Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Ολιγοσπερμια και πιθανότατες φυσιολογικής σύλληψης


Ellix

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμάς στο σύνολο βγαίνει 40.200.000 που είναι μεν στο όριο αλλα η συγκέντρωση ανά μλ βγαίνει 13.4 που είναι πιο κάτω! Και αναρωτιέμαι ότι αυτό έγινε μετά από 3-4 μερες αποχής. Όταν κάνουμε κάθε μέρα ισως αυτοί οι αριθμοί να μην ισχύουν να είναι ακόμα πιο κάτω δεν ξέρω έχω μπερδευτεί!! Εσας ο γιατρος τι σας είπε; 

Καπου εκει ειμαστε και εμεις, περιπου 15 εκ/ml. Αυτο ηταν με 4 μερες αποχη... στις αρχες που και ο γιατρος ηθελε να περιμενουμε λιγακι.

Οταν μπηκαμε στην φαση μερα παρα μερα απο την 9η μεχρι την 18η ξανακαναμε εξετασεις και τοτε στο μερα παρα μερα ηταν 4.5 εκ/ml...και καπωσ ετσι εγινε μονοδρομος η επεμβατικη μεθοδος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Καπου εκει ειμαστε και εμεις, περιπου 15 εκ/ml. Αυτο ηταν με 4 μερες αποχη... στις αρχες που και ο γιατρος ηθελε να περιμενουμε λιγακι.

Οταν μπηκαμε στην φαση μερα παρα μερα απο την 9η μεχρι την 18η ξανακαναμε εξετασεις και τοτε στο μερα παρα μερα ηταν 4.5 εκ/ml...και καπωσ ετσι εγινε μονοδρομος η επεμβατικη μεθοδος...

Οπως το φοβαμαι δλδ..άρα με αυτά τα δεδομένα είναι καλύτερα να βρεις την ωορρηξία κ να κανεις τότε σεξ; Πάντως βρε κορίτσια έχω διαβάσει τοσες έρευνες που λένε ότι είναι μύθος αυτό ότι μειώνεται με την καθημερινή επαφή. Κ ότι είναι καλύτερο οι συχνες επαφές από ολες τις πλευρές κ για την κινητικότητα κ για τον αριθμό τους κ για το DNA τους λέει ότι είναι λιγότερο κατεστραμμένο σε σχέση με το να εχεις μερες αποχή…

τελικα εσείς τι κάνατε; Εξωσωματική; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Οπως το φοβαμαι δλδ..άρα με αυτά τα δεδομένα είναι καλύτερα να βρεις την ωορρηξία κ να κανεις τότε σεξ; Πάντως βρε κορίτσια έχω διαβάσει τοσες έρευνες που λένε ότι είναι μύθος αυτό ότι μειώνεται με την καθημερινή επαφή. Κ ότι είναι καλύτερο οι συχνες επαφές από ολες τις πλευρές κ για την κινητικότητα κ για τον αριθμό τους κ για το DNA τους λέει ότι είναι λιγότερο κατεστραμμένο σε σχέση με το να εχεις μερες αποχή…

τελικα εσείς τι κάνατε; Εξωσωματική; 

Ξεκιναμε στον επομενο κυκλο μου εξωσωματικη. Ο γιατρος φοβαται οτι αν καθυστερησουμε με αυτο το σπερμα μπορει να περασει πολυυυυυς καιρος και να χασω την ευκαιρια μου γιατι ειμαι και 41 σχεδον...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Chris_V είπε:

Ξεκιναμε στον επομενο κυκλο μου εξωσωματικη. Ο γιατρος φοβαται οτι αν καθυστερησουμε με αυτο το σπερμα μπορει να περασει πολυυυυυς καιρος και να χασω την ευκαιρια μου γιατι ειμαι και 41 σχεδον...

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσι μου!!! Θα κάνετε την ωοληψια; Τον επόμενο κύκλο; Ή τα έχετε κάνει αυτά κ πατε για εμβρυομεταφπρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/2/2022 at 12:15 ΜΜ, Konie είπε:

Το νούμερο είναι ανά ml. Κινητικότητα έχουμε 25%. Παρόλα αυτά μας είπαν να δοκιμάσουμε άλλη 1.

Εμενα η ΑΜΗ μου βγήκε 5,38 και είμαι 30 ετών. Πρόσφατα κάναμε και εξετάσεις για καρυότυπο και βγήκαν καλές. 

Θα τους ρωτήσω και την διαδικασία για εξωσωματικη και ξεκινάμε. 

Σπερματεγχυση κάναμε στο embryolab στη Θεσσαλονίκη. Μου το είχε προτείνει φίλη που έκανε επιτυχημένη εξωσωματικη εκεί. 

