Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μπράβο υπέροχα !!! Όλα καλα είναι μην ανησυχείς !!! Εγώ καλα αναμένω να περάσουν οι μέρες ! 

      Καλημέρα κοπέλα μου ! Εδώ στην αναμονή … περιμένω να περάσουν οι μέρες ! Εαυ όλα καλα Ε ;;; 

      Όλα καλά να πάνε εύχομαι! Με μια ζουμπουρλουδικη χοριακη!! 💕

Αποτελέσματα βιοψίας στον τράχηλο - hpv αλλοιώσεις - φοβάμαι πολύ


Vasiliki8

Recommended Posts

Γεια σας, μόλις πήρα τα αποτελέσματα βιοψίας στον τράχηλο... φοβάμαι πολύ. Έχω και σκλήρυνση κατά πλάκας. Έχω πλαντάξει στο κλάμα.😭

Είναι αυτά: Ιστολογική Εξέταση:  Παρατηρείται ικανού βαθμού εκτεταμένη θηλώδης υπερπλασία του πολυστίβου πλακώδους καλυπτικού επιθηλίου του τραχήλου της μήτρας με παρουσία χαμηλόβαθμης επιθηλιακής δυσπλασίας ( CIN I ).- Αναγνωρίζονται πολυάριθμα άτυπα κυρίως κοιλοκύτταρα στα επιφανειακά κυτταρικά επίπεδα.-Στο υποκείμενο χόριο , το οποίο εμφανίζει έντονη δεσμοπλαστική δραστηριότητα , ανευρίσκονται πολυάριθμοι νεόπλαστοι τριχοειδικοί αγγειακοί κλάδοι και  μικρού βαθμού φλεγμονώδεις  λεμφοπλασματοκυτταρικές και ιστιοκυτταρικές διηθήσεις με διάχυτη ή περιαγγειακή κατανομή.- Συνεξαιρεθέντα ενδοτραχηλικά αδένια παρουσιάζουν μικρού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας μικροθηλώδους ενδοτραχηλίτιδας  χωρίς ώριμου ή άωρου τύπου πλακώδη μετάπλαση του αδενικού επιθηλίου ή επιθηλιακή δυσπλασία.-

Η αναζήτηση του ιού του θηλώματος του ανθρώπου ( HPV ) , με τη μέθοδο του in situ υβριδισμού , κατέδειξε πολυάριθμα αντίγραφα του ιού των κλώνων 16,18 στους πυρήνες μεγάλου αριθμού κοιλοκυττάρων.- 

Συμπέρασμα:  Ικανού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας θηλώδους τραχηλίτιδας με παρουσία χαμηλόβαθμης επιθηλιακής δυσπλασίας  ( CIN ) I και μικρού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας μικροθηλώδους ενδοτραχηλίτιδας χωρίς ώριμου ή  άωρου τύπου πλακώδη  μετάπλαση του αδενικού επιθηλίου ή επιθηλιακή δυσπλασία  απότοκες HPV λοιμώξεως , κλώνοι 16,18  ( + + ).-

Στοιχεία ενδεικτικά κακοηθείας δεν υπάρχουν στο υλικό που εξετάσθηκε.-

Υπότυποι Χαμηλής Επικινδυνότητας του Ιού ΗPV : 
6,11,40,42,43,44,55,61,70,72,81,83,84,89.-

Υπότυποι Υψηλής Επικινδυνότητας του Ιού HPV :
 16,18,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,70,73,82,85.-          

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Vasiliki8 είπε:

Γεια σας, μόλις πήρα τα αποτελέσματα βιοψίας στον τράχηλο... φοβάμαι πολύ. Έχω και σκλήρυνση κατά πλάκας. Έχω πλαντάξει στο κλάμα.😭

