Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Να ρωτησω..εξετασεις κανατε ήδη? εμενα μου της εγραψε ο γιατρος με το Εοπυ..μπορω να τις κανω σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο..πχ και στην Βιοατρικη..δεν ξερω τι γινεται με το νέο σύστημα...

Λεω να παω να τις κανω αυριο γιατι τις εχω αργήσει...

Εγω τις εξετασεις τις εκανα μεσω ΕΟΠΠΥ στην Βιοιατρικη, μου τις ειχε γραψει ο γιατρος μου που ειναι συβεβλημενος με το ΕΟΠΠΥ, και πληρωσα μονο 35,00 ενω στοιχιζαν 240,00

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;

Εγώ επέστρεψα απο το νοσοκομείο πριν λίγο, ξεκουράστηκα και μπήκα να σας πω τα νέα μου.

Στην αρχή μια βοηθός του ιατρού μου εξήγησε τη διαδικασία και τους κινδύνους που επιφυλάσει. Μου έδωσε να υπογράψω ένα χαρτί για το γεγονός οτι υπάρχει 1% κίνδυνος αποβολής. Το υπέγραψα μετα απο αρκετό κλάμα και μπήκα να με εξετάσει ο γιατρός. Είδαμε το εμβρυάκι το οποίο έχει γίνει πια κανονικό μωράκι κουνούσε τα χεράκια και τα ποδαράκια του το μικρό μου και εγώ φυσικά έκλαιγα και πάλι. Μου είπε πως επειδή ο πλακούντας δεν ήταν στη τέλεια θέση που θα τον ήθελε και με έστειλε να πιω πολλά υγρά ώστε να φουσκώσει η κύστη και να τον "αναδείξει'. Μετά απο μισή ώρα λοιπόν, 1,5 λίτρα νερό και ένα χυμό ήμουν ξανά στο κρεβάτι του τρόμου... Δίπλα μου ο άντρούλης μου φυσικά και η μανούλα μου. Ο γιατρός ήταν πολύ χαλαρός και μου εξηγούσε βήμα βήμα τη διαδικασία. Στην αρχή μου έβαλε οινόπνευμα για αποστείρωση και ακολούθως μου έβαλε μια ένεση με το αναισθητικό. Εγώ καθ'όλη τη διάρκεια κοιτούσα συνέχεια το ταβάνι. Μετά το αναισθητικό έφερε μια αρκετά μεγάλη σύριγγα και την τοποθέτησε προσεκτικά στην κοιλιά μου. Δεν μπορώ να πω οτι ένιωα πόνο αλλα ήταν αρκετά άβολο να νιώθεις κάτι εντελώς ξένο στο εσωτερικό του σώματος σου. Προσπαθούσα καθ'ολη τη διάρκεια να είμαι χαλαρή και να αναπνέω αν και λίγο το ξεχνούσα το δεύτερο! 2 λεπτά κράτησε όλο αυτό. Όταν τελειώσαμε είδαμε ξανά το εμβρυάκι, ακούσαμε και την καρδούλα του. (Φαινόταν τσαντισμένο) και σιγά σιγά σηκώθηκα και (σχεδόν) έτρεξα στην τουαλέτα γιατί απο τα πολλά υγρά που ήπια νόμιζα πως θα τα έκανα πάνω μου!! :tongue: Τώρα είμαι σπίτι και αναπαύομαι. Δεν ξαπλώνω απαραίτητα απλά δεν πρέπει να σηκώνω βάρη και να είμαι χαλαρή.

Ο άντρας μου που έβλεπε την όλη διαδικασία μου είπε πως το μικρό μας όταν μπήκε η ένεση τραβήχτηκε σε μια γωνιούλα. Αχου το γλυκό μου το λυπάμαι που πέρασε όλο αυτό το στρές. Ελπίζω τώρα όλα να κυλήσουν ομαλά. Τα πρώτα αποτελέσματα, πρώτα ο Θεός, θα τα μάθω μάλλον την Τρίτη και τα οριστικά σε 2 εβδομάδες. Υπομονή τώρα... Ειλικρινά όμως εύχομαι να μην χρειαστεί καμιά κοπέλα απο εσάς να περάσει κάτι παρόμοιο, δεν είναι σωματικός ο πόνος αλλά ψυχικός!

