Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Just now, FofiK είπε:

Εμένα λόγω φωτοθεραπείας δε μου ζήτησαν συγκατάθεση. Στις μανάδες που τους το πήραν λόγω απώλειας βάρους ζήτησαν

Κ πόσο το κράτησαν για τη φωτοθεραπεία..?

Πωωω άσε με τώρα με πικρανε η εμπειρία σου φίλη:( ο άντρας μου στη γέννα τουλάχιστον δε θα μπορεί να είναι μαζί μου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Κ πόσο το κράτησαν για τη φωτοθεραπεία..?

Πωωω άσε με τώρα με πικρανε η εμπειρία σου φίλη:( ο άντρας μου στη γέννα τουλάχιστον δε θα μπορεί να είναι μαζί μου??

Δε ξέρω πώς θα ναι τότε κορίτσι μου, σε εμένα πάντως δε μπορούσε να είναι. Τον κράτησαν ευτυχώς μόνο μιάμιση μέρα αλλά μας βγάλαν τη ψυχή. Μου φάνηκε αιώνας.

Τι να πω ήμασταν άτυχοι.


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Δε ξέρω πώς θα ναι τότε κορίτσι μου, σε εμένα πάντως δε μπορούσε να είναι. Τον κράτησαν ευτυχώς μόνο μιάμιση μέρα αλλά μας βγάλαν τη ψυχή. Μου φάνηκε αιώνας.

Τι να πω ήμασταν άτυχοι.

Εντάξει ρε Φώφη μου,τέλος κακου όλα καλά τώρα..είσαι σπίτι με το μωράκι σου κ αυτό μόνο έχει σημασία!!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση όπως κ να χει!! Ευελπιστώ να τύχω καλύτερης αντιμετώπισης!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Μιλάω για τη ΜΕΝΝΒ στο ποστ, για τη μεννΑ δεν έχω εικόνα. (Η μεννβ είναι για λιγότερο ας πούμε σοβαρά περιστατικά)

Αυτό που με τρέλανε είναι ότι ενώ υπάρχει τράπεζα μητρικού γάλακτος σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό για φόρμουλα, bullying κανονικό προς τις μανάδες που είναι σε μια πολύ ευάλωτη κατάσταση. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. 

Δυστυχώς είναι θέμα παιδιάτρου, είναι σε ποιον θα πέσεις.

Πιέστε να σας βοηθήσουν με το θηλασμό από τη πρώτη στιγμή. Το μωρό κάντε το σκουλαρίκι, skin to skin πάνω σας. Θηλαζετε σε φωτεινό σημείο.

Αν τυχον πέσετε στην ίδια περίπτωση στραβόξυλου παιδιάτρου (πχ σας πουν για εισαγωγή στη μεννβ λόγω απώλειας βάρους), σκεφτείτε το πριν υπογράψετε να το πάρουν. Μιλήστε με δικό σας παιδίατρο. Η απώλεια βάρους είναι φυσιολογική στα νεογέννητα!!! Κατά πάσα πιθανότητα ο διαφορετικος παιδίατρος που θα δει το παιδί την επόμενη μέρα θα σας πει ότι όλα είναι καλά!!

 

