Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Χαμογέλα είπε:

Καλημερα! Εμένα παντως που σε αλλον γιατρο εκανα τελειως φυσικο χωρις τπτ πριν την ετ, ουτε ovitrelle, ο σφακ. μου ειπε οτι τον εκαψα τον κυκλο κ αυτος δε θα προχωρουσε σε ετ χωρις υποστηριξη στις ορμονες. Προτιμαει δηλ. ξεκαθαρα ακομα κ στο φυσικο ovitrelle, cyclacur κ utro

Καλημέρα.Προγεστερονη δίνει πάντα νομίζω. Δεν ακούσει περίπτωση εδώ μέσα να μην έχει δώσει.. Και λογικό μου φαίνεται.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, anoulious είπε:

Καλημέρα.Προγεστερονη δίνει πάντα νομίζω. Δεν ακούσει περίπτωση εδώ μέσα να μην έχει δώσει.. Και λογικό μου φαίνεται.. 

Ναι αυτο λεω, κ μου ειπε κ cyclacur. Δεν ξερω αν στα cyclacur ειναι πιο διαλλακτικος, εμενα παντως μου ειπε οτι θα μου εδινε κ οτι με 40 e2 που ειχα σε εντελως φυσικο δε θα μου εκανε ετ. :???:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Giova2015 said:

Κορίτσια καλησπέρα. Βλέπω ησυχία και αποφάσισα να ζητήσω τη γνώμη σας. Τη δική μου ιστορία την έχω ξαναγράψει. Έχω περάσει το δρόμο της εξωσωματικής αλλά όχι της δωρεάς. Τα τελευταία χρόνια έχει μπει σε διαδικασία εξωσωματικής και μία καλή μου φίλη. Το θέμα είναι ότι παρόλο που είναι με το σύντροφό της πολλά χρόνια μαζί άργησαν να ξεκινήσουν προσπάθειες θεωρώντας ότι έχουν αρκετό χρόνο με αποτέλεσμα να είναι τώρα η κοπέλα 44 κλεισμένα. Οι γιατροί της έχουν μιλήσει για τις μικρές πιθανότητες επιτυχίας αλλά εκείνη θέλει να εξαντλήσει κάθε ευκαιρία. Μου μιλάει πολύ για το θέμα και τη βλέπω ότι έχει μεγάλη ανάγκη από ενθάρρυνση. Προσπαθώ είναι η αλήθεια αλλά αισθάνομαι ότι την κοροϊδεύω αφού δεν πιστεύω ότι μπορεί να πετύχει. Εσείς που έχετε περάσει αυτή τη φάση πώς πιστεύετε ότι πρέπει να την αντιμετωπίζω;

 

Νομίζω οτι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι δίπλα της, να τη στηρίζεις και να την ενθαρρύνεις σε ο,τι απόφαση παρει εκείνη. Κι εγώ βρέθηκα στη θέση σου και προέτρεψα τη φιλη μου να ανοίξει κουβέντα με το γιατρό της. Καλύτερα καποια πράγματα να τα λενε οι επαγγελματίες παρά οι φίλοι. Οι φίλοι έρχονται μετά για να στηρίξουν κ να συμπαρασταθούν στις αποφάσεις που παίρνει το ζευγάρι. Μπορεί ψυχολογικά να μην είναι έτοιμη για δωρεά κ νομίζω οτι η καθε κοπέλα που  ξερει όλα τα δεδομένα παίρνει την αποφάσή της στο χρονο που μπορεί, που είναι έτοιμη και όχι βασει των αντικειμενικών ποσοστών κ δεδομενων 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Giova2015 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Βλέπω ησυχία και αποφάσισα να ζητήσω τη γνώμη σας. Τη δική μου ιστορία την έχω ξαναγράψει. Έχω περάσει το δρόμο της εξωσωματικής αλλά όχι της δωρεάς. Τα τελευταία χρόνια έχει μπει σε διαδικασία εξωσωματικής και μία καλή μου φίλη. Το θέμα είναι ότι παρόλο που είναι με το σύντροφό της πολλά χρόνια μαζί άργησαν να ξεκινήσουν προσπάθειες θεωρώντας ότι έχουν αρκετό χρόνο με αποτέλεσμα να είναι τώρα η κοπέλα 44 κλεισμένα. Οι γιατροί της έχουν μιλήσει για τις μικρές πιθανότητες επιτυχίας αλλά εκείνη θέλει να εξαντλήσει κάθε ευκαιρία. Μου μιλάει πολύ για το θέμα και τη βλέπω ότι έχει μεγάλη ανάγκη από ενθάρρυνση. Προσπαθώ είναι η αλήθεια αλλά αισθάνομαι ότι την κοροϊδεύω αφού δεν πιστεύω ότι μπορεί να πετύχει. Εσείς που έχετε περάσει αυτή τη φάση πώς πιστεύετε ότι πρέπει να την αντιμετωπίζω;

