Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Μας δίνεις κουράγιο με την ιστορία σου κορίτσι μου. Είμαι κ εγω με πωα και ο σύζυγος με κακό σπερμα. Προσπαθώ από το Γενάρη με φυσικούς και διεγέρσεις με αποτέλεσμα καμια βλαστοκύστη. Πήρα την απόφαση για δωρεά από Σεπτέμβρη δε μπορώ να πω όμως ότι νιώθω ανακούφιση, έχω τους φόβους μου μήπως και πάλι δεν τα καταφέρουμε.. Με το καλό να δεχτείτε το παιδάκι σας 💕

Εννοείται ότι οι φόβοι θα είναι εκεί, δεν υπάρχει εγγύηση ότι με δοτρια θα τα καταφέρουμε. Απλώς εγώ το είδα σαν ένα νέο κεφάλαιο πιο έτοιμη για αποτυχία. Και επειδή ακριβώς φτάσαμε στα όρια μας και οι δύο επιλέξαμε να πάμε συγχρόνως με δικό μας σπέρμα που είχε πρόβλημα και με του δότη. Σκέψου ο σύζυγος μου έλεγε μήπως να βάλουμε του δότη πρώτα για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες κ αν τα καταφέρουμε κάνουμε δεύτερο με το δικό μου. Τόσο συνειδητοποιημένοι. Βέβαια εγώ ήθελα πρώτα το δικό του να βάλουμε και τελικά μας έκανε τη χάρη και βγήκε ένα και καλό. Ελπίζω δηλαδή γιατί ακόμη είναι νωρίς αλλά δείχνει να τα πηγαίνει καλά ως τώρα. Κορίτσια δείτε την μεγάλη εικόνα. Το στόχο. Όπως και αν δημιουργηθεί ένα παιδί θα είναι δικό μας παιδί. Εμείς το λαχταραμε, εμείς θα το αγαπάμε, εμείς έχουμε κοπιασει και πονέσει. Δεν υπάρχουν πρέπει και δεν πρέπει ούτε ηλικίες συγκεκριμένες. 

Εγώ που λες με πωα και κακο σπέρμα κατάφερα σε 2 χρόνια 2 βλαστοκυστεις και μάλιστα άριστες. Και οι δύο βιοχημικές. Αυτό ήταν που μου είπε σταματα ΤΩΡΑ. Η καθεμία έχει τα σημάδια της. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Καλησπέρα σε όλες! Έχω καιρό να γράψω. Πέρασα πολλά. Μέσα σε αυτά το γεγονός ότι πριν λίγες μέρες στον 6 μήνα της εγκυμοσύνης μου το ένα από τα δυο διδυμάκια μου σταμάτησε να αναπτύσσεται και τελικά δεν τα κατάφερε! 
το άλλο βέβαια αναπτύσσεται καλά και στη β επιπέδου όλα έδειξαν ότι είναι πολύ τα υγιές! Ελπίζω να πάνε όλα καλά με αυτό και να φτάσει η εγκυμοσύνη όσο μακρύτερα γίνεται.

εχω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα από εσάς να έχει πολύ βήχα για περισσότερο από μήνα και να μην περνάει με τίποτα όσα φάρμακα και αν της δίνει ο γιατρός; 
αν κάποια έχει εμπειρία από κάτι τέτοιο θα με βοηθήσει πολύ με την απάντηση της. 
ευχαριστω πολύ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα. 
θα διαβάσω όσο περισσότερα μπορέσω από αυτά που έχετε γράψει άμεσα. Το υπόσχομαι! 

  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, SunshineLover είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Τι γνώμη έχετε για τιμή χοριακής 410 9η μέρα από εμβρυομεταφορά; Εσάς πόσο ήταν συνήθως;

Μια χαρά είναι κορίτσι μου!!! Το θέμα είναι να διπλασιάζεται!!!!εμένα σκέψου η πρώτη  10 μέρα ήταν 89!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasiliki84 είπε:

Μια χαρά είναι κορίτσι μου!!! Το θέμα είναι να διπλασιάζεται!!!!εμένα σκέψου η πρώτη  10 μέρα ήταν 89!

