Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

μένουμε στο ίδιο σπίτι με την πεθερά θέμα με το μωρό


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα μωράκι 10 μηνών μένω μαζί με την πεθερά μου προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα στο μωρό και δεν τα καταφέρνω και θέλω να μάθει να κοιμάται μόνο του χωρίς να πρέπει να το έχω στην αγκαλιά για να κοιμηθεί η να πρέπει να το χαϊδεύω λόγο ότι δουλεύω νύχτα και γυρνάω σπίτι το πρωί..ο σύζυγος μου και η πεθερά μου δεν το καταλαβαίνουν αυτό..το μωράκι μου σήμερα νυστάζε και επειδή η πεθερά μου ήθελε να το πάρει αγκαλιά της το έδωσε ο άντρας μου αγκαλιά το έκλαιγε και έχω βάλει κάμερα στο δωμάτιο μου για να βλέπω το παιδί τους την είπα και η απάντηση του άντρα μου ήταν ότι δεν το πήρε ούτε για 10 λεπτά .. γενικά μου έχει κάνει τόσα η πεθερά μου και με έχει κάνει να μην θέλω να της δίνω το παιδί μου..πως μπορώ να τους δώσω να καταλάβουν ότι το μωρό πρέπει να κοιμάται μόνο του. .και στο πρόγραμμα του μωρού εγώ το βάζω και όχι αυτή..ξέρω ότι το να μένουμε όλοι μαζί στο ίδιο σπίτι δεν είναι και το σωστό αλλά ο άντρας μου βάζει μπροστά τα οικονομικά.. κάθε μέρα στο σπίτι κάθομαι κλειδωμένη στο δωμάτιο μου για μην έχω επαφή μαζί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και σε σένα. Θεωρώ πως το μεγαλύτερο σου θέμα είναι η συγκατοίκηση με την πεθερά σου και όχι το ότι πήρε αγκαλιά το μωρό για δέκα λεπτά. Αν δλδ την έβλεπες μια στο τόσο, δεν θα υπήρχε θέμα με μια αγκαλιά. Η δικιά μου η πεθερά όταν είχε πάει να βοηθήσει για λίγες μέρες την άλλη νύφη της όταν είχε γεννήσει,της έπαιρνε το παιδί από τα χέρια και δεν της το έδινε. Καν'το λίγο εικόνα στο μυαλό σου, μιλάμε για φρίκη. Πιστεύω πως όσο μένετε όλοι μαζί,δεν θα είσαι ήρεμη..Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να φύγετε και να ζήσετε μόνοι σας με τον άντρα σου και το παιδί,αλλά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα,τότε να το κάνεις για να ηρεμήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι όταν το μωρό είναι έτοιμο να κοιμηθεί η είναι ήσυχο αυτή πάει και μου το ξεσηκώνει γιατί θέλει να παίξει μαζί του ..και η αλήθεια είναι με έχει κουράσει παρα πολύ αυτό που μένω μαζί της γιατί ανακατεύεται σε όλα και  ο άντρας μου όταν κάνει μια βλακεια αυτή θα της φωνάξει μεν αλλά μετά θα πάει να της δώσει και το μωρό λες και έκανε κάτι σωστό

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις απανταχού πεθερές δεν είναι οι πεθερές. Το πρόβλημα είναι πώς συμπεριφέρονται οι γιοι τους σ αυτές, αν σέβονται τα όρια της οικογένειάς τους κι αν στηρίζουν τις γυναίκες τους, ή αν το παίζουν "σε διπλό ταμπλό", προσπαθώντας να ικανοποιήσουν και τις δυο πλευρές, για να γλιτώσουν τη γκρίνια.

Ναι, η συγκατοίκηση είναι θέμα. Αλλά το μεγαλύτερο θέμα και η λύση του παράλληλα, είναι η σχέση σου με τον άντρα σου. Δεν είναι δουλειά σου να βάλεις όρια στην πεθερά σου. Δική του μάνα είναι, εκείνος πρέπει να το κάνει. Με εκείνον πρέπει να το συζητήσεις και να του πεις τι σε ενοχλεί. Πρέπει να είστε μαζί σ αυτό, και σε όλα.

