Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ θα πάρω τελικά 3 σε 1 γτ ο άντρας μου λέει αν κάνουμε το δεύτερο χειμώνα θα θέλουμε κ το ξαπλωτο... Εγώ ήθελα μόνο καρότσι κ αυγο... Βρήκα ένα peg perego γύρω για 600 που νομίζω είναι καλά για πολυκαροτσι και έχει καλές κριτικές.. από ρούχα κ εγώ από εσωρουχακια μου έχουν δώσει άπειρα δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλει όλα αυτά. Έχω πάρει μόνο ένα ροζ καταπληκτικό φόρμακια φόρεματακι που θα βγούμε από το μητέρα! Από προίκα το μόνο που μου λείπει είναι πετσέτες κ σελτεδακια. Ψάχνω κ σετ προίκας κούνιας όμως γτ θέλω ένα καινούργιο! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Για Χανιά εσυ τι θα αγοράσεις για το νεογέννητο από ρουχισμό ; Τι θα κρατάς κλινική γνωρίζεις ή θα πάρεις κάποια λίστα; Οτιδήποτε έχεις και μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας μην κάνουμε περιττές αγορές :-) 

 

για αμαξάκι αυτοκινήτου κορίτσια έμαθα ότι δεν κάνει το μωρό να κάθεται πάνω από 1μιση ώρα όποτε εμείς ίσως πάρουμε 0-36 και όχι αυγό…. Τι γνώμες έχουν οι ήδη μανούλες ; Είναι χρήσιμο το αυγό ; 

Θα πάρω μαζί στο μαιευτήριο, 3-4 αμανικα φορμακια του μωρού, 2-3 μακρυμανικα φορμακια, μια κουβέρτα πικέ, κάνα ζευγάρι καλτσακια, κάνα σεντονακι, 2-3 πανες αγκαλιας και λίγα πανάκια για τις γουλιτσες (κάτι τετράγωνα μικρά είναι).

Αυτά θυμάμαι...

Τώρα και κάτι να χρειαστεί, θα μας το φέρουν...γενικά, μην τρελαίνεστε με την κλινική ή το νοκσομειο...έχετε κόσμο από έξω που αν χρειαστεί θα πάει να σας φέρει κάτι, να το αφήσει στην είσοδο.

Εμείς είχαμε χρειαστεί διάφορα, γιατί γέννησα λίγο νωρίτερα και δεν τα είχα όλα έτοιμα...

Τότε βέβαια, έμπαινε μέσα ο κόσμος και ήταν μια γιορτή στην ουσία...και τώρα όμως μπορούν να τα αφήσουν στην είσοδο.

Τώρα όσον αφορά στα καθίσματα κτλ, εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι προτιμά η κάθε μια και ανάλογα με το μπάτζετ.

Εμείς θα πάρουμε δυο καθίσματα. Ένα στη μεγάλη μας και ένα στο μωρό 0-36.

Το ίδιο ισχύει για όλες τις αγορές.

Δηλαδή και εγώ έχω όλα τα ρούχα και δεν έχω σκοπό να αγοράσω πέρα από ελάχιστα για το καλό...

Δεν έχω έναν καλό, εργονομικό μάρσιπο που χρειάζομαι και το ψάχνω.

 

 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Martinaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 
 

Εγώ σε ιδιωτικό που γέννησα στην Αθήνα στο λητω το μωρό είχε ότι χρειαζόταν για όσες μέρες μείναμε εκεί! Του φορούσαν κάτι σαν φορεμα με άνοιγμα από κάτω για εύκολο άνοιγμα! 
 

Οσον αφορά το αυγο έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Πλήρωσα ένα καλό καρότσι 3 σε 1 και στιγμή δε λυπήθηκα τα λεφτά! 
Το παιδί στο αυγο μέσα ένιωθε πόυ ωραία γιατί ήταν σαν σε αγκαλιά και έκανε ωραίους ύπνους. Το άφηνα αρκετές ώρες όσο είμασταν έξω! Η Παιδιατρος μου είχε πει δεν υπάρχει πρόβλημα! 
 

Κι εγώ τώρα που περιμένω πάλι αγόρι δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα για το μωρό. Έχω τόσα ρούχα από τον πρώτο όπως και από την αδερφή μου που γέννησε πέρυσι τον Αύγουστο που πραγματικά μόνο μικροπράγματα θα πάρω!