 

Καλησπέρα! Επειδή απ ότι θυμαμαι εισαι κι εσυ γιατρός, καλό είναι να της πεις την αλήθεια κ να της παραθέσεις μελέτες κ ιατρικές απόψεις τεκμηριωμένες. Από και και πέρα είναι δίκη της απόφαση

2 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια σε αυτο το θεμα....Συνηθως που και που γραφω στο καφε.

Διαβαζοντας σας μου δωσατε πολυ δυναμη και με βοηθησατε να παρω πιο γρηγορα την αποφαση να προχωρησω σε δωρεα και εγω.

Η ηλικια μου ειναι βεβαια μικρη 38,αλλα με τρεις αποτυχημενες εξωσωματικες,ενδομητριωση σε μεγαλο βαθμο,ορμονες χαλια και AMH,και αφαιρεση και τις δυο σαλπιγγες λογω υδροσαλπιγγων.....αποφασισαμε με τον αντρα μου να προχωρησω σε δωρεα.

Ραντεβου εχω τελος του μηνα με το κεντρο για να μου μιλησουν για ολη την διαδικασια....

θα θελα να μου πειτε τι να προσεξω,τι να ζητησω?

φοβαμαι οτι ισως δεν τα καταφερω ουτε και με αυτον τον τροπο,με ποιανει πολλες φορες η απογοητευση.....

Σας ευχαριστω ολες και αντλω πολυ δυναμη για αυτο που εχετε κανει και αλλες που τα εχουν καταφερει.....

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! 

Σημαντικη πληροφορία για να προχωρήσεις ο μέγιστος κι ο ελάχιστος  αριθμός βλαστοκυστεων . Όχι λίγοτερες από 4 με 5 καλύτερα.,

Φυσικα ξεσκόνισμα σε σπερμα ορμόνες και ενδομήτριο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Καλες συστάσεις γιατρών και συνεργατών , από άλλες κοπέλες. 

Πολυ καλό εμβρυολογικο. Έχει διαφορά εργαστήριο με εργαστήριο, πιστεψε με. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2021 at 2:01 ΠΜ, Giova2015 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Βλέπω ησυχία και αποφάσισα να ζητήσω τη γνώμη σας. Τη δική μου ιστορία την έχω ξαναγράψει. Έχω περάσει το δρόμο της εξωσωματικής αλλά όχι της δωρεάς. Τα τελευταία χρόνια έχει μπει σε διαδικασία εξωσωματικής και μία καλή μου φίλη. Το θέμα είναι ότι παρόλο που είναι με το σύντροφό της πολλά χρόνια μαζί άργησαν να ξεκινήσουν προσπάθειες θεωρώντας ότι έχουν αρκετό χρόνο με αποτέλεσμα να είναι τώρα η κοπέλα 44 κλεισμένα. Οι γιατροί της έχουν μιλήσει για τις μικρές πιθανότητες επιτυχίας αλλά εκείνη θέλει να εξαντλήσει κάθε ευκαιρία. Μου μιλάει πολύ για το θέμα και τη βλέπω ότι έχει μεγάλη ανάγκη από ενθάρρυνση. Προσπαθώ είναι η αλήθεια αλλά αισθάνομαι ότι την κοροϊδεύω αφού δεν πιστεύω ότι μπορεί να πετύχει. Εσείς που έχετε περάσει αυτή τη φάση πώς πιστεύετε ότι πρέπει να την αντιμετωπίζω;

