Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Perdikoula είπε:

Σε ευχαριστω πολύ! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό δυνατό και καλοτυχο να είναι! Ναι είμαι ξάπλα και δεν τολμώ να σηκωθώ παρόλο που το αίμα ευτυχώς σταμάτησε! Εγώ έχω 3 εμβρυακια αυτή τη στιγμή! 
οταν είδα το αίμα φοβήθηκα ότι έστειλα κακή ενέργεια επειδή όταν έμαθα ότι ήταν 3 είχα σοκαριστεί πολύ και φοβόμουν! 
Τώρα όμως συνήθισα στην ιδέα και νομίζω ότι όλα καλά θα είναι! Αν και δεν ξέρω αν θα μείνουν και τα 3 η αν κάποιο δεν τα καταφέρει γιατί ο γιατρός μου είπε ότι όλα μπορούν να συμβούν! 

Ωραία που σταμάτησε το αίμα! Αλλά και να σου ξαναρθει κάποια στιγμή μην τρομαξεις! Σίγουρα δεν το προκαλεσεε εσύ! Το να σοκαριστεις στην αρχή με την ιδεα των τριδυμων το θεωρώ απολυτα φυσιολογικο. Κι εγώ στην θέση σου ετσι θα ένιωθα! Ρωτα και την Νελλη μας που ειχε παρόμοια εμπειρία...

Καλή ξεκούραση να έχεις και εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα!

Φιλιά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

11 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Ωραία που σταμάτησε το αίμα! Αλλά και να σου ξαναρθει κάποια στιγμή μην τρομαξεις! Σίγουρα δεν το προκαλεσεε εσύ! Το να σοκαριστεις στην αρχή με την ιδεα των τριδυμων το θεωρώ απολυτα φυσιολογικο. Κι εγώ στην θέση σου ετσι θα ένιωθα! Ρωτα και την Νελλη μας που ειχε παρόμοια εμπειρία...

Καλή ξεκούραση να έχεις και εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα!

Φιλιά 

Σε ευχαριστω πολύ να είσαι καλά! Σήμερα θα με δει ο γιατρός μου είπε οπότε θα έχω και καλύτερη εικόνα του πως πάνε τα πράγματα! 

  • Ευχή 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Perdikoula είπε:

Σε ευχαριστω πολύ να είσαι καλά! Σήμερα θα με δει ο γιατρός μου είπε οπότε θα έχω και καλύτερη εικόνα του πως πάνε τα πράγματα! 

Πες μας όταν έχεις νέα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάσταση κορίτσια μου!

Με υγεία και αισιοδοξία! Εύχομαι η Ανάσταση να μας οδηγήσει όλες στο φως που τόσο λαχταράμε! Οι μανουλες και να χαίρονται τα μωράκια τους και όσες ακόμα παλεύουμε, του χρόνου να είμαστε με ένα μωράκι στην κοιλίτσα ή στην αγκαλιά μας!

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!! Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω καθημερινά. Εύχομαι σε όλες τις μανουλες να χαίρονται τα παιδάκια τους κ σε όσες παλεύουμε ακόμα σύντομα να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα. 

Θα ήθελα γνώμες από κορίτσια που κατάφεραν να αποκτήσουν παιδάκι αν αυτό συνέβη ποτέ με βλαστοκυστη 3bc? Γνωρίζω ότι είναι μια κακή βλαστοκυστη κ μάλλον δεν αξίζει να την χρησιμοποιήσω. Επίσης αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σε περίπτωση απόψυξης υπάρχει η πιθανότητα να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο?

Κάποια άλλη στιγμή θα μιλήσω για την δεύτερη προσπάθεια μου με διπλή δωρεά κ δεύτερη πλέον δοτρια. Προς το παρόν πρέπει να αποφασίσω αν θα χρησιμοποιήσω αυτή τη βλαστοκυστη ή αν θα πάω για τρίτη δοτρια ή κ το πιο πιθανό να τα παρατήσω τελείως.

Ελπίζω να διαβάζουν ακόμα το καφέ και παλιότερες κοπέλες κ έτσι να έχω πιο πολλές γνώμες.

Σας ευχαριστώ πολύ.

