Οσο γι αυτο θα σε λατρευει. Προχωρα και μη φοβασαι τιποτα. ♥️♥️♥️

Καλη χρονια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες ε, σήμερα είναι η 6 μέρα μετά την έμβρυο μεταφορά το Σάββατο έχω χοριακη προσπαθώ να μήν το σκέφτομαι είμαι σχεδόν όλοι μερα στη δουλειά να έχω το μυαλό μου απασχολημένο, είναι η τελευταία μου προσπάθεια ότι γίνει για καλό θά είναι, ένα γερό μωρό θέλουμε όλες μας,θα σάς πω τα νέα μου ευτυχώς περνάνε γρήγορα η μέρες , φιλάκια πολλά 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Σία 1972 είπε:

Καλημέρα σε όλες ε, σήμερα είναι η 6 μέρα μετά την έμβρυο μεταφορά το Σάββατο έχω χοριακη προσπαθώ να μήν το σκέφτομαι είμαι σχεδόν όλοι μερα στη δουλειά να έχω το μυαλό μου απασχολημένο, είναι η τελευταία μου προσπάθεια ότι γίνει για καλό θά είναι, ένα γερό μωρό θέλουμε όλες μας,θα σάς πω τα νέα μου ευτυχώς περνάνε γρήγορα η μέρες , φιλάκια πολλά 

Καλή επιτυχία γλυκιά μου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα σε όλες ε, σήμερα είναι η 6 μέρα μετά την έμβρυο μεταφορά το Σάββατο έχω χοριακη προσπαθώ να μήν το σκέφτομαι είμαι σχεδόν όλοι μερα στη δουλειά να έχω το μυαλό μου απασχολημένο, είναι η τελευταία μου προσπάθεια ότι γίνει για καλό θά είναι, ένα γερό μωρό θέλουμε όλες μας,θα σάς πω τα νέα μου ευτυχώς περνάνε γρήγορα η μέρες , φιλάκια πολλά 

Πολύ πολύ καλή επιτυχία. Το ότι κρατάς την ρουτίνα σου κ δεν κάθεσαι σπίτι είναι βασικό!!! Περιμένουμε νέα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα σε όλες ε, σήμερα είναι η 6 μέρα μετά την έμβρυο μεταφορά το Σάββατο έχω χοριακη προσπαθώ να μήν το σκέφτομαι είμαι σχεδόν όλοι μερα στη δουλειά να έχω το μυαλό μου απασχολημένο, είναι η τελευταία μου προσπάθεια ότι γίνει για καλό θά είναι, ένα γερό μωρό θέλουμε όλες μας,θα σάς πω τα νέα μου ευτυχώς περνάνε γρήγορα η μέρες , φιλάκια πολλά 

Καλή επιτυχία, με ένα γερό μωράκι όπως το ονειρεύεσαι! ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 11:48 ΜΜ, chitaneta είπε:

@Villi μου είχα καιρό να μπω να διαβάσω νέα σας και μπαίνω και πέφτω στα δικά σου!

Συγχαρητήριά!!! Γερός και καλοτυχος να είναι!!!

Λίγο υπομονή ακόμα και θα έρθει κι η στιγμή που θα τον παρετε αγκαλιτσα στο σπίτι❤️. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να περιμένεις αλλά έχεις περασει τοσα και τοσα...τώρα πια το όνειρο εγινε πραγματικότητα!

Σε φιλω πολύ 

Κορίτσια σας σκέφτομαι ολες πολύ αλλά με τον μπεμπακο σχεδόν 2 και μιση μηνων πια δεν έχω πολυ χρόνο να μπαίνω να σας διαβαζω... Ειμαστε τόσο χαρούμενοι! Ακόμα και τώρα υπαρχουν στιγμές που τον κοιταμε και δεν το πιστεύουμε. Εύχομαι σε ολα τα κοριτσια να ζήσουν τετοιες στιγμες ευτυχίας ❤️

Κι εγώ στην αρχή δυσκολευτηκα να δεχτω την λυση της δωρεας αλλά τώρα είμαι πολύ χαρουμενη που κραταω εναν μπεμπακο στην αγκαλιά μου κι ας μην εχει το dna μου...

@Viv37 εσύ είσαι η επόμενη αν  δεν κανω λαθος; πως είσαι; πότε  περιμενετε το νινι σας; 

Εύχομαι σε όλες καλές γιορτές και σύντομα να αποκτησετε το μωρακι που ονειρευεστε!

