Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Καταλαβαίνεις Μαιρούλα μου γιατι είχα κατάθλιψη τουλάχιστον 3 εβδομάδες... Δεν πειράζει λίγο ξένο, η ψυχική σας υγεία είναι πιο σημαντική αγάπη μου. Κι εγώ έδωσα 2 εβδομάδες και τώρα θηλάζουμε χωρίς κανένα θέμα αποκλειστικά (και πιπίλα τις περισσότερες φορές μετά για γλυκό ύπνο). Όταν εισαι ξεκούραστη να το παλεύεις και αν δεν μπορείς το δικό σου με μπιμπιράκι. Μην αγχώνεσαι και μην απογοητεύεσαι. Όλα θα γίνουν και στο λέω εγω που αισθανόμουν αποτυχημένη, το παιδί δεν έπαιρνε βάρος και όλοι με ζαλιζανε. όταν το βράδυ δεν άντεχα το ξένο το έπινε μια χαρα. Με τον άντρα μου σκοτωνόμαστε κάθε μέρα... Καλά λένε ότι ο πρώτος χρόνος με το πρώτο παιδί ειναι κρίσιμος για το ζευγάρι..

Οπως ακριβώς τα λες!!! Σαν να τα γράφω εγω!!! Έτσι αισθάνομαι αποτυχημένη και δίπλα άχρηστη που νιώθω οτι το παιδι μου δεν χορταινει, που κλαίει και δεν ξέρω τι του φταίει, που ο Θεός μας έστειλε ένα θαύμα οπως λέω και ξανάλεω κι εμείς ούτε να το πιάσουμε δεν μπορούμε. Με τον άντρα μου τσακωνόμαστε οταν τον κάνουμε μπάνιο ακόμα κι οταν τον αλλάζουμε πανα και φόρμακι!!! Γιατι ο μικρός κλαίει, ο μεγάλος μου λέει τελείωνε μην είσαι οκνή κρυώνει το παιδι, του φταίνε τα φορμάκια που ειναι μεγαλύτερα και δεν του κάνουν, και γενικά παλεύουμε 4 χέρια να ντύσουμε 50 πόντους ανθρωπος και σε οτιδήποτε ο εκνευρισμός στο ζενίθ. Κι κείνος κουράζεται δεν λέω ξυπνάει καθε 3 ώρες να πλυνουμε τον μπέμπη απο τα κακάκια και να τον αλλάξουμε... Και δουλευει σε βαριά δουλεια το πρωι.. Ποσο άχρηστη αισθάνομαι που δεν μπορω να πλύνω το παιδι μου αλλα κι εγω δεν κάθομαι μετα. Εγω θα θηλάσω και θα τον Περπατάω μετα κανά δίωρο για να κοιμηθει ενώ κλαίει και μόλις ξαπλώσω θα ξανάσηκωθώ πάλι.. Δύσκολος ο πρώτος ΜΗΝΑΣ πολυ..


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Υπομονη Σοφουλα μου τι αλλο. Ειναι περίοδος προσαρμογής θα περάσει που θα παει. Αληθεια οι άντρες σας πως ειναι; Βοηθανε;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μαιρουλα μου χαλαρωσε...σημασια εχει να χορταινει το παιδακι σου ειτε απο εσενα ειτε απο ξενο...κ φυσικα οπως μου ειπε κ ο παιδιατρος το σημαντικοτερο ολων ειναι να εισαι καλα εσυ ψυχολογικα γιατι αυτο ειναι που μετραει σιγουρα στο παιδι...!!:D:Dβαθιες ανασουλες λοιπον κ ολα θα ειναι καλα....εγω περιμενω να δω τι ωρα θα κοιμηθουμε σημερα...!!κ το σημαντικοτερο τι ωρα θα ξυπνησουμε....!!κ ο μπαμπουλης μας μαλωνει που δεν τον ξυπναμε να μας κανει παρεα αλλα ολη μερα οδηγαει κ ειναι στους δρομους δεν θελω να ειναι κ αυπνος...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

