Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

Εμενα ο άντρας μου θελει να πάρουν τα δικά μου χαρακτηριστικά αλλα να μην παρουν τον χαρακτηρα του σογιου μου :lol:

@Elenaki30 εγω εχω μεγαλα μωρα, ειμαστε μια εβδομάδα και μπροστα σε βαρος. Απο την αρχη της κυησης κανω διατροφη για διαβητη, μετριεμαι καθημερινά και πλεον κανω και λιγες μοναδες ινσουλίνη. Ο γιατρος μου λεει οτι εφόσον ειναι ρυθμισμενο το ζαχαρο ειναι απλως μεγαλα μωρα. Έχεις κάνει καμπύλη ζαχαρου? Συγγνωμη αν το έχεις γραψει και δεν το θυμαμαι.

Αν αγχώνεσαι παντως μπορεις να ζητησεις απο το φαρμακείο μηχανακι, ειναι δωρεαν αλλα πληρώνεις τις ταινιες και αυτα που τρυπανε το δάχτυλο και να κανεις μετρησεις το πρωι οταν ξυπνάς και μια ωρα μετα τα γευματα σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 46 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Και σε εμάς ήρθε η σκόνη εχει έναν ουρανό καφέ σήμερα! 

Χθες έκανα εξετάσεις αίματος και προφανώς ήταν όλα πεσμενα αφού δεν μου είχε δώσει ακόμη κάποιο συμπλήρωμα ο γιατρός μου! Ξεκίνησα φυσικά σίδηρο.. Κ d3 γιατι μου έβγαλε έλλειψη.. 

Και ενώ έψαχνα στο αγαπημένο σε όλους ίντερνετ για συμπτώματα έλλειψης κλπ έγραφε ότι μπορεί να έχει διαβήτη κυησης και να τραβάει το μωρό περισσότερο ασβέστιο και βιταμίνη. 

Και μετά πήγε η αναζήτηση για διαβήτη κυησης και έγραφε ότι όσες έχουν τα μωρά είναι μεγαλα! Και εμένα είναι πάνω από τα όρια για την εβδομάδα μου. Γνωρίζετε κάτι εσείς; έχει τύχει σε προηγούμενη εγκυμοσύνη η σε αυτήν να σας δείξει διαβήτη; 

Αγχώθηκα λίγο γιατί λένε ότι γεννιούνται πάνω από 4 κιλά αυτά τα μωρά και γενικά θέλει προσοχή... 

Είναι η εβδομάδα άγχους μου! :-|

Ελα καλό μου...συγγνώμη αλλά 22η βδομάδα 530 γραμμάρια δεν το λες και πολύ...νορμάλ είναι...

Τώρα 50 γραμμάτια πάνω, 50 κάτω, ε δεν μιλάμε για βαρύ ή αδύνατο έμβρυο... προς θεού...

Εγώ έχω σταματήσει να ψάχνω Ίντερνετ και είμαι καλά :razz:

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Didimaki13 είπε:

Εμενα ο άντρας μου θελει να πάρουν τα δικά μου χαρακτηριστικά αλλα να μην παρουν τον χαρακτηρα του σογιου μου :lol:

@Elenaki30 εγω εχω μεγαλα μωρα, ειμαστε μια εβδομάδα και μπροστα σε βαρος. Απο την αρχη της κυησης κανω διατροφη για διαβητη, μετριεμαι καθημερινά και πλεον κανω και λιγες μοναδες ινσουλίνη. Ο γιατρος μου λεει οτι εφόσον ειναι ρυθμισμενο το ζαχαρο ειναι απλως μεγαλα μωρα. Έχεις κάνει καμπύλη ζαχαρου? Συγγνωμη αν το έχεις γραψει και δεν το θυμαμαι.

Αν αγχώνεσαι παντως μπορεις να ζητησεις απο το φαρμακείο μηχανακι, ειναι δωρεαν αλλα πληρώνεις τις ταινιες και αυτα που τρυπανε το δάχτυλο και να κανεις μετρησεις το πρωι οταν ξυπνάς και μια ωρα μετα τα γευματα σου. 

Είμαι 22η Εβδομάδα τώρα μπήκα 23η...οποτε στην επομενη εξεταση έχω και καμπύλη ζαχάρου!

