Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Καντι είπε:

Ετσι ακριβως προβλέπεται!

Θα σου πω να γελάσεις κοιτάζω για στρωμα κούνιας στις ακριβές επιλογές και μου λέει ο ανδρας μου κανόνισε να πάρεις το ακριβότερο και να τον εχω στο δικο μου στρωμα να κοιμάται.....

Θα παρετε ενα σωρο πράγματα που θα δεις, θα τα χρησιμοποιησετε ελαχιστα! Πχ. Λικνο.. Ελαχιστα. Πάρκο.. Ποτεεεεεε! Τοσο λιγο μπηκε που το χαρισα καινούργιο. Καλαθουνα.. Μπορεί κ να μπηκε 10 φορες συνολικα... Αλλα ευχαριστηθηκα το μαρσιπο, το αυγο, την κουνια κ το ρηλαξ :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Mareva είπε:

Θα παρετε ενα σωρο πράγματα που θα δεις, θα τα χρησιμοποιησετε ελαχιστα! Πχ. Λικνο.. Ελαχιστα. Πάρκο.. Ποτεεεεεε! Τοσο λιγο μπηκε που το χαρισα καινούργιο. Καλαθουνα.. Μπορεί κ να μπηκε 10 φορες συνολικα... Αλλα ευχαριστηθηκα το μαρσιπο, το αυγο, την κουνια κ το ρηλαξ :)

Είναι οτι ταιριάζει στο μωρο. Εχω της κολλητής μου πρόσφατο παράδειγμα το πάρκο το ειχε σαν κούνια σε ολες τις διακοπές εκεί κοιμόταν ενα μηνα ο μικρός, στο ριλαξ και στο μαρσιπο δεν μπήκε ποτε! Ενώ ξαπλωμένος στο γυμναστήριο και στην φωλιά στο καρότσι του κάθονταν αδιαμαρτύρητα για ωρες!

 Λίκνο θα παρω με 130 ευρώ, πήρα κούνια επισης οικονομική με 50% έκπτωση, αυγό , ριλαξ , μαρσιπο , καρότσι θα μου δώσουν.

  • Μου αρέσει 4

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Είναι οτι ταιριάζει στο μωρο. Εχω της κολλητής μου πρόσφατο παράδειγμα το πάρκο το ειχε σαν κούνια σε ολες τις διακοπές εκεί κοιμόταν ενα μηνα ο μικρός, στο ριλαξ και στο μαρσιπο δεν μπήκε ποτε! Ενώ ξαπλωμένος στο γυμναστήριο και στην φωλιά στο καρότσι του κάθονταν αδιαμαρτύρητα για ωρες!

 Λίκνο θα παρω με 130 ευρώ, πήρα κούνια επισης οικονομική με 50% έκπτωση, αυγό , ριλαξ , μαρσιπο , καρότσι θα μου δώσουν.

Εννοείται ειναι στο μωρο! Θα δεις, σιγουρα καποια θα τα χαρειτε, καποια οχι, σημασια δεν εχει!!! Χαίρομαι που διαβαζω χαρουμενα πραγματα κ σχεδια για τα μικρα θηρια που θα ρθουν σε μερικους μηνες!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ετσι ακριβως προβλέπεται!

Θα σου πω να γελάσεις κοιτάζω για στρωμα κούνιας στις ακριβές επιλογές και μου λέει ο ανδρας μου κανόνισε να πάρεις το ακριβότερο και να τον εχω στο δικο μου στρωμα να κοιμάται.....