αλλα να πω την αμαρτια μου χθες που κοιμοταν κ εγω προσπαθουσα να ειμαι αθορυβη οταν γκρινιαζε κ τον ακουγα να ροχαλιζει τρελαινομουν αλλα γελουσα κιολας γιατι ελεγα γι αυτο ειμαστε μαμαδες...βεβαια καποια στιγμη στις 5 δεν αντεξα ηθελα να βαλω τα κλαματα κ του ζητησα να σηκωθει για λιγο να τον κρατησει να παρω 2 ανασες κ να τον ξαναπαρω....εεε ηρεμησα κ προφανως ο μπεμπης ενιωσε κ την ηρεμια μου κ ηρεμησε κ εκεινος κ κοιμηθηκε απο τις 6 μεχρι τις 9...επισης ο παιδιατρος μου ειπε οτι στην αρχη ολα τα μωρακια ειναι ετσι το βραδυ κ οτι θελει υπομονη κ οποτε κοιμαται να κοιμαμαι κ οτι οταν βρει τον ρυθμο του αν δεν ξυπναει το βραδυ να μην τον ξυπναω για φαγητο...αυριο περιμενω κ την ζυγαρια που νοικιασαμε...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που γραφεις μαιρουλα ακριβως μα ακριβως τα ιδια ειχαμε κ μεις, σχετικα με τα κλαματα, τους πονους, κλαμα στην αλλαγη πανας, κολικοι, αυπνιες ολαααα, θα σου πω να κανεις υπομονη, μετα τον μηνα ισως κ να αλαξουν τα δεδομενα, να ηρεμησει, θα μπειτε κ καλυτερα στους ρυθμους σας κ ολα καλα!να δινεις λιγο ξεβο δεν κανει κακο, συμφωνω πολυ μ ετην παπατρικος, κ οσο αναφορα τις τυψεις, το ποσο αχρηστες νιωσαμε ολες καποιες στιγμες νομιζω ειναι φυσιολογικο, λιγο οι ορμονες, λιγο το ξενυχτι, λιγο το κλαμα των μικρων που μας στεναχωρει ε λογικο να περνανε τετοια απο το μυαλο μας..

σιγα σιγα θα τα μαθουμε ολα κ θα ειμαστε τελειες!

εγω κοριτσια αυτο που λετε δεν το ενιωσα με τον αντρα μου ισα ισα μπορω να πω, δεν τσακωθηκαμε καθολου κ ποτε για θεμα παιδιου μεχρι στιγμης δλδ, γιατι ποτε δεν ξερεις, αλλα μην σκατε, ετσι ειναι οι αντρες..

μπαρμπ εμενα δεν μοπυ ειπαν για εμβολιο τιποτα, κ για την πεσμενη πιεση αλμυρα καλο μου

παπατρικος σχετικα με την πιπιλα κ εγω ακριβως το ιδιο κανω, κ δινω βεβαιως βεβαιως για βραδυνο κ μονο υπνο

εμεις παλι εκει που 5-6μερες ηταν μια χαρα το βραδυ κυριος, χτες απο τις 12 μεχρι τις 5 το ξημερωμα με γονατισε, δεν ηξερε ουτε αυτος τι ηθελε, κ εννοειται στεναχωρηθηκα που δεν μπορουσα να τον σταματησω το κλαμα, αρχισα να κλαιω, ελεγα αυτο που ειπε κ η μαιρη, αλλαγμενος εισαι ταισμενος εισαι τι θελεις???αλλα μετα χαλαρωσα, λεω ε μωρακι ειναι κ αυτο εχει τις χαλια μερες του κ ετσι ησυχα εγω ησυχασε κ αυτο, αφου βεβαια πρωτα με εβγαλε νοκ αουτ

καπου διαβασα οτι τα μωρακια εχουν 4φορες περισσοτερες αντοχες απο μας τους ενηλικες, οποτε αγαπες, υπομονηηηηηηηηηηηηη


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρη εγω την αλλάζω στο κρεβατι με ενα πλαστικό απο κατω και μωρομαντηλα. Πλύσιμο το πρωι και ολη μερα.