Φιλάκια σε όλες!!! ;)


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λινάκι μου γλυκό, πάει τελείωσε τώρα! Ολα θα πάνε καλά και θα το θυμάσαι ως μια κακια αναμνηση... Την Τρίτη θα κάνουμε πάρτυ με τα αποτελέσματα! Τωρα ξεκούραση κι όλα θα πάνε καλά!


B8ZWp3.png

Jk5rp2.png

Link to comment
Share on other sites

Linaki τελειωσε και αυτο και περασε,μην το σκεφτεσε αλλο!!Τελεια αποτελεσματα ευχομαι για την Τριτη αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι μια χαρα!!!

Dale μαλλον εχεις δικιο ....εγω θα προτιμουσα ομως να εχω υπνηλια απο τις αυπνιες....δεν παλευονται!!

Οσο για τις κοιλιτσες κοριτσια που λετε να πω οτι και εγω εχω ψιλοφουσκωσει και εχω παρει ηδη 1 κιλο,ενω δεν θα πρεπε νομιζω γιατι ειναι νωρις ακομα...Τι να πω μαλλον επειδη τρωω σαν γουρουνι (λογω και μη τσιγαρου τωρα)...Ουφ πρεπει να το ραψω γιατι αν ξεκιναω ετσι που θα φτασω??????


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι μου κάνετε; Τώρα βρήκα λίγο χρόνο και μπήκα! Λοιπόν τέρμα τα ψέματα αύριο πάω για τροφοβλάστη. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Έχω τόσο άγχος. Μέχρι και στον πνευματικό μου πήγα για εξομολόγηση και μου διάβασε και ευχή! Ελπίζω και εύχομαι όλα να πάνε καλά. Αύριο αν μπορέσω θα μπω να σας πω εμπειρίες αν και εύχομαι καμιά σας να μην χρειαστεί τη συγκεκριμένη εξέταση!!!

Εσείς τι μου κάνετε;

nena1984 Φοβερή δουλειά με το πινακάκι ανυπομονώ να μπουν και τα χρώματα!!!!

grace3Άχου μωρέ! Φαντάζομαι σόκ που θα έπαθες ε; Της ήρθε και λίγο νωρίς. Και μένα μου είχε έρθει στα 9,5 μου φαντάσου τη μαμά μου σοκ που το έπαθε!

georgia.gΥπομονή λίγες βδομάδες μόνο και μετά θα ασχολείσαι όλη μέρα με το μικρό σου!

Αυτά για την ώρα σας φιλώ όλες!!

Αντε βρε κοριτσι τελειωσε κι αυτο! Δες το θετικα κι οτι θα μαθεις και τι ειναι το μωρουλι σου :tongue::tongue:!! Οχι δεν ξαφνιαστηκα που της ηρθε , η αληθεια ειναι πως το περιμεναμε. Ε 11,5 ειναι κι εμενα τοσο μου ηρθε:?:-?.

Αχ εγω επειδη δεν ειχα καθοοοολου κοιλια εχει κανει αισθητα την εμφανιση της απ την αρχη και σημερα ηταν η πρωτη φορα που (στην εφορια) καταλαβαν πως ειμαι εγκυος και :shock::shock::shock:...ω ναι μου εδωσαν θεση!!!

Κοριτσια ενημερωστε με κι εμενα για τον ΕΟΠΥΥ γτ τωρα αλλαξαμε ταμειο κι ειμαι ΑΑΑσχετου:oops:


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λινακι μου περασε και αυτο παει τελειωσε, την τριτη θα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα, ξεκουρασου και μεινε οσο πιο χαλαρη γινεται:P

αυτο που εγραψες για το μωρακι οτι τραβηχτε σε μια γωνιτσα πολυ με συγκινησε..

εγω κοριτσια εχω χασει 2 κιλα απο την μερα που εμαθα την εγκυμοσυνη μου, αλλα εχω αρκετα και ετσι ευτυχως αυτο ειναι καλο, ο γιατρος ειπε να μην παρω καθολου οσο γινεται για να μην σας πω οτι μου ειπε να χασω κιολας..

