Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά. Έχετε δει κάποιες τροποποιήσεις στον νόμο που έχουν γίνει σχετικές με τη δωρεά; Αναφέρομαι στον νόμο 4958/2022. Σας έχουν προβληματίσει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

2 hours ago, Natalia85 said:

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά. Έχετε δει κάποιες τροποποιήσεις στον νόμο που έχουν γίνει σχετικές με τη δωρεά; Αναφέρομαι στον νόμο 4958/2022. Σας έχουν προβληματίσει καθόλου;

εννοείς τις τροποποιήσεις που αφορούν στην ανωνυμία; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sophia123 είπε:

εννοείς τις τροποποιήσεις που αφορούν στην ανωνυμία; 

Ναι..αναφέρομαι στη δυνατότητα που δίνεται στη δοτρια ή στον δότη να μην είναι ανώνυμη/ος αλλά να υπάρχουν τα στοιχεία τους και να μπορούν να γνωστοποιηθουν στο τέκνο αν εκείνο αιτηθεί εφόσον ενηλικιωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Natalia85 είπε:

Ναι..αναφέρομαι στη δυνατότητα που δίνεται στη δοτρια ή στον δότη να μην είναι ανώνυμη/ος αλλά να υπάρχουν τα στοιχεία τους και να μπορούν να γνωστοποιηθουν στο τέκνο αν εκείνο αιτηθεί εφόσον ενηλικιωθεί. 

Καλησπέρα!αλήθεια βγάλανε τέτοιο νόμο;!Δε το γνώριζα..

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Natalia85 είπε:

Ναι πρόκειται για το άρθρο 1460.

🤔 εμένα με προβληματίζει αυτή η δυνατότητα που δίνεται στο παιδί..από τη μια οκ μπορεί να συμβεί κάτι ιατρικό κ να χρειαστεί να ψάξει από την άλλη όμως….

Δεν έχω μπει σε διαδικασία δωρεάς αλλά παρόλα αυτά το έχω σκεφτεί πολλές φορές..πρέπει ένα παιδί να μάθει ότι προήλθε από δωρεά ωαρίων;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Natalia85 said:

Ναι..αναφέρομαι στη δυνατότητα που δίνεται στη δοτρια ή στον δότη να μην είναι ανώνυμη/ος αλλά να υπάρχουν τα στοιχεία τους και να μπορούν να γνωστοποιηθουν στο τέκνο αν εκείνο αιτηθεί εφόσον ενηλικιωθεί. 

Η διαδικασία σύμφωνα με το νέο νόμο έχει ως εξής: ο δότης/η δότρια επιλέγουν την ώρα της δωρεάς αν θέλουν να είναι ανώνυμοι ή όχι. Μόνο στην περίπτωση που θα επιλέξουν την επωνυμία μπορεί να γνωστοποιηθούν τα στοιχεία τους αργότερα στο παιδί. Όταν ο νόμος ψηφιζόταν, ο σχολιασμός κυμαινόταν στο ότι κανείς/καμία δεν πρόκειται να δεχτεί να γίνει επώνυμος/η δότης/δότρια, αλλιώς θα ήταν πολύ πιο ακριβή η διαδικασία. Σε κάθε περίπτωση, ονομάζεται νομικά δότης/δότρια, γιατί δεν έχουν απολύτως καμία νομική διάσταση στη ζωή του παιδιού, είτε γνωρίζεις ποιοί είναι ή όχι. 

Θεωρώ ότι όπως και να έχει, με τράπεζες DNA να εξαπλώνονται παγκόσμια κλπ, είναι πολύ πιθανό όλα αυτά να μην είναι επιλογή πλέον σε 15-20 χρόνια όπως και να έχει. Τα παιδιά, όπως σε άλλες χώρες του δυτικού κόσμου, θα μπορούν να βρουν βιολογικά αδέλφια, ξαδέλφια, ακόμη και τους ίδιους τους δότες. 

Οι υπόλοιπες απόψεις που θα εκφέρω εδώ, είναι απλά απόψεις, σκέψεις και προβληματισμοί, δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένας μόνο σωστός τρόπος να βλέπουμε τα πράγματα... απλά, αυτός είναι ο δικός μου. 

Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, δεν με προβληματίζει αν μπορεί το παιδί μου να μάθει αργότερα -έχω ήδη επιλέξει τη δωρεά σπέρματος και δεν έχω αποκλείσει τη δωρεά ωαρίων (για αυτό και συχνάζω αρκετά σε αυτό το φόρουμ). Έχω αναλύσει τους λόγους για τους οποίους είμαι οκ με αυτό σε άλλο ποστ. 

Έχω σκοπό να είμαι ανοιχτή σε σχέση με αυτό με το παιδί και τον κύκλο μας από την αρχή, γιατί αποτελεί δικαίωμά του να γνωρίζει από πού έρχεται, για ιατρικούς, ψυχολογικούς ή κοινωνικούς λόγους. Έχοντας διαβάσει εκτεταμμένη βιβλιογραφία για αυτό, θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποια στιγμή-σοκ στη μνήμη του παιδιού που να ακούσει πρώτη φορά ότι έρχεται με ένα διαφορετικό τρόπο από ό,τι νόμιζε.  Έχω τον εκτεταμμένο φάκελο από την τράπεζα με τις πληροφορίες για τον δότη ώστε να μπορώ να τις δώσω στο παιδί αμέσως μόλις έχει απορίες, αν με το καλό τα καταφέρω, ενισχύοντας πάντα το αίσθημα σεβασμού στην ιδιωτικότητα του πρώτου. Τα γράφω αυτά για να πω ότι η επωνυμία δεν θα με πείραζε, το αντίθετο. Υπάρχει επίσης ένα τικ-τοκ παιδιού που έρχεται από δωρεά, που μιλάει αρκετά για αυτό (στα αγγλικά) και ίσως βοηθήσει στο γιατί η επωνυμία μετράει. 

Καταλαβαίνω από την άλλη, ότι μπορεί κάποιοι γονείς να ανησυχούν για το τί θέση θα έχουν ο δότης/η δότρια στη ζωή των παιδιών τους σε περίπτωση επωνυμίας και αν καταφέρουν να επικοινωνήσουν μαζί τους... προσωπικά, ως εκπαιδευτικός, σκέφτομαι τη γονεϊκή σχέση ως κάτι ευρύτερο του διαπροσωπικού, και θεωρώ ότι το παιδί ή τα παιδιά μου θα γνωρίσουν και άλλες γονεϊκές φιγούρες στη ζωή τους, δασκάλους, μέντορες κλπ. Αν καταφέρουν και γνωρίσουν ανθρώπους με τους οποίους σχετίζονται γενετικά και που είναι διαθέσιμοι για αυτούς συναισθηματικά ως γονεϊκές φιγούρες, δεν θα με πείραζε. Ξέρω πέρα από κάθε αμφιβολία ότι η σχέση μου με αυτά θα είναι μοναδική και ότι θα κάνω ό,τι μπορώ για να ξέρουν ότι θα μπορούν πάντα να βασίζονται σε εμένα.  

Θα μπορούσα να γράψω αρκετά ακόμη για το θέμα, αλλά δεν θέλω να κουράσω κανένα. 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Sophia123 είπε:

Η διαδικασία σύμφωνα με το νέο νόμο έχει ως εξής: ο δότης/η δότρια επιλέγουν την ώρα της δωρεάς αν θέλουν να είναι ανώνυμοι ή όχι. Μόνο στην περίπτωση που θα επιλέξουν την επωνυμία μπορεί να γνωστοποιηθούν τα στοιχεία τους αργότερα στο παιδί. Όταν ο νόμος ψηφιζόταν, ο σχολιασμός κυμαινόταν στο ότι κανείς/καμία δεν πρόκειται να δεχτεί να γίνει επώνυμος/η δότης/δότρια, αλλιώς θα ήταν πολύ πιο ακριβή η διαδικασία. Σε κάθε περίπτωση, ονομάζεται νομικά δότης/δότρια, γιατί δεν έχουν απολύτως καμία νομική διάσταση στη ζωή του παιδιού, είτε γνωρίζεις ποιοί είναι ή όχι. 

