Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Mary H είπε:

Welcome to the club!

Ευχαριστω πολυ.Μακαρι να πανε ολα καλα.Αν εχεις χρονο(προσπαθησα να σου στειλω μηνυμα αλλα δεν εφευγε)οταν θυμηθεις   και μπορεις   πες   μου σε παρακαλω σε ποιον ουρολογο πηγατε Θεσνικη αν μεινατε ευχαριστημενοι.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμία εμπειρία για δωρεά ωαρίων σε δημόσια μαιευτήρια? Γίνεται?

Καλημέρα.Απ' οσο γνωρίζω στο δημόσιο δεν υπάρχει πρωτόκολλο δωρεάς.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμία εμπειρία για δωρεά ωαρίων σε δημόσια μαιευτήρια? Γίνεται?

Καλημερα

Όχι δε γίνεται 

Δε το θεωρούν αποδεκτο

Στο λέω με σιγουριά, το έχω ψαξει

Η απάντηση ήταν αυτή που σου γραφω

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 said:

Καλημερα

Όχι δε γίνεται 

Δε το θεωρούν αποδεκτο

Στο λέω με σιγουριά, το έχω ψαξει

Η απάντηση ήταν αυτή που σου γραφω

Μάλιστα...αθάνατη ελληνική νοοτροπία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Μάλιστα...αθάνατη ελληνική νοοτροπία!

Ακριβως

Εδώ γιατρος σε δημόσιο μου είπε ότι έτσι λυσσαγε Κ μια φίλη του να κάνει παιδί με δανεικά, δε τον άκουσε κι έκανε ανάπηρο παιδί. Και μου έλεγε διαφορα για τις δοτριες. 

Φυσικά μετά έφυγα, το θεώρησα απαράδεκτο από δημόσιο λειτουργό να μου λέει τέτοια πράγματα. 

Και φούσκωνε Κ τα μυαλά του άντρα μου ότι δεν υπήρχε θέμα από την πλευρά του. 

Όταν λέω έχω καεί... 

Just now, Thia1985 είπε:

Ακριβως

Εδώ γιατρος σε δημόσιο μου είπε ότι έτσι λυσσαγε Κ μια φίλη του να κάνει παιδί με δανεικά, δε τον άκουσε κι έκανε ανάπηρο παιδί. Και μου έλεγε διαφορα για τις δοτριες. 

Φυσικά μετά έφυγα, το θεώρησα απαράδεκτο από δημόσιο λειτουργό να μου λέει τέτοια πράγματα. 

Και φούσκωνε Κ τα μυαλά του άντρα μου ότι δεν υπήρχε θέμα από την πλευρά του. 

Όταν λέω έχω καεί... 

Ναι δυστυχως

Διότι του φούσκωνε τα μυαλά του στυλ, τούρμπο σπέρμα, γονιμοποιεις στον αέρα Κ όταν μετά πήγα στην ενδοκρινολογο στο ίδιο νοσοκομείο (καλή της ώρα) και έμαθα, δε το πίστευε Κ με το δίκιο του... Μου έλεγε αφού όλοι οι γιατροί λένε... 

 Κι ο προηγούμενος γιατρός μου μου έλεγε είναι εγωιστές οι άντρες, δε το δέχονται εύκολα. 

Φταινε Κ παραφταινε πολλοί γιατροί, όχι φυσικά όλοι. 

Εξαίρεση η ενδοκρινολογος κι ο τωρινός γιατρός (μίλησε ευθέως Κ μπροστά του) αλλά Κ πάλι. Αυτά καλό είναι να λέγονται εξ αρχής. Και για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι στον κλάδο που αν τους είχα γνωρίσει, θα χα τουλάχιστον τεσσάρων ετών παιδί τώρα... 

Τεσπα. 

Τουλάχιστον με τη δοτρια πήραμε Βλαστοκυστες, με πήραν Κ από ΙΑΚ, Δευτέρα τελικά η εμβρυομεταφορα κι ελπίζω να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! 

Πήρα Κ γούρι εχθές!!! 

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Thia1985 είπε:

Ακριβως

Εδώ γιατρος σε δημόσιο μου είπε ότι έτσι λυσσαγε Κ μια φίλη του να κάνει παιδί με δανεικά, δε τον άκουσε κι έκανε ανάπηρο παιδί. Και μου έλεγε διαφορα για τις δοτριες. 

Φυσικά μετά έφυγα, το θεώρησα απαράδεκτο από δημόσιο λειτουργό να μου λέει τέτοια πράγματα. 

Και φούσκωνε Κ τα μυαλά του άντρα μου ότι δεν υπήρχε θέμα από την πλευρά του. 

Όταν λέω έχω καεί... 

Ναι δυστυχως

Διότι του φούσκωνε τα μυαλά του στυλ, τούρμπο σπέρμα, γονιμοποιεις στον αέρα Κ όταν μετά πήγα στην ενδοκρινολογο στο ίδιο νοσοκομείο (καλή της ώρα) και έμαθα, δε το πίστευε Κ με το δίκιο του... Μου έλεγε αφού όλοι οι γιατροί λένε... 

