Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Και εγώ 3.5 κιλά έχω βάλει πάντως 😌 .. ειμαι 172 και εγώ φτάσει τα 67 .. τις τελευταίες δυο εβδομάδες φαίνεται όμως κοιλιτσα εγκυμοσυνης στρογγυλη ..πριν αν δεν με ήξερες δεν το καταλάβαινες .. αλλά εγώ οπως και οι δικοί μου το βλέπαμε γιατί μεγαλωσε το στήθος μου πολύ (φοράω d πλέον ) και πήρα και στον κωλο να σας πω κάμποσο και στα πλαϊνά της λεκάνης … έχω γυμνασμένο σώμα αλλά το βλέπω πως αλλάζει και διαμορφώνεται ..για τα κιλά βέβαια μπορεί να φταίει και που έχω κόψει τις πολλές δραστηριότητες και το πολύ έξω γιατί με όλες αυτές τις ιώσεις και την έξαρση του  κορονοϊού δεν θα ήθελα να κολλήσω ειδικά όταν με εξαντλούν ήδη οι εμετοί κάθε πρωί.. 

και εγώ έτσι ακριβώς ! Μεγάλωσε πολύ το στήθος  και Άνοιξα σε περιφέρεια και ποπό και ελάχιστα στην κοιλιά ! Οι γιαγιάδες λένε ότι όταν έχουμε κορίτσι ανοίγουμε σε λεκάνη και όχι σε κοιλιά , ενώ με αγόρι κανείς μόνο μεγάλη κοιλιά . Τώρα αν ισχύει η όχι δεν ξέρω αλλά έτσι το αναφέρω :) εσυ κοριτσάκι η αγοράκι έχεις ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

και εγώ έτσι ακριβώς ! Μεγάλωσε πολύ το στήθος  και Άνοιξα σε περιφέρεια και ποπό και ελάχιστα στην κοιλιά ! Οι γιαγιάδες λένε ότι όταν έχουμε κορίτσι ανοίγουμε σε λεκάνη και όχι σε κοιλιά , ενώ με αγόρι κανείς μόνο μεγάλη κοιλιά . Τώρα αν ισχύει η όχι δεν ξέρω αλλά έτσι το αναφέρω :) εσυ κοριτσάκι η αγοράκι έχεις ; 

Α δεν το ήξερα αυτό ! Αρχές Δεκεμβρίου που το είδαμε μας είπε κοριτσάκι με επιφύλαξη.. αύριο έχουμε ραντεβού ελπίζω να μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κιόλας ..

εσείς το είδατε ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ξεκινησα 51,5 κιλα και χθες που ζυγιστηκα ημουν 56,5! Και ειμαι στην 17η βδομαδα! Βεβαια ειχα χασει κιλα τελευταια,55 ειναι τα κανονικα μου. Μου ειπε ο γιατρος οτι δεν εχω περιορισμο στα κιλα που μπορω να βαλω γτ ειμαι αδυνατη και εχω διδυμα,σας φαινεται φυσιολογικο;

Επισης φυλο ειδαμε μονο στο ενα,αγορακι ειναι! Το αλλο δε μας δειχνε με τιποτα! Θα σκασω μεχρι να μαθω και το αλλο…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Α δεν το ήξερα αυτό ! Αρχές Δεκεμβρίου που το είδαμε μας είπε κοριτσάκι με επιφύλαξη.. αύριο έχουμε ραντεβού ελπίζω να μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κιόλας ..

εσείς το είδατε ;;

Α ωραία αύριο με το καλό θα το δείτε από εσείς ! Ναι εμείς κάναμε και νιπτ όποτε επιβεβαιώθηκε και από εκεί ότι είμαι κοριτσάκι :)

1 hour ago, Hope86 είπε:

Εγω κοριτσια ξεκινησα 51,5 κιλα και χθες που ζυγιστηκα ημουν 56,5! Και ειμαι στην 17η βδομαδα! Βεβαια ειχα χασει κιλα τελευταια,55 ειναι τα κανονικα μου. Μου ειπε ο γιατρος οτι δεν εχω περιορισμο στα κιλα που μπορω να βαλω γτ ειμαι αδυνατη και εχω διδυμα,σας φαινεται φυσιολογικο;

Επισης φυλο ειδαμε μονο στο ενα,αγορακι ειναι! Το αλλο δε μας δειχνε με τιποτα! Θα σκασω μεχρι να μαθω και το αλλο…

Ξέρω ότι στα δίδυμα το ελάχιστο φυσιολογικό είναι περίπου 18 κιλά , όποτε αν εσυ είσαι και αδύνατη αρκετά, έχεις περιθώριο να βάλεις πολλά ! Μάλλον γιαυτο στο είπε ο γιατρός αυτό , επειδή θεωρεί ότι όσα και να βάλεις θα είσαι πάλι μια χαρά ! 

