Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!είναι καλύτερα στο φαγητό η διάρροια κράτησε 2μερες....

Καλημερα!ευτυχως που κρατησε τοσο λιγο,το θεμα αυτο με τα δοντια και τη διαρροια το ειχα στην τριτη κορη.Κυριως οταν εβγαζε μεγαλα δοντια(σκυλοδοντα και τραπεζιτες).Πολλες φορες ειχε παραλληλα και μπουκωμα.Το μονο καλο ηταν οτι το πουλακι μου δε γκρινιαζε.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σε 2μηνες γινόμαστε δύο χρόνων...συνέβη κάτι σήμερα που με αγχωσε πολύ...ήμασταν στο κέντρο βόλτα όταν είδαμε ένα σκυλάκι αδέσποτο..ο μικρός ενθουσιάστηκε φυσικά και τό πλησιασε....εκείνο εκείνη την ώρα τινάχτηκε μωρέ κ δίπλα ήταν ο γιος μου που κατενθουσιασμένος είχε ορθανοιχτο το στόμα του....με έχει φάει το άγχος μη κόλλησε κάτι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή Ανάσταση!!!Τι κάνετε πως ειστε?? Ήθελα να ρωτήσω τις μανουλες που τα παιδάκια τους έβαλαν και τα τελευταία δόντια τους δεύτερους γομφίους αν είδαν κάποια ανησυχία την περίοδο μέχρι να βγουν... ιδιαίτερα στο φαγητό? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 10:54 ΠΜ, Ria@90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Καλή Ανάσταση!!!Τι κάνετε πως ειστε?? Ήθελα να ρωτήσω τις μανουλες που τα παιδάκια τους έβαλαν και τα τελευταία δόντια τους δεύτερους γομφίους αν είδαν κάποια ανησυχία την περίοδο μέχρι να βγουν... ιδιαίτερα στο φαγητό? 

Ουτε εμας εχουν βγει!!! Ειμαστε στα 16 δοντια ακομη. Κανεις δεν μπαινει πια στα Μπεμπακια 2019;;;; 

Πιστευω παντως πως ευκολο να βγουν δεν θα ειναι :(


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2021 at 11:40 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Ουτε εμας εχουν βγει!!! Ειμαστε στα 16 δοντια ακομη. Κανεις δεν μπαινει πια στα Μπεμπακια 2019;;;; 

Πιστευω παντως πως ευκολο να βγουν δεν θα ειναι :(

Ουτε εμεις τ εχουμε βγαλει... κατα τ αλλα τι κανετε;;;απο βδομαδα ξεκιναμε και σταθμο και θα ξαναμπουμε σε σειρα...κοριτσια μιλανε τα δικα σας;ο δικος μου 10 λεξεις λεει κι αυτες μονο εγω τις καταλαβαινω...κατα τ αλλα καταλαβαινει τα παντα

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Ουτε εμεις τ εχουμε βγαλει... κατα τ αλλα τι κανετε;;;απο βδομαδα ξεκιναμε και σταθμο και θα ξαναμπουμε σε σειρα...κοριτσια μιλανε τα δικα σας;ο δικος μου 10 λεξεις λεει κι αυτες μονο εγω τις καταλαβαινω...κατα τ αλλα καταλαβαινει τα παντα

κι εμείς θα πάμε παιδικό!!! Επιτέλους!! Φοβάμαι ότι θα ξαναχρειαστεί προσαρμογή. Είμαστε 2 χρονών παρά λίγες μέρες εμείς. Εσένα πόσο είναι; Κι εμείς με την ομιλία δεν  έχουμε κάνει πρόοδο πιο πολύ με ήχους εκφράζεται παρά με λέξεις. Είναι πολύ επικοινωνιακός όμως μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς τι θέλει να πει οπότε δεν προσπαθεί να πει τη λέξη. ίσως βοηθούσε και το σχολείο σε αυτό. Η παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω ακούσει ότι τα αγοράκια γενικά αργούν πιο πολύ.