Αυτό θα γίνει ειδικά αν θηλάσεις :tongue: πολύ μπροστά ο άντρας σου :lol:

  • Χαχα 3

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Θα παρετε ενα σωρο πράγματα που θα δεις, θα τα χρησιμοποιησετε ελαχιστα! Πχ. Λικνο.. Ελαχιστα. Πάρκο.. Ποτεεεεεε! Τοσο λιγο μπηκε που το χαρισα καινούργιο. Καλαθουνα.. Μπορεί κ να μπηκε 10 φορες συνολικα... Αλλα ευχαριστηθηκα το μαρσιπο, το αυγο, την κουνια κ το ρηλαξ :)

Εμείς καλά να μαστε, θα το έχουμε στο λίκνο αρκετά. Λίγα λίγα Κ μόνο τα απαραίτητα. Μου είπε η μητέρα μου επειδή τα έπιπλα του σπιτιού είναι παλιά, να μας αγοράσουν καναπέ γωνία, τραπέζι Κ τραπεζαρία Κ της λέω αν μπορείτε, βάλτε στην άκρη τα χρήματα ώστε να  πάρουμε πράγματα για το μωρό. 

Just now, Καντι είπε:

Είναι οτι ταιριάζει στο μωρο. Εχω της κολλητής μου πρόσφατο παράδειγμα το πάρκο το ειχε σαν κούνια σε ολες τις διακοπές εκεί κοιμόταν ενα μηνα ο μικρός, στο ριλαξ και στο μαρσιπο δεν μπήκε ποτε! Ενώ ξαπλωμένος στο γυμναστήριο και στην φωλιά στο καρότσι του κάθονταν αδιαμαρτύρητα για ωρες!

 Λίκνο θα παρω με 130 ευρώ, πήρα κούνια επισης οικονομική με 50% έκπτωση, αυγό , ριλαξ , μαρσιπο , καρότσι θα μου δώσουν.

Πολύ καλές τιμες

 

10 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Eγω πέρα από το γιατρό που είναι τα κορίτσια (η Ραφαέλα και το Τουτουνι αν δεν κάνω λάθος) δεν έχω ακούσει καμμία άλλη να είχε τέτοια επιτυχία, τόσες βλαστοκυστες.. Απο ένα σωρό κέντρα. Ας πούνε και τα υπόλοιπα κορίτσια. Προφανώς ασχολείται και ο γιατρος με την επιλογή των δοτριων αλλά υπαρχει και καλό εμβρυολογικο. Χωρίς να ξέρω. Εκ του αποτελέσματος μιλάω. Οι δικές σου 5 βλαστοκυστες είναι στο μέσο όρο. 

Είναι ανάλογα το κέντρο και το πακέτο πχ στο ΙΑΚ δεν ξέρω κοπέλα να της έδωσαν πάνω από δέκα Ωαρια. 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Είναι οτι ταιριάζει στο μωρο. Εχω της κολλητής μου πρόσφατο παράδειγμα το πάρκο το ειχε σαν κούνια σε ολες τις διακοπές εκεί κοιμόταν ενα μηνα ο μικρός, στο ριλαξ και στο μαρσιπο δεν μπήκε ποτε! Ενώ ξαπλωμένος στο γυμναστήριο και στην φωλιά στο καρότσι του κάθονταν αδιαμαρτύρητα για ωρες!

 Λίκνο θα παρω με 130 ευρώ, πήρα κούνια επισης οικονομική με 50% έκπτωση, αυγό , ριλαξ , μαρσιπο , καρότσι θα μου δώσουν.

Λίκνο την είχα και μετά έκανα αμάν να μάθει την κούνια της φαινόταν ''αχανής'' καλύτερα να την είχα εξαρχής στην κούνια με υπνόσακο θα είχα κερδίσει νύχτες και νύχτες αυπνίας... Τους επόμενους 2 τους έβαλα εξαρχής κούνια και βρήκα την υγειά μου (συγγνώμη για την έκφραση) 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Fleabag είπε:

Καλά κι αυτο στο παιδί ειναι! Δεν ειχα ακομα σαραντίσει,ήμουν σε κατασταση τρέλας,δεν ήξερα πιυ πατώ και που βρίσκομαι,άυπνη με ενα βυζι συνεχώς εξω και παιρνει μια φίλη της μάνας μου να μας συγχαρεί! Και μας ξεφουρνίζει οτι η κόρη της που γέννησε Γεναρη( εγω Μαρτη) και θηλάζει αποκλειστικα,μετα τις 20 μέρες η μικρή κοιμάται 9-6! Και αρχίζω εγω να κλαίω και να θέλω να πηδήξω απο τον τρίτο!!! Χαχα! Οποτε,ειναι στο παιδί!

