Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα. Έχω ένα αγοράκι που γεννήθηκε τον Οκτώβριο του 19. Δηλαδή σχεδόν ένα χρόνο πιο μικρό από τα δικά σας. Γεννήθηκε πολύ πρόωρα και μέχρι τώρα είναι πολύ πίσω σε όλα. Κάναμε φυσικό θεραπείες απο οκτώ μηνών και περπάτησε στους 14. Από την αρχή έβλεπα  πως τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά. 18 μηνών τον ξεκινάω λόγο και έργο από μόνη μου και στους 20 μήνες τον είδε αναπτυξιολογος. Ήμουν σίγουρη ότι θα μου έλεγε για φάσμα όμως τελικά διαγνώστηκε με απτική αμυντικοτητα. Έχει πάρα πολλά κοινά στοιχεία με τον αφτισμο. Κάνουμε εντατικά μαθήματα τέσσερις ώρες την εβδομάδα. Τώρα κόψαμε τα αλεσμένα και άρχισε σιγά σιγά να μιλάει. Είναι πίσω σε όλα σχεδόν ένα χρόνο. Εδώ και λίγους μήνες άρχισε να με αγκαλιάζει και εννοείται ότι θέλει να κοιμάται μαζί μου τώρα κάτι που δεν το έκανε σαν μωρό. Με πολύ δουλειά και αγάπη πιστεύω ότι θα έρθουμε στα ίσια μας μέχρι το νήπιο. Ψάξτε για καλό αναπτυξιολογο αυτό είναι το Α και το Ω για να βοηθήσουμε τα παιδάκια μας και καλό κέντρο για πρόωρη παρέμβαση. Και φυσικά πολύ πολύ αγάπη αγκαλιές και χάδια. Τα έχουν πολύ ανάγκη τώρα. Εύχομαι όλα τα παιδάκια μας να είναι γερά και σύντομα να ξεπεράσουν τις όποιες δυσκολίες τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 17/3/2022 at 8:44 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Αρχικα ακούει μια χαρά αλλά δεν γυρνάει πάντα στο όνομα του....αν πχ είμαι στο δωμάτιο κ τον φωνάξω θα έρθει αν είμαστε στον ίδιο χώρο θα πρέπει να το πω δέκα φορές να γυρισει!!!Κάνει κύκλους γύρω από τον εαυτό του.....κ του αρέσουν αρκετά Ρόδες!!!Δεν δείχνει!!Όταν θέλει κάτι με πιάνει από το χέρι κ με πάει όλη μέρα αυτό κάνουμε!!!Επίσης δεν μιλάει!!!Λέει μόνο ήχους 9 ζώων,μετράει ως το 10,λέει μεσα κ όχι.Μαμα δεν έχει πει!!!!!Εκτελεί απλές εντολές αλλά όταν θέλει....πχ μπορεί ένα απόγευμα ότι του πω να κάνει την άλλη μέρα λες κ δεν υπάρχω!Να συμπληρώσω ότι παίζει μαζί μας κ με την ανήψια μου που είναι 8....πχ κυνηγητό η θα μου φέρει τη μπάλα να την πετάξω  κ.α. ...Κάνει και συμβολικό παιχνίδι πχ ότι μιλάει στο τηλέφωνο!!!!Το ξέρω ότι είναι πολύ σημαντική η πρώιμη παρέμβαση....γι'αυτό κ θέλω να ξέρω κ εγώ τι γίνεται για να τον βοηθήσω!!Επίσης ένα τεστ που είχε προτείνει κάποια κοπέλα εδώ που γίνεται στους 18 μηνες....ούτε ο δικός μου το περναει....το πιο βασικό είναι ότι δεν δείχνει!!!!!

Καλημερα! 