Να ρωτήσω, να βγάλουμε πάνα πότε ξεκινάμε προσπάθειες;; Του έχω πάρει ένα γιο-γιο αλλά είμαι σίγουρη  ότι δεν είναι έτοιμος. Η μαμά μου λέει ότι είναι ευκαιρία τώρα που θα είναι καλοκαίρι αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

κι εμείς θα πάμε παιδικό!!! Επιτέλους!! Φοβάμαι ότι θα ξαναχρειαστεί προσαρμογή. Είμαστε 2 χρονών παρά λίγες μέρες εμείς. Εσένα πόσο είναι; Κι εμείς με την ομιλία δεν  έχουμε κάνει πρόοδο πιο πολύ με ήχους εκφράζεται παρά με λέξεις. Είναι πολύ επικοινωνιακός όμως μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς τι θέλει να πει οπότε δεν προσπαθεί να πει τη λέξη. ίσως βοηθούσε και το σχολείο σε αυτό. Η παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω ακούσει ότι τα αγοράκια γενικά αργούν πιο πολύ.

Να ρωτήσω, να βγάλουμε πάνα πότε ξεκινάμε προσπάθειες;; Του έχω πάρει ένα γιο-γιο αλλά είμαι σίγουρη  ότι δεν είναι έτοιμος. Η μαμά μου λέει ότι είναι ευκαιρία τώρα που θα είναι καλοκαίρι αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

Γεια σας κοριτσια.Εμας ο μικρος ειναι 21,5 μηνων.Οσον αφορα το θεμα της ομιλιας λεει οποια λεξη ακουσει,χρησιμοποιει λεξεις για να συννενοηθει οπως μαμα νερο,γαλα,ψωμι,φρυγανια κτλ.Λεει ολων τα ονοματα,Μου λεει τα κακα οταν τα χει κανει γιατι θελει να τον πλυνουμε,μαμα κακα παμε μπανιο.Κανει προτασεις πλεον οταν θελει κατι.Μετραει ως το 10 και τραγουδαει πολλα παιδικα τραγουδακια.Τρωει μονος του με πιρουνι και κουταλι απο 19 μηνων και θελει τη θεση του στο τραπεζι παρακαλω:-D.Ακομα θηλαζει αλλα δε με εχει κουρασει ειναι η αληθεια γιατι πινει πρωι και βραδυ.Πιστευω οτι ειναι προχωρημενος γιατι εχει τις αδερφες του που τον εκπαιδευουν.Ολη μερα του μαθαινουν πραγματα.

Οταν βγαζει δοντια εχει μια σχετικη γκρινια αλλα ειναι λογικο.

Το μονο θεμα μας ειναι οτι βαζει στο ατομα του οτι μικρο αντικειμενο βρει και εχουμε εξαφανισει τα παντα.

Αυτα τα νεα απο μας:).

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

κι εμείς θα πάμε παιδικό!!! Επιτέλους!! Φοβάμαι ότι θα ξαναχρειαστεί προσαρμογή. Είμαστε 2 χρονών παρά λίγες μέρες εμείς. Εσένα πόσο είναι; Κι εμείς με την ομιλία δεν  έχουμε κάνει πρόοδο πιο πολύ με ήχους εκφράζεται παρά με λέξεις. Είναι πολύ επικοινωνιακός όμως μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς τι θέλει να πει οπότε δεν προσπαθεί να πει τη λέξη. ίσως βοηθούσε και το σχολείο σε αυτό. Η παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω ακούσει ότι τα αγοράκια γενικά αργούν πιο πολύ.