Το δικό μου το κόβω για απαιτητικό. Στον υπέρηχο είχε τεντωσει τα πόδια Κ το ένα χεράκι, το πιάσαμε σε πλαγια λήψη ήταν λες κι ήταν σφιχτό. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια στην αρχή θέλουν ''ζέστα'' οπότε απαλό φασκιωματάκι και κοιμούνται οπουδήποτε. 

Εγώ κακώς συμβουλεύω για μωρά γιατί δεν με παίρνει για 4ο :tongue::roll:

  • Χαχα 6

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Fleabag είπε:

Κι εμενα η μάνα μου αυτο μου ειπε,μην την πιστευεις,υπερβάλλει! Τιποτα εγω! Κλάμα! Καλα,ηταν πολυ ζόρικη περίοδος για μένα,εν μέσω καραντίνας,να μην μπορει να έρθει άνθρωπος,να μην βγαίνω εγω πουθενά για 2,5 μηνες με δυο νεογέννητα και τις ορμόνες να σπάνε το κοντέρ! Βιβλίο θα γραψω οταν βρω χρόνο!

Μην τα πιστεύεις όλα. Θυμάμαι όταν δούλευα, κάποιες κοπέλες μιλούσαν για τα παιδιά τους, η ζωή τους περιστρεφοταν γύρω από αυτά κι έλεγε η μια η δικιά μου κοιμάται 8-4 η άλλη Α ο δικός μου 9-6 και μετά τις άκουγα που μιλούσαν με μανάδες τους κι έλεγα τα ακριβώς αντίθετα.

  • Χαχα 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Λίκνο την είχα και μετά έκανα αμάν να μάθει την κούνια της φαινόταν ''αχανής'' καλύτερα να την είχα εξαρχής στην κούνια με υπνόσακο θα είχα κερδίσει νύχτες και νύχτες αυπνίας... Τους επόμενους 2 τους έβαλα εξαρχής κούνια και βρήκα την υγειά μου (συγγνώμη για την έκφραση) 

Η δικια μου κοριτσια κοιμαται πιο πολυ στο πορτ μπεμπε. Βολευεται.Εχουμε βαλει κ καλο στρωμα εκει της grekostrom. Tη βαζουμε κ στο λικνο αλλα δεν τρελαινεται. Της φαινεται μεγαλο

Just now, anoulious είπε:

Eγω πέρα από το γιατρό που είναι τα κορίτσια (η Ραφαέλα και το Τουτουνι αν δεν κάνω λάθος) δεν έχω ακούσει καμμία άλλη να είχε τέτοια επιτυχία, τόσες βλαστοκυστες.. Απο ένα σωρό κέντρα. Ας πούνε και τα υπόλοιπα κορίτσια. Προφανώς ασχολείται και ο γιατρος με την επιλογή των δοτριων αλλά υπαρχει και καλό εμβρυολογικο. Χωρίς να ξέρω. Εκ του αποτελέσματος μιλάω. Οι δικές σου 5 βλαστοκυστες είναι στο μέσο όρο. 

Εγω νομιζω οτι ο ντκ των κοριτσιων δινει ολα τα ωαρια κ δεν τα μοιραζει. Γιατι κ το κεμτρο μου εχει αριστο εμβρυολογικο αλλα δινουν μονο μεχρι 10 ωαρια

Just now, Fleabag είπε:

Καλά κι αυτο στο παιδί ειναι! Δεν ειχα ακομα σαραντίσει,ήμουν σε κατασταση τρέλας,δεν ήξερα πιυ πατώ και που βρίσκομαι,άυπνη με ενα βυζι συνεχώς εξω και παιρνει μια φίλη της μάνας μου να μας συγχαρεί! Και μας ξεφουρνίζει οτι η κόρη της που γέννησε Γεναρη( εγω Μαρτη) και θηλάζει αποκλειστικα,μετα τις 20 μέρες η μικρή κοιμάται 9-6! Και αρχίζω εγω να κλαίω και να θέλω να πηδήξω απο τον τρίτο!!! Χαχα! Οποτε,ειναι στο παιδί!

