Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Σεισμικές δονήσεις μέσα στο γάμο / σχέση


asteraki*

Recommended Posts

Εχεις δικιο για τις 2 επιλογες. Αυτες βλεπω κι εγω κατα τη δικη μου αντιληψη. Αμα δω και μια τριτη επιλογη ισως νιωσω καλυτερα.

Γιατι οπως ειπες, τον αγαπω και δε θελω να φτασουμε στον χωρισμο αλλα επισης δε θελω να παραμεινω στο γαμο αφηνοντας εκτεθειμενο και παλι τον εαυτο μου και τα παιδια, ξεροντας οτι θα βιωσω ξανα και ξανα ιδιες καταστασεις (ισως και χειροτερες γιατι οσο περναει ο καιρος αγριευει το παιχνιδι).

Στη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, οχι, δεν παιζει θεμα γκομ...α. Καρατσεκαρισμενο. Παλιοτερα ειχε παει να γινει κατι αλλα ο Θεος αγαπαει τον κλεφτη αλλα αγαπαει και τον νοικοκυρη.

Αν τον αφορα ο γαμος μας???? Θα ελεγα κι εγω οτι δεν τον αφορα ο γαμος μας με την αξια τουλαχιστο που δινω εγω στον γαμο και την οικογενεια μας.

Αυτο που τον αφορα και τον ταρακουνει οταν γινεται επανασταση, ειναι οτι θα χασει το βολεμα του.

Τωρα θα μου πειτε γιατι τον αγαπω????? Ή τι αγαπω σε αυτον τον ανθρωπο????

Δεν ανεχεσαι τιποτα και απο κανεναν αν δεν τρεφεις ομορφα συναισθηματα για καποιον. Και φυσικα δεν συνεχιζεις να προσπαθεις αν δεν υπαρχει τιποτα θετικο. Κι εγω εχω ηδη παιδια μαζι του, εχουμε κανει ενα σπιτι μαζι, εχω ριζωσει πια εδω και δεν ειναι ευκολο να τα χαρισω ολα, να διαγραψω τη μεχρι τωρα ζωη μου και να ξαναρχισω απο το μηδεν. Για οσα εχω δημιουργησει και συτηρησει ως τωρα, πιστευω οτι αξιζει να προσπαθησω για ενα καλυτερο αυριο. Θα το ειχαμε πετυχει αν κι εκεινος ηθελε το ιδιο και θυσιαζε καποια πραγματα για μας.

ξεχασα πριν να σου πω.γιατι μεσω ιντερνετ δε ψαχνεισ για καποιο ψυχολογο ?υπαρχουν γραμμεσ on line που μπορεισ να μιλησεισ αλλα και τηλεφωνικωσ...να παρεισ μια γνωμη..ειχα κι εγω προβλημα με τον πρωην αντρα μου και λογω του οτι τον αγαπουσα τοτε και δεν ηθελα κι εγω να διαλυσω το γαμο μου πηγα σε ψυχολογο..βεβαια εγω ειχα υποστει και κακοποιηση μεχρι ενοσ βαθμου...οταν η ψυχολογοσ μου ειπε μετα απο κουβεντα και ειδε κι εκεινον 2 φορεσ(με το ζορι)μου ειπε οτι πασχει απο καταθλιψη και μανιοκαταθλιψη η οποια θα γινει μελλοντικα επικινδυνη!εγινα καπνοσ...συνειδητοποιησα που βαδιζε ο γαμοσ μου ....
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και ευτυχωσ τελικα που μ εκεινον δεν εκανα παιδια....τωρα ειμαι ευτυχισμενη με τον καινουργιο μου συζυγο,προπαντοσ μασ αρεσει η ηρεμια ,εχω εναν υπεροχο γιο και....ολα καλα....αν δεν ειχα κινηθει τοτε να παρω μια γνωμη ακομα θα ημουν πνιγμενη σ ενα γαμο φιασκο και μ εναν ανθρωπο που δε μου αξιζε!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

διαβασα πολυ προσεκτικα οσα γραψατε κ εχω να πω τα εξης: (παντα με την δικια μου αποψη κ χωρις να παρεξηγηθω)

δεν τηθεται θεμα ανωριμοτητας, γιατι αναγκαστηκα σε οριμαζουν οι καταστασεις.(ο γαμπρος μου τερας ανωριμοτητος κ καλοπερασακιας εχει γινει υποδειγμα συζηγου κ πατερα.)

πιστευω οτι αυτος ο ανθρωπος εχει προβλημα ψυχολογικο (μανιοκαταθλιπτικο), και χρειαζεται βοηθεια απο ειδικο κ εσυ βεβαια για να μαθεις πως να τον χειριζεσαι.

