Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Εγώ κορίτσια με 15 ωράρια πήρα 11 βλαστοκυστες και μετά από δύο μέρες αναπτύχθηκαν και άλλες δύο σύνολο 13!! Τώρα έχω 11 στην κατάψυξη! 

Respect Τουτούνι μου !! Ρεκόρ 

2 ώρες πρίν, Fleabag είπε:

Εγώ ετσι εκανα.Πηραμε 2 κούνιες,στήσαμε τη μια και κοιμόταν μαζί μεχρι περιπου 3 μηνων.Τωρα ειναι 6, τις εχω διπλα διπλα ,ξυπνάνε το πρωί και τα λένε! Τρελαίνομαι! Κάνω πως κοιμάμαι και τις χαζεύω! Μόλις με καταλάβουν σκάνε κάτι χαμόγελα τεράστια και κάπως ετσι ξεκινάει η μερα μας!

Τι γλυκός τρόπος να ξεκινάει η μέρα σου, τι όμορφη εικόνα !! Να τις χαίρεσαι τις γλυκούλες σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

8 ώρες πρίν, Dennouli είπε:

Γεια σας κορίτσια 

Ειμαι 43 χρόνων και μπαίνω σε διαδικασία εξωσωματικής με δανεικά ωάρια, μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες με δικά μου. 
Είναι η ήταν  καμία σε διαδικασία εξωσωματικής με δανεικά ωάρια ώστε να μου πει την εμπειρία της; 

Καλημερα!Νομιζω ολα τα κορίτσια εδω εχουμε προχωρήσει με δωρεά. Τι θα ήθελες να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2020 at 12:49 AM, boukitsa123 said:

Καλησπέρα κορίτσι μιας και μας διαβάζουν νέες μητέρες ή μέλλουσες μανούλες να πω την ταπεινή μου άποψη ο θηλασμός θέλει πολύ καλό υποστηρικτικό πλαίσιο δλδ κάποιον να βοηθάει στις δουλειές στο φαί κάποιον να κάνει μασάζ στην θηλάζουσα να την εμψυχώνει να της μιλάει γλυκά αν μια θηλάζουσα δεν έχει υποστηρικτικό πλαίσιο ο θηλασμός θα την επιφορτίσει όχι αυτός καθεαυτός αλλά η γενικότερη σωματική κόπωση μαζί με την μη υποστήριξη με άλλα λόγια όσα κορίτσια το λέει η καρδιά σας και έχετε και κάποιον να σας βοηθάει στα του σπιτιού μην μασάτε ;)

Αχ... Δεν το ήξερα αυτό για το μασάζ...Είναι αργά να το ζητήσω αναδρομικά;;;

On 9/12/2020 at 1:11 AM, Fleabag said:

Καλά κι αυτο στο παιδί ειναι! Δεν ειχα ακομα σαραντίσει,ήμουν σε κατασταση τρέλας,δεν ήξερα πιυ πατώ και που βρίσκομαι,άυπνη με ενα βυζι συνεχώς εξω και παιρνει μια φίλη της μάνας μου να μας συγχαρεί! Και μας ξεφουρνίζει οτι η κόρη της που γέννησε Γεναρη( εγω Μαρτη) και θηλάζει αποκλειστικα,μετα τις 20 μέρες η μικρή κοιμάται 9-6! Και αρχίζω εγω να κλαίω και να θέλω να πηδήξω απο τον τρίτο!!! Χαχα! Οποτε,ειναι στο παιδί!

Συμβαίνει όντως να κοιμούνται σερί. Άσχετα με το θηλασμό ή το μπουκάλι.αν και νομίζω ότι όσα θηλάζουν ξυπνάνε πιο εύκολα μιας και το μητρικό είναι πιο εύπεπτο. Εγώ μάλλον στις άτυχες είμαι... Μόνο γύρω στους 3 με 6 μήνες μου έκανε κάτι 7ωρα σερί. Μετά τέλος.

22 hours ago, Fleabag said:

Για τον θηλασμό θα ήθελα να προσθέσω 

Ακριβώς αυτο! Ενημέρωση! Η οποια στην Ελλάδα δυστυχως δεν υπαρχει! Θα γραψω την δίκη μου εμπειρια για καποια κορίτσια που ενδεχομένως θα γεννήσουν στο Γεννεσις στην Θεσσαλονικη. Διαβάζοντας την ιστοσελίδα της κλινικής πήγα με εμπιστοσύνη οτι προωθούν τον θηλασμό και βοηθούν την νέα μαμά! Οχι!!! Καταρχην σύμφωνα με το νομο ορεπει να υπογράψεις οτι συναινείς να δωςουν στο μωρό συμπλήρωμα. Ουδέποτε υπέγραψα κάτι τέτοιο! Οταν λοιπον μου τα έφεραν πρώτη φορα μετα την καισαρική συνειδητοποιώ οτι τα μωρα ειναι ήσυχα και χορτατα! Ρωτάω,ναι μου λεει η μαία δίνουμε της  frezyderm! Τα έβαλα όμως εγω στο στήθος για να αρχίσουμε να μαθαίνουμε κι αυτες κι εγω.Εμενα για κάποιο λόγο η αναισθησιολόγος μου ειχε δώσει μορφίνη οποτε την πρώτη μερα ήμουν νοκ αουτ δεν καταλάβαινα και πολλα!Την δεύτερη μερα τα ίδια. Να πω την αμαρτία μου πονούσα παρα πολυ στην τομη( που εγω αντέχω τον πόνο αλλα απο την καισαρική εκανα μηνες να συνέλθω) και τις μικρές τις έπαιρναν το βραδυ,και πάλι όμως χωρίς να ρωτήσουν ή να μου εξηγήσουν οτι ξέρεις ετσι κι ετσι,πρεπει να ειναι όλη την ωρα στο στήθος. Μετα,καθε φορα που ερχόταν μια μαία ηταν παντα άλλη Απι την προηγούμενη και καθε μια έλεγε τα δικά της! Τρικυμία στο κρανίο εγω!Η αποκορύφωση ηταν μια μεγαλούτσικα σε ηλικια μαία η οποια την τεταρτη μερα μου λεει,αν και σημερα δεν κατεβάσεις κανονικά ειναι η κρίσιμη μερα,δεν πειράζει,πολλα παιδια μεγάλωσαν χωρίς να θηλάσουν! Τι ειπε το στόμα της! Επαηηελματιας! Κλάμα εγω! Να μην σας τα πολυλογώ,δυστυχως γέννησα εν μέσω πανδημίας και καραντίνας οποτε οταν γύρισα στην πόλη μου βρήκα μεν καλή σύμβουλο θηλασμού αλλα δεν μπορούσε να έρθει. Μου έδειξε καποια βασικά μέσω Skype και ετσι το πάλεψα μόνη 2,5 μηνες.