 

Για το Παπαγεωργίου γνωρίζετε κάτι ;μου είπαν για έναν γιατρό εκεί αλλά δεν θυμάμαι το όνομα . Απλά οι λίστες αναμονής είναι.....τεράστιες και το κόστος σχεδόν στο μισό .. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας μας είπε κ εμας ο γιατρος για σπερματέγχυση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο αυτό ή να πάμε απευθείας σε εξωσωματική όταν τελικά αποφασίσουμε να προχωρήσουμε σε αυτή την λύση…εσείς τι προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εμας ηταν καθετοι οι γιατροι στο θεμε της σπερματεγχυνσης ειναι μια διαδικασια που πρεπει να εχεις αριστο σπερμα κ οι επιτυχιες ειναι πολυ μειωμενες.Επισης οσους ξερω καμια κοπελα δεν εχει πετυχει ενω με εξωσωματικη πολλες..τωρα βεβαια οτι πει κ ο γιατρος σου.καλη επιτυχια!!

On 16/2/2022 at 5:16 ΜΜ, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια γεια σας μας είπε κ εμας ο γιατρος για σπερματέγχυση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο αυτό ή να πάμε απευθείας σε εξωσωματική όταν τελικά αποφασίσουμε να προχωρήσουμε σε αυτή την λύση…εσείς τι προτείνετε; 

Καλησπερα εμας ηταν καθετοι οι γιατροι στο θεμε της σπερματεγχυνσης ειναι μια διαδικασια που πρεπει να εχεις αριστο σπερμα κ οι επιτυχιες ειναι πολυ μειωμενες.Επισης οσους ξερω καμια κοπελα δεν εχει πετυχει ενω με εξωσωματικη πολλες..τωρα βεβαια οτι πει κ ο γιατρος σου.καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Jamie είπε:

Καλησπερα εμας ηταν καθετοι οι γιατροι στο θεμε της σπερματεγχυνσης ειναι μια διαδικασια που πρεπει να εχεις αριστο σπερμα κ οι επιτυχιες ειναι πολυ μειωμενες.Επισης οσους ξερω καμια κοπελα δεν εχει πετυχει ενω με εξωσωματικη πολλες..τωρα βεβαια οτι πει κ ο γιατρος σου.καλη επιτυχια!!

Καλησπερα εμας ηταν καθετοι οι γιατροι στο θεμε της σπερματεγχυνσης ειναι μια διαδικασια που πρεπει να εχεις αριστο σπερμα κ οι επιτυχιες ειναι πολυ μειωμενες.Επισης οσους ξερω καμια κοπελα δεν εχει πετυχει ενω με εξωσωματικη πολλες..τωρα βεβαια οτι πει κ ο γιατρος σου.καλη επιτυχια!!

Όταν του είπα για εξωσωματική ήταν κάθετος μ είπε πρώτο στάδιο είναι η σπερματέγχυση στην περίπτωση μου που δεν έχω κ ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από την προλακτινη κ την χαμηλή ΑΜΗ είμαι 30 χρόνων…το σπερμα του άντρα μου δεν είναι χαλια μου είπε απλά μόνο ο αριθμός είναι λίγο κάτω από όριο, έχει 80% κινητικότητα σε 8ωρες γίνεται 75% απλά ο αριθμός είναι λίγο χαμηλός! Μ ειπε για τα φαρμάκα κ τις ενέσεις για να κάνω περισσότερα ωάρια να έχουμε πιο πολλες πιθανότητες…αλλά είπα να περιμένω λίγο ακόμη ισως έρθει φυσικά…

εσυ προχώρησες με εξωσωματική; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Όταν του είπα για εξωσωματική ήταν κάθετος μ είπε πρώτο στάδιο είναι η σπερματέγχυση στην περίπτωση μου που δεν έχω κ ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από την προλακτινη κ την χαμηλή ΑΜΗ είμαι 30 χρόνων…το σπερμα του άντρα μου δεν είναι χαλια μου είπε απλά μόνο ο αριθμός είναι λίγο κάτω από όριο, έχει 80% κινητικότητα σε 8ωρες γίνεται 75% απλά ο αριθμός είναι λίγο χαμηλός! Μ ειπε για τα φαρμάκα κ τις ενέσεις για να κάνω περισσότερα ωάρια να έχουμε πιο πολλες πιθανότητες…αλλά είπα να περιμένω λίγο ακόμη ισως έρθει φυσικά…

εσυ προχώρησες με εξωσωματική; 

Εννοειται οτι πει ο γιατρος αλλωστε η καθε περιπτωση ειναι κ ξεχωριστη.Μακαρι να εχετε επιτυχια με αυτη τη μεθοδο να μην χρειαστει να ταλαιπωρηθειτε με εξωσωματικες.Εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει τελειωσα με τις εξετασεις κ σκεφτομαι απο την ανοιξη τωρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , Jamie είπε:

Εννοειται οτι πει ο γιατρος αλλωστε η καθε περιπτωση ειναι κ ξεχωριστη.Μακαρι να εχετε επιτυχια με αυτη τη μεθοδο να μην χρειαστει να ταλαιπωρηθειτε με εξωσωματικες.Εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει τελειωσα με τις εξετασεις κ σκεφτομαι απο την ανοιξη τωρα

