Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

αχ κοριτσάκια μου πόσο σας καταλαβαίνω....όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήρθαν τα πεθερικά μου από τη Δράμα έκατσαν 3 μερες..είχα την κούραση από την εγχείρηση και το ξενύχτι είχα και αυτούς που δεν εχω παράπονο ήρθαν να δούν το εγγόνι τους αλλά πολλές οι ώρες κι εγώ ξύπνια συνέχεια έφτασε η μέρα που θα έφευγε ο αντρούλης μου...κλάααμααα....στεναχώρια και η πίεση στο 17!!! εγώ που έχω υπόταση έφτασε 17 η πίεση κόντεψα να πεθάνω...δεν μπορούσα να αναπνεύσω είπα αυτό είναι...δεν θα δώ την κορούλα μου για τόσο ήταν...:( με αφήνουν να κοιμηθώ τη νύχτα και αναλαμβάνει η μαμά μου και ο άντρας μου και μου πέρασε ευτυχως...(σημειωτέον έκανα και κάμποσους εμετούς και νομίζω αυτό με βοήθησε να συνέλθω..) ύστερα αφού έφυγε ο άντρας μου ξεκινάει η μπεμπα κολικούς να μην ξερω τι εχει..και πως να την ηρεμήσω...τι γαλα να της πάρω...άγχος αν θα φαει...αν θα κοιμηθεί ..αν θα κάνει κακάκια...και το αίσθημα της αποτυχίας και της ανίκανης μάνας στο ζενίθ!!! να έχω και όλους εδώ να αγχώνονται γιατι κλαιει το παιδί και να αγχώνομαι εγώ περισσότερο....

αφήστε και λίγα λέω γιατί αν αρχίσω τις λεπτομέρειες δεν θα μου φτάσουν 3 σελίδες.....πάντως σας καταλαβαίνω απόλυτα...

εμένα το πρωί μέχρι το βράδυ κλαιει με διαλειματα ύπνου και φαγητού...τρώει κοιμάται κανα τεταρτο...ξυπναει και σπαράζει στο κλαμα....ευτυχώς το βράδυ μόνο κοιμάται...αυτό το είχε από την αρχή...σήμερα κοιμήθηκε στις 12:30 και ξύπνησε 6!!!αλλά όλη την μερα στο πόδι με αγκαλιά και βόλτες....κάνω υπομονή γιατί λεω θα περάσει θα μεγαλώσει λίγο και θα μπει σε πρόγραμμα...σε 3 εβδομάδες ανεβαίνω και Δράμα το σπίτι θα κοντεύει να τελειώσει κάποια επιπλα κουρτίνες και χαλιά θα μενει να μπουν..δεν μπορώ άλλο κορίτσια χωρίς τον άντρα μου...με βοήθαγε πάρα πολύ...δεν αλλάζει τη μπεμπα ούτε την κάνει μπάνιο αλλά και μόνο που την έχει συνέχεια αγκαλίτσα όταν κλαίει για μενα είναι πολύ σημαντικό γιατί με ξεκουράζει...μου λείπει πάρα πολύ και ανυπομονώ να πάω πάνω...βέβαια θα έχουμε και το τρέξιμο του γαμου-βαφτισης και το σπίτι αλλά τι να κάνουμε υπομονή!

τώρα όσον αφορά το άλλαγμα και το μπανιο...εγώ την αλλάζω με μωρομάντιλα και πετσετούλα βρεγμένη με ζεστό νεράκι...δεν έχει συγκαεί ποτέ και κρέμα δεν της βάζω γιατί μου είπαν στο μαιευτήριο ότι συνηθίζει και τότε συγκαίγεται...κρεμούλα βάζω πολύ λίγη μόνο όταν κάνει πολλά κακάκια...το άλλαγμα της αρέσει πάρα πολύ και το απολαμβάνει μπορώ να πω...αύτό που σιχαινεται είναι το μπανιο...κι εκεί νομίζω ότι κάτι δεν κάνω καλά εγώ...όλο κλαίει και φοβάται λες και νομίζει ότι θα την πνίξω...τι να κάνω δεν ξέρω...μπανιερίτσα έχω και την κρατάω με το ένα χέρι και το άλλο την πλένω της είχα πρώτα και βάση που την έβαζα πάνω και καθόταν αλλά πάλι φοβόταν....πιστεύω ότι με τον καιρό όμως θα της αρέσει που θα πάει θα βρώ το κόλπο της!!

κορίτσάκια υπομονή πρέπει να κάνουμε και να είμαστε πιο χαλαρές και ήρεμες θα τα καταφέρούμε όπως τόσες άλλες μανούλες!!!

φιλιά σε όλες


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ξανα γεια σαςςςς..!!επεσα για υπνο οσο κοιμοταν το μικρακι μας ...σηκωθηκαμε φαγαμε,καναμε ντουζακι κ ξανα μαμ κ υπνο...!εγω τον πλενω σε καθε αλλαγη πανας κοριτσια κ εχω διαπιστωσει οτι τον τρελαινει...μολις μπαινει κατω απο τον νιπτηρα ειναι σε ημιλυποθυμη κατασταση κ κοιμαται παλι....!!κ τωρα περιμενω τον αμορε να ερθει να κανουμε μαμ παρεουλα να τα πουμε λιγακι...μην ερθει κ κοιμαμαι παλι οπως χθες που ειχαμε την επετειο μας κ εγω ειχα ταβλιαστει...!!αχαχχ!!τωρα για την βιταμινη γι αυτο ψαχνομαι λιγακι...ενω μου το προτειναν 3 παιδιατροι..κ ενω ειδα οτι το προτεινουν κ σε αλλες κοπελες που ειτε ειχαν ειτε δεν ειχαν ικτερο τα παιδακια του κολλαω λιγο γιατι ηξερα οτι το μητρικο γαλα τα θεραπευει οοοοολα κ ειναι πληρες....!!κ κανω κ εγω την διατροφη μου....χυμους πολλους..πολυ νερο....σουπες κ γενικως διατροφουλα σωστη (πιο σωστη θα ελεγα απο οτι οταν ημουν εγκυος)για το παιδακι μου...σημερα εχει κοτοπουλο στο φουρνο με πιλαφι...!!

Φραουλιτσα μου υπομονη λιγες μερουλες εμειναν κ θα πας στον αντρουλη σου...πραγματικα νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο..εδω εμενα που φευγει για δουλεια κ ψιλοτρελαινομαι φανταζομαι εσυ...αλλα ΚΟΥΡΑΓΙΟ κ θα πατε στο καινουριο σας σπιτακι κ οοοολα καλα....!!!

Λινακι συμφωνω κ επαυξανω κ παλι....

ΗΡΕΜΗ ΜΑΜΑ=ΗΡΕΜΟ ΜΩΡΟ....!!:D:D:D

Χαρα μου ειμαστε εδωωωωωωωω εμεις...κ οπως σου ειπαν τα κοριτσια...βολτουλες με τον μικρουλη σου κ βαθιες ανασουλες...!!!

εμεις το κανουμε μπανακι γυρω στις 7-8 αναλογα το γευμα του κ κοιμαται κ οταν ξυπναει για το βραδινο του ξαναπλενομαστε φυσικα...!!:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα σας! Δε με ξέρετε, δεν έχω ξαναγράψει αλλά σας διαβάζω που και που. Μου θυμίζετε τα δικά μου. Εγώ είμαι μανούλα του περσινού Δεκεμβρίου, γεννήσαμε 24/12/2011 και δεν το πιστεύω καν πως χρονίσαμε κιόλας. Σας καταλαβαίνω πάααααρα πολύ, ο περσινός Γενάρης ήταν ο πιο δύσκολος της ζωής μου, ωραίος μεν αλλά με πρωτόγνωρη κούραση για μένα και πολλούς φόβους. Ένιωθα ότι ο κόσμος έξω ζούσε κανονικά κι εγώ είχα κλειστεί στους 4 τοίχους και σκεφτόμουνα μόνο ταίσματα αλλάγματα κλπ. Τώρα πόσο πολύ θα ήθελα ένα νεογεννητούλι πάλι. Δε θυμάμαι καν πως τα πιάνουμε τόσο μικρούλια. Νομίζω ότι έχασα την πρώτη φάση του μωρού μου. Χαλαρώστε κοριτσάκια μου και ζήστε το.Τρέχει σαν νερό ο χρόνος και μεγαλώνουν τα σκατούλια. Βέβαια τώρα την προτιμώ τη σουσουράδα μου με τα σκέρτσα της, τις λεξούλες της κλπ, περπατήσαμε μάλιστα προχτες και είναι τρέλα. Αυτό που λένε ότι γύρω στους 2 μήνες αλλάζουν ισχύει. Εμένα από 2,5 μηνών έχει κόψει εντελώς και τα ξυπνήματα. Εκτός από κάποιες φορές κοιμόμαστε σερί 11ωρα οπότε καταλαβαίνετε ότι θα ξανακοιμηθείτε και θα ξαναβρείτε τους ρυθμούς σας.

Φιλιά και συγνώμη που μπλέχτηκα στην κουβεντούλα σας.


U38hp2.png?t=1&pjiKwwCp   Daisypath - (Ugi0)

Link to comment
Share on other sites

lazariska είσαι η όαση και η παρηγοριά μου!!! Να μας διαβάζεις και να μας δίνεις κουράγιο συχνότερα!! Εγώ βλέποντας την να μεγαλώνει μόνο χαρά νοιώθω και για την ανάπτυξη της και γιατί περιμένω την περίοδο που θα βρούμε ρυθμούς!! Να σου ζήσει η μικρούλα σου!!!


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχ.

Barboula μου να σου ζήσει.

Είναι οι γονείς μου εδώ για αυτό σας γράφω.

Μην μιλάτε για κατάθλιψη. Και εγώ στα πρόθυρα.

Ασε που έχω και την μάνα μου να μου υπενθυμίζει συνεχώς τι κάνω λάθος.

Έχω ρίξει κάτι καυγάδες μας άκουσε όλο το τετράγωνο αλλά δυστυχώς την έχω ανάγκη.:evil::evil::evil:

Πότε θα αρχίζουν να παίζουν με κάτι?

Η μεγάλη μου βγήκε πολύ λαίμαργη. Η μικρή που έλεγα ότι θα είναι πιο γκριάναρα (από την κοιλιά κλωτσούσε τρελά) ηρεμεί πιο εύκολα).

Αν κλαίνε και οι δυο μαζί μου έρχεται να πηδήξω από το μπαλκόνι.

Και εγώ λέω θα περάσει ο καιρός θα μεγαλώσουν.


imQRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σαςςς...τι κανουμε???πριν κανενα μισαωρο ξανακοιμηθηκε ο μπουζουκος μας υστερα απο μαμ κ εφυγε κ ο αμορες με τον νονο μας για μπαλα κ μπηκα για λιγο να σας δω...να φαω...να πιω τα χαπια μου κ μετα λιγο ξαπλα γιατι δεν ξερουμε αν καθε βραδυ θα ειναι σαν το χθεσινο...!

ΛΑΖΑΡΙΣΚΑ μου παρηγορια μεγαλη τα λογια σου πραγματικα...να σου ζησει η μπουμπουκα σου...!!

διδυμομανουλα υπομονη βαθιες ανασες κ κουραγιο με την μανουλα αφου χρειαζεσαι την βοηθεια της ...τι να κανεις..??

εμενα παλι καλα κοριτσια ειναι τοσο διακριτικη οσο χρειαζεται....οταν φευγει ο μπαμπας το πρωι ερχεται απο εδω μολις της κανω αναπαντητη...μαγειρευει,καθαριζει,προσεχει τον μπεμπη για να κοιμηθω.....τον κανει κανενα μπανακι που κ που...οταν ερχεται ο αμορες εξαφανιζεται σαν σιφουνας κ ξανα ερχεται μονο αν την φωναξω....ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...!!

παπατρικος σημερα κοιτουσα τις φωτο απο την πρωτη μερα κ πραγματικα εχουν περασει μονο 8 μερες κ βλεπω πως μεγαλωνει..φανταζομαι εσεις που ειναι πιο μεγαλα τα νινακια σας...!!:D:D:D

ισως βεβαια να μην μου εχει σκασει η κουραση εμενα κ να το παιζω τοσο ανετη δεν ξερω αλλα νιωθω πολυ ηρεμη...!!κ μου φαινεται η πιο ομορφη κουραση ολη αυτη...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαζαρισκα να σου ζησει το ζουζουνι σου!!

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση. Η αληθεια ειναι πως αν δεν ειχα εσας κι αλλες 2 παρεουλες στο fb θα χα καταρρευσει. Δεν ειναι μονο το κλεισιμο ειναι ολα μαζι! Μια θες οτι η εγκυμοσυνη μου ηταν πολυ δυσκολη , που ηρθα εδω στην κερκυρα και εφυγα απο ολους και πιο πολυ τις φιλες μου, οτι δεν υπαρχει κανενας να με βοηθησει εδω.? Οτι ακομα και ενα σ/κ που ειχα ελευθερο γτ κρατουσε τα κοριτσια ο πρωην, πλεον δεν υπαρχει.? Τα παιδια κλειστηκαν κι αυτα χωρις φιλες και χωρις δραστηριοτητες κι εχουν κι αυτα μουρλαθει στην γκρινια? Οτι κι η μανα μου κλασμενη μ εχει ? Εγινε ολοκληρο σκηνικο πριν τη γεννα και σηκωθηκε κι εφυγε οταν μπηκα στο νοσοκομειο. Οτι ο αντρας ειναι πολυ στρεσαρισμενος και αγχωμενος γτ ακομα δεν βρηκε δουλεια και ξεσπαει πανω μου? Καμια φορα νομιζω πως δεν ηταν ετοιμος για μωρο. Ακομα και στο νοσοκομειο με καταρρακωσε γτ δεν μου εφερε ουτε ενα λουλουδι. Και ημουν μονη χψρις επισκεπτες..μονο μια θεια του ηρθε , η αδερφη του κια μια κοπελα απ το fb!! Το ενα βραδυ καθησε η κορη μου να με βοηθησει..Και φυσικα δεν φταει το αγγελουδι μου σε τιποτα να καταρρευσω και τα αφησω στο ελεος. Γιατι δεν ηταν επιλογη του να ερθει στον κοσμο, αλλα δικια μας. και δεν του αξιζει , ουτε εκεινου ουτε των κοριτσιων να πληρωσουν το δικο μου προβλημα οτι νιωθω εγω αχρηστη ή ανεπαρκης.Προσπαθω παρα πολυ αληθεια και αυτα σας τα λεω με πονο ψυχης γτ κανενας νιωθω πως δεν με καταλαβαινει και δεν προσπαθει εστω να με καταλαβει. Ειστε η οικογενεια μου αληθεια!!!!!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου όσο κλισέ και αν ακουστεί..υπομονή! Σίγουρα περνάτε δύσκολα και φυσικό είναι να έχει αντίκτυπο στη ψυχολογία μιας μανούλας με ένα νεογέννητο. Οι άντρες μας γενικά δεν είναι ποτέ έτοιμοι για το πρώτο μωρό εμείς προετοιμαζόμαστε νιώθοντας το να μεγαλώνει μέσα μας ίσως συνειδητοποιούμε καλύτερα πως αυτό το μωρό που έρχεται είναι ένα κανονικό ανθρωπάκι με ανάγκες και δική του ιδιοσυγκρασία. Το κατανοούμε στην πράξη γιατί ενοείται πως το γνωρίζουν και οι άντρες μας αλλά το συνειδητοποιούν όταν έρθει το μωρό στη ζωή τους. Όλα θα φτιάξουν με το πέρασμα του χρόνου. Όσο για τη μανούλα σου εντάξει δεν ξέρω τι έγινε αλλά όποιος και αν φταίει (έστω και αυτή) προσπάθησε να διορθώσεις τη σχέση σας έστω κ αν χρειάζεται να ρίξεις τον εγωισμό σου. Απο την εμπειρία μου όταν είμαι τσακωμένη με κάποιον όσο και αν φταίει με χαλάει πολύ στη ψυχολογία και δεν μ'αρέσει να είμαι τόσο ντάουν προτιμώ να διορθώνω τις σχέσεις μας.

Εμένα δεν με βοηθάει κανείς με το μωρό. Έχω τη μαμά μου πάνω απο το σπίτι μου, τη πεθερά μου 5 λεπτά απο το σπίτι μας αλλά δεν μου είπαν ποτέ να έρθουμε να σου κρατήσουμε το μικρό να ξεκουραστείς. Μόνο η γιαγιάκα μου που μένει δίπλα μου φτιάχνει που και που ένα πιάτο φαί και μου αγοράζει πανάκια και μωρομάντηλα. Όμως βγήκα πιο δυνατή έτσι. Και έχω το μωρό σαν προτεραιότητα αλλά που και που ξεκλέβω χρόνο και ρίχνω και ένα σιδέρωμα, κάνω δουλειές και φαγητό. Το μεγάλο μου άγχος είναι οτι σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά. άλλαξα το ωράριο μου και θα πηγαίνω μόνο πρωινά και το μωρό θα το αφήνω στη πεθερά μου :cry:

Λαζαρίσκα σε ευχαριστούμε για τα λόγια σου!!! Και εγώ αυτό σκέφτομαι πως περνάει τόσο γρήγορα η περίοδος με το νινάκι μας που πρέπει να "ρουφάμε" τη κάθε του στιγμή. Φυσικά και χαίρομαι με κάθε μικρή εξέλειξη που δείχνει πως μεγαλώνει αλλά απο την άλλη λέω είναι οι μέρες που δεν θα γυρίσουν πίσω!

Αρκουδομανούλα μου!!! εσύ είσαι ήρωας. Παραπονιόμαστε εμείς με 1 μικράκι και εσύ έχεις 2! Υπομονή με τη μανούλα σου. Αν και πρέπει να συνειδητοποιήσει πως αφορά τα δικά σου μωράκια και πως εσύ είσαι τώρα η μανούλα!!!! Φιλάκια στις νυφούλες μας!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μας!!!Χαιρομαι που ολοι και τα μωρακια σας ειναι μια χαρα!!!!!

Αχ σας διαβασα και τι να πω παλι......θελω να γραψω πολλα αλλα εχω και το μικρο αγκαλια οποτε....δεν θυμαμαι ποια ειπε οτι το μωρο τηςολη μερα κλαιει οταν δεν τρωει και δεν κοιματε ..ετσι και μενα λοιπον..μονο η αγκαλια μας ηρεμει λιγακι και η ηλεκτρικη σκουπα!!!!!!απογοητευομαι και εγω πολυ γιατι ουτε εγω βοηθεια καμια δεν εχω,δεν πειραζει ομως το παιδι μου να ναι καλα!!!

barboula χαιρομαι που ειχες ευκολο τοκετο και να σου ζησει και παλι το μωρο σου!!!!βιταμινες ουτε εμενα μου ειπαν,μονο σιδηρο και ασβεστιο που και που επειδη θηλαζω μου ειπαν!

grace κοπελα μου υπομονη μοναχα για τωρα να ξεπεταχτει λιγακι ο μικρος να χαλαρωσεις και εσυ,καταλαβαινω δυσκολες καταστασεις εχεις περασει αλλα βγαινουμε πιο δυνατοι μεσα απο αυτα ετσι??

linaki επιστροφη στην δουλεια ε??ειναι ενα κοματι που με απασχολει και μενα αυτο...ανεργη τωρα μεν αλλα συντομα πρεπει να βρω κατι γιατι τα οικονομικα χαλια και το μονο που με νοιαζει πως θα αφησω το μικρο.....παντως ειναι θετικο που θα δουλευεις μονο πρωι και να διεκδικησεις και το μειωμενο ωραριο!!

εμενα ο μικρος το βραδυ κοιματε και μονο τρωει τωρα ανα2-3 ωρες αλλα στο ποδι το πρωι απο τις 6 εως τις 9 το βραδυ, τη μερα γκρινια και στηθος καθε 1 με 2 ωρες...σκουλαρικι τον εχω στο στηθος ολη μερα σαν να παρηγοριετε εκει και μπορει να θηλαζει και μιση ωρα ....τα χερακια μου πως θα αντεχουν τωρα που παχαινει???

και οι ερωτησεις μου εσας εχουν σπυρακια στο προσωπο ??Αν ναι τι βαζετε??Του πλενω τωρα το προσωπο με χαμομηλι σε βαμβακακι μηπως το νερο του τα δημιουργει κανω καλα???

Επισης εμενα ρουθουνιζει μονο το βραδυ να ξεκινησω να βαζω ορο στη μυτουλα του???

Τα φιλια μου για τωρα γιατι δεν προλαβαινω να γραψω αλλα.....


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

lazariska καλα εκανες κ χωθηκες στο παρεακι, εχεις δικιο σε οτι γραφεις, απλως εμεις τωρα δεν τα βλεπουμε ετσι!οποτε μας νιωθεις αγχωμενες κ τσιτωμενες να μπαινεις να μας δινεις κουραγιο κ δυναμη!!!να σου ζησει η μπεμπα, κ ευχομαι συντομα να ερθει κ ενα 2ο μωρακι για να θυμηθεις ποσο μικρα ειναι, πως τα πιανουμε κ να ζησεις τις στιγμες που λες οτι εχασες

λινακι μου επιστροφη ε?αμαν ζορικο..κ εγω περιμενω απο μερα σε μερα τηλ για να αρχισω την δουλεια, κ ολοο παρακαλω να αργησει! ευτυχως θα πηγαινεις μονο πρωινα, κατι ειναι κ αυτο, υπομονη, φανταζομαι τις πρωτες μερες θα εισαι καπως, αλλα θα το ξεπερασουμε κ αυτο ;);)

οσο γι ατην βοηθεια απο την μια λεω καλυτερα που ειμαι μονη , απο την αλλη αναζητας εστω κ λιγο μια βοηθεια για να ξεκουραστεις μιση ωρα

εγω εχω κ απο την μαμα μου κ απο την πεθερα μου βοηθεια, αλλα σε λογικα πλαισια, οταν πχ θελω να κανω μπανιο κ ο σπορος δεν κοιμαται, η οταν θελω να αντλησω , να μαγειρεψω, κ μονο οταν ειναι ξυπνιος κ ανησυχος φωναζω την πεθερα , αλλιως τον αφηνω ησυχο στην καλαθουνα

chot μου κ εμενα εχει σπυρακια απο την 3η βδομαδα κ η παιδιατρος μου ειπε ειναι τοξικο ερεθισμα, τιποτα το σημαντικο, το βγαζουν τα ξανθα συνηθως μωρακια, ειναι αντιδραση του οργανισμου, πλυσεις με χαμομηλι πανω σε αποστειρωμενη γαζα, κ φευγουν, εμενα λιγο εμεινε ακομα, δοκιμασε το!

ασε εμενα εχει κ ξηροδερμια στο προσωπακι του ελαχιστη μεν, αλλα εχει..:(

χαρα μου γλυκεια, σου πεσανε πολλα μαζεμενα κ εχεις απολυτο δικιο!λιγο το ενα λιγο το αλλο, κ η αλλαγη πολης ε δεν θελει κ πολυυυυ!!!κανε λιγο υπομονη κ εσυ κ ολοι , θα στρωσουν τα πραγματα, που θα παει. πολυ σωστα τα λες για το μωρακι δεν φταιει σε τιποτα για να σε παρει απο κατω, οποτε κρατα γερα, σ εχει αναγκη κ αυτο κ οι κορουλες σου, βεβαια θα μου πεις κ εσυ εχεις τις δικες σου αναγκες λογικο κ ευλογο, απλως προσπαθησε να εισαι ηρεμη κ να κανεις πραγματακια που σε χαλαρωνουν ετσι ωστε να μπορεις να διαχειριστεις τις καταστασεις!για την μαμα σου θα συμφωνησω με την πολινα, καλο θα ηταν να τα βρειτε


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες!!! Δεν έχω προλάβει να γράψω δυο μέρες τωρα ομως έχω να πω οτι διάβαζα τις ιστορίες της καθε μιας και λύγισα... Μονο τα κλάμματα δεν έβαλα. Νόμιζα οτι μονο εγω βίωνα αυτη τη κατάσταση αλλα τελικα δεν είμαι η μονη! Φυσικα δεν με χαροποιεί αυτο αλλα ειναι μέρος της μεγάλης αλλαγής που εχει έρθει στη ζωη μας!! Και φυσικα όλες ευχαριστούμε το Θεό για τα θαύματα που μας έστειλε ομως ειναι λογικό να νιώθουμε και ολα αυτα τα πρωτόγνωρα συναισθήματα..

Λινάκι θα συμφωνήσω απόλυτα ίσως οι άντρες μας δεν ηταν απόλυτα έτοιμοι για αυτο η δεν το είχαν συνειδητοποίησει. Εμείς είχαμε σίγουρα προετοιμαστεί καλύτερα γιατι ζούσε τόσους μήνες μεσα μας, ηταν καρδια απο τη καρδια μας, ζωη απο τη ζωη μας.. Βαρέθηκα να τσακωνομαστε με τον άντρα μου για ανούσιο λόγο. Χτες τσαντιστηκε επειδη του πήγε πεταχτό νερό στα ματάκια ενώ έπρεπε λέει να το ρίχνω απαλά με τη χούφτα μου. Μόλις ντυσαμε το παιδι με έπιασε κρίση και εκλαιγα με λυγμούς και το μωράκι με άκουγε απο το μεσα δωμάτιο με γουρλωμενα τα ματια σαν να καταλάβαινε τι συμβαίνει. Οταν αργότερα πήγα να τον θηλάσω είχε απίστευτο εκνευρισμό και δεν ηρεμούσε με τίποτα. Γκρίνιαζε και δεν έτρωγε αλλα πως να φάει εκνευρισμένη μαμά, εκνευρισμένο μωρο. Ολα περνάνε. Όλο το βραδυ δεν ήθελα να μιλήσω σε άνθρωπο, με είχε πιάσει μελαγχολία.. Θα μου πείτε σιγα το σοβαρό λόγο ομως δεν ειναι έτσι. Ένιωσα για ακόμη μια φορα άχρηστη και ανίκανη να περιποιηθω το μωρο μου. Σημερα πάλι έκανα μια ωρα να τον ντυσω εκείνος εκνευρισμένος κουνιόταν διαρκώς και δεν μπορούσα ούτε τα χέρια να του περάσω απο το φόρμακι. Δεν είμαι αχάριστη γιατι ο μπέμπης ήρθε απο θαύμα στη ζωη μας ομως κι ο περιγυρος μου και κυρίως ο σύζυγος δεν με βοηθούν να σταθώ δυνατή. Δεν συζητω για πεθερα κλπ που πάντα εχει να πει οτι κάτι κάνω λάθος. Μια το παιδι πεινάει δώστου ξένο, την αλλη μην το παίρνεις αγκαλια μαθαίνει όλο παρατηρήσεις. Εεεε βαρέθηκα πια δέχομαι κριτική απο παντου και νιώθω ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ!!! Μονο το πλασματάκι μου δίνει χαρά αλλα απο την κούραση και την εξάντληση δεν μπορω να το χαρώ ούτε αυτό!! Είμαι κομμάτια!!!

Χαρά μου γλυκια μη λες τέτοια κοπέλα μου!! Να σκέφτεσαι θετικα οτι είσαι σε ένα απο τα πιο όμορφα νησιά της Ελλάδας, έχεις φύγει απο το χάος της Αθήνας και το καλοκαίρι θα ειναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα!! Και φυσικα θα κάνετε νέες παρέες εκει κι ολα θα στρωσουν! Όσο για τον άντρα σου που λες ούτε εμένα μου έφερε ένα λουλούδι στο μαιευτήριο κι ειναι κάτι που με εχει πληγώσει πολυ και δεν το έχω πει σε κανέναν για να μην τον κατηγορήσουν οτι δεν πήγε στη γυναίκα ποτ του χάρισε το γιο μια ανθοδέσμη!! Τη στιγμη μάλιστα που ο θαλάμος απο έξω είχε γεμίσει λουλούδια απο άσχετους.. Βέβαια δεν λέω μου πήρε αργότερα υπέροχα κοσμήματα για τη γέννα αλλα αυτό με τα λουλούδια πονεσε πολυ. Τόσα χρονια σχέσης μου έφερνε σε επετείους, γιορτές, και τωρα στη γέννα τίποτα;;;

Αρκουδομανουλίτσα εσυ φανταζόμαι περνάς ολα αυτα που λέμε εις διπλόύν. Κανε κουράγιο αγάπη μου οπως όλες μας, θα ξεπεταχτούν οι μικρούλες και θα φτιάξει η κατάσταση. Όσο για τη βοήθεια δυστυχώς τους γονείς τους έχουμε ανάγκη. Εγω έχω τη μητέρα μου καθε πρωι σιδερωνει σκουπιζει μαγειρεύει ενα πιάτο φαί κι εγω κοιμάμαι και καμιά ωρα γιατι το ξενυχτι το βραδυ παει σύννεφο ξυπνάω σαν να έχω πιει ένα μπούκάλι τεκιλα..

Νενα και μπαρμπούλα απολαύστε αυτές τις όμορφες στιγμές!

Φραουλίτσα με το καλο να πας κοντα στον αντρούλη σου ολα θα ειναι διαφορετικα τοτε!

Λινάκι δεν μπορείς να πάρεις αλλη αδεια πριν πας για δουλειά;

Λαζαρίσκα να μπαίνεις να μας δίνεις τα φώτα σου!

Chot μου μήπως ο μικρός εχει κολικους;; Γιατι κι εμένα ταλαιπωρείται κάποιες μέρες!!

Εμάς χτες ήρθε η παιδιάτρος πάλι δεν έμεινα ευχαριστημένη και οχι δεν είμαι περιεργη! Εδω πήγε να πλυνει το παιδι γιατι είχε χεστεί πριν τον εξετάσει, και τον έβαλε κατω απο τη βρύση πριν καν δοκιμάσει το νερό και το παιδι ουρλιαξε γιατι ηταν μπουζι!!!! Αν ηταν καυτό δηλαδη θα μου το έκαιγε;; Μετα το έπιανε μπροστα απο το λαιμό για να μου το βάλει στο στήθος και το μωρο πνιγότανε!! Σε μια άσκηση της έπεσε το κεφάλι του με δύναμη πίσω στην αλλάξιερα και κοπανησε και το αποκορύφωμα ήρθε στο Σπιτι μου φουλ συναχωμενη!!!! Έχω απελπιστει!! Ήμουν που ήμουνα δεν ήθελε και μετα με οτι έγινε να τα μπηξω.

Στο παιδι εντωμεταξυ πρέπει να κάνουμε οταν σαραντήσει εναν υπέρηχο ισχύων γιατι πονάει πολυ στο άνοιγμα οταν πχ ανοίγεις τα ποδαράκια για να του βάλεις κρέμα στο πουλάκι.

Παρεπθπτόντως εγω βάζω sudocream σε καθε αλλαγμα.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια μου για την συμπαρασταση. :P

Δυστυχως δεν πολυγραφω γτ ειναι απο πανω ο αντρας και βλεπει κι απο το κινητο δυσκολευομαι παρα πολυ!!

Απ οτι βλεπω πανω κατω κι εσεις μια απ τα ιδια. Δεν ξερω αυτα δεν τα χα ξαναπερασει στα κοριτσια μου. Μακαρι να ναι μια φαση η οποια θα υποχωρησει. Παλι τσακωθηκα με τον αντρα σημερα..αρπαζεται για το παραμικρο. Εμαθα μια φιλη μου απ τη Σαλαμινα που ηταν η κορη της συμμαθητρια με την μικρη μου , την εκανε, δεν αντεξε, χωρισε πριν 10 μερες και αφησε 4 παιδια και την εκανε για Νορβηγια!!! Πολυ στεναχωρηθηκα για τα παιδακια...:(

Οσο για την μανα μου , χαμενη ιστορια δεν αλλαζει τιποτα , κραταει χρονια αυτη η κολωνια . Απλα με στεναχωρει οτι καθε φορα που προσπαθω πεφτουν ολα στο κενο..εχω αποδεχτει οτι δεν θα χω ποτε μανα οπως ολος ο κοσμος..Θα μαι εγω μανα στα παιδια μου κ τ αλλα τ αφηνω πισω! Κερασακι στην τουρτα ηταν αυτο που εγινε..και το μονο που αφησε ηταν κι αλλη στεναχωρια..

Ο μπεμπακος παλι ξενυχτησε σημερα και ποναει και το κεφαλι μου.

Αυριο θα παω να με δουν στο νοσοκομειο μιας και σαραντησαμε...


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λινακι επιστρεφεις δουλεια??????????Ποπο πικρα βρε κοριτσι,.. αφου υπαρχει και δουλεια παλι καλα, βεβαια ποια θελει να αφησει το ζουζουνακι της???

Μπαρμουλα φτυστον κορφο σου!! Σουπερ ο μπεμπουλινος σου!!!!!!!!!

Αρκουδιτσα μου κουραγιο, 2 παιδακια διπλη κουραση..τι να πει κι εσυ??

Chotακι ναι βαλε λιγο ορο, κι εμενα ρουθουνιζει τελευταια αλλα δεν ειναι τιποτα λεει , απ την κοιλια και μπορει να κανει κι 6 μηνες να περασει..

Νενα κι εμενα ειδικα τις πρωτες 15 μερες γεματος ηταν. Δεν εβαλα τιποτα αλλα το ψαξα κι εγω, οπως λες φυσιολογικο ειναι και εφυγαν μονα τους..

Μαιρη καλυτερα μονη σου και να μη στα πρηζει ο καθενας.!! Καλα χαζη η παιδιατρος σου, εννοειτε να την αλλαξεις.

Εγω εχω ραντεβου στις 29 με μια αλλη στο πικπα να κανονισω και για εμβολια να μην τα πληρωνω εξτρα!! Ειδομεν..


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι κορίτσια επιστρέφω... Πήρα όλη μου την άδεια απο την 27η εβδομάδα που είχα διαγνωσθεί με ολιγάμνιο! Στη Κύπρο η νομοθεσία είναι 16 εβδομάδες άδεια με 2 πριν τον τοκετό!!! :evil: Φυσικά το μειωμένο ωράριο συνεπάγεται με μειωμένο μισθό αλλά παρά να χάσω τελείως τη δουλειά μου καλύτερα έτσι. Εγώ είχα σκοπό να σταματήσω αλλά με έπερναν συνέχεια τηλ. και μου έστελναν δουλειά στο σπίτι και έτσι κατάλαβα πως και εκείνοι με χρειάζονται. Αλλά ήθελαν λέει να πηγαίνω βραδινό ωράριο δηλ. 2-8!!!! :shock: Και τους είπα κατηγορηματικά ΟΧΙ. Θα έρχομαι μέχρι το μεσημέρι και μετά θα είμαι με το μωρό μου... Και επειδή με χρειάζονται λόγω της πείρας που έχω αποκτήσει με κράτησαν με μειωμένο μισθό :? Το μεγάλο μου άγχος όμως είναι η πεθερά μου!!! Εννοείται πως είναι πολύ καλή και έχει μεγαλώσει πολλά μωρά ΑΛΛΑ εγώ έχω υιοθετήσει το σύστημα "οτι θέλει το μωρό" για τους πρώτους 6 μήνες που είναι η ταχεία ανάπτυξη. Γάλα θέλει το μωρό; Αμέσως. Αγκαλιά; Αμέσως. Να έρθει στο κρεβάτι με τους γονείς του για να κοιμηθεί; Τέλεια. Επίσης προσπαθώ να μην τον κάνω κρυουλίαρη. Τον ντύνω με 2 μακρυμάνικα φανελάκια (το ολόσωμο και το άλλο), αν κάνει κρύο τον έχω μέσα σε λεπτό κουβερτάκι, και το μωρό είναι μια χαρά! Η πεθερά μου όμως είναι καμιά σχέση με μένα. Κατ' αρχήν με το που έρθει να το δει λέει "το μωρό κρυώνει" και ρίχνει κανα δύο χοντρές κουβέρτες απο πάνω. Θυμώνω αλλά δεν θέλω να την προσβάλω άλλωστε το μικρό δεν παραπονιέται και αυτή το παίρνει οτι το απολαμβάνει. Κλαίει το μωράκι μου το παίρνω αγκαλιά και μου λεει "ωχ το έχεις μάθει στην αγκαλιά, όταν θα το προσέχω εγώ αυτό θα αλλάξει". Και άλλα πολλά μπορώ να σας λέω για ώρες. Με θεωρεί "απειρη" σαν μάνα και μπορεί ναι να είμαι άπειρη επειδή είναι το πρώτο μου αλλά απο τη στιγμή που το μωρό είναι υγιής και μεγαλώνει φυσιολογικά ΠΡΟΦΑΝΩΣ μαθαίνω γρήγορα έτσι;

Και εδώ θέλω να αναφερθώ και στη Μαίρη μας που νιώθει "άχρηστη" ως μάνα Μαιρούλα μου γλυκιά μην αφήνεις κανένα να σου περνάει αυτό το μήνυμα! Είσαι το πιο κατάλληλο άτομο στο κόσμο και το πιο έμπειρο όσο αφορά το δικό σου παιδί. Έχεις το πιο σημαντικό πράγμα την μητρική σου αγάπη. Όταν κλαίει το μωράκι σου παίρνε βαθιές ανάσες για να χαλαρώσεις και θα δεις σταδιακά πως θα μάθετε τόσο καλά ο ένας τον άλλο που θα μπορείς να προβλέψεις το κλάμα του πριν καν κλάψει.

Επίσης με όσα μας λες πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις παιδίατρο! Και σχετικά με τα ισχία έπρεπε ήδη να έχεις εντολές απο τη παιδίατρο να βάζεις 2 πανάκια αυτό ξέρω. Κάλεσε το συντομότερο νέο παιδίατρο για να τα δει γιατί όσο πιο νωρίς το αντιμετωπίσεις τόσο πιο νωρίς θα περάσει! Αλλά προς Θεού είσαι πολύ καλή μανούλα το κλάμα του μωρού είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας του προς το παρών δεν είναι σημάδι πως κάνεις λάθος κάπου. Όλες λίγο πολύ περάσαμε ή περνάμε την ένταση με τους συζύγους μας. Αγχώνονται και αυτοί για το μωρό και την οικογένεια τους.

Χαρά μου μην ακους κοπέλες που χωρίζουν, εσύ πριν λίγο καιρό μας έλεγες πως είσαι παντρεμένη με τον έρωτα της ζωής σου αν δεν κάνω λάθος, μην το ξεχνάς αυτό όσο και αν τον βρίσκεις αλλαγμένο τώρα σίγουρα είναι φάση και θα περάσει!!!

Αχ το μωράκι μου ξυπνούσε κάθε 2 ώρες χθες βράδυ για μαμ και άλλαγμα και νυστάζω ελεεινά. Τώρα πρέπει να μαγειρέψω, να σκουπίσω και να πλύνω πιάτα... ουφ...


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααααα, σας διαβαζω αλλα δεν εχω χρονο για να γραψω, εμεις σαραντησαμε την κυριακη και οπως η μερα το επετρεπε πηγαμε για ενα καφεδακι εξω (μην φανταστειτε πολυ για καμια ωρα) η μπουμπου ηταν κυρια.

λοιπον για μενα ο θηλασμος τελειωσε, οπως ειχα γραψει και πιο πριν η μπουμπου δεν επαιρνε βαρος,αυτο που εβγαζα εγω ηταν περιπου 20ml οποτε βαλαμε και ξενο οπου και το εδραιωσαμε, τωρα τρωει καθε 2ωρες απο 60ml μεχρι και 90ml, τωρα μου ειναι πιο ευκολο γιατι την αφηνω και τρεχω και για τον μεγαλο.

στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης το στηθος μου ετρεχε και ημουν χαρουμενη γιατι ελεγα οτι τουλαχιστον η μπουμπου θα πιει (με τον μεγαλο μου τα ιδια παλι), αλλα δυστηχως.....ετσι λοιπον το πηρα και εγω αποφαση για να μην στεναχωριεμαι οτι θα πιουμε ξενο, μετα σκεφτομαι και λεω τοσα μωρακια που δεν θηλασαν καθολου και μπηκαν κατ ευθειαν στο ξενο τι επαθαν? προς θεου δεν θελω να ερθω σε συγκρουση με καμια κοπελα (φανατικη θηλασμου) απλα λεω την γνωμη μου και αυτο που ζω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...