Να ρωτήσω, να βγάλουμε πάνα πότε ξεκινάμε προσπάθειες;; Του έχω πάρει ένα γιο-γιο αλλά είμαι σίγουρη  ότι δεν είναι έτοιμος. Η μαμά μου λέει ότι είναι ευκαιρία τώρα που θα είναι καλοκαίρι αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

Τώρα που είναι καλοκαίρι κ είμαστε χωρίς χαλιά όντως είναι ευκαιρία. Κ εγώ θα κάνω την προσπάθεια. Βέβαια επειδή είναι μικρά ακόμα δεν χρειάζεται να σκάσουμε αν δεν τα καταφέρουν. Στην κόρη μου όταν την έκανα εκπαίδευση την πήγαινα τουαλέτα, εννοείται ότι δεν έκανε κ την άφηνα μετά χωρίς πάνα. Τα έκανε πάνω της εννοείται αλλά κατάλαβε πότε έπρεπε να πάει τουαλέτα. 2 μέρες είχαμε συνέχεια ατυχήματα, δεν έκανε στην τουαλέτα αλλά μετά έμαθε. Μετά από 1 εβδομάδα είχαμε πολύ σπάνια ατυχήματα κ έβγαλε κ την βραδινή. Έτσι θα κάνω κ με τον μικρό τώρα. Αν μετά από 1 εβδομάδα βλέπω ότι τα κάνει μόνο στο πάτωμα θα καταλάβω ότι δεν είναι έτοιμος ακόμα κ θα κάνω προσπάθεια αργότερα πάλι. 

 

Όσο για την ομιλία είναι ανάλογα στο παιδί. Η κόρη μου μέχρι 18 μηνών έλεγε μόνο 10 λέξεις κ 1 μήνα πριν τα 2 άρχισε να κάνει προτάσεις με 2 λέξεις. Από εκεί κ πέρα είχαμε τεράστια εξέλιξη. Ο γιος μου απ' την άλλη έλεγε λεξουλες από 1 χρόνων κ λίγο πιο μπροστά. Στους 18 μήνες έλεγε γύρω στις 100 λέξεις όπως τις μετρούσα κ από 20 μηνών κάνει προτάσεις. Τώρα συζητάμε μια χαρά. Αλλά έχω δει κ παιδάκια που στα 2 λένε μετρημένες λεξουλες κ αργότερα λύνεται τελείως η γλώσσα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

κι εμείς θα πάμε παιδικό!!! Επιτέλους!! Φοβάμαι ότι θα ξαναχρειαστεί προσαρμογή. Είμαστε 2 χρονών παρά λίγες μέρες εμείς. Εσένα πόσο είναι; Κι εμείς με την ομιλία δεν  έχουμε κάνει πρόοδο πιο πολύ με ήχους εκφράζεται παρά με λέξεις. Είναι πολύ επικοινωνιακός όμως μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς τι θέλει να πει οπότε δεν προσπαθεί να πει τη λέξη. ίσως βοηθούσε και το σχολείο σε αυτό. Η παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω ακούσει ότι τα αγοράκια γενικά αργούν πιο πολύ.

Να ρωτήσω, να βγάλουμε πάνα πότε ξεκινάμε προσπάθειες;; Του έχω πάρει ένα γιο-γιο αλλά είμαι σίγουρη  ότι δεν είναι έτοιμος. Η μαμά μου λέει ότι είναι ευκαιρία τώρα που θα είναι καλοκαίρι αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

Κι εγω λεω να ξεκινησω το καλοκαιρι με την πανα...θα του παρω ενα γιογιο και βλεπουμε...εμενα μου φαινεται ετοιμος γιατι τον βλεπω οτι τον ενοχλει πολυ η πανα...θα δειξει βεβαια στην πραξη...ειναι 22.5 μηνων...και λεει 10 λεξεις...ενταξει δεν αγχωνομαι γιατι τον βλεπω οτι καταλαβαινει τα παντα...αλλα οκ περιμενω πως και πως...

