Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ναι αυτό θα πούμε κάθε 10 μέρες μέχρι την 12 εβδομάδα που θα κάνουμε το nipt test . Να σε ρωτήσω κάτι με βάση τον υπέρηχο είναι σήμερα 5 εβδομάδων και 6 ημερών. Με βάση όμως το πρόγραμμα που υπολογίζει την κύηση με την βλαστοκυστες λέει 6 και 3 λες να υπάρχει θέμα;; Ναι το παιδάκι μασ προσπάθησε από την πρώτη στιγμή άρχισε με χοριακη 27 η ψυχούλα μας

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      πρίν από 43 λεπτά , Nima21 είπε:

      Ναι την έκανα χθες.. όλα καλα! Αναμεικτα συναισθήματα,συγκίνηση, φόβος, περιέργεια.. και φυσικά αγχος υποσυνείδητα.. αλλα θα χαλαρωσω τωρα στο σπιτακι μου, θα ξεκουραστω και θα περιμένω τη χοριακή!! 🙏♥️

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καταπληκτικά τα νέα μου... 🙄 , γύρισα σε 3 γιατρούς, καλοσιδερωμένοι γιακάδες, πανάκριβα ρολόγια, γραφειάρες..... και ούτε ένας από αυτούς δεν ήθελε να ψάξει την σαλπιγγογραφία ( ο ένας μάλιστα την είχε κάνει κιόλας) η οποία δείχνει την μία σάλπιγγα στην έξοδο να είναι λίγο κλειστή !  αποτέλεσμα 7 εμβρυάκια που ίσως πήγαν άδικά και 20.000 στις τσέπες τους για γούστα ! 

Ίσως να είναι υδροσάλπιγγα, άν συμβαίνει αυτό μπορεί η αποτυχία να οφείλεται εκεί. ΆΝ ....

ΑΝ λοιπόν συμβαίνει αυτό, από που να τους κρεμάσω από τους γιακάδες ή απο πουθενά αλλού ;;;

σε λίγες μέρες έχω επανάληψη σαλπιγγογραφίας, τότε δεν είχα πονέσει, τώρα ποιος ξέρει;  μπορεί να χρειαστεί λαπαροσκόπηση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. εντωμεταξύ έχουν περάσει μόνο 4 μήνες που έκανα λαπαρασκόπικά χολή από τα τόσα που πήρα σε τόσο λίγο διάστημα!

καλά κρατιέμαι βέβαια... 🤒

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

9 ώρες πρίν, LioPh79 είπε:

Καταπληκτικά τα νέα μου... 🙄 , γύρισα σε 3 γιατρούς, καλοσιδερωμένοι γιακάδες, πανάκριβα ρολόγια, γραφειάρες..... και ούτε ένας από αυτούς δεν ήθελε να ψάξει την σαλπιγγογραφία ( ο ένας μάλιστα την είχε κάνει κιόλας) η οποία δείχνει την μία σάλπιγγα στην έξοδο να είναι λίγο κλειστή !  αποτέλεσμα 7 εμβρυάκια που ίσως πήγαν άδικά και 20.000 στις τσέπες τους για γούστα ! 

Ίσως να είναι υδροσάλπιγγα, άν συμβαίνει αυτό μπορεί η αποτυχία να οφείλεται εκεί. ΆΝ ....

ΑΝ λοιπόν συμβαίνει αυτό, από που να τους κρεμάσω από τους γιακάδες ή απο πουθενά αλλού ;;;

σε λίγες μέρες έχω επανάληψη σαλπιγγογραφίας, τότε δεν είχα πονέσει, τώρα ποιος ξέρει;  μπορεί να χρειαστεί λαπαροσκόπηση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. εντωμεταξύ έχουν περάσει μόνο 4 μήνες που έκανα λαπαρασκόπικά χολή από τα τόσα που πήρα σε τόσο λίγο διάστημα!

