Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      5 ημερών βάλαμε. Ενημερώσαμε την γιατρό έχει δει εγκυμοσύνη με 28.40 να πάει καλά. Πιστεύει ότι είναι νωρίς για 9 ημέρα. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι νωρίς γιατί 9 και 5 =14 . Πρώτη φορά βλέπουμε θετική απλά το 28.40 μασ φοβίζει. Δεν θέλουμε να το χάσουμε το μωράκι μασ . Σκέφτομαι και κάτι άλλο το πρωί την τρύπησαν 5 φορές για να βρούν αίμα και δεν έστειλαν πολύ μήπως παίζει και αυτό τον ρόλο του δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε έχετε ακούσει καλή εγκυμοσύνη με χοριακη 28

      Ο γιατρός έχει απόλυτο δίκιο...έχουμε δει υψηλές χοριακες να πέφτουν και χαμηλές να γίνονται υγιη μωράκια! Πάνω από 25 είναι έξω από την γκρι ζώνη και θεωρείται θετικη χοριακη! Επίσης υπάρχουν καθυστερημένη ες εμφυτεύσεις. Να είστε αισιόδοξοι ως την επαναληπτική. Η κακή διάθεση και το στρες δε κάνει καλό. Επηρεάζει το νευρικό σύστημα και ίσως κάνει συσπασεις η μήτρα! Σας εύχομαι τα καλύτερα  γιατί νιώθω απολυτα το άγχος σας!!!

      Just now, Fay_ είπε:

      Στην 8η είμαι με δίδυμα. Έχω καφέ που πάνε και έρχονται από πριν την χοριακη. Τώρα έχω ηρεμήσει κάπως. Κάνω ξαπλοθεραπεια και Τετάρτη έχω προγραμματισμένο υπέρηχο.. 

      Τι ωραια! Διδυμακια! Η φίλη μου με δίδυμα 50 ετών είχε πολλές φορές αίμα. Κάποιες φορές ήταν μικρή αποκόλληση που ήθελε ξάπλα και μια ένεση. Τώρα εχει 2 πανέμορφα αγοράκια! Όσο μπορείς να ξεκουράζεται και εννοείται να ενοχλείς τον γιατρό! 😄

Επιλογή δημόσιου μαιευτηρίου Αθήνα


viovioda54

Recommended Posts

Γεια σε όλες τις μανούλες. Χρειάζομαι άμεση κατατόπιση κορίτσια... Είμαι στον 7ο μηνα εγκυμοσύνης. Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι σε ιδιωτικά μαιευτήρια, αλλά λόγω οικονομικών ανατροπών επιλέξαμε με το σύζυγο να πάμε σε δημόσιο. Το ανακοινωσαμε στο γιατρο μου και εκεί ήταν που καταλάβαμε και το ποιόν του χαρακτήρα του αφού μας έδειξε επιδεικτικά ότι μας βλέπει μόνο ως πορτοφόλι. Προσπάθησε να μας σπείρει πολλές αμφιβολίες για τα δημόσια νοσοκομεία λέγοντας μας ότι οι γιατροί κι εκεί χρηματίζονται αδρά, αλλά μπορεί να μας συστήσει στους τάδε αν θέλουμε αλλά θα θέλουν τόσα κλπ... Ειπε ακόμη ότι καλύτερα να προτιμήσουμε το Αλεξάνδρα σε σχεση με το Ελενα αν οντως παμε σε δημοσιο γιατι στο Ελενα ξερει οτι επιδιωκουν τις καισαρικες τομες για να φευγει γρηγορα ο φορτος εργασίας (δε θα κατσουν να σε περιμενουν μου ειπε πχ 15 ωρες να γεννησεις, θα βρουν μια προφαση ως συνηθως οτι κατι τρεχει για να κανεις καισαρικη για να τελειωνουν) Ενστικτωδως καταλαβαμε οτι η ολη συζητηση ηταν στοχευμένα χειραγωγήσιμη στο να σπειρει αμφιβολίες και να προωθησει ενα συγκεκριμένο μαιευτηριο στο οποίο συνεργαζεται. Το κερασάκι στην τούρτα; Η μαία ξαφνικά μπήκε μέσα διακόπτοντας για να μας "διώξει" με τρόπο μόλις αντιλήφθηκαν οτι δε θα εισπράξουν κέρδος. Απογοητεύτηκα πλήρως. Διαβαζω οτι δύσκολα σε αναλαμβάνουν γιατροί σε δημόσιο σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Αρχικά πείτε μου τι γνώμη έχετε για το ποιο νοσοκομείο στην Αθήνα είναι καλύτερες οι συνθήκες για μια γέννα. Ακουσα ακόμη και για το Αττικό, αν και η αρχική μου σκέψη ήταν το Ελενα. Εχω μπερδευτεί και πανικοβληθεί. Έπειτα, τι με συμβουλεύετε να κάνω ως προς το θέμα γιατρού; Να πάω σε απογευματινό ραντεβού; Η στα πρωινα απλα για να ανοιξω καρτελα , μιας και λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης δε θα με αναλαβει καποιος συγκεκριμενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, viovioda54 είπε:

Γεια σε όλες τις μανούλες. Χρειάζομαι άμεση κατατόπιση κορίτσια... Είμαι στον 7ο μηνα εγκυμοσύνης. Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι σε ιδιωτικά μαιευτήρια, αλλά λόγω οικονομικών ανατροπών επιλέξαμε με το σύζυγο να πάμε σε δημόσιο. Το ανακοινωσαμε στο γιατρο μου και εκεί ήταν που καταλάβαμε και το ποιόν του χαρακτήρα του αφού μας έδειξε επιδεικτικά ότι μας βλέπει μόνο ως πορτοφόλι. Προσπάθησε να μας σπείρει πολλές αμφιβολίες για τα δημόσια νοσοκομεία λέγοντας μας ότι οι γιατροί κι εκεί χρηματίζονται αδρά, αλλά μπορεί να μας συστήσει στους τάδε αν θέλουμε αλλά θα θέλουν τόσα κλπ... Ειπε ακόμη ότι καλύτερα να προτιμήσουμε το Αλεξάνδρα σε σχεση με το Ελενα αν οντως παμε σε δημοσιο γιατι στο Ελενα ξερει οτι επιδιωκουν τις καισαρικες τομες για να φευγει γρηγορα ο φορτος εργασίας (δε θα κατσουν να σε περιμενουν μου ειπε πχ 15 ωρες να γεννησεις, θα βρουν μια προφαση ως συνηθως οτι κατι τρεχει για να κανεις καισαρικη για να τελειωνουν) Ενστικτωδως καταλαβαμε οτι η ολη συζητηση ηταν στοχευμένα χειραγωγήσιμη στο να σπειρει αμφιβολίες και να προωθησει ενα συγκεκριμένο μαιευτηριο στο οποίο συνεργαζεται. Το κερασάκι στην τούρτα; Η μαία ξαφνικά μπήκε μέσα διακόπτοντας για να μας "διώξει" με τρόπο μόλις αντιλήφθηκαν οτι δε θα εισπράξουν κέρδος. Απογοητεύτηκα πλήρως. Διαβαζω οτι δύσκολα σε αναλαμβάνουν γιατροί σε δημόσιο σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Αρχικά πείτε μου τι γνώμη έχετε για το ποιο νοσοκομείο στην Αθήνα είναι καλύτερες οι συνθήκες για μια γέννα. Ακουσα ακόμη και για το Αττικό, αν και η αρχική μου σκέψη ήταν το Ελενα. Εχω μπερδευτεί και πανικοβληθεί. Έπειτα, τι με συμβουλεύετε να κάνω ως προς το θέμα γιατρού; Να πάω σε απογευματινό ραντεβού; Η στα πρωινα απλα για να ανοιξω καρτελα , μιας και λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης δε θα με αναλαβει καποιος συγκεκριμενα;

Κοίταξε να δεις και τα τρία μαιευτήρια που σκέφτεσαι είναι πολύ καλά και το Αλεξάνδρα και το Αττικόν έχω ακούσει πολύ καλά από γνωστούς μου αλλά και το Έλενα έχει πάρα πολύ καλούς γιατρούς. Το ότι είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν σημαίνει ότι δεν θα σε αναλάβει κανένας γιατρός φυσικά και μπορείς να απευθυνθείς στα απογευματινά ραντεβού Και να δεις ποιος είναι διαθέσιμος. Να ξέρεις όμως ότι αν και δημόσια νοσοκομεία όταν θα χρειαστεί στο συγκεκριμένο γιατρό για να γεννήσεις και αυτός κάτι θα πάρει απλά δεν θα δώσεις τίποτα για το νοσοκομείο. Αλλιώς όπως λες και εσύ πας ανοίγεις καρτέλα και σε όποιον πέσεις στην εφημερία γεννάς. Γνώμη μου είναι να έχεις κάποιον γιατρό και ας είναι να του δώσεις κάτι. Αν δεν έχεις κάποιον μπορούν κορίτσια εδώ μέσα να σου συστήσουν αρκετούς με τους οποίους έχουν γεννήσει και έμειναν ευχαριστημένες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γέννησε μια φιλη μου περυσι στο Ελενα. Η γιατρος που την ειχε αναλαβει την παρακολουθουσε στο εξωτερικό ιατρειο του αντρα της κ πληρωναν 30 ευρω επισκεψη καθε φορα. Στο τελευταιο ραντεβου τους ζητησε 800 ευρω για την γεννα (φυσιολογικός τοκετός). Η κοπελα γεννησε με το καλο, αλλα Επειδή προφανως δεν μπορουσαν να της δώσουν τα χρήματα που ζητησε,  της έδωσαν 300. Μετα απο αυτο η γιατρος απλα εξαφανιστηκε... Ουτε στο νοσοκομείο πατησε να την φει, ουτε τηλέφωνο σηκωνε.....

Νομιζω είναι καθαρα θεμα τυχης που κ πως θα πεσεις.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, viovioda54 είπε:

Γεια σε όλες τις μανούλες. Χρειάζομαι άμεση κατατόπιση κορίτσια... Είμαι στον 7ο μηνα εγκυμοσύνης. Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι σε ιδιωτικά μαιευτήρια, αλλά λόγω οικονομικών ανατροπών επιλέξαμε με το σύζυγο να πάμε σε δημόσιο. Το ανακοινωσαμε στο γιατρο μου και εκεί ήταν που καταλάβαμε και το ποιόν του χαρακτήρα του αφού μας έδειξε επιδεικτικά ότι μας βλέπει μόνο ως πορτοφόλι. Προσπάθησε να μας σπείρει πολλές αμφιβολίες για τα δημόσια νοσοκομεία λέγοντας μας ότι οι γιατροί κι εκεί χρηματίζονται αδρά, αλλά μπορεί να μας συστήσει στους τάδε αν θέλουμε αλλά θα θέλουν τόσα κλπ... Ειπε ακόμη ότι καλύτερα να προτιμήσουμε το Αλεξάνδρα σε σχεση με το Ελενα αν οντως παμε σε δημοσιο γιατι στο Ελενα ξερει οτι επιδιωκουν τις καισαρικες τομες για να φευγει γρηγορα ο φορτος εργασίας (δε θα κατσουν να σε περιμενουν μου ειπε πχ 15 ωρες να γεννησεις, θα βρουν μια προφαση ως συνηθως οτι κατι τρεχει για να κανεις καισαρικη για να τελειωνουν) Ενστικτωδως καταλαβαμε οτι η ολη συζητηση ηταν στοχευμένα χειραγωγήσιμη στο να σπειρει αμφιβολίες και να προωθησει ενα συγκεκριμένο μαιευτηριο στο οποίο συνεργαζεται. Το κερασάκι στην τούρτα; Η μαία ξαφνικά μπήκε μέσα διακόπτοντας για να μας "διώξει" με τρόπο μόλις αντιλήφθηκαν οτι δε θα εισπράξουν κέρδος. Απογοητεύτηκα πλήρως. Διαβαζω οτι δύσκολα σε αναλαμβάνουν γιατροί σε δημόσιο σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Αρχικά πείτε μου τι γνώμη έχετε για το ποιο νοσοκομείο στην Αθήνα είναι καλύτερες οι συνθήκες για μια γέννα. Ακουσα ακόμη και για το Αττικό, αν και η αρχική μου σκέψη ήταν το Ελενα. Εχω μπερδευτεί και πανικοβληθεί. Έπειτα, τι με συμβουλεύετε να κάνω ως προς το θέμα γιατρού; Να πάω σε απογευματινό ραντεβού; Η στα πρωινα απλα για να ανοιξω καρτελα , μιας και λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης δε θα με αναλαβει καποιος συγκεκριμενα;

Καλημέρα κοριτσι μου. Δεν εχω εμπειρία από γεννά σε δημόσιο αλλά από εξωσωματική στο Αττικο και εχω να πω μόνο τα καλύτερα. 
Εκανα την εξωσωματική εκεί μετά από απογευματινό ραντεβού το μόνο που πλήρωσα. Ολες τις παρακολουθήσεις για υπερήχους κλπ στα πρωινα, με οποίο γιατρό ήταν εκεί αλλά πάντα ενημέρωναν το γιατρό μου.
Εγώ τον ειδα μονο στο τέλος της διαδικασίας αλλά μιλούσαμε στο κινητό κάθε φορά. 
Τελικα χρειάστηκε να κανω απόξεση και εκεί ειδα τι σημαίνει δημόσιο νοσοκομείο.

Ήταν επείγον, κανένα ιδιωτικό στη Θεσσαλονίκη δεν με αναλάμβανε γιατί ξημέρωναν Φώτα (ήμουν εκεί για Χριστούγεννα) και στο αττικο με έβαλαν μέσα ξημερώματα και ήρθε ο γιατρός μου να κάνει την επεμβαση ανήμερα Φωτα. Έκανα επίσης υστεροσκοπηση, ιστολογική ανάλυση του ενδομητρίου και λαπαροσκοπικά έλεγχο για να αποκλειστεί το εξωμητριο και δεν πλήρωσα τπτ απολύτως. Οι μαίες ολες ευγενικότατες, ποσό με πρόσεξαν συναισθηματικά δεν μπορείς να φανταστείς. Επίσης στα πρακτικά αν και είχα την μητέρα μου εκεί, με άλλαζαν αυτές και δεν την χρειάστηκα ποτε. Για να μην στεναχωριέμαι περισσότερο με είχαν σε μονόκλινο, και όχι με λεχώνες. 
Οποτε δοκίμασε απογευματινά να πάρεις ραντεβού και πηγαινε χωρίς δισταγμο σε όποιον σου ταιριάξει καλύτερα. 
Τα μόνα χρήματα που έδωσα ηταν η επίσκεψη στο ιδιωτικό γραφείου του γιατρού μου (είναι πανεπιστημιακός και έχει και ιδιωτικό) για τον μετεγχειρητικό έλεγχο γιατί δεν μπορούσα να τρέχω στο αττικο.  

Ο άνθρωπος μου έκανε εξωσωματική και δυστυχώς χρειάστηκε και  όλα τα αλλά με 172€ σύνολο…

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...