εμενα αντως επειδη εχω κοιλιτσα δεν φαινεται τιποτα ακομα :cry:

chot συμφωνω οι αυπνιες δεν παλευονται, εχει απο την κυριακη κοιμαμαι το ξημερωμα ξυπναω 12-12 30 και ολη την μερα νιωθω κουρασμενη, προτιμω τις αυπνιες που ειχα και εγω :rolleyes:

grace3 μου σου γραφει ο γιατρος στο συστημα (λαπτοπ) τις εξετασεις μεσω του βιβλιαριου σου (εοππυ) σου εκτυπωνει το η τα φυλλα με τις εξετασεις και συ πας με αυτα τα φυλλα σε καποιο μικροβιολογικο που ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ ετσι ωστε να κερδισεις την εκπτωση, αρκει να ξερεις ποια μικροβιολογικα δεχονται με τον εοππυ , κατα τ αλλα δεν θελει ουτε σφραγιδες ουτε τιποτα;)

το φαινεται η κοιλιτσα τελικως εχει και τα καλα του στην εφορια στις τραπεζες γενικως χ!χ!χ!χ!χ!χ!:P

εμενα οι δικες μου εξετασεις εβγαιναν 155 και πληρωσα 20 ευρω και με τα ουρα μεσα


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες!

Σχετικά με την κοιλίτσα εμένα την τελευταία βδομάδα ξεπετάχτηκε η κοιλίτσα αν και μπορεί να είναι και φούσκωμα, πάντως οτι και να'ναι δεν με ενδιαφέρει και για πρώτη φορά λατρεύω το σώμα μου :P


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

linaki πάει η ανάμνηση βάλτη στην ακρη ακρη του κεφαλιού σου, το ψυχολογικό όντως είναι το χειρότερο! Και εμένα όταν μου ανακοίνωσε ο γιατρός πως πρέπει να κάνουμε κρυοπηξία στον τράχηλο φοβήθηκα τόσο και είναι λίγο-πολύυυυυ ψυχοφθόρο όλο το θέμα με άσχημα περιστάτικά στην εγκυμοσύνη!!!! Τώρα μαζί με την αυχενική θα κάνουμε και την κρυοπηξία να τελειώνουν όλα γρήγορα!!!! Πόσο θέλω να κρατάω αγκαλίτσα το μπεμπέ μου δεν φαντάζεστε, είναι και το πρώτο, έχω και απίστευτη λατρεία στα μωρά και δεν με έχει ο τόπος το θέλω τόσο πολύ αφού του μιλάω απο τώρα χαιδεύω την κοιλιά, βάζω το μπαμπά του να το φυλάει κάθε μέρα, χιχι τρέλα σας λέω, θέλω να έρθει ο ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

linaki πάει η ανάμνηση βάλτη στην ακρη ακρη του κεφαλιού σου, το ψυχολογικό όντως είναι το χειρότερο! Και εμένα όταν μου ανακοίνωσε ο γιατρός πως πρέπει να κάνουμε κρυοπηξία στον τράχηλο φοβήθηκα τόσο και είναι λίγο-πολύυυυυ ψυχοφθόρο όλο το θέμα με άσχημα περιστάτικά στην εγκυμοσύνη!!!! Τώρα μαζί με την αυχενική θα κάνουμε και την κρυοπηξία να τελειώνουν όλα γρήγορα!!!! Πόσο θέλω να κρατάω αγκαλίτσα το μπεμπέ μου δεν φαντάζεστε, είναι και το πρώτο, έχω και απίστευτη λατρεία στα μωρά και δεν με έχει ο τόπος το θέλω τόσο πολύ αφού του μιλάω απο τώρα χαιδεύω την κοιλιά, βάζω το μπαμπά του να το φυλάει κάθε μέρα, χιχι τρέλα σας λέω, θέλω να έρθει ο ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ!!!!!!!