13η μέρα βγήκε 2500, οπότε μάλλον είναι καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, πάνω που το πήρα απόφαση, βλέπω εδώ και 3-4 μέρες ψηλά ψηλά στα site για την υπόθεση με ένα γυναικολόγο στα Χανιά ,που έκανε εμπόριο γενετικού υλικού και όχι μόνο. ένα γιατρό με ένα κύκλωμα απλωμένο σε 4-5 πόλεις τουλάχιστον. ανάμεσα τους κ η Θεσσαλονίκη.  γιατροί , εμβρυολόγοι, μαίες , κλινικές και φυσικά κοπέλες γυναίκες σε πολύ δύσκολη θέση από Βουλγαρία Ουκρανία Ρουμανία Αλβανία από τις οποίες έπαιρναν ωάρια και τα πουλούσαν και όχι μόνο .  έχω τρομάξει πολύ.  όσες έχετε οδηγηθεί σε αυτή τη μέθοδο έχετε καταλάβει κάτι σε όλη τη διαδικασία ; έχουμε ονόματα γιατρών που εμπιστευόμαστε στη Θεσσαλονίκη; κάποια μονάδα που δεν το κάνουν με αυτό το σκοτεινό τρόπο ;  έχω παγώσει δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτούμε; τους μεγαλοκαθηγητές, δημόσιο νοσοκομείο;; ποιόν; δεν μας φτάνει η αγωνία μας και η πίκρα μας. αφού πρέπει να γίνει αυτό , αυτό θα γίνει, αλλά γιατί να γίνει έτσι; γιατί να εκμεταλλεύονται τις κοπέλες και γιατί να κοροιδεύουν εμάς;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LioPh79 είπε:

Καλημέρα, πάνω που το πήρα απόφαση, βλέπω εδώ και 3-4 μέρες ψηλά ψηλά στα site για την υπόθεση με ένα γυναικολόγο στα Χανιά ,που έκανε εμπόριο γενετικού υλικού και όχι μόνο. ένα γιατρό με ένα κύκλωμα απλωμένο σε 4-5 πόλεις τουλάχιστον. ανάμεσα τους κ η Θεσσαλονίκη.  γιατροί , εμβρυολόγοι, μαίες , κλινικές και φυσικά κοπέλες γυναίκες σε πολύ δύσκολη θέση από Βουλγαρία Ουκρανία Ρουμανία Αλβανία από τις οποίες έπαιρναν ωάρια και τα πουλούσαν και όχι μόνο .  έχω τρομάξει πολύ.  όσες έχετε οδηγηθεί σε αυτή τη μέθοδο έχετε καταλάβει κάτι σε όλη τη διαδικασία ; έχουμε ονόματα γιατρών που εμπιστευόμαστε στη Θεσσαλονίκη; κάποια μονάδα που δεν το κάνουν με αυτό το σκοτεινό τρόπο ;  έχω παγώσει δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτούμε; τους μεγαλοκαθηγητές, δημόσιο νοσοκομείο;; ποιόν; δεν μας φτάνει η αγωνία μας και η πίκρα μας. αφού πρέπει να γίνει αυτό , αυτό θα γίνει, αλλά γιατί να γίνει έτσι; γιατί να εκμεταλλεύονται τις κοπέλες και γιατί να κοροιδεύουν εμάς;

Υποθέτω ότι είμαστε όλες παγωμένες. Στο πίσω μέρος του δικού μου μυαλού πάντα υπήρχε αυτός ο φόβος αλλά ήλπιζα να μην ακούσω ποτέ τίποτα.. πάντα μου φαινόταν περίεργο που βρίσκονταν τόσο γρήγορα οι δότριες. δεν ξέρω για ποιο κέντρο μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά όταν όλα γίνονται ανώνυμα και μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Μας βολεύει ίσως η ανωνυμία αλλά κρύβει πολλά.. από την άλλη απορρίπτεις αυτόν τον δρόμο από φόβο μην εκμεταλλεύεται και το δικό μας κέντρο κοπέλες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LioPh79 είπε:

Καλημέρα, πάνω που το πήρα απόφαση, βλέπω εδώ και 3-4 μέρες ψηλά ψηλά στα site για την υπόθεση με ένα γυναικολόγο στα Χανιά ,που έκανε εμπόριο γενετικού υλικού και όχι μόνο. ένα γιατρό με ένα κύκλωμα απλωμένο σε 4-5 πόλεις τουλάχιστον. ανάμεσα τους κ η Θεσσαλονίκη.  γιατροί , εμβρυολόγοι, μαίες , κλινικές και φυσικά κοπέλες γυναίκες σε πολύ δύσκολη θέση από Βουλγαρία Ουκρανία Ρουμανία Αλβανία από τις οποίες έπαιρναν ωάρια και τα πουλούσαν και όχι μόνο .  έχω τρομάξει πολύ.  όσες έχετε οδηγηθεί σε αυτή τη μέθοδο έχετε καταλάβει κάτι σε όλη τη διαδικασία ; έχουμε ονόματα γιατρών που εμπιστευόμαστε στη Θεσσαλονίκη; κάποια μονάδα που δεν το κάνουν με αυτό το σκοτεινό τρόπο ;  έχω παγώσει δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτούμε; τους μεγαλοκαθηγητές, δημόσιο νοσοκομείο;; ποιόν; δεν μας φτάνει η αγωνία μας και η πίκρα μας. αφού πρέπει να γίνει αυτό , αυτό θα γίνει, αλλά γιατί να γίνει έτσι; γιατί να εκμεταλλεύονται τις κοπέλες και γιατί να κοροιδεύουν εμάς;

Εγώ πάντως για όλα αυτά κινούμαι με γνώμονα το ποσό εμπιστεύομαι τον γιατρό μου σαν επιστήμονα κ σαν άνθρωπο. Από τη στιγμή που τον εκτιμώ θεωρώ ότι δε θα έπεφτε ποτέ σε τέτοιο παράπτωμα γιατί πρώτον δεν θεωρώ ότι είναι τέτοιος άνθρωπος κ δεύτερον δε πιστεύω ότι θα ρίσκαρε το όνομα κ τη φήμη του με ένα τέτοιο κύκλωμα, όταν ούτως ή άλλως με αυτά βγάζει ήδη πάρα πολλά λεφτά από εξωσωματικές .... 

Από εκεί και πέρα σε όλη τη διαδικασία της δωρεας, λόγω της ανωνυμίας κ των στεγανων μεταξύ δοτριας κ ληπτριας μόνο με κριτήριο την εμπιστοσύνη κ την ελπίδα ότι δε σε κοροϊδεύουν κινείσαι, οπότε όλα τα αν κ τα μήπως ή τα αγνοείς κ προχωράς ή όχι....

Εξάλλου η εμπιστοσύνη είναι γενικότερα άξονας κ στην κανονική εξωσωματική γιατί που ξέρεις πόσα ωαρια σου πήραν όταν είσαι ναρκωμενη κ αν είναι όσα σου είπαν όταν ξύπνησες ; Πως είσαι σίγουρη ότι έκαναν σωστά τη γονιμοποίηση κ βάλανε το σπέρμα του άντρα σου κ όχι άλλου κατά λάθος ; Είσαι μέσα στο εμβρυολογικο ; Όχι. Που ξέρεις ότι το κατεψυγμένο έμβρυο που σου βάλανε στην ετ είναι το δικό σου είσαι μπροστά την ώρα της κατάψυξης κ της απόψυξης ;;;; Όχι...

Αν λοιπόν μπούμε στο τρυπάκι να τρέμουμε όλα τα αν κ ίσως θεωρώ ότι δε θα φτάσουμε ποτέ στο στόχο μας .... Από τη στιγμή που αποφασίζουμε να εμπιστευτούμε την επιστήμη δεν έχουμε άλλη επιλογή από τα πιστεύουμε το καλύτερο. Σκαρτοι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα απλά ελπίζουμε πάντα ότι εμείς θα είμαστε οι τυχερές που δε θα πέσουμε πάνω τους. ❤️🙏

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Lela79 είπε:

Εγώ πάντως για όλα αυτά κινούμαι με γνώμονα το ποσό εμπιστεύομαι τον γιατρό μου σαν επιστήμονα κ σαν άνθρωπο. Από τη στιγμή που τον εκτιμώ θεωρώ ότι δε θα έπεφτε ποτέ σε τέτοιο παράπτωμα γιατί πρώτον δεν θεωρώ ότι είναι τέτοιος άνθρωπος κ δεύτερον δε πιστεύω ότι θα ρίσκαρε το όνομα κ τη φήμη του με ένα τέτοιο κύκλωμα, όταν ούτως ή άλλως με αυτά βγάζει ήδη πάρα πολλά λεφτά από εξωσωματικές .... 