Τα γράφω για να πάνε τα κορίτσια πιο ενημερωμένα και να μην ψαρώνετε με τις μλκ της καθεμιάς! Ντροπή για το επάγγελμα τους! Τα ελεγα σε φίλες στο εξωτερικό και φρικαραν! Που σε όλες τις χώρες υπαρχει δίκτυο και σε επισκέπτονται στο σπιτι για οτι χρειαστείς είτε εσυ είτε το μωρό. Άντε τα γράφω και συγχιζομαι

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάποια ενημερωμένη και αποφασισμένη.

Κι εμένα ο γιατρός πριν με ράψει καλά καλά μου είπε "δε θα θηλάσεις." Κι όταν ρώτησα έντρομη γιατί μου είπε "Να ξεκουραστείς". Και από το μαιευτήριο καμία βοήθεια. Έψαχνα μόνη μου βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να κάνω μασάζ να κατέβει το γάλα πιο γρήγορα γιατί το θήλαστρο δε δίνει το ίδιο ερέθισμα στο στήθος με το μωρό. Δεν θέλανε να δώσουν το πρωτόγαλα στη μικρή που ήταν στη μονάδα κι ούτε με άφηναν να τη βάλω στο στήθος στην αρχή. Οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν λανθασμένες. (2 φορές τη μέρα να τη βάζω από 2 λεπτά σε κάθε στήθος). Αν δεν ήξερα και δεν είχα ενημερωθεί μόνη μου δεν θα είχα θηλάσει. Κι αν δεν ήμουν αποφασισμένη δεν θα ξεπερνούσα τις αρχικές δυσκολίες θεωρώ.

Ευτυχώς έφτασα τον στόχο μου που ήταν ο χρόνος (ή τέλος πάντων απέχω 2 εβδομάδες...) κι είμαι πολύ χαρούμενη. Τώρα δεν ξέρω για πόσο θα συνεχίσω. Θα δείξει. Σκέφτομαι και τις οδηγίες του ΠΟΥ που συστήνουν ως τα 2 έτη. Ίσως μειώσουμε σταδιακα ως τότε. Θα δείξει.

22 hours ago, Mareva said:

Θα παρετε ενα σωρο πράγματα που θα δεις, θα τα χρησιμοποιησετε ελαχιστα! Πχ. Λικνο.. Ελαχιστα. Πάρκο.. Ποτεεεεεε! Τοσο λιγο μπηκε που το χαρισα καινούργιο. Καλαθουνα.. Μπορεί κ να μπηκε 10 φορες συνολικα... Αλλα ευχαριστηθηκα το μαρσιπο, το αυγο, την κουνια κ το ρηλαξ :)

Αυτό που η μία οικογένεια θεωρεί ότι είναι άχρηστο, υπάρχει μια άλλη που το θεωρεί ως το πιο χρήσιμο πράγμα που πήρε.. Δυστυχώς δεν ξέρουμε από πριν τι να πάρουμε. Άλλοι με το λίκνο βρήκαν την υγεία τους (ξέρω περίπτωση που το χρησιμοποίησε μέχρι 9 μηνών) κι άλλοι κάνουν συγκοίμιση και χάρισαν ανέγγιχτα λικνα, κούνιες κ καλαθούνες. Αλλά μωρά περνάνε ώρες ατελείωτες στο ρηλαξ κι άλλα κάθονται με το ζόρι 10 λεπτά (όπως η δική μου). Το καλύτερο είναι να έχουμε γνωστους, φιλους, συγγενείς κλπ να μας τα δώσουν για να τα δοκιμάσουμε. Τέλος πάντων να μην δώσουμε 2 περιουσίες σε μωρουδιακά. Γιατί τη 1 δεν τη γλιτώνουμε συνήθως.

Τα απαραίτητα είναι: κάτι να κοιμάται, κάτι για να βρίσκεται μέσα στη μέρα, κάτι να ντύνεται, κάτι να τρωει, κάτι να μεταφέρεται, κάπου να το αλλάζεις και να το πλένεις, και πάνες...

Τώρα το τι θα ταιριάξει σε μια οικογένεια...

Μπορεί εγώ να βάζω πλυντήριο 2 φορές την εβδομάδα κι η άλλη κάθε μέρα. Δεν χρειαζόμαστε τα ίδια ρουχα. Μια μπορεί να  βολεύεται να αλλάζει στο κρεβάτι και άλλη να έχει τη μέση της και να θέλει έπιπλο αλλαξιερα. Άλλος κάνει συγκοίμιση κι άλλος θέλει να είναι το μωρό στην κούνια.

Άλλες επιλέγουν θηλασμό κι άλλες βρεφικό γάλα σε σκόνη. Άλλες αποστειρωνουν σε κατσαρόλα κι άλλες χρειάζονται αποστειρωτή. 

Άλλες ορκίζονται στο μάρσιπο κι άλλες δε θέλουν ούτε να τον βλέπουν. (η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως όσες δεν τον βολεύτηκαν δεν είχαν εργονομικό)

Οι πάνες μπορεί να είναι υφασμάτινες, μπορεί και μιας χρήσης.

Και για αργότερα παίρνεις παιχνίδια και παίζουν με τα τάπερ...

Γενικά καλό είναι να υπάρχει ένας μπούσουλας κι από εκεί και πέρα όλοι κι όλες το βρήκαμε στην πορεία...

Κι αυτό που μου έλεγαν και ισχύει..

Τα μαγαζιά δεν κλείνουν μόλις γεννήσεις... Μπορείς να πάρεις πράγματα και μετά!

Αν και δεν είναι εύκολο να βγεις ούτε στα τέλη της εγκυμοσύνης, ούτε τις πρώτες μέρες με το μωρό, ευτυχώς ζούμε σε εποχή που οι ονλαιν αγορές είναι στα φόρτε τους!

19 hours ago, wannabe said:

Θηλασμός... Μεγάλη ιστορία...

Θήλασα. Πολύ. Έξι μήνες αποκλειστικά στην συνέχεια μαζί με τις τροφές μέχρι τους δεκαεπτά μήνες του γιου μου.