Κ εμας κάνει κυκλους γυρω απο τον εαυτό του κάποιες φορές κ γενικά έκανε κάποιες στερεοτυπιες. Είχα ρωτήσει κ παιδιατρο κ παιδονευρολογο που τον είχε δει για άλλο θέμα κ μου είχε πει 9 μηνών ότι είναι  μέσα στα πλαισια του φυσιολογικοί αυτές οι στερεοτυπιες στα μωρα... Έκανε με το κεφάλι δεξιά αριστερά ή πανω κάτω ενώ έπαιζε πχ. Κ η παιδιατρος μου είπε ότι μας ανησυχεί μετά τα δυο. Για τον κυκλο δεν την ρώτησα. Γενικά κανει διαφορά που μετα απο λιγο καιρό τα σταματα. Επισης, μιας φίλης μου μέχρι 18 μηνών δεν έδειχνε κ τους έπαιρνε από το χέρι, όταν ηθελε κάτι κ η παιδιατρος τους είπε ότι είναι το ίδιο με το δείξιμο. Τώρα δεν ξέρω λεπτομέρειες. Πάντως λίγο αργότερα άρχισε κ να δείχνει. Εμενα, κανει το αντίθετο από σένα, αν είναι στο δωμάτιο κ τον φωνάξω δεν έρχεται, στον ίδιο χώρο, αν είναι αφοσιωμένος σε κάτι δε γυρνάει στο όνομα, αλλιώς γυρνάει. Μου είπε η παιδιατρος ότι Μαλλον ειναι λογικο. Όσο για την ομιλία κ εμάς άργησε παρααα πολυ. Έχει ένα μήνα που λέει μαμά μπαμπά. Τον ειχαμε ταράξει στις φράσεις που είναι η μαμά κλπ;Έτσι ξαφνικά μια μέρα του λέω παλι φώναξε το μπαμπά στο μπαλκόνι κ φώναξε μπαμπα... Μπορεί να θέλει τον χρόνο του... Καλά έκανες κ εκλεισες για σιγουριά. Εγω είχα κλείσει ραντεβου με λογοθεραπευτη κ απλά ακυρωθηκε από μεριά του. Αν δεν έχει εξελιξη, θα το ψάξουμε κ εμεις γιατι έχουμε κάποια δειγματακια

On 12/3/2022 at 10:51 ΠΜ, Angelina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι!!ολα γίνονται με προσπάθεια!!να την χαίρεσαι κάθε μέρα θα περάσει αυτή η ηλικία και θα τα θυμόμαστε με νοσταλγία ακομη και τα ξενύχτια!!

εμεις πήραμε την διάγνωση απο τον ειδικό!ηπια προς μέτρια μορφη αυτισμού μας είπε!σηκωνουμε μανίκια πλέον αφου ξέρουμε τι έχουμε μπροστά μας και δουλεύουμε!!συνεχιζουμε εργοθεραπεια και απο Σεπτέμβριο λογοθεραπεία!!

Σημασία έχει που το βρήκατε κ τον έτρεξες από πολυ μικρό! Μπράβο σου! Θα δείτε προοδο σίγουρα, αφου ειναι ήπια μορφή. Σε πολλα παιδια παιδια δε φαίνεται καθώς μεγαλώνουν! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 7:49 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου για πείτε μου την γνώμη σας...μου μικρός από την αρχή κοιμόταν στη κούνια του στο δωμάτιο του.. από 9 μηνών κ μετά απλά του έδινα το γάλα κ κοιμόταν μόνος του...σηκωνόταν βέβαια μέσα στη νύχτα για να φάει κ πάλι υπνο..είναι μια βδομάδα τωρα....αρχικά δεν θέλει να πιει το γάλα του στο δωμάτιο του....κ ούτε κ να τον βάλω στη κούνια κ να κοιμηθεί....με παίρνει από το χέρι με πάει στο σαλόνι κ μου βάζει το χέρι πάνω στο καρότσι.....θέλει δηλαδή να τον κουνησω για να κοιμηθει....κ το θέμα είναι ότι ξτπναει μέσα στη νύχτα κ αφού φάει δεν κοιμάται με τίποτα στη κούνια....όσες φορές κ να τον κοιμησω κ να τον βάλω ξυπνάει....τον έβαλα στο κρεβάτι μου λοιπόν κ κοιμήθηκε!!!Από το άγχος αποχωρισμού είναι αυτό???Θα αρχίσω τη συγκίνηση τώρα που κοντεύει 2??? Εντωμεταξύ δεν ήθελα με τίποτα να κάνω συγκοιμηση...είμαι πολύ περίεργη στον ύπνο...δεν κοιμάμαι εύκολα ...με αποτέλεσμα τόσες μέρες που τον παίρνω στο κρεβάτι μαζί μου να μην κοιμάμαι καθόλου καλά.....τι να κάνω βρε κορίτσια????

