Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Giwta A. είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

      Κορίτσι μου όλα αυτά τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά ! Όμως να σκέφτεσε θετικά Κ ότι πάνω από όλα πρέπει εσύ να είσαι υγιής γερή Κ χαρούμενη. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται ακόμα Κ τώρα να μην έρθουν θα έρθουν σίγουρα .

      πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

      Τους βρηκα μου είπαν είναι πολύ καλή η τιμή! Και να επαναλάβω ξανά την Τρίτη 

      Πολύ καλή τιμή ! Έχεις Κ πιθανότητες Κ για δύο !! Όλα καλά να ξεκουράζεσε άπειρα πλέον ! 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Σ' ευχαριστω πολυ!♥️

Ευχαριστω παρα πολυ! Με το κσλο ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να τα καταφερουν. Σας στελνω μπολικη μπεμπεδοσκονη

 

Ευχαριστω!

 

Στελνω στελνω!! ΕυχαριστουμεΑ

 

Ευχαριστουμε παρα πολυ!!!

 

Ευχαριστω νεραιδα μας! Πραγματικα περασε πολυ γρηγορα! Χαλαλι της της δοτριας που αργησε σαχαχαχα! Εσεις πως ειστε; 

Καλα ειμαστε κοριτσι μου! Ειναι 7 μηνων,τρωνε φαγητα και ειναι πολυ γελαστα και ζωηρα! Ευτυχως βγηκαν φαγανα και υπναρουδικα! Χαλαλι τα πρωτα ξενυχτια..τωρα εχουμε λιωσει στον υπνο!φιλια πολλα σε ολους σας!!

  • Μου αρέσει 5

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 44 λεπτά , lizard12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! κι εγώ πρώτη ΕΤ με ωάρια δότριας και πήρα θετική χοριακή. Δεν το χαίρομαι βέβαια καθόλου ακόμη, το αντιμετωπίζω πολύ αποστασιοποιημένα γιατί και με τα δικά μου είχα θετικές χοριακές αλλά μετα σταματούσαν.... αυριο θα δω αν ανέβηκε και το πάμε βήμα βήμα. 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου, εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου και να πάνε όλα περίφημα!!!

On 24/3/2023 at 2:28 ΜΜ, Nina_1979 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια.

Δυστυχώς, τα νέα μου είναι δυσάρεστα, η κύηση παλινδρόμησε. 
Προσπαθώ ακόμα να το χωνέψω, μερικές φορές νομίζω ότι ίσως ήταν καλύτερα να πάρω μια αρνητική χοριακή, παρά να ζήσω αυτόν τον εφιάλτη. Ο γιατρός ήταν καθυσηχαστικός, ότι συμβαίνει συχνά, ότι είναι θετικό που συνέλαβα, αλλά πραγματικά δε με παρηγόρησε. Δεν υπήρξε καν έμβρυο  ώστε να το στείλουμε για εξετάσεις και να δούμε αν είχε πρόβλημα.

Συαματάω τα φάρμακα και όταν αδιαθετήσω, μου έδωσε κάτι χάπια να πάρω για να κάνει συσπάσεις η μήτρα και να καθαρίσει. Λογικά δε θα χρειαστώ απόξεση.

Νόμιζα ότι είχα προετοιμάσει τον εαυτό μου, αλλά μάλλον δε μπορεί κανείς να προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο. Αναρωτιέμαι πώς γίνεται να κλαίω και να πενθώ κάτι που δεν υπήρξε καν. Ήταν η πρώτη μου εξωσωματική, η πρώτη μου εγκυμοσύνη, η πρώτη αποβολή. Δε μπορώ να φανταστώ καν πώς είναι τα το έχει ζήσει όλο αυτό κάποιος τρεις και τέσσερις φορές όπως μερικές εδώ. Σας θαυμάζω.