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Smaro79 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!! Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω καθημερινά. Εύχομαι σε όλες τις μανουλες να χαίρονται τα παιδάκια τους κ σε όσες παλεύουμε ακόμα σύντομα να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα. 

Θα ήθελα γνώμες από κορίτσια που κατάφεραν να αποκτήσουν παιδάκι αν αυτό συνέβη ποτέ με βλαστοκυστη 3bc? Γνωρίζω ότι είναι μια κακή βλαστοκυστη κ μάλλον δεν αξίζει να την χρησιμοποιήσω. Επίσης αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σε περίπτωση απόψυξης υπάρχει η πιθανότητα να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο?

Κάποια άλλη στιγμή θα μιλήσω για την δεύτερη προσπάθεια μου με διπλή δωρεά κ δεύτερη πλέον δοτρια. Προς το παρόν πρέπει να αποφασίσω αν θα χρησιμοποιήσω αυτή τη βλαστοκυστη ή αν θα πάω για τρίτη δοτρια ή κ το πιο πιθανό να τα παρατήσω τελείως.

Ελπίζω να διαβάζουν ακόμα το καφέ και παλιότερες κοπέλες κ έτσι να έχω πιο πολλές γνώμες.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Χρόνια πολλά!!! Εγώ πρώτη φορά με δοτρια και είχαμε μια βλαστοκυστη 3ΑΒ και την βάλαμε (έχουμε άλλες 4 που είναι 4ΑΑ κατάψυξη). Βάλαμε αυτή πρώτα γιατί είναι η μόνη με σπέρμα συζύγου, καθώς έχει θέμα και βγήκε μόνο μια. Οι άλλες με σπέρμα δότη. Οι χοριακες μου δεν ανεβαίναν καλά μετά τα 1500 αλλά έχουμε ακούσει καρδιά και Τρίτη θα πάω ξανά. Δεν ξέρω αν θα πάει καλά είμαι επιφυλακτική αλλά μέχρι στιγμής προχωράει. Μου είπε η εμβρυολογος ότι από την ώρα της απόψυξης μεγάλωσε και αναπτύχθηκε, δεν μου είπε αξιολόγηση βέβαια αλλά κράτησα αυτό, ότι μεγάλωσε κ προχώρησε μέχρι να τη βάλω, μιας και έγινε η εμβρυομεταφορα απόγευμα κατά τις 4. Οπότε πιστεύω πως ναι, μπορεί να εξελιχθεί όταν ξεπαγωσει. Σου εύχομαι καλή επιτυχία, εσύ μόνο ξέρεις τι θα κάνεις , όπως νιώθεις καλύτερα. Αν είσαι έτοιμη για όλα γιατί όχι να μην βάλεις αυτή που έχεις πριν προχωρήσεις σε επόμενη δοτρια....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Χρόνια πολλά!!! Εγώ πρώτη φορά με δοτρια και είχαμε μια βλαστοκυστη 3ΑΒ και την βάλαμε (έχουμε άλλες 4 που είναι 4ΑΑ κατάψυξη). Βάλαμε αυτή πρώτα γιατί είναι η μόνη με σπέρμα συζύγου, καθώς έχει θέμα και βγήκε μόνο μια. Οι άλλες με σπέρμα δότη. Οι χοριακες μου δεν ανεβαίναν καλά μετά τα 1500 αλλά έχουμε ακούσει καρδιά και Τρίτη θα πάω ξανά. Δεν ξέρω αν θα πάει καλά είμαι επιφυλακτική αλλά μέχρι στιγμής προχωράει. Μου είπε η εμβρυολογος ότι από την ώρα της απόψυξης μεγάλωσε και αναπτύχθηκε, δεν μου είπε αξιολόγηση βέβαια αλλά κράτησα αυτό, ότι μεγάλωσε κ προχώρησε μέχρι να τη βάλω, μιας και έγινε η εμβρυομεταφορα απόγευμα κατά τις 4. Οπότε πιστεύω πως ναι, μπορεί να εξελιχθεί όταν ξεπαγωσει. Σου εύχομαι καλή επιτυχία, εσύ μόνο ξέρεις τι θα κάνεις , όπως νιώθεις καλύτερα. Αν είσαι έτοιμη για όλα γιατί όχι να μην βάλεις αυτή που έχεις πριν προχωρήσεις σε επόμενη δοτρια....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μακάρι να συνεχίσει καλά η εγκυμοσύνη σου, είναι θετικό ότι ακούσατε καρδιά.