αν καταφερετε κ πατε (λιγο δυσκολο) να ξερεις οτι αυτα δεν γινονται καλα αλλα κρατιουνται σε ενα ανεκτο επιπεδο. καθε φορα θα σου βγαζει κ κατι καινουριο, ειδικα πανω σε μεθη. σκεψου οτι ενας υγειης ανθρωπος δεν θα εμπαινε ποτε της διαδικασια της αποπειρας.

νο 2 πλανο, φυγε μακρια παρε τα παιδια σου κ καντην, οχι στα καλα καθουμενα, βρες μια αφορμη, εναν τσακωμο.

δυστυχως ξερω 3 ανθρωπους κ οχι απλα ξερω αλλα ηταν φιλοι καλοι, που ειχαν τετοιες συμπεριφορες, φεροτουσαν νορμαλ σε γενικες γραμμες αλλα η συμπεριφορα τους δεν αρμοζε στην ηλικια τους κ στην θεση τους. οι δυο στους 3 εχουν ηδη νοσιλευτει σε κλινικες κ εινια υπο παρακολουθηση. ο τριτος δεν ξερω τι εχει γινει.

ειναι φανερο οτι εισαστε σε διαφορετικο μηκος κυματος, κ με τον εναν η τον αλλον τροπο αυτο που πρεπει να προστατευσεις εινια τα παιδια σου.

ελπιζω να σε βοηθησα εστω κ λιγο, αλλα παντα η αποφαση εινια δικια σου κ θελει πολυ σκεψη για να κανεις κατι απο τα δυο!

θα ξαναμπω να διαβασω νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την καταθεση των αποψεων σας.

Ξερετε πως μπορω να βρω διαδικτυακη ψυχολογικη βοηθεια??? Καποιες γραμμες υποστηριξης???

Ειναι ωρες που απελπιζομαι και θελω να τα παρατησω ολα και αλλοτε θελω να παλεψω για την οικογενεια μας. Δεν ξερω πια τι αξιζει και τι οχι. Πολλες φορες νιωθω οτι δεν του αξιζω μα απο την αλλη τον λυπαμαι και αποδεχομαι την μοιρα μου.

Γιατι ρε γμτ να μην υπαρχουν πιο προσιτοι, συμβουλοι γαμου??

Η επαρχια ειναι στο ελεος του ...... θεου!!!


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο :

http://www.katathlipsi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=1

και πολυ ενδιαφερουσα βρηκα αυτη τη σελιδα :

http://www.katathlipsi.gr/index.php?option=com_content&task=section&id=19&Itemid=37

Και παλι ευχαριστω που στεκεστε πλαι μου και με βοηθατε με τον τροπο που μπορειτε.

Ευχαριστω!!!!


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...και αυτο:

http://www.klinikilyrakou.gr/ekswterika_iatria-gr/ektakto-peristatiko/maniokatathlipsh.html

Διαβαζοντας τα σχετικα αρθρα, εντοπιζω πολλα συμπτωματα που .....συγκλινουν προς αυτην την κατευθυνση.

Λετε τελικα η αιτια να μην ειναι η ανωριμοτητα και η ανευθυνοτητα που μεχρι τωρα πιστευα????

Και αν οντως εχει καποια μορφη ψυχικου νοσηματος, θα μπορεσω να τον βοηθησω???

Εχω στειλει ηδη mail και περιμενω απαντησεις. Απο Δευτερα θα τηλεφωνησω κιολας για μια πιο ουσιαστικη επικοινωνια.


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

διαβασα πολυ προσεκτικα οσα γραψατε κ εχω να πω τα εξης: (παντα με την δικια μου αποψη κ χωρις να παρεξηγηθω)

δεν τηθεται θεμα ανωριμοτητας, γιατι αναγκαστηκα σε οριμαζουν οι καταστασεις.(ο γαμπρος μου τερας ανωριμοτητος κ καλοπερασακιας εχει γινει υποδειγμα συζηγου κ πατερα.)

πιστευω οτι αυτος ο ανθρωπος εχει προβλημα ψυχολογικο (μανιοκαταθλιπτικο), και χρειαζεται βοηθεια απο ειδικο κ εσυ βεβαια για να μαθεις πως να τον χειριζεσαι.

αν καταφερετε κ πατε (λιγο δυσκολο) να ξερεις οτι αυτα δεν γινονται καλα αλλα κρατιουνται σε ενα ανεκτο επιπεδο. καθε φορα θα σου βγαζει κ κατι καινουριο, ειδικα πανω σε μεθη. σκεψου οτι ενας υγειης ανθρωπος δεν θα εμπαινε ποτε της διαδικασια της αποπειρας.

νο 2 πλανο, φυγε μακρια παρε τα παιδια σου κ καντην, οχι στα καλα καθουμενα, βρες μια αφορμη, εναν τσακωμο.

