Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, pap88 είπε:

Κοριτσια εγω πηρα τηλ κ μια παιδιατρο που μου συστησαν για μια μικρη εισαγωγη στο τι μας περιμενει

ρωτησα γ τις εξετασεις του μαιευτηριου αν εινα απαραιτητες καθως εχω ακουσει διαφορα οτι καλυτερα να τις κανεις εκτος - κ μου ειπε οτι οι τρεις για μεταβολικα νοσηματα, ελεγχος ακοης και ελεγχος ορασης ειναι πολυ σημαντικοι. Υπαρχουν κ αλλοι δυο οπου αν δεν υπαρχει καποια ενδειξη μπορεις να τις κανεις κ αργοτερα - αλλα λεω να τις κανουμε ολες κ στη χειροτερη να τις επαναλαβουμε!!

Καλά έκανες!! Στον τιμοκατάλογο από το μαιευτήριο που μου έστειλαν αυτές τις 3 τις εξετάσεις αναφέρουν! Είναι έξτρα σαν τιμή αλλά από ότι κατάλαβα απαραίτητες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Αθηνα μου καλημερα. η απωλεια οντως μου ακουγεται λογικη κ ολα τα μωρακια χανουνε!! ελπιζω να σου τον φερανε χτες και σημερα να ειστε ηδη στο δρομο για το σπιτι σας :mrgreen:  επισης ελπιζω κ εσυ να αισθανεσαι καλυτερα! αχ ποσο ανυπομονω να εχω το μωρο μουυυ!!!!

εμεις πηγαμε γιατρο - το μωρο ειναι 3.100 κ εμπεδωθηκε. μεγαλη χαρα πηρα γιατι λογω του αμνιακου ειχαμε πει οτι ισως θα ηταν δυσκολο να εμπεδωθει το μωρακι μου. ετσι λοιπον ο γιατρος θεωρει οτι θα παρει τις μερες του οποτε θεωρω οτι θα περιμενουμε 2 βδομαδουλες ακομη για να τον εχουμε μαζι μας. μετα τη χαρα που πηρα απ τον γιατρο πηγαμε κ πηραμε κ δεντρακι κ στολισαμε :):)

επισης μου ειπε να ξεκινησω το περπατημα - που μου το ειχε απαγορεψει μεχρι τωρα. σημερα που ηταν να ξεκινησω βρεχει καταρρακτωδως :lol: μηπως δεν ειναι γραφτο? ελπιζω να ειναι καλυτερα μετα!

 

αντε κοριτσιαααα να παιρνουμε σειρα 

Εμπεδώθηκε ε;;; Μπραβο το παιδακι σου και σε καλη εβδομαδα. 

Το αμνιακό σου ηταν παραπανω ή παρακάτω και φοβόσασταν οτι δεν θα εμπεδωθεί;

2 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Ααααα τέλεια νέα!! Κ πολύ καλό στο βάρος!!! 
περιμενω και εγώ τη Δευτέρα να πάω στο γιατρό να μας πει πως πάει!! 
Ολοι όσοι με βλέπουν πάντως μου λένε έχει κατέβει η κοιλιά σου!! 
αντε να δούμε!! Τελευταίες μέρες είναι κορίτσια!! Τις απολαμβάνουμε και όλη την ώρα συζητάμε πως θα έχουμε ακόμα ένα ανθρωπάκι στο σπίτι μαζί μας!!

Εμενα πάλι μου λένε οτι ειναι πολυ ψηλα μα όλοι!!!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο σε ολες μας κοριτσια!! 

Εγω σημερα εβγαλα τον πεσσο, ξαναεκανα καλλιεργεια γιατι ο στρεπτοκοκκος δεν φευγει και εκανα κ nst. Ποναω πολυ οταν περπαταω, μαλλον επειδη ειχα τον πεσσο κ ισως εχει ερεθιστει το σημειο(?). Δεν εχω ιδεα. Μου ειπε να περπαταω πολυ κ να εχουμε επαφες (εδω γελαμε χαχαχα). Θα προσπαθησω να περπαταω κ ελπιζω να περασει ο πονος γτ ποναω μονο οταν περπαταω, οχι οταν καθομαι πχ.

Εφτασε η ωρα να παρουμε αγκαλιτσα τα παιδακια μας!!! Απολαυστε το κοριτσια, ειναι η πιο μαγικη στιγμη!