Ελπίζω , αν αποφασίσω να την βάλω, να εξελιχθεί αφού βγει από την κατάψυξη. Βέβαια η 3bc θεωρείται εξαρχής κακή βλαστοκυστη οπότε πόσο να φτιάξει ...???

Καλή συνέχεια κ μακάρι την Τρίτη να έχεις ευχάριστα νέα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Chara79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι η Χαρά, που πριν από λίγο καιρό χαιρόμουν που έμαθα ότι βρέθηκε η δοτρια. Θα ξεκινούσε διέγερση τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Αλλά μαντέψτε! Περίμενα να αδιαθετήσω 14 Απριλίου αλλά περίοδος άφαντη. Εκανα χθες χοριακή, 6.231!!! ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ Δεν εχω συνέλθει ακόμα! Πως γίνεται; Μετά από τόσες εξωσωματικές, με μια σάλπιγγα, 43 χρόνων… Πήγα στο γυναικολόγο μου και είναι όλα καλά. Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών. Ο σάκος έχει εμβρυϊκά στοιχεία και για την ώρα όλα καλά. ΑΛΛΑ! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επειδή εγώ τώρα μόνο αρνητικά σκέφτομαι, θελω να κάνει η δοτρια τη διέγερση και να βάλουμε στην κατάψυξη όσα έμβρυα πάρουμε. Έτσι ώστε αν κάτι στραβώσει, να είμαστε έτοιμοι. Ο άντρας μου πάλι καθόλου δεν συμφωνεί. Πιστεύει οτι είναι κρίμα να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα που με τόσο κόπο μαζέψαμε σε κάτι που μπορεί και να μη χρησιμοποιήσουμε και θεωρεί ότι πρέπει να πιστέψουμε σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Και αν πάλι συμβεί κάτι, να βρούμε άλλη δοτρια. Είμαι τόσο μπερδεμένη, προβληματισμένη και αγχωμένη … θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Άργησε πολύ να βρεθεί η δοτρια σου ; Εμένα στο μήνα απάνω βρέθηκε ... Γιατί να ξεκινήσεις τώρα τη διαδικασία ενώ είσαι έγκυος κ να πληρώσεις όλα αυτά τα χρήματα που σίγουρα θα χρειαστείς για το μωράκι που ήδη κυοφορεις; Αν μια στις χίλιες κάτι πάει στραβά κορίτσι μου θα βρεθεί άλλη δοτρια κ θα προχωρήσεις τότε ... Εγώ στη θέση σου θα το άφηνα στην άκρη το θέμα της δωρεας για την ώρα κ αν  χρειαστεί εκεί είναι η επιλογή. Απόλαυσε το όνειρο που ζεις κ προχωρά δυναμικά, τα δύσκολα έχουμε μάθει πια να τα αντιμετωπίζουμε, τα θαύματα μας αποσυντονιζουν ....😉

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chara79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι η Χαρά, που πριν από λίγο καιρό χαιρόμουν που έμαθα ότι βρέθηκε η δοτρια. Θα ξεκινούσε διέγερση τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Αλλά μαντέψτε! Περίμενα να αδιαθετήσω 14 Απριλίου αλλά περίοδος άφαντη. Εκανα χθες χοριακή, 6.231!!! ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ Δεν εχω συνέλθει ακόμα! Πως γίνεται; Μετά από τόσες εξωσωματικές, με μια σάλπιγγα, 43 χρόνων… Πήγα στο γυναικολόγο μου και είναι όλα καλά. Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών. Ο σάκος έχει εμβρυϊκά στοιχεία και για την ώρα όλα καλά. ΑΛΛΑ! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επειδή εγώ τώρα μόνο αρνητικά σκέφτομαι, θελω να κάνει η δοτρια τη διέγερση και να βάλουμε στην κατάψυξη όσα έμβρυα πάρουμε. Έτσι ώστε αν κάτι στραβώσει, να είμαστε έτοιμοι. Ο άντρας μου πάλι καθόλου δεν συμφωνεί. Πιστεύει οτι είναι κρίμα να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα που με τόσο κόπο μαζέψαμε σε κάτι που μπορεί και να μη χρησιμοποιήσουμε και θεωρεί ότι πρέπει να πιστέψουμε σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Και αν πάλι συμβεί κάτι, να βρούμε άλλη δοτρια. Είμαι τόσο μπερδεμένη, προβληματισμένη και αγχωμένη … θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Καταρχήν συγχαρητήρια!! Να έχεις μια τελειομηνη και ανέφελη εγκυμοσύνη.

