Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

On 1/22/2023 at 12:01 PM, Hope86 said:

Σε αλλα νεα εχω αρχισει και τα νιωθω περισσοτερο τα μωρακια μου κοριτσια (οχι συνεχεια βεβαια) απλα καταλαβαινω περισσοτερη κινηση και πολυ το χαιρομαι!!! 

Παρομοίως 🥰😍   Και κάπου ήθελα να το μοιραστώ γιατί όπου το λέω η αντίδραση είναι "α οκ"  :P  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Παρομοίως 🥰😍   Και κάπου ήθελα να το μοιραστώ γιατί όπου το λέω η αντίδραση είναι "α οκ"  :P  

Δεν ειναι υπεροχο; Εγω τρελαινομαι! Δεν ξερω αν αργοτερα γινει ενοχλητικο αλλα τωρα το απολαμβανω!!! 🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arriel_83 είπε:

Ναι ναι! Τα ίδια λέω κι εγώ :D 

@Hope86. Κορίτσια και εγώ προχθές ένιωσα τη ζουζουνα για πρώτη φορά ! 
βεβαια δεν έγινε σε καλή στιγμή , ήμασταν με κάτι φίλους και φώναζαν και μάλωναν με ένταση και μάλλον ταράχτηκε το μωράκι και άρχισε να κουνιέται ! Και τότε για πρώτη φορά την κατάλαβα ! :) Αλλά πλέον σιγά σιγά θεωρώ ότι θα την καταλαβαίνω όλο και πιο συχνά 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ´Ισιδα said:

@Hope86. Κορίτσια και εγώ προχθές ένιωσα τη ζουζουνα για πρώτη φορά ! 
βεβαια δεν έγινε σε καλή στιγμή , ήμασταν με κάτι φίλους και φώναζαν και μάλωναν με ένταση και μάλλον ταράχτηκε το μωράκι και άρχισε να κουνιέται ! Και τότε για πρώτη φορά την κατάλαβα ! :) Αλλά πλέον σιγά σιγά θεωρώ ότι θα την καταλαβαίνω όλο και πιο συχνά 

χαχαχαχ τελειο!! Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 minutes ago, ´Ισιδα said:

18 εβδομάδα είμαι πλέον ! Εσυ  ποτέ ξεκίνησες να την καταλαβαίνεις ;

α τελεια! Κι εγώ κάπου εκεί αλλά όλα τα sites έλεγαν ότι μετά την 20η εβδομάδα θα το νιώσεις, έτσι δεν ήξερα αν είναι τα έντερά μου ή το μωρό :P 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

18 εβδομάδα είμαι πλέον ! Εσυ  ποτέ ξεκίνησες να την καταλαβαίνεις ;

Εγω αρχισα απο τη 19η εβδομαδα (τωρα μπηκα 20η) αλλα σιγα σιγα γινεται ολο και πιο συχνα και πλεον το καταλαβαινω και το ξεχωριζω!  🥰

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Γεια σας κορίτσια ! Έχετε ψάξει καθόλου για καρότσια ; Έλεγα να το εκμεταλλευτώ τώρα στις εκπτώσεις μέχρι το Φεβρουάριο  😅😇

Εγώ κοιτάω να σου πω την αλήθεια αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει τι καρότσι να πάρω , βασικά λέω τα ψώνια να τα ξεκινήσω μετά τη β επιπέδου . Εσυ ξεχώρισες κάποια καρότσια ; Για πες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Εγώ κοιτάω να σου πω την αλήθεια αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει τι καρότσι να πάρω , βασικά λέω τα ψώνια να τα ξεκινήσω μετά τη β επιπέδου . Εσυ ξεχώρισες κάποια καρότσια ; Για πες 

Και εγώ μετά θα τα πάρω !  έχω ΠΗΤ αρχές Ιουνίου και β επιπέδου την άλλη εβδομάδα για αυτό ξεκίνησα να ρωτάω 😇 .. εχω δει χωρίς να εχω καταλήξει γιατί θέλω να τα δω και από κοντά κάποια που δεν τα έχω δει  

inglesina Aptica (κατά γενική ομολογία η συγκεκριμένη εταιρία είναι value for money -διπλώνει μαζί με το κάθισμα  -υπάρχει και το μοντέλο electa που είναι πιο μικρό και ελαφρύτερο )

pegperego veloce (ιταλική και αυτή ανταγωνίστρια της προλεχθέντος εταιρίας -ίδια ποιότητα -πιο όμορφο -διπλώνει μαζί με το κάθισμα - έχει βγει για το 2023 το μοντέλο vivace ως η εξέλιξη αυτού με μικρότερες ρόδες και μικρότερο μέγεθος όταν διπλώνει -πολύ όμορφο και αυτό )