1 ώρα πρίν, Mar.da είπε:

Γεια σας κοριτσια.Εμας ο μικρος ειναι 21,5 μηνων.Οσον αφορα το θεμα της ομιλιας λεει οποια λεξη ακουσει,χρησιμοποιει λεξεις για να συννενοηθει οπως μαμα νερο,γαλα,ψωμι,φρυγανια κτλ.Λεει ολων τα ονοματα,Μου λεει τα κακα οταν τα χει κανει γιατι θελει να τον πλυνουμε,μαμα κακα παμε μπανιο.Κανει προτασεις πλεον οταν θελει κατι.Μετραει ως το 10 και τραγουδαει πολλα παιδικα τραγουδακια.Τρωει μονος του με πιρουνι και κουταλι απο 19 μηνων και θελει τη θεση του στο τραπεζι παρακαλω:-D.Ακομα θηλαζει αλλα δε με εχει κουρασει ειναι η αληθεια γιατι πινει πρωι και βραδυ.Πιστευω οτι ειναι προχωρημενος γιατι εχει τις αδερφες του που τον εκπαιδευουν.Ολη μερα του μαθαινουν πραγματα.

Οταν βγαζει δοντια εχει μια σχετικη γκρινια αλλα ειναι λογικο.

Το μονο θεμα μας ειναι οτι βαζει στο ατομα του οτι μικρο αντικειμενο βρει και εχουμε εξαφανισει τα παντα.

Αυτα τα νεα απο μας:).

Α κι εμενα ο δικος μου τρωει μονος του...αλλα μεχρι να φαει αυτος μια μπουκια τον εχω ταισει εγω απο διπλα 3 μπουκιες...καλα θα παει 3 ο δικος μου για να πει αυτα που λεει ο δικος σου τωρα:-D

  • Μου αρέσει 2

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Κι εγω λεω να ξεκινησω το καλοκαιρι με την πανα...θα του παρω ενα γιογιο και βλεπουμε...εμενα μου φαινεται ετοιμος γιατι τον βλεπω οτι τον ενοχλει πολυ η πανα...θα δειξει βεβαια στην πραξη...ειναι 22.5 μηνων...και λεει 10 λεξεις...ενταξει δεν αγχωνομαι γιατι τον βλεπω οτι καταλαβαινει τα παντα...αλλα οκ περιμενω πως και πως...

Α κι εμενα ο δικος μου τρωει μονος του...αλλα μεχρι να φαει αυτος μια μπουκια τον εχω ταισει εγω απο διπλα 3 μπουκιες...καλα θα παει 3 ο δικος μου για να πει αυτα που λεει ο δικος σου τωρα:-D

Κοριτσια αν τα βλεπετε ετοιμα για πανα ξεκινηστε τα,η μικρη μου το ζηταγε μονη της και 1,5 χρονων εκοψε τα τσισα και 2 ετων και τα κακα.Εγω ελεγα τοτε σιγα μη το βγαλει τοσο γρηγορα επειδη το ζηταγε.Ομως με διέψευσε το κοριτσακι μου.Οι δυο μεγαλες την εβγαλαν 2,5 ετων.Ο μικρος τα λεει αλλα μονο γιατι τον ενοχλουν δε νομιζω οτι ειναι ετοιμος να τη βγαλει.

Γλυκερια μου ξαφνικα θα δεις τον μικρουλη σου να λεει πολλα λογια,μερα με τη μερα γινεται πλουσιο το λεξιλογιο τους.Πιστευω το γεγονος οτι εχει μεγαλυτερα αδερφια εχει να κανει για τον μικρο μου.Εμενα ειναι το 4ο οποτε λειτουργούμε ολοι μας με αλλη ανεση απεναντι του,λιγοτερες φοβιες κτλ.Στο πρωτο παιδακι ειμαστε ολοι πιο επιφυλακτικοι. 

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 14/5/2021 at 3:36 ΜΜ, Γλυκερια123 είπε:

Κι εγω λεω να ξεκινησω το καλοκαιρι με την πανα...θα του παρω ενα γιογιο και βλεπουμε...εμενα μου φαινεται ετοιμος γιατι τον βλεπω οτι τον ενοχλει πολυ η πανα...θα δειξει βεβαια στην πραξη...ειναι 22.5 μηνων...και λεει 10 λεξεις...ενταξει δεν αγχωνομαι γιατι τον βλεπω οτι καταλαβαινει τα παντα...αλλα οκ περιμενω πως και πως...