Θεωρώ απόλυτα νορμάλ τους φόβους σου. Στην ηλικία μας είναι περισσότερο το ρίσκο!! Αλλά αφού ήρθε...θα σου πω κ εγώ ότι αν η δοτρια σου δεν έκανε πολύ καιρό να βρεθεί τότε να την σταματήσεις την διαδικασία. Θα είναι σα να προδικάζεις ένα αρνητικό αποτέλεσμα για την εγκυμοσύνη σου. Και γιατί δηλαδή πρέπει σώνει κ ντε να στραβωσει κάτι; Επειδή είμαστε μεγαλοκοπελες;; Σιγά τα ωα...πάρε ανάσα κούκλα μου. Έχεις ένα εμβρυακι που πίστεψε με νιώθει τα πάντα. 

Η δωρεά εδώ θα είναι να μας περιμένει. Τόσα χρόνια προσπαθείς μάτια μου. 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Lela79 είπε:

Άργησε πολύ να βρεθεί η δοτρια σου ; Εμένα στο μήνα απάνω βρέθηκε ... Γιατί να ξεκινήσεις τώρα τη διαδικασία ενώ είσαι έγκυος κ να πληρώσεις όλα αυτά τα χρήματα που σίγουρα θα χρειαστείς για το μωράκι που ήδη κυοφορεις; Αν μια στις χίλιες κάτι πάει στραβά κορίτσι μου θα βρεθεί άλλη δοτρια κ θα προχωρήσεις τότε ... Εγώ στη θέση σου θα το άφηνα στην άκρη το θέμα της δωρεας για την ώρα κ αν  χρειαστεί εκεί είναι η επιλογή. Απόλαυσε το όνειρο που ζεις κ προχωρά δυναμικά, τα δύσκολα έχουμε μάθει πια να τα αντιμετωπίζουμε, τα θαύματα μας αποσυντονιζουν ....😉

 Η δοτρια βρέθηκε σε 3 μήνες. Πως μας έχει κάνει αυτή η διαδικασία των εξωσωματικών.. τίποτα δεν μπορούμε να χαρούμε. Από χθες που το έμαθα φοβάμαι να σκεφτώ θετικά.. Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση μάλλον αυτό θα κάνω με την ελπίδα να πάνε όλα καλά αυτή την φορά!

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καταρχήν συγχαρητήρια!! Να έχεις μια τελειομηνη και ανέφελη εγκυμοσύνη.

Θεωρώ απόλυτα νορμάλ τους φόβους σου. Στην ηλικία μας είναι περισσότερο το ρίσκο!! Αλλά αφού ήρθε...θα σου πω κ εγώ ότι αν η δοτρια σου δεν έκανε πολύ καιρό να βρεθεί τότε να την σταματήσεις την διαδικασία. Θα είναι σα να προδικάζεις ένα αρνητικό αποτέλεσμα για την εγκυμοσύνη σου. Και γιατί δηλαδή πρέπει σώνει κ ντε να στραβωσει κάτι; Επειδή είμαστε μεγαλοκοπελες;; Σιγά τα ωα...πάρε ανάσα κούκλα μου. Έχεις ένα εμβρυακι που πίστεψε με νιώθει τα πάντα. 

Η δωρεά εδώ θα είναι να μας περιμένει. Τόσα χρόνια προσπαθείς μάτια μου. 