καλά κρατιέμαι βέβαια... 🤒

Εγώ χαίρομαι πολύ που βρέθηκε υπεύθυνος και σωστός γιατρός να σε αναλαβει. Δεν είσαι μόνη, οι περισσότερες συναντήσαμε κάποια στιγμή στη διαδρομη μας κάποιον από αυτους τους γελοίους με τους γιακαδες και τα ρολεξ που το παίζουν θεοί και αδιαφορούν για τον ασθενή τους. Εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά, το μόνο σίγουρο ότι είσαι σε καλά χέρια. Καλή επιτυχία 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Villi είπε:

Εγώ χαίρομαι πολύ που βρέθηκε υπεύθυνος και σωστός γιατρός να σε αναλαβει. Δεν είσαι μόνη, οι περισσότερες συναντήσαμε κάποια στιγμή στη διαδρομη μας κάποιον από αυτους τους γελοίους με τους γιακαδες και τα ρολεξ που το παίζουν θεοί και αδιαφορούν για τον ασθενή τους. Εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά, το μόνο σίγουρο ότι είσαι σε καλά χέρια. Καλή επιτυχία 

γιατί το κάνουν αυτό;; τόσο πολύ θέλουν αυτά τα λεφτά; με αυτό τον τρόπο;;  ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το forum και μπορεί η κάθε μία να λέει την εμπειρία της (με τους κινδύνους που κρύβει βέβαια και αυτό) και κάπως να ανοίγουν τα μάτια μας, να ενημερωνόμαστε για ότι πρέπει να αποφύγουμε.

νιώθω τυχερή που τον βρήκα έστω και τώρα. τα τελευταία δύο χρόνια δεν μπορώ να σας περιγράψω πως ήταν.  έφυγε το χαμόγελό μας.

πιστεύω πως όλα πήραν τον δρόμο τους τώρα... εύχομαι δηλαδή  😉

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Κορες! Χαρίζονται αυτοκόλλητα dermestil των 100, σε όποια έχει ανάγκη και μέσα από την καρδιά μου. Λήγουν 11 του 2023. Οποία τα έχει ανάγκη ας μου στείλει pm.

Εγώ δεν θέλω αυτοκόλλητα θα ήθελα όμως πολύ να μάθω τι κάνεις. Έρχομαι να πήγανε όλα κατ ευχή. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Villi είπε:

Εγώ δεν θέλω αυτοκόλλητα θα ήθελα όμως πολύ να μάθω τι κάνεις. Έρχομαι να πήγανε όλα κατ ευχή. 

Κορίτσι μου, μετά τη δεύτερη αποβολή περσι το Νοέμβριο, με ταλαιπώρησε μια κυστη κάνα δυο μήνες μέχρι να θελήσει να υποχωρήσει. Έκανε ο σύντροφος εξετάσεις πάλι, κσι ενω παλι ειχε καλο σπερμοδιαγραμμα, ειχε διπλασιαστει ο κατακερματισμος του, εφτασε 33% και το οξειδωτικο στρες στο 5,4 με οριο το 1 αν θυμάμαι καλα, γιατί ψαχτηκαμε πολύ γενικά, είχαμε 2 αποβολές με δύο διαφορετικές δοτριες. Πήγα στην οικονομοπουλου και με ξεσκονισε. Δεν βρέθηκε κάτι. Πήγα σε ενδοκρινολόγο, δεν βρέθηκε κάτι. Σκεφτήκαμε να πάμε με διπλή δωρεά λοιπόν, μιας και δεν είχαμε απάντηση ποτε από καρυοτυπο εμβρυου. Βρήκαμε δοτρια και δοτη, εδώ λοιπόν ξενέρωσαμε με τη ζωή μας. Από 10 ωαρια, πήραμε 2 έμβρυα 3ων ημερων και μια βλαστοκυστη 2ββ. Δλδ με δοτη και δοτρια είχαμε χειρότερα ποσοστά εμβρύων ( με δοτρια και τον σύντροφο μου είχαμε 3 βλαστοκυστες τουλάχιστον). Βάλαμε τα δύο έμβρυα 3ης μέρας. Αρνητική χοριακη. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

Χρόνο αναμονής? Διαδικαστικά  μετά την εύρεση.. έχει αναμονή η άδεια γ 10 γεννήσεις?