Είναι αυτά: Ιστολογική Εξέταση:  Παρατηρείται ικανού βαθμού εκτεταμένη θηλώδης υπερπλασία του πολυστίβου πλακώδους καλυπτικού επιθηλίου του τραχήλου της μήτρας με παρουσία χαμηλόβαθμης επιθηλιακής δυσπλασίας ( CIN I ).- Αναγνωρίζονται πολυάριθμα άτυπα κυρίως κοιλοκύτταρα στα επιφανειακά κυτταρικά επίπεδα.-Στο υποκείμενο χόριο , το οποίο εμφανίζει έντονη δεσμοπλαστική δραστηριότητα , ανευρίσκονται πολυάριθμοι νεόπλαστοι τριχοειδικοί αγγειακοί κλάδοι και  μικρού βαθμού φλεγμονώδεις  λεμφοπλασματοκυτταρικές και ιστιοκυτταρικές διηθήσεις με διάχυτη ή περιαγγειακή κατανομή.- Συνεξαιρεθέντα ενδοτραχηλικά αδένια παρουσιάζουν μικρού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας μικροθηλώδους ενδοτραχηλίτιδας  χωρίς ώριμου ή άωρου τύπου πλακώδη μετάπλαση του αδενικού επιθηλίου ή επιθηλιακή δυσπλασία.-

Η αναζήτηση του ιού του θηλώματος του ανθρώπου ( HPV ) , με τη μέθοδο του in situ υβριδισμού , κατέδειξε πολυάριθμα αντίγραφα του ιού των κλώνων 16,18 στους πυρήνες μεγάλου αριθμού κοιλοκυττάρων.- 

Συμπέρασμα:  Ικανού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας θηλώδους τραχηλίτιδας με παρουσία χαμηλόβαθμης επιθηλιακής δυσπλασίας  ( CIN ) I και μικρού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας μικροθηλώδους ενδοτραχηλίτιδας χωρίς ώριμου ή  άωρου τύπου πλακώδη  μετάπλαση του αδενικού επιθηλίου ή επιθηλιακή δυσπλασία  απότοκες HPV λοιμώξεως , κλώνοι 16,18  ( + + ).-

Στοιχεία ενδεικτικά κακοηθείας δεν υπάρχουν στο υλικό που εξετάσθηκε.-

Υπότυποι Χαμηλής Επικινδυνότητας του Ιού ΗPV : 
6,11,40,42,43,44,55,61,70,72,81,83,84,89.-

Υπότυποι Υψηλής Επικινδυνότητας του Ιού HPV :
 16,18,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,70,73,82,85.-          

 

Καταλαβαίνω γιατί φρίκαρες είναι πολλές πληροφορίες με πολλές λέξεις που τρομάζουν. Για να το δεις από τη πραγματική οπτική θα σου πω ότι είσαι στην ίδια κατάσταση με τις περισσότερες γυναίκες που έχουμε hpv που είναι αν δεν κάνω λάθος πάνω από το 70% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού παγκόσμια. Ξεκινάει με τραχηλιτιδα πάει cin1 cin2 cin3 καιιιι ιιισως πολλά πολλά χρόνια μετά εξελιχθεί σε καρκίνο. Πέρσυ είχα cin3 μπήκα χειρουργείο έκοψα το κομμάτι που έπρεπε και φέτος είμαι ούτε καν με τραχηλιτιδα. Φυσικά και συνεχίζω να το παρακολουθώ. Θα πας στο γιατρό σου θα σου εξηγήσει και αν χρειαστεί επειδή έχεις και σκπ για να μην ανησυχείς και άλλο και χτυπάει στο αυτοάνοσο μπορείς να κάνεις μια επεμβασούλα ακόμα και τώρα με το cin1 και να χαλαρώσει η περιοχή. Μπορεί να προτείνει και μόνο βιταμίνες για να σου δώσει ένα boost και επανέλεγχο. Για την ιστορία cin1 βρήκα το 2011 και πέρασαν 11 χρόνια για να εξελιχθεί και να το κόψω το κομμάτι. Είμαστε πολλές ζούμε με αυτό και προσέχουμε και το ελέγχουμε τακτικά. Θα σου γράψουν και άλλες κοπέλες θα σε καθησυχάσουν. Είναι σοκ το ξέρω ειδικά όταν συνοδεύεται με πλήρη ανάλυση να θυμάσαι ότι είναι μια φυσιολογική εξέλιξη αυτού του ιού από την στιγμή που τον κολλήσαμε και αντιμετωπίζεται με τεράστια επιτυχία στις μέρες μας. Θα σου τα πει και ο γιατρός σου! 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