 

Καλησπέρα, Giova,

η ιστορία της φίλης σου είναι ακριβώς σαν την δική μου...κι εμείς αργήσαμε να το πάρουμε απόφαση και μολις πέρσι (42 χρονών) αρχισα να ψάχνομαι. Αποτέλεσμα πάρα πολυ λίγες πιθανότητες να τα καταφέρω με τα ωάρια μου. Όταν μου το είπε ο πρώτος γιατρος, έπεσα από τα σύννεφα και δεν ήθελα να ακούσω για δωρεά ωαρίων. Ήμουν τελείως κάθετη.

Αν άλλαξα γνώμη και τωρα είμαι ήδη σε προετοιμασία ενδομητρίου, περιμένοντας να βρεθεί η δότρια, οφείλεται κατα μεγάλο μέρος στο καφε αυτό που μπόρεσα να διαβάσω τις εμπειρίες άλλων γυναικών και να νίωσω ότι δε ήμουν μόνη σε όλο αυτο που βίωσα και βιώνω.

Επίσης, πριν ανακαλύψω το καφέ εδώ,  κατα τύχη βρήκα μια διδακτορικη διατριβη από το πανεπιστήμιο ψυχολογίας της Θεσ/κης με θέμα: ΤΟ ΒΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ Η ΓΕΝΕΤΙΚΗ
ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΜΗΤΕΡΑΣ-ΕΜΒΡΥΟΥ:
ΜΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

 

Η έρευνα αυτή, με βοήθησε πάρα πολύ στο να αποδεχτώ τη καταστασή μου και να προχωρήσω παρα πέρα. Δίνω το link* κι αν κρίνεις ότι κάποια στιγμή θα μπορουσες να τo δώσεις στην φίλη σου...

 

Παρόλα αυτα, πρέπει να εξομολογηθώ ότι η σκέψη, ότι δεν έκανα κάμία προσπάθεια με τα ωάρια μου και κατευθειαν πήγα με δωρεά (για ψυχολογικούς λόγους, φοβούμενη μια αποτυχία/αποβολή, αλλά και οικονομικούς), με βασανίζει ακόμα και αυτην την ώρα που σου γράφω...

Ισως θα άξιζε η φίλη σου να δοκιμάσει μια φορά και μόνο με τα δικά της; Αν την παίρνει οικονομικά άλλα και το σηκώνει η ψυχολογία της, θα της το πρότεινα μεσα από την καρδιά μου...

Τελευταίο, θα αναφέρω τα λόγια της πρώτης γιατρου που με είδε και εμπιστεύτηκα την κρίση της. Μας είπε, "χάσατε το πρωτο τρένο, μην χάσετε και το δεύτερο (με την δωρεά) και το μετανιώνεις για μια ζωή...ακόμα μπορείται να φτάξετε την οικογένειά σας"

*Δυστυχώς γράφω το link και κατι γινεται και το μηνυμα μου μπαίνει σ απόκρψη. Αν θες να σου στείλω την εργασία αυτή, ίσως να μπορώ με πμ.

 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Δεν είμαι γιατρός αλλά βιολόγος με ειδίκευση στη γενετική. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια στο χώρο του προγεννητικού και προεμφυτευτικού ελέγχου. Αυτός είναι και ένας λόγος που η φίλη μου είναι τόσο ανοιχτή μαζί μου για το θέμα. 
Όπως είπατε η κατάσταση είναι πολύ λεπτή αλλά τη βλέπω να ταλαιπωρείται τόσο που πραγματικά πιστεύω ότι το καλύτερο για εκείνη θα ήταν να προχωρήσει σε δωρεά. 