Το σταμάτησα γιατί πια δεν άντεχα. Κυρίως το ξενύχτι. Ομολογώ ότι ο μικρός κοιμήθηκε ολόκληρη νύχτα αφού σταμάτησε. Μέχρι τότε ξυπνούσε έστω μια φορά για να πιάσει θηλή. Κι είχα την αίσθηση ότι πια δεν ήταν για τροφή αλλά καθαρά για παρηγοριά. Εγώ όμως ήθελα πια απελπισμένα ένα συνεχόμενο ωράριο ύπνου. Και αποθήλασα.

 

Στα θετικά:

1.Νομίζω καλύτερη ανταπόκριση του παιδιού στις ιώσεις. Αυτή τουλάχιστον ήταν η δική μου εμπειρία. Τον πήγα βρεφικό σταθμό όταν επέστρεψα στη δουλειά. Μόλις 11 μηνών, δεν περπατούσε καν. Μ' είχαν τρομάξει όλοι ότι θα μου αρρωσταίνει συνέχεια, θα περάσω μαύρο χειμώνα κλπ. Δεν έγινε τίποτα. Δυο ψιλοιωσούλες που ξεπεράστηκαν με μια μέρα πυρετό και τέρμα. Θεωρώ πως το ότι θήλαζε ακόμα εκείνη την εποχή βοήθησε.

2.Πρακτική ευκολία όταν εδραιώσεις θηλασμό. Ούτε αποστειρώσεις, ούτε μπουκάλια, ούτε συμπράγκαλα. Βγάζεις το στήθος και τελείωσε. Θήλασα παντού. Σε καφετέριες, παραλίες, ταβέρνες, παιδικές χαρές. 

3. Ωραία αίσθηση να έχεις το μωρό στο στήθος. Να τρώει και να σε κοιτάζει. Να θηλάζει και να σε χαϊδεύει. Νομίζω ότι οι στιγμές του θηλασμού ήταν αυτές που ένιωσα να έχω την πρώτη συνειδητή συναισθηματική αντίδραση με τον γιο μου (αυτό το "αγαπώ αυτό το συγκεκριμένο μωρό") γύρω στους δύο μήνες.

 

Στα αρνητικά:

1. Μεγάλη δυσκολία στην αρχή. Πόνος, θηλές που τραυματίζονταν, θηλές που πονούσαν, θηλές που έτρεχαν, μαστός που πρηζόταν. Τον έβαζα στο στήθος και δάγκωνα τα χείλη μου για να μην φωνάξω. Κράτησε περίπου τρεις βδομάδες. Μετά το στήθος ηρέμησε, οι θηλές συνήθισαν κι όλα γίνανε πιο εύκολα.

2. Όσα είπα πιο πάνω για τον βραδινό ύπνο. Τα παιδιά που θηλάζουν κοιμούνται λιγότερο. Κι αυτό μακροχρόνια κουράζει πολύ τις μαμάδες.

3. Δεν έχεις τη δυνατότητα να αφήσεις το μωρό με το μπιμπερό στη μάνα σου, στον άντρα σου κλπ. και να λείψεις για ώρες. Ιδίως τους πρώτους μήνες του αποκλειστικού το μωρό είναι αξεσουάρ κολλημένο πάνω σου. Θυμάμαι λίγο πριν σαραντίσει που είχα λαλήσει να βγω για λίγο μόνη μου, πλησίαζαν και Χριστούγεννα κι αφού τον τάισα, είπα στον άντρα μου ότι πάω να ψωνίσω χριστουγεννιάτικα παιχνίδια για τα βαφτιστήρια μας. Πρέπει να έλειψα γύρω στις δύο ώρες. Γύρισα και βρήκα τον άντρα μου κάθιδρο κι έξαλλο μαζί μου γιατί ο μικρός έκλαιγε non stop κι ο πατέρας του δεν ήξερε τι να κάνει.

 

Από κει και πέρα νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν ευνοούν ιδιαίτερα το να θηλάσεις. Παρ' όλο που στο μαιευτήριο (φιλικό προς τον θηλασμό κιόλας) είχα ζητήσει να μου τον φέρνουν όποτε πεινούσε, πολλές φορές καταλάβαινα ότι είχε φάει. Έβλεπα γάλα στο στόμα του. Εννοείται δωράκι φόρμουλα με το που βγήκαμε. 

Ακόμα κι ο παιδίατρός μας (φίλος μας κιόλας) ήταν από την αρχή μη υποστηρικτικός. "Αν δεν παίρνει βάρος, θα δώσεις ξένο". "Μέχρι τους έξι μήνες. Μετά είναι άχρηστο". Όταν συνέχισα από τους έξι μήνες οι περισσότεροι με κοιτούσαν με ανασήκωμα των ώμων (τύπου "τι κολλήματα τρώνε κι αυτές οι μάνες με τον θηλασμό") και μετά τον χρόνο μέχρι που αποθήλασα είχα ουσιαστικά αρνητικές αντιδράσεις. Άκουσα τα πάντα. Με κυριότερο απ' όσα με ενόχλησαν το ότι δεν θέλω να αποκοπεί το παιδί από μένα κι αυτό θα έχει αρνητική επίδραση στην διαμόρφωση της ψυχολογίας του...

 

Συμπερασματικά χαίρομαι που το έκανα, ανακουφίστηκα που τελείωσε.

 

Πολύ ωραία τα είπες. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές και για τα υπέρ και για τα κατά. Αν και γνωρίζω μόνο τη μια πλευρά

Να προσθέσω στα αρνητικά ότι έχω να κοιμηθώ μπρούμυτα από όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και φοράω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια ρούχα για να υπάρχει ευκολία με το θηλασμό. Είδα τις προάλλες ένα φόρεμα τέλειο αλλά δεν το πήρα γιατί δεν θα το φόραγα φέτος και θα ήταν κρίμα. (Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό πάει στα θετικά μιας και "γλίτωσα" 30 ευρώ έτσι).

Στα θετικά θα προσθέσω και το οικονομικό. Γλιτώνεις πολλά χρήματα από τα γάλατα.

Συνήθως οι συζητήσεις για το αν είσαι καλή μάνα ή όχι στρέφεται γύρω από το τι δίνεις στο παιδί σου να φάει και που το κοιμίζεις. Δε λέω ότι δεν είναι σημαντικά αλλά μήπως να ασχοληθούμε καλύτερα με το τι είδους ανθρώπους θα μεγαλώσουμε; Κι αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το φαγητό ούτε με τον ύπνο...