Στον προγεννητικό έλεγχο είχα νορμάλ ζάχαρο κάπου 97.. Από την αρχή ήταν μεγαλούτσικο το μωράκι όχι μόνο τώρα που το μετρήσαμε... 

Άμα μετράω από τώρα το ζάχαρο θα δείξει κάτι ή μόνο η καμπύλη δείχνει σωστό αποτέλεσμα που γίνεται αργότερα; 

πρίν από 58 λεπτά , iwanna24 είπε:

Ελα καλό μου...συγγνώμη αλλά 22η βδομάδα 530 γραμμάρια δεν το λες και πολύ...νορμάλ είναι...

Τώρα 50 γραμμάτια πάνω, 50 κάτω, ε δεν μιλάμε για βαρύ ή αδύνατο έμβρυο... προς θεού...

Εγώ έχω σταματήσει να ψάχνω Ίντερνετ και είμαι καλά :razz:

Στις καμπύλες που έχει το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός είμαστε σε όλα στο ανώτατο όριο!Και στις τιμές που έψαξα στο ίντερνετ (κακώς) το δείχνει σιγουρα μια βδομάδα μπροστά! Δηλαδή σαν να ήμουν ήδη 23 βδομάδα! 

Μέχρι τώρα δεν έψαξα ούτε μια φορά τι το θελα τώρα! Δεν ξεκίνησε καλα η βδομάδα μου μια με το άγχος πριν την εξέταση μια με τον κορονοιο που είμαι σε αναμονή μηπως κολλήσαμε... Ολα μαζί! 

Και εκεί που έλεγα ότι θα πήγαινα να μείνω στους δικούς μου χθες έμαθα ότι και από εκεί έχουν κορονοιο η θεία μου που έρχεται σε επαφή με την μαμά μου καθημερινά! Την είχα δει και εγώ την τρίτη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Είμαι 22η Εβδομάδα τώρα μπήκα 23η...οποτε στην επομενη εξεταση έχω και καμπύλη ζαχάρου!

Στον προγεννητικό έλεγχο είχα νορμάλ ζάχαρο κάπου 97.. Από την αρχή ήταν μεγαλούτσικο το μωράκι όχι μόνο τώρα που το μετρήσαμε... 

Άμα μετράω από τώρα το ζάχαρο θα δείξει κάτι ή μόνο η καμπύλη δείχνει σωστό αποτέλεσμα που γίνεται αργότερα; 

Στις καμπύλες που έχει το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός είμαστε σε όλα στο ανώτατο όριο!Και στις τιμές που έψαξα στο ίντερνετ (κακώς) το δείχνει σιγουρα μια βδομάδα μπροστά! Δηλαδή σαν να ήμουν ήδη 23 βδομάδα! 

Μέχρι τώρα δεν έψαξα ούτε μια φορά τι το θελα τώρα! Δεν ξεκίνησε καλα η βδομάδα μου μια με το άγχος πριν την εξέταση μια με τον κορονοιο που είμαι σε αναμονή μηπως κολλήσαμε... Ολα μαζί! 

Και εκεί που έλεγα ότι θα πήγαινα να μείνω στους δικούς μου χθες έμαθα ότι και από εκεί έχουν κορονοιο η θεία μου που έρχεται σε επαφή με την μαμά μου καθημερινά! Την είχα δει και εγώ την τρίτη! 

Και εμένα βγαίνει μόνιμα πιο μεγάλο και αλλιώς πίσω γυναικών...

Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Πολύ πιθανόν, να γεννηθεί γύρω στα 3 κιλά.

Δεν λέει κάτι το βαρος ενός εμβρύου, 22 βδομάδων!

 

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elenaki30 είπε:

Είμαι 22η Εβδομάδα τώρα μπήκα 23η...οποτε στην επομενη εξεταση έχω και καμπύλη ζαχάρου!

Στον προγεννητικό έλεγχο είχα νορμάλ ζάχαρο κάπου 97.. Από την αρχή ήταν μεγαλούτσικο το μωράκι όχι μόνο τώρα που το μετρήσαμε... 