Θεωρώ ότι όπως και να έχει, με τράπεζες DNA να εξαπλώνονται παγκόσμια κλπ, είναι πολύ πιθανό όλα αυτά να μην είναι επιλογή πλέον σε 15-20 χρόνια όπως και να έχει. Τα παιδιά, όπως σε άλλες χώρες του δυτικού κόσμου, θα μπορούν να βρουν βιολογικά αδέλφια, ξαδέλφια, ακόμη και τους ίδιους τους δότες. 

Οι υπόλοιπες απόψεις που θα εκφέρω εδώ, είναι απλά απόψεις, σκέψεις και προβληματισμοί, δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένας μόνο σωστός τρόπος να βλέπουμε τα πράγματα... απλά, αυτός είναι ο δικός μου. 

Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, δεν με προβληματίζει αν μπορεί το παιδί μου να μάθει αργότερα -έχω ήδη επιλέξει τη δωρεά σπέρματος και δεν έχω αποκλείσει τη δωρεά ωαρίων (για αυτό και συχνάζω αρκετά σε αυτό το φόρουμ). Έχω αναλύσει τους λόγους για τους οποίους είμαι οκ με αυτό σε άλλο ποστ. 

Έχω σκοπό να είμαι ανοιχτή σε σχέση με αυτό με το παιδί και τον κύκλο μας από την αρχή, γιατί αποτελεί δικαίωμά του να γνωρίζει από πού έρχεται, για ιατρικούς, ψυχολογικούς ή κοινωνικούς λόγους. Έχοντας διαβάσει εκτεταμμένη βιβλιογραφία για αυτό, θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποια στιγμή-σοκ στη μνήμη του παιδιού που να ακούσει πρώτη φορά ότι έρχεται με ένα διαφορετικό τρόπο από ό,τι νόμιζε.  Έχω τον εκτεταμμένο φάκελο από την τράπεζα με τις πληροφορίες για τον δότη ώστε να μπορώ να τις δώσω στο παιδί αμέσως μόλις έχει απορίες, αν με το καλό τα καταφέρω, ενισχύοντας πάντα το αίσθημα σεβασμού στην ιδιωτικότητα του πρώτου. Τα γράφω αυτά για να πω ότι η επωνυμία δεν θα με πείραζε, το αντίθετο. Υπάρχει επίσης ένα τικ-τοκ παιδιού που έρχεται από δωρεά, που μιλάει αρκετά για αυτό (στα αγγλικά) και ίσως βοηθήσει στο γιατί η επωνυμία μετράει. 

Καταλαβαίνω από την άλλη, ότι μπορεί κάποιοι γονείς να ανησυχούν για το τί θέση θα έχουν ο δότης/η δότρια στη ζωή των παιδιών τους σε περίπτωση επωνυμίας και αν καταφέρουν να επικοινωνήσουν μαζί τους... προσωπικά, ως εκπαιδευτικός, σκέφτομαι τη γονεϊκή σχέση ως κάτι ευρύτερο του διαπροσωπικού, και θεωρώ ότι το παιδί ή τα παιδιά μου θα γνωρίσουν και άλλες γονεϊκές φιγούρες στη ζωή τους, δασκάλους, μέντορες κλπ. Αν καταφέρουν και γνωρίσουν ανθρώπους με τους οποίους σχετίζονται γενετικά και που είναι διαθέσιμοι για αυτούς συναισθηματικά ως γονεϊκές φιγούρες, δεν θα με πείραζε. Ξέρω πέρα από κάθε αμφιβολία ότι η σχέση μου με αυτά θα είναι μοναδική και ότι θα κάνω ό,τι μπορώ για να ξέρουν ότι θα μπορούν πάντα να βασίζονται σε εμένα.  

Θα μπορούσα να γράψω αρκετά ακόμη για το θέμα, αλλά δεν θέλω να κουράσω κανένα. 