ο καταλληλος γιατρος θα σε ηρεμησει.θα σου πει το προβλημα στη σωστη του διασταση

οπως ειπε κ η λουκουμαδακι ειναι παρα πολυ συχνο.νομιζω 2 στις 3 ενεργα σεξουαλικα γυναικες ανω των 30,θα εχουν διαγνωση εστω μια φορα

εγω δ ειχα ποτε κτ που θα με υποψιαζε.πριν 5-6χρ κ στο απλο ετησιο τσεκ απ βρεθηκε κτ που ηθελε περαιτερω ερευνα.δυστυχως εκανα μια κακη επιλογη γιατρου,η οποια δ με καθησυχασε,δ μου εξηγησε κ γενικα περασα δυσκολα κ εγω,οπως φανταζομαι εισαι κ εσυ στα χαμενα αυτη τη στιγμη

αν θυμαμαι ειχα 3τυπους,οι 2απο αυτους επικινδυνοι.εκανα κολποσκοπηση,ειδαμε τις προβληματικες περιοχες οι οποιες δ ειχαν μεγαλο βαθμο οποτε απλα το παρακολουθουσαμε.2χρονια μετα σταματησε να εμφανιζεται στα τεστ,οποτε απλα ειναι σε υφεση

με την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω κ αλλες κοπελες τι ειδους βιταμινες επαιρναν

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vasiliki8 είπε:

Γεια σας, μόλις πήρα τα αποτελέσματα βιοψίας στον τράχηλο... φοβάμαι πολύ. Έχω και σκλήρυνση κατά πλάκας. Έχω πλαντάξει στο κλάμα.😭

Είναι αυτά: Ιστολογική Εξέταση:  Παρατηρείται ικανού βαθμού εκτεταμένη θηλώδης υπερπλασία του πολυστίβου πλακώδους καλυπτικού επιθηλίου του τραχήλου της μήτρας με παρουσία χαμηλόβαθμης επιθηλιακής δυσπλασίας ( CIN I ).- Αναγνωρίζονται πολυάριθμα άτυπα κυρίως κοιλοκύτταρα στα επιφανειακά κυτταρικά επίπεδα.-Στο υποκείμενο χόριο , το οποίο εμφανίζει έντονη δεσμοπλαστική δραστηριότητα , ανευρίσκονται πολυάριθμοι νεόπλαστοι τριχοειδικοί αγγειακοί κλάδοι και  μικρού βαθμού φλεγμονώδεις  λεμφοπλασματοκυτταρικές και ιστιοκυτταρικές διηθήσεις με διάχυτη ή περιαγγειακή κατανομή.- Συνεξαιρεθέντα ενδοτραχηλικά αδένια παρουσιάζουν μικρού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας μικροθηλώδους ενδοτραχηλίτιδας  χωρίς ώριμου ή άωρου τύπου πλακώδη μετάπλαση του αδενικού επιθηλίου ή επιθηλιακή δυσπλασία.-

Η αναζήτηση του ιού του θηλώματος του ανθρώπου ( HPV ) , με τη μέθοδο του in situ υβριδισμού , κατέδειξε πολυάριθμα αντίγραφα του ιού των κλώνων 16,18 στους πυρήνες μεγάλου αριθμού κοιλοκυττάρων.- 

Συμπέρασμα:  Ικανού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας θηλώδους τραχηλίτιδας με παρουσία χαμηλόβαθμης επιθηλιακής δυσπλασίας  ( CIN ) I και μικρού βαθμού αλλοιώσεις χρόνιας μικροθηλώδους ενδοτραχηλίτιδας χωρίς ώριμου ή  άωρου τύπου πλακώδη  μετάπλαση του αδενικού επιθηλίου ή επιθηλιακή δυσπλασία  απότοκες HPV λοιμώξεως , κλώνοι 16,18  ( + + ).-

Στοιχεία ενδεικτικά κακοηθείας δεν υπάρχουν στο υλικό που εξετάσθηκε.-

Υπότυποι Χαμηλής Επικινδυνότητας του Ιού ΗPV : 
6,11,40,42,43,44,55,61,70,72,81,83,84,89.-

Υπότυποι Υψηλής Επικινδυνότητας του Ιού HPV :
 16,18,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,70,73,82,85.-          

 

Είναι λογικό να φρικάρεις αλλά στην πράξη δεν είναι κάτι, νομίζω πως σχεδόν όλες οι γυναίκες το έχουμε, ένα μικρό ποσοστό μόνο δεν το έχει, να πας σε έναν καλό γιατρό και κάθε 6μηνες θα εντάξεις στον γυναικολογικό σου έλεγχο και μια Κολποσκόπηση. Εμένα σκέψου μετά την εξέταση που έκανα όπως κι εσύ τώρα μειώθηκε πολύ το ιικο φορτίο από τα κομματάκια που μου πήραν και έπειτα έβγαινε καθαρή, η βιταμίνη C  βοηθάει κι επίσης εάν εχεις κάνει το εμβόλιο. Προσοχή σε γιατρούς που προτείνουν επεμβάσεις χωρίς λογο να παίρνεις παντα και δευτερη γνώμη. Εγώ είχα μπει και σε διάφορες άλλες σκέψεις τύπου να το λέω σε κάθε σύντροφο μου κτλ....το συζητησα και με τον γιατρό μου και βρήκε μια τέτοια σκέψη τελείως ανουσια. Με τους 6μηνους ελέγχους σου ολα θα πάνε μια χαρά!Μην φοβάσαι και μην απογοητεύεσαι!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ξεκινήσει ήδη εδώ κ ένα μήνα και παίρνω τις πολυβιταμινες ial...s hup...r όπως επίσης και προβιοτικά με lactobacillus crispatus. 

Θα δω τον γυναικολόγο μου σε λίγες ημέρες. Δεν ξερω τι αλλο μπορεί να μου προτεινει.  Μου ειχε πει γι αυτες τις πολυβιταμινες. Είχα πει και στη νευρολόγο μου για τις βιταμίνες αυτες γτ ενισχύουν το ανοσοποιητικό κ μου είπε οκ, δεν πειράζει, να τις παιρνω... είναι ειδικες για hpv. Θα πρέπει να τις παιρνω για εξι μηνες, οπως επισης και τα προβιοτικά και το κολπικο τζελ που ειδα οτι υπάρχει για hpv. Εκανα κ το gardasil που μαλλον δεν χρειαζοταν γιατι εχω ηδη προσβληθεί απο τον ιό. Τελος, η αγωγη που παιρνω για σκλήρυνση είναι απο τις ελαφριές. Αν θα πρέπει να παμε σε αγωγη ανοσοκαταστολης στο μελλον..δεν ξερω, δεν θελω. Πολλά τα κουράγια, ελπίζω να αντέξω... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 🫂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 13/3/2023 at 9:46 ΜΜ, Vasiliki8 είπε:

Γεια σας, εχω ξεκινήσει ήδη εδώ κ ένα μήνα και παίρνω τις πολυβιταμινες ial...s hup...r όπως επίσης και προβιοτικά με lactobacillus crispatus. 

Θα δω τον γυναικολόγο μου σε λίγες ημέρες. Δεν ξερω τι αλλο μπορεί να μου προτεινει.  Μου ειχε πει γι αυτες τις πολυβιταμινες. Είχα πει και στη νευρολόγο μου για τις βιταμίνες αυτες γτ ενισχύουν το ανοσοποιητικό κ μου είπε οκ, δεν πειράζει, να τις παιρνω... είναι ειδικες για hpv. Θα πρέπει να τις παιρνω για εξι μηνες, οπως επισης και τα προβιοτικά και το κολπικο τζελ που ειδα οτι υπάρχει για hpv. Εκανα κ το gardasil που μαλλον δεν χρειαζοταν γιατι εχω ηδη προσβληθεί απο τον ιό. Τελος, η αγωγη που παιρνω για σκλήρυνση είναι απο τις ελαφριές. Αν θα πρέπει να παμε σε αγωγη ανοσοκαταστολης στο μελλον..δεν ξερω, δεν θελω. Πολλά τα κουράγια, ελπίζω να αντέξω... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 🫂

Καλησπέρα μην αγχώνεσαι τόσο είσαι cni1 που σημαίνει απλή παρακολούθηση.εγω βγήκα κατευθείαν με cni3 ενώ τα προηγούμενα χρόνια σε όλα τα τεστ παπ δεν υπήρχε τπτ ύποπτο απολύτως.εκανα χειρουργείο άμεσα η βιοψία έδειξε διηθητικο καρκίνωμα το οποίο αφαιρέθηκε ολικός αλλά επειδή δεν ήταν σίγουροι οι καλοί γιατροί μου έκαναν και δεύτερο χειρουργείο και μετά με πιέζαν να κάνω παιδί γτ θα εχω πρόβλημα.εκανα παιδί μετά από 2 χρόνια τώρα δλδ είναι 11 μηνών όχι γτ μ το είπαν αλλά γτ ηθελα εγώ και όταν αποφάσισα να αλλάξω γιατρό έγκυος πια γτ κάτι δεν μου άρεσε με την παλιά ο καινούριος μου γυναικολόγος (τοπ) γυναικολόγος τραβούσε τα μαλλιά του όταν είδε ότι μου έκαναν δεύτερο χειρουργείο χωρίς λόγο σε σημείο που πλέον δεν είχα τραχηλο..η ιστορία μου περιδεση τραχήλου στην εγκυμοσύνη και ξάπλα μέχρι το τέλος για να μην χάσω το μωρό λαό ευτυχώς όλα καλά....οπότε μην αγχώνεσαι είναι ακόμα νωρίς και ελέγχεται δεν πρόκειται να πάθεις τπτ,το μόνο που θα σου προτείνω εγώ είναι μα βρεις καλό γιατρό. 

On 13/3/2023 at 9:46 ΜΜ, Vasiliki8 είπε:

Γεια σας, εχω ξεκινήσει ήδη εδώ κ ένα μήνα και παίρνω τις πολυβιταμινες ial...s hup...r όπως επίσης και προβιοτικά με lactobacillus crispatus. 

Θα δω τον γυναικολόγο μου σε λίγες ημέρες. Δεν ξερω τι αλλο μπορεί να μου προτεινει.  Μου ειχε πει γι αυτες τις πολυβιταμινες. Είχα πει και στη νευρολόγο μου για τις βιταμίνες αυτες γτ ενισχύουν το ανοσοποιητικό κ μου είπε οκ, δεν πειράζει, να τις παιρνω... είναι ειδικες για hpv. Θα πρέπει να τις παιρνω για εξι μηνες, οπως επισης και τα προβιοτικά και το κολπικο τζελ που ειδα οτι υπάρχει για hpv. Εκανα κ το gardasil που μαλλον δεν χρειαζοταν γιατι εχω ηδη προσβληθεί απο τον ιό. Τελος, η αγωγη που παιρνω για σκλήρυνση είναι απο τις ελαφριές. Αν θα πρέπει να παμε σε αγωγη ανοσοκαταστολης στο μελλον..δεν ξερω, δεν θελω. Πολλά τα κουράγια, ελπίζω να αντέξω... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 🫂

Το εμβόλιο καλά το έκανες μπορεί να έχεις προσβληθεί αλλά ο ιός αυτός έχει πολλούς τύπους το εμβόλιο σε προστατεύει από τους πιο επικίνδυνους που είναι ο 16,18,52 και κάποιοι άλλοι που δεν τούς θυμάμαι τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...