Πω ρε κορίτσια όλες οι αδύνατες σε αυτή την ομάδα μαζεύτηκαν ;; :) :) 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Α ωραία αύριο με το καλό θα το δείτε από εσείς ! Ναι εμείς κάναμε και νιπτ όποτε επιβεβαιώθηκε και από εκεί ότι είμαι κοριτσάκι :)

Ξέρω ότι στα δίδυμα το ελάχιστο φυσιολογικό είναι περίπου 18 κιλά , όποτε αν εσυ είσαι και αδύνατη αρκετά, έχεις περιθώριο να βάλεις πολλά ! Μάλλον γιαυτο στο είπε ο γιατρός αυτό , επειδή θεωρεί ότι όσα και να βάλεις θα είσαι πάλι μια χαρά ! 

Πω ρε κορίτσια όλες οι αδύνατες σε αυτή την ομάδα μαζεύτηκαν ;; :) :) 

18 κιλα;;; Πως βαζει καποιος 18 κιλα;;; 😮 Ασε,εγω παντως ζορι τραβαω,ολοι μου λενε να τρως! Και τρωω αλλα ειναι και το καλουπι μου ετσι. Βεβαια εχω ακουσει οτι τους τελευταιους μηνες παιρνουμε πολλα κιλα ε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Ωχ εσυ ήσουν πολύ αδύνατη και συνεχίζεις ! Θα πάθω κατάθλιψη χαχαχα εγώ ήμουν 68 κιλά με 1,76 ύψος αλλά έβαλα δυο κιλά με εμβρυομεταφορα και πλέον είμαι 75! Δηλαδή έβαλα ήδη 5 κιλά 

Ένα κιλό ;; Τι νούμερα είναι αυτά βρε κορίτσια ! +5 εγώ :) 

έχεις άγχος για τον τράχηλο σου ; Ποσό ήταν στην αυχενική;

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ενα κιλο γιατι κανω διατροφη λογω διαβητη κυησης. Το τι πεινα εχω τραβηξει τα βραδια δεν λεγεται! Να μηνμπορω να κοιμηθω απο πεινα φαντασου.. Αν δεν ημουν εγκυος σιγουρα θα ειχα χασει, αλλα τωρα εβαλα και 1 κιλο απο πανω, που στην περιπτωση μου δεν επρεπε..

Ο τραχηλος μου ηταν 31mm και οσο να ναι ενα αγχος το εχω.. στο γιο μου ηταν 47mm στην αυχενικη. 

9 ώρες πρίν, Hope86 είπε:

Εγω κοριτσια ξεκινησα 51,5 κιλα και χθες που ζυγιστηκα ημουν 56,5! Και ειμαι στην 17η βδομαδα! Βεβαια ειχα χασει κιλα τελευταια,55 ειναι τα κανονικα μου. Μου ειπε ο γιατρος οτι δεν εχω περιορισμο στα κιλα που μπορω να βαλω γτ ειμαι αδυνατη και εχω διδυμα,σας φαινεται φυσιολογικο;

Επισης φυλο ειδαμε μονο στο ενα,αγορακι ειναι! Το αλλο δε μας δειχνε με τιποτα! Θα σκασω μεχρι να μαθω και το αλλο…

Μαλλον στο ειπε για να μην αγχωνεσαι..τα πολλα κιλα μπαινουν μετα τον 6ο η 7ο και δεν καταλαβαινεις πως...και πεινας, αλλα και μεγαλωνει το μωρο, ο σακος, το αμνιακο υγρο αυξανεται..εγω στη γεννα εχασα 7 κιλα, εσυ με διδυμα λογικα περισσοτερα..απλα προσπαθησε να τρως υγιεινα οσο γινεται..

