Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Vasso87 είπε:

Έχω δει το joie stages που είναι για 0-25kg. Είναι πολύ τίμιο για τα χρήματα του, και με ζώνη κ με isofix, εύκολες οδηγίες για το δέσιμο πάνω στο κάθισμα. Δεν ξέρω αν έχει περάσει από αυτό που είπες, αν το ψάξεις πες μου κ εμένα! Το έχω δει κ από κοντά στα Mothercare και μου φάνηκε ικανοποιητικο! 

Έχω πάρει το 0-36kg της join stages για τη μικρη μου αλλά το χρησιμοποίησα μετά τους 11-12 μηνες. Ως τότε είχα ένα αυγό. Δεν έχει περάσει από αυτή τη δοκιμασία της ADAC ,αλλά φαίνεται πολύ καλό,ως τώρα είμαστε ικανοποιημένοι. 

πρίν από 30 λεπτά , marilia35 είπε:

Εγώ είχα πάρει στο .πρώτο γιο κάθισμα από 0-36 μηνών!έχω μείνει ευχαριστημένη πόλυ κ τώρα θα πάει κ στο δεύτερο μωρό!δν είχαμε ποτέ πρόβλημα!για το αυγό το έχω ακούσει κ γω αυτό που λες ότι πάνω από 2 ώρες δν κάνει να μένουν μέσα συν ότι χωράνε συνήθως ως 9 μηνών!τζάμπα λεφτά θεωρώ το αυγό να αγοραστεί μόνο του

Και το έβαζες από τότε που το πήρες από το μαιευηριο; Κουμπωναν εντάξει οι ιμαντες; Μπορείς να μου γράψεις ποιο ειναι;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Polly1 είπε:

Έχω πάρει το 0-36kg της join stages για τη μικρη μου αλλά το χρησιμοποίησα μετά τους 11-12 μηνες. Ως τότε είχα ένα αυγό. Δεν έχει περάσει από αυτή τη δοκιμασία της ADAC ,αλλά φαίνεται πολύ καλό,ως τώρα είμαστε ικανοποιημένοι. 

Και το έβαζες από τότε που το πήρες από το μαιευηριο; Κουμπωναν εντάξει οι ιμαντες; Μπορείς να μου γράψεις ποιο ειναι;;

Είχα πάρει της εταιρείας jolie είχε 250€ με έκπτωση!ναι φύγαμε απ' την κλινική με αυτό νεογέννητο κ κάναμε 60 χιλιόμετρα!έχει κάτι σαν μαξιλαράκι που σε αυτό αν θυμάμαι καλά το έχεις ως 9 μηνών μετά βγαίνει κ μπαίνει χωρίς αυτό!το είχαμε κανονικά πίσω δεμένο κ να κοιτάει ανάποδα! Νομίζω έχει κ βιντεάκι στο youtube απ' αυτή τη μάρκα για γκουγκλαρε το!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, iwanna24 said:

Να σου πω την αλήθεια...κάνει πάρα πολλή ζέστη...εμείς με την πάνα την είχαμε μόνιμα.

Στο μαιευτήριο, τις πρώτες ώρες της έβαλαν ένα μακρυμάνικο αλλά χωρίς πόδια...επειδή δεν μπορούν αμέσως να ρυθμίσουν θερμοκρασια...

Εγώ είχα μια πικέ κουβέρτα και την είχα στο μαιευτήριο και έπειτα τα βράδια όταν βγαίναμε για τα ποδαράκια...

Τωρα έτσι θα κινηθώ...εγώ την πάτησα και πήρα αρκετά μακριά που τελικά δεν τα έβαλε ποτέ...

Ειδικά Κρήτη, μιλάμε για καύσωνα...και γέννησα μια Ιούνιο... φαντάσου Ιούλιο...

Εγώ προτείνω αμανικα φορμακια και καμιά ελαφριά , πικέ κουβέρτα και ένα δύο μακρυμάνικα για το μαιευτήριο. 