  • Μου αρέσει 9

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Δεν ξέρω αν τα εχω καταλαβει λάθος,αλλά εγώ κατάλαβα ότι άσχετα με το έμβρυο και ο γυναικειος οργανισμος δοκιμαζεται περισσοτερο στην εγκυμοσύνη όσο μεγαλωνει η γυναίκα.

Η πιθανότητα για παθήσεις οπως προεκλαμψία,διαβήτη κι άλλες πολλές αυξάνεται κατακόρυφα.

Ναι στατιστικα ειναι πιο δυσκολη η κυηση σε μεγαλη ηλικια. Αλλα παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες , η προηγουμενη κατασταση της εγκυου, η διδυμη κυηση κλπ.Παρ ολα αυτα εδω στο φορουμ οι πιο πολλες εγκυουλες ανω των 40 ειχαν πολυ καλη εγκυμοσυνη.

Οσον αφορα ομως την εμφυτευση, αν οι εξετασεις ειναι καλες η μητρα μια χαρα ανταποκρινεται. γι αυτο βλεπουμε πολλες γυναικες με δανεικα κ πιανουν με την πρωτη. Επισης σε χωρες οπως η Ινδια μενουν εγκυες γυναικες 70 ετων με ξενα ωαρια. Ο χρονος ειναι αμειλικτος στα ωαρια, στη μητρα ειναι πιο ευγενικος

Just now, Dennouli είπε:

Γεια σας κορίτσια 

Ειμαι 43 χρόνων και μπαίνω σε διαδικασία εξωσωματικής με δανεικά ωάρια, μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες με δικά μου. 
Είναι η ήταν  καμία σε διαδικασία εξωσωματικής με δανεικά ωάρια ώστε να μου πει την εμπειρία της; 

Καλημερα! Ημουν κι εγω σε ivf με ξενα ωαρια. Πετυχα με την τριτη φορα -την πρωτη ειχα εξωμητριο κ τη δευτερη αρνητικο. Τωρα εχω ενα μωρακι που ειναι 1 μηνος.

Βρηκανε τη δοτρια με την ιδια ομαδα αιματος, 29 ετων εγινε η γονιμοποιηση, τα καταψυξαμε τα εμβρυα κ οταν μας βολευε τα βαζαμε στη μητρα. εγω πετυχα σε γνωστο κεντρο στη Θεσσαλονικη. Καλη επιτυχια σου ευχομαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Αχ... Δεν το ήξερα αυτό για το μασάζ...Είναι αργά να το ζητήσω αναδρομικά;;;

Συμβαίνει όντως να κοιμούνται σερί. Άσχετα με το θηλασμό ή το μπουκάλι.αν και νομίζω ότι όσα θηλάζουν ξυπνάνε πιο εύκολα μιας και το μητρικό είναι πιο εύπεπτο. Εγώ μάλλον στις άτυχες είμαι... Μόνο γύρω στους 3 με 6 μήνες μου έκανε κάτι 7ωρα σερί. Μετά τέλος.

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάποια ενημερωμένη και αποφασισμένη.

Κι εμένα ο γιατρός πριν με ράψει καλά καλά μου είπε "δε θα θηλάσεις." Κι όταν ρώτησα έντρομη γιατί μου είπε "Να ξεκουραστείς". Και από το μαιευτήριο καμία βοήθεια. Έψαχνα μόνη μου βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να κάνω μασάζ να κατέβει το γάλα πιο γρήγορα γιατί το θήλαστρο δε δίνει το ίδιο ερέθισμα στο στήθος με το μωρό. Δεν θέλανε να δώσουν το πρωτόγαλα στη μικρή που ήταν στη μονάδα κι ούτε με άφηναν να τη βάλω στο στήθος στην αρχή. Οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν λανθασμένες. (2 φορές τη μέρα να τη βάζω από 2 λεπτά σε κάθε στήθος). Αν δεν ήξερα και δεν είχα ενημερωθεί μόνη μου δεν θα είχα θηλάσει. Κι αν δεν ήμουν αποφασισμένη δεν θα ξεπερνούσα τις αρχικές δυσκολίες θεωρώ.

Ευτυχώς έφτασα τον στόχο μου που ήταν ο χρόνος (ή τέλος πάντων απέχω 2 εβδομάδες...) κι είμαι πολύ χαρούμενη. Τώρα δεν ξέρω για πόσο θα συνεχίσω. Θα δείξει. Σκέφτομαι και τις οδηγίες του ΠΟΥ που συστήνουν ως τα 2 έτη. Ίσως μειώσουμε σταδιακα ως τότε. Θα δείξει.

Αυτό που η μία οικογένεια θεωρεί ότι είναι άχρηστο, υπάρχει μια άλλη που το θεωρεί ως το πιο χρήσιμο πράγμα που πήρε.. Δυστυχώς δεν ξέρουμε από πριν τι να πάρουμε. Άλλοι με το λίκνο βρήκαν την υγεία τους (ξέρω περίπτωση που το χρησιμοποίησε μέχρι 9 μηνών) κι άλλοι κάνουν συγκοίμιση και χάρισαν ανέγγιχτα λικνα, κούνιες κ καλαθούνες. Αλλά μωρά περνάνε ώρες ατελείωτες στο ρηλαξ κι άλλα κάθονται με το ζόρι 10 λεπτά (όπως η δική μου). Το καλύτερο είναι να έχουμε γνωστους, φιλους, συγγενείς κλπ να μας τα δώσουν για να τα δοκιμάσουμε. Τέλος πάντων να μην δώσουμε 2 περιουσίες σε μωρουδιακά. Γιατί τη 1 δεν τη γλιτώνουμε συνήθως.

Τα απαραίτητα είναι: κάτι να κοιμάται, κάτι για να βρίσκεται μέσα στη μέρα, κάτι να ντύνεται, κάτι να τρωει, κάτι να μεταφέρεται, κάπου να το αλλάζεις και να το πλένεις, και πάνες...

Τώρα το τι θα ταιριάξει σε μια οικογένεια...

Μπορεί εγώ να βάζω πλυντήριο 2 φορές την εβδομάδα κι η άλλη κάθε μέρα. Δεν χρειαζόμαστε τα ίδια ρουχα. Μια μπορεί να  βολεύεται να αλλάζει στο κρεβάτι και άλλη να έχει τη μέση της και να θέλει έπιπλο αλλαξιερα. Άλλος κάνει συγκοίμιση κι άλλος θέλει να είναι το μωρό στην κούνια.

Άλλες επιλέγουν θηλασμό κι άλλες βρεφικό γάλα σε σκόνη. Άλλες αποστειρωνουν σε κατσαρόλα κι άλλες χρειάζονται αποστειρωτή. 