 

Έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ πολυ που μου απάντησες. Μάλλον θα ακυρώσουμε τη δότρια και θα προσευχόμαστε να πάνε όλα καλά! Σε ευχαριστω και πάλι ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Chara79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι η Χαρά, που πριν από λίγο καιρό χαιρόμουν που έμαθα ότι βρέθηκε η δοτρια. Θα ξεκινούσε διέγερση τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Αλλά μαντέψτε! Περίμενα να αδιαθετήσω 14 Απριλίου αλλά περίοδος άφαντη. Εκανα χθες χοριακή, 6.231!!! ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ Δεν εχω συνέλθει ακόμα! Πως γίνεται; Μετά από τόσες εξωσωματικές, με μια σάλπιγγα, 43 χρόνων… Πήγα στο γυναικολόγο μου και είναι όλα καλά. Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών. Ο σάκος έχει εμβρυϊκά στοιχεία και για την ώρα όλα καλά. ΑΛΛΑ! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επειδή εγώ τώρα μόνο αρνητικά σκέφτομαι, θελω να κάνει η δοτρια τη διέγερση και να βάλουμε στην κατάψυξη όσα έμβρυα πάρουμε. Έτσι ώστε αν κάτι στραβώσει, να είμαστε έτοιμοι. Ο άντρας μου πάλι καθόλου δεν συμφωνεί. Πιστεύει οτι είναι κρίμα να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα που με τόσο κόπο μαζέψαμε σε κάτι που μπορεί και να μη χρησιμοποιήσουμε και θεωρεί ότι πρέπει να πιστέψουμε σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Και αν πάλι συμβεί κάτι, να βρούμε άλλη δοτρια. Είμαι τόσο μπερδεμένη, προβληματισμένη και αγχωμένη … θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Συγχαρητηρια!!! Θα σου πω κι εγω να ζησεις το θαυματακι σου και να πιστεψεις σ'αυτο!! Ασε τη δοτρια και χαιδεψε την κοιλιτσα σου!! 

  • Μου αρέσει 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Chara79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι η Χαρά, που πριν από λίγο καιρό χαιρόμουν που έμαθα ότι βρέθηκε η δοτρια. Θα ξεκινούσε διέγερση τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Αλλά μαντέψτε! Περίμενα να αδιαθετήσω 14 Απριλίου αλλά περίοδος άφαντη. Εκανα χθες χοριακή, 6.231!!! ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ Δεν εχω συνέλθει ακόμα! Πως γίνεται; Μετά από τόσες εξωσωματικές, με μια σάλπιγγα, 43 χρόνων… Πήγα στο γυναικολόγο μου και είναι όλα καλά. Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών. Ο σάκος έχει εμβρυϊκά στοιχεία και για την ώρα όλα καλά. ΑΛΛΑ! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επειδή εγώ τώρα μόνο αρνητικά σκέφτομαι, θελω να κάνει η δοτρια τη διέγερση και να βάλουμε στην κατάψυξη όσα έμβρυα πάρουμε. Έτσι ώστε αν κάτι στραβώσει, να είμαστε έτοιμοι. Ο άντρας μου πάλι καθόλου δεν συμφωνεί. Πιστεύει οτι είναι κρίμα να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα που με τόσο κόπο μαζέψαμε σε κάτι που μπορεί και να μη χρησιμοποιήσουμε και θεωρεί ότι πρέπει να πιστέψουμε σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Και αν πάλι συμβεί κάτι, να βρούμε άλλη δοτρια. Είμαι τόσο μπερδεμένη, προβληματισμένη και αγχωμένη … θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! :) με πήγες πίσω στην αρχή της δικής μου εγκυμοσύνης, έχω πάρει τα δεύτερα φάρμακα της επιτροπής και περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω. Πάω να κάνω έλεγχο δύο τρεις μέρες πριν αδιαθετήσω μη τυχόν έχω κάποια κύστη και βλέπουμε 4 5 ωοθυλάκια εκεί που συνήθως βλέπαμε ένα. Χαρά εγώ λέω ώπα τον πιάσαμε τον καλό κύκλο. Και με στέλνει η γιατρός για χοριακή γιατί πόνταρε ότι κάτι είχε διεγείρει ορμονικά τις ωοθήκες.. και παίρνω θετική χοριακή. Και η πρώτη μου σκέψη και η δεύτερη και η τρίτη ήταν.. πωωωωωωω πάει ο καλός ο κύκλος..και αν δεν πάει καλά και είναι βιοχημική τζάμπα χαμένα ωάρια..