Σε μισό χρόνο θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλιά και όλα αυτά που μας κάνουν τώρα να αγωνιούμε και να τρομάζουν θα είναι πια παρελθόν! Μην σε ανησυχεί η κρυοπηξία, για να σου προτείνει ο γιατρός σου να την κάνεις και μάλιστα τόσο νωρίς πάει να πεί πως είναι απόλυτα ασφαλές!!! Όλα καλά θα πάνε και με την αυχενική και με τη θεραπεία!!!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ ναταλακι μου ποσο σε νοιωθω και εγω και ολες φανταζομαι, καθε βραδυ λεω πιανοντας την κοιλια μου <<καληνυχτα σπορακι σαγαπαω πολυ, κρατησου γερα>> και καθε πρωι το καλημεριζω, και οταν μου λεει ο αντρας μου τι θελεις?πχ να φαω κατι η να πιω η να μου φερει κατι, εγω ξερεις τι απανταω?θελω να ξυπνησω και να ειναι 28-12 και να εχω αγκαλια το μικρο μας...για τετοια λαχταρα μιλαμε....πιστευω με καταλαβαινετε

οσο για την κρυοπηξια και την αυχενικη να εισαι σιγουρη πως θα πανε και τα δυο αψογα!!θα εχεις τελεια αποτελσματα και εσυ και ολες μας :P


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ ναταλακι μου ποσο σε νοιωθω και εγω και ολες φανταζομαι, καθε βραδυ λεω πιανοντας την κοιλια μου <<καληνυχτα σπορακι σαγαπαω πολυ, κρατησου γερα>> και καθε πρωι το καλημεριζω, και οταν μου λεει ο αντρας μου τι θελεις?πχ να φαω κατι η να πιω η να μου φερει κατι, εγω ξερεις τι απανταω?θελω να ξυπνησω και να ειναι 28-12 και να εχω αγκαλια το μικρο μας...για τετοια λαχταρα μιλαμε....πιστευω με καταλαβαινετε

οσο για την κρυοπηξια και την αυχενικη να εισαι σιγουρη πως θα πανε και τα δυο αψογα!!θα εχεις τελεια αποτελσματα και εσυ και ολες μας :P

Ποπο έτσι ακριβώς είναι, αντε να ερθει και το καλοκαίρι να κάνουμε πλίτσι πλίτσι καθώς το λατρεύουν και μέσα απ την κοιλιά και μετα Σεπτέμβριος, μετα.. μετ.α μετ.α αγκαλιάααααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

430128m74ago6t5y.gif

Καλημέρα ομορφες εγκυούλες μου...

LINAKI μου τωρα παει όλα περασαν..βαλτα στην άκρη του μυαλου σου και τωρα θα περιμενουμε τα ευχαριστα την Τριτη..ολα θα είναι τέλεια....

Οι αλλες οι εγκυούλες μου τι κάνουν...ανυπομωνουν να φανει η κοιλίτσα τους??? ε..θα φανει που θα πάει ειναι νωρις ακόμα....Εμενα πάλι δεν φαινεται καθόλου εχω χασει και εγω 2 κιλα απο τη αρχή τις εγκυμοσύνης μου λόγω εμετων...αμα με δειτε μονο εγκυο δεν σας θυμιζω...ειμαι σαn ενα πτωμα...και μετα σου λεει η εγκυμοσυνη σε ομορφαινει...χιχιχι...Πλακα κανω ..πραγματι σε ομορφαίνει οχι τους πρωτους μηνες ομως...Να ξερετε πως η καλυτερη περιοδος είναι το δευτερο τρίμηνο..δεν αισθανεσαι καθόλου την κουραση και κινησε λες και δεν εισαι εγκυος..ειναι η καλητερη φάση το θυμαμαι απο την προηγούμενη φορα.....Ανυπομωνω να περασει αυτο το πρωτο τριμηνο να συνελθω...

Οσο για τις εξετάσεις σκεφτομαι να παρω να ρωτησω στην Βιοατρικη..αντε να δουμε τι θα γίνει και με αυτες να ξεμπερδευω....

Πολλα πολλα φιλάκια...

