Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Κοροναιος μια κατάσταση τρελή


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με @Ele@n και @ΒαλεντιναΧρηστος

Παιδιά το θέμα του μένουμε σπίτι είναι γιατί 1)δεν έχουμε δομές-προσωπικό και 2)γιατί αν πέσει ο γενικός πληθυσμός σαν κοτόπουλα θα πέσουν ένας ένας όσοι είναι στις ομάδες υψηλού κινδύνου αν ξεφύγει ο ιός τότε θα μιλάμε για το τραγικότερο σενάριο όλων σαφώς και είμαστε περαστικοί όλοι μας από εδώ αλλά η μοιρολατρία δεν θα βοηθήσει πουθενά. Ούτε ο πανικός είναι λύση. Χρειάζεται να έχουμε διαύγεια σκέψης τέτοιες κρίσιμες ώρες. 

Μάσκα γάντια στο σούπερ και επιστροφή στο σπίτι. 

Όσοι έχετε Netflix δείτε το ντοκιμαντέρ pandemic έχει γίνει viral. 

  • Μου αρέσει 5

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου κ εγώ είμαι πολύ περίεργα τα τελευταία 3 βράδυα..πηγαινωε τον άντρα μ στη δουλειά αναγκαστικά γτ είμαστε οι δυο μας κ θέλω να τον στηρίξω κ τρέμει η καρδιά μου..το βράδυ ξαπλώνω να κοιμηθώ κ ξυπνάω στις 4-5 νιωθοντας σαν να μη μπορώ να αναπνευσω..ο έρπης μου στα χείλη πετάχτηκε ξανά..ξεκάθαρα συμπτώματα του φουλ άγχους μου κ μέσα σε αυτή τη τραγωδία συναισθημάτων(οοοληερα ακούμε για αρρώστιες κ θανάτους,όλοι συζητάνε αυτό,ο φόβος να μη κολλήσω εγώ για το παιδί Μ,οι δικοί μ άνθρωποι,τα πράγματα στον Έβρο κτλ κτλ) να προσπαθώ να μένω ήρεμη για να μη κάνω ζημια στη ζωή που έχω μέσα μου..

Πόσο με δυσκολεύει όλο αυτό..πόσο με πονάει..νιώθω να πνιγομαι κ ενώ προσπαθώ να σκεφτώ λογικά κ να αποδεχτώ πράγματα κ καταστάσεις όλη μερα,στον ύπνο με πιάνει το άτιμο το στρες κ με διαλύει..με ξυπνά κ είναι σαν μου φωνάζει "πως μπορείς κ κοιμάσαι? Από Δευτέρα θα κλείσει η δουλειά σου,δεν θα έχετε λεφτά,Σεπτέμβρη γέννας κ ίσως ο ιός είναι ακόμη εδώ..'' και με διαλύει..

Για αυτό φρικαρα τόσο στην άποψη της κοπέλας από Αγγλία..

Αυτή είναι η δική μου αληθεια.. καλημέρα κορίτσια μου..

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

@Angela123 θα ήθελα να ξερα αν θα ήσουν το ίδιο χαλαρή (για να μην πω αναίσθητη) αν ήξερες πως ο άνθρωπος που φροντίζει την μητέρα ή τον πατέρα σου μπορεί να νοσεί και το κρύβει για να μην χάσει τον μισθό του όπως εσύ.

 

  • Μου αρέσει 4

 
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έγινε απαγορεύση κυκλοφορίας μπας και συμορφωθουνε οι λίγοι που έμειναν!!!! Με 5000θανατους στην Ιταλία και από 1700 Ισπανία και Ιράν λέω δόξα που βγάλαμε την απαγόρευση.....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Ειναι πολυ πιθανο η angela 123 να ειναι τρολ, γιατι γραφει οτι φιλη της υποχρεωθηκε να κρατησει στο σπιτι της το παιδι για 14 ημερες, ενω στην Αγγλια η οδηγια για νοσουντες ηταν μονο 7 ημέρες... Ποσο αξιοθρηνητο να τρολαρεις με ζητηματα ζωης και θανάτου... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια με την Αντζέλα 123... Τι να πω...και κάνει μια δουλειά που αν μη τι άλλο χρειάζεσαι να χεις ανθρωπιά μέσα σου,φιλότιμο υπομονή και αγάπη...και ισχυρίζεται ότι δεν θα το έλεγε για να μην χάσει ένα μηνιατικο;δλδ βάζει τα λεφτά πάνω από την ανθρώπινη υγεία; Θα ήθελε να είναι οι γονείς της σε ένα τέτοιο ίδρυμα και να υπήρχε κοπέλα με τα ίδια μυαλα:;;αν νοσήσει αυτή θα κολλήσει και άλλους πόσους και θα γίνει αρχή του κακού. Κρίμα και πάλι κρίμα.


bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2020 at 8:03 ΜΜ, Angela123 είπε:

Καλησπερα.Ζω στο εξωτερικο ομως ενημερωνομαι συνεχεια για τις εξελιξεις στην Ελλαδα και ολα αυτα που συμβαινουν ειναι σαν σεναριο επιστημονικης φαντασιας.

Εγω απλα λεω να μη τρελαινομαστε και να φιλτραρουμε λιγο οσα μας πλασαρουν τα μμε που μας κανουν πλυση εγκεφαλου ολη μερα.

Οσοι ανηκουν στις ευπαθεις ομαδες ας κατσουν σπιτια τους.Ενας καρκινοπαθης η ενας ηλικιωμενος με ασθμα εχουν πολλες πιθανοτητες να πεθανουν απο μια απλη γριπη οπως και γινεται.Οι υπολοιποι πρεπει να παμε να δουλεψουμε γιατι στο τελος του μηνα κανεις δε θα μας χαρισει το νοικι και τους λογαριασμους.

Εργαζομαι σε μοναδα φροντιδας ευπαθων ομαδων και στη χωρα που ζω το κρατος μας εχει ορισει ως εργαζομενους κλειδια που θα συνεχισουμε να δουλευουμε ακομα κι αν κλεισουν τα παντα.Αυτο που δεν ειπε η κυβερνηση ειναι σε περιπτωση που αρρωστησουμε πως θα γινει να κατσουμε σπιτι χωρις μισθο με τα εξοδα να τρεχουν.Για αυτο και πηρα τη σκληρη αποφαση αν νοσησω και τα συμπτωματα ειναι ηπια να το κρυψω οσο πιο καλα μπορω και να παω στη δουλεια και πριν πεσετε να με φατε πολλοι συναδελφοι παραδεχτηκαν το ιδιο.Sad but true...

Τι λέμε ρε παιδιά...θα τρελαθουμε τελείως..παζαρευεται η ανθρώπινη ζωή???? Είναι ντροπή και μόνο που τόλμησες να το σκεφτείς, όχι να το κάνεις και πράξη! Έλεος πια... Για όνομα Του Θεού... Έχετε δώσει και τον όρκο του Ιπποκράτη υποτίθεται...ντροπή....και σε σένα και στους συναδέλφους σου που σκέφτονται έτσι...