Και η μικρη μου εκανε αυτο το ωραριο. Για δυο βδομαδες ετσι ηταν. Τωρα εδω κ δυο μερες ξυπναει μια φορα το βραδυ. Αλλα εγω δε θηλαζω

Just now, Καντι είπε:

Είναι οτι ταιριάζει στο μωρο. Εχω της κολλητής μου πρόσφατο παράδειγμα το πάρκο το ειχε σαν κούνια σε ολες τις διακοπές εκεί κοιμόταν ενα μηνα ο μικρός, στο ριλαξ και στο μαρσιπο δεν μπήκε ποτε! Ενώ ξαπλωμένος στο γυμναστήριο και στην φωλιά στο καρότσι του κάθονταν αδιαμαρτύρητα για ωρες!

 Λίκνο θα παρω με 130 ευρώ, πήρα κούνια επισης οικονομική με 50% έκπτωση, αυγό , ριλαξ , μαρσιπο , καρότσι θα μου δώσουν.

Το ριλαξ απο ποτε το βαζετε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, MaryH είπε:

Η δικια μου κοριτσια κοιμαται πιο πολυ στο πορτ μπεμπε. Βολευεται.Εχουμε βαλει κ καλο στρωμα εκει της grekostrom. Tη βαζουμε κ στο λικνο αλλα δεν τρελαινεται. Της φαινεται μεγαλο

Εγω νομιζω οτι ο ντκ των κοριτσιων δινει ολα τα ωαρια κ δεν τα μοιραζει. Γιατι κ το κεμτρο μου εχει αριστο εμβρυολογικο αλλα δινουν μονο μεχρι 10 ωαρια

Και η μικρη μου εκανε αυτο το ωραριο. Για δυο βδομαδες ετσι ηταν. Τωρα εδω κ δυο μερες ξυπναει μια φορα το βραδυ. Αλλα εγω δε θηλαζω

Το ριλαξ απο ποτε το βαζετε?

Εντάξει σίγουρα τα δίνει όλα αλλά και από 15 ωαρια 12 βλαστοκυστες η από 11 ωαρια 9 βλαστοκυστες  είναι πολυ καλό σκορ. Δεν ακούω συχνά με 10 έστω ωαρια 8 βλαστοκυστες. Ακόμη και το 7 βλαστοκυστες είναι πολύ σπανιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εντάξει σίγουρα τα δίνει όλα αλλά και από 15 ωαρια 12 βλαστοκυστες η από 11 ωαρια 9 βλαστοκυστες  είναι πολυ καλό σκορ. Δεν ακούω συχνά με 10 έστω ωαρια 8 βλαστοκυστες. Ακόμη και το 7 βλαστοκυστες είναι πολύ σπανιο. 

Αν ειναι καλο το υλικο, αλλα ειναι κ το σπερμα. Τα κοριτσια δεν ειχαν θεμα. Εμεις ειχαμε μετριο σπερμα κ πηραμε απ τα 10 ωαρια 6 βλαστοκυστες

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εντάξει σίγουρα τα δίνει όλα αλλά και από 15 ωαρια 12 βλαστοκυστες η από 11 ωαρια 9 βλαστοκυστες  είναι πολυ καλό σκορ. Δεν ακούω συχνά με 10 έστω ωαρια 8 βλαστοκυστες. Ακόμη και το 7 βλαστοκυστες είναι πολύ σπανιο. 