Chitaneta μου η φίλη μου έχει ήδη κάνει δύο εμβρυομεταφορές με δικά της και τώρα ετοιμάζεται για την τρίτη μαζεύοντας σε φυσικούς κύκλους. Αν μπορέσεις στείλε μου σε πμ το link αλλιώς θα ψάξω κι εγώ να το βρω. 
 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Giova2015 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Δεν είμαι γιατρός αλλά βιολόγος με ειδίκευση στη γενετική. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια στο χώρο του προγεννητικού και προεμφυτευτικού ελέγχου. Αυτός είναι και ένας λόγος που η φίλη μου είναι τόσο ανοιχτή μαζί μου για το θέμα. 
Όπως είπατε η κατάσταση είναι πολύ λεπτή αλλά τη βλέπω να ταλαιπωρείται τόσο που πραγματικά πιστεύω ότι το καλύτερο για εκείνη θα ήταν να προχωρήσει σε δωρεά. 

Chitaneta μου η φίλη μου έχει ήδη κάνει δύο εμβρυομεταφορές με δικά της και τώρα ετοιμάζεται για την τρίτη μαζεύοντας σε φυσικούς κύκλους. Αν μπορέσεις στείλε μου σε πμ το link αλλιώς θα ψάξω κι εγώ να το βρω. 
 

 

κορίτσι μου

προφανώς τη φίλη σου την απασχολει το γεννετικό υλικό και η σχέση που θα έχει με το παιδί, αν θα το αγαπήσει, αν θα είναι δικό της κλπ κλπ κι εσύ ως βιολόγος με εμπειρία μπορείς να τη βοηθήσεις

γνώμη μου, στήριξε τη όσο μπορείς αλλά με διακριτικότητα

προσωπικά, και το γράφω  για όλες τις κοπέλες εδώ, έχοντας περάσει διάφορα στην εγκυμοσύνη μου από τον πέμπτο μήνα, μπορώ να σου πω ότι 100% περνάμε πράγματα στα παιδιά μας, μπορεί όχι τόσο στο γενετικό υλικό(αν και οι γενετιστές που συμβουλεύτηκα εγώ μου μίλησαν για ποσοστό 11-15 % με τα νέα δεδομένα) αλλά συμβάλλουμε στο 100% στην ανάπτυξη τους στο ενδομήτριο μας, ακόμη και στα συναισθήματα τους. Το είχα κάνει στο Πανεπιστήμιο αυτό αλλά μου το επιβεβαίωσε και η ψυχολόγος ότι τα βρέφη,νιώθουν ήδη από τη μήτρα την απόρριψη ή την αποδοχή. Και φυσικά, τα όσα πέρασα και οι γιατροί που είδα.

Γνώμη μου να τη στηρίξεις όσο μπορείς, εκείνη όμως θα αποφασίσει αν το θέλει ή όχι, σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι..

  • Μου αρέσει 10

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

κορίτσι μου

προφανώς τη φίλη σου την απασχολει το γεννετικό υλικό και η σχέση που θα έχει με το παιδί, αν θα το αγαπήσει, αν θα είναι δικό της κλπ κλπ κι εσύ ως βιολόγος με εμπειρία μπορείς να τη βοηθήσεις

γνώμη μου, στήριξε τη όσο μπορείς αλλά με διακριτικότητα

προσωπικά, και το γράφω  για όλες τις κοπέλες εδώ, έχοντας περάσει διάφορα στην εγκυμοσύνη μου από τον πέμπτο μήνα, μπορώ να σου πω ότι 100% περνάμε πράγματα στα παιδιά μας, μπορεί όχι τόσο στο γενετικό υλικό(αν και οι γενετιστές που συμβουλεύτηκα εγώ μου μίλησαν για ποσοστό 11-15 % με τα νέα δεδομένα) αλλά συμβάλλουμε στο 100% στην ανάπτυξη τους στο ενδομήτριο μας, ακόμη και στα συναισθήματα τους. Το είχα κάνει στο Πανεπιστήμιο αυτό αλλά μου το επιβεβαίωσε και η ψυχολόγος ότι τα βρέφη,νιώθουν ήδη από τη μήτρα την απόρριψη ή την αποδοχή. Και φυσικά, τα όσα πέρασα και οι γιατροί που είδα.