Άλλες ορκίζονται στο μάρσιπο κι άλλες δε θέλουν ούτε να τον βλέπουν. (η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως όσες δεν τον βολεύτηκαν δεν είχαν εργονομικό)

Οι πάνες μπορεί να είναι υφασμάτινες, μπορεί και μιας χρήσης.

Και για αργότερα παίρνεις παιχνίδια και παίζουν με τα τάπερ...

Γενικά καλό είναι να υπάρχει ένας μπούσουλας κι από εκεί και πέρα όλοι κι όλες το βρήκαμε στην πορεία...

Κι αυτό που μου έλεγαν και ισχύει..

Τα μαγαζιά δεν κλείνουν μόλις γεννήσεις... Μπορείς να πάρεις πράγματα και μετά!

Αν και δεν είναι εύκολο να βγεις ούτε στα τέλη της εγκυμοσύνης, ούτε τις πρώτες μέρες με το μωρό, ευτυχώς ζούμε σε εποχή που οι ονλαιν αγορές είναι στα φόρτε τους!

Πολύ ωραία τα είπες. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές και για τα υπέρ και για τα κατά. Αν και γνωρίζω μόνο τη μια πλευρά

Να προσθέσω στα αρνητικά ότι έχω να κοιμηθώ μπρούμυτα από όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και φοράω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια ρούχα για να υπάρχει ευκολία με το θηλασμό. Είδα τις προάλλες ένα φόρεμα τέλειο αλλά δεν το πήρα γιατί δεν θα το φόραγα φέτος και θα ήταν κρίμα. (Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό πάει στα θετικά μιας και "γλίτωσα" 30 ευρώ έτσι).

Στα θετικά θα προσθέσω και το οικονομικό. Γλιτώνεις πολλά χρήματα από τα γάλατα.

Συνήθως οι συζητήσεις για το αν είσαι καλή μάνα ή όχι στρέφεται γύρω από το τι δίνεις στο παιδί σου να φάει και που το κοιμίζεις. Δε λέω ότι δεν είναι σημαντικά αλλά μήπως να ασχοληθούμε καλύτερα με το τι είδους ανθρώπους θα μεγαλώσουμε; Κι αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το φαγητό ούτε με τον ύπνο...

Αυτο με το τι μανα εισαι επειδη θα θηλασεις η οχι, θα κανεις συνγκοιμηση η οχι, θα γυρισεις στη δουλειά η οχι, θα ταΐζεις βιολογικα η οχι, μου καθεται στο λαιμο.. Η καθε μια επιλέγει οτι θεωρει καλυτερο. Αρκει να χεις παιδιά, καθαρα, ταισμενα και ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ. Αυτο εμενα μου δειχνει αν εισαι σωστος γονιος. Ισχύει επισης το κομμάτι, οτι κανει σε εμενα δεν κάνει απαραίτητα στους αλλους. Κανεις απλα τα κουμαντα σου κ εχεις μπουσουλα στο περιπου. Γιατι μπορει το πρωτο σου παιδι πχ να μπει στο παρκο ενω το δευτερο ποτε. Απλα προσευχεσαι να βγουν ιδια χουγια!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mareva είπε:

Αυτο με το τι μανα εισαι επειδη θα θηλασεις η οχι, θα κανεις συνγκοιμηση η οχι, θα γυρισεις στη δουλειά η οχι, θα ταΐζεις βιολογικα η οχι, μου καθεται στο λαιμο.. Η καθε μια επιλέγει οτι θεωρει καλυτερο. Αρκει να χεις παιδιά, καθαρα, ταισμενα και ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ. Αυτο εμενα μου δειχνει αν εισαι σωστος γονιος. Ισχύει επισης το κομμάτι, οτι κανει σε εμενα δεν κάνει απαραίτητα στους αλλους. Κανεις απλα τα κουμαντα σου κ εχεις μπουσουλα στο περιπου. Γιατι μπορει το πρωτο σου παιδι πχ να μπει στο παρκο ενω το δευτερο ποτε. Απλα προσευχεσαι να βγουν ιδια χουγια!!! 

Ετσι ακριβως! Εγω ειχα ενοχες που δεν θηλασα, αλλα σκεφτομαι οτι επειδη ειμαι πιο ξεκουραστη , ειναι καλο που η μαμα της ειναι ηρεμη , ξεκουραστη και οποτε αυτο βγαινει κ στο μωρο. Τουλαχιστον αυτη η σκεψη με ηρεμει κ διωχνει τις ενοχες μου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH είπε:

Ετσι ακριβως! Εγω ειχα ενοχες που δεν θηλασα, αλλα σκεφτομαι οτι επειδη ειμαι πιο ξεκουραστη , ειναι καλο που η μαμα της ειναι ηρεμη , ξεκουραστη και οποτε αυτο βγαινει κ στο μωρο. Τουλαχιστον αυτη η σκεψη με ηρεμει κ διωχνει τις ενοχες μου

Σιγα μην εχεις ενοχες! Κ γω δλδ που τρεχα σαν την τρελη, κ θήλαζα κ δουλευα απο τις 8 ημερες του μωρου τι καταφερα περαν την επιλοχειο δλδ; αντε πηρε κ μητρικο 4,5 μηνες. Οκ. Σιγα μη γινει ευζωνας απο αυτο!!! Χα χα χα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH είπε:

Ετσι ακριβως! Εγω ειχα ενοχες που δεν θηλασα, αλλα σκεφτομαι οτι επειδη ειμαι πιο ξεκουραστη , ειναι καλο που η μαμα της ειναι ηρεμη , ξεκουραστη και οποτε αυτο βγαινει κ στο μωρο. Τουλαχιστον αυτη η σκεψη με ηρεμει κ διωχνει τις ενοχες μου

Αυτό είναι το πρώτο και το κυριότερο.Και μετά η σωστή ενημέρωση και βοήθεια που δεν την έχουμε...Προσωπικά ένιωσα τις ίδιες τύψεις στον 8 κ έκλαιγα τρέλα παρόλο που ο λόγος διακοπής ήταν ιατρικός.Σε αυτό φυσικά εφταιγε ο χαρακτήρας μου όχι αυτή καθ' αυτή η διαδικασία.