 

8 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Α ωραία αύριο με το καλό θα το δείτε από εσείς ! Ναι εμείς κάναμε και νιπτ όποτε επιβεβαιώθηκε και από εκεί ότι είμαι κοριτσάκι :)

Ξέρω ότι στα δίδυμα το ελάχιστο φυσιολογικό είναι περίπου 18 κιλά , όποτε αν εσυ είσαι και αδύνατη αρκετά, έχεις περιθώριο να βάλεις πολλά ! Μάλλον γιαυτο στο είπε ο γιατρός αυτό , επειδή θεωρεί ότι όσα και να βάλεις θα είσαι πάλι μια χαρά ! 

Πω ρε κορίτσια όλες οι αδύνατες σε αυτή την ομάδα μαζεύτηκαν ;; :) :) 

Χαχαχα μαλλον εγω αποτελω εξαιρεση..ειμαι περιπου 20 κιλα πανω απο το φυσιολογικο..γι αυτο και δεν εχω πολλα περιθωρια για αλλο βαρος..

το νιπτ που κανατε σε ποσο καιρο βγηκε? Εγω σημερα θα κανω το πανοραμα..

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

15η εβδομάδα σήμερα και έχω πετάξει κοιλίτσα, τρια κιλά πανω είμαι. Να ναι καλά το κολάν που πήρα, ούτε η ρόμπα μου δε θα με χωράει!

Έχω αγοράκι, (είδαμε και πουλάκι) αλλά η λεκάνη μου είναι σε φάση: ανοίξαμε και σας περιμένουμε

Μόλις μπήκα στον 4ο, σταμάτησαν όλα τα συμπτώματα, μόνο παχαίνω! Έκανα και εμβόλιο γρίπης σήμερα και έδωσα αίμα και ούρα για τις κλασσικές εξετάσεις

Νιώθω ότι δεν ανήκω ούτε στις μανούλες Ιουνίου ούτε στις μανούλες Ιουλίου, εδώ είμαι πίσω κι εκεί είμαι μπροστά στις εβδομάδες

μου γεννήθηκε μία απορία. Το μωρό μου στις 14+3 ήταν 9,85 εκατοστά και 95 γραμμάρια. Επειδή κοιτούσα σε πολλά σάιτ για μεγέθη μωρών ανά εβδομάδα, δεν είναι κάπως μεγάλο; Και μεγάλο μωρό δε σημαίνει διαβήτης; Ή τσάμπα αγχώνομαι; Βέβαια ο συζυγός μου είχε γεννηθεί 40 εβδομάδων, 56εκ. και 3,500 κιλά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ενα κιλο γιατι κανω διατροφη λογω διαβητη κυησης. Το τι πεινα εχω τραβηξει τα βραδια δεν λεγεται! Να μηνμπορω να κοιμηθω απο πεινα φαντασου.. Αν δεν ημουν εγκυος σιγουρα θα ειχα χασει, αλλα τωρα εβαλα και 1 κιλο απο πανω, που στην περιπτωση μου δεν επρεπε..

Ο τραχηλος μου ηταν 31mm και οσο να ναι ενα αγχος το εχω.. στο γιο μου ηταν 47mm στην αυχενικη. 

Μαλλον στο ειπε για να μην αγχωνεσαι..τα πολλα κιλα μπαινουν μετα τον 6ο η 7ο και δεν καταλαβαινεις πως...και πεινας, αλλα και μεγαλωνει το μωρο, ο σακος, το αμνιακο υγρο αυξανεται..εγω στη γεννα εχασα 7 κιλα, εσυ με διδυμα λογικα περισσοτερα..απλα προσπαθησε να τρως υγιεινα οσο γινεται..

 

Χαχαχα μαλλον εγω αποτελω εξαιρεση..ειμαι περιπου 20 κιλα πανω απο το φυσιολογικο..γι αυτο και δεν εχω πολλα περιθωρια για αλλο βαρος..

το νιπτ που κανατε σε ποσο καιρο βγηκε? Εγω σημερα θα κανω το πανοραμα..

Ναι εχω φτιαξει τη διατροφη μου αρκετα γιατι δεν ετρωγα καλα και πλεον εχω προσθεσει φουλ λαχανικα και φρουτα! 
 