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι ολοι μας ανεξαρτητως θρησκειας , καταγωγης, οικονομικης ευχέρειας και προτιμήσεων να κάτσουμε να σκεφτούμε 2 -3 πράγματα και να αφήσουμε τον ωχαδελφισμο στην άκρη. "Ωχ αδελφε , σιγα , σε εμένα θα τύχει?" Ακούω συνέχεια να λένε γύρω μου .. κι αν σου τύχει μετά λες "γιατί σε εμένα?!"  Η θνητότητα στην χώρα μας δείχνει προς το παρόν να είναι σε ηλικιωμένα άτομα,  ωστόσο η νοσηρότητα από τον ιό συναντάται σε όλες τις ηλικίες. Οπότε εμείς οι άνετοι 20-30-40 κ.ο.κ. δεν μένουμε μέσα κι ο για τους ηλικιωμένους, μένουμε μέσα για εμάς, για τον άντρα μας, τα αδέλφια μας , τους φίλους μας ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. Μένουμε μέσα για να είμαστε όλοι υγιείς, όχι μόνο οι ηλικιωμένοι. Ασ σταματήσει επιτέλους να μας νοιάζει τι κάνει ο απέναντι και να κοιτάξει ο καθένας το σπίτι του. Όσον αφορά τα εμβόλια,  οι παιδίατροι λαμβάνουν οδηγίες για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν ή να αναβάλουν όπως και για τους κανόνες που πρέπει να ακολουθηθούν. Εφόσον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, τον Ρωτάς τι πρέπει να γίνει και πορεύεσαι αναλόγως. Δεν αποφασίζουμε μόνοι μας αν το παιδί χρειάζεται το εμβόλιο του η Όχι. Δεν είμαστε γιατροί! 
Μπορεί το παιδί μαζί με τον γονέα του να κάνει μια βόλτα σε ένα έρημο δρόμο μακριά από άλλο κόσμο για λίγο. Δεν απαγορεύεται και σίγουρα επιβάλλεται. Ήπια άσκηση κοντά στο σπίτι μας μακριά από κόσμο και συνωστισμό (κωδικός Β6 στη Νέα φόρμα των μέτρων). Όσο για το σπίτι,  ο καθένας μεγαλώνει το παιδί του όπως νομίζει. Υπάρχουν άπειρες δραστηριότητες για μέσα στο σπίτι η το μπαλκόνι από χειροτεχνίες μέχρι παζλ κατασκευές κι ότι χωράει ο νους. Δόξα το θεό το ίντερνετ έχει να προτείνει άπειρες ιδέες. Από εκεί και πέρα εάν ο γονεας θέλει να αφήσει το παιδί στην τηλεόραση είνάι δική του επιλογή. 
Δυστυχώς είναι δύσκολος ο εγκλεισμός αλλά σε ένα σημείο πρέπει να σταματήσουμε την στενοχώρια και το "ωχ τι μας βρηκε" (Γιατί αυτό περνάμε και στα παιδιά) και να ξεκινήσουμε να χαμογελάμε που έχουμε την οικογένεια μας την υγεία μας το σπίτι μας το φαγητό μας κ.ο.κ. (Εγώ είμαι μέσα λόγω εγκυμοσύνης και έπειτα λοχείας από τον Ιανουάριο! και λέω πάλι καλά που έχω το παιδί μου κι όλη μου την οικογένεια υγιείς.)

  • Μου αρέσει 5

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2020 at 9:35 ΜΜ, Angela123 είπε:

Οσοι εχουν προβληματα υγειας οπως ειπα ας καθησουν σπιτια τους.Ας πραξει ο καθενας οπως νομιζει σε ατομικο επιπεδο.Αν ειχα σοβαρο προβλημα υγειας και εγω αυτο θα εκανα.Δε θα περιμενα κανεναν πρωθυπουργο και καμια επισημη καραντινα για να το κανω.

Απο τη στιγμη ομως που ολα ειναι ανοιχτα εδω και η ζωη συνεχιζεται σε οσο το δυνατον πιο ομαλους ρυθμους,ουτε σπιτι μου θα κατσω ουτε τιποτα.Δε μπορω να καταλαβω γιατι επιτιθεστε ετσι.Μαλλον φταιει η καραντινα που εχει αρχισει να σας επηρεαζει ψυχολογικα και για αυτο δε σας κατηγορω.Με οσους μιλαω εδω που ζω ,η αντιμετωπιση ειναι πολυ πιο ψυχραιμη και μιλαω με πολλες μαμαδες καθημερινα.Καμια δεν εχει σταματησει να βγαινει εξω με το παιδι της και ολα τα εστιατορια ειναι γεματα.Προχθες ειχαμς μια μεγαλη συναυλια και ο κοσμος πηγε κανονικα(ναι Αγγλια ειμαι σωστα μαντεψατε)

Ισα ισα που πιστευω οτι ισως ειναι καλυτερα εμεις που δεν ανηκουμε στις ευπαθεις ομαδες,να το κολλησουμε και να τελειωνουμε με αυτο το θεμα που εχει κουρασει

Πω πω δεν το πιστεύω ότι τα ματάκια μου διαβάζουνε αυτά....κοπελιά,δε θέλω να γράψω πολλά,Ούτε να επεκταθώ,γιατί σε άτομα σαν εσένα ούτε το σάλιο σου αξίζει να ξοδεύεις..Αλλά σου υπενθυμίζω ότι αυτά είναι δανεικά και προφανως μιλάς εκ του ασφαλούς...αν όμως γινότανε κάτι και αρρωσταινε κάποιος συγγενής σου τότε ήθελα να δω αν το σκεπτικό σου παρέμενε το ίδιο.. λυπάμαι που βρίσκεσαι στον τομέα υγείας,πραγματικά..συγχαρητήρια σε εσένα και στους συναδέλφους σου!!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...