Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ - ΑΘΗΝΑ


Εύη - Εύη

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

έχουμε ξεκινήσει με τον σύζυγο τις προσπάθειες για μωράκι και η αλήθεια είναι πως έχει αρχίσει να με προβληματίζει το θέμα του γιατρού που θα με παρακολουθεί. 

Η αλήθεια είναι πως θεωρώ τα 2,3 ή 5 χιλ. που ακούω υπερβολικά. Θεωρώ ότι για 3-4 ημέρες (κι αν είναι να γλιτώσουμε τόσα χρήματα τα οποία θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε στην πορεία για το παιδάκι) μπορώ να κάνω υπομονή και να αγνοήσω πολυτέλειες και αποκλειστικότητες. Επίσης, έχω πάρει μία γεύση από δημόσια νοσοκομεία, για την ακρίβεια του Έλενα, στο οποίο έχω νοσηλευτεί 2-3 φορές και μπορώ να πω ότι η εμπειρία μου ήταν όπως περίπου την περίμενα. Παλιές εγκαταστάσεις, αρκετός κόσμος, ανέλπιστα καλό προσωπικό (νοσηλευτικό κι ιατρικό). Ξέρω όμως ότι ο τοκετός δεν έχει καμία σχέση. Κι όσο κι αν λέω ότι δεν με πειράζει για 2-3 ημέρες, δεν θα ήθελα να βρεθώ στην θέση της φιλενάδας μου που αναγκάστηκε για οικονομικούς λόγους, εξαιτίας κάποιου απρόοπτου να αφήσει τον γυναικολόγο της στον 8ο μήνα της κύησης, επισκέφτηκε γιατρό στο Αλεξάνδρας, όλα ωραία κι όλα καλά. Η εγκυμοσύνη της εξάλλου ήταν πολύ ομαλή, και όταν τελικά έφτασε η ώρα να γεννήσει να καλεί τον γιατρό κι ο γιατρός να είναι άφαντος. Ήταν σε άδεια ο άνθρωπος, με αποτέλεσμα να βρεθεί στα επείγοντα στο Αλεξάνδρας, και επειδή (υποθέσαμε) δεν λαδώσανε, η κοπέλα μπήκε 12 Ιανουαρίου το απόγευμα να γεννήσει και τελικά γέννησε στις 14 Ιανουαρίου στις 07 το πρωί. Με ότι επιπλόκές μπορεί να συνεπάγεται, κι αφού φυσικά είχε περάσει η μισή πτέρυγα κι είχε βάλει χέρι για να δει αν έχει κατέβει το μωρό. 

Γνωρίζω πως στο δημόσιο δεν μπορεί να λες "ο γιατρός μου", σίγουρα όμως υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν τον γιατρό τους. Δλδ παίρνεις τηλ και απαντάει. Σου κλείνει ραντεβού να εξετάσεις στο νοσοκομείο ή στο ιατρείο του και σε εξετάζει πλήρως. Υπέρηχους, εξετάσεις, όλα. Αυτά πως γίνονται ακριβώς? 

Είναι πρωινά ραντεβού στο νοσοκομείο? Είναι σε ιδιωτικά ιατρείο ο καθένας? Τι ζητάει ο κάθε ιατρός? Κι αν ζητάει χρήματα για τον τοκετό, πχ. 500 ή 1000, θα σου ζητήσει και για την κάθε επίσκεψη ανά μήνα που σε παρακολουθεί? Έχει κι αυτό σημασία.

Έχει κάποια από εσάς να μου προτείνει έναν καλό γιατρό? Που να λειτουργεί με λεπτομέρεια στις εξετάσεις και να υπάρχει συνέχεια στην παρακολούθηση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Ανυπομονώ να μάθω από εσάς. :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω εχω περίπου τις ίδιες απορίες.. Είμαι στην 13 βδομάδα χθες κάναμε την Α αυχενική διαφάνεια και μου έπεσαν τα μαλλιά 140 ευρώ.. Ο γιατρός που έχω επιλέξει έχει ιδιωτικό ιατρείο και κάνει όλους τους μεγάλους υπέρηχους.. Επίσης δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη από γνωστή μου ξέρω ότι θέλει περίπου 1000 ευρώ για να σε ξεγεννήσει στο νοσοκομείο στην βάρδια του και το νοσοκομείο θέλει περίπου 35 ευρώ την κάθε μέρα που μένεις στο δωμάτιο... Κάτι πιο οικονομικό με δικό σου γιατρό από το να πας σε ιδιωτική κλινική.. Ωστόσο υπάρχουν σε νοσοκομείο που θα επιλέξεις ιατροί που μπορείς να πηγαίνεις σε απογευματινά ραντεβού με πληρωμή και να σε παρακολουθεί γιατρός και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις να (συνεννοηθείς μαζί του) ώστε να είναι εκεί εκείνη την ημέρα.. Εγώ θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να κλείσω πρωινό ραντεβού στο νοσοκομείο για να κάνω τους απλούς υπέρηχους και εάν στα πρωινά θα είναι ο γιατρός που θα επιλέξω..? 