Τι κάνει η μπουμπου σου;

Μαίρη ριλαξ εγώ είχα αυτό από μηδέν μηνών( που είχε ειδικό στρώμα μέσα σαν φωλιτσα αλλά μου είπε μετά τον 2 μήνα να τη βάζω και το πολύ συνολικά 3 ώρες τη μέρα.Ομολογω ότι την έβαζα νύχτα γιατί ήταν το μόνο μέρος που κοιμόταν σερί ένα δώρο τριωρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Σιγα μην εχεις ενοχες! Κ γω δλδ που τρεχα σαν την τρελη, κ θήλαζα κ δουλευα απο τις 8 ημερες του μωρου τι καταφερα περαν την επιλοχειο δλδ; αντε πηρε κ μητρικο 4,5 μηνες. Οκ. Σιγα μη γινει ευζωνας απο αυτο!!! Χα χα χα! 

 

Just now, Mareva είπε:

Σιγα μην εχεις ενοχες! Κ γω δλδ που τρεχα σαν την τρελη, κ θήλαζα κ δουλευα απο τις 8 ημερες του μωρου τι καταφερα περαν την επιλοχειο δλδ; αντε πηρε κ μητρικο 4,5 μηνες. Οκ. Σιγα μη γινει ευζωνας απο αυτο!!! Χα χα χα! 

M ειχαν πιασει ενοχες στην κλινικη. Οταν οι αλλες επαιρναν τα μωρα κ τα θηλαζαν, εγω το εδινα κ το ταιζαν τα κοριτσια στο παιδιατρικο τμημα. Νομιζω θα ενιωθε πολυ μονο του κ απροστατευτο εκει

Just now, island1 είπε:

Αυτό είναι το πρώτο και το κυριότερο.Και μετά η σωστή ενημέρωση και βοήθεια που δεν την έχουμε...Προσωπικά ένιωσα τις ίδιες τύψεις στον 8 κ έκλαιγα τρέλα παρόλο που ο λόγος διακοπής ήταν ιατρικός.Σε αυτό φυσικά εφταιγε ο χαρακτήρας μου όχι αυτή καθ' αυτή η διαδικασία.

Τι κάνει η μπουμπου σου;

Μαίρη ριλαξ εγώ είχα αυτό από μηδέν μηνών( που είχε ειδικό στρώμα μέσα σαν φωλιτσα αλλά μου είπε μετά τον 2 μήνα να τη βάζω και το πολύ συνολικά 3 ώρες τη μέρα.Ομολογω ότι την έβαζα νύχτα γιατί ήταν το μόνο μέρος που κοιμόταν σερί ένα δώρο τριωρο

Η μπουμπου τρωει σαν γουρουνι κοιμαται χεζει κλπ. Τη νυχτα κοιμαται σερι, ειμαι απ τις τυχερες. Το απογευμα γκρινιαζει

Γενικα ενοχες εχουμε παντα με την απουσια θηλασμου, δεν τη γλιτωνουμε χαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH είπε:

Ναι στατιστικα ειναι πιο δυσκολη η κυηση σε μεγαλη ηλικια. Αλλα παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες , η προηγουμενη κατασταση της εγκυου, η διδυμη κυηση κλπ.Παρ ολα αυτα εδω στο φορουμ οι πιο πολλες εγκυουλες ανω των 40 ειχαν πολυ καλη εγκυμοσυνη.

Οσον αφορα ομως την εμφυτευση, αν οι εξετασεις ειναι καλες η μητρα μια χαρα ανταποκρινεται. γι αυτο βλεπουμε πολλες γυναικες με δανεικα κ πιανουν με την πρωτη. Επισης σε χωρες οπως η Ινδια μενουν εγκυες γυναικες 70 ετων με ξενα ωαρια. Ο χρονος ειναι αμειλικτος στα ωαρια, στη μητρα ειναι πιο ευγενικος

Καλημερα! Ημουν κι εγω σε ivf με ξενα ωαρια. Πετυχα με την τριτη φορα -την πρωτη ειχα εξωμητριο κ τη δευτερη αρνητικο. Τωρα εχω ενα μωρακι που ειναι 1 μηνος.

Βρηκανε τη δοτρια με την ιδια ομαδα αιματος, 29 ετων εγινε η γονιμοποιηση, τα καταψυξαμε τα εμβρυα κ οταν μας βολευε τα βαζαμε στη μητρα. εγω πετυχα σε γνωστο κεντρο στη Θεσσαλονικη. Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Ναι,στατιστικά είναι όλα αυτά τα οποία επειδή πλέον πολλές γυναίκες τεκνοποιούν ανω των 40 θα αλλαξουν πιστεύω.

Ανω των 40 μια κυηση θεωρούνταν υψηλού κινδύνου κάποτε,τωρα όμως έχει γινει καθημερινό φαινόμενο.

Δόξα το Θεό κι εγώ ως τώρα εχω πολύ καλή εγκυμοσύνη κι ευχομαι να συνεχιστεί έτσι.

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κουρτσουδια ομορφα,

βρε κοριτσια συγνωμη που πεταγομαι σαν κ@λος αλλα σας διαβαζω για να ενημερωνομαι γενικα επειδη σε λιγοτερο απο μηνα θα κανω την ετ και σκεφτομαι διαφορα η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να μην αγχωνομαι και μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι ειμαι οκ,

αυτα που θελω να ρωτησω μπορει να ειναι βλακειες το ξερω για καποιους αλλα για μενα τριγυρνανε στο κεφαλι μου

οταν μια γυναικα ανω των 40 στα 46 δλδ που ειμαι εγω και τα ωαρια ειναι δοτριας δεν ειναι η εγκυμοσυνη ομαλη? υπαρχει υψηλος κινδυνος? να πω οτι ειμαι στα κιλα μου αθλουμαι και δεν εχω κανενα προβλημα υγειας προς το παρον 

ειμαι μονη μου εδω μονο με τον συζυγο και δεν θα εχω βοηθεια απο κανεναν αν ολα πανε καλα εφοσον ομως μεινω εγκυος υπαρχει καποιο διαστημα που πρεπει  να προσεχω να μην σηκωνω βαρη? το λεω γιατι εχω μια αρκουδιτσα 20 κιλων σαμογιεντ και ειναι 16 ετων και το σπιτι μας εχει καμια 10 σκαλια και την παιρνω αγκαλια να την κατεβασω και να την ανεβασω θα μπορω να το κανω αυτο εφοσον μεινω εγκυος?

ο συζυγος δουλευει και δεν ειναι ολη μερα σπιτι επομενως πρωινα την εχω εγω , θα μου πειτε σιγα την ανησυχια που εχεις, συγγνωμη κοριτσια μου αλλα αυτη η αρκουδιτσα ειναι η πρωτοτοκη μου και η αγαπη μου δεν αλλαζει ουτε θα παραμεληθει 

φιλια πολλα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι την αρκουδίτσα σου και με το καλό να μείνεις έγκυος!