Η αναμονή είναι 4 με 6 μήνες. Σχετικά με αυτή την άδεια δεν είχαμε καμία ενημέρωση. Από εδώ το έμαθα και δεν ρώτησα ποτέ τον γιατρό γιατί δε χρειάστηκε. Εμείς ενημερώσαμε μόνο τον γιατρό πότε θέλαμε να γίνει η ετ ( κάνα μήνα πριν). Το μόνο που είχα ρωτήσει την υπεύθυνη αν έχει ξαναδώσει η δότρια, μου είχε πει όχι. Τώρα αν έχουμε κάποια δυσκολία σε επόμενη ετ αν θελήσουμε να κάνουμε δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 ώρες πρίν, LoveDreamer είπε:

Η αναμονή είναι 4 με 6 μήνες. Σχετικά με αυτή την άδεια δεν είχαμε καμία ενημέρωση. Από εδώ το έμαθα και δεν ρώτησα ποτέ τον γιατρό γιατί δε χρειάστηκε. Εμείς ενημερώσαμε μόνο τον γιατρό πότε θέλαμε να γίνει η ετ ( κάνα μήνα πριν). Το μόνο που είχα ρωτήσει την υπεύθυνη αν έχει ξαναδώσει η δότρια, μου είχε πει όχι. Τώρα αν έχουμε κάποια δυσκολία σε επόμενη ετ αν θελήσουμε να κάνουμε δεν ξέρω.

Σε ευχαριστώ  πολύ! Κ εγώ γ 4 με 6 μήνες ξέρω..  είμαι στους 4.5...κ εγώ γ αυτη την αδεια ανησυχώ..αλλά δε μου έχουν πει κάτι.. σε ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2023 at 2:44 ΜΜ, LioPh79 είπε:

Καταπληκτικά τα νέα μου... 🙄 , γύρισα σε 3 γιατρούς, καλοσιδερωμένοι γιακάδες, πανάκριβα ρολόγια, γραφειάρες..... και ούτε ένας από αυτούς δεν ήθελε να ψάξει την σαλπιγγογραφία ( ο ένας μάλιστα την είχε κάνει κιόλας) η οποία δείχνει την μία σάλπιγγα στην έξοδο να είναι λίγο κλειστή !  αποτέλεσμα 7 εμβρυάκια που ίσως πήγαν άδικά και 20.000 στις τσέπες τους για γούστα ! 

Ίσως να είναι υδροσάλπιγγα, άν συμβαίνει αυτό μπορεί η αποτυχία να οφείλεται εκεί. ΆΝ ....

ΑΝ λοιπόν συμβαίνει αυτό, από που να τους κρεμάσω από τους γιακάδες ή απο πουθενά αλλού ;;;

σε λίγες μέρες έχω επανάληψη σαλπιγγογραφίας, τότε δεν είχα πονέσει, τώρα ποιος ξέρει;  μπορεί να χρειαστεί λαπαροσκόπηση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. εντωμεταξύ έχουν περάσει μόνο 4 μήνες που έκανα λαπαρασκόπικά χολή από τα τόσα που πήρα σε τόσο λίγο διάστημα!

καλά κρατιέμαι βέβαια... 🤒

Καλησπέρα κορίτσι μου....τι μου θυμίζεις μόνο...κάτι γιατραρες και καλα που δεν έψαχναν τον άντρα μου κι έχασα πόσα ωαρια .....και ποσα χρηματα, θσ αγοραζαμε ανετα σπιτι...τα κατάφερα όμως με δωρεά ωαρίων  κι έχω μια κούκλα 2.5 ετών!!!βγάλαμε και την πανα μας!!!δεν ξέρω την ιστορία σου, σου εύχομαι να τα καταφέρεις μέσα από την καρδιά μου. Μην εγκαταλείπεις. Και μια συμβουλή,  να διεκδικείς και να απαιτείς!να έχεις γνώμη.