Link to comment
Share on other sites

Σαλακος στο Αρεταίειο. Εάν τον ψάξεις θα διαβάσεις τα καλύτερα!! Επίσκεψη 30 ευρώ με συνταγογράφηση όλα ότι χρειάζεσαι. Στο τέλος δεν ζητάει ,  δεν είναι καθόλου φιλοχρήματος!! Του δίνεις εσύ ότι θέλεις...


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2022 at 1:45 ΜΜ, Annamaria91 είπε:

Και εγω εχω περίπου τις ίδιες απορίες.. Είμαι στην 13 βδομάδα χθες κάναμε την Α αυχενική διαφάνεια και μου έπεσαν τα μαλλιά 140 ευρώ.. Ο γιατρός που έχω επιλέξει έχει ιδιωτικό ιατρείο και κάνει όλους τους μεγάλους υπέρηχους.. Επίσης δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη από γνωστή μου ξέρω ότι θέλει περίπου 1000 ευρώ για να σε ξεγεννήσει στο νοσοκομείο στην βάρδια του και το νοσοκομείο θέλει περίπου 35 ευρώ την κάθε μέρα που μένεις στο δωμάτιο... Κάτι πιο οικονομικό με δικό σου γιατρό από το να πας σε ιδιωτική κλινική.. Ωστόσο υπάρχουν σε νοσοκομείο που θα επιλέξεις ιατροί που μπορείς να πηγαίνεις σε απογευματινά ραντεβού με πληρωμή και να σε παρακολουθεί γιατρός και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις να (συνεννοηθείς μαζί του) ώστε να είναι εκεί εκείνη την ημέρα.. Εγώ θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να κλείσω πρωινό ραντεβού στο νοσοκομείο για να κάνω τους απλούς υπέρηχους και εάν στα πρωινά θα είναι ο γιατρός που θα επιλέξω..? 

Καλημέρα! Με το καλό το μωράκι σου. 
Απ' ότι καταλαβαίνω, για να λες €35 την βραδιά, είναι για αναβάθμιση σε δίκλινο δωμάτιο, πέρα από αυτό που μας καλύπτει το ταμείο μας? Γιατί αν θυμάμαι καλά, από κάποια γυναικολογικά που είχα κάνει κι είχα νοσηλευτεί, αν δεν θες να είσαι με πολλά άτομα και θες δίκλινο είναι διαφορά €35,00 το κάθε βράδυ και €55,00 για μονόκλινο. 
Νομίζω ότι στα πρωινά ραντεβού δεν έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις. Ή κάνω λάθος? Για αυτό αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε στα απογευματινά και να πληρώνουμε. Αλλιώς σε πρωινά και πιθανώς να τρως κι όλη τη μέρα εκεί. :(

On 4/3/2022 at 2:17 ΜΜ, Ntepaki22 είπε:

Σαλακος στο Αρεταίειο. Εάν τον ψάξεις θα διαβάσεις τα καλύτερα!! Επίσκεψη 30 ευρώ με συνταγογράφηση όλα ότι χρειάζεσαι. Στο τέλος δεν ζητάει ,  δεν είναι καθόλου φιλοχρήματος!! Του δίνεις εσύ ότι θέλεις...

Καλημέρα! 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. €30,00 σε πρωινό ή απογευματινό στο νοσοκομείο? Ή έχει δικό του ιατρείο? Γιατί αν είναι σε δικό του που οι υπέρηχοι και τα μηχανήματα πιθανώς να είναι πιο σύγχρονα, δεν είναι πολλά. Αν υπολογίσουμε ότι (εκτός απροόπτου πάντα) στην περίπτωση που όλα βαίνουν φυσιολογικά, ο γυναικολόγος σε παρακολουθεί σε μηναία βάση, σωστά? Όχι πιο συχνά.. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Εύη - Εύη said:

Καλημέρα! Με το καλό το μωράκι σου. 
Απ' ότι καταλαβαίνω, για να λες €35 την βραδιά, είναι για αναβάθμιση σε δίκλινο δωμάτιο, πέρα από αυτό που μας καλύπτει το ταμείο μας? Γιατί αν θυμάμαι καλά, από κάποια γυναικολογικά που είχα κάνει κι είχα νοσηλευτεί, αν δεν θες να είσαι με πολλά άτομα και θες δίκλινο είναι διαφορά €35,00 το κάθε βράδυ και €55,00 για μονόκλινο. 
Νομίζω ότι στα πρωινά ραντεβού δεν έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις. Ή κάνω λάθος? Για αυτό αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε στα απογευματινά και να πληρώνουμε. Αλλιώς σε πρωινά και πιθανώς να τρως κι όλη τη μέρα εκεί. :(

Καλημέρα! 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. €30,00 σε πρωινό ή απογευματινό στο νοσοκομείο? Ή έχει δικό του ιατρείο? Γιατί αν είναι σε δικό του που οι υπέρηχοι και τα μηχανήματα πιθανώς να είναι πιο σύγχρονα, δεν είναι πολλά. Αν υπολογίσουμε ότι (εκτός απροόπτου πάντα) στην περίπτωση που όλα βαίνουν φυσιολογικά, ο γυναικολόγος σε παρακολουθεί σε μηναία βάση, σωστά? Όχι πιο συχνά.. 

Σε δικό του ιατρείο γενικά το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι έχει πάρα πολλές γυναίκες υπό παρακολούθηση... Οπότε μπορεί να σου φανεί λίγο το ραντεβού παρόλα αυτά όλες λένε τα καλύτερα!!


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Με το καλό σε όλες!Λοιπόν κ εγώ άλλαξα 2.5 μηνών και πήγα σε γιατρό δημοσίου.Αρχικα πήγα σε καθηγητή στο Αλεξάνδρα.Οι καθηγητές έχουν δικαίωμα να έχουν εξωτερικό ιατρείο και σε βλέπουν εκεί παρόλα αυτά όταν χρειάστηκε κάτι έκτακτο με είδε πρωινά στο νοσοκομείο χωρίς να δωσω κάτι.Εαν δεν έχει δικαίωμα ιδιωτικού ιατρείου μπορεί να σε βλέπει στα απογευματινά του νοσοκομείου και να έχεις πάλι το δικό σου γιατρό.Να πω όμως ότι εγώ έδινα 50€ στο ιατρείο του ενώ στο νοσοκομείο μια φορά που χρειάστηκε να πάω σε απογευματινό έδωσα 75€!!Δεν τα βρήκα με το συγκεκριμένο γιατρό δεν ενοιωθα άνετα και άκουσα και πολλά για αναιτιες καισαρικές και σήμερα στον 5ο πλέον επισκέφθηκα τον Κο Σαλακο.Σε βλέπει στο ιατρείο του παίρνει όντως μόνο 30€ και επίσης αν χρειαστείς συνταγογράφηση και δεν έχεις ραντεβού στα γράφουν χωρίς κόστος και στα εξωτερικά στο Αρεταίειο.Εννοειται δικά του μηχανήματα σου κάνει υπέρηχο σου εξηγεί αναλυτικά τι βλέπει δεν σε στέλνει αλλου.Χρηματα δε συζητήσαμε!Ο άλλος στο Αλεξάνδρα ήθελε 1000.Το δε Αρεταίειο που πήγα για να μου ανοίξουν φάκελο μου φάνηκε πολύ ήσυχο και οργανωμένο σε σχέση με το Αλεξάνδρα.Επισης μου έκανε εντύπωση ότι ενώ μου είχαν κλείσει με το έτσι θέλω ραντεβού ιδιωτικά για τη Β επιπέδου μου είπε ότι θα κανονίσει να πάω να την κάνω στο Αρεταίειο ώστε να αποφύγω τα 150.Τωρα όσον αφορά το ότι έχουν πολύ κόσμο όλοι αυτοί οι γιατροί με εμπειρία και όνομα έχουν αυτό το θέμα οπότε περιμένεις να είναι πιο σύντομα τα ραντεβού.Παντως ο καθηγητής στο Αλεξάνδρα δε μιλούσε και σου έβγαζε τη ψυχή να σου λύσει 2 απορίες ενώ ο Σαλακος είχε φοβερή υπομονή και εξήγησε τα πάντα!!Κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να γεννήσω αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου ως τώρα και ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 12:12 ΠΜ, Tesera είπε:

Καλησπέρα!Με το καλό σε όλες!Λοιπόν κ εγώ άλλαξα 2.5 μηνών και πήγα σε γιατρό δημοσίου.Αρχικα πήγα σε καθηγητή στο Αλεξάνδρα.Οι καθηγητές έχουν δικαίωμα να έχουν εξωτερικό ιατρείο και σε βλέπουν εκεί παρόλα αυτά όταν χρειάστηκε κάτι έκτακτο με είδε πρωινά στο νοσοκομείο χωρίς να δωσω κάτι.Εαν δεν έχει δικαίωμα ιδιωτικού ιατρείου μπορεί να σε βλέπει στα απογευματινά του νοσοκομείου και να έχεις πάλι το δικό σου γιατρό.Να πω όμως ότι εγώ έδινα 50€ στο ιατρείο του ενώ στο νοσοκομείο μια φορά που χρειάστηκε να πάω σε απογευματινό έδωσα 75€!!Δεν τα βρήκα με το συγκεκριμένο γιατρό δεν ενοιωθα άνετα και άκουσα και πολλά για αναιτιες καισαρικές και σήμερα στον 5ο πλέον επισκέφθηκα τον Κο Σαλακο.Σε βλέπει στο ιατρείο του παίρνει όντως μόνο 30€ και επίσης αν χρειαστείς συνταγογράφηση και δεν έχεις ραντεβού στα γράφουν χωρίς κόστος και στα εξωτερικά στο Αρεταίειο.Εννοειται δικά του μηχανήματα σου κάνει υπέρηχο σου εξηγεί αναλυτικά τι βλέπει δεν σε στέλνει αλλου.Χρηματα δε συζητήσαμε!Ο άλλος στο Αλεξάνδρα ήθελε 1000.Το δε Αρεταίειο που πήγα για να μου ανοίξουν φάκελο μου φάνηκε πολύ ήσυχο και οργανωμένο σε σχέση με το Αλεξάνδρα.Επισης μου έκανε εντύπωση ότι ενώ μου είχαν κλείσει με το έτσι θέλω ραντεβού ιδιωτικά για τη Β επιπέδου μου είπε ότι θα κανονίσει να πάω να την κάνω στο Αρεταίειο ώστε να αποφύγω τα 150.Τωρα όσον αφορά το ότι έχουν πολύ κόσμο όλοι αυτοί οι γιατροί με εμπειρία και όνομα έχουν αυτό το θέμα οπότε περιμένεις να είναι πιο σύντομα τα ραντεβού.Παντως ο καθηγητής στο Αλεξάνδρα δε μιλούσε και σου έβγαζε τη ψυχή να σου λύσει 2 απορίες ενώ ο Σαλακος είχε φοβερή υπομονή και εξήγησε τα πάντα!!Κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να γεννήσω αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου ως τώρα και ελπίζω να βοήθησα!

Καλημέρα, καλή εβδομάδα! :) 

Φυσικά και βοήθησες κι εσύ. Είναι σημαντικό να ακούγονται οι απόψεις και οι εμπειρίες και στην πορεία η καθεμία μας να αποφασίζει μόνη της ότι της ταιριάζει καλύτερα. 

Το όνομα του καθηγητή που αναφέρεις στο Αλεξάνδρα, δεν επιτρέπεται να ειπωθεί δημόσια? Θα ήθελα να μάθω και τι χρήματα σου ζήτησε, όταν μπορέσετε να συζητήσετε και για αυτό. Πάντως, είναι πολύ σημαντικό να σου μιλάει ο γιατρός και να είναι επεξηγηματικός και κυρίως να μην είναι απότομος, για να έχεις το θάρρος να τον καλέσεις αν κάτι προκύψει. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με παρακολουθεί γιατρός στο Ελενα. Ξεκίνησα απο το 2020. Ηθελα να αφαιρέσω έναν πολύποδα, οπου θα μου κόστιζε 1000άρικο τουλάχιστον ιδιωτικά. Οπότε μια φίλη μου που είχε ήδη γεννήσει με τον συγκεκριμένο (οι οποία φίλη μου είχε/έχει άπειρα προβλήματα υγείας), μου τον σύστησε. Εκανα την επέμβαση εντος 20 ημέρων, δεν πλήρωσα τίποτα.