Μαλλον ειναι φάση που θα περασει.... Αν δεν θέλεις συγκοιμηση, κάνε υπομονή κατά τη γνώμη μου. Αν τον βάλεις στο κρεβάτι ανάμεσα σας, ίσως συνηθίσει κ μετα δε θέλει να φυγει. Εμάς δε κοιμάται ποτε ανάμεσα μας, γιατί απλά αν ερθει σε εμάς σηκώνεται, παιζει κλπ... Περίεργο αλλά δεν έχει κοιμηθεί ποτε με εξαίρεση μια φορά που είχε τρομάξει γιατί έκανε κάτι σα σπασμούς... Ποτε δε μάθαμε τι ήταν, κάναμε ηλεκτροεγκεφαλογραφηνα κ αποκλεισαμε επιληψία... Μας είπαν ότι συνέβη λόγω ανωριμότητας νευρικου συστήματος... 

On 19/3/2022 at 11:30 ΠΜ, Angelina87 είπε:

Σε ζηλεύω θα στο ξαναπώ!!να του κανείς το χατήρι είναι μικρός σε έχει ανάγκη και στο δείχνει!αλλιως θα τον αφήνεις να κοιμηθει καλα και στο κρεβάτι του!θα ταλαιπωρηθεις για λίγο καιρό αλλα θα περάσει!!μακαρι να τα έκανε και εμενα αυτά!!

Αγγελίνα, να σε ρωτησω κατι;ουτε εσας θέλει να κοιμάται ανάμεσα σας;ουτε εμάς... Είναι κάτι που μας κάνει εντυπωση κ το έχουμε πει στην παιδιατρο αλλά δεν το αξιολογει

22 ώρες πρίν, Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Έχω ένα αγοράκι που γεννήθηκε τον Οκτώβριο του 19. Δηλαδή σχεδόν ένα χρόνο πιο μικρό από τα δικά σας. Γεννήθηκε πολύ πρόωρα και μέχρι τώρα είναι πολύ πίσω σε όλα. Κάναμε φυσικό θεραπείες απο οκτώ μηνών και περπάτησε στους 14. Από την αρχή έβλεπα  πως τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά. 18 μηνών τον ξεκινάω λόγο και έργο από μόνη μου και στους 20 μήνες τον είδε αναπτυξιολογος. Ήμουν σίγουρη ότι θα μου έλεγε για φάσμα όμως τελικά διαγνώστηκε με απτική αμυντικοτητα. Έχει πάρα πολλά κοινά στοιχεία με τον αφτισμο. Κάνουμε εντατικά μαθήματα τέσσερις ώρες την εβδομάδα. Τώρα κόψαμε τα αλεσμένα και άρχισε σιγά σιγά να μιλάει. Είναι πίσω σε όλα σχεδόν ένα χρόνο. Εδώ και λίγους μήνες άρχισε να με αγκαλιάζει και εννοείται ότι θέλει να κοιμάται μαζί μου τώρα κάτι που δεν το έκανε σαν μωρό. Με πολύ δουλειά και αγάπη πιστεύω ότι θα έρθουμε στα ίσια μας μέχρι το νήπιο. Ψάξτε για καλό αναπτυξιολογο αυτό είναι το Α και το Ω για να βοηθήσουμε τα παιδάκια μας και καλό κέντρο για πρόωρη παρέμβαση. Και φυσικά πολύ πολύ αγάπη αγκαλιές και χάδια. Τα έχουν πολύ ανάγκη τώρα. Εύχομαι όλα τα παιδάκια μας να είναι γερά και σύντομα να ξεπεράσουν τις όποιες δυσκολίες τους. 