Στο ΙΑΚ θα πάρεις το πολύ έξι Βλαστοκυστες Κ το λιγότερο 4. Εγώ προσωπικα δεν έχω ακούσει κοπέλα να πάρει πάνω από έξι. Πάντως, να ξέρεις, έχουν τρελές επιτυχίες με τον γιατρό μας ειδικά. Μην κοιτάς εμένα, εγώ είμαι σίγουρη ότι οι υπόλοιπες δε θα έδιναν εγκυμοσύνη, έχω γράψει τους λόγους. Αυτή ήταν για να δώσει. 

Δε σημαίνει πως το ίδιο θα συμβεί σε εσένα όμως. Μην αγχώνεσαι θα πάνε όλα τέλεια. Έχουν όνομα Κ επιτυχίες, έπρεπε να τους έβλεπες στην δεύτερη μου εμβρυομεταφορα, δε σήκωναν το κεφάλι να με κοιτάξουν, με είχε λίγο φοβηθεί το μάτι τους. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Λογικότατο αν δεν παίρνει και πιπίλα ή άλλο αντικείμενο παρηγοριάς σερί ύπνο θα δει μετά τους 24 μήνες. 

πες τα ρε μπουκιτσα..εμεις κοντευουμε 6μηνων. με αποκλειστικο θηλασμο,χωρις πιπιλα...και ακομα ανα 2ωρο ξυπναει..μας εσωσε η συγκοιμιση! 

Just now, MaryH είπε:

Η δικια μου κοριτσια κοιμαται πιο πολυ στο πορτ μπεμπε. Βολευεται.Εχουμε βαλει κ καλο στρωμα εκει της grekostrom. Tη βαζουμε κ στο λικνο αλλα δεν τρελαινεται. Της φαινεται μεγαλο

Εγω νομιζω οτι ο ντκ των κοριτσιων δινει ολα τα ωαρια κ δεν τα μοιραζει. Γιατι κ το κεμτρο μου εχει αριστο εμβρυολογικο αλλα δινουν μονο μεχρι 10 ωαρια

Και η μικρη μου εκανε αυτο το ωραριο. Για δυο βδομαδες ετσι ηταν. Τωρα εδω κ δυο μερες ξυπναει μια φορα το βραδυ. Αλλα εγω δε θηλαζω

Το ριλαξ απο ποτε το βαζετε?

Ριλαξ απο τον 2ο κανονικα. εμεις λογω γοπ απο το μηνα την βαζαμε εκει με εντολη γιατρου γιατι ανασκελα πνιγοταν απο τις αναγωγες.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Θηλασμός... Μεγάλη ιστορία...

Θήλασα. Πολύ. Έξι μήνες αποκλειστικά στην συνέχεια μαζί με τις τροφές μέχρι τους δεκαεπτά μήνες του γιου μου.

Το σταμάτησα γιατί πια δεν άντεχα. Κυρίως το ξενύχτι. Ομολογώ ότι ο μικρός κοιμήθηκε ολόκληρη νύχτα αφού σταμάτησε. Μέχρι τότε ξυπνούσε έστω μια φορά για να πιάσει θηλή. Κι είχα την αίσθηση ότι πια δεν ήταν για τροφή αλλά καθαρά για παρηγοριά. Εγώ όμως ήθελα πια απελπισμένα ένα συνεχόμενο ωράριο ύπνου. Και αποθήλασα.

 

Στα θετικά:

1.Νομίζω καλύτερη ανταπόκριση του παιδιού στις ιώσεις. Αυτή τουλάχιστον ήταν η δική μου εμπειρία. Τον πήγα βρεφικό σταθμό όταν επέστρεψα στη δουλειά. Μόλις 11 μηνών, δεν περπατούσε καν. Μ' είχαν τρομάξει όλοι ότι θα μου αρρωσταίνει συνέχεια, θα περάσω μαύρο χειμώνα κλπ. Δεν έγινε τίποτα. Δυο ψιλοιωσούλες που ξεπεράστηκαν με μια μέρα πυρετό και τέρμα. Θεωρώ πως το ότι θήλαζε ακόμα εκείνη την εποχή βοήθησε.