Αυτα που γραφεις ειναι επιεικως απαραδεκτα κ πολυ με λυπουν κι ειδικα σε ενα δημοσιο νοσοκομειο. τοσος πολεμος στο θηλασμο; κ τοση προωθηση του σκονογαλατος;; αυτο που ειπες για μενν την 3η μερα με προφαση την απωλεια βαρους (που ειναι το πλεον φυσιολογικο να χασει το 11 με 14% του βαρους το μωρο κατα τα πρωτα 24ωρα) ειναι επισης αδιανοητο. Ουτε στα ιδιωτικα δεν το εχω ακουσει, που πληρωνεις κ την παραμονη στην τελικη. Παρενθεση, εμενα η κορη μου νοσηλευτηκε εξαρχης στη μενν κ για 6 μερες σε ιδ.νοσοκομειο κ δεν της εδωσαν συμπληρωμα ουτε μια φορα. Αρχικα εβγαζα σταλες με το θηλαστρο κ της τις εδιναν με συριγγα για να μην παθει συγχυση θηλων κ μετα την 3η μερα πηγαινα εγω κ τη θηλαζα οποτε εκλαιγε, ειδαλλως ανα3ωρο. Θελω να πω οτι ουδεποτε δεν με πιεσαν για ξενο γαλα κ μαλιστα για ενα μωρο με αναπνευστικο προβλημα στη μενν. Μου κανει πολυ αρνητικη εντυπωση η ολη αντιμετωπιση κ μαλιστα σε δημοσιο νοσοκομειο. Οπωε κ να χει να σου ζησει το μωρο σου κ καλη επιτυχια κ δυναμη με το θηλασμο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αυτα που γραφεις ειναι επιεικως απαραδεκτα κ πολυ με λυπουν κι ειδικα σε ενα δημοσιο νοσοκομειο. τοσος πολεμος στο θηλασμο; κ τοση προωθηση του σκονογαλατος;; αυτο που ειπες για μενν την 3η μερα με προφαση την απωλεια βαρους (που ειναι το πλεον φυσιολογικο να χασει το 11 με 14% του βαρους το μωρο κατα τα πρωτα 24ωρα) ειναι επισης αδιανοητο. Ουτε στα ιδιωτικα δεν το εχω ακουσει, που πληρωνεις κ την παραμονη στην τελικη. Παρενθεση, εμενα η κορη μου νοσηλευτηκε εξαρχης στη μενν κ για 6 μερες σε ιδ.νοσοκομειο κ δεν της εδωσαν συμπληρωμα ουτε μια φορα. Αρχικα εβγαζα σταλες με το θηλαστρο κ της τις εδιναν με συριγγα για να μην παθει συγχυση θηλων κ μετα την 3η μερα πηγαινα εγω κ τη θηλαζα οποτε εκλαιγε, ειδαλλως ανα3ωρο. Θελω να πω οτι ουδεποτε δεν με πιεσαν για ξενο γαλα κ μαλιστα για ενα μωρο με αναπνευστικο προβλημα στη μενν. Μου κανει πολυ αρνητικη εντυπωση η ολη αντιμετωπιση κ μαλιστα σε δημοσιο νοσοκομειο. Οπωε κ να χει να σου ζησει το μωρο σου κ καλη επιτυχια κ δυναμη με το θηλασμο....

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το που ήρθαμε σπίτι μετά από δύο μέρες φωνάξαμε πιστοποιηνενη σύμβουλο θηλασμού. Η βοήθεια της πολύτιμη... Αρχίζουμε να μπαίνουμε σε σειρά σιγά σιγά. Άσε κι εγώ έπεσα από το σύννεφα , δεδομένου κι όλας ότι έχουν τράπεζα μητρικού γάλακτος που είναι ακριβώς δίπλα από τη μεννβ.

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, FofiK είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το που ήρθαμε σπίτι μετά από δύο μέρες φωνάξαμε πιστοποιηνενη σύμβουλο θηλασμού. Η βοήθεια της πολύτιμη... Αρχίζουμε να μπαίνουμε σε σειρά σιγά σιγά. Άσε κι εγώ έπεσα από το σύννεφα , δεδομένου κι όλας ότι έχουν τράπεζα μητρικού γάλακτος που είναι ακριβώς δίπλα από τη μεννβ.

Το γνωριζω για την τραπεζα. Τωρα συγκεντρωσου στο κουκλακι σου κ στο ωραιοτερο δωρο που του προσφερεις κ ξεχασε τα ολα...οι στιγμες διναι μαγικες κ περνανε τοσο γρηγορα οο ατιμες..κ αν χρειαστεις βοηθεια για θηλασμο κ στην ομαδα μας μανουλες Μαρτιου ειμαστε πολλα κοριτσια που θηλαζουμε αποκλειστικα κ εχοντας περασει διαφορα σκαμπανεβασματα..κ γω προσωπικα οπου χρειαστει κ μπορω θα χαρω να σε βοηθησω... κ παλι να σου ζησει!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Το γνωριζω για την τραπεζα. Τωρα συγκεντρωσου στο κουκλακι σου κ στο ωραιοτερο δωρο που του προσφερεις κ ξεχασε τα ολα...οι στιγμες διναι μαγικες κ περνανε τοσο γρηγορα οο ατιμες..κ αν χρειαστεις βοηθεια για θηλασμο κ στην ομαδα μας μανουλες Μαρτιου ειμαστε πολλα κοριτσια που θηλαζουμε αποκλειστικα κ εχοντας περασει διαφορα σκαμπανεβασματα..κ γω προσωπικα οπου χρειαστει κ μπορω θα χαρω να σε βοηθησω... κ παλι να σου ζησει!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά! 