Καλημέρα!! Χρόνια πολλά!!!Θα προτιμούσα κι εγώ να έχουν την δυνατότητα τα παιδιά σε περίπτωση που θελήσουν να εχουν πρόσβαση στα στοιχεία της δότριας.Για να είμαι ειλικρινής είναι το μόνο αγκάθι στην όλη διαδικασία.Αναρωτιέμαι πως θα εξηγήσω αν χρειαστεί, το γεγονός ότι τους στερησα αυτή την δυνατότητα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marla@ said:

Καλημέρα!! Χρόνια πολλά!!!Θα προτιμούσα κι εγώ να έχουν την δυνατότητα τα παιδιά σε περίπτωση που θελήσουν να εχουν πρόσβαση στα στοιχεία της δότριας.Για να είμαι ειλικρινής είναι το μόνο αγκάθι στην όλη διαδικασία.Αναρωτιέμαι πως θα εξηγήσω αν χρειαστεί, το γεγονός ότι τους στερησα αυτή την δυνατότητα....

Χρόνια πολλά! Είναι περίεργο, αλλά σήμερα το πρωί, καθώς γυρνούσα από εξετάσεις, αναρωτιόμουν πώς θα εξηγήσω και εγώ κάτι τέτοιο... σκέφτηκα λοιπόν ότι θα γράψω ένα παραμυθάκι για αυτή την περιπτωση (όχι ότι δεν υπάρχουν ήδη, αλλά θα ήθελα να γράψω και να εικονογραφήσω το δικό μου)...

Δύο σκέψεις για αυτό το θέμα. Η πρώτη είναι επαναλαμβανόμενη: μιλάμε για 15-20 χρόνια από τώρα... όποια παιδιά γεννιούνται σήμερα με δωρεά, θα έχουν πρόσβαση σε ένα ή παραπάνω βιολογικούς συγγενείς μέσω βάσεων δεδομένων DNA κλπ... ακόμη και αν τώρα μιλάμε για ανωνυμία, θα βρουν κάποιον σίγουρα, αν το επιθυμήσουν αργότερα, και μέσω αυτών, δυστυχώς, γιατί μπορεί να μη θέλει, θα μπορέσουν λογικά να βρουν και τη δότρια.

Η δεύτερη σκέψη που αφορά στο τί μπορείς να εξηγήσεις... η πραγματικότητα είναι τα παιδιά έρχονται στον κόσμο και δεν ξέρουν τίποτα από τις συμβάσεις των μεγάλων. Αν μάθουν από μικρά ότι αυτό ήταν, αυτή η δυνατότητα υπήρξε, για οικονομικούς, νομικούς ή γεωγραφικούς λόγους (σκέφτηκα να δοκιμάσω στο εξωτερικό για παράδειγμα, αλλά ήταν πιο εύκολο στην Ελλάδα), δεν νομίζω ότι θα χρειάζεται να δώσεις τόσες εξηγήσεις (ή ότι οι επεξηγήσεις που θα ζητούν μεγαλώνοντας, θα έχουν αυτή τη βαρύτητα). Η γνώση αυτή, που έρχεται από μικρή ηλικία, είναι η δική τους πραγματικότητα. 

Εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη! ❤️ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2022 at 2:37 ΜΜ, Georgia81 είπε:

Χαιρετώ όλα τα κορίτσια παλιές και καινούργιες του site εύχομαι σε όλα τα κορίτσια τα καλύτερα με όλη μξυ την αγάπη. Κάποιες θα με θυμάστε καθώς είμαι παλιά. Να σας πω ξαι γώ τα ευχάριστα γεννησα πριν λίγες μέρες εμα υγιέστατο αγοράκι που μας έχει κλέψει την καρδιά κυριολεκτικά. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έρθει αυτή η μέρα για εμένα που θα το γράψω αυτό. Σφίξτε τα δόντια κορίτσια και θα τα καταφέρετε όλες αφού τα κατάφερα εγώ μετά από χρόνια ταλαιπωρίας και αποτυχιών και στενοχώριας. Αν δεν ήτανε ο Γιατρός μου ο Κουρτης και η Στεφανια η μαία του ο Αγγελος μας  σίγουρα δεν θα τα είχα καταφέρει. Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες σας και μόνο επιτυχίες και χαρές στα σπίτια σας. 