Γνώμη μου να τη στηρίξεις όσο μπορείς, εκείνη όμως θα αποφασίσει αν το θέλει ή όχι, σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι..

Κι εγω πιστεύω ότι παίρνουν dna μας. Κι όχι τόσο βάση ερευνών αλλά προσωπικων εμπειριων Αλλιώς πως γίνεται όσες κοπέλες εδώ έχουν παιδάκια να τους μοιάζουν  τόσο. Τυχαίο; 

Μα η δικιά μου έχει ακριβώς τα χρώματα της μάνας μου, δηλ ανοικτά κάστανα μαλλιά   με πράσινα μάτια και κατάλευκη επιδερμίδα. Τυχαίο; Το ότι έχει τα μαγουλακια της και τη μυτη της; Και η μάνα μου δεν έχει τα δικά μου χρώματα για να πεις ότι πήρε τα χρώματα της δοτριας που είναι και τα ίδια με τα δικά μου

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Giova2015 said:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Δεν είμαι γιατρός αλλά βιολόγος με ειδίκευση στη γενετική. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια στο χώρο του προγεννητικού και προεμφυτευτικού ελέγχου. Αυτός είναι και ένας λόγος που η φίλη μου είναι τόσο ανοιχτή μαζί μου για το θέμα. 
Όπως είπατε η κατάσταση είναι πολύ λεπτή αλλά τη βλέπω να ταλαιπωρείται τόσο που πραγματικά πιστεύω ότι το καλύτερο για εκείνη θα ήταν να προχωρήσει σε δωρεά. 

Chitaneta μου η φίλη μου έχει ήδη κάνει δύο εμβρυομεταφορές με δικά της και τώρα ετοιμάζεται για την τρίτη μαζεύοντας σε φυσικούς κύκλους. Αν μπορέσεις στείλε μου σε πμ το link αλλιώς θα ψάξω κι εγώ να το βρω. 
 

 

Καλησπέρα, @Giova2015 αφού είσαι στον χώρο θα με ενδιέφερε να μας πεις από την εμπειρία σου ποιο ειναι το ηλικιακό όριο μεχρι το οποίο αξίζει να προσπαθούμε με δικό μας υλικό, δίχως να ματαιοπονούμε. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Giova2015 said:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Δεν είμαι γιατρός αλλά βιολόγος με ειδίκευση στη γενετική. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια στο χώρο του προγεννητικού και προεμφυτευτικού ελέγχου. Αυτός είναι και ένας λόγος που η φίλη μου είναι τόσο ανοιχτή μαζί μου για το θέμα. 
Όπως είπατε η κατάσταση είναι πολύ λεπτή αλλά τη βλέπω να ταλαιπωρείται τόσο που πραγματικά πιστεύω ότι το καλύτερο για εκείνη θα ήταν να προχωρήσει σε δωρεά. 

Chitaneta μου η φίλη μου έχει ήδη κάνει δύο εμβρυομεταφορές με δικά της και τώρα ετοιμάζεται για την τρίτη μαζεύοντας σε φυσικούς κύκλους. Αν μπορέσεις στείλε μου σε πμ το link αλλιώς θα ψάξω κι εγώ να το βρω. 
 

 

Μια και σε βρήκαμε πες μας τη γνώμη σου αν θες και μπορεις βεβαια για το εμβόλιο κατα του κορονοιου κ τις προσπάθειες εξωσωμ. Διαβασα σε ενα ξενο σαητ οτι το εμβολ της Οξφορδης (η κλασική μεθοδος χορηγησης μικρης ποσοτητας του ιού) ενδεικνυται για οσους προγραμματιζουν εξωσωματική/κυηση. Τα άλλα με παρέμβαση στο R na δεν ειναι σιγουρο αν επηρεαζουν ωαρια κ σπερμα γιατι δεν υπαρχουν κλινικές δοκιμές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, AnnaNa είπε:

Καλησπέρα, @Giova2015 αφού είσαι στον χώρο θα με ενδιέφερε να μας πεις από την εμπειρία σου ποιο ειναι το ηλικιακό όριο μεχρι το οποίο αξίζει να προσπαθούμε με δικό μας υλικό, δίχως να ματαιοπονούμε. 

Κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι ξεχωριστή και πρέπει να εξετάζεται ατομικά. Παρόλα αυτά από την εμπειρία μου και τη βιβλιογραφία θα έκανε μία γενίκευση και θα έλεγα ότι μέχρι τα 42-43 αν υπάρχουν οικονομικά και ψυχικά αποθέματα και μια υγιής εικόνα της γυναίκας αξίζει να το κυνηγήσει κάνεις. Μετά τα 43-44 οι πιθανότητες πέφτουν κάτω από το 5% και στα 45 πλέον είναι σχεδόν μηδέν. Επίσης σημαντικό για μένα είναι η γυναίκα να γνωρίζει τι πιθανότητες έχει και με βάση αυτή την πληροφορία να αποφασίζει. Οι γιατροί έχουν την τάση να μη μιλάνε γι αυτά ξεκάθαρα. 

4 ώρες πρίν, Roda είπε:

Μια και σε βρήκαμε πες μας τη γνώμη σου αν θες και μπορεις βεβαια για το εμβόλιο κατα του κορονοιου κ τις προσπάθειες εξωσωμ. Διαβασα σε ενα ξενο σαητ οτι το εμβολ της Οξφορδης (η κλασική μεθοδος χορηγησης μικρης ποσοτητας του ιού) ενδεικνυται για οσους προγραμματιζουν εξωσωματική/κυηση. Τα άλλα με παρέμβαση στο R na δεν ειναι σιγουρο αν επηρεαζουν ωαρια κ σπερμα γιατι δεν υπαρχουν κλινικές δοκιμές

Γενικά είμαι πολύ υπέρ του εμβολιασμού και θεωρώ ότι τα mRNA εμβόλια είναι στη λογική τους αρκετά ασφαλή! 
Τώρα σε ότι αφορά την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και την εγκυμοσύνη δε γνωρίζω πολλά γιατί δεν το έχω ψάξει. 
Μπορώ να πω μόνο ότι και στη χώρα μας η τάση είναι σε τέτοια θέματα να ακολουθούμε τις οδηγίες τη ESHRE European Society of Human Reproduction. 
https://www.eshre.eu/-/media/sitecore-files/Guidelines/COVID19/COVID-19-vaccination-and-assisted-reproduction_12012021.pdf

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Κι εγω πιστεύω ότι παίρνουν dna μας. Κι όχι τόσο βάση ερευνών αλλά προσωπικων εμπειριων Αλλιώς πως γίνεται όσες κοπέλες εδώ έχουν παιδάκια να τους μοιάζουν  τόσο. Τυχαίο; 

Μα η δικιά μου έχει ακριβώς τα χρώματα της μάνας μου, δηλ ανοικτά κάστανα μαλλιά   με πράσινα μάτια και κατάλευκη επιδερμίδα. Τυχαίο; Το ότι έχει τα μαγουλακια της και τη μυτη της; Και η μάνα μου δεν έχει τα δικά μου χρώματα για να πεις ότι πήρε τα χρώματα της δοτριας που είναι και τα ίδια με τα δικά μου

Μαίρη μου το πιστεύω ακράδαντα κι εγώ αυτο

Και ναι,οχι με βάση έρευνες κλπ αλλά με βάση την εμπειρία μου σε διάφορα θέματα αλλά κ από φίλες που ξέρω πως έχουν προχωρήσει, βλέπω τα μωράκια τους κ πραγματικά αν δε το ήξερα θα έλεγα να καλά Ολόιδιο?? 

Η τράπουλα ανακατεύεται κ η φύση διορθώνει  λάθη σε εισαγωγικά έχω να πω που δε θα έπρεπε να γίνονται. 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα κέντρα καίγονται τοσοοοο πολύ πια να βρίσκουν γυναίκες που μας μοιάζουν, να δώσουν τα ωάρια τους κ να τα παρουμε.