 

Κ εγώ στο λητω θα γεννήσω πρώτα ο θεός !!! Τι εντυπώσεις έχεις ;;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , iwanna24 είπε:

Θα πάρω μαζί στο μαιευτήριο, 3-4 αμανικα φορμακια του μωρού, 2-3 μακρυμανικα φορμακια, μια κουβέρτα πικέ, κάνα ζευγάρι καλτσακια, κάνα σεντονακι, 2-3 πανες αγκαλιας και λίγα πανάκια για τις γουλιτσες (κάτι τετράγωνα μικρά είναι).

Αυτά θυμάμαι...

Τώρα και κάτι να χρειαστεί, θα μας το φέρουν...γενικά, μην τρελαίνεστε με την κλινική ή το νοκσομειο...έχετε κόσμο από έξω που αν χρειαστεί θα πάει να σας φέρει κάτι, να το αφήσει στην είσοδο.

Εμείς είχαμε χρειαστεί διάφορα, γιατί γέννησα λίγο νωρίτερα και δεν τα είχα όλα έτοιμα...

Τότε βέβαια, έμπαινε μέσα ο κόσμος και ήταν μια γιορτή στην ουσία...και τώρα όμως μπορούν να τα αφήσουν στην είσοδο.

Τώρα όσον αφορά στα καθίσματα κτλ, εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι προτιμά η κάθε μια και ανάλογα με το μπάτζετ.

Εμείς θα πάρουμε δυο καθίσματα. Ένα στη μεγάλη μας και ένα στο μωρό 0-36.

Το ίδιο ισχύει για όλες τις αγορές.

Δηλαδή και εγώ έχω όλα τα ρούχα και δεν έχω σκοπό να αγοράσω πέρα από ελάχιστα για το καλό...

Δεν έχω έναν καλό, εργονομικό μάρσιπο που χρειάζομαι και το ψάχνω.

 

 

Μάρσιπο fidella με κλειστά μάτια. Γερμανικός,δεν ξερω αν πωλείται εδώ στα καταστήματα.  Τον είχα πάρει από το site τους. Κατά καιρούς βάζουν εκπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Polly1 είπε:

Μάρσιπο fidella με κλειστά μάτια. Γερμανικός,δεν ξερω αν πωλείται εδώ στα καταστήματα.  Τον είχα πάρει από το site τους. Κατά καιρούς βάζουν εκπτώσεις. 

Από όσο είδα, έχει διαφορά μοντέλα...προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο;

Δεν θέλω να τον δενω εγώ...να είναι έτοιμος όσο γίνεται. 

Όσον αφορά στις εκτυπώσεις, λες μέχρι Ιούλιο να βάλουν;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Κ εγώ στο λητω θα γεννήσω πρώτα ο θεός !!! Τι εντυπώσεις έχεις ;;;; 

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! 
Αρχικα είναι μικρότερο από τα άλλα της περιοχής, δεν είναι τόσο χαοτικό! Μου έκανε πολύ ζεστό! Οι νοσοκόμες πολύ βοηθητικές σχετικά με τον θηλασμό και με ότι τις είχα ανάγκη! Και με το θέμα μπάνιου και αλλαγής πάνας μας βοήθησαν πολύ και το φαγητό ήταν μια χαρά! 
Από το δωματιο το δίκλινο έμεινα πολύ ευχαριστημένη είχε πολύ χώρο και μια χαρά μπάνιο! Λίγο που είδα τα τρίκλινα μου φάνηκαν στριμωχτά αλλά παντού έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, iwanna24 said:

Θα πάρω μαζί στο μαιευτήριο, 3-4 αμανικα φορμακια του μωρού, 2-3 μακρυμανικα φορμακια, μια κουβέρτα πικέ, κάνα ζευγάρι καλτσακια, κάνα σεντονακι, 2-3 πανες αγκαλιας και λίγα πανάκια για τις γουλιτσες (κάτι τετράγωνα μικρά είναι).

Αυτά θυμάμαι...

Τώρα και κάτι να χρειαστεί, θα μας το φέρουν...γενικά, μην τρελαίνεστε με την κλινική ή το νοκσομειο...έχετε κόσμο από έξω που αν χρειαστεί θα πάει να σας φέρει κάτι, να το αφήσει στην είσοδο.

Εμείς είχαμε χρειαστεί διάφορα, γιατί γέννησα λίγο νωρίτερα και δεν τα είχα όλα έτοιμα...