 

Στο μαιευτήριο δεν σου παρέχουν αυτοί ότι χρειάζεται για το μωρό; Έτσι μου είπε μια φίλη, ότι μόνο το ρούχο που θα φύγουμε θα χρειαστεί να πάρουμε..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, khaleesi είπε:

Στο μαιευτήριο δεν σου παρέχουν αυτοί ότι χρειάζεται για το μωρό; Έτσι μου είπε μια φίλη, ότι μόνο το ρούχο που θα φύγουμε θα χρειαστεί να πάρουμε..

Καλημέρα...

Όχι...στα Χανιά τουλάχιστον, δεν παρέχουν ρούχα του παιδιού. Ίσως Αθήνα, που είναι πολύ πιο ακριβά να το κάνουν, δηλαδή, μέσα στην τιμή να είναι και τα ρούχα που θα φορέσει το παιδί...

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, iwanna24 said:

Καλημέρα...

Όχι...στα Χανιά τουλάχιστον, δεν παρέχουν ρούχα του παιδιού. Ίσως Αθήνα, που είναι πολύ πιο ακριβά να το κάνουν, δηλαδή, μέσα στην τιμή να είναι και τα ρούχα που θα φορέσει το παιδί...

 

Για Χανιά εσυ τι θα αγοράσεις για το νεογέννητο από ρουχισμό ; Τι θα κρατάς κλινική γνωρίζεις ή θα πάρεις κάποια λίστα; Οτιδήποτε έχεις και μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας μην κάνουμε περιττές αγορές :-) 

 

για αμαξάκι αυτοκινήτου κορίτσια έμαθα ότι δεν κάνει το μωρό να κάθεται πάνω από 1μιση ώρα όποτε εμείς ίσως πάρουμε 0-36 και όχι αυγό…. Τι γνώμες έχουν οι ήδη μανούλες ; Είναι χρήσιμο το αυγό ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, khaleesi είπε:

Στο μαιευτήριο δεν σου παρέχουν αυτοί ότι χρειάζεται για το μωρό; Έτσι μου είπε μια φίλη, ότι μόνο το ρούχο που θα φύγουμε θα χρειαστεί να πάρουμε..

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια κ καλό σουκου!

Εγώ γέννησα στο Ιασω δν χρειάστηκαν ρούχα μόνο για να φύγουμε!θα σου πει κ ο γιατρός σου η η μαία θα σου δώσει λίστα με τι θα χρειαστείς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marilia35 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια κ καλό σουκου!

Εγώ γέννησα στο Ιασω δν χρειάστηκαν ρούχα μόνο για να φύγουμε!θα σου πει κ ο γιατρός σου η η μαία θα σου δώσει λίστα με τι θα χρειαστείς!

Καλημέρααααα

Μόλις τελειώνω την τελευταία αιμοληψια για την καμπύλη..η γλυκόζη πρέπει να ήταν με λεμόνι και ήταν ευχάριστη...ελπίζω μόνο να μην ζαλιστώ στον δρόμο για το σπίτι, γιατί είχα ξανά κάνει καμπύλη όταν δεν ήμουν έγκυος και είδα και έπαθα να συνέλθω...

Εγώ θα γεννήσω στο Ρέα πρώτα ο Θεός...δεν ξέρω εάν χρειάζεται να πάρω κάτι, νομίζω ότι θα με ενημερώσουν

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Emmi@ είπε:

Καλημέρααααα

Μόλις τελειώνω την τελευταία αιμοληψια για την καμπύλη..η γλυκόζη πρέπει να ήταν με λεμόνι και ήταν ευχάριστη...ελπίζω μόνο να μην ζαλιστώ στον δρόμο για το σπίτι, γιατί είχα ξανά κάνει καμπύλη όταν δεν ήμουν έγκυος και είδα και έπαθα να συνέλθω...

Εγώ θα γεννήσω στο Ρέα πρώτα ο Θεός...δεν ξέρω εάν χρειάζεται να πάρω κάτι, νομίζω ότι θα με ενημερώσουν

 

Καλά αποτελέσματα!ναι ρώτησε κ εσύ τον γιατρό η την μαία αλλά συνήθως ως ενημερώνουν!σε δημόσια νοσοκομεία ξέρω σίγουρα χρειάζεται!τώρα σε ιδιωτικά παιζεται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Emmi@ είπε:

Καλημέρααααα

Μόλις τελειώνω την τελευταία αιμοληψια για την καμπύλη..η γλυκόζη πρέπει να ήταν με λεμόνι και ήταν ευχάριστη...ελπίζω μόνο να μην ζαλιστώ στον δρόμο για το σπίτι, γιατί είχα ξανά κάνει καμπύλη όταν δεν ήμουν έγκυος και είδα και έπαθα να συνέλθω...