Καλημερα!Να σε ρωτησω κατι;Πως καταλάβατε την απτική αμυντικοτητα;Δεν ήθελε αγκαλιές;κ εμάς μικρός δεν ήθελε καθόλου αγκαλιές, εκτός κ αν τον κάναμε βόλτα αγκαλιά κ ήταν όρθιος κ έβλεπε... Τώρα βέβαια θέλει αγκαλιές. Είχε ένα θέμα επίσης που αηδιάζε όταν πρωτοεπιανε τροφές, αλλά του έφυγε αρκετά γρήγορα κ είχαν περασει απο το νου μου οι αισθητηριακες στρεβλώσεις... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Christine. S είπε:

Μαλλον ειναι φάση που θα περασει.... Αν δεν θέλεις συγκοιμηση, κάνε υπομονή κατά τη γνώμη μου. Αν τον βάλεις στο κρεβάτι ανάμεσα σας, ίσως συνηθίσει κ μετα δε θέλει να φυγει. Εμάς δε κοιμάται ποτε ανάμεσα μας, γιατί απλά αν ερθει σε εμάς σηκώνεται, παιζει κλπ... Περίεργο αλλά δεν έχει κοιμηθεί ποτε με εξαίρεση μια φορά που είχε τρομάξει γιατί έκανε κάτι σα σπασμούς... Ποτε δε μάθαμε τι ήταν, κάναμε ηλεκτροεγκεφαλογραφηνα κ αποκλεισαμε επιληψία... Μας είπαν ότι συνέβη λόγω ανωριμότητας νευρικου συστήματος... 

Αγγελίνα, να σε ρωτησω κατι;ουτε εσας θέλει να κοιμάται ανάμεσα σας;ουτε εμάς... Είναι κάτι που μας κάνει εντυπωση κ το έχουμε πει στην παιδιατρο αλλά δεν το αξιολογει

Καλημερα!Να σε ρωτησω κατι;Πως καταλάβατε την απτική αμυντικοτητα;Δεν ήθελε αγκαλιές;κ εμάς μικρός δεν ήθελε καθόλου αγκαλιές, εκτός κ αν τον κάναμε βόλτα αγκαλιά κ ήταν όρθιος κ έβλεπε... Τώρα βέβαια θέλει αγκαλιές. Είχε ένα θέμα επίσης που αηδιάζε όταν πρωτοεπιανε τροφές, αλλά του έφυγε αρκετά γρήγορα κ είχαν περασει απο το νου μου οι αισθητηριακες στρεβλώσεις... 

Εγω τον έμαθα απο μωρό να κοιμάται μόνος του και ούτε με κούνημα απλα με χάιδεμα στο κεφάλι!δεν τον έχω βάλει να κοιμηθεί πολλές φορές μαζί μας αλλα μια δυο που έτυχε δεν μπόρεσε να κοιμηθει παρά μόνο μετά απο αρκετη ώρα και αφου έφυγε ο μπαμπας του απο το κρεβάτι!αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα κάθε ξαπλωμένος ή στριφογυρνάει και κοιμάται!ειναι φορές που μπορεί να μην τον εχω καταλάβει ότι ξυπνησε!δεν είναι και απόλυτα κακό που θέλουν να κοιμούνται μόνα τους και στον χώρο τους!

Οσο για την ομιλία δεν λέει ούτε μαμα ούτε μπαμπα ακομη μόνο ηχούν και μπε!εγω τον κατάλαβα απο 11 μηνών πως κάτι δεν πάει καλα και τον έτρεξα!πιστευω και θέλω να πιστευω πως θα πάει καλα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Christine. S είπε:

Μαλλον ειναι φάση που θα περασει.... Αν δεν θέλεις συγκοιμηση, κάνε υπομονή κατά τη γνώμη μου. Αν τον βάλεις στο κρεβάτι ανάμεσα σας, ίσως συνηθίσει κ μετα δε θέλει να φυγει. Εμάς δε κοιμάται ποτε ανάμεσα μας, γιατί απλά αν ερθει σε εμάς σηκώνεται, παιζει κλπ... Περίεργο αλλά δεν έχει κοιμηθεί ποτε με εξαίρεση μια φορά που είχε τρομάξει γιατί έκανε κάτι σα σπασμούς... Ποτε δε μάθαμε τι ήταν, κάναμε ηλεκτροεγκεφαλογραφηνα κ αποκλεισαμε επιληψία... Μας είπαν ότι συνέβη λόγω ανωριμότητας νευρικου συστήματος... 