Εσεις κοριτσια βαζετε κατι στην κοιλια; Κανενα λαδακι η κρεμα; Εμενα εχει φουσκωσει αρκετα,φαινομαι παραπανω απο οσο ειμαι,και μου ειπε ο γιατρος να βαζω οπωσδηποτε γιατι θα σπασει το δερμα μου. Ξερετε καμια καλη κρεμα; Γιατι με τα λαδακια δεν τα παω πολυ καλα…

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Hope86 είπε:

18 κιλα;;; Πως βαζει καποιος 18 κιλα;;; 😮 Ασε,εγω παντως ζορι τραβαω,ολοι μου λενε να τρως! Και τρωω αλλα ειναι και το καλουπι μου ετσι. Βεβαια εχω ακουσει οτι τους τελευταιους μηνες παιρνουμε πολλα κιλα ε;

Έλα σε μένα να σου πω ποσό εύκολα μπαίνουν τα κιλά !😃😃αχχαχα 

10 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ενα κιλο γιατι κανω διατροφη λογω διαβητη κυησης. Το τι πεινα εχω τραβηξει τα βραδια δεν λεγεται! Να μηνμπορω να κοιμηθω απο πεινα φαντασου.. Αν δεν ημουν εγκυος σιγουρα θα ειχα χασει, αλλα τωρα εβαλα και 1 κιλο απο πανω, που στην περιπτωση μου δεν επρεπε..

Ο τραχηλος μου ηταν 31mm και οσο να ναι ενα αγχος το εχω.. στο γιο μου ηταν 47mm στην αυχενικη. 

Μαλλον στο ειπε για να μην αγχωνεσαι..τα πολλα κιλα μπαινουν μετα τον 6ο η 7ο και δεν καταλαβαινεις πως...και πεινας, αλλα και μεγαλωνει το μωρο, ο σακος, το αμνιακο υγρο αυξανεται..εγω στη γεννα εχασα 7 κιλα, εσυ με διδυμα λογικα περισσοτερα..απλα προσπαθησε να τρως υγιεινα οσο γινεται..

 

Χαχαχα μαλλον εγω αποτελω εξαιρεση..ειμαι περιπου 20 κιλα πανω απο το φυσιολογικο..γι αυτο και δεν εχω πολλα περιθωρια για αλλο βαρος..

το νιπτ που κανατε σε ποσο καιρο βγηκε? Εγω σημερα θα κανω το πανοραμα..

Το νιπτ βγήκε σε 8 μέρες ! Το πάνοραμα που θα κανείς σήμερα τι είναι ; Πρώτη φορά το ακούω ; Πως βγήκαν τα αποτελέσματα με τον τράχηλο σου ; Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γιατί είναι φυσιολογικό . 
εμενα βγήκε 33 ο τράχηλος στην αυχενική και π γιατρός μου ήταν απόλυτος ότι είναι μια χαρά και δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας … Παρασκευή έχω ξανά γιατρό όποτε θα το δω και τότε 

7 ώρες πρίν, Hope86 είπε:

Ναι εχω φτιαξει τη διατροφη μου αρκετα γιατι δεν ετρωγα καλα και πλεον εχω προσθεσει φουλ λαχανικα και φρουτα! 
 

Εσεις κοριτσια βαζετε κατι στην κοιλια; Κανενα λαδακι η κρεμα; Εμενα εχει φουσκωσει αρκετα,φαινομαι παραπανω απο οσο ειμαι,και μου ειπε ο γιατρος να βαζω οπωσδηποτε γιατι θα σπασει το δερμα μου. Ξερετε καμια καλη κρεμα; Γιατι με τα λαδακια δεν τα παω πολυ καλα…

Μπα κρεμούσα δεν ξέρω εγώ λαδακι βαζω όποτε το θυμάμαι . Βέβαια κοιλιά ακόμη δεν έχω κάνει ιδιαίτερη, σαν μα ήπια λίγες παραπάνω μπυρες είμαι 😃

9 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα!

15η εβδομάδα σήμερα και έχω πετάξει κοιλίτσα, τρια κιλά πανω είμαι. Να ναι καλά το κολάν που πήρα, ούτε η ρόμπα μου δε θα με χωράει!