Νομίζω πως γενικά στις εγκύους δεν επιτρέπεται να σηκώνουν βάρη, οπότε ίσως βρείτε μια λύση που δεν περιλαμβάνει το σήκωμα από εσένα. Εγώ ήμουν 33 όταν έμεινα έγκυος και μου επέτρεπε ως 3 με 4 κιλά να σηκώνω. Υπάρχουν γυναίκες που συνεχίζουν και σηκώνουν τα πρωτότοκα χωρίς πρόβλημα αλλά υπάρχει ρίσκο αποκόλλησης. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το πρώτο τρίμηνο αλλά νομίζω σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θέλει προσοχή με τα βάρη.

  • Μου αρέσει 3

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κρισταλενια είπε:

όταν μια γυναικα ανω των 40 στα 46 δλδ που ειμαι εγω και τα ωαρια ειναι δοτριας δεν ειναι η εγκυμοσυνη ομαλη? υπαρχει υψηλος κινδυνος? να πω οτι ειμαι στα κιλα μου αθλουμαι και δεν εχω κανενα προβλημα υγειας προς το παρον 

ειμαι μονη μου εδω μονο με τον συζυγο και δεν θα εχω βοηθεια απο κανεναν αν ολα πανε καλα εφοσον ομως μεινω εγκυος υπαρχει καποιο διαστημα που πρεπει  να προσεχω να μην σηκωνω βαρη? το λεω γιατι εχω μια αρκουδιτσα 20 κιλων σαμογιεντ και ειναι 16 ετων και το σπιτι μας εχει καμια 10 σκαλια και την παιρνω αγκαλια να την κατεβασω και να την ανεβασω θα μπορω να το κανω αυτο εφοσον μεινω εγκυος?

ο συζυγος δουλευει και δεν ειναι ολη μερα σπιτι επομενως πρωινα την εχω εγω , θα μου πειτε σιγα την ανησυχια που εχεις, συγγνωμη κοριτσια μου αλλα αυτη η αρκουδιτσα ειναι η πρωτοτοκη μου και η αγαπη μου δεν αλλαζει ουτε θα παραμεληθεί

Με το καλό να κάνεις την εμβρυομεταφορά, να είναι η τυχερή σου και να έρθει το παιδάκι σου!

Οι εγκυμοσύνες των γυναικών πάνω από τα 40 (κι όσο τα 40 προχωράνε ακόμα περισσότερο) είναι όντως υψηλού κινδύνου. Με την έννοια ότι το σώμα της γυναίκας "κανονικά" είναι προγραμματισμένο για να εγκυμονεί σε μικρότερες ηλικίες. Οι στατιστικές δείχνουν ότι αυτές οι εγκυμοσύνες έχουν αυξημένο κίνδυνο διαφόρων καταστάσεων (διαβήτης κύησης, προεκλαμψία, αποβολές κλπ. κλπ.)

ΑΛΛΑ

1.Η ιατρική έχει κάνει άλματα και σ' αυτόν τον τομέα. Παλιά μια γυναίκα που ανέπτυσε διαβήτη κύησης δεν είχε τρόπο να το αντιμετωπίσει. Καλά καλά δεν ξέρανε ότι αυτό πρέπει (αν μη τι άλλο) να οδηγήσει σε συγκεκριμένη δίαιτα. Το ίδιο και με την προεκλαμψία. Το αποτέλεσμα πολλές φορές ήταν μοιραίο για γυναίκα και παιδί. Πλέον ο διαβήτης κύησης έχει μια μπανάλ διάγνωση και μια μπανάλ αντιμετώπιση και η προεκλαμψία (έχω δύο κοντινά μου παραδείγματα) ενώ στο παρελθόν ισοδυναμούσε με θανατική καταδίκη, πλέον διαγιγνώσκεται έγκαιρα κι αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή, ενδεχομένως νοσηλεία και σίγουρα προγραμματισμένη καισαρική όταν το παιδί φθάσει σε καλό βαθμό ανάπτυξης.

 

2.Οι στατιστικές είναι στατιστικές. Η δική σου εγκυμοσύνη μοναδική. Αν έχεις μάλιστα παράγοντες θετικούς με το μέρος σου (όπως βάρος, τρόπος ζωής μέχρι τώρα, μη ύπαρξη άλλων επιβαρυντικών καταστάσεων και νοσημάτων) δεν έχεις κανέναν λόγο να μην αισιοδοξείς ότι μια χαρά θα πας. Εγώ πάντως στα 42 μου είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη. Έκανα τα πάντα μέχρι τελευταία στιγμή και ο μικρός ήρθε όχι απλώς τελειόμηνος αλλά ξεπερνώντας κατά πέντε μέρες την ΠΗΤ μου. Εννοείται βέβαια ότι εξεταζόμουν σχολαστικά για τα πάντα.

 

3.Οι δικές μας εγκυμοσύνες ονομάζονται πολύτιμες όχι μόνο επειδή ήρθαν με κόπο, επιμονή και τελικά εύνοια της τύχης αλλά και γιατί, κακά τα ψέματα, αν κάτι πάει στραβά, δεν είναι εύκολο να επαναληφθούν. Συνεπώς, ανεξαρτήτως στατιστικών, η προσοχή πρέπει να είναι διπλή γιατί δεν ήμασταν/είμαστε 30 χρονών να πούμε "οκ, έγινε, κρίμα, πάμε πάλι του χρόνου να ξαναπροσπαθήσουμε")

 

Τώρα για την αρκουδίτσα σου, χωρίς να έχω αντίστοιχη εμπειρία, μάλλον καλό θα ήταν να μην την σηκώνεις όσο είσαι έγκυος. Ιδίως το πρώτο τρίμηνο η συμβουλή να μην σηκώνουν βάρη οι έγκυες δίνεται και σε εικοσάρες. Ίσως να επεξεργαζόσαστε μια εναλλακτική λύση; Π.χ. φροντίδα του ζώου αποκλειστικά στον χώρο του ισογείου;  Ένας άνθρωπος που να έρχεται και να σ' απαλλάσσει από μέρος της φροντίδας της;

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, wannabe said:

Με το καλό να κάνεις την εμβρυομεταφορά, να είναι η τυχερή σου και να έρθει το παιδάκι σου!