Α κι εμενα ο δικος μου τρωει μονος του...αλλα μεχρι να φαει αυτος μια μπουκια τον εχω ταισει εγω απο διπλα 3 μπουκιες...καλα θα παει 3 ο δικος μου για να πει αυτα που λεει ο δικος σου τωρα:-D

Κι εμενα με την ομιλια μια απο τα ιδια. Δε του παιρνεις κουβεντα! Ομως τρωει πινει μονος του, καταλαβαινει μερικα χρωματα, φτιαχνει παζλ, δειχνει οτι τον ρωτησεις, καθεται και παιζει/ζωγραφιζει μονος του 

Μου φαινεται ειμαστε πολυ πισω σε σχεση με αυτα που γραφουν τα κοριτσια! Ισως να παιζει ρολο που ειναι μοναχοπαιδι (ακομα) και ημασταν λογω ιου ολο μεσα στο σπιτι.

Με αγχωνει το θεμα της πανας ομολογω


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κι εμενα με την ομιλια μια απο τα ιδια. Δε του παιρνεις κουβεντα! Ομως τρωει πινει μονος του, καταλαβαινει μερικα χρωματα, φτιαχνει παζλ, δειχνει οτι τον ρωτησεις, καθεται και παιζει/ζωγραφιζει μονος του 

Μου φαινεται ειμαστε πολυ πισω σε σχεση με αυτα που γραφουν τα κοριτσια! Ισως να παιζει ρολο που ειναι μοναχοπαιδι (ακομα) και ημασταν λογω ιου ολο μεσα στο σπιτι.

Με αγχωνει το θεμα της πανας ομολογω

Καλημερα!Παιζει ρολο κι ολο αυτο με τον εγκλεισμο,η επαφη με αλλα παιδακια,μεγαλυτερα αδελφια κτλ,θα τα πουν ολα μη σκατε και μετα θα ψαχνετε απο πιο κουμπι χαμηλωνει:mrgreen:.

Μην σε αγχωνει η πανα,σιγα σιγα και με υπομονη θα γινει κι αυτο,ακομα κι αν τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι ετοιμος μη στεναχωρηθεις και μη μπεις στη διαδικασια γιατι δε το χει κανει ακομα.Καθε παιδι εχει διαφορετικο χρονο ωστε να νιωσει ετοιμο.

Στα κοριτσια οταν ξεκιναγαμε το θεμα πανας αυτο που εκανα ειναι να τους υπενθυμίζω συνεχεια να πηγαινουν στο γιογιο.

Προμηθευσου σωβρακακια,υποσεντονα για το κρεβατακι του και υπομονη:D.

Εγω να ρωτησω κατι αλλο μαμαδες με αγορακια,ορθια θα τα μαθουμε να κανουν τσισα απο την αρχη;Αλλοι μου λενε ναι,αλλοι καθιστος και μετα στην πορεια θα μαθει ορθιος.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κι εμενα με την ομιλια μια απο τα ιδια. Δε του παιρνεις κουβεντα! Ομως τρωει πινει μονος του, καταλαβαινει μερικα χρωματα, φτιαχνει παζλ, δειχνει οτι τον ρωτησεις, καθεται και παιζει/ζωγραφιζει μονος του 

Μου φαινεται ειμαστε πολυ πισω σε σχεση με αυτα που γραφουν τα κοριτσια! Ισως να παιζει ρολο που ειναι μοναχοπαιδι (ακομα) και ημασταν λογω ιου ολο μεσα στο σπιτι.

Με αγχωνει το θεμα της πανας ομολογω

Κι ο δικος μου ετσι ακριβως ειναι σαν τον δικο σου..κι εγω πιστευω οτι αν ειχε συνεχισει το σταθμο θα ημασταν λιγο πιο μπροστα...εγω με την πανα θα κανω μια προσπαθεια φετος μολις κλεισει τα 2 και αν δω οτι δεν γινεται κατι θα τ αφησω για του χρονου


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2021 at 1:31 ΠΜ, Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Χαχα καμία βλέπω δεν αντέχει να το κάνει εκείνη. Εγώ ούτε τον ορό άντεχα να κάνω... 