δυστυχως ξερω 3 ανθρωπους κ οχι απλα ξερω αλλα ηταν φιλοι καλοι, που ειχαν τετοιες συμπεριφορες, φεροτουσαν νορμαλ σε γενικες γραμμες αλλα η συμπεριφορα τους δεν αρμοζε στην ηλικια τους κ στην θεση τους. οι δυο στους 3 εχουν ηδη νοσιλευτει σε κλινικες κ εινια υπο παρακολουθηση. ο τριτος δεν ξερω τι εχει γινει.

ειναι φανερο οτι εισαστε σε διαφορετικο μηκος κυματος, κ με τον εναν η τον αλλον τροπο αυτο που πρεπει να προστατευσεις εινια τα παιδια σου.

ελπιζω να σε βοηθησα εστω κ λιγο, αλλα παντα η αποφαση εινια δικια σου κ θελει πολυ σκεψη για να κανεις κατι απο τα δυο!

θα ξαναμπω να διαβασω νεα σου!

χιλιοσυμφωνω!!!αυτο τησ εγραψα κι εγω με βαση την δικη μου ιστορια!!και μενα ηταν μανιοκαταθλιπτικοσ ο πρωην!!
Link to comment
Share on other sites

Γκρετελ, χαιρομαι πραγματικα για σενα που "ξεφυγες" νωρις απο την αρρωστημενη κατασταση και που δημιουργησες μια ηρεμη οικογενεια. Να ειστε παντα καλα.

Ομολογω πως δεν περιμενα να παρει τετοια τροπη το θεμα μου. Το ψαχνω και με την πρωτη ευκαιρια θα κανω και μια συζητηση μαζι του να δω ποια θα ειναι η απαντηση- αντιδραση -εξελιξη.


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Γκρετελ, χαιρομαι πραγματικα για σενα που "ξεφυγες" νωρις απο την αρρωστημενη κατασταση και που δημιουργησες μια ηρεμη οικογενεια. Να ειστε παντα καλα.

Ομολογω πως δεν περιμενα να παρει τετοια τροπη το θεμα μου. Το ψαχνω και με την πρωτη ευκαιρια θα κανω και μια συζητηση μαζι του να δω ποια θα ειναι η απαντηση- αντιδραση -εξελιξη.

καλημερα!

να πανε ολα καλα!

γκρετελ εισαι πολυυυυυυυυυυυυυ τυχερη! να κανεις τον σταυρο σου καθε μερα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

να πανε ολα καλα!

γκρετελ εισαι πολυυυυυυυυυυυυυ τυχερη! να κανεις τον σταυρο σου καθε μερα!

αν τον κανω λελει!!!εμενα ειχε φτασει σε σημειο να απειλει με σκοτωμουσ(ηταν στρατιωτικοσ)να μου λεει πωσ θα φερει οπλο σπιτι και παντα σε καυγαδεσ ο στοχοσ ενδομυχα ηταν η...πεθερα μου!!!στο προσωπο μου ξεσπουσε για τη μανα του!!!οταν μου τα ξεκαθαρισε ολα αυτα η ψυχολογοσ και μου ειπε πωσ αν δεν παρει φαρμακα καποια στιγμη μπορει να γινει πολυ επικινδυνοσ(ακομα και να σκοτωσει)εμεινα αναυδη!!δεν ειχα καταλαβει τοσο καιρο τι συνεβαινε....κι εγω οπωσ η asteraki προσπαθουσα κι ελεγα "θα τον βοηθησω"τι να βοηθησω???τον εαυτο μου επρεπε να βοηθησω να γλυτωσω..ειχα και τον πατερα μου μαζι μου στο σπιτι κατακοιτο να τον φροντιζω και να βλεπει διαφορα και να μη μπορει να μιλησει.....για χαρη και μονο του συγχωρεμενου του μπαμπα μου επρεπε να φυγω!!!!του το χρωστουσα..και το χρωστουσα και στον εαυτο μου...asteraki να σου πω πωσ δε θα μπορεσεισ να τον βοηθησεισ αν δε θελει ο ιδιοσ να βοηθηθει ...αν υπαρχει ψυχικο νοσημα θα πρεπει να το συνειδητοποιησει(λιγο δυσκολο να παραδεχτει πωσ ειναι αρρωστοσ)και να παρει θεραπεια..αν δεν το κανει πρεπει να αποφασισεισ τι θα κανεισ εσυ!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν τον κανω λελει!!!εμενα ειχε φτασει σε σημειο να απειλει με σκοτωμουσ(ηταν στρατιωτικοσ)να μου λεει πωσ θα φερει οπλο σπιτι και παντα σε καυγαδεσ ο στοχοσ ενδομυχα ηταν η...πεθερα μου!!!στο προσωπο μου ξεσπουσε για τη μανα του!!!οταν μου τα ξεκαθαρισε ολα αυτα η ψυχολογοσ και μου ειπε πωσ αν δεν παρει φαρμακα καποια στιγμη μπορει να γινει πολυ επικινδυνοσ(ακομα και να σκοτωσει)εμεινα αναυδη!!δεν ειχα καταλαβει τοσο καιρο τι συνεβαινε....κι εγω οπωσ η asteraki προσπαθουσα κι ελεγα "θα τον βοηθησω"τι να βοηθησω???τον εαυτο μου επρεπε να βοηθησω να γλυτωσω..ειχα και τον πατερα μου μαζι μου στο σπιτι κατακοιτο να τον φροντιζω και να βλεπει διαφορα και να μη μπορει να μιλησει.....για χαρη και μονο του συγχωρεμενου του μπαμπα μου επρεπε να φυγω!!!!του το χρωστουσα..και το χρωστουσα και στον εαυτο μου...asteraki να σου πω πωσ δε θα μπορεσεισ να τον βοηθησεισ αν δε θελει ο ιδιοσ να βοηθηθει ...αν υπαρχει ψυχικο νοσημα θα πρεπει να το συνειδητοποιησει(λιγο δυσκολο να παραδεχτει πωσ ειναι αρρωστοσ)και να παρει θεραπεια..αν δεν το κανει πρεπει να αποφασισεισ τι θα κανεισ εσυ!!