Θα προσπαθήσω να μαζέψω τα κομμάτια μου και να σταθώ στα πόδια μου. Σας ευχαριστώ από καρδιάς για όλα. Να είστε καλά και να προσέχετε τον εαυτό σας ❤️

@Nina_1979 λυπάμαι πολύ, εδώ μέσα οι περισσότερες θα σου πούμε ότι στην εξωσωματική πιο πολλές είναι οι σφαλιάρες παρά οι χαρές, διότι το θετικό αποτέλεσμα έρχεται μετά από αρκετό χρόνο και υπομονή. Βίωσα κι εγώ μία βιοχημική και μία παλίνδρομη κύηση, έκανα απόξεση την 9η εβδομάδα, ένα γιατί με βάσανιζε, γιατί να είναι όλα τόσο δύσκολα για εμένα..Η κάθε μία σηκώνει τον δικό της γολγοθά, αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά θα τα καταφέρουμε!!! Ξέρω πως είχες επενδύσει πολλά επειδή ήταν και με δανεικά ωάρια όποτε δεν πήγαινε το μυαλό σου στο κακό, όμως αλήθεια είναι πολύ πολύ σημαντικό που έμεινες έγκυος, το σώμα σου έδειξε ότι μπορεί, τώρα μένει να βρεθεί το γερό εμβρυάκι!!! Είσαι κοντά, μην εγκαταλείπεις❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια πρώτη εξωσωματική με θετική χοριακη όλα πήγαιναν καλά ακούσαμε καρδούλα στις 6 βδομαδες και 2 μέρες αλλά απέβαλα δύστυχως μετά από δυο μέρες με πολύ αίμα και πόνο. Δεν έκανα κανιά εξέταση στο έμβρυο μετα την αποβολή. Λόγω χαμηλής ΑΜΗ δεν προσπάθησα καν με δικά μου( ετων 36) κατευθείαν σε δανεικά δεν περίμενα τέτοια έκβαση ήμουν σίγουρη ότι όλα καλά θα πάνε. Προσπαθώ να συνέλθω γιατι εγινε πριν δυο μήνες. Έχω αλλα δυο έμβρυα στην κατάψυξη αλλα φοβάμαι μήπως έχω την ίδια κατάληξη και σκέφτομαι να πάω με άλλη δότρια ή να προσπαθήσω με δικά μου σε φυσικούς κύκλους. Οποιαδήποτε συμβουλή και εμπειρία θα ηταν  πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ. 

  • Λυπημένη/-ος 10
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Την προηγούμενη Τρίτη 21/03 έκανα την ε.τ με βλαστοκύστη 5 ημερών. Εχω χοριακη μεθαύριο (Πέμπτη 30/03). Δυστυχώς δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε αρνητικό..καταλαβαίνετε ψυχολογία τωρα..

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Angie81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Την προηγούμενη Τρίτη 21/03 έκανα την ε.τ με βλαστοκύστη 5 ημερών. Εχω χοριακη μεθαύριο (Πέμπτη 30/03). Δυστυχώς δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε αρνητικό..καταλαβαίνετε ψυχολογία τωρα..

Ειναι αυτό που κάνουμε οι περισσότερες και μετά λέμε τι βλακεία έκανα και γιατί το έκανα κτλ.... Τώρα υπομονή μέχρι την Πέμπτη ή ίσως αύριο χοριακή αν δεν αντέχεις. Σε καταλαβαινω :(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Angie81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Την προηγούμενη Τρίτη 21/03 έκανα την ε.τ με βλαστοκύστη 5 ημερών. Εχω χοριακη μεθαύριο (Πέμπτη 30/03). Δυστυχώς δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε αρνητικό..καταλαβαίνετε ψυχολογία τωρα..

Κορίτσι μου κατανοητό το άγχος σου,  πήγαινε αύριο για χοριακή, η μία μέρα διαφορά δεν παίζει τόσο ρόλο. Και μικρό να είναι το νούμερο της χοριακής θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Mariaro είπε:

Καλημέρα κορίτσια πρώτη εξωσωματική με θετική χοριακη όλα πήγαιναν καλά ακούσαμε καρδούλα στις 6 βδομαδες και 2 μέρες αλλά απέβαλα δύστυχως μετά από δυο μέρες με πολύ αίμα και πόνο. Δεν έκανα κανιά εξέταση στο έμβρυο μετα την αποβολή. Λόγω χαμηλής ΑΜΗ δεν προσπάθησα καν με δικά μου( ετων 36) κατευθείαν σε δανεικά δεν περίμενα τέτοια έκβαση ήμουν σίγουρη ότι όλα καλά θα πάνε. Προσπαθώ να συνέλθω γιατι εγινε πριν δυο μήνες. Έχω αλλα δυο έμβρυα στην κατάψυξη αλλα φοβάμαι μήπως έχω την ίδια κατάληξη και σκέφτομαι να πάω με άλλη δότρια ή να προσπαθήσω με δικά μου σε φυσικούς κύκλους. Οποιαδήποτε συμβουλή και εμπειρία θα ηταν  πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Καλημερα κοπέλα μου! Λυπάμαι για την απώλεια σου. Είμαι ίδια ηλικία με πολύ χαμηλή ΑΜΗ κ κάνω φυσικούς δυο μηνες τώρα χωρίς αποτέλεσμα βέβαια έως τώρα. Έχω πει θα προσπαθήσω λίγο ακόμα κ μετά δωρεά.. Ο γιατρός σου τι λέει; Το συζήτησες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Mariaro είπε:

Καλημέρα κορίτσια πρώτη εξωσωματική με θετική χοριακη όλα πήγαιναν καλά ακούσαμε καρδούλα στις 6 βδομαδες και 2 μέρες αλλά απέβαλα δύστυχως μετά από δυο μέρες με πολύ αίμα και πόνο. Δεν έκανα κανιά εξέταση στο έμβρυο μετα την αποβολή. Λόγω χαμηλής ΑΜΗ δεν προσπάθησα καν με δικά μου( ετων 36) κατευθείαν σε δανεικά δεν περίμενα τέτοια έκβαση ήμουν σίγουρη ότι όλα καλά θα πάνε. Προσπαθώ να συνέλθω γιατι εγινε πριν δυο μήνες. Έχω αλλα δυο έμβρυα στην κατάψυξη αλλα φοβάμαι μήπως έχω την ίδια κατάληξη και σκέφτομαι να πάω με άλλη δότρια ή να προσπαθήσω με δικά μου σε φυσικούς κύκλους. Οποιαδήποτε συμβουλή και εμπειρία θα ηταν  πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ. 

…τι να πρώτο πω.. πριν λίγο καιρό είχα ρωτήσει εδώ στο forum εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός στις βλαστοκυστες από δανεικά ωάρια και η απάντηση είναι πως λόγω νεαρής ηλικίας της δότριας προφανώς και όχι! Αυτό ακριβώς που περνας θα ήθελα η νομοθεσία να εξασφάλιζε ότι δε θα το περνάμε.. Το γεγονός ότι τα ωάρια είναι δότριας δεν σημαίνει ότι όλες οι βλαστοκύστες είναι γερές.. λυπάμαι πολύ @Mariaro για την απώλεια σου και την ταλαιπωρία σου. Οι γυναίκες που καταλήγουμε στη δωρεά ωαρίων το τελευταίο που θέλουμε είναι να ρισκάρουμε και πάλι, έχω ήδη βιώσει βιοχημική και παλίνδρομη από δικά μου ωάρια. Εάν τελικά προχωρήσω με δανεικά θα ήθελα να μπορούσα να είμαι σίγουρη οτι θα μου μεταφέρουν ένα γερό εμβρυάκι..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , lizard12 είπε:

Ειναι αυτό που κάνουμε οι περισσότερες και μετά λέμε τι βλακεία έκανα και γιατί το έκανα κτλ.... Τώρα υπομονή μέχρι την Πέμπτη ή ίσως αύριο χοριακή αν δεν αντέχεις. Σε καταλαβαινω :(

@lizard12 @SummerDream σας ευχαριστώ πολυ. Μίλησα και με τη μαία του γιατρού (προσπάθησε να με ηρεμήσει λέγοντας μου πως ένα αρνητικό τεστ δεν λέει κάτι). Θα προσπαθήσω να ειμαι «ήρεμη» για το υπόλοιπο μέχρι τη χοριακη. 
Η προσευχή σας και η θετική σας σκέψη καλοδεχούμενη 😊.

@lizard12 κοριτσι μου ολόψυχα εύχομαι καλούς διπλασιασμούς και μόνο ευχάριστα νέα!🙏🏻

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 42 λεπτά , Mariaro είπε:

Καλημέρα κορίτσια πρώτη εξωσωματική με θετική χοριακη όλα πήγαιναν καλά ακούσαμε καρδούλα στις 6 βδομαδες και 2 μέρες αλλά απέβαλα δύστυχως μετά από δυο μέρες με πολύ αίμα και πόνο. Δεν έκανα κανιά εξέταση στο έμβρυο μετα την αποβολή. Λόγω χαμηλής ΑΜΗ δεν προσπάθησα καν με δικά μου( ετων 36) κατευθείαν σε δανεικά δεν περίμενα τέτοια έκβαση ήμουν σίγουρη ότι όλα καλά θα πάνε. Προσπαθώ να συνέλθω γιατι εγινε πριν δυο μήνες. Έχω αλλα δυο έμβρυα στην κατάψυξη αλλα φοβάμαι μήπως έχω την ίδια κατάληξη και σκέφτομαι να πάω με άλλη δότρια ή να προσπαθήσω με δικά μου σε φυσικούς κύκλους. Οποιαδήποτε συμβουλή και εμπειρία θα ηταν  πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη.... Σίγουρα ο φόβος είναι εκεί και δεν θα φύγει εύκολα και δικαιολογημένα. Εσύ τώρα θα αποφασίσεις τι νιώθεις ως καλύτερη επιλογή. ΕΓώ προσωπικά επειδή ρωτάς γνώμες θα έβαζα τα άλλα 2 έμβρυα. Το ότι δεν τα κατάφερε το ένα δεν αποκλείει το να τα καταφέρουν τα άλλα και αν σκεφτείς ότι είναι και δότριας (άρα μικρή ηλικία) οι πιθανότητες τους είναι λογικά πολύ καλες! Όπως και να έχει ειναι κάτι πιο "εύκολο" σε σχέση με φυσικούς κυκλους κτλ . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mariaro είπε:

Καλημέρα κορίτσια πρώτη εξωσωματική με θετική χοριακη όλα πήγαιναν καλά ακούσαμε καρδούλα στις 6 βδομαδες και 2 μέρες αλλά απέβαλα δύστυχως μετά από δυο μέρες με πολύ αίμα και πόνο. Δεν έκανα κανιά εξέταση στο έμβρυο μετα την αποβολή. Λόγω χαμηλής ΑΜΗ δεν προσπάθησα καν με δικά μου( ετων 36) κατευθείαν σε δανεικά δεν περίμενα τέτοια έκβαση ήμουν σίγουρη ότι όλα καλά θα πάνε. Προσπαθώ να συνέλθω γιατι εγινε πριν δυο μήνες. Έχω αλλα δυο έμβρυα στην κατάψυξη αλλα φοβάμαι μήπως έχω την ίδια κατάληξη και σκέφτομαι να πάω με άλλη δότρια ή να προσπαθήσω με δικά μου σε φυσικούς κύκλους. Οποιαδήποτε συμβουλή και εμπειρία θα ηταν  πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Κοριτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ....καταλάβαινω πόσο δύσκολο είναι....ομως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική....δε σημαίνει πως θα συμβεί το ίδιο κ με τα άλλα δύο εμβρυακια σου....εγω θα την έκανα κ αυτή τη προσπάθεια....

Εγω είμαι 35 τώρα και εγω σχεδον μηδενική ΑΜΗ...εχω κανει τα προηγούμενα χρόνια φυσικους και ηταν αρκετά ψυχοφθορο όμως ένα χρόνο τώρα δεν έχουμε βρει ούτε ένα ωάριο και αυτό είναι ακόμα χειρότερο...κ νοιωθω πως έχω χάσει και χρόνο προσπαθώντας για κάτι π τελικά δε βρηκαμε...

είναι απόλυτα φυσιολογικό να φοβάσαι και να ανησυχείς....αλλα εγω θα έκανα τη προσπάθεια με αυτά π ειναι στη καταψυξη και αν χτυπα ξύλο δεν πήγαινε καλά θα σκεφτόμουν μετά τα παρακάτω βήματα..

4 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! κι εγώ πρώτη ΕΤ με ωάρια δότριας και πήρα θετική χοριακή. Δεν το χαίρομαι βέβαια καθόλου ακόμη, το αντιμετωπίζω πολύ αποστασιοποιημένα γιατί και με τα δικά μου είχα θετικές χοριακές αλλά μετα σταματούσαν.... αυριο θα δω αν ανέβηκε και το πάμε βήμα βήμα. 

να πάνε όλα καλά αύριο και γενικότερα να εχεις μόνο ευχάριστα νέα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! κι εγώ πρώτη ΕΤ με ωάρια δότριας και πήρα θετική χοριακή. Δεν το χαίρομαι βέβαια καθόλου ακόμη, το αντιμετωπίζω πολύ αποστασιοποιημένα γιατί και με τα δικά μου είχα θετικές χοριακές αλλά μετα σταματούσαν.... αυριο θα δω αν ανέβηκε και το πάμε βήμα βήμα. 

Tωρα το διαβασα, οτι εισαι εγκυουλα! Συγχαρητηρια!! Εχεις περασει πολλα χρονια σε εξωσωματικες και αγωνίες. Σε θυμαμαι! Ηρθε επιτελους η στιγμη ! Ολα καλα να πανε ευχομαι!!!