Από εκεί και πέρα σε όλη τη διαδικασία της δωρεας, λόγω της ανωνυμίας κ των στεγανων μεταξύ δοτριας κ ληπτριας μόνο με κριτήριο την εμπιστοσύνη κ την ελπίδα ότι δε σε κοροϊδεύουν κινείσαι, οπότε όλα τα αν κ τα μήπως ή τα αγνοείς κ προχωράς ή όχι....

Εξάλλου η εμπιστοσύνη είναι γενικότερα άξονας κ στην κανονική εξωσωματική γιατί που ξέρεις πόσα ωαρια σου πήραν όταν είσαι ναρκωμενη κ αν είναι όσα σου είπαν όταν ξύπνησες ; Πως είσαι σίγουρη ότι έκαναν σωστά τη γονιμοποίηση κ βάλανε το σπέρμα του άντρα σου κ όχι άλλου κατά λάθος ; Είσαι μέσα στο εμβρυολογικο ; Όχι. Που ξέρεις ότι το κατεψυγμένο έμβρυο που σου βάλανε στην ετ είναι το δικό σου είσαι μπροστά την ώρα της κατάψυξης κ της απόψυξης ;;;; Όχι...

Αν λοιπόν μπούμε στο τρυπάκι να τρέμουμε όλα τα αν κ ίσως θεωρώ ότι δε θα φτάσουμε ποτέ στο στόχο μας .... Από τη στιγμή που αποφασίζουμε να εμπιστευτούμε την επιστήμη δεν έχουμε άλλη επιλογή από τα πιστεύουμε το καλύτερο. Σκαρτοι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα απλά ελπίζουμε πάντα ότι εμείς θα είμαστε οι τυχερές που δε θα πέσουμε πάνω τους. ❤️🙏

σωστά, όλα αυτά τα σκεφτόμαστε έτσι κι αλλιώς.  για να μη πω ότι το κομμάτι με τα δικά μας ωάρια, πόσα πήραν τι έγιναν; ή  τις εμβρυομεταφορές που αναφέρεις είναι ακόμα πιο τρομακτικό. από τη στιγμή που αφήνεσαι σε ξένα χέρια χωρίς να ξέρεις τι γίνεται πισω στα εργαστήρια τους δεν μπορείς να είσαι ήσυχος για τίποτα.

αυτό μου λέει και ο άντρας μου, μία μονάδα εξωσωματικής μέσα σε μία μεγάλη κλινική ή μεγάλο νοσοκομείο με τόση κίνηση καθημερινά δεν έχει ανάγκη από τέτοιες τακτικές. δεν χρειάζεται να ρισκάρουν.  μετά διαβάζω και έρευνες που λένε ότι πρέπει να το μάθει το παιδί, να ξέρει από που προέρχεται.  τι να μάθει δηλαδή ; θα έχω απαντήσεις να δώσω;  καμία , μόνο ότι ήταν από δωρεά και μετά τίποτα. 

λες και αν ξέρεις το dna σε τι θα βοηθήσει; λέω τώρα εγώ... !  εμείς καναμε ποτέ εξετάσεις dna , για να μάθουμε κάτι ; ότι προκύπτει το κοιτάμε εκείνη τη στιγμή. και χωρίς το dna μια χαρά τα καταφέρνουν οι γιατροί.  

εντωμεταξύ είναι βέβαιο ότι οι αποκαλύψεις που θα γίνουν τα επόμενα χρόνια, θα μας εκπλήξουν όλους σχετικά με ωάρια , σπερματοζωάρια , μήτρα, δότες και λήπτες. νομίζω θα μας ανακουφίσουν.  😜

δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά, αλλά νιώθω πιο ήρεμη .

 αυτό που μου έμεινε θετικά από την ανακοίνωση της αστυνομίας είναι πως τα αναφέρουν "κυτταρικό ιστό".   αν σας πω ότι κάπως το "κατέβασε" στο μυαλό μου όλο αυτό με τη δωρεά. 