  • Μου αρέσει 4

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου μάλλον εγώ είμαι η επόμενη έχω διαστολη 2 εκατοστά και σαν να χάνω λίγα υγρά μου είπε σήμερα ο γιατρός να βάλω σερβίετακι και εάν αύριο το πρωί είναι υγρο και άχρωμο να πάω το απόγευμα στην κλινική να κάνω ένα τεστ για να δούμε εάν χάνω αμνιακό υγρό.....σε περίπτωση που χάνω είπε θα τον πάρουμε ποιο μπροστα ο μπέμπης έχει πάρει θέση είναι 3.100 αυτά τα νέα μου....έφτασε ο καιρός και δεν το πιστεύουμε!!!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου μάλλον εγώ είμαι η επόμενη έχω διαστολη 2 εκατοστά και σαν να χάνω λίγα υγρά μου είπε σήμερα ο γιατρός να βάλω σερβίετακι και εάν αύριο το πρωί είναι υγρο και άχρωμο να πάω το απόγευμα στην κλινική να κάνω ένα τεστ για να δούμε εάν χάνω αμνιακό υγρό.....σε περίπτωση που χάνω είπε θα τον πάρουμε ποιο μπροστα ο μπέμπης έχει πάρει θέση είναι 3.100 αυτά τα νέα μου....έφτασε ο καιρός και δεν το πιστεύουμε!!!!

Ποπο μπράβο με το Καλό!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Monika93 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου μάλλον εγώ είμαι η επόμενη έχω διαστολη 2 εκατοστά και σαν να χάνω λίγα υγρά μου είπε σήμερα ο γιατρός να βάλω σερβίετακι και εάν αύριο το πρωί είναι υγρο και άχρωμο να πάω το απόγευμα στην κλινική να κάνω ένα τεστ για να δούμε εάν χάνω αμνιακό υγρό.....σε περίπτωση που χάνω είπε θα τον πάρουμε ποιο μπροστα ο μπέμπης έχει πάρει θέση είναι 3.100 αυτά τα νέα μου....έφτασε ο καιρός και δεν το πιστεύουμε!!!!

Αυτο ακριβως έφτασε ο καιρός κι εγω δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι σε τρεις εβδομάδες το πολυ θα εχω τον μπεμπουλη εδώ. Να μας γράψεις τα νεα σου αυριο !

  • Μου αρέσει 6

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Εμεις φτασαμε 3300 και στην κολπικη εξεταση ειπε οτι η μικρη θελει να κατεβει ακομα. Περπατημα μου ειπε και αν δεν γεννησω εως την πητ 17/12 θα μπουμε με προκληση. Συσπασεις πλεον δεν νιωθω απλα μονιμα πιεση στην περιοχη εξω - περιμετρικα του κολπου.Ευτυχως θα εχω τον αντρα μου απο Δευτερα σπιτι οποτε μου ειπε θα ξεκινησουμε το περπατημα μαζι. Εχω βαρυνει αρκετα πλεον,εχω πεθανει στην καουρα και ολη αυτη η αναμονη μου βγαινει σε κακη διαθεση και γκρινια. Ευχομαι το περπατημα να μου κανει δουλιτσα.

Αντε κοριτσια μου λιγο εμεινε ακομα,με το καλο σε ολες ευχομαι! 

  • Μου αρέσει 4

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα / καλησπερα δεν ειμαι σιγουρη τι απ τα δυο :tongue:

 

5 hours ago, Καντι said:

Εμπεδώθηκε ε;;; Μπραβο το παιδακι σου και σε καλη εβδομαδα. 

Το αμνιακό σου ηταν παραπανω ή παρακάτω και φοβόσασταν οτι δεν θα εμπεδωθεί;

Εμενα πάλι μου λένε οτι ειναι πολυ ψηλα μα όλοι!!!

Ειναι αυξημενο το αμνιακο. Γι αυτο ειχαμε θεωρησει οτι ειναι πολυ πιθανο να μεινει ισχυακο - που δεν εμεινε - κ μετα οτι δε θα κατεβει - που κατεβηκε!

παντως θεωρω οτι βοηθησε το bola, κ για να κατεβει κ για να εμπεδωθει, που ενω το ειχα δε το φορουσα. Διαβασα ομως σε ενα δικο σου σχολιο οτι βοηθαει κ μετα απ αυτο εγιναν ολα :wub:

2 hours ago, Monika93 said:

Γεια σας κορίτσια μου μάλλον εγώ είμαι η επόμενη έχω διαστολη 2 εκατοστά και σαν να χάνω λίγα υγρά μου είπε σήμερα ο γιατρός να βάλω σερβίετακι και εάν αύριο το πρωί είναι υγρο και άχρωμο να πάω το απόγευμα στην κλινική να κάνω ένα τεστ για να δούμε εάν χάνω αμνιακό υγρό.....σε περίπτωση που χάνω είπε θα τον πάρουμε ποιο μπροστα ο μπέμπης έχει πάρει θέση είναι 3.100 αυτά τα νέα μου....έφτασε ο καιρός και δεν το πιστεύουμε!!!!

Με το καλοοοο :-P αναμενουμε νεα!!