Εγώ θα γεννήσω στο Ρέα πρώτα ο Θεός...δεν ξέρω εάν χρειάζεται να πάρω κάτι, νομίζω ότι θα με ενημερώσουν

 

 

10 ώρες πρίν, khaleesi είπε:

Στο μαιευτήριο δεν σου παρέχουν αυτοί ότι χρειάζεται για το μωρό; Έτσι μου είπε μια φίλη, ότι μόνο το ρούχο που θα φύγουμε θα χρειαστεί να πάρουμε..

Στα τελευταία ραντεβού θα μας δώσουν λίστα με το τι θα χρειαστούμε και από έγγραφα και για το μωρό. Εγώ είχα πάρει τα ρούχα που θα το έβγαζα εξω, 1 σεντονακι (τότε και κουβερτα, τωρα όχι φυσικα),1 πανα (σου δίνουν αρκετές στο μαιευτήριο) και για μένα νυχτικο, παντόφλες, είδη προσωπικής υγιεινής, πετσέτα, εσώρουχα και σερβιέτες λοχειας δίνουν εκεί.  Γέννησα στο Μητερα 

1 ώρα πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Για Χανιά εσυ τι θα αγοράσεις για το νεογέννητο από ρουχισμό ; Τι θα κρατάς κλινική γνωρίζεις ή θα πάρεις κάποια λίστα; Οτιδήποτε έχεις και μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας μην κάνουμε περιττές αγορές :-) 

 

για αμαξάκι αυτοκινήτου κορίτσια έμαθα ότι δεν κάνει το μωρό να κάθεται πάνω από 1μιση ώρα όποτε εμείς ίσως πάρουμε 0-36 και όχι αυγό…. Τι γνώμες έχουν οι ήδη μανούλες ; Είναι χρήσιμο το αυγό ; 

Είχα αυγο στο πρώτο, εντάξει είναι χρήσιμο για τον πρώτο χρόνο ή και πολύ λιγότερο. Την ίδια απορία έχουμε, λεω να πάρω κι εγώ ένα   καλό 0-36,αλλά ακούω ότι δεν κουμπώνουν σε πολλα πολύ καλά οι ιμαντες στο νεογέννητο ειδικά αν είναι μικρό το μωρο. Επίσης το 0-36 είναι ουσιαστικά για 12 χρόνια, διαστημα στο οποίο θα επέλθει φυσική φθορά από τη χρήση. Προς το παρόν κλίνω στο να πάρουμε 0-18 και 15-36 αργότερα,να μοιραστεί και το ποσό γιατί είναι και πανάκριβα. Κορίτσια, πείτε κι άλλες γνώμες και εμπειρίες πάνω σ αυτο!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Polly1 είπε:

 

Στα τελευταία ραντεβού θα μας δώσουν λίστα με το τι θα χρειαστούμε και από έγγραφα και για το μωρό. Εγώ είχα πάρει τα ρούχα που θα το έβγαζα εξω, 1 σεντονακι (τότε και κουβερτα, τωρα όχι φυσικα),1 πανα (σου δίνουν αρκετές στο μαιευτήριο) και για μένα νυχτικο, παντόφλες, είδη προσωπικής υγιεινής, πετσέτα, εσώρουχα και σερβιέτες λοχειας δίνουν εκεί.  Γέννησα στο Μητερα 

Είχα αυγο στο πρώτο, εντάξει είναι χρήσιμο για τον πρώτο χρόνο ή και πολύ λιγότερο. Την ίδια απορία έχουμε, λεω να πάρω κι εγώ ένα   καλό 0-36,αλλά ακούω ότι δεν κουμπώνουν σε πολλα πολύ καλά οι ιμαντες στο νεογέννητο ειδικά αν είναι μικρό το μωρο. Επίσης το 0-36 είναι ουσιαστικά για 12 χρόνια, διαστημα στο οποίο θα επέλθει φυσική φθορά από τη χρήση. Προς το παρόν κλίνω στο να πάρουμε 0-18 και 15-36 αργότερα,να μοιραστεί και το ποσό γιατί είναι και πανάκριβα. Κορίτσια, πείτε κι άλλες γνώμες και εμπειρίες πάνω σ αυτο!! 