Έχω αγοράκι, (είδαμε και πουλάκι) αλλά η λεκάνη μου είναι σε φάση: ανοίξαμε και σας περιμένουμε

Μόλις μπήκα στον 4ο, σταμάτησαν όλα τα συμπτώματα, μόνο παχαίνω! Έκανα και εμβόλιο γρίπης σήμερα και έδωσα αίμα και ούρα για τις κλασσικές εξετάσεις

Νιώθω ότι δεν ανήκω ούτε στις μανούλες Ιουνίου ούτε στις μανούλες Ιουλίου, εδώ είμαι πίσω κι εκεί είμαι μπροστά στις εβδομάδες

μου γεννήθηκε μία απορία. Το μωρό μου στις 14+3 ήταν 9,85 εκατοστά και 95 γραμμάρια. Επειδή κοιτούσα σε πολλά σάιτ για μεγέθη μωρών ανά εβδομάδα, δεν είναι κάπως μεγάλο; Και μεγάλο μωρό δε σημαίνει διαβήτης; Ή τσάμπα αγχώνομαι; Βέβαια ο συζυγός μου είχε γεννηθεί 40 εβδομάδων, 56εκ. και 3,500 κιλά...

Γεια σου Μαρία ! Και εγώ 15 εβδομάδων και 2 ημερών είμαι ! Με πητ 1/7!αλλα νιώθω ότι θα γεννήσω τέλος Ιουνίου όποτε είμαι εδώ . Άρα μαζί είμαστε δεν είσαι μόνη :)

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες με το διαβήτη αλλά φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και το ύψος των γονέων . Αν είστε ψηλοί μου φαίνεται λογικό και το μωρό να είναι πιο μεγάλο 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Γεια σου Μαρία ! Και εγώ 15 εβδομάδων και 2 ημερών είμαι ! Με πητ 1/7!αλλα νιώθω ότι θα γεννήσω τέλος Ιουνίου όποτε είμαι εδώ . Άρα μαζί είμαστε δεν είσαι μόνη :)

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες με το διαβήτη αλλά φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και το ύψος των γονέων . Αν είστε ψηλοί μου φαίνεται λογικό και το μωρό να είναι πιο μεγάλο 

Καλησπέρα! ναι σε είχα δει και εκεί! Είμαι 15 ακριβώς με ΠΗΤ στις 3/7

είμαι 1,64 και ο σύζυγος 1,85 άρα μάλλον παίζει ρόλο. Κι εγώ πλέον νιώθω πως πάμε για τέλη Ιουνίου, δε ξέρω (αν και πρώτο), πες προαίσθημα

να είσαι καλά, ευχαριστώ για την απάντηση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Hope86 λαδακι βάζω μόνο και εγώ , το bio oil και αυτό όποτε το θυμάμαι !

Εμεις κορίτσια περιμένουμε μπεμπη ! Είχα προαίσθημα ότι είναι κορίτσι στην αρχή αλλά τελικά επεσα έξω 😝 Είμαστε πολύ χαρούμενοι και τον περιμένουμε !! Ο άντρας μου έχει τρελαθεί γιατί ήθελε από την αρχή γιο !!

Όλη μέρα τρωω κατά τα αλλά με έχει πιάσει μια λύσσα τρομερή .. και δεν έχω καθόλου περιθώριο είμαι 173 και 70 κιλά ..

Ποτε σκέφτεστε να κάνετε τις πρώτες αγορές για τα μωράκια σας ;🙂

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Superwoman29 είπε:

@Hope86 λαδακι βάζω μόνο και εγώ , το bio oil και αυτό όποτε το θυμάμαι !

Εμεις κορίτσια περιμένουμε μπεμπη ! Είχα προαίσθημα ότι είναι κορίτσι στην αρχή αλλά τελικά επεσα έξω 😝 Είμαστε πολύ χαρούμενοι και τον περιμένουμε !! Ο άντρας μου έχει τρελαθεί γιατί ήθελε από την αρχή γιο !!

Όλη μέρα τρωω κατά τα αλλά με έχει πιάσει μια λύσσα τρομερή .. και δεν έχω καθόλου περιθώριο είμαι 173 και 70 κιλά ..

Ποτε σκέφτεστε να κάνετε τις πρώτες αγορές για τα μωράκια σας ;🙂

Εγω εχω πητ 16/06 και ελεγα τον μαρτιο να ξεκινησω σιγα σιγαααα!! Αλλα μου πεταει συνεχεια διαφημισεις με κατι φορεματακια και κατι κορδελιτσες και στο τσακ κρατιεμαι!! Σημερα ειχα γιατρο 199γρ η μπουμπου!! Καθοταν και σταυροποδι η κυρια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Superwoman29 είπε:

@Hope86 λαδακι βάζω μόνο και εγώ , το bio oil και αυτό όποτε το θυμάμαι !