Πολυ χαιρομαι που απολαμβανετε ρη ζωη με το ομορφο αγορακι σας κοριτσακι μου! Ναι νομιζω οτι ειμαι η επομενη. 15/3 ειναι η πητ μου. Κατα τ αλλα ειμαι καλα με τα γνωστα συμπτωματα του 7ου-8ου μηνα. Καουρες και τα σχετικα. Αλλα δε με νοιαζει καθολου αφου το μπεμπακι μου ειναι καλα εκει μεσα😁

 

On 24/12/2022 at 10:24 ΠΜ, Sophia123 είπε:

Καλησπέρα και καλή τύχη. Δεν είμαι σε αυτό το σημείο (ακόμη), αλλά από την αρχή όταν ξεκίνησα, δεν έχω αποκλείσει τη δωρεά ωαρίων, λόγω μεγαλύτερης ηλικίας... για εμένα οι σκέψεις είναι η εξής: 1) δεν έχει τύχει παιδί που να παίξω λίγο μαζί του και να μην το αγαπήσω, είναι δυνατόν να μην αγαπήσω ένα που θα έχω κρατήσει μέσα μου για 9 μήνες, που θα γεννήσω και που θα μεγαλώσω η ίδια; και 2) όλοι οι άνθρωποι που ζούμε αυτή τη στιγμή στον πλανήτη μας σχετιζόμαστε κάπως γενετικά (και αυτή η 'συγγένεια' δεν πάει πολύ μακριά πίσω στο χρόνο). 

Η τρίτη σκέψη είναι αυτή που έχω ακόμη και αν τα καταφέρω με δικά μου ωάρια: έχουμε κοινωνικά μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα για τη μητρότητα, για το είδος της αγάπης που έρχεται με αυτή, για το πώς πρέπει να νιώσουμε. Η εικόνα είναι περιοριστική, δεν μας κάνει καλό για πολλούς λόγους, επαγγελματικούς, κοινωνικούς, κλπ. Πολλές γυναίκες που γεννούν εκτός εξωσωματικής, με φυσιολογικούς τρόπους, δεν νιώθουν αυτή την εξιδανικευμένη αίσθηση μητρότητας, αλλά μια γυναίκα που έχει περάσει αυτή την ταλαιπωρία και στο τέλος έχει 'βγει' εκτός του αρχικού πλάνου, μπορεί αυτή την απόκλιση από το τυπικό συναίσθημα να τη θεωρήσει ως αποτέλεσμα αυτής της διαφορετικότητας στη σύλληψη, ενώ στην ουσία είναι κάτι πολύ πιο γενικό και έχει να κάνει με προσωπικότητα, ψυχοσύνθεση κλπ... θυμάμαι να διαβάζω και μια έρευνα για αυτό πριν λίγο καιρό.  Το δέσιμο με τα μωράκια είναι σταδιακό -ακόμη και για εκείνες τις μαμάδες που λένε ότι αγάπησαν απο την αρχή... η σχέση μεταλάσσεται συνεχώς και αναδημιουργείται. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτές είναι φυσιολογικές σκέψεις και ανησυχίες, και θα σου έλεγα να τις επεξεργαστείς όσο μπορείς, χωρίς να τις καταπιέσεις. Είχες ένα όνειρο για το πώς ήθελες να γίνεις μητέρα και αυτό το όνειρο πρέπει να το πραγματοποιήσεις με ένα διαφορετικό τρόπο πλέον. Δεν είναι κακό, καθώς ειδικά περιμένεις, να αποχαιρετήσεις (ή και να θρηνήσεις ακόμη) το προηγούμενο όνειρο και να προχωρήσεις σε αυτό το νέο -ή ακόμη, και αν δεις ότι δεν σου κάνει, να βρεις άλλες λύσεις, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ τη δωρεά ωαρίων ένα όμορφο τρόπο να γίνουν μητέρες γυναίκες που δεν μπορούν διαφορετικά για την ώρα. Στο τέλος, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Είσαι εδώ γιατί θέλεις να γίνεις μητέρα και κάνεις ό,τι μπορείς για να τα καταφέρεις, και θα τα καταφέρεις :)

Τι ωραια που τα εγραψες!!♥️♥️♥️ Συμφωνω απολυτα!!

On 28/12/2022 at 10:29 ΠΜ, Sophia123 είπε:

Χρόνια πολλά! Είναι περίεργο, αλλά σήμερα το πρωί, καθώς γυρνούσα από εξετάσεις, αναρωτιόμουν πώς θα εξηγήσω και εγώ κάτι τέτοιο... σκέφτηκα λοιπόν ότι θα γράψω ένα παραμυθάκι για αυτή την περιπτωση (όχι ότι δεν υπάρχουν ήδη, αλλά θα ήθελα να γράψω και να εικονογραφήσω το δικό μου)...