Κ μένα φίλες έτσι μου λέγανε ότι είναι μικρό το μωρό αλλά μπήκε μια χαρά μέσα ούτε κουνιόταν τίποτα ούτε χανόταν εννοείτε όμως να είναι από 0 μηνών!τώρα στον γιο μου πήρα από 15 κιλά αναγκαστικά για να πάρει το νεογέννητο το άλλο!το αγοράσαμε 110€ είναι κ αυτό καλό!δν σου κρύβω όμως τα πιο οικονομικά που κοιτούσα νεογέννητο μέσα δν έβαζα!τώρα τα έριχνα μια ματιά κ μου φαινόταν υποδιεστερα σε σχέση με αυτό που έχουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Κορίτσια μουυυ!!! Υπέροχη μερα να ανεβαίνει και η διάθεση !!!!! Αυτό τώρα με το αυγό κτλ.. δεν ξερω τι να κάνω Δλδ αν πάρω καρότσι 3 σε 1 που έχει το αυγό για την αρχή τουλάχιστον δεν είναι καλά ;;;; Κοιτούσα ένα καρότσι της adamex και έχει πορτ μπεμπε κ κάθισμα πανάκριβο 800€ το έχουν αλλά σκέφτηκα κ ένα καρότσι να πάρεις με 400€ πχ άμα πάρεις ξεχωριστά αυγό και ξεχωριστά κάθισμα πάει στα ίδια λεφτά ! Εσείς τι σκέφτεστε με το θέμα καρότσι;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλημέρα...

Όχι...στα Χανιά τουλάχιστον, δεν παρέχουν ρούχα του παιδιού. Ίσως Αθήνα, που είναι πολύ πιο ακριβά να το κάνουν, δηλαδή, μέσα στην τιμή να είναι και τα ρούχα που θα φορέσει το παιδί...

 

Για δημόσιο μιλάς Ιωάννα.? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δεν θα αγοράσω απολύτως τίποτα μάλλον! Έχω κρατήσει όλα τα ρουχαλάκια του γιου μου γιατί ήξερα ότι θέλω και δεύτερο και τα έχω ήδη αποθηκευμένα ανά ηλικία. Βέβαια τώρα η μικρή θα γεννηθεί καλοκαίρι, ο μικρός είχε γεννηθεί τέλη Οκτωβρίου, οπότε όλο και κάτι θα χρειαστώ. Όμως, ήδη μου έφερε μια φίλη μια τεράστια τσάντα με ρούχα της κόρης της και έχω πολλές φίλες με κορίτσια οπότε υποθέτω θα με πνίξουν στα ρούχα! Εγώ ακόμα και τώρα που ο μικρός μου είναι 3, ακόμα ρούχα που μου έχουν χαρίσει φοράει, σπάνια να αγοράσω. Μόνο παπούτσια του παίρνω καινούργια. Άσε που αλλάζουν νούμερο τόσο συχνά, που κάποια ρούχα δεν πρόλαβε καν να τα φορέσει! Η συμβουλή μου είναι μην αγοράζετε πολλά γιατί μεγαλώνουν γρήγορα τα μικρούλια και τα μωρουδιακα είναι ανεξήγητα ακριβά. 