Εμεις κορίτσια περιμένουμε μπεμπη ! Είχα προαίσθημα ότι είναι κορίτσι στην αρχή αλλά τελικά επεσα έξω 😝 Είμαστε πολύ χαρούμενοι και τον περιμένουμε !! Ο άντρας μου έχει τρελαθεί γιατί ήθελε από την αρχή γιο !!

Όλη μέρα τρωω κατά τα αλλά με έχει πιάσει μια λύσσα τρομερή .. και δεν έχω καθόλου περιθώριο είμαι 173 και 70 κιλά ..

Ποτε σκέφτεστε να κάνετε τις πρώτες αγορές για τα μωράκια σας ;🙂

Ωωω με το καλό να σας έρθει ο μπέμπης ! 
ασε και εγώ ομοιοπαθουσα με το φαγητό , τρωω και πεινάω και δεν χορταίνω ! ( και εγώ δεν έχω περιθώριο ).

εγω σκέφτομαι γύρω στον έκτο μήνα να ξεκινήσω τις αγορές σιγά σιγά , αλλά τώρα στις γιορτές πήρα τρεις κούτες με ρουχαλάκια , φώλιες, μπιμπερό , αποστείρωτες από την νύφη μου ! Όποτε νιώθω σαν να ψώνισα μωρουδίστικα :) βέβαια τα έχω στις κούτες ακόμη αλλά δεν έχει σημασία που δεν τα βλέπω , ξέρω ότι είναι εκεί ;) εσυ για ποτέ το σκέφτεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Superwoman29 είπε:

@Hope86 λαδακι βάζω μόνο και εγώ , το bio oil και αυτό όποτε το θυμάμαι !

Εμεις κορίτσια περιμένουμε μπεμπη ! Είχα προαίσθημα ότι είναι κορίτσι στην αρχή αλλά τελικά επεσα έξω 😝 Είμαστε πολύ χαρούμενοι και τον περιμένουμε !! Ο άντρας μου έχει τρελαθεί γιατί ήθελε από την αρχή γιο !!

Όλη μέρα τρωω κατά τα αλλά με έχει πιάσει μια λύσσα τρομερή .. και δεν έχω καθόλου περιθώριο είμαι 173 και 70 κιλά ..

Ποτε σκέφτεστε να κάνετε τις πρώτες αγορές για τα μωράκια σας ;🙂

Λαδακι απο ο,τι καταλαβα βαζουν οι περισσοτερες. Μαλλον θα μεινω με αυτο που εχω και ελπιζω να συνηθισω τη λιπαροτητα!
Με το καλο ο μπεμπης σας! Κι εμενα ο αντρας μου χαρηκε με το αγορι! Εγω βεβαια θα ηθελα το αλλο να ειναι κοριτσακι!

Εγω για ψωνια λεω εκει κοντα στο Πασχα! Ετσι λεω τωρα,αλλα μπορει να μου τη βαρεσει και να τα κανω νωριτερα!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Hope86 είπε:

Ναι εχω φτιαξει τη διατροφη μου αρκετα γιατι δεν ετρωγα καλα και πλεον εχω προσθεσει φουλ λαχανικα και φρουτα! 
 

Εσεις κοριτσια βαζετε κατι στην κοιλια; Κανενα λαδακι η κρεμα; Εμενα εχει φουσκωσει αρκετα,φαινομαι παραπανω απο οσο ειμαι,και μου ειπε ο γιατρος να βαζω οπωσδηποτε γιατι θα σπασει το δερμα μου. Ξερετε καμια καλη κρεμα; Γιατι με τα λαδακια δεν τα παω πολυ καλα…

Εγω βαζω bio oil, το οποιο δεν.μου αφηνει μεγαλη λιπαροτητα, αλλα αραια και που προς το παρον.Αυτο εβαζα και στην πρωτη εγκυμοσυνη και δεν εκανα ραγαδες,μπορει βεβαια και απλα να ετυχε..