Άμα μετράω από τώρα το ζάχαρο θα δείξει κάτι ή μόνο η καμπύλη δείχνει σωστό αποτέλεσμα που γίνεται αργότερα; 

Στις καμπύλες που έχει το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός είμαστε σε όλα στο ανώτατο όριο!Και στις τιμές που έψαξα στο ίντερνετ (κακώς) το δείχνει σιγουρα μια βδομάδα μπροστά! Δηλαδή σαν να ήμουν ήδη 23 βδομάδα! 

Μέχρι τώρα δεν έψαξα ούτε μια φορά τι το θελα τώρα! Δεν ξεκίνησε καλα η βδομάδα μου μια με το άγχος πριν την εξέταση μια με τον κορονοιο που είμαι σε αναμονή μηπως κολλήσαμε... Ολα μαζί! 

Και εκεί που έλεγα ότι θα πήγαινα να μείνω στους δικούς μου χθες έμαθα ότι και από εκεί έχουν κορονοιο η θεία μου που έρχεται σε επαφή με την μαμά μου καθημερινά! Την είχα δει και εγώ την τρίτη! 

Μην ψάχνεις στο ίντερνετ!!!

Στο λέω εγώ που κάθομαι και κοιτάζω ότι χειρότερο μπορείς να φανταστείς. Έχω πει ότι θα απέχω πλέον γιατί δεν βγαίνει έτσι.

Στην β'επιπεδου εμένα η μπέμπα βγήκε 530 γραμμάρια, όπου μου είπε ο γιατρός ότι είναι ένα φυσιολογικό βάρος για την εβδομάδα που είμαι. Επειδή όμως από την αρχή έβγαινε μεγαλύτερη 6 μέρες, κάναμε αναπροσαρμογή στην Πητ. Μόνο αυτό, τότε είχα ρωτήσει τον γιατρό εάν φαίνεται ο διαβήτης κύησης ( λόγω βάρους και κληρονομικότητας) και μου είχε πει ότι είναι πάρα πολύ νωρίς να φανεί , νομίζω ήμουν 9-10 εβδομάδων τότε. 

Σε ότι αφορά την καμπύλη, εγώ θα κάνω μια αύριο που είμαι 24η εβδομάδα, και άλλη μία 28η καθαρά μόνο από τον φόβο μου γιατί μετράω και καθημερινά το Ζαχαρο ( χωρίς παθολογική ένδειξη) και βγαίνει πάντα εντός ορίων. Οπότε εάν αγχώνεσαι ιδιαίτερα συζήτησε με τον γιατρό σου να γράψει το μηχανακι να το μετράς ή εάν το σηκώνει ο οργανισμός σου να κάνεις 2 καμπύλες για να είσαι σίγουρη. Πάντως νομίζω ότι το βάρος για τις εβδομάδες που είσαι είναι μια χαρά γιατί είναι πολύ σχετικό. Εν τω μεταξύ μόλις μπήκα και είδα ότι στο έχει βγάλει 22η εβδομάδα 535. 530 ήταν η μπέμπα 22 και 3 ότι έκανα την β και ο εμβρυολογος μου είπε ότι είναι φυσιολογική, οπότε ζεεεν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, VDald είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσι! Μπράβο σου που σου πήγε καλά. 

Εμένα το στομάχι μου συνεχίζει να είναι χάλια. Ρέψιμο συνεχές και τάση για τα γνωστά.. Και τέρμα πρησμένη νοιώθω. Πραγματικά, δεν νομίζω πως θα φέρω εις πέρας την καμπύλη την οποία την έβαλα από βδομάδα μπας κ ηρεμήσει το στομάχι μου. Νοιώθω χάλια :(

Από ρούχα έχω πάρει από 0-1 έως κ κάποια 62αρια.. Ίδωμεν.. 

Ολαν θα πανε τέλεια. Εγώ πουβεοδα 0/1μου φαίνονται τοσο μικραααα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Είμαι 22η Εβδομάδα τώρα μπήκα 23η...οποτε στην επομενη εξεταση έχω και καμπύλη ζαχάρου!

Στον προγεννητικό έλεγχο είχα νορμάλ ζάχαρο κάπου 97.. Από την αρχή ήταν μεγαλούτσικο το μωράκι όχι μόνο τώρα που το μετρήσαμε... 