Για το καρεκλάκι αυτοκινήτου θα συμφωνήσω με το joie stages, είναι πιο σοφό να αγοράσεις κάτι καλό που θα σου μείνει πάρα να αλλάζεις καρεκλάκι συνέχεια. Το ίδιο και για το καρότσι, είναι τα 2 είδη που πρέπει να κοιτάμε ποιότητα και πρακτικότητα. Εμάς μας είχαν χαρίσει ένα της inglesina, πολύ καλό, αλλά ήταν στα τελευταία του και το αποτελειωσαμε, τώρα πρέπει να βρω άλλο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 
 

Εγώ σε ιδιωτικό που γέννησα στην Αθήνα στο λητω το μωρό είχε ότι χρειαζόταν για όσες μέρες μείναμε εκεί! Του φορούσαν κάτι σαν φορεμα με άνοιγμα από κάτω για εύκολο άνοιγμα! 
 

Οσον αφορά το αυγο έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Πλήρωσα ένα καλό καρότσι 3 σε 1 και στιγμή δε λυπήθηκα τα λεφτά! 
Το παιδί στο αυγο μέσα ένιωθε πόυ ωραία γιατί ήταν σαν σε αγκαλιά και έκανε ωραίους ύπνους. Το άφηνα αρκετές ώρες όσο είμασταν έξω! Η Παιδιατρος μου είχε πει δεν υπάρχει πρόβλημα! 
 

Κι εγώ τώρα που περιμένω πάλι αγόρι δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα για το μωρό. Έχω τόσα ρούχα από τον πρώτο όπως και από την αδερφή μου που γέννησε πέρυσι τον Αύγουστο που πραγματικά μόνο μικροπράγματα θα πάρω!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , electra2021 είπε:

Εγώ κορίτσια δεν θα αγοράσω απολύτως τίποτα μάλλον! Έχω κρατήσει όλα τα ρουχαλάκια του γιου μου γιατί ήξερα ότι θέλω και δεύτερο και τα έχω ήδη αποθηκευμένα ανά ηλικία. Βέβαια τώρα η μικρή θα γεννηθεί καλοκαίρι, ο μικρός είχε γεννηθεί τέλη Οκτωβρίου, οπότε όλο και κάτι θα χρειαστώ. Όμως, ήδη μου έφερε μια φίλη μια τεράστια τσάντα με ρούχα της κόρης της και έχω πολλές φίλες με κορίτσια οπότε υποθέτω θα με πνίξουν στα ρούχα! Εγώ ακόμα και τώρα που ο μικρός μου είναι 3, ακόμα ρούχα που μου έχουν χαρίσει φοράει, σπάνια να αγοράσω. Μόνο παπούτσια του παίρνω καινούργια. Άσε που αλλάζουν νούμερο τόσο συχνά, που κάποια ρούχα δεν πρόλαβε καν να τα φορέσει! Η συμβουλή μου είναι μην αγοράζετε πολλά γιατί μεγαλώνουν γρήγορα τα μικρούλια και τα μωρουδιακα είναι ανεξήγητα ακριβά. 

Για το καρεκλάκι αυτοκινήτου θα συμφωνήσω με το joie stages, είναι πιο σοφό να αγοράσεις κάτι καλό που θα σου μείνει πάρα να αλλάζεις καρεκλάκι συνέχεια. Το ίδιο και για το καρότσι, είναι τα 2 είδη που πρέπει να κοιτάμε ποιότητα και πρακτικότητα. Εμάς μας είχαν χαρίσει ένα της inglesina, πολύ καλό, αλλά ήταν στα τελευταία του και το αποτελειωσαμε, τώρα πρέπει να βρω άλλο! 

Και εγώ τίποτα σχεδόν δεν θα αγοράσω..έχω 3 ανιψιές η μία είναι 2 χρόνων η άλλη 3 μηνών και η άλλη 6, οπότε από ρούχα ελάχιστα, ίσως μόνο κάποια καλοκαιρινά γιατί όλες γεννήθηκαν φθνιπωρο-χειμωνα. Κούνια θα μας δώσουν, το καρότσι θα μου το κάνει δώρο η πεθερά μου. Έχω επιλέξει ένα loreli,το είχαμε αγοράσει για την πρώτην την ανιψιά μου και είναι οικονομικό και πραγματικά ΣΚΥΛΙ, έχει ταξιδέψει σε όλους τους δρόμους, παραλίες κλπ κλπ, 3 σε 1 είναι και έχει και το αυγό. Μόνο με το αυγό έχω ενδιασμους και εγώ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...