  • Μου αρέσει 4

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2020 at 12:09 ΠΜ, maroullaki είπε:

καλησπέρα, 

με το era test βρισκουν το παραθυρο εμφύτευσης, δηλαδη ποια μερα ειναι η καλυτερη για την εμβρυομεταφορα. Μπορεις να δεις πληροφοριες παραπανω στο site της εταιρείας igenomix

παιρνουν δειγμα ενδομητριου και το στελνουν ισπανια. Ο γιατρος διαλέγει αν θα το παρει σε φυσικο η τεχνητο κυκλο, αναλογα τι νομιζει οτι σου ταιριαζει καλυτερα και θα δοκιμασετε την επομενη ετ αναλογως του αποτελεσματος

*απάντησα εγω γιατι η anoulious σημερα έχει να σκεφτει πολυ και ειπα να βοηθήσω:wub:

καλημέρα κορίτσι μου. θα ήθελα να ρωτήσω αν το era map test είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις αποβολων .βιοχημικων και παλλινδρομων . ο γιατρός μου μου σύστησε να κάνω er map test γιατί θα πάμε σε ετ με τεχνητό κύκλο. τι παραπάνω πληροφορία μπορεί να παρεξ από αυτό από τη στιγμή που πετυχαίνω εμφυτευση ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , maraki1992 είπε:

καλημέρα κορίτσι μου. θα ήθελα να ρωτήσω αν το era map test είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις αποβολων .βιοχημικων και παλλινδρομων . ο γιατρός μου μου σύστησε να κάνω er map test γιατί θα πάμε σε ετ με τεχνητό κύκλο. τι παραπάνω πληροφορία μπορεί να παρεξ από αυτό από τη στιγμή που πετυχαίνω εμφυτευση ?

Το era test είναι για να βρεθεί το παραθυρο εμφυτευσης ώστε να γίνει βελτιστος προγραμματισμός της εμβρυομεταφορας. Στην περίπτωση σου δε μπορώ να καταλάβω που θα βοηθήσει, εκτός και αν οι αποβολες και οι παλινδρομες που αναφέρεις είχαν γίνει με φυσική σύλληψη οπότε αν είναι η πρώτη σου ετ θα θέλει να είναι σίγουρος για τη σωστή μέρα για να μη χάσετε εμβρυα.

Εκανες ποτέ βιοψια μετά απο αποβολη?

Έχεις ψάξει όλα τα υπόλοιπα στα οποία μπορεί να οφείλονται οι παλινδρομες? Θρομβοφιλια, καρυοτυπους, μικροβιωμα μητρας, βιταμινες, θυροειδη, ανοσολογικους παραγοντες, ΝΚ κύτταρα κλπ? Αν οχι θα σου πρότεινα να κάνεις ένα ραντεβού στο τμήμα αποβολων του Ελενα, θα πας εκεί με όλες τις εξετάσεις και το ιστορικο σου και νηστικη γιατι θα σου κάνουν εξετάσεις (δωρεάν).

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2023 at 5:09 ΜΜ, Thia1985 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου....τι μου θυμίζεις μόνο...κάτι γιατραρες και καλα που δεν έψαχναν τον άντρα μου κι έχασα πόσα ωαρια .....και ποσα χρηματα, θσ αγοραζαμε ανετα σπιτι...τα κατάφερα όμως με δωρεά ωαρίων  κι έχω μια κούκλα 2.5 ετών!!!βγάλαμε και την πανα μας!!!δεν ξέρω την ιστορία σου, σου εύχομαι να τα καταφέρεις μέσα από την καρδιά μου. Μην εγκαταλείπεις. Και μια συμβουλή,  να διεκδικείς και να απαιτείς!να έχεις γνώμη.

Καλημέρα !!

νομίζω πως πλέον έχουμε βρει έναν πολύ καλό γιατρό και καλό άνθρωπο που νοιάζεται για την επιστήμη του, για τα ζευγάρια και όχι για το χρήμα μόνο.   πιστεύω πολύ ότι θα μας βοηθήσει να τα καταφέρουμε. πηγαίνουμε μάλλον με δωρεά και εμείς.  μακάρι να το είχα γνωρίσει νωρίτερα, μακάρι. χάσαμε πολλά , όχι μόνο χρήματα , πολύτιμο χρόνο αλλά και την ψυχή μας. περάσαμε πολλά με τον γλυκό μου τον αντρούλη.   τώρα όμως είμαι σίγουρη ότι αυτός θα είναι πολύ προσεκτικός και έτσι θα μας φέρει κοντά στο όνειρό μας... και ελπίζω ότι κάποτε και εμείς θα λέμε "βγάλαμε την πάνα μας" 😊 η γλυκούλα σας μεγάλωσε 🥰 να την χαίρεστε!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...