Οι εγκυμοσύνες των γυναικών πάνω από τα 40 (κι όσο τα 40 προχωράνε ακόμα περισσότερο) είναι όντως υψηλού κινδύνου. Με την έννοια ότι το σώμα της γυναίκας "κανονικά" είναι προγραμματισμένο για να εγκυμονεί σε μικρότερες ηλικίες. Οι στατιστικές δείχνουν ότι αυτές οι εγκυμοσύνες έχουν αυξημένο κίνδυνο διαφόρων καταστάσεων (διαβήτης κύησης, προεκλαμψία, αποβολές κλπ. κλπ.)

ΑΛΛΑ

1.Η ιατρική έχει κάνει άλματα και σ' αυτόν τον τομέα. Παλιά μια γυναίκα που ανέπτυσε διαβήτη κύησης δεν είχε τρόπο να το αντιμετωπίσει. Καλά καλά δεν ξέρανε ότι αυτό πρέπει (αν μη τι άλλο) να οδηγήσει σε συγκεκριμένη δίαιτα. Το ίδιο και με την προεκλαμψία. Το αποτέλεσμα πολλές φορές ήταν μοιραίο για γυναίκα και παιδί. Πλέον ο διαβήτης κύησης έχει μια μπανάλ διάγνωση και μια μπανάλ αντιμετώπιση και η προεκλαμψία (έχω δύο κοντινά μου παραδείγματα) ενώ στο παρελθόν ισοδυναμούσε με θανατική καταδίκη, πλέον διαγιγνώσκεται έγκαιρα κι αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή, ενδεχομένως νοσηλεία και σίγουρα προγραμματισμένη καισαρική όταν το παιδί φθάσει σε καλό βαθμό ανάπτυξης.

 

2.Οι στατιστικές είναι στατιστικές. Η δική σου εγκυμοσύνη μοναδική. Αν έχεις μάλιστα παράγοντες θετικούς με το μέρος σου (όπως βάρος, τρόπος ζωής μέχρι τώρα, μη ύπαρξη άλλων επιβαρυντικών καταστάσεων και νοσημάτων) δεν έχεις κανέναν λόγο να μην αισιοδοξείς ότι μια χαρά θα πας. Εγώ πάντως στα 42 μου είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη. Έκανα τα πάντα μέχρι τελευταία στιγμή και ο μικρός ήρθε όχι απλώς τελειόμηνος αλλά ξεπερνώντας κατά πέντε μέρες την ΠΗΤ μου. Εννοείται βέβαια ότι εξεταζόμουν σχολαστικά για τα πάντα.

 

3.Οι δικές μας εγκυμοσύνες ονομάζονται πολύτιμες όχι μόνο επειδή ήρθαν με κόπο, επιμονή και τελικά εύνοια της τύχης αλλά και γιατί, κακά τα ψέματα, αν κάτι πάει στραβά, δεν είναι εύκολο να επαναληφθούν. Συνεπώς, ανεξαρτήτως στατιστικών, η προσοχή πρέπει να είναι διπλή γιατί δεν ήμασταν/είμαστε 30 χρονών να πούμε "οκ, έγινε, κρίμα, πάμε πάλι του χρόνου να ξαναπροσπαθήσουμε")

 

Τώρα για την αρκουδίτσα σου, χωρίς να έχω αντίστοιχη εμπειρία, μάλλον καλό θα ήταν να μην την σηκώνεις όσο είσαι έγκυος. Ιδίως το πρώτο τρίμηνο η συμβουλή να μην σηκώνουν βάρη οι έγκυες δίνεται και σε εικοσάρες. Ίσως να επεξεργαζόσαστε μια εναλλακτική λύση; Π.χ. φροντίδα του ζώου αποκλειστικά στον χώρο του ισογείου;  Ένας άνθρωπος που να έρχεται και να σ' απαλλάσσει από μέρος της φροντίδας της;

σε ευχαριστω πολυ κοριτσαρα για το λεπτομερη μυνημα σου, το σπιτι δυστυχως που κατοικουμε ειναι στον πρωτο οροφο , μαλλον θα πρεπει να βρεθει λυση με ατομο να ερχεται για φροντιδα αλλα εδω αμερικη τα πραγματα ειναι πανακριβα και σιγουρα η αμοιβη μεγαλη για τετοιου ειδους υπηρεσιες θα δουμε τι να πωκαι παλι σε ευχαριστω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κρισταλενια είπε:

Καλημερα κουρτσουδια ομορφα,

βρε κοριτσια συγνωμη που πεταγομαι σαν κ@λος αλλα σας διαβαζω για να ενημερωνομαι γενικα επειδη σε λιγοτερο απο μηνα θα κανω την ετ και σκεφτομαι διαφορα η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να μην αγχωνομαι και μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι ειμαι οκ,

αυτα που θελω να ρωτησω μπορει να ειναι βλακειες το ξερω για καποιους αλλα για μενα τριγυρνανε στο κεφαλι μου

οταν μια γυναικα ανω των 40 στα 46 δλδ που ειμαι εγω και τα ωαρια ειναι δοτριας δεν ειναι η εγκυμοσυνη ομαλη? υπαρχει υψηλος κινδυνος? να πω οτι ειμαι στα κιλα μου αθλουμαι και δεν εχω κανενα προβλημα υγειας προς το παρον 

ειμαι μονη μου εδω μονο με τον συζυγο και δεν θα εχω βοηθεια απο κανεναν αν ολα πανε καλα εφοσον ομως μεινω εγκυος υπαρχει καποιο διαστημα που πρεπει  να προσεχω να μην σηκωνω βαρη? το λεω γιατι εχω μια αρκουδιτσα 20 κιλων σαμογιεντ και ειναι 16 ετων και το σπιτι μας εχει καμια 10 σκαλια και την παιρνω αγκαλια να την κατεβασω και να την ανεβασω θα μπορω να το κανω αυτο εφοσον μεινω εγκυος?

ο συζυγος δουλευει και δεν ειναι ολη μερα σπιτι επομενως πρωινα την εχω εγω , θα μου πειτε σιγα την ανησυχια που εχεις, συγγνωμη κοριτσια μου αλλα αυτη η αρκουδιτσα ειναι η πρωτοτοκη μου και η αγαπη μου δεν αλλαζει ουτε θα παραμεληθει 

φιλια πολλα 

Στα έγραψαν τελεια η @Clue Kai @wannabe κι εμένα έως 4 κιλά ηταν η οδηγία που μου εδωσε ο γιατρος στην αρχη. Και δεν εχω ξανά ρωτήσει, γιατι δεν προέκυψε και λόγος να ρωτήσω. Νομιζω ουτε τα 4 σηκώνω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...