Nuna next mixx (πολύ καλή ποιότητα -σταθερό καρότσι -ωραίο σχέδιο -ολλανδικό νομίζω 😅- διπλώνει μαζί με το κάθισμα  -πολύ καλές κριτικές από το εξωτερικό )

Quax Crooz ( βελγικής κατασκευής εικάζω - μεγάλες ρόδες για καλύτερη ποιότητα κύλησης- καλαθάκι από κάτω κλειστό (αυτό μου άρεσε για να μην σκονίζονται τα πράγματα που αποθηκευθείς από κάτω ) - ΔΕΝ διπλώνει μαζί με το κάθισμα -ΔΕΝ διπλώνει ούτε το καθισματάκι μόνο του ) 

Όλα είναι στις ίδιες τιμές πανω κάτω και διπλώνουν-ανοίγουν εύκολα .. τα δυο  πρώτα ίσως να είναι πιο ελαφριά .. κλείνουν όλα στο ίδιο μέγεθος περίπου (για το πορτμπαγκάζ το λεω γιατί εμάς είναι περιορισμένο ) .. 

!τα παραπάνω καθαρά προσωπικές απόψεις! 

Α επίσης όλα αυτά είναι 3 σε 1 (καρότσι ,πορτμπεμπε ,αυγό )  το τελευταίο που ανέφερα το δίνει υποχρεωτικά το πορτμπεμπε μαζί με το καρότσι ενώ στα υπόλοιπα μπορείς να αγοράσεις κάθε μέρος  ξεχωριστά 

αν έχει καμία άποψη στα συγκεκριμένα ας μας πει τη γνώμη της .. και όποια  άλλη πρόταση για καρότσι να πάω να δω θα ήταν παραπάνω από καλοδεχούμενη 🙏

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Fraoulitsa1 said:

Γεια σας κορίτσια ! Έχετε ψάξει καθόλου για καρότσια ; Έλεγα να το εκμεταλλευτώ τώρα στις εκπτώσεις μέχρι το Φεβρουάριο  😅😇

Εννοείται! Εχω δει ένα 3 σε 1 στο orchestra σε πολύ καλή τιμή με τις εκπτώσεις και λέω να το πάρω από τώρα. Όλα τα υπόλοιπα (λίκνο κτλ) τα έχω από την αδελφή μου οπότε είμαι καλυμένη. 

1 hour ago, Fraoulitsa1 said:

Και εγώ μετά θα τα πάρω !  έχω ΠΗΤ αρχές Ιουνίου και β επιπέδου την άλλη εβδομάδα για αυτό ξεκίνησα να ρωτάω 😇 .. εχω δει χωρίς να εχω καταλήξει γιατί θέλω να τα δω και από κοντά κάποια που δεν τα έχω δει  

inglesina Aptica (κατά γενική ομολογία η συγκεκριμένη εταιρία είναι value for money -διπλώνει μαζί με το κάθισμα  -υπάρχει και το μοντέλο electa που είναι πιο μικρό και ελαφρύτερο )

pegperego veloce (ιταλική και αυτή ανταγωνίστρια της προλεχθέντος εταιρίας -ίδια ποιότητα -πιο όμορφο -διπλώνει μαζί με το κάθισμα - έχει βγει για το 2023 το μοντέλο vivace ως η εξέλιξη αυτού με μικρότερες ρόδες και μικρότερο μέγεθος όταν διπλώνει -πολύ όμορφο και αυτό )

Nuna next mixx (πολύ καλή ποιότητα -σταθερό καρότσι -ωραίο σχέδιο -ολλανδικό νομίζω 😅- διπλώνει μαζί με το κάθισμα  -πολύ καλές κριτικές από το εξωτερικό )