Ένας από τους επιστήμονες που είχα συμβουλευτει το 2017 μου είχε πει ότι από την εμπειρία του, το περιβάλλον της μήτρας επαιζε κ Παιζει πολύ πιο σημαντικό ρόλο από το ίδιο το κύτταρο κ περνώντας τα χρόνια, όλο κ περισσότερο θα αποδεικνύεται αυτό.

 

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Κι εγω πιστεύω ότι παίρνουν dna μας. Κι όχι τόσο βάση ερευνών αλλά προσωπικων εμπειριων Αλλιώς πως γίνεται όσες κοπέλες εδώ έχουν παιδάκια να τους μοιάζουν  τόσο. Τυχαίο; 

Μα η δικιά μου έχει ακριβώς τα χρώματα της μάνας μου, δηλ ανοικτά κάστανα μαλλιά   με πράσινα μάτια και κατάλευκη επιδερμίδα. Τυχαίο; Το ότι έχει τα μαγουλακια της και τη μυτη της; Και η μάνα μου δεν έχει τα δικά μου χρώματα για να πεις ότι πήρε τα χρώματα της δοτριας που είναι και τα ίδια με τα δικά μου

Η ψυχούλα θα είναι πεντάμορφη!

  • Μου αρέσει 5

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

να σας πω ότι αν κάποιος μου έλεγε ότι το πρόβλημα της υπογονιμότητας εντοπίζεται στα ωάρια, θα πήγαινα εχτές να πάρω δωρεά ωαριων και είμαι 35. Το θέμα dna δεν μου λέει τπτ. bullshit! 
δλδ αν κάποιος αύριο μου άφηνε ένα μωρό και μου έλεγε μεγάλωσε το, δεν θα το αγαπούσα σαν δικό μου; Ακόμα περισσότερο μην σαν πω! Τι με ενδιαφέρει το dna? 

διαφωνω κάθετα με την προσέγγιση των  κέντρων εξωσωματικής που αντί να το αντιμετωπίζουν ως κάτι ιερό το θέμα της δωρεάς, γιατί μια άλλη γυναίκα σου δίνει την δυνατότητα/δώρο να κυοφορησεισ Και να γεννήσεις ένα μωρό, κάθονται και κοροϊδεύουν  την ανάγκη. Εγώ το νιώθω σαν κίνηση όπως  την δωρεά οργάνων..

 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Konna! είπε:

Καλημέρα σε όλες!

να σας πω ότι αν κάποιος μου έλεγε ότι το πρόβλημα της υπογονιμότητας εντοπίζεται στα ωάρια, θα πήγαινα εχτές να πάρω δωρεά ωαριων και είμαι 35. Το θέμα dna δεν μου λέει τπτ. bullshit! 
δλδ αν κάποιος αύριο μου άφηνε ένα μωρό και μου έλεγε μεγάλωσε το, δεν θα το αγαπούσα σαν δικό μου; Ακόμα περισσότερο μην σαν πω! Τι με ενδιαφέρει το dna? 

διαφωνω κάθετα με την προσέγγιση των  κέντρων εξωσωματικής που αντί να το αντιμετωπίζουν ως κάτι ιερό το θέμα της δωρεάς, γιατί μια άλλη γυναίκα σου δίνει την δυνατότητα/δώρο να κυοφορησεισ Και να γεννήσεις ένα μωρό, κάθονται και κοροϊδεύουν  την ανάγκη. Εγώ το νιώθω σαν κίνηση όπως  την δωρεά οργάνων..

 

Πολυ ωραιο αυτο που λες! Ετσι ειναι ακριβώς! Και φυσικα το αγαπας, γιατι ειναι δικο σου, μεγαλωσε στην κοιλια σου. Αν ηταν δικο μου το dna δε νομιζω η αγαπη μου να ηταν μεγαλυτερη. Δεν παει παραπανω. Το χουμε τερματισει το κοντερ:)

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...