Δύο σκέψεις για αυτό το θέμα. Η πρώτη είναι επαναλαμβανόμενη: μιλάμε για 15-20 χρόνια από τώρα... όποια παιδιά γεννιούνται σήμερα με δωρεά, θα έχουν πρόσβαση σε ένα ή παραπάνω βιολογικούς συγγενείς μέσω βάσεων δεδομένων DNA κλπ... ακόμη και αν τώρα μιλάμε για ανωνυμία, θα βρουν κάποιον σίγουρα, αν το επιθυμήσουν αργότερα, και μέσω αυτών, δυστυχώς, γιατί μπορεί να μη θέλει, θα μπορέσουν λογικά να βρουν και τη δότρια.

Η δεύτερη σκέψη που αφορά στο τί μπορείς να εξηγήσεις... η πραγματικότητα είναι τα παιδιά έρχονται στον κόσμο και δεν ξέρουν τίποτα από τις συμβάσεις των μεγάλων. Αν μάθουν από μικρά ότι αυτό ήταν, αυτή η δυνατότητα υπήρξε, για οικονομικούς, νομικούς ή γεωγραφικούς λόγους (σκέφτηκα να δοκιμάσω στο εξωτερικό για παράδειγμα, αλλά ήταν πιο εύκολο στην Ελλάδα), δεν νομίζω ότι θα χρειάζεται να δώσεις τόσες εξηγήσεις (ή ότι οι επεξηγήσεις που θα ζητούν μεγαλώνοντας, θα έχουν αυτή τη βαρύτητα). Η γνώση αυτή, που έρχεται από μικρή ηλικία, είναι η δική τους πραγματικότητα. 

Εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη! ❤️ 

Υπαρχει ενας λογαριασμος στο ινσταγκραμ που λεγεται donor child. Το εχει μια κοπελα απο τη Δανι, η οποια προηλθε απο δοτη σπερματος και το γνωριζει απο μωρο. Οι γονεις της της εοχαν φτιαξει ενα παραμυθακι οπως λες κ εσυ μεντην ιστορια της. Το δειχνει κιολας γοα να παρουμε μια ιδεα. Απλο και to the point. Για οποιον θελει να παρει ιδεες. Επισης φιλοξενει στο λογαριασμο της πολυ συχνα και αλλα παιδια που προηλθαν με αυτον τον τροπο και λενε την ιστορια τους. Εχει και σελιδα στο ιντερνετ με πολλες ωραιες πληροφοριες για οσες ενδιαφερεστε♥️

 

On 31/12/2022 at 1:04 ΜΜ, Neli83 είπε:

Κοριτσια μου!!! Μπηκα να σας ευχηθω να εχετε ολες καλη χρονια με υγεια και γεματες αγκαλιες!!! Θα αφησω με μεγαλη υπερηφανεια τον τιτλο της γουρλους του 2022 και ειμαι σιγουρη οτι το 2023 θα γεμισει η ομαδα μας με μωρακια!! Αυτη η χρονια τα ειχε ολα για μενα...το αγχος της εμβρυομεταφορας τις πρωτες μερες του χρονου...χοριακες που ευτυχως ανεβαιναν με τρελα νουμερα αφου κυοφορουσα τριδυμα για λιγες εβδομαδες...μια εγκυμοσυνη που ηταν πολυ καλη αλλα την εζησα με φοβο γιατι με τρομαζε η προωροτητα λογω διδυμων αλλα γεννησα σε πολυ καλη εβδομαδα...και φυσικα η γεννα των μωρων μου...αυτο το απιστευτο συναισθημα που σου φερνουν τα πλασματακια σου και δεν ξερεις τι να τα κανεις..!! Αξιζαν ολα και θα τα ξαναεκανα αν χρειαζοταν... Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να το ζησουν και θα το ζησουν γιατι το αξιζουμε ΟΛΕΣ!!! πολλα φιλια σε ολες σας!!!

Ησουν εισαι και θα εισαι η τυχερη νεραιδα μας Νελη μου! Αυτο δε θα αλλαξει με.την αλλαγη της χρονιας για μας που ξεκινησαμε μαζι σου! Καλη χρονια με υγεια, γεματη αγκαλιεα και χαδακια με τα αγγελουδακια σου! Να τους δωσεις πολλα φιλια απο μας! Σ αγαπαμε πολυ♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...