 Κι ο προηγούμενος γιατρός μου μου έλεγε είναι εγωιστές οι άντρες, δε το δέχονται εύκολα. 

Φταινε Κ παραφταινε πολλοί γιατροί, όχι φυσικά όλοι. 

Εξαίρεση η ενδοκρινολογος κι ο τωρινός γιατρός (μίλησε ευθέως Κ μπροστά του) αλλά Κ πάλι. Αυτά καλό είναι να λέγονται εξ αρχής. Και για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι στον κλάδο που αν τους είχα γνωρίσει, θα χα τουλάχιστον τεσσάρων ετών παιδί τώρα... 

Τεσπα. 

Τουλάχιστον με τη δοτρια πήραμε Βλαστοκυστες, με πήραν Κ από ΙΑΚ, Δευτέρα τελικά η εμβρυομεταφορα κι ελπίζω να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! 

Πήρα Κ γούρι εχθές!!! 

Nομιζω το γουρι θα βοηθησει αυτη τη φορα. Με το καλο η εμβρυομεταφορα σου. Βαθιες ανασες χαλαρα και παμε!

  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, olpapa είπε:

Μάλιστα...αθάνατη ελληνική νοοτροπία!

Δεν νομίζω να είναι αθάνατη ελληνική νοοτροπία..είναι πολύ πιο δύσκολα τα θέματα..Στο σπέρμα υπάρχει τράπεζα...οπότε μπορούν κ παίρνουν..στα ωάρια πως; Ποιος θα βρει τη δοτρια ποιος θα τη χρεωθεί ποιος θα αναζητήσει χαρακτηριστικά κτλ...Νομίζω ότι στο θέμα δοτρια όλες συμφωνούμε...εύκολα ωάρια δε δίνει καμία ώστε να φτιαχτεί τράπεζα.Για δύο δημόσια που γνωρίζω αυτό απαντησαν σε πολύ στενή μου φίλη που πήγε ιδιωτικά.Σε ερώτηση της μάλιστα τι γίνονται αυτά που μένουν( εμβρια η ωάρια )από κοπέλες της απάντησαν ότι καμία δε δίνει ωάρια πριν τη γονιμοποίηση όταν δεν ξέρει ποσα θα γονιμοποιηθούν κτλ και καμία δε δωρίζει εμβρια.Υπογραφουν για καταστροφή η κάνουν δεύτερες και τρίτες ετ .( Αν αναλογιστεί κανείς ότι σπάνια ακούμε για πολλά εμβρια σε δημόσιο επίσης λογικό). 

Από την άλλη για μένα θα έπρεπε να συσταθεί μια τράπεζα με πρόσβαση από δημόσια νοσοκομεία.Και πάλι όμως εδώ υπάρχει θέμα με το κατεψυγμένα ωαρια ή φρέσκα κτλ..Κάτι αντίστοιχο( σε κόστος ) γίνεται στον προεμφυτευτικο που είναι ακόμα πιο απίστευτο το ότι μπορείς μόνο ιδιωτικά πλην το Πανεπιστήμιακο Ιωαννίνων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mary H είπε:

Nομιζω το γουρι θα βοηθησει αυτη τη φορα. Με το καλο η εμβρυομεταφορα σου. Βαθιες ανασες χαλαρα και παμε!

Αχ μακάρι!!! 

Πήρα μια πιπίλα κι ένα αρκουδάκι. Έπειδη είναι δύο τα έμβρυα! 

  • Μου αρέσει 9

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Αχ μακάρι!!! 

Πήρα μια πιπίλα κι ένα αρκουδάκι. Έπειδη είναι δύο τα έμβρυα! 

Mα τι ωραιο γουρι!Πολυ γλυκο! Εγω ειχα σ αυτη την ετ μια εικονιτσα του Αγ Παισιου, που μου την ειχε δωσει μια μαμα στο σχολειο για να πετυχω. Νομιζω βοηθησε!

  • Μου αρέσει 5

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Δεν νομίζω να είναι αθάνατη ελληνική νοοτροπία..είναι πολύ πιο δύσκολα τα θέματα..Στο σπέρμα υπάρχει τράπεζα...οπότε μπορούν κ παίρνουν..στα ωάρια πως; Ποιος θα βρει τη δοτρια ποιος θα τη χρεωθεί ποιος θα αναζητήσει χαρακτηριστικά κτλ...Νομίζω ότι στο θέμα δοτρια όλες συμφωνούμε...εύκολα ωάρια δε δίνει καμία ώστε να φτιαχτεί τράπεζα.Για δύο δημόσια που γνωρίζω αυτό απαντησαν σε πολύ στενή μου φίλη που πήγε ιδιωτικά.Σε ερώτηση της μάλιστα τι γίνονται αυτά που μένουν( εμβρια η ωάρια )από κοπέλες της απάντησαν ότι καμία δε δίνει ωάρια πριν τη γονιμοποίηση όταν δεν ξέρει ποσα θα γονιμοποιηθούν κτλ και καμία δε δωρίζει εμβρια.Υπογραφουν για καταστροφή η κάνουν δεύτερες και τρίτες ετ .( Αν αναλογιστεί κανείς ότι σπάνια ακούμε για πολλά εμβρια σε δημόσιο επίσης λογικό). 