2.Πρακτική ευκολία όταν εδραιώσεις θηλασμό. Ούτε αποστειρώσεις, ούτε μπουκάλια, ούτε συμπράγκαλα. Βγάζεις το στήθος και τελείωσε. Θήλασα παντού. Σε καφετέριες, παραλίες, ταβέρνες, παιδικές χαρές. 

3. Ωραία αίσθηση να έχεις το μωρό στο στήθος. Να τρώει και να σε κοιτάζει. Να θηλάζει και να σε χαϊδεύει. Νομίζω ότι οι στιγμές του θηλασμού ήταν αυτές που ένιωσα να έχω την πρώτη συνειδητή συναισθηματική αντίδραση με τον γιο μου (αυτό το "αγαπώ αυτό το συγκεκριμένο μωρό") γύρω στους δύο μήνες.

 

Στα αρνητικά:

1. Μεγάλη δυσκολία στην αρχή. Πόνος, θηλές που τραυματίζονταν, θηλές που πονούσαν, θηλές που έτρεχαν, μαστός που πρηζόταν. Τον έβαζα στο στήθος και δάγκωνα τα χείλη μου για να μην φωνάξω. Κράτησε περίπου τρεις βδομάδες. Μετά το στήθος ηρέμησε, οι θηλές συνήθισαν κι όλα γίνανε πιο εύκολα.

2. Όσα είπα πιο πάνω για τον βραδινό ύπνο. Τα παιδιά που θηλάζουν κοιμούνται λιγότερο. Κι αυτό μακροχρόνια κουράζει πολύ τις μαμάδες.

3. Δεν έχεις τη δυνατότητα να αφήσεις το μωρό με το μπιμπερό στη μάνα σου, στον άντρα σου κλπ. και να λείψεις για ώρες. Ιδίως τους πρώτους μήνες του αποκλειστικού το μωρό είναι αξεσουάρ κολλημένο πάνω σου. Θυμάμαι λίγο πριν σαραντίσει που είχα λαλήσει να βγω για λίγο μόνη μου, πλησίαζαν και Χριστούγεννα κι αφού τον τάισα, είπα στον άντρα μου ότι πάω να ψωνίσω χριστουγεννιάτικα παιχνίδια για τα βαφτιστήρια μας. Πρέπει να έλειψα γύρω στις δύο ώρες. Γύρισα και βρήκα τον άντρα μου κάθιδρο κι έξαλλο μαζί μου γιατί ο μικρός έκλαιγε non stop κι ο πατέρας του δεν ήξερε τι να κάνει.

 

Από κει και πέρα νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν ευνοούν ιδιαίτερα το να θηλάσεις. Παρ' όλο που στο μαιευτήριο (φιλικό προς τον θηλασμό κιόλας) είχα ζητήσει να μου τον φέρνουν όποτε πεινούσε, πολλές φορές καταλάβαινα ότι είχε φάει. Έβλεπα γάλα στο στόμα του. Εννοείται δωράκι φόρμουλα με το που βγήκαμε. 

Ακόμα κι ο παιδίατρός μας (φίλος μας κιόλας) ήταν από την αρχή μη υποστηρικτικός. "Αν δεν παίρνει βάρος, θα δώσεις ξένο". "Μέχρι τους έξι μήνες. Μετά είναι άχρηστο". Όταν συνέχισα από τους έξι μήνες οι περισσότεροι με κοιτούσαν με ανασήκωμα των ώμων (τύπου "τι κολλήματα τρώνε κι αυτές οι μάνες με τον θηλασμό") και μετά τον χρόνο μέχρι που αποθήλασα είχα ουσιαστικά αρνητικές αντιδράσεις. Άκουσα τα πάντα. Με κυριότερο απ' όσα με ενόχλησαν το ότι δεν θέλω να αποκοπεί το παιδί από μένα κι αυτό θα έχει αρνητική επίδραση στην διαμόρφωση της ψυχολογίας του...

 

Συμπερασματικά χαίρομαι που το έκανα, ανακουφίστηκα που τελείωσε.

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...