@Georgia81 να σας ζήσει ο Άγγελος σας! Γερός και καλότυχος στη ζωή του!! Είμαι σε δίλημμα για τον γιατρό που θα με αναλάβει. Από τη μια σκέφτομαι να πάω στο νοσοκομείο του ριου μιας και είναι δίδυμη κύηση υψηλού κινδύνου και από την άλλη στο Ολυμπιο (πατρα) με τον Κουρτη. Θα μπορούσες να μου πεις ( σε προσωπικό μήνυμα) το κόστος για τη γέννα?Σε ευχαριστώ πολυ και πάλι Ότο καλύτερο στο αγγελούδι σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 minutes ago, anoulious said:

Καλημέρα!Εμεις όταν επιλέξαμε δοτρια,δεν ζητήσαμε να έχει την ίδια ομάδα αίματος με εμάς και η δοτρια είχε μια πολύ σπάνια ομάδα αίματος .Τελικά ο μικρός έχει ομάδα που δεν προκύπτει από τις δικές μας(ευτυχως όχι τόσο σπάνια).Ο λογος που δεν επιμείναμε στην ομάδα αίματος είναι γιατί και εμένα δεν με ενοχλεί να μάθει την αλήθεια..Η αλήθεια μου είναι ένας αγωνας ζωής για τον αποκτήσω και η αγάπη που του δίνω και είμαι σίγουρη ότι το παιδί θα καταλαβει .Δεν έχω σκεφτεί ακόμη πως θα του το πω και ποτε πρέπει να γίνει αυτό ,αλλά νομίζω θα ζητήσω τη γνωμη  ειδικου. 

Ευχομαι όλες οι κοπέλες να καταφέρουν να γίνουν μανουλες!

 

Να σας ζήσει! Χαίρομαι που την ακούω την ιστορία σου, και για τη νέα αρχή που έφερε ο μικρός σου :). Να είστε γεροί και δυνατοί, να τον καμαρώνετε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sophia123 είπε:

Να σας ζήσει! Χαίρομαι που την ακούω την ιστορία σου, και για τη νέα αρχή που έφερε ο μικρός σου :). Να είστε γεροί και δυνατοί, να τον καμαρώνετε! 

Η ιστορία μου είναι πολύ μεγααααααλη με ευτυχες τέλος σε έναν τεράστιο δρόμο. Εύχομαι από καρδιάς σε όλες να γινουν μανουλες

 

 

πρίν από 2 λεπτά , anoulious είπε:

.Ευχαριστώ πολυ!Και εσύ ο,τι επιθυμεις!Η ιστορία μου είναι πολύ μεγααααααλη με ευτυχες τέλος σε έναν τεράστιο δρόμο. Εύχομαι από καρδιάς σε όλες να γινουν μανουλες

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Neli83 είπε:

Κοριτσια μου!!! Μπηκα να σας ευχηθω να εχετε ολες καλη χρονια με υγεια και γεματες αγκαλιες!!! Θα αφησω με μεγαλη υπερηφανεια τον τιτλο της γουρλους του 2022 και ειμαι σιγουρη οτι το 2023 θα γεμισει η ομαδα μας με μωρακια!! Αυτη η χρονια τα ειχε ολα για μενα...το αγχος της εμβρυομεταφορας τις πρωτες μερες του χρονου...χοριακες που ευτυχως ανεβαιναν με τρελα νουμερα αφου κυοφορουσα τριδυμα για λιγες εβδομαδες...μια εγκυμοσυνη που ηταν πολυ καλη αλλα την εζησα με φοβο γιατι με τρομαζε η προωροτητα λογω διδυμων αλλα γεννησα σε πολυ καλη εβδομαδα...και φυσικα η γεννα των μωρων μου...αυτο το απιστευτο συναισθημα που σου φερνουν τα πλασματακια σου και δεν ξερεις τι να τα κανεις..!! Αξιζαν ολα και θα τα ξαναεκανα αν χρειαζοταν... Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να το ζησουν και θα το ζησουν γιατι το αξιζουμε ΟΛΕΣ!!! πολλα φιλια σε ολες σας!!!

Καλή χρονιά Νελη μας εύχομαι το νέο έτος να μας φέρει όλες χαρά και υγεία , να χαίρεσαι την οικογένεια σού, εγώ την Πέμπτη πάω για έμβρυο μεταφορά εύχομαι να έχω την τύχη σου φιλιά σε όλες μας και καλή χρονιά κορίτσια 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...