Από την άλλη για μένα θα έπρεπε να συσταθεί μια τράπεζα με πρόσβαση από δημόσια νοσοκομεία.Και πάλι όμως εδώ υπάρχει θέμα με το κατεψυγμένα ωαρια ή φρέσκα κτλ..Κάτι αντίστοιχο( σε κόστος ) γίνεται στον προεμφυτευτικο που είναι ακόμα πιο απίστευτο το ότι μπορείς μόνο ιδιωτικά πλην το Πανεπιστήμιακο Ιωαννίνων.

Τουλάχιστον στη φίλη σου έδωσαν λογική απάντηση. Σε εμένα ότι δεν το αποδέχονται και οτι οι δοτριες δεν ελέγχονται από πουθενά κ γεννιούνται ανάπηρα παιδιά και άρρωστα. 

Ευτυχώς έφυγα τρέχοντας Κ είχα το μυαλό να πω ότι αν μου έλεγε όλα καλά θα με έχανε από πελάτισσα. Όπως Κ με έχασε. 

Just now, Mary H είπε:

Mα τι ωραιο γουρι!Πολυ γλυκο! Εγω ειχα σ αυτη την ετ μια εικονιτσα του Αγ Παισιου, που μου την ειχε δωσει μια μαμα στο σχολειο για να πετυχω. Νομιζω βοηθησε!

Σίγουρα βοηθάει. 

Εγώ θα κρατάω την πιπίλα στην εμβρυομεταφορα. Το αρκούδι είναι λίγο μεγαλούτσικο! 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

 

Εκ παραδρομής η παράθεση.

Η δωρεά είναι πολύ πιο σύνθετη και θα επισημοποιηθει σε δευτερο χρόνο.

Εδω πολλα δημόσια δεν εχουν καν καταψυξη διοτι οπως μου ειχαν πει εμενα δεν υπαρχει η απαιτουμενη χρηματοδοτηση για να δημιουργηθει.

Το θέμα,σε πρωτη φαση λοιπον ειναι και πάλι οικονομικο.

Σε δευτερη φαση,θεσμικο.Υποτιθεται οτι εχει θεσμοθετηθει εδω και καποια χρονια δημοσια αρχη που ελέγχει τα κεντρα εξωσωματικης και το μονο που κανει ως τωρα ειναι να ελεγχει αν υπαρχουν οι απαιτουμενοι χωροι ως προυποθεση λειτουργίας και μιλαμε για τη δωρεα που ενεχει ενα σωρο πολυπλοκα και ευαισθητα νομικα ζητηματα??

Θα αργήσει παααααααρα πολύ!!!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Η δωρεά είναι πολύ πιο σύνθετη και θα επισημοποιηθει σε δευτερο χρόνο.

Εδω πολλα δημόσια δεν εχουν καν καταψυξη διοτι οπως μου ειχαν πει εμενα δεν υπαρχει η απαιτουμενη χρηματοδοτηση για να δημιουργηθει.

Το θέμα,σε πρωτη φαση λοιπον ειναι και πάλι οικονομικο.

Σε δευτερη φαση,θεσμικο.Υποτιθεται οτι εχει θεσμοθετηθει εδω και καποια χρονια δημοσια αρχη που ελέγχει τα κεντρα εξωσωματικης και το μονο που κανει ως τωρα ειναι να ελεγχει αν υπαρχουν οι απαιτουμενοι χωροι ως προυποθεση λειτουργίας και μιλαμε για τη δωρεα που ενεχει ενα σωρο πολυπλοκα και ευαισθητα νομικα ζητηματα??

Θα αργήσει παααααααρα πολύ!!!!

Θα επρεπε να γίνεται και σε δημόσια νοσοκομεία. Εγώ αυτή τη στιγμή μπορώ Κ το κάνω, υπάρχουν πολλές κοπέλες όμως που δε μπορούν οικονομικά. Μια από αυτές είναι πολύ συγγενικό μου πρόσωπο που δυστυχώς χτυπήθηκε από την παλιαρρωστεια σε  νεαρή ηλικία Κ δεν προλαβε να καταψυξει Ωαρια καθώς κινδύνευε η ζωή της. 

Πιστεύω ακριβώς επειδή πρόκειται για πολύ ευαίσθητο θέμα να ευαισθητοποιηθουν κάποια στιγμή οι αρμόδιοι φορείς. 

Ονειροπολω θα μου πείτε αλλά κάποια στιγμή θα έπρεπε να γίνει. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...