Μάλλον αυτό θα κάνω κι εγω απλα μεχρι τωρα φοβόμασταν μη μας συγκαεί.. Αλλα δεν γινεται δουλειά ξυπνά άντρα βάλε βραστήρα να ζεστανει φτιάξε νερό σκουπίσε παιδι καλα κρυώνει κλπ κλπ. Θα τον αφήνω να κοιμάται τι φταίει κι αυτός να πηγαίνει κομμάτια στη δουλειά, να γυρνάει εκνευρισμένος και μετα να τσακωνόμαστε με το παραμικρο.. Ααα χτες δοκίμασα κι εγω να του δώσω πιπίλα... Δεν την έπαιρνε με τίποτα!!

Νενάκι μου οπως τα λες κι εσύ ειναι. Μακάρι να στρωσουν τα πράγματα είπαμε ο πρώτος ΜΗΝΑΣ ειναι λιγο περίεργος.

Αληθεια κορίτσια τα μωράκια σας πως τα κάνετε μπάνιο στο χερι η στη πλαστική μπανιερίτσα κι αν θέλετε περιγραψτε λιγο τη διαδικασία!

Μπαρμπ μου τα πραγματικά ξενύχτια μόλις άρχισαν!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μουυυυ...τι κανουμε??εμεις κοιμηθηκαμε μια χαρα φτου φτου κοιμηθηκε απο τις 2.30 μεχρι τις 6.30 κ ξεκουραστηκα κ εγω....!!τελεια ηταν...υπεροχα...!!ηταν εξ ουρανου αυτος ο υπνος..τωρα κοιμομαστε κοντα στο παραθυρο γιατι ο ικτερος δεν εχει υποχωρησει τελειως...αλλα ολα τελεια...κατα τα αλλα...!!οσο για τους αντρες που λετε δεν ξερω ισως ειναι παρα πολυ νωρις αλλα εγω νιωθω οτι ειμαστε καλυτερα απο ποτε..!απολυτη γαληνη κ ηρεμια...ισως επειδη εχω την βοηθεια της μαμας μου τρα πρωινα κ ξεκουραζομαι...δεν ξερω...!!παντως προς το παρον ολα τελεια...!!η πιεση χθες ανεβηκε με πατατκια...!!:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι οποτε τον αλλαζω τον πλενω κιολας ειτε ειναι μεσημερι ειτε ειναι ξημερωμα...κ τον χαλαρωνει απο οσο καταλαβαινω ...κ με χλιαρουτσικο νερο μετα απο προτροπη του παιδιατρου για να αποφυγουμε συγκαματα κ μετα βαζουμε κ την κρεμουλα μας....κ καθε απογευματακι κανουμε το μπανακι μας ολοκληροιιιι...!

να ρωτησω οσες θηλαζετε σας προτειναν να του δινετε 2 σταγονιτσες βιταμινη στο στοματακι του??


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπαρμπουλα τι βιταμινη ειναι αυτη? Αφου θηλαζεις αποκλειστικα κ δεν εχει τπτ το παιδακι σου γτ στην δινει? Να ειστε αμειλικτες στις λεπτομερειες με τους γιατρους. Δεν ξερω τι να σου πω, πρωτη φορα τ ακουω. ουτε σε μενα, στην αδερφη μου , φιλες, ουτε συμβουλος θηλασμου... :confused:

Κοριτσια εγω ειδικα βραδυ μωρομαντηλο γτ αν ξυπνησει μπορει να χαζολογαει κ 2 ωρες μετα..οποτε δεν με παιρνει για ταρζανιες!! χαχα μπαμ μπουμ κ τελειωνω. Ευτυχως δεν κανει κακα παντα οποτε μπορει κ να μην τον αλλαξω. Κρεμα δεν βαζω καθλου κ δεν εχει συγκαει. Τσαμπα τις βαζουμε και συνηθιζει κ ο ποπως τους μου φαινεται . Και στη μικρη στους 2 μηνες την ειχα σταματησει και δεν συγκαηκε ποτε!!