369220a3hjk9pcg9.gif


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Linaki εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να βγούνε τα καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ θα κάνω τροφοβλαστη στις 18 Ιουνίου. Ο γιατρός μου είπε πως θα παρακάμψουμε την αυχενική αλλά σκέφτομαι να την κάνω ούτος η αλλιώς. Όλες τις εξετάσεις αίματος τις έκανα στη βιοιατρική και πλήρωσα 45 ευρώ. Θα ήταν λιγότερα απλά κάποιες από τις εξετάσεις ο γιατρός του ΙΚΑ δεν τις είχε γράψει σωστά. Οι μόνες που δεν έχω κάνει είναι για κυστική ίνωση και ηπατίτιδα οι οποίες κοστίζουν. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το αποτέλεσμα της αμνιοπαρακέντησης έλεγε για την κυστική ίνωση. Τώρα που ρώτησα το γιατρό μου αν μπορούμε να ο ελέγξουμε με την λήψη τροφοβλαστη μου είπε δεν έχει σχέση. Εσείς κάνατε για κυστική ινωση και ηπατίτιδα και πόσο πληρώσατε βρε κορίτσια?

Nena υπέροχο το πινακακι σου. Linaki το μωράκι σου θα είναι το πρώτο που θα μπει στο πινακακι με χρώμα ε?

Εγώ εκτός από τις ναυτίες κάθε βράδυ έχω εδώ και 2 μέρες αρχίσει να έχω και μια ψιλοκαταθλιψούλα... Να ανησυχήσω?

Επίσης η κοιλιά μου έχει φουσκώσει σαν να είναι 4 μηνών. Έβλεπα την Μαριεττα Χρουσαλά που είναι 5 μηνών κι έχει κοιλιά σαν να έφαγε σουβλάκια και τα νεύρα μου τσατάλια...:shock:


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα, καλό μήνα και ένα υπέροχο καλοκαίρι!

Τι κάνετε; Εγώ ξάπλααα... Είναι μια καλή ευκαιρία για ξεκούραση και απο τη δουλειά!! Αλήθεια εσείς εργάζεστε; με τι ασχολείστε; Εγώ δουλεύω σε ένα ιδιωτικό φροντιστήριο διδάσκω H/Y σε παιδάκια δημοτικού!

Papatrikos: όντως απ'ότι φαίνεται θα βάλω πρώτη χρώμα στο πινακάκι μας αλλά και τα υπόλοιπα κορίτσια δεν αργούν καθόλου!!! Σχετικά με τη λήψη τροφοβλάστης, καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου αλλά είμαι σίγουρη οτι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!!

Δεν βλέπω την ώρα να μπώ για τα καλά στο 2ο τρίμηνο και να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου. Επίσης ανυπομονώ να το ανακοινώσω αν και απο στόμα σε στόμα να νέα έχουν κυκλοφορήσει. Στη δουλειά μου για παράδειγμα το είπα εμπιστευτικά στη προϊσταμένη μου και εντελώς τυχαία το ξέρει όλη η σχολή!

Α και καλά μπάνια σύντομα θα τα απολαύσουμε. Είναι ασφαλές όμως απ' οτι είδα στο ιντερνετ οι απόψεις διίστανται αν και ο καταλληλότερος είναι ο γιατρός μας για τέτοιες απορίες!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ :) ... LINAKI2012 ...Eνα θα σου πω, εγώ βρίσκομαι στο τέλος του 4ου ΜΉΝΑ και πραγματικά με το που θα πατήσεις τον 4ο ... όλα αλλάζουν (προς το καλύτερο φυσικά:) ... και να φανταστής ότι εγω απο την αρχή είχα καλή εγκυμοσύνη χωρίς εμετούς και πολλές αναγούλες, ναυτιες κ.α. ....μόνο ΥΠΝΗΛΙΑ !!! με είχε πεθάνει ! Συνεχίζω και δουλεύω :( ... PAPATRIKOS ...στις 18 Iουνίου και εγώ θα κάνω ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ...άρα θα είμαστε μαζί στο κρεβάτι του πόνου :)) .. θα σου γραψω τοτε να ανταλλαξουμε εμπειρίες ! ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...