Ποιο είναι το δικό σας πρόβλημα αν επιτρέπεται; Κ εγώ είπα να συνεχίσω με αυτή τη μέθοδο μετά τον Οκτώβρη που θα έχω τον γάμο μου κ εύχομαι ως τότε να έρθει φυσικά…

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ποιο είναι το δικό σας πρόβλημα αν επιτρέπεται; Κ εγώ είπα να συνεχίσω με αυτή τη μέθοδο μετά τον Οκτώβρη που θα έχω τον γάμο μου κ εύχομαι ως τότε να έρθει φυσικά…

Εμεις εχουμε προβλημα με το σπερμα τπυ συζυγου κυριως στις μορφες ειναι λιγες οι καλες κ ολιγοσπερμια.η κινηση ειναι μεσα στα ορια τα φυσιολογικα κ προσπαθουμε χωρις επιτυχια 2 χρονια.εμενα ειναι καλες οι εξετασεις μου αλλα κ παλι τζιφος!Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πετυχετε με οποιονδηποτε τροπο κ να ζησετε ευτυχισμενοι. Να το χαρειτε το γαμος σας μη σκεφτεσαι τιποτα εισαι μικρουλα ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 5/2/2022 at 12:26 ΜΜ, Konie είπε:

Παιδιά το άγχος σίγουρα παίζει ρόλο. Ειδικά στον άνδρα. Εμένα ο δικός μου είναι ο ορισμός του αγχωδη. 

Την ημέρα της σπερματεγχυσης από το άγχος του δεν μπορούσε να δώσει δείγμα. Με τα χίλια ζόρια τα κατάφερε και η σπερματεγχυση έγινε αλλά με ψυχολογία στα πατώματα. 

Έτσι πήραμε την απόφαση για κατάψυξη σπέρματος για να λειτουργήσει σαν back up σε περίπτωση που ξανά αγχωθεί. 

Ε ρε παιδί μου τι τραβάμε.. 

Εμενα την ΑΜΗ δεν την σχολίασαν. Μου είπαν ότι είναι οκ. Οπότε δεν ρώτησα παραπάνω. 

Ναι θα κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια για σπερματεγχυση τον επόμενο μήνα. Επίσης τους είπα να με ενημερώσουν για τη διαδικασία της εξωσωματικής για να δούμε τι χρειάζεται. 

Κάναμε καλλιέργεια σπέρματος και εξέταση για μικρόβια και ευτυχώς βγήκε αρνητικη. 

Ο άντρας μου παίρνει κάτι βιταμίνες (wellman conception & βιταμίνη d) καο έκοψε το τσιγάρο. Τώρα μόνο ο ψυχολόγος μας λείπει :)

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι ευχάριστο που ελπίζω να σας δώσει ελπίδα όπως έδωσε σε εμένα. Αυτό τον μήνα ηταν να κάνουμε την 2η  σπερματεγχυση (την 1η την έκανα ανεπιτυχώς τον Δεκέμβριο). Σήμερα για την ακρίβεια ήταν να ξεκινήσω να παίρνω κλομιφαίνη.

Μετά από αυτό είχαμε αποφασίσει εξωσωματική. Συνολικά προσπαθούσαμε 2 χρόνια και είχαμε απελπιστεί. 

Για να μην τα πολυλογώ, προχθές έμαθα ότι είμαι έγκυος 4 εβδομαδων και την άλλη εβδομάδα θα πάω στο γιατρό με την ελπίδα όλα να είναι καλά. 

Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα απλά να σας πω ότι υπάρχει ελπίδα για όλες μας. Όλα θα γίνουν, μόνο να μην χάνουμε την ελπίδα μας. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εκανε ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα κ εχει χαμηλη κινητικοτητα ενω περσι ηταν καλυτερα εχει κιρσοκηλη κ σκεφτεται να κανει την επεμβαση εχετε καποια εμπειρια πανψ σε αυτο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 1:06 ΜΜ, Konie είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι ευχάριστο που ελπίζω να σας δώσει ελπίδα όπως έδωσε σε εμένα. Αυτό τον μήνα ηταν να κάνουμε την 2η  σπερματεγχυση (την 1η την έκανα ανεπιτυχώς τον Δεκέμβριο). Σήμερα για την ακρίβεια ήταν να ξεκινήσω να παίρνω κλομιφαίνη.

Μετά από αυτό είχαμε αποφασίσει εξωσωματική. Συνολικά προσπαθούσαμε 2 χρόνια και είχαμε απελπιστεί. 

Για να μην τα πολυλογώ, προχθές έμαθα ότι είμαι έγκυος 4 εβδομαδων και την άλλη εβδομάδα θα πάω στο γιατρό με την ελπίδα όλα να είναι καλά. 

Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα απλά να σας πω ότι υπάρχει ελπίδα για όλες μας. Όλα θα γίνουν, μόνο να μην χάνουμε την ελπίδα μας. 

Αχ κορίτσι μου συγχαρητήρια ποσό χάρηκα για εσένα αλήθεια!!! Σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...