Οι φωνές δεν είναι η λύση. Φύγετε από εκεί το συντομότερο δυνατόν, ναι. Αλλά βάλτε και τις κόκκινες γραμμές σας σαν ζευγάρι. Αλλιώς και σε μια απλή επίσκεψη ή οικογενειακή μάζωξη, το έργο θα επαναλαμβάνεται.

Καλή επιτυχία.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zouzelaki είπε:

Το θέμα μου είναι ότι όταν το μωρό είναι έτοιμο να κοιμηθεί η είναι ήσυχο αυτή πάει και μου το ξεσηκώνει γιατί θέλει να παίξει μαζί του ..και η αλήθεια είναι με έχει κουράσει παρα πολύ αυτό που μένω μαζί της γιατί ανακατεύεται σε όλα και  ο άντρας μου όταν κάνει μια βλακεια αυτή θα της φωνάξει μεν αλλά μετά θα πάει να της δώσει και το μωρό λες και έκανε κάτι σωστό

Λογικό να εκνευριστεις όταν το παιδί θέλει να κοιμηθεί και αυτή το αναστατώνει. Αν έχει όρεξη για παιχνίδια,να πάρει playstation και να μην χαλάει τον ύπνο του παιδιού. Όπως είπε και η Melie,πρέπει να της βάλει όρια ο άντρας σου,ο οποίος όπως δείχνει θέλει να έχει διπλωματικές σχέσεις και με τις δύο σας για να μην υπάρχουν καυγάδες. Αν φύγετε από εκεί μέσα πιστεύω πως θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση,ελπίζω να ξεμπερδεψετε άμεσα και να χαρείς την οικογένεια σου 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα και σε σένα. Θεωρώ πως το μεγαλύτερο σου θέμα είναι η συγκατοίκηση με την πεθερά σου και όχι το ότι πήρε αγκαλιά το μωρό για δέκα λεπτά. Αν δλδ την έβλεπες μια στο τόσο, δεν θα υπήρχε θέμα με μια αγκαλιά. Η δικιά μου η πεθερά όταν είχε πάει να βοηθήσει για λίγες μέρες την άλλη νύφη της όταν είχε γεννήσει,της έπαιρνε το παιδί από τα χέρια και δεν της το έδινε. Καν'το λίγο εικόνα στο μυαλό σου, μιλάμε για φρίκη. Πιστεύω πως όσο μένετε όλοι μαζί,δεν θα είσαι ήρεμη..Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να φύγετε και να ζήσετε μόνοι σας με τον άντρα σου και το παιδί,αλλά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα,τότε να το κάνεις για να ηρεμήσεις 

Αυτό το να μου πάρει το παιδί από τα χέρια έχει πάει να το κάνει έφαγε ένα βρισίδι δικό της...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φύγετε από το σπίτι που ζείτε όλοι μαζί, πρέπει να ζήσετε μόνοι σας .

Εγώ θα σταθώ στο ότι θες να μάθει το μωρό να κοιμάται μόνο του δέκα μηνών...τα μωρά - παιδιά θέλουν αγκαλιά και αυτή πρέπει να τους προσφέρεται όσο την έχουν ανάγκη, καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι κουραστικό ..όμως αυτό χρειάζονται.

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα μπορεί να μην μένω με την πεθερά μου αλλά ξέρω τι είναι να μπλέκετε, εγώ κόντεψα να πάθω επιλόχεια κατάθλιψη γιατί την Τρίτη μέρα από όταν γέννησα με ξεφτίλισε για τον θηλασμό (είχα σοβαρο θέμα γιατί έβγαζα πολύ αίμα από το στήθος όταν έτρωγε ο μικρός μου) εάν δεν φύγετε η εάν δεν βάλει όρια ο άντρας σου δεν πρόκειται να ξεμπερδέψεις, στην δικιά μου περίπτωση; χάχα ο άντρας μου έμεινε αμέτοχος γιατί θεωρούσε ότι είναι στην μέση και δεν μπορεί να πάρει το "μέρος" κάποιας, η κατάληξη μεταξύ εμένα και της πεθεράς μου; ένα γειά και αν και το παιδί το βλέπει μια φορά στο τόσο, το παιδί σου θα το μεγαλώσεις εσύ και ο άντρας σου εσείς φτιάχνετε το πρόγραμμα και τους κανόνες κάνεις άλλος και εάν δεν το καταλάβει κανείς τότε πες το ξεκάθαρα αλλιώς δεν γλυτώνεις όσο μένετε μαζί 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...