Quax Crooz ( βελγικής κατασκευής εικάζω - μεγάλες ρόδες για καλύτερη ποιότητα κύλησης- καλαθάκι από κάτω κλειστό (αυτό μου άρεσε για να μην σκονίζονται τα πράγματα που αποθηκευθείς από κάτω ) - ΔΕΝ διπλώνει μαζί με το κάθισμα -ΔΕΝ διπλώνει ούτε το καθισματάκι μόνο του ) 

Όλα είναι στις ίδιες τιμές πανω κάτω και διπλώνουν-ανοίγουν εύκολα .. τα δυο  πρώτα ίσως να είναι πιο ελαφριά .. κλείνουν όλα στο ίδιο μέγεθος περίπου (για το πορτμπαγκάζ το λεω γιατί εμάς είναι περιορισμένο ) .. 

!τα παραπάνω καθαρά προσωπικές απόψεις! 

Α επίσης όλα αυτά είναι 3 σε 1 (καρότσι ,πορτμπεμπε ,αυγό )  το τελευταίο που ανέφερα το δίνει υποχρεωτικά το πορτμπεμπε μαζί με το καρότσι ενώ στα υπόλοιπα μπορείς να αγοράσεις κάθε μέρος  ξεχωριστά 

αν έχει καμία άποψη στα συγκεκριμένα ας μας πει τη γνώμη της .. και όποια  άλλη πρόταση για καρότσι να πάω να δω θα ήταν παραπάνω από καλοδεχούμενη 🙏

Μαζί έχουμε και ΠΗΤ και β επιπέδου :P

Το θέμα καρότσι είναι πραγματικά πονοκέφαλος. Εγώ κατέληξα στα 3 σε 1 γιατί σε υποχρεώνουν και στο μαιευτήριο να φύγει με αυγό.

Η κουμπάρα μου δανείστηκε από αλλού το αυγό και επένδυσε σε καρότσι 2 σε 1 (που είναι ελαφρύ, διπλώνει κτλ κτλ) και ξεχωριστό καθισματάκι αυτοκινήτου που είναι προσαρμόσιμο από 0 έως 6 αν θυμάμαι καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arriel_83 είπε:

Εννοείται! Εχω δει ένα 3 σε 1 στο orchestra σε πολύ καλή τιμή με τις εκπτώσεις και λέω να το πάρω από τώρα. Όλα τα υπόλοιπα (λίκνο κτλ) τα έχω από την αδελφή μου οπότε είμαι καλυμένη. 

Μαζί έχουμε και ΠΗΤ και β επιπέδου :P

Το θέμα καρότσι είναι πραγματικά πονοκέφαλος. Εγώ κατέληξα στα 3 σε 1 γιατί σε υποχρεώνουν και στο μαιευτήριο να φύγει με αυγό.

Η κουμπάρα μου δανείστηκε από αλλού το αυγό και επένδυσε σε καρότσι 2 σε 1 (που είναι ελαφρύ, διπλώνει κτλ κτλ) και ξεχωριστό καθισματάκι αυτοκινήτου που είναι προσαρμόσιμο από 0 έως 6 αν θυμάμαι καλά. 

 Τέλεια  με το καλό κορίτσι μου και εσυ ❤️
 Ξέρεις φύλο ; Εμείς κατά 85% κοριτσάκι θα το δούμε και στη β για πιο σίγουρα ☺️
 

σε ποιο κατέληξες εσυ ; 
εμεις σκεφτήκαμε να πάρουμε καθισματάκι που είναι από 0-4 ετών γιατί το αυγό έχει περιορισμένο χρόνο χρήσης και ποσο μάλλον αν κάνεις μεγαλύτερο μωράκι περιορίζεται ακόμη περισσότερο .. 

ισχυει αυτό το μαιευτήριο ; Δεν μπορώ να το πάρω στο πορτμπεμπε ; Δεν καταλαβαίνω ..υπερβαίνει κατά πολύ τις αρμοδιότητες του το μαιευτήριο αν ανακατεύεται στο πως θα μετακινώ το παιδί μου εκτός νοσοκομείου… Στο κάτω κάτω μπορεί να μενω δίπλα και να θελουμε να  πάμε τα πόδια πχ 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Fraoulitsa1 said:

 Τέλεια  με το καλό κορίτσι μου και εσυ ❤️
 Ξέρεις φύλο ; Εμείς κατά 85% κοριτσάκι θα το δούμε και στη β για πιο σίγουρα ☺️
 

σε ποιο κατέληξες εσυ ; 
εμεις σκεφτήκαμε να πάρουμε καθισματάκι που είναι από 0-4 ετών γιατί το αυγό έχει περιορισμένο χρόνο χρήσης και ποσο μάλλον αν κάνεις μεγαλύτερο μωράκι περιορίζεται ακόμη περισσότερο .. 