Αγγελίνα, να σε ρωτησω κατι;ουτε εσας θέλει να κοιμάται ανάμεσα σας;ουτε εμάς... Είναι κάτι που μας κάνει εντυπωση κ το έχουμε πει στην παιδιατρο αλλά δεν το αξιολογει

Καλημερα!Να σε ρωτησω κατι;Πως καταλάβατε την απτική αμυντικοτητα;Δεν ήθελε αγκαλιές;κ εμάς μικρός δεν ήθελε καθόλου αγκαλιές, εκτός κ αν τον κάναμε βόλτα αγκαλιά κ ήταν όρθιος κ έβλεπε... Τώρα βέβαια θέλει αγκαλιές. Είχε ένα θέμα επίσης που αηδιάζε όταν πρωτοεπιανε τροφές, αλλά του έφυγε αρκετά γρήγορα κ είχαν περασει απο το νου μου οι αισθητηριακες στρεβλώσεις... 

Καλημέρα. Ναι δεν ήθελε αγκαλιές χάδια και τέτοια. Μόνο όταν τον άγγιζα σφυχτα δεν είχε πρόβλημα. Στο σκούπισμα στο μπάνιο έκανε σαν τρελός. Όταν μου είπε η αναπτυξιολογος ότι θέλει έντονα άγγιγμα σκούπισμα και τέτοια αρχίσαμε να το βρίσκουμε. Επίσης δεν πρέπει να τα πλησιάζουμε από πίσω να τα πιάσουμε αν δεν μας βλέπουν. Θέλουν να ξέρουν ότι θα πάμε κοντά τους να νοιώθουν ασφάλεια. Τώρα που άρχισε να το ξεπερνάει του βγαίνει όλη η τρυφερότητα. Θέλει αγκαλιές φιλιά πολλά άλλα να γίνονται όλα πολύ έντονα για να περνάνε στα βαθιά στρώματα. Ότι άλλη απορία έχεις ρώτησε δεν έχω θέμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/3/2022 at 11:41 ΠΜ, Angelina87 είπε:

Εγω τον έμαθα απο μωρό να κοιμάται μόνος του και ούτε με κούνημα απλα με χάιδεμα στο κεφάλι!δεν τον έχω βάλει να κοιμηθεί πολλές φορές μαζί μας αλλα μια δυο που έτυχε δεν μπόρεσε να κοιμηθει παρά μόνο μετά απο αρκετη ώρα και αφου έφυγε ο μπαμπας του απο το κρεβάτι!αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα κάθε ξαπλωμένος ή στριφογυρνάει και κοιμάται!ειναι φορές που μπορεί να μην τον εχω καταλάβει ότι ξυπνησε!δεν είναι και απόλυτα κακό που θέλουν να κοιμούνται μόνα τους και στον χώρο τους!

Οσο για την ομιλία δεν λέει ούτε μαμα ούτε μπαμπα ακομη μόνο ηχούν και μπε!εγω τον κατάλαβα απο 11 μηνών πως κάτι δεν πάει καλα και τον έτρεξα!πιστευω και θέλω να πιστευω πως θα πάει καλα!!

Θα μιλησει, αφου τον ξεκίνησες... Κ όταν ξεκινήσει βρεφικο θα μιλήσει ακόμα περισσοτερο λένε.... Είναι πολυ ευπλαστες οι δομές του εγκεφάλου μέχρι τα τρία κ η πρωιμη παρεμβαση κάνει θαυματα με τους σωστους ειδικους.Σου αξίζουν χίλια μπράβο που δεν επαναπαυτηκες!!! 