2 hours ago, nanoula90 said:

Με το καλο σε ολες μας κοριτσια!! 

Εγω σημερα εβγαλα τον πεσσο, ξαναεκανα καλλιεργεια γιατι ο στρεπτοκοκκος δεν φευγει και εκανα κ nst. Ποναω πολυ οταν περπαταω, μαλλον επειδη ειχα τον πεσσο κ ισως εχει ερεθιστει το σημειο(?). Δεν εχω ιδεα. Μου ειπε να περπαταω πολυ κ να εχουμε επαφες (εδω γελαμε χαχαχα). Θα προσπαθησω να περπαταω κ ελπιζω να περασει ο πονος γτ ποναω μονο οταν περπαταω, οχι οταν καθομαι πχ.

Εφτασε η ωρα να παρουμε αγκαλιτσα τα παιδακια μας!!! Απολαυστε το κοριτσια, ειναι η πιο μαγικη στιγμη!

Αυτο με τις επαφες περιμενω να το ακουσω κ εγω κ να γελασω :mrgreen:

  • Χαχα 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Εμεις φτασαμε 3300 και στην κολπικη εξεταση ειπε οτι η μικρη θελει να κατεβει ακομα. Περπατημα μου ειπε και αν δεν γεννησω εως την πητ 17/12 θα μπουμε με προκληση. Συσπασεις πλεον δεν νιωθω απλα μονιμα πιεση στην περιοχη εξω - περιμετρικα του κολπου.Ευτυχως θα εχω τον αντρα μου απο Δευτερα σπιτι οποτε μου ειπε θα ξεκινησουμε το περπατημα μαζι. Εχω βαρυνει αρκετα πλεον,εχω πεθανει στην καουρα και ολη αυτη η αναμονη μου βγαινει σε κακη διαθεση και γκρινια. Ευχομαι το περπατημα να μου κανει δουλιτσα.

Αντε κοριτσια μου λιγο εμεινε ακομα,με το καλο σε ολες ευχομαι! 

Αν την νιώθεις χαμηλά με πίεση  μπορει να έρθει και μόνη της , χωρις πρόκληση εννοω.

 Κι εγω ειμαι ανυπόμονη και θελω να ρθει πριν την πητ, αλλα την τεταρτη ηταν 2.600 και νομιζω οτι ειναι πολυ μικρούλης για να γεννηθεί απο τωρα. Βεβαια με όσες φίλες εχω μιλήσει μου λένε για μισο κιλό αποκλιση ειτε προς τα πάνω ειτε προς τα κάτω, οτι τους έβγαζε ο γιατρος το μωρο τους και μάλιστα στην κουμπαρα μου της τον έβγαλε 3.500 την προηγούμενη μερα πριν την βάλει με πρόκληση και γεννήθηκε 4.050

2 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Ειναι αυξημενο το αμνιακο. Γι αυτο ειχαμε θεωρησει οτι ειναι πολυ πιθανο να μεινει ισχυακο - που δεν εμεινε - κ μετα οτι δε θα κατεβει - που κατεβηκε!

παντως θεωρω οτι βοηθησε το bola, κ για να κατεβει κ για να εμπεδωθει, που ενω το ειχα δε το φορουσα. Διαβασα ομως σε ενα δικο σου σχολιο οτι βοηθαει κ μετα απ αυτο εγιναν ολα :wub:Αυτο με τις επαφες περιμενω να το ακουσω κ εγω κ να γελασω :mrgreen:

Κι εμενα δεν ξερω τι τελικα βοήθησε και ηταν όντως το bola, αλλα γύρισε.

κι εμενα μου ειπε για επαφές, δεν το σχολίασα και μετα ρώτησα την μαια οταν βγήκε ο γιατρος, ειπε όντως επαφές;;;; Ναι μου λέει η μαια και επειδη ο άντρας σου θα ειναι αυτός που κυρίως δεν θα θελει, θα του εξηγήσεις οτι δεν ειναι για ευχαρίστηση αλλα καταναγκαστικά. Του τα ειπα επι λέξη. Μεχρι στιγμής δεν βλέπω πρόθεση, ουτε κι εγω βεβαια έδειξα πρόθυμη να κανω κανα βήμα.