4 ώρες πρίν, Angie81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Την προηγούμενη Τρίτη 21/03 έκανα την ε.τ με βλαστοκύστη 5 ημερών. Εχω χοριακη μεθαύριο (Πέμπτη 30/03). Δυστυχώς δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε αρνητικό..καταλαβαίνετε ψυχολογία τωρα..

Ειναι πολυ νωρις για να φανει στο τεστ. Υπομονη για την χοριακη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , MaryH είπε:

Tωρα το διαβασα, οτι εισαι εγκυουλα! Συγχαρητηρια!! Εχεις περασει πολλα χρονια σε εξωσωματικες και αγωνίες. Σε θυμαμαι! Ηρθε επιτελους η στιγμη ! Ολα καλα να πανε ευχομαι!!!

Ειναι πολυ νωρις για να φανει στο τεστ. Υπομονη για την χοριακη

Σε ευχαριστώ αλλά ακόμη περιμένω δεν είμαι πολύ αισιόδοξη. Έχω φόβο. Ναι είμαι εδω από 2018!!!! Αλλά πρώτα φορά με δοτρια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Καλημερα κοπέλα μου! Λυπάμαι για την απώλεια σου. Είμαι ίδια ηλικία με πολύ χαμηλή ΑΜΗ κ κάνω φυσικούς δυο μηνες τώρα χωρίς αποτέλεσμα βέβαια έως τώρα. Έχω πει θα προσπαθήσω λίγο ακόμα κ μετά δωρεά.. Ο γιατρός σου τι λέει; Το συζήτησες; 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Όσον αφορα τα δυο έμβρυα που έχω από την δότρια μου είπε να μην το φοβάμαι δεν είναι όλα «άρρωστα» και ότι έτυχε αλλά συμβαίνει ένα ποσοστό 10% ακόμα και με δότρια να έχουν πρόβλημα. Τώρα για τους φυσικούς κύκλους δεν το έχω αναφέρει ακόμα γιατί δεν είμαι σίγουρη ούτε γιαυτο λόγω αναμονής. Το καλό ειναι όταν του είπα να πάω με άλλη δότρια ηταβ κατηγορηματικός και είπε αμέσως όχι θέλω να πω ότι δεν με βλέπει σαν πορτοφόλι και ειναι ένας πολύ αξιόλογος επιστήμονας. 

5 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

…τι να πρώτο πω.. πριν λίγο καιρό είχα ρωτήσει εδώ στο forum εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός στις βλαστοκυστες από δανεικά ωάρια και η απάντηση είναι πως λόγω νεαρής ηλικίας της δότριας προφανώς και όχι! Αυτό ακριβώς που περνας θα ήθελα η νομοθεσία να εξασφάλιζε ότι δε θα το περνάμε.. Το γεγονός ότι τα ωάρια είναι δότριας δεν σημαίνει ότι όλες οι βλαστοκύστες είναι γερές.. λυπάμαι πολύ @Mariaro για την απώλεια σου και την ταλαιπωρία σου. Οι γυναίκες που καταλήγουμε στη δωρεά ωαρίων το τελευταίο που θέλουμε είναι να ρισκάρουμε και πάλι, έχω ήδη βιώσει βιοχημική και παλίνδρομη από δικά μου ωάρια. Εάν τελικά προχωρήσω με δανεικά θα ήθελα να μπορούσα να είμαι σίγουρη οτι θα μου μεταφέρουν ένα γερό εμβρυάκι..

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ γιαυτο δεν πήγα με δικά μπυ ωάρια και λόγω χαμηλής αμη και λόγω ηλικίας για να μην ταλαιπωρηθώ και κυρίως για να μην χάσω το μωρό επειδή ήξερα ότι δεν θα εχω ποιοτικά ωάρια άρα και έμβρυα. Ελα όμως αυτο που φοβόμουν έγινε και με δότρια. Ρώτησα τον γιατρό μου γιατί δεν κάνουν προεμφυτευτικο έλεγχο και στις δότριες και η απάντηση ήταν ειναι νεαρής ηλικίας και ειναι μόνο το 10% των περιπτώσεων και έπεσα σε αυτο το ποσοστό εγώ η τυχερή. Ηθελα να κάνω και σε αυτά τα δυο που εχω αλλά μου είπε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χαθούν αν το κάνω όποτε η πάω με αυτά και ρισκάρω η πάω με άλλη δότρια που δεν θέλει ο γιατρος γιατί λέει δεν ειναι ολα τα έμβρυα το ίδιο αλλά ειναι από τον ίδιο κύκλο τεσπα η πάω με δικά μου περιμένω να μαζέψω και αν γίνουν μετά βλαστοκυστες ολα αυτά τα ερωτήματα ακόμα τα επεξεργάζομαι και προσπαθώ να βρω λύση. 