Μπαίνουμε τόσο γρήγορα και βαθιά σε αυτό που λέγεται υπογονιμότητα και κάνοντας το πλάνο για να πετύχουμε το πολυπόθητο μωράκι μια 'παρέκκλιση' ακόμα και όταν είναι το ίδιο το μωρό μας ξαφνιάζει μας αγχώνει μας αλλάζει τη διαδρομή και βγάζει όλα τα συναισθήματα που έχουμε για να μας προστατέψει γιατί δεν πιστεύουμε ότι ναι και εμείς μπορούμε να σταθούμε τυχερές για μια φορά! 

Η δωρεά είναι εκεί δε φεύγει, αν αποφασίσει η ζωή ότι τη χρειάζεσαι θα τη βρεις ξανά. 

Με το καλό το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου με όσο δυνατόν λιγότερο άγχος και όσες περισσότερες χαρές! :-D

  • Μου αρέσει 8

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Chara79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι η Χαρά, που πριν από λίγο καιρό χαιρόμουν που έμαθα ότι βρέθηκε η δοτρια. Θα ξεκινούσε διέγερση τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Αλλά μαντέψτε! Περίμενα να αδιαθετήσω 14 Απριλίου αλλά περίοδος άφαντη. Εκανα χθες χοριακή, 6.231!!! ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ ΣΟΚ Δεν εχω συνέλθει ακόμα! Πως γίνεται; Μετά από τόσες εξωσωματικές, με μια σάλπιγγα, 43 χρόνων… Πήγα στο γυναικολόγο μου και είναι όλα καλά. Είμαι 5 εβδομάδων και 3 ημερών. Ο σάκος έχει εμβρυϊκά στοιχεία και για την ώρα όλα καλά. ΑΛΛΑ! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επειδή εγώ τώρα μόνο αρνητικά σκέφτομαι, θελω να κάνει η δοτρια τη διέγερση και να βάλουμε στην κατάψυξη όσα έμβρυα πάρουμε. Έτσι ώστε αν κάτι στραβώσει, να είμαστε έτοιμοι. Ο άντρας μου πάλι καθόλου δεν συμφωνεί. Πιστεύει οτι είναι κρίμα να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα που με τόσο κόπο μαζέψαμε σε κάτι που μπορεί και να μη χρησιμοποιήσουμε και θεωρεί ότι πρέπει να πιστέψουμε σε αυτήν την εγκυμοσύνη. Και αν πάλι συμβεί κάτι, να βρούμε άλλη δοτρια. Είμαι τόσο μπερδεμένη, προβληματισμένη και αγχωμένη … θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Χαρά χαίρομαι πάρα πολύ με την χαρά σου😊 δεν ξέρω εάν το κατάλαβες αλλά μόλις συνέβη ένα θαύμα!!!

Συμφωνώ κι εγώ να αφήσεις στην άκρη την διαδικασία με την δότρια για την ώρα!!!Μάλιστα, θα ευχηθώ να προχωρήσουν όλα περίφημα με το εμβρυάκι σας και να μην την χρειαστείς ποτέ😘

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Neli83 @λουκουμαδακι @SummerDream

Να είστε καλά κορίτσια! Από σήμερα άρχισα να σκέφτομαι ότι οφείλω στο θαυματακι μου, που ακόμα αναρωτιέμαι πως κατάφερε να τρυπώσει μεσα μου, να δείξω αγάπη και να το δεχτώ, χωρίς να κάνω άσχημες σκέψεις . Όσο μπορώ τουλάχιστον. Μα και να αγιάσω δεν μπορώ όμως! Πριν από μια ώρα που μίλησα με την αιματολόγο, στα 5 λεπτά συνομιλίας πρέπει να είμαι τουλάχιστον 4 φορές «αν όλα πάνε καλά, γιατί δεν ξέρουμε αν είναι καλό το έμβρυο». Εεεεεε με έσκασε!!! 😩

Θα περιμένω την άλλη εβδομάδα να ακούσουμε καρδούλα και θα παρω τον εξωσωματικό μου να του το πω και να ακυρώσω τη δότρια. Τα φιλία και την αγάπη μου σε όλες, εύχομαι ότι καλύτερο στην καθεμία. Σας ευχαριστώ που είστε εδώ ❤️

 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...