Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΠΡΟΩΡΗ ΩΟΘΙΚΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ.ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα...Είμαι 25 χρόνων και 23/3/2021 διαγνωστικά με προωρη ωοθικικη ανεπάρκεια...

Το κατάλαβα όταν για 2 μήνες δεν είχα εμμηνό ρυση...αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο γιατί εκείνο το διάστημα είχα περάσει πολύ έντονο ψυχολογικό στρες και πάρα πολύ κούραση...Να επισημάνω ότι έχασα πάρα πολύ απότομο βάρος λόγω αυστηρής δίαιτας και τα είχα συνδυάσει όλα μαζί ότι τα ξανά πήρα απότομα λογω κακής διατροφής και πίστευα πως όλο αυτό ήταν απλά ξέσπασμα του οργανισμού..

(Να πω ότι πριν από αυτό είχα κάθε μήνα εμμηνό ρύση)

Έτσι αποφάσισα να κάνω εξετάσεις που μου έβαλε η ενδοκρινολογος μου...

Οι τιμές ήταν η εξής: E2(25),FSH(52.68),LH(43.16)..

Όταν η ενδοκρινολογος είδε αυτές τις τιμές μου είπε πως σίγουρα έχει γίνει κάποιο λάθος γιατί οι τιμές είναι για μια γυναίκα που περνάει εμμηνόπαυση..

Πήγα στον γυναικολόγο λοιπόν και μου είπε ότι λόγω των τιμών αν και θα της επαναλαμβανα  και λόγω ηπερηχου που μου είπε  ότι οι ωοθήκες ειχαν "μαζέψει "ότι υπάρχει η πιθανότητα να έχω προωρη ωοθικικη ανεπάρκεια...

Μου έδωσε αρχικά να πάρω για 7 μέρες ultrogestan 200 mg για να δει αν θα μ ερχόταν εμμηνο ρυση...αλλά τζίφος με τα φάρμακα αυτά.. Και έτσι ξεκίνησα τα cyclacur...11 μέρες τα λευκά 10 τα καφέ..διακοπη για 7 μέρες και τα ξανά αρχίζω...(Αυτά περνω από τότε συν ότι δύο μήνες έχω ξεκινήσει τα fertilimax που διάβασα ότι είναι πολύ καλά,βέβαια πολύ ακριβά)

Και εκεί ξεκινάει το μαρτύριο..ένιωσα άχρηστη οτι δεν αξίζω σαν γυναίκα ότι τελείωσα ότι δεν θα μπορέσω να κάνω ποτέ παιδί..και η ψυχολογία χάλια...κάθε μέρα έκλαιγα..δούλευα γυρνούσα σπίτι και έκλαιγα.. ο σύντροφος που ήμουν τότε μόλις 1 χρόνο μαζί από αλλά σχέδια που είχαμε είπαμε ότι πρέπει να βιαστούμε για παιδί...

Αλλά τίποτα...

Μετά από αυτό έκανα την ΑΜΗ(0.20) και από εκεί και πέρα καθημερινή μου σκέψη είναι ότι είμαι άχρηστη..Πολύ χάλια ψυχολογικά...

Και τρομερά ξεσπάσματα στο φαγητό σε σημείο να πάρω 20 κιλά όταν ήδη είχα μεγάλο θέμα με το βάρος μ...σταμάτησα από την δουλειά γιατί δεν άντεχα άλλο ψυχολογικά και είπα πως θα δω τι θα κανω με αυτό το θέμα...να βρω μια λύση...

Πλέον είμαι σε κατάσταση χαοτική..

Ο γυναικολόγος μου,μου λέει στον τελευταίο ηπερηχο που κάναμε ότι βλέπει τεράστια βελτίωση ηπερηχογραφικα ότι οι ωοθήκεςμου είναι σαν να μην έχω κάποιο τέτοιο θέμα,ας πούμε  .και οι τελευταίες εξετάσεις που είχα κάνει είδε βελτίωση για αυτόν βέβαια..ήταν στις 25/10 οι εξετάζεις αίματος 

Ε2(20.80),FSH (25.50),LH(15.40) και το τελευταίο ηπερηχο στις 30/1 όπου είπε ότι είχα κάνει ωορηξια γιατί είχα κάνει τεστ ωορηξιας και ήταν θετικό.. 

