Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Λινάκι είσαι σίγουρη πως πρέπει να του κλείνεις το 1 ρουθούνι ενώ βάζεις υγρό στο άλλο; Πρώτη φορά ακούω αυτή την τακτική. Όταν μπαίνει υγρό από το 1 ρουθούνι, μια από τις διόδους διαφυγής είναι το άλλο ρουθούνι, ώστε να μην καταπιεί το μωράκι τον ορό.

Τέλος πάντων, αν έτσι σου είπε η παιδίατρος, θα ξέρει καλύτερα...

Σωκράτη όχι δεν είμαι σίγουρη δεν ρώτησα το γιατρό θεώρησα πως έτσι το βάζουμε αλλά τώρα που λες πως είναι λάθος δεν θα το ξανακάνω!!! :oops:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ξεβούλωμα μύτης

Η μύτη θα πρέπει να ξεβουλώνεται, εάν ακούσετε τυχόν ρουθούνισμα στο μωρό σας (κυρίως την ώρα που κοιμάται ή τρώει, γίνεται αντιληπτό). Αυτό γίνεται με αμπούλα φυσιολογικού ορού τοποθετώντας το μωρά στο πλάι και πιέζοντας την αμπούλα μέσα στο ρουθούνι και μετά γυρίζοντας στο άλλο πλάι και κάνοντας το ίδιο και από την άλλη πλευρά.

Είναι καλό να γίνεται απόφραση της μύτης πριν από το γεύμα, ώστε να τρώει καλύτερα και μετά να κοιμάται πιο ήρεμα. Μην διστάσετε να επαναλάβετε το ίδιο, όσες φορές την ημέρα χρειαστεί αλλά και καμία, εάν δεν είναι απαραίτητο.

Μετά την τοποθέτηση του ορού πάρτε το μωρό σε στάση ρεψίματος για να ηρεμήσει και να βοηθηθεί να βγάλει τις βλένες που εμποδίζουν την αναπνοή του. Αποφύγετε αυτή τη διαδικασία αμέσως μετά το γεύμα γιατί μπορεί να προκληθεί εμετός.

Από εδώ


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Χαθηκαμε λιγακι απο δω ε? Κολλησαμε με το fb...η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο αμεσο κι ευκολοχρηστο. Σας διαβαζω απ το κινητο αλλα μου ειναι δυσκολο να γραφω με το πληκτρολογιο που εχει.

Πηζουμε κιολας εδω , με το μικρο , με τα κοριτσια ...παλευω με τις ξαγρυπνιες...ελπιζω να επανελθουμε σε λιγο καιρο!! :D :D


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς χτες είχαμε μια δύσκολη νυχτα αλλα σημερα πήρα μια τρομάρα αλλο πράμα!!! Ο μπέμπης πάντα μετα το μπάνιο, σε αλλαγή πανας και ολα τα σχετικά.. Χαλάει τον κόσμο. Ειδικα οταν του βάζουμε όρο στη μυτούλα ειναι το χειρότερο του!!! Ουρλιάζει δεν κλαίει απλώς!! Κουνάει χέρια πόδια εκνευριζεται!!! Ε λοιπον σημερα μετα το μπάνιο δεν έκανε κιχ στον ορό!!!!! Ακινήτος!!! Μονάχα κοιτάτε με ένα απλανες βλέμμα σαν χαμένος!!!! Ο άντρας μου έρχεται τρέχοντας με το μωρο στα χέρια, εντρομος να μου φωνάζει Μαίρη το παιδι δεν ειναι καλα, δεν κουνιέται ειναι σαν χαμένο..

Πραγματικά χέστηκα πανω μου!!!! Τον έβαλα στο στήθος ήπιε δυο γουλιες κοιμήθηκε και καθε δυο λεπτά κοιτούσα αν ανασαίνει.. Μετα ξύπνησε πιο ζωηρός απο ποτε!!

Να ανυσηχησω η ηταν απλα μια στιγμη ηρεμίας και χαλάρωσης μέτα το μπανάκι;;; Δεν μας εχει συνηθήσει έτσι για αυτο!

Τρέμει η ψυχη μου για το παιδάκι μου!!! Οταν τρώει πνίγεται μονίμως απο τη λαιμαργια του! Και κάνει και κάτι περίεργους ήχους σαν να του κόβεται η ανάσα α πα πα!! Άντε να ξεπεταχτεί λιγάκι!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

marry μου νομιζω πως δεν ειναι κατι ανησυχητικο το οτι εμεινε ησυχουλης...μηπως επειδη ειχατε δυσκολη νυχτα κ ηταν εξαντλημενος ειχε χαλαρωσει???δεν πιστευω οτι ειναι κατι παντως...αφου ειδικα μετα ξυπνησε μια χαρα οπως λες...!!!εμενα τωρα που τον ταιζα τον πηρε η μαμα μου να ρευτει γιατι ηθελα να φαω λιγο κ εκανε εμετο για τα καλα κ μετα υπνο....παραεφαγε λαιμαργα ομως.....!!κ εγω αυτο λεω...αντε να ξεπεταχτει λιγο το βατραχακι μας να γινει πριγκηπακι γιατι δεν μπορω....!!καλο βραδυ...παω τωρα που κοιμηθηκε...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εμείς χτες είχαμε μια δύσκολη νυχτα αλλα σημερα πήρα μια τρομάρα αλλο πράμα!!! Ο μπέμπης πάντα μετα το μπάνιο, σε αλλαγή πανας και ολα τα σχετικά.. Χαλάει τον κόσμο. Ειδικα οταν του βάζουμε όρο στη μυτούλα ειναι το χειρότερο του!!! Ουρλιάζει δεν κλαίει απλώς!! Κουνάει χέρια πόδια εκνευριζεται!!! Ε λοιπον σημερα μετα το μπάνιο δεν έκανε κιχ στον ορό!!!!! Ακινήτος!!! Μονάχα κοιτάτε με ένα απλανες βλέμμα σαν χαμένος!!!! Ο άντρας μου έρχεται τρέχοντας με το μωρο στα χέρια, εντρομος να μου φωνάζει Μαίρη το παιδι δεν ειναι καλα, δεν κουνιέται ειναι σαν χαμένο..

Πραγματικά χέστηκα πανω μου!!!! Τον έβαλα στο στήθος ήπιε δυο γουλιες κοιμήθηκε και καθε δυο λεπτά κοιτούσα αν ανασαίνει.. Μετα ξύπνησε πιο ζωηρός απο ποτε!!

Να ανυσηχησω η ηταν απλα μια στιγμη ηρεμίας και χαλάρωσης μέτα το μπανάκι;;; Δεν μας εχει συνηθήσει έτσι για αυτο!

Τρέμει η ψυχη μου για το παιδάκι μου!!! Οταν τρώει πνίγεται μονίμως απο τη λαιμαργια του! Και κάνει και κάτι περίεργους ήχους σαν να του κόβεται η ανάσα α πα πα!! Άντε να ξεπεταχτεί λιγάκι!!!!

Ελα βρε ζουζου, μην φοβασαι! Καλα λογικο ειναι το ξερω, αλλα μην ανησυχεις. Σχεδον ολα τα μωρακια λαιμαργιαζουν και κανουν αυτους τους ηχους που λες.

Παντως κ εμενα με τον ορο συνηθως δεν γκρινιαζει. Προφανως ο δικος σου αρχισε να το συνηθιζει, :D


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα μην ανησυχείς βρε, έχει αρχίσει να καταλαβαίνει τη ρουτίνα. Και εμάς στις αρχές που τον κάναμε μπάνιο αρχικά έκλαιγε σε όλη τη διάρκεια της "ιεροτελεστίας", στη βδομάδα είχε συνηθίσει το μπάνιο αλλά έκλαιγε στο ντύσιμο, στο μασάζ και στον ορό. Λίγες βδομάδες μετά τα βρήκαμε και με το ντύσιμο αλλά έκλαιγε στο μασάζ και στον ορό...για να μην στα πολυλογώ, πλέον δεν κλαίει σε κανένα μέρος της ιεροτελεστίας. Τα έχει μάθει πια και λίγο ή πολύ τα περιμένει κίολας! Και εσένα λίγο ανάποδα βέβαια έχει ξεκινήσει να μπαίνει σε μια ρουτίνα νομίζω :) Ειδικά αν είναι κάτι που έχει καταλάβει οτι τον ανακουφίζει! Και όσο για την αναπνοή του όλα τα παιδάκια κάνουν περίεργους ήχους μην ανησυχείς. Εμένα πνίγεται και με το σάλιο του πολλές φορές και πετάγομαι σαν σφεντόνα απ' το κρεβάτι κάθε φορά.

Μπαρμπούλα μου σου κάνει συχνά τέτοιους εμετούς; Δεν πιστεύω πως είναι κάτι ανησυχητικό φυσικά. Η παιδίατρος τι σου λέει σου ανέφερε τίποτα για υπέρηχο;


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι λινακι μου ενταξει...πλεον κανει εμετουληδες μονο οταν σφιγγεται παρα πολυ για κακακια κ δεν μπορει...η οταν φαει πολυ λαιμαργα....!!σιγα σιγα το βρισκουμε...αν εξαιρεσεις τις γουλιτσες που βγαζει δλδ ειμαστε μια χαρα σιγα σιγα...!οχι ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο.....!!αυριο θα ζυγιστουμεεεεεεεεεεεε...!!!!:D:D:D:D:D

εμας ενω στο μπανιο(το βραδυνο οχι το πλυσιματακια που κανουμε μετα απο καθε αλλαγη πανας)τις πρωτες μερες ηταν απολυτα ηρεμος τωρα 2 μερες μας εκλαιγε πολυ γιατι αποφασισαμε να τον κανουμε με τον μπαμπα 2 μας χωρις την βοηθεια της γιαγιας κ μαλλον ενιωθε την νευρικοτητα μας γιατι χθες που ειμαστε πολυ χαλαροι κ ηρεμοι απολαμβανε το μπανακι του κ χαλαρωνεεεε...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εμείς δεν κοιμηθηκαμε πάλι απόψε... Κορίτσια ειναι τωρα τρεις μέρες που το στήθος μου εχει γίνει τούμπανο, πρέπει να εχει κατέβει πολυ γάλα επιτέλους.. Στο τρίωρο που δεν θα εχει φάει ο μικρός πόναω πολυ. Αναγκαστικά καθε πρωι βγάζω με το θηλαστρο να ξαλαφρώσω και το δίνω δυο φορές στο μπέμπη το βραδυ που νυστάζω κι εγω.. Έλα ομως που ο κύριος εχει μάθει την εύκολη λύση του μπιμπερο κι εκνευριζεται πολυ πανω στο στήθος!!! Τρώει 5-10 λεπτα το παρα πολυ με μεγάλη μάχη ομως δηλαδη μπορει να βάζει το στήθος στο στόμα κσι να το βγάζει 20 φορές, ώσπου κουράζεται κι αποκοιμιεται.. Και δεν ειναι οτι δεν πεινάει γιατι άμα του δώσω μπουκάλι μια χαρά κατεβάζει 80 μλ στο λεπτο!!! Ούφ δεν ξέρω τι να κάνω.. Και ειναι στιγμές που θέλω να έχω μπίμπερο έτοιμο γιατι μπορει απο τον εκνευρισμό να μην πιάσει καθόλου το στήθος και να κλαίει για ώρες αφου θα ειναι στην ουσία νηστικος!!!Επίσης σημερα θα τον ζυγισουμε να δούμε που βρισκόμαστε

Μπαρμπούλα κι εμείς τις πρώτες φορές τον κάναμε μπάνιο εγω ο άντρας μου κι η πεθερα μου ώσπου δεν γινόταν αυτο καθε βραδυ και τωρα ο άντρας μου τον κρατάει στο νιπτηρα εγω του πλένω το σώμα μέτά τον τυλιγουμε κοκορετσάκι με τη πετσέτα τον βάζει κατω απο τη μασχαλη κι εγω του πλένω το κεφαλάκι.

Γουλίτσες βγάζει κι εμένα συχνα.

Λινάκι μακάρι να αρχίζει όντως να συνηθίζει τη ρουτίνα. Τωρα για να μη σπαράζει μετά το μπάνιο έχω βρει κόλπο και τον κάνω με το πιστολακι παντου. Ίσως ο θόρυβος κι η ζεστασιά τον χαλαρώνουν


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μαιρη μου εμενα στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι αν μαθει μπιμπερο μετα δεν θα θελει το στηθος γτ το μπιμπερο ρεει δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προσπαθεια οπως στο στηθος...ομως αν θυμαμαι καλα υπαρχουν μπιμπερο που ειναι σαν θηλη στηθους....για ρωτα πουθενα!!!!!!επισης στο νοσοκομειο μου ειπανοτι αν σκοπευα να παρω θηλαστρο ναμην κανω παραπανω απο 2 αντλοησεις την μερα γτ θα αρχισει υπερπαραγωγη το στηθος...αυτο δεν ξερω αν ισχυει σιγιυρα γτ μου το ειπε παιδιατρος...εμεις σημερα κοιμηθηκαμε 1.30-7.....:D:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνω οτι οντως μπορει να σου κανει υπερπαραγωγη το θηλαστρο. Εμενα η μεγαλη δεν ειχε παθει συγχηση θηλων αν κι επαιρνε συμπληρωμα γιατι δεν επαιρνε ποτε ενα ολοκληρο γευμα με μπιμπερο. Δηλαδη θηλαζε πχ μιση ωρα και μετα επινε 30γρ. Δεν επινε ολοκληρο γευμα μιμπερο και μετα ολοκληρο στηθος.... ισως αυτο να βοηθησε. Αληθεια Μαιρουλα για πιο λογο βγαζεις με το θηλαστρο? το στηθος σου το κρατας οταν πινει ο μικρος? αυτο βοηθαει στο να θηλαζει πιο σταθερα...


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου μια φορα κάνω άντληση μονο καθε πρωι!! Στις αρχές το έκανα για να ξεκουράζονται ένα γεύμα οι θηλες μου το βραδυ που με πονουσαν παρα πολυ αλλα σπάνια εχει φάει ένα ολόκληρο γεύμα!! Πάντα τρώει και στήθος!!!

Τωρα βγάζω με το θηλαστρο γιατι το πρωι νιώθω γεμάτη με γάλα, ένα απίστευτο βαρος πετρωμα και πόναω πολυ! Κι αυτο γιατι ο μικρός πίνει και συμπλήρωμα μητρικό το βραδυ οπότε δεν αδειάζει πολυ το στήθος. Βγάζω και ξαλαφρωνω για όλη την υπεροχη μέρα!!

Θα τον εξαντλώ στο στήθος και την υπομονη του και τη δική του και στην ύστατη ανάγκη θα του δώσω μπουκάλι. Πάντως ξανάλεω οτι ένα δυο φορές το βραδυ του δίνω πχ αν βγάλω 100 μλ 50 και 50 για συμπλήρωμα οχι γεύμα.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλο σ.κ!!!

αχ μαιρουλα δυσκολα τα βραδια ε?ελπιζω να κοιμηθειτε συντομα, υπομονη

αυτο με το πιστολακι το εχω ξανακουσει το κανουν κ αλλοι!!!εφοσον τον ηρεμει καλα κανεις

εγω κοριτσια παρολου που αντλω κ θηλαζω , κ μαλιστα πιο πολυ αντλω, ο μικρος μια χαρα το πιανει το στηθος, χωρις κανενα θεμα, κ εχω κ θεομικρες θηλες, κ εχει συνηθισει μπιμπερο κ παρολα αυτα οταν τον βαζω αμεσως, λες κ θηλαζει μονο.

αυτο με το θηλαστρο κ την υπερπαραγωγη ομολογω δνε το ηξερα:rolleyes:

μπαρμπ μια χαρα ο δικος σου, φτου φτου, παντα ετσι να κοιμαται!!!


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Μαιρουλα το γαλατακι που βγάζεις δεν το φυλάς ποτέ?

Επίσης μια ερώτηση για τον ορό. Νόμιζα οτι είχα καταλάβει αλλά τώρα μπερδεύτηκα με τον άντρα μου. Εμείς βάζουμε αραιά και ου οταν έχει μυξουλες αμπούλες φυσιολογικό ορό. Το παιδί μας είπε ο γιατρός πρέπει να είναι γυρισμένο στο πλάι για να του βάλουμε. Σε ποιο ρουθουνακι βάζουμε στο κάτω ή στο πάνω απο τη μεριά που είναι γυρισμένο?


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Μαιρουλα το γαλατακι που βγάζεις δεν το φυλάς ποτέ?

Επίσης μια ερώτηση για τον ορό. Νόμιζα οτι είχα καταλάβει αλλά τώρα μπερδεύτηκα με τον άντρα μου. Εμείς βάζουμε αραιά και ου οταν έχει μυξουλες αμπούλες φυσιολογικό ορό. Το παιδί μας είπε ο γιατρός πρέπει να είναι γυρισμένο στο πλάι για να του βάλουμε. Σε ποιο ρουθουνακι βάζουμε στο κάτω ή στο πάνω απο τη μεριά που είναι γυρισμένο?

Από το ρουθουνακι που ειναι πιο κοντα σου δηλαδη απο το πανω.

Μωρε μια φορα αντλώ τι να φύλαξω;; Δυο μπίμπερο σαν συμπληρώματα 50αρια βγαίνουν..


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...