Άμα μετράω από τώρα το ζάχαρο θα δείξει κάτι ή μόνο η καμπύλη δείχνει σωστό αποτέλεσμα που γίνεται αργότερα; 

Μπορείς να μετράς μόνο και μόνο για να μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα απο πρίν ινσουλινοαντίσταση οπότε και με την θετική χοριακή ο ενδοκρινολόγος με έβαλε να μετριέμαι. Ετσι είχαμε τον έλεγχο, πήγα και σε διαιτολόγο και πήρα βασικές οδηγίες και απο εκεί και πέρα έβλεπα κι εγώ τι με ανεβάζει και τι όχι.

Καμπύλη έκανα στην 19η εβδομάδα καθαρά λόγω ιστορικού.

Εμένα φαντάσου δίδυμα στην Β επιπέδου 22 και 5 η μια ήταν 591 γρ και η αλλη 540 γρ και δεν ανησύχησαν ούτε ο γιατρός ούτε ο εμβρυολόγος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις έκανα την β επιπέδου!! Όλα καλά με το μωράκι και ο τράχηλος μια χαρά 3,85 αλλά είναι μόνο 440γρ.ειμαι 22+4.. ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά και ότι είναι πολύ ζωηρή δεν καθόταν με τίποτα για να την βγάλει φωτογραφία!! Ωωω ρε τι έχω να τραβήξω??

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Κορίτσια μόλις έκανα την β επιπέδου!! Όλα καλά με το μωράκι και ο τράχηλος μια χαρά 3,85 αλλά είναι μόνο 440γρ.ειμαι 22+4.. ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά και ότι είναι πολύ ζωηρή δεν καθόταν με τίποτα για να την βγάλει φωτογραφία!! Ωωω ρε τι έχω να τραβήξω??

 

Καλώς την...επιτέλους κλείνεις τον κύκλο!!!

Με το καλό...τελική ευθεία...

Και εμένα δεν έκατσε ποτέ για φωτογραφία στην Β επιπέδου...

Τέλειο είναι το μωράκι σου κούκλα μου!

 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Κορίτσια μόλις έκανα την β επιπέδου!! Όλα καλά με το μωράκι και ο τράχηλος μια χαρά 3,85 αλλά είναι μόνο 440γρ.ειμαι 22+4.. ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά και ότι είναι πολύ ζωηρή δεν καθόταν με τίποτα για να την βγάλει φωτογραφία!! Ωωω ρε τι έχω να τραβήξω??

 

Τέλεια αααα νέα μπράβο 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλώς την...επιτέλους κλείνεις τον κύκλο!!!

Με το καλό...τελική ευθεία...

Και εμένα δεν έκατσε ποτέ για φωτογραφία στην Β επιπέδου...

Τέλειο είναι το μωράκι σου κούκλα μου!

 

Ναι έτσι μου είπε ο γιατρός ότι είναι καλό το βάρος του και έχει όμορφο προφίλ! Μπαίνουμε τελική ευθεία!! Τέλειαααα

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Ναι έτσι μου είπε ο γιατρός ότι είναι καλό το βάρος του και έχει όμορφο προφίλ! Μπαίνουμε τελική ευθεία!! Τέλειαααα

Μπράβο!!! Με το καλό η μπεμπουλα σου κορίτσι μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Ναι έτσι μου είπε ο γιατρός ότι είναι καλό το βάρος του και έχει όμορφο προφίλ! Μπαίνουμε τελική ευθεία!! Τέλειαααα

Ναι ρε κορίτσια τι τέλεια αντε τρία μηνακια 

πρίν από 15 λεπτά , iwanna24 είπε:

Επιτέλους κλείνουμε το θέμα με τις Β και πάμε ολοταχώς για ντοπλερ και ψώνια!

Τα καταφέραμε κόρες ❤️❤️❤️

Χαχαχα ειναι αστείο ναι μετράμε σαν τους φαντάρους 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειο που για όλες πήγαν καλά τα πράγματα και συνεχίζουμε όλες μαζί, με θετική ενέργεια!

Προτείνω κάποια στιγμή, να φτιάξουμε μια ομάδα στο φβ, κλειστή, μεταξύ μας.

Αρχικά, για να μην χαθούμε και γιατί είναι όλα πιο άμεσα και εύκολα.

  • Μου αρέσει 6

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...