On 20/3/2022 at 11:53 ΠΜ, Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Καλημέρα. Ναι δεν ήθελε αγκαλιές χάδια και τέτοια. Μόνο όταν τον άγγιζα σφυχτα δεν είχε πρόβλημα. Στο σκούπισμα στο μπάνιο έκανε σαν τρελός. Όταν μου είπε η αναπτυξιολογος ότι θέλει έντονα άγγιγμα σκούπισμα και τέτοια αρχίσαμε να το βρίσκουμε. Επίσης δεν πρέπει να τα πλησιάζουμε από πίσω να τα πιάσουμε αν δεν μας βλέπουν. Θέλουν να ξέρουν ότι θα πάμε κοντά τους να νοιώθουν ασφάλεια. Τώρα που άρχισε να το ξεπερνάει του βγαίνει όλη η τρυφερότητα. Θέλει αγκαλιές φιλιά πολλά άλλα να γίνονται όλα πολύ έντονα για να περνάνε στα βαθιά στρώματα. Ότι άλλη απορία έχεις ρώτησε δεν έχω θέμα. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες.... Εμάς δεν του αρεσει να του πεφτει νερό στο προσωπο μπροστά... Εκεί κάνει σαν τρελός. Δεν έχει θέμα με το σκουπισμα. Κ με το κόψιμο νυχιών παλι δεν έχει θέμα που κι αυτό είχα ψάξει ότι είναι κομμάτι αοσθητηριακο... Μόνο με την χαρτοπετσέτα δεν χαίρεται, όταν τον σκουπίζω... Έχεις καμια ιδέα για αυτό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Christine. S είπε:

Θα μιλησει, αφου τον ξεκίνησες... Κ όταν ξεκινήσει βρεφικο θα μιλήσει ακόμα περισσοτερο λένε.... Είναι πολυ ευπλαστες οι δομές του εγκεφάλου μέχρι τα τρία κ η πρωιμη παρεμβαση κάνει θαυματα με τους σωστους ειδικους.Σου αξίζουν χίλια μπράβο που δεν επαναπαυτηκες!!! 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες.... Εμάς δεν του αρεσει να του πεφτει νερό στο προσωπο μπροστά... Εκεί κάνει σαν τρελός. Δεν έχει θέμα με το σκουπισμα. Κ με το κόψιμο νυχιών παλι δεν έχει θέμα που κι αυτό είχα ψάξει ότι είναι κομμάτι αοσθητηριακο... Μόνο με την χαρτοπετσέτα δεν χαίρεται, όταν τον σκουπίζω... Έχεις καμια ιδέα για αυτό;

Καλημέρα κορίτσι μου. Εμείς είχαμε θέμα και με τα νύχια και με το κούρεμα. Χαρτοπετσέτα πάλι επειδή είναι σκληρή δεν τον πειράζει. Μπορείς να τον καθαρίζεις με μαλακά πανάκια αυτά που είχαμε όταν ήταν μωρά. Ίσως αν τα βρέχεις κιόλας ακόμα καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια!!Τι κανετε;;Χαθηκαμε..Εμεις ειμαστε καλα,μιλαμε πλεον αρκετα,εχουμε κοψει το μπιμπερο κ σημερα θα κανουμε αποπειρα για υπνο χωρις πιπιλα!Εσας πως πανε τα μικρακια σας;

  • Μου αρέσει 2

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2022 at 2:48 ΜΜ, Dinakim είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!Τι κανετε;;Χαθηκαμε..Εμεις ειμαστε καλα,μιλαμε πλεον αρκετα,εχουμε κοψει το μπιμπερο κ σημερα θα κανουμε αποπειρα για υπνο χωρις πιπιλα!Εσας πως πανε τα μικρακια σας;

Καλησπέρα!!!και εγω αυτό παρατήρησα πως χαθήκαμε!εμεις πάμε παιδικό απο αρχες Μαΐου!μετα απο παρότρυνση του αναπτυξιολογου!δεν έχει μιλήσει ακομη καθόλου μόνο τα δικα του!θα ξεκινήσουμε λογοθεραπεια απο Σεπτέμβριο τωρα!για την ώρα κάνουμε μόνο εργοθεραπεια!πιπιλα εμεις λίγο κατά την διάρκεια της ημέρας και το βράδυ μέχρι να κοιμηθει!δεν βιάζομαι να την κόψω σημαντικά για εμας είναι αλλα!μπιμπερο ακομη ούτε αυτό προσπάθησα να του το κόψω!ειπα να κάνω μια μικρή προσπάθεια για να κάνει πιπί στο γιογιό αλλα και πάλι δεν θα τον ζορίσω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?εμεις κοψαμε το γαλα σκονη και πινουμε φρεσκο απο τον Μαιο...προσπαθησαμε να κοψουμε και το δαχτυλο απο το στομα αλλα ματαια προσπαθεια...και τωρα λεω σιγα σιγα να ξεκινησουμε και εμεις τσιτα στο γιογιο...απο επικοινωνια πληρη συνεννοηση και τωρα ξεκινησε σιγα σιγα να κοιμαται μονη της τα βραδια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!Μπραβο στο κοριτσι σου!!Εμεις κοψαμε πιπιλα ανελπιστα ευκολα:o κ εχουμε εδω κ 2 εβδομαδες περιπου που βγαλαμε την πανα…Εννοειται οτι τις πρωτες δεκα μερες ημουν με μια σφουγγαριστρα στο χερι γιατι τα εκανε παντου αλλα σιγα σιγα χωρις να την πιεζω εννοειται εχει φτασει σε πολυ καλο επιπεδο..δηλαδη μου λεει κακα κακα πριν τα κανει κ παμε στο γιογιο ή στην τουαλετα..βεβαια κ παλι τα ατυχηματα ειναι συχνοτερα απο τις επιτυχιες αλλα εχει σημειωσει προοδο!!Τωρα περιμενουμε να ανοιξουν οι αιτησεις για το εσπα να δουμε αν θα την παρουν στον βρεφικο..