Τότε βέβαια, έμπαινε μέσα ο κόσμος και ήταν μια γιορτή στην ουσία...και τώρα όμως μπορούν να τα αφήσουν στην είσοδο.

Τώρα όσον αφορά στα καθίσματα κτλ, εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι προτιμά η κάθε μια και ανάλογα με το μπάτζετ.

Εμείς θα πάρουμε δυο καθίσματα. Ένα στη μεγάλη μας και ένα στο μωρό 0-36.

Το ίδιο ισχύει για όλες τις αγορές.

Δηλαδή και εγώ έχω όλα τα ρούχα και δεν έχω σκοπό να αγοράσω πέρα από ελάχιστα για το καλό...

Δεν έχω έναν καλό, εργονομικό μάρσιπο που χρειάζομαι και το ψάχνω.

 

 

Εμάς μας είχαν χαρίσει ένα μάρσιπο babybjorn, πολύ καλό επίσης, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Έδενε πάντως πανεύκολα, το φορούσες σαν παλτό και και έκλεινε με 2 κλιπ μπροστά. Αξίζει να έχεις εργονομικό μάρσιπο, θα σώσεις τη μέση σου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, electra2021 είπε:

Εμάς μας είχαν χαρίσει ένα μάρσιπο babybjorn, πολύ καλό επίσης, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Έδενε πάντως πανεύκολα, το φορούσες σαν παλτό και και έκλεινε με 2 κλιπ μπροστά. Αξίζει να έχεις εργονομικό μάρσιπο, θα σώσεις τη μέση σου! 

Και το έβαζες από νεογέννητο;

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, electra2021 είπε:

Εμάς μας είχαν χαρίσει ένα μάρσιπο babybjorn, πολύ καλό επίσης, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Έδενε πάντως πανεύκολα, το φορούσες σαν παλτό και και έκλεινε με 2 κλιπ μπροστά. Αξίζει να έχεις εργονομικό μάρσιπο, θα σώσεις τη μέση σου! 

Και εγώ σκεφτόμουν μάρσιπο σαν λύση πάντα μου άρεσαν! Βέβαια μετά το καλοκαίρι γιατί δεν νομίζω να αντέξω με την ζέστη! 

Κορίτσια νομίζω πως δεν την γλυτώσαμε με τον κορονοιο... Νιώθω όλο το σώμα μου καπως σήμερα... Θα κάνω αργότερα ένα σελφ τεστ να δω! Και ο άντρας επίσης το ίδιο έκανε το πρωί και βγήκε μια πολυυυυ άχνη γραμμή αλλά μετά από ώρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο. 

Επίσης εσεις κάνετε στις εξετάσεις αίματος και για βιταμίνη d; σας δίνει ο γιατρός σας προληπτικά συμπλήρωμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


34 minutes ago, Elenaki30 said:

Και εγώ σκεφτόμουν μάρσιπο σαν λύση πάντα μου άρεσαν! Βέβαια μετά το καλοκαίρι γιατί δεν νομίζω να αντέξω με την ζέστη! 

Κορίτσια νομίζω πως δεν την γλυτώσαμε με τον κορονοιο... Νιώθω όλο το σώμα μου καπως σήμερα... Θα κάνω αργότερα ένα σελφ τεστ να δω! Και ο άντρας επίσης το ίδιο έκανε το πρωί και βγήκε μια πολυυυυ άχνη γραμμή αλλά μετά από ώρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο. 

Επίσης εσεις κάνετε στις εξετάσεις αίματος και για βιταμίνη d; σας δίνει ο γιατρός σας προληπτικά συμπλήρωμα; 

Χμ.. Μάλλον για θετικό το κόβω εφόσον εμφανίζεται γραμμή έστω κ αχνά. Εύχομαι περαστικά κ γρήγορα.

Εμένα δεν μου την έχει αναφέρει ποτέ την d κ άρα ούτε κ κάποιο ανάλογο συμπλήρωμα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elenaki30 είπε:

Και εγώ σκεφτόμουν μάρσιπο σαν λύση πάντα μου άρεσαν! Βέβαια μετά το καλοκαίρι γιατί δεν νομίζω να αντέξω με την ζέστη! 

Κορίτσια νομίζω πως δεν την γλυτώσαμε με τον κορονοιο... Νιώθω όλο το σώμα μου καπως σήμερα... Θα κάνω αργότερα ένα σελφ τεστ να δω! Και ο άντρας επίσης το ίδιο έκανε το πρωί και βγήκε μια πολυυυυ άχνη γραμμή αλλά μετά από ώρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο. 