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2020 at 9:34 ΜΜ, FofiK είπε:

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από το Έλενα. 

Μετα από μια πολύωρη μαχη που δωσαμε μαζί με τον γιατρό μου λόγω κακής θέσης του μωρού, μπήκαμε τελικά για καισαρική. Ο μπέμπης μια χαρά υγιέστατος, το ίδιο και η μαμά του.

Την ημέρα που γέννησα γινόταν χαμός, το προσωπικό έτρεχε και δεν έφτανε. Στο δωμάτιο των ωδινων έρχονται διάφοροι, άλλοι να σε εξετάσουν άλλοι να σε εμψυχώσουν.

Από θέμα εμψύχωσης στους πόνους, πιο πολύ με εμψύχωνε ο γιατρός μου παρά όλες αυτές οι νοσοκόμες/μαίες που μου έλεγαν μηχανικά "ανεπνεε, διαχειρισου το", κοιτώντας το κινητό τους..  δε με βοήθησε σχεδόν καμία. 

Τα δωμάτια ωδινων ήταν μικρά. Πολυ μικρά, και παλιές εγκαταστάσεις αλλά καθαρά. Δε μπορούσα να σηκωθώ πάρα μόνον στο κρεβάτι.

Μόλις γέννησα το μωρό ίσα ίσα μου το ακούμπησαν στο στήθος κ το πήραν. Μου το φέραν λίγο στο δωμάτιο της ανάνηψης, αλλά για λίγο.

Στο δωμάτιο της ανάνηψης έκατσα τρεις ολόκληρες ώρες!!!!! Σχεδόν όλη την ώρα μόνη μου!!! Γιατί λέει είχα πίεση. Τα μηχανήματα δείχνανε ο,τι ναι. Και όταν έδειχνε χαμηλή πίεση κ έλεγα α εντάξει, τη ξαναμετραγανε, έδειχνε πάλι υψηλή και μου λέγαν α δε μπορείς να φύγεις έχεις πίεση. Τους έλεγα μου την ανεβάζετε εσείς που με έχετε εδώ τόσες ώρες και με εχετε και χωρίς το μωρό!!!! Χάλια ήταν εκεί.

Όσοι είναι να φωνάξουν τον άντρα σου είτε για να του δείξουν το μωρό είτε εσένα περιμένουν ευθαρσώς να τους δώσει κάτι ο άντρας σου.

Κάποια στιγμή επιτέλους ανέβηκα στο δωμάτιο μαζί με το γιο μου και τον άντρα μου. Πήγαμε σε δωμάτιο στο πέμπτο, ήταν κομπλέ.

Βοήθεια με το θηλασμό δεν είχα ιδιαίτερη. Ναι μεν όταν ρωταγα μου δείχνανε επιτόπου μια στάση, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε ουσιαστικά να δει ότι το μωρό πιάνει καλά, να μου δείξει πως να το τοποθετώ κλπ. Ο,τι προσπαθούσα μόνη μου. Κάποια στιγμή είχε ανέβει μια σύμβουλος θηλασμού η οποία μου είπε το θεϊκό: "άστο πάνω (στο βυζι) και θα το βρει αυτό το δρόμο του.. " 

Στο μαιευτήριο κάθε μέρα έρχεται και διαφορετικός παιδίατρος που βλέπει τα μωράκια. Εκεί κοριτσια κάντε το σταυρό σας να μη σας τύχει στραβόξυλο σκονογαλακιας όπως εμας. Τη τρίτη μέρα έσκασε παιδίατρος που έστειλε σχεδόν όλα τα μωράκια στη μεννβ. Με προφάσεις γελοίες. Ο δικός μου είχε λίγο ίκτερο και τον έστειλε για φωτοθεραπεία. Τα άλλα μωρά τα έστειλε με πρόφαση "απώλειας βάρους" , που είχαν το φυσιολογικο. Τρομοκρατία στις μανάδες προκειμένου να υπογράψουν για να τους δώσουν φόρμουλα.

Το νου σας... Το τι είδαν τα μάτια μου στη μεννβ που κατέβαινα να θηλάσω τον μικρό δε περιγραφεται. Μπουκωναν τα παιδιά με το μπιμπερο με το πού έκλαιγαν... Εγώ πολλές φορές που είχα κατέβει στο αυστηρό ωράριο θηλασμού που είχαν τον είχα βρει ταισμενο... Μια φορά ήταν και λουσμενος στον εμετο. 