4 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη.... Σίγουρα ο φόβος είναι εκεί και δεν θα φύγει εύκολα και δικαιολογημένα. Εσύ τώρα θα αποφασίσεις τι νιώθεις ως καλύτερη επιλογή. ΕΓώ προσωπικά επειδή ρωτάς γνώμες θα έβαζα τα άλλα 2 έμβρυα. Το ότι δεν τα κατάφερε το ένα δεν αποκλείει το να τα καταφέρουν τα άλλα και αν σκεφτείς ότι είναι και δότριας (άρα μικρή ηλικία) οι πιθανότητες τους είναι λογικά πολύ καλες! Όπως και να έχει ειναι κάτι πιο "εύκολο" σε σχέση με φυσικούς κυκλους κτλ . 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την συμβουλή σου. Η δότρια είναι 24 και έχει και παιδάκι από ότι μου είχε πει ο γιατρος μου. Έχω ακόμα χρόνο να σκεφτώ τι θα κάνω γιατί δεν είμαι έτοιμη τώρα και δεν θέλω να πάρω καμία βιαστική απόφαση θέλω να περάσει το καλοκαίρι να ηρεμήσω να κάνω τις διακοπές μου και από φθινόπωρο θα το κάνω. Βέβαια ο γιατρος μου θα μου κανει πρώτα υστεροσκοπηση και NGS επειδή έγινε απόξεση και θέλει να είναι σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει. Πρώτα ο θεός να πάνε όλα καλά και ελπίζω σύντομα να κρατάω το μωράκι μου αγκαλιά και φυσικά όλες μας να έχουμε αυτό που επιθυμούμε τόσο πολύ. 

7 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου, εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου και να πάνε όλα περίφημα!!!

@Nina_1979 λυπάμαι πολύ, εδώ μέσα οι περισσότερες θα σου πούμε ότι στην εξωσωματική πιο πολλές είναι οι σφαλιάρες παρά οι χαρές, διότι το θετικό αποτέλεσμα έρχεται μετά από αρκετό χρόνο και υπομονή. Βίωσα κι εγώ μία βιοχημική και μία παλίνδρομη κύηση, έκανα απόξεση την 9η εβδομάδα, ένα γιατί με βάσανιζε, γιατί να είναι όλα τόσο δύσκολα για εμένα..Η κάθε μία σηκώνει τον δικό της γολγοθά, αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά θα τα καταφέρουμε!!! Ξέρω πως είχες επενδύσει πολλά επειδή ήταν και με δανεικά ωάρια όποτε δεν πήγαινε το μυαλό σου στο κακό, όμως αλήθεια είναι πολύ πολύ σημαντικό που έμεινες έγκυος, το σώμα σου έδειξε ότι μπορεί, τώρα μένει να βρεθεί το γερό εμβρυάκι!!! Είσαι κοντά, μην εγκαταλείπεις❤️

@Nina_1979 αχ ποσό σε καταλαβαίνω και γώ έλεγα μακάρι να ήταν αρνητική η χοριακη παρά αυτό που έζησα και άκουσα και καρδιά αυτό με τσάκισε πιο πολύ από όλα. Εμένα όλα έγιναν τόσο μα τόσο γρήγορα έμαθα στις 5 μέρες από την εμβρυομεταφορα ότι ήμουν έγκυος το είχα καταλάβει έκανα τεστ σπίτι μετά η χοριακη μετά όλα τέλεια είδαμε σάκο κλπ και ξαφνικά το τίποτα ένα κενό και μεταφορικά και κυριολεκτικά και κάθε μέρα ρωτάω τον εαυτό μου και τον θεό γιατί τι λάθος πήγε τι έκανα λάθος εγω. Μήπως εγώ φταίω μήπως μήπως μήπως ελπίζω καμία γυναίκα να μην βιώσει αυτό το αίσθημα και αυτήν την απώλεια για μένα ήταν ένας θάνατος όσο ακραίο και να ακούγεται έτσι το ένιωσα έτσι το βιώνω και πενθο κάθε μέρα. Θα μου πείτε υπάρχουν και χειρότερο όπως μου λένε αλλά για μένα αυτό είναι τώρα το χειρότερο.

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...