άρα μου μένει να εμπιστευτώ τον γιατρό που τελικά θα διαλέξω.  και μετά ξεχνάω τα πάντα (εύχομαι) 🙏💞

1 ώρα πρίν, LoveDreamer είπε:

Υποθέτω ότι είμαστε όλες παγωμένες. Στο πίσω μέρος του δικού μου μυαλού πάντα υπήρχε αυτός ο φόβος αλλά ήλπιζα να μην ακούσω ποτέ τίποτα.. πάντα μου φαινόταν περίεργο που βρίσκονταν τόσο γρήγορα οι δότριες. δεν ξέρω για ποιο κέντρο μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά όταν όλα γίνονται ανώνυμα και μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Μας βολεύει ίσως η ανωνυμία αλλά κρύβει πολλά.. από την άλλη απορρίπτεις αυτόν τον δρόμο από φόβο μην εκμεταλλεύεται και το δικό μας κέντρο κοπέλες;

δεν τον απορρίπτεις. μπορεί να μη ακούγεται ωραίο, αλλά όχι, δεν τον απορρίπτεις. απλά κάνεις τα πάντα για να προχωρήσεις σε γιατρό που εμπιστεύεσαι . κάπως φαίνεται , δε μπορεί. εμένα όταν μου είπε ο πρώτος γιατρός που πήγα για δωρεά, χωρίς να έχει γίνει η σωστή προσέγγιση ( έχω ξαναπεί, διέγερση χωρίς εξετάσεις αιματολογικές) , κάτι με τρόμαξε.  δεν μου άρεσε.  όχι γιατί μου είπε για δωρεά, αλλά ο τρόπος του. δεν θα τον εμπιστεύομουν για τίποτα από εκείνη τη στιγμή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

κορίτσια μου θαθελα τα φώτα σας είμαι με δωρεάς ωαριων κ έκανα την εμβρυομεταφορα 31/7 αύριο 11/8 είναι να κάνω την πρώτη χοριακη …άγχος τρελό κ από συμπτώματα τίποτα παρά μόνο κάποια πονάκια τσιμπήματα κάτω χαμηλά  κ κάποιους πονοκεφάλους …α κ μια φορά μου έπεσε η πίεση που είχαμε βγει για φαγητό (αφού είχαμε ολοκλήρωση το βραδινό μας) εσείς τι είχατε …δωστε θετική ενέργεια κ τις γνώσεις σας παρακαλω

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ζενια21 είπε:

 

κορίτσια μου θαθελα τα φώτα σας είμαι με δωρεάς ωαριων κ έκανα την εμβρυομεταφορα 31/7 αύριο 11/8 είναι να κάνω την πρώτη χοριακη …άγχος τρελό κ από συμπτώματα τίποτα παρά μόνο κάποια πονάκια τσιμπήματα κάτω χαμηλά  κ κάποιους πονοκεφάλους …α κ μια φορά μου έπεσε η πίεση που είχαμε βγει για φαγητό (αφού είχαμε ολοκλήρωση το βραδινό μας) εσείς τι είχατε …δωστε θετική ενέργεια κ τις γνώσεις σας παρακαλω

Με το καλό κοπέλα μου αύριο να έχεις υπέροχα νέα !!!! Ούτε εγώ είχα τίποτα ιδιαιτερο από συμπτώματα, οπωσ εσύ κάτι ψιλοτσιμπιματακια χαμηλά (που μπορεί να ήταν κ του μυαλού μου) κ μια έντονη κούραση σα να μη μου έφτανε η ανάσα κάνα δυο φορές που βγήκα από το σπίτι κ περπάτησα μια μικρη απόσταση τύπου 100μετρα. Τελικά είχα μια θετική χοριακη κ σήμερα είμαι 4 μηνων ❤️

Σου εύχομαι ολοψυχαααααα αύριο να πάρεις χαρμόσυνα νέα κ να πανηγυρίζεις !!!!! 🙏🙏🙏🙏🥰

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

@Ζενια21ευχομαι με το καλό αύριο η χοριακη σου να είναι τέλεια! Κι εγώ έκανα εμβρυομεταφορα  21/6 με δότρια 2 βλαστοκυστες και δεν είχα κανένα σύμπτωμα μόνο λίγα τραβηγματακια στα πλαϊνά που κ που κυρίως όταν ήταν να σηκωθώ. Η χοριακη μου τελικά στα ύψη και πολλαπλασιασμοί κανονικά. Στην πορεία είχα κάποια θεματάκια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Όλα θα πάνε καλά σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!! Περιμένω τα αποτελέσματα σου αύριο με το καλό!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...