4 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Έλα σε μένα να σου πω ποσό εύκολα μπαίνουν τα κιλά !😃😃αχχαχα 

Το νιπτ βγήκε σε 8 μέρες ! Το πάνοραμα που θα κανείς σήμερα τι είναι ; Πρώτη φορά το ακούω ; Πως βγήκαν τα αποτελέσματα με τον τράχηλο σου ; Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γιατί είναι φυσιολογικό . 
εμενα βγήκε 33 ο τράχηλος στην αυχενική και π γιατρός μου ήταν απόλυτος ότι είναι μια χαρά και δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας … Παρασκευή έχω ξανά γιατρό όποτε θα το δω και τότε 

Μπα κρεμούσα δεν ξέρω εγώ λαδακι βαζω όποτε το θυμάμαι . Βέβαια κοιλιά ακόμη δεν έχω κάνει ιδιαίτερη, σαν μα ήπια λίγες παραπάνω μπυρες είμαι 😃

Γεια σου Μαρία ! Και εγώ 15 εβδομάδων και 2 ημερών είμαι ! Με πητ 1/7!αλλα νιώθω ότι θα γεννήσω τέλος Ιουνίου όποτε είμαι εδώ . Άρα μαζί είμαστε δεν είσαι μόνη :)

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες με το διαβήτη αλλά φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και το ύψος των γονέων . Αν είστε ψηλοί μου φαίνεται λογικό και το μωρό να είναι πιο μεγάλο 

Το πανοραμα ειναι σαν το νιπτ, δλδ εξεταζει το εμβρυικο dna στο αιμα της μητερας. Τωρα τι διαφορες εχουν στην επεξεργασια δεν ξερω. Απλα αυτο μου προτεινε ο γιατρος μου. Τα αποτελεσματα θα βγουν σε 12 εργασιμες και το αιμα το στελνουν Αμερικη. Οποτε θα ξερουμε τελος του μηνα...

13 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα!

15η εβδομάδα σήμερα και έχω πετάξει κοιλίτσα, τρια κιλά πανω είμαι. Να ναι καλά το κολάν που πήρα, ούτε η ρόμπα μου δε θα με χωράει!

Έχω αγοράκι, (είδαμε και πουλάκι) αλλά η λεκάνη μου είναι σε φάση: ανοίξαμε και σας περιμένουμε

Μόλις μπήκα στον 4ο, σταμάτησαν όλα τα συμπτώματα, μόνο παχαίνω! Έκανα και εμβόλιο γρίπης σήμερα και έδωσα αίμα και ούρα για τις κλασσικές εξετάσεις

Νιώθω ότι δεν ανήκω ούτε στις μανούλες Ιουνίου ούτε στις μανούλες Ιουλίου, εδώ είμαι πίσω κι εκεί είμαι μπροστά στις εβδομάδες

μου γεννήθηκε μία απορία. Το μωρό μου στις 14+3 ήταν 9,85 εκατοστά και 95 γραμμάρια. Επειδή κοιτούσα σε πολλά σάιτ για μεγέθη μωρών ανά εβδομάδα, δεν είναι κάπως μεγάλο; Και μεγάλο μωρό δε σημαίνει διαβήτης; Ή τσάμπα αγχώνομαι; Βέβαια ο συζυγός μου είχε γεννηθεί 40 εβδομάδων, 56εκ. και 3,500 κιλά...

Απο.οσο ξερω ο διαβητης που ειναι ανεξελεγκτος δημιουργει μακροσωμια του εμβρυου, με μεγαλυτερη κοιλια απο.οτι θα επρεπε. Το οτι το μωρο σου ειναι ανεπτυγμενο και σε μηκος και  σε βαρος μπορει να ειναι θεμα κατασκευης. Εξετασεις για διαβητη εχεις κανει? Σακχαρο νηστειας και γλυκοζηλιωμενη αιμοσφαιρινη?

Εμεις σημερα ειδαμε και φυλλο κοριτσια, αγορακι εχω τελικα κι ας ημουν σχεδον σιγουρη οτι θα ειχα κοριτσι..Ολες οι.μετρησεις του μωρου ηταν σουπερ και ο τραχηλος μου ειχε παραμεινει 31mm κι ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος, οποτε θα ηρεμησω τωρα..

 

Βεβαια μου ειπε και κατι που με θορυβησε, οτι φοβαται πως θα ανεβασω πιεση οταν προχωρησει κι αλλο η εγκυμοσυνη , μαλλον και λογω διαβητη, και να προσεχω πολυ τη διατροφη μου..

Την Πεμπτη εχω ραντεβου και με γιατρο στο δημοσιο, που τον εκτιμω πολυ, και περιμενω να δω και τη δικη του αποψη..

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...