Έκανα ΌΤΙ εξέταση υπάρχει για να βρω από τι προήλθε όλο αυτό.. 

Καρυωτυπος..για αυτοανοσα...σαλπιγγογραφια..μέχρι και αξονική εγκεφάλου μην υπήρχε κάποιο θέμα εκεί...αλλά όλα καλά.. 

Κανένας δεν βρήκε τον λόγο που έγινε.. 

Πήρα άλλες 2 γνώμες από το αττικό στην κυρία καλανταριδου που να πω την αλήθεια μ δεν ασχολήθηκε μου είπε ότι θεωρει πως θα μπορέσω να κάνω παιδί είδε τις εξετάσεις και μέχρι εκεί.. 

Και απο έναν άλλο γιατρό που μου είπε ότι όλο αυτό ίσως να έγινε επειδή δεν είναι ρυθμισμένη η ινσουλίνη και ότι να χάσω βάρος και μ βρήκε και ένα πολύποδα αριστερή που ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί δεν έχει δει κάτι τέτοιο και μου λέει ότι είμαι καθαρή όπως και στην σαλπιγγοραφια ήταν όλα καλά...βέβαια ο γυναικολόγος αυτός που πήγα δεν μ ειχε γεμίσει το μάτι εξαρχής...

Να πω την αλήθεια προσπαθουσαμε τόσο καιρό αλλά λόγω της χάλια ψυχολογικής κατάστασης τεστ ωορηξιας έκανα για 2 μέρες έβλεπα αρνητικό αποτέλεσμα και τα παρατουσα..

Τους 3 τελευταίους  μήνες που είπα να κάνω τεστ ωορηξιας και τους 3 μήνες,είδα θετικο τεστ φατσουλα..πήρα τον γυναικολόγο και με είδε τον 2 μήνα θετικού τεστ και μου είπε ότι έχει γίνει η ωορηξια και ότι οι ωοθήκες μου έχουν πάρει τα πάνω τους..

Και ότι να προσπαθήσω φυσιολογικά μέχρι τον Απρίλιο και αν δεν έχει επέλθει εγκυμοσύνη να μπούμε σε μίνι κύκλο αλλά με σεξουαλικη επαφή...και αν δεν υπάρξει πάλι εγκυμοσύνη να ξεκινήσω εξωσωματική σε γιατρό που ξέρει...

Πλέον ειλικρινά δεν έχω καθόλου αντοχές..ψυχολογικές αντοχές...οικονομικά είμαι πολύ δύσκολα και το σενάριο εξωσωματικής δεν ξέρω πως θα ανταπεξέλθω σε κάτι τέτοιο..και αν δεν μείνω έγκυος ούτε με αυτό τον τρόπο ούτε με κανενα; γιατί να κάτσει ο σύντροφος μου μαζί μ;

Πολλά τα ερωτήματα καθημερινά στο κεφάλι μου πολλές οι σκέψεις.. Βασικά  νιώθω άχρηστη...οι σκέψεις πολλές άλλες γυναίκες κάνουν διακοπή κύησης και τα παρατάνε και γυναίκες που θέλουν τόσο πολύ να μην μπορούν; αδικία.. πολλές οι σκέψεις μ...

Η σκέψη μου  είναι να πάω σε άλλον ένα γυναικολόγο στην Αθήνα γιατί μένω σε μικρή πόλη να πάρω άλλη μια τελική γνώμη...

Είναι ανάμεσα στον κύριο Μαμά που είδα για μια θεραπεία με dheas χαπια και ανάμεσα σε κάποιον άλλο γυναικολόγο που λέγεται Γρηγόριος Σακκάς που μου έχουν προτείνει και μ είπαν ότι είναι πολύ καλός.. 

Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας και την γνώμη σας..αν άλλες κοπέλες που έχουν το ίδιο θέμα βρήκαν κάποια λύση..

Συγνώμη για το κατεβατό..απλά αν κάποια κοπέλα αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο θα ηθελα γνώμη..θα ήθελα να εξάντληση όλες τις προσπάθειες για φυσική σύλληψη πριν ξεκινήσω εξωσωματική...

Ειλικρινά ήθελα καιρό να γράψω αλλά δεν είχα την δύναμη...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι όλες οι γυναίκες να καταφέρνουν να εκπληρώσουν το όνειρο τους.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...