Γενικά δεν ήξερα ότι πρέπει να το κάνεις αυτό στα αγοράκια και όταν μας το είπε η παιδίατρος μου φάνηκε παράξενο.

 

On 16/5/2021 at 1:17 ΜΜ, Mar.da είπε:

Καλημερα!Παιζει ρολο κι ολο αυτο με τον εγκλεισμο,η επαφη με αλλα παιδακια,μεγαλυτερα αδελφια κτλ,θα τα πουν ολα μη σκατε και μετα θα ψαχνετε απο πιο κουμπι χαμηλωνει:mrgreen:.

Μην σε αγχωνει η πανα,σιγα σιγα και με υπομονη θα γινει κι αυτο,ακομα κι αν τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι ετοιμος μη στεναχωρηθεις και μη μπεις στη διαδικασια γιατι δε το χει κανει ακομα.Καθε παιδι εχει διαφορετικο χρονο ωστε να νιωσει ετοιμο.

Στα κοριτσια οταν ξεκιναγαμε το θεμα πανας αυτο που εκανα ειναι να τους υπενθυμίζω συνεχεια να πηγαινουν στο γιογιο.

Προμηθευσου σωβρακακια,υποσεντονα για το κρεβατακι του και υπομονη:D.

Εγω να ρωτησω κατι αλλο μαμαδες με αγορακια,ορθια θα τα μαθουμε να κανουν τσισα απο την αρχη;Αλλοι μου λενε ναι,αλλοι καθιστος και μετα στην πορεια θα μαθει ορθιος.

Καλησπέρα κοπέλα μου,έχω ούτε σκέφτηκα για το όρθιο ακόμα. Έλεγα ότι αφού τα μαθαίνουμε για αρχή στο γιο γιο θα ήταν πιο εύκολο το καθιστό.ας πούνε κι άλλες μανουλες όμως.

Εμάς ο Βασίλης μας γίνεται τώρα στις 21 του μηνός ,21 μηνών. Από λεξουλες έλεγε λίγα πράγματα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα. Περάσαμε μια περίοδο αρκετα δύσκολη,με ξεσπάσματα,να μην ξέρουμε τί κ αν φταίει κάτι(ενώ γενικά είναι πολύ ήρεμο παιδί) κ ξαφνικά εν μια νυκτι ηρέμησε κ άρχισε να λέει προτάσεις . Μην φανταστείτε να αναλύουμε πράγματα αλλά τα βασικά καταφέρνει κ τα λέει. Τώρα είναι πάλι τρισευτυχοσμενος. Με την πάνα εμείς νομίζω έχουμε ακόμα δρόμο,πήραμε γιο γιο μιας κ πριν κάνει κακά μας τα λέει αλλά ως τώρα δεν το θέλει.κι εγώ δεν τον πιέζω σε καμία περίπτωση.καθεται πάνω του ντυμένος κ πατάει το καζανάκι που έχει.:P με το φαγητό τρώει τα πάντα,ο,τι κι εμείς αλλά ενώ μπορεί μόνος του προτιμάει να τον ταιζω εγώ.ισως σε αυτό να φταίει που βλέπει τώρα την μικρή του αδελφή(ξεκινήσαμε στερεές με κουταλάκι), το καλό είναι ότι ενώ πίστευα ότι τώρα κ αν αποκλείεται να κόψει την πιπίλα,το κατάφερε κ μάλιστα πολύ γρήγορα.εχει δύο μήνες που δεν την θέλει ούτε το βράδυ. Παιδικό σταθμό ήταν να ξεκινήσουμε αρχή χρονιάς ,λόγω κοβιντ πήγε πίσω,κ τώρα θα ξεκινήσει μία κ μια Σεπτέμβρη. Πιστεύω θα βοηθηθεί κ σε άλλους τομείς,ψάχνει τα παιδάκια στην παιδική χαρά,είναι κοινωνικός κ φαίνεται 'ετοιμος' .Έχω λίγο άγχος,δεν θα πω ψεμματα, αλλά ξέρω ότι είναι για καλό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , MumMaria είπε:

 

Καλησπέρα κοπέλα μου,έχω ούτε σκέφτηκα για το όρθιο ακόμα. Έλεγα ότι αφού τα μαθαίνουμε για αρχή στο γιο γιο θα ήταν πιο εύκολο το καθιστό.ας πούνε κι άλλες μανουλες όμως.

Εμάς ο Βασίλης μας γίνεται τώρα στις 21 του μηνός ,21 μηνών. Από λεξουλες έλεγε λίγα πράγματα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα. Περάσαμε μια περίοδο αρκετα δύσκολη,με ξεσπάσματα,να μην ξέρουμε τί κ αν φταίει κάτι(ενώ γενικά είναι πολύ ήρεμο παιδί) κ ξαφνικά εν μια νυκτι ηρέμησε κ άρχισε να λέει προτάσεις . Μην φανταστείτε να αναλύουμε πράγματα αλλά τα βασικά καταφέρνει κ τα λέει. Τώρα είναι πάλι τρισευτυχοσμενος. Με την πάνα εμείς νομίζω έχουμε ακόμα δρόμο,πήραμε γιο γιο μιας κ πριν κάνει κακά μας τα λέει αλλά ως τώρα δεν το θέλει.κι εγώ δεν τον πιέζω σε καμία περίπτωση.καθεται πάνω του ντυμένος κ πατάει το καζανάκι που έχει.:P με το φαγητό τρώει τα πάντα,ο,τι κι εμείς αλλά ενώ μπορεί μόνος του προτιμάει να τον ταιζω εγώ.ισως σε αυτό να φταίει που βλέπει τώρα την μικρή του αδελφή(ξεκινήσαμε στερεές με κουταλάκι), το καλό είναι ότι ενώ πίστευα ότι τώρα κ αν αποκλείεται να κόψει την πιπίλα,το κατάφερε κ μάλιστα πολύ γρήγορα.εχει δύο μήνες που δεν την θέλει ούτε το βράδυ. Παιδικό σταθμό ήταν να ξεκινήσουμε αρχή χρονιάς ,λόγω κοβιντ πήγε πίσω,κ τώρα θα ξεκινήσει μία κ μια Σεπτέμβρη. Πιστεύω θα βοηθηθεί κ σε άλλους τομείς,ψάχνει τα παιδάκια στην παιδική χαρά,είναι κοινωνικός κ φαίνεται 'ετοιμος' .Έχω λίγο άγχος,δεν θα πω ψεμματα, αλλά ξέρω ότι είναι για καλό.

Εμας ο μικρος στις 29 θα γινει 22 μηνων.Ακομα δεν εχω ξεκινησει την διαδικασια με το γιογιο αλλα τωρα κοντα μια δοκιμη θα την κανω.Οπως ειπες κι εσυ δε θα τον πιεσω.Οταν θα ειναι καθιστος στο γιογιο θα μπορει να κατουραει μεσα ή θα γινεται συντριβανι και θα βγαινουν απ εξω;Οι δοκιμες θα μας δειξουν μου φαινεται:D.

Μωρο ειναι ο Βασιλης σου οποτε ισως να επηρεαζεται απο την αδερφουλα του,λογικο το βρισκω.Μια χαρα θα ειναι στο σταθμο,αφου του αρεσουν και τα παιδακια σιγουρα θα ειναι δεκτικο για τον ιδιο.Αγχος δε γινεται να μην εχεις,πρωτη φορα ειναι αλλα σιγα σιγα θα το διαχειριστεις κι εσυ και ο μικρος.Εγω δε χρειάστηκε να παω τα παιδια σε σταθμο,ειχα τις γιαγιαδες να ναι καλα και τωρα στον μικρο εχω τις κορες αλλα ειδα πως ηταν παιδακια γνωστων μου και ποσο καλο τους εκανε.

Πως μεγαλωσε η κορη σου!Φτασατε στις στερεες! Γρηγορα περναει ο καιρος..


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...