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Dinakim είπε:

Καλημερα!Μπραβο στο κοριτσι σου!!Εμεις κοψαμε πιπιλα ανελπιστα ευκολα:o κ εχουμε εδω κ 2 εβδομαδες περιπου που βγαλαμε την πανα…Εννοειται οτι τις πρωτες δεκα μερες ημουν με μια σφουγγαριστρα στο χερι γιατι τα εκανε παντου αλλα σιγα σιγα χωρις να την πιεζω εννοειται εχει φτασει σε πολυ καλο επιπεδο..δηλαδη μου λεει κακα κακα πριν τα κανει κ παμε στο γιογιο ή στην τουαλετα..βεβαια κ παλι τα ατυχηματα ειναι συχνοτερα απο τις επιτυχιες αλλα εχει σημειωσει προοδο!!Τωρα περιμενουμε να ανοιξουν οι αιτησεις για το εσπα να δουμε αν θα την παρουν στον βρεφικο..

Για πες καμμια ιδεα για κοψιμο πανας....με το δαχτυλο δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 11:02 ΜΜ, Fofi! είπε:

Για πες καμμια ιδεα για κοψιμο πανας....με το δαχτυλο δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Καλημερα!Για το δαχτυλο δεν εχω εμπειρια κ δε μπορω να σε βοηθησω..ισως αν της το τυλιγες με κατι το βραδυ σαν γαζουλα ας πουμε κ δε μπορουσε να το πιπιλαει;

Οσο για την πανα θελει να εχεις πολληηηηηηηηηη υπομονη κ ψυχραιμια γιατι ειναι μικρουλια κ εχουν πολλα ατυχηματα ειδικα στην αρχη..Εγω της την εκοψα μια κ εξω..της τη φοραγα μονο στον υπνο κ αν επρεπε να παμε καπου εξω αν κ προσπαθουσα να το αποφυγω ειδικα τις πρωτες μερες για να μην την μπερδεψω..Αρχικα την εβαζα να κατσει στο γιο γιο ή την τουαλετα με στεφανακι αλλα πολλες φορες δεν ηθελε κ για να μην την πιεζω κ της βγει αρνηση,περναγα αναγκαστικα πολλες ωρες μαζι της παιζοντας ετσι ωστε την εβλεπα οταν ηταν ετοιμη να κανει τσισα ή κακα κ την εβαζα..Αλλα κ παλι σου λεω παρε πολλααααα βρακακια γιατι τα ατυχηματα θα ειναι πολλα!!!Εγω της ξεκινησα την προσπαθεια αρχες του μηνα κ χθες ηταν η πρωτη μερα που ειχαμε μονο δυο ατυχηματα..

Θα μπορουσες να την αφησεις να παει 2.5 κ να προσπαθησετε μετα που θα ειναι κ μεγαλυτερη απλα εγω επειδη ειμαι σπιτι κ ειχα κ τις αδερφες της για βοηθεια κ εμψυχωση το καναμε τωρα..Οπως κ να εχει καλη επιτυχια κ μην τη ζορισεις!!!

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...