Δυστυχώς είδα τη πολύ άσχημη εικόνα του μαιευτηρίου. Μόνο φιλικό προς τα βρέφη δεν είναι. Μας ταλαιπώρησαν παρά πολύ.

Όπως μου είπαν κι άλλοι και είναι και η πικρή αλήθεια, ειναι σε ποια βάρδια θα πέσεις. 

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου γερο κ καλότυχο, και συ σιδερένια!!! Απίστευτα όσα έζησες!!! Είναι κρίμα όλοι αυτοί να σου χαλούν μια τόσο ωραία εμπειρία!!!! Με τον παιδίατρο, και γω στο ιδιωτικό είχα πέσει σε ηλίθιο!!! Αλλά είχα την δική μου που μιλάγαμε τηλεφωνικά!!! Όπβς λες μην σου τύχει!!! Όλα καλά να σου πάνε απο δω και περα και καλούς θηλασμους!!! 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου γερο κ καλότυχο, και συ σιδερένια!!! Απίστευτα όσα έζησες!!! Είναι κρίμα όλοι αυτοί να σου χαλούν μια τόσο ωραία εμπειρία!!!! Με τον παιδίατρο, και γω στο ιδιωτικό είχα πέσει σε ηλίθιο!!! Αλλά είχα την δική μου που μιλάγαμε τηλεφωνικά!!! Όπβς λες μην σου τύχει!!! Όλα καλά να σου πάνε απο δω και περα και καλούς θηλασμους!!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.

Έχει ενημερωθεί κάποια αν έχουν ξεκινήσει πάλι τα μαθήματα τοκετού κ θηλασμού στο Έλενα; Γιατί απ'ο.τι ξέρω είχαν σταματήσει λόγω του ιού.

Ευχαριστώ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Chriss6 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Έχει ενημερωθεί κάποια αν έχουν ξεκινήσει πάλι τα μαθήματα τοκετού κ θηλασμού στο Έλενα; Γιατί απ'ο.τι ξέρω είχαν σταματήσει λόγω του ιού.

Ευχαριστώ

Τον Ιούνιο είχα κάνει. Πάρε τηλ στο 2132051366 , άσε στο τηλεφωνητή τα στοιχεία σου κ θα σε πάρουν για ραντεβού. Αν δε γίνονται μαθήματα θα το έχουν σα μήνυμα στο τηλεφωνητή. Με το καλό το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Τον Ιούνιο είχα κάνει. Πάρε τηλ στο 2132051366 , άσε στο τηλεφωνητή τα στοιχεία σου κ θα σε πάρουν για ραντεβού. Αν δε γίνονται μαθήματα θα το έχουν σα μήνυμα στο τηλεφωνητή. Με το καλό το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες !! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ο γιατρος μου μου είπε κάποιο διάστημα μετά τη γέννα να πάω για τεστ παπ γνωρίζεται αν γίνεται τώρα στο Έλενα έχει κάνει καμία γενικά ξέρετε μήπως πως μπορώ να κλείσω ραντεβού ?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt είπε:

Καλησπέρα σε όλες !! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ο γιατρος μου μου είπε κάποιο διάστημα μετά τη γέννα να πάω για τεστ παπ γνωρίζεται αν γίνεται τώρα στο Έλενα έχει κάνει καμία γενικά ξέρετε μήπως πως μπορώ να κλείσω ραντεβού ?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Νομίζω είναι στους 6 μήνες μετα την γέννα, εμένα αυτο μου είχε πει όταν είχα γεννήσει. Για το ραντεβού κλείνεις ή απογευματινο μαζί του ή στα πρωινα. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Νομίζω είναι στους 6 μήνες μετα την γέννα, εμένα αυτο μου είχε πει όταν είχα γεννήσει. Για το ραντεβού κλείνεις ή απογευματινο μαζί του ή στα πρωινα. 

Μετά από 3 μήνες μου είπε εμένα και να κλείσω ραντεβού στα πρωινα και να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει όταν κλείσω να μου το κάνει εκείνος αλλά στο 1535 δεν μου βγάζει στη σελίδα επιλογή τεστ Παπ για αυτό και ρωτάω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...