Επίσης εσεις κάνετε στις εξετάσεις αίματος και για βιταμίνη d; σας δίνει ο γιατρός σας προληπτικά συμπλήρωμα; 

Παίρνω ασβέστιο μαζί με d,είναι ένα χαπάκι μασωμενο,μια φορα τη μερα!!

4 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Από όσο είδα, έχει διαφορά μοντέλα...προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο;

Δεν θέλω να τον δενω εγώ...να είναι έτοιμος όσο γίνεται. 

Όσον αφορά στις εκτυπώσεις, λες μέχρι Ιούλιο να βάλουν;

Ειχα παρει το fidella fusion baby. Ρυθμίζει ανάλογα με το ύψος της μητέρας και του παιδιού και κλείνει με 2 κλιπ. Γενικός κανόνας για σωστή αγορά είναι τα πόδια του παιδιού να να μην είναι παράλληλα η σχεδόν παράλληλα αλλά να σχηματίζουν καμπύλη. Εγώ όταν τον φορούσα δεν καταλάβαινα βάρος και ένιωθα να κουμπώνει τόσο καλά στη μέση μου,σαν να μου κανε κάποιος μασάζ. Στην καραντινα που περναμε τα βουνά τη μισή διαδρομή τη βγάζαμε με καρότσι και την άλλη μισή με μάρσιπο.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elenaki30 είπε:

Και εγώ σκεφτόμουν μάρσιπο σαν λύση πάντα μου άρεσαν! Βέβαια μετά το καλοκαίρι γιατί δεν νομίζω να αντέξω με την ζέστη! 

Κορίτσια νομίζω πως δεν την γλυτώσαμε με τον κορονοιο... Νιώθω όλο το σώμα μου καπως σήμερα... Θα κάνω αργότερα ένα σελφ τεστ να δω! Και ο άντρας επίσης το ίδιο έκανε το πρωί και βγήκε μια πολυυυυ άχνη γραμμή αλλά μετά από ώρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο. 

Επίσης εσεις κάνετε στις εξετάσεις αίματος και για βιταμίνη d; σας δίνει ο γιατρός σας προληπτικά συμπλήρωμα; 

Εγώ παίρνω εδώ και 3 μήνες περίπου! Είχε πέσει πολύ κάτω από το όριο, αλλά ανέβηκε γρήγορα αλλά συνεχίζω να παίρνω.. Μόνο για ασβέστιο δεν έχω κάνει μου είπε δεν χρειάζεται! Θα τον πω την άλλη φορά να κάνω δεν ξέρω αν με καλύπτουν τα γαλακτοκομικά! Εσύ έκανες για ασβέστιο???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Εγώ παίρνω εδώ και 3 μήνες περίπου! Είχε πέσει πολύ κάτω από το όριο, αλλά ανέβηκε γρήγορα αλλά συνεχίζω να παίρνω.. Μόνο για ασβέστιο δεν έχω κάνει μου είπε δεν χρειάζεται! Θα τον πω την άλλη φορά να κάνω δεν ξέρω αν με καλύπτουν τα γαλακτοκομικά! Εσύ έκανες για ασβέστιο???

Με είχε βαλει στον προγεννητικό για d ήταν πολύ καλή και τώρα άστο τέρμα πεσμενη μου έδειξε έλλειψη και παίρνω συμπλήρωμα... Σήμερα έκατσα και στο μπαλκόνι στον ήλιο κανένα μισάωρο να την ανεβάσω πιο γρήγορα γτ δν κάνει να είναι τόσο χαμηλή. 

Για ασβέστιο όχι δεν μου έβαλε.. Με ρώτησε άμα έχω κράμπες και είπα όχι. Συνήθως αυτες φανερώνουν την έλλειψη ασβεστίου έτσι μου είπε. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας πω γιατί αγχώθηκα λίγο. Γενικά με βάρη, σηκωματα, σκυψιματα κλπ πως πάτε; Πήγα σουπερμάρκετ και σήκωσα δύο σακούλες όχι πολύ βαριές αλλά ζοριστηκα λιγο. Γενικά προσέχω όσο μπορώ αλλά τώρα δεν γινόταν αλλιώς. Και τώρα μου καρφώθηκε μήπως έκανα βλακεία και κάνω καμιά ζημιά από το πουθενά 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...