Κοριτσαρες ο αντρας ψιλοβοηθαει αλλα κι εμενα με εκνευριζει που ροχαλιζει διπλα μου και αμα τον σκουνταω να σταματησει γκρινιαζει κι απο πανω!! δλδ εγω που μαι ξυπνια τοσες ωρες τι να πω!! Ψυχολογικα ισα που κρατιεμαι. Δεν ειμαι καθολου καλα! Κλειστηκα κιολας..τα χα καλομαθει με τις κορες, ειχα ξεμπερδεψει..αφου σκεφτομαι, πως τα χα καταφερει κι ημουν και 19 χρονων!!!!Προσπαθω να συγκρατηθω γτ εχω και ιστορικο καταθλιψης 6 χρονια και θα πεσω πολυ ευκολα...


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαρα μου χαλαρωσεεεεεεεε...δεν θελουμε πεσμενα ηθικα κ ψυχολογιες.....ΧΑΛΑΡΑ...κ ειδικα αφου λες οτι εχεις κ ιστορικο ΗΡΕΜΑ κ βαθιες ανασουλες...!οσο για τον αντρα σου τι να κανεις???υπομονηηηη..!!εγω οταν νιωθω οτι δεν αντεχω αλλο τον ξυπναω κ του λεω να τον κρατησει μερικα λεπτα για να ερθω στα ισια μου ....μολις ηρεμω τον παιρνω παλι...!οσο για την βιταμινη μπηκα κ εψαξα κ βρηκα το ακολουθο

http://www.intermed.com.gr/el/catalogue/medicines/products/d3-fix-drops/

http://www.intermed.com.gr/el/brands/d3-fix-drops/

κ με οσα κοριτσια μιλησα που γεννησαν προσφατα τους το εχουν προτεινει κ οι παιδιατροι στα μαιευτηρια κ οι προσωπικοι παιδιατροι τους...!!περα απο ολα αυτα ομως ειναι κ στο παραθυρο μπροσταααα για να τον βαραει η αντηλια...!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμείς είχαμε δράματα χθες το βράδυ.. ίσως είναι το άλμα ανάπτυξης που λένε στις 6 εβδομάδες αλλά μας πέθανε στο κλάμα.. Πείναγε συνέχεια και μόνο όταν της έδωσα συμπλήρωμα μητρικό κάπως ησύχασε..

Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκωθώ από το κρεββάτι το βράδυ, να βάλω βραστήρες κλπ. Εμείς όπως σας είπα έχουμε από το ΙΚΕΑ ένα πλαστικό με πανάκι πάνω, το βάζω στο κρεββάτι, την αλλάζω, την σκουπίζω καλά καλά με τα μωρομαντηλα και μια χαρά. Δεν έχει πάθει τίποτα ούτε καν σύγκαμα και είναι και κοριτσάκι.

Μαιρούλα με το μπάνιο έχουμε ένα θεματάκι. Απο το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ξεκινήσαμε να την βάζουμε σε ένα μπανάκι που μας έδωσε ο αδερφός μου και έχει και ένα πλαστικό για να ξαπλώνουν τα νεογέννητα αλλά είναι μάλλον μεγάλο και κλαίει γιατι φοβάται. Υπάρχουν μεγέθη στα μπανάκια και θέλουν να αισθάνονται περιορισμένο τον χώρο. Χθες την βάλαμε στο νιπτήρα και