ισχυει αυτό το μαιευτήριο ; Δεν μπορώ να το πάρω στο πορτμπεμπε ; Δεν καταλαβαίνω ..υπερβαίνει κατά πολύ τις αρμοδιότητες του το μαιευτήριο αν ανακατεύεται στο πως θα μετακινώ το παιδί μου εκτός νοσοκομείου… Στο κάτω κάτω μπορεί να μενω δίπλα και να θελουμε να  πάμε τα πόδια πχ 

 

Ναι φύλλο είδαμε επιτελους αν και στην β επιπέδου θα ειναι στο πιο σίγουρο: αγόρι! 

Τώρα με το καθισματάκι με προβλημάτισες... ααχαχαχα  Την αδελφή μου έχω σαν παράδειγμα που πήρε 3-1 και την βόλεψε πολύ. 

Οσο για το μαιευτήριο είτε πορτ-μπεμπε ειτε αυγό το ίδιο κάνει νομιζω. Αλλά ναι, σου θέτουν βέτο πώς θα το βγάλεις από το μαιευτήριο. Εκτιμώ για αποποιηση ευθύνης.. Δεν ξέρω.. Που σκέφτεσαι να γεννήσεις; Εγώ στο ΡΕΑ που θα γεννήσω, μπήκα στο site και έχει ένα αρχείο με τι ρούχα να έχεις μαζί, τι ρούχα για την έξοδο του μωρού και τι για την μεταφορά του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με το καλό τα μωράκια σας! Πετάγομαι απλώς για να πω ότι, ανεξαρτήτως ποιού καροτσιου θα επιλέξετε, δεν είμαι σίγουρη ότι το σύστημα 3 σε 1 αξίζει.

Είμαι δευτερομανούλα και ήδη από το πρώτο παιδί είχα καταλήξει ότι το πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο. Δεν το χρησιμοποίησα πουθενά. Έβαζα το μωρό στο αυγό που κουμπωνε στο καρότσι, ή στο καρότσι που οριζοντιωνόταν κατευθείαν. Τώρα μας το έδωσαν δώρο από το πολυκατάστημα, και μια από τα ίδια. Το πολύ πολύ να το κάνω κρεβάτι για την γάτα! Και είναι και καλής ποιότητας...

Το καινούργιο μου, όμως, συμπέρασμα, έχει να κάνει με το κάθισμα αυτοκινήτου. Το 0-13 που δίνουν στα πακέτα 3 σε 1 (πόσο μάλλον το 0-9) δε φτουράει αν έχεις μεγάλο μωρό. Εμένα είναι 5.5 μηνών και ήδη ψάχνουμε το επόμενο σε μέγεθος. Γιατί δεν είναι μόνο τα κιλά (που οκ, δεν είμαστε 13 προφανώς). Είναι και το ύψος. Και δεν είναι μόνο το ύψος (μπορεί να λέει ως 85 πόντους, πχ, και να λες καλά είμαι), είναι και το φάρδος. Εγώ τώρα που τον βγάζω με τη φόρμα εξόδου (κάτι σαν φουσκωτό όλοσωμο), ζορίζεται πάρα πολύ εκεί μέσα. Μετά βίας τον δένω. Και τι είναι το κάθισμα αυτοκινήτου χωρίς δέσιμο; Τόσο επικίνδυνο, σαν να μην έχεις καν κάθισμα αυτοκινήτου.

Αν έκανα τρίτο και έπαιρνα καρότσι από την αρχή, θα έπαιρνα καλό καρότσι σκέτο. Και όχι ελαφρύ (που έψαχνα αρχικά) αλλά στιβαρό και ευρύχωρο. (εκτός αν είχα να αντιμετωπίσω πολλές σκάλες και μετακινήσεις με το αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση). Και κάθισμα για περισσότερα κιλά. Όχι ως 13.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...