Επειδή προσπαθούσαμε καιρό με τον σύζυγο και δεν είχαμε αποτέλεσμα, πήγα να με δει (να δει και πως είναι μετά απο 6 μήνες απο την επέμβαση) και μου έγραψε όοοολες τις εξετάσεις για την υπογονιμότητα. Αφού τέλος πάντων καταλήξαμε σε IVF (εκανα εξωτερικά, σε κέντρο, απο επιλογή) , με το που πήρα τα θετικά αποτελέσματα, τον πήρα τηλ, και μου έκλεισε ραντεβού αμέσως. Μου κλείνει οποτε έχει χρόνο, συνήθως πρωϊνα (δεν πληρώνω). Το απογευματινό είναι 36€ .

Δεν έχουμε φτάσει ακόμα για αυχενιή διαφάνεια και Β'επιπέδου , δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε συζητήσει και για το οικονομικό όταν θα φτάσει η ώρα με το καλό να γεννήσεις? Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Στείλε μου αν μπορείς και το όνομα του γιατρού. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Εύη - Εύη said:

Έχετε συζητήσει και για το οικονομικό όταν θα φτάσει η ώρα με το καλό να γεννήσεις? Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Στείλε μου αν μπορείς και το όνομα του γιατρού. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Για τον δικό μου ρωτάς Ευη ;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , zouko είπε:

Για τον δικό μου ρωτάς Ευη ;

 

Ναι, αν μπορείς. Ούτως ή άλλως έχω εμπειρία από το Έλενα, και δεν είμαι φαν κάποιου μαιευτηρίου συγκεκριμένα. Είμαι και λίγο της λογικής πως όλα ίδια είναι, αρκεί ο γιατρός να είναι καλός κι ανθρώπινος. Από κει και πέρα, αν θέλαμε τις ανέσεις ενός ιδιωτικού, σίγουρα δεν θα τις βρούμε σε ένα δημόσιο. Από την άλλη όμως, για 3-4 ημέρες πάμε. Δεν θα το αγοράσουμε κιόλας. μερικές μέρες είναι, θα περάσουν :) 

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2022 at 8:54 ΠΜ, Εύη - Εύη είπε:

Καλημέρα, καλή εβδομάδα! :) 

Φυσικά και βοήθησες κι εσύ. Είναι σημαντικό να ακούγονται οι απόψεις και οι εμπειρίες και στην πορεία η καθεμία μας να αποφασίζει μόνη της ότι της ταιριάζει καλύτερα. 

Το όνομα του καθηγητή που αναφέρεις στο Αλεξάνδρα, δεν επιτρέπεται να ειπωθεί δημόσια? Θα ήθελα να μάθω και τι χρήματα σου ζήτησε, όταν μπορέσετε να συζητήσετε και για αυτό. Πάντως, είναι πολύ σημαντικό να σου μιλάει ο γιατρός και να είναι επεξηγηματικός και κυρίως να μην είναι απότομος, για να έχεις το θάρρος να τον καλέσεις αν κάτι προκύψει. 

Πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να το αναφέρω,αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ότι είναι αντίθετο στους κανόνες ας μας πει.Ο Δασκαλάκης είναι ο γιατρός στο Αλεξάνδρα.Εχει γενικά πάρα πολύ καλή φήμη σαν γιατρός αλλά όσον αφορά το χαρακτήρα του όλες παραδέχονται ότι είναι πολύ ιδιαίτερος.Παρολα σε μια κοπέλα με κύηση υψηλού κινδύνου που είναι και γενικά σκληρή και δεν τη νοιάζει τόσο η συμπεριφορά(δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια εγκυμονούσα),μπορεί να τον σύστηνα!Ευχαρίστως όταν μιλήσουμε για χρήματα μπορώ να σε ενημερώσω.Παντως αν και δεν έχω μιλήσει με κανέναν από τους δύο για χρήματα ξέρω ότι το ποσό που ζητάνε συνήθως αυτοί οι γιατροί είναι κοντά στα 1000.Οποτε και λιγότερα να ζητήσει ο Κος Σάλακος εγώ είμαι προετοιμασμένη όπως και να χει για ένα τέτοιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νοσηλευτικά 20μερες στο Έλενα και πολλές κοπέλες παίνευαν την Τζούλια Θεοδώρου και τον Σταυρόπουλο Αγγελη...στην επόμενη εγκυμοσυνη μου θα κλείσω ραντεβού με αυτούς...είχα ασχημη εμπειρία και εγω με αυτόν που με ειχε αναλάβει και δεν τον συστήνω καθόλου..να ξέρεις ολοι θελουν φακελακι το 700 δεν το γλιτώνεις ειναι το στανταρ τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...