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τελικά δεν χάνω αμνιακό είναι αυξημένα υγρά το σερβίετακι περνει λίγο κίτρινο χρώμα δεν είναι διαφανές είπε ο γιατρός άμα δεν γεννήσω μέχρι την Πέμπτη θα μπούμε με πρόκληση για να μην ταλαιπωριεμαι ελπίζω να πάνε όλα καλά την Πέμπτη θα είμαι 39 βδομάδες από συσπάσεις μπόλικες και σήμερα είχα και λίγο διάρροια εύχομαι σε όλες να πάνε όλα καλά και να έχουμε μια καλη γεννά και γερά μωράκια  εμένα ο μπέμπης έχει εμπεδώσει και κοιτάει προς τα κάτω λέει ο γιατρός ότι είναι έτοιμος....εσείς κάνατε κολπική εξέταση? Εμένα να πω την αλήθεια με πόνεσε λιγακι

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Monika93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τελικά δεν χάνω αμνιακό είναι αυξημένα υγρά το σερβίετακι περνει λίγο κίτρινο χρώμα δεν είναι διαφανές είπε ο γιατρός άμα δεν γεννήσω μέχρι την Πέμπτη θα μπούμε με πρόκληση για να μην ταλαιπωριεμαι ελπίζω να πάνε όλα καλά την Πέμπτη θα είμαι 39 βδομάδες από συσπάσεις μπόλικες και σήμερα είχα και λίγο διάρροια εύχομαι σε όλες να πάνε όλα καλά και να έχουμε μια καλη γεννά και γερά μωράκια  εμένα ο μπέμπης έχει εμπεδώσει και κοιτάει προς τα κάτω λέει ο γιατρός ότι είναι έτοιμος....εσείς κάνατε κολπική εξέταση? Εμένα να πω την αλήθεια με πόνεσε λιγακι

Στις 39 καλα ειναι νομιζω να σε βάλει, τελειομηνο θα ειναι το μωράκι σου, εχει εμπεδωθεί κιόλας τελεια'!!!

Η διάρροια μπορει να σηματοδοτεί τοκετό να το εχεις υπ όψιν σου παρακολούθησε το.

 Κολπικη εκανα και στα δυο nst, η μια μαια δεν με πόνεσε καθόλου , η αλλη ναι με πόνεσε.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Στις 39 καλα ειναι νομιζω να σε βάλει, τελειομηνο θα ειναι το μωράκι σου, εχει εμπεδωθεί κιόλας τελεια'!!!

Η διάρροια μπορει να σηματοδοτεί τοκετό να το εχεις υπ όψιν σου παρακολούθησε το.

 Κολπικη εκανα και στα δυο nst, η μια μαια δεν με πόνεσε καθόλου , η αλλη ναι με πόνεσε.

Κολπικη εννοειτε σας κοιτανε τον τραχηλο απο κατω; Εμενα δε μου το εχουν κανει. Τεταρτη θα παω γιατρο που θα μαι 38+4 φανταζομαι θα κοιταξει :roll:

εγω ειμαι ψιλοχαλια αυτες τις μερες με αιμοροιδες. Ολο ξαπλα :cry: ολα τα εχει η μαργιωρη :cry:


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Κολπικη εννοειτε σας κοιτανε τον τραχηλο απο κατω; Εμενα δε μου το εχουν κανει. Τεταρτη θα παω γιατρο που θα μαι 38+4 φανταζομαι θα κοιταξει :roll:

εγω ειμαι ψιλοχαλια αυτες τις μερες με αιμοροιδες. Ολο ξαπλα :cry: ολα τα εχει η μαργιωρη :cry:

Ναι αυτό ακριβώς εμένα μου το έκανε πρώτη φορά την Παρασκευή και είδε ότι έχω διαστολη 2 εκατοστά. Κάνε υπομονή λίγο έμεινε για όλες μας και εγώ εχω  αιμοροιδες σε καταλαβενω!!!! 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , pap88 είπε:

Κολπικη εννοειτε σας κοιτανε τον τραχηλο απο κατω; Εμενα δε μου το εχουν κανει. Τεταρτη θα παω γιατρο που θα μαι 38+4 φανταζομαι θα κοιταξει :roll:

εγω ειμαι ψιλοχαλια αυτες τις μερες με αιμοροιδες. Ολο ξαπλα :cry: ολα τα εχει η μαργιωρη :cry:

Όχι όχι, δεν κοιτάζει! Βάζει χέρι η μαια δυο δάχτυλα απ οτι κατάλαβα για να δει αν πιάνει το κεφαλάκι του μωρού και τα ανοίγει για να δει ο τράχηλος αν ειναι κλειστός ανοιχτός,  μαλακός σκληρός , κοντός ή μακρύς.

 Καμια κρεμούλα δεν βάζεις;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Κολπικη εννοειτε σας κοιτανε τον τραχηλο απο κατω; Εμενα δε μου το εχουν κανει. Τεταρτη θα παω γιατρο που θα μαι 38+4 φανταζομαι θα κοιταξει :roll:

εγω ειμαι ψιλοχαλια αυτες τις μερες με αιμοροιδες. Ολο ξαπλα :cry: ολα τα εχει η μαργιωρη :cry:

Ούτε εγώ έχω κάνει κολπική εξέταση!! Να περιμένω αύριο δηλαδή που έχω γιατρό;;; 
ωχ περαστικά σου ρε συ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...