τι τραβηξεις κ εσυ!!! τελος καλο ολα καλα!

συμφωνω!!!!!

αστερακι κανα νεο????

Link to comment
Share on other sites

αστερακι κανα νεο????

Καλημερα και καλη βδομαδα.

Δεν εχω κατι νεοτερο για την ωρα. Διατηρουμε χαμηλους τους τονους και υποσχεθηκαμε οτι εντος της εβδομαδας θα φροντισουμε να βρουμε κοινο χρονο και με ψυχραιμια να θεσουμε επι ταπητος τις καταστασεις και να αποφανθουμε πως θα πορευθουμε.

Βασικο σημειο ειναι ο κοινος παρονομαστης : δε θελουμε να χωρισουμε.


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα.

Δεν εχω κατι νεοτερο για την ωρα. Διατηρουμε χαμηλους τους τονους και υποσχεθηκαμε οτι εντος της εβδομαδας θα φροντισουμε να βρουμε κοινο χρονο και με ψυχραιμια να θεσουμε επι ταπητος τις καταστασεις και να αποφανθουμε πως θα πορευθουμε.

Βασικο σημειο ειναι ο κοινος παρονομαστης : δε θελουμε να χωρισουμε.

μακαρι να πανε ολα καλα!

ευχομαι το καλυτερο κ για τους δυο σας κ προπαντων για τα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Ελαβα ενα mail και σκεφτηκα να μπω κι εδω να απαντησω .... σχετικα με την εξελιξη της σχεσης μου.

Ειμαι ηρεμη, κατασταλαγμενη, προσγειωμενη, δυνατη αλλα και πικραμενη, απογοητευμενη, θλιμενη. Δεν με ποναει ομως αυτο. Αντιθετως μου παρεχει την αξιοπρεπεια που χρειαζομουν.

Δεν εχω χωρισει αλλα δε θα το ελεγα οτι ειμαστε και μαζι. Οπως ξερετε υπαρχουν παιδια, οποτε κρατω την ιδιοτητα μου ως μητερα κυριως, αλλα επαψα να ειμαι συζυγος με την εννοια που καταλαβαινετε.

Δεν ξερω τι μου επιφυλλασει το αυριο μα τωρα .....ειμαι καλα και δε δινω τιποτα περισσοτερο απο αυτα που θελω να δωσω.

Δεν του επιτρεπω να μου "κλεβει" τις δυναμεις μου. Κρατω τη σκυταλη και προχωρω. Ο Θεος βοηθος!!!!


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι καταλυτης στην αποφαση μου ηταν οτι αρνηθηκε κατηγορηματικα οποιαδηποτε βοηθεια απο ειδικο.

Του ειπα πως αν θελει να πεσει στον γκρεμο ειναι ελευθερος να το κανει αλλα δεν εχει κανενα δικαιωμα να παρασυρει κι εμενα. STOP!!!!!!! Οφειλω να κρατηθω ζωντανη και δυνατη για ΜΕΝΑ και τα ΠΑΙΔΙΑ μου!!!!! Και αυτο κανω.

Με τη βοηθεια του Θεου, τα καταφερνω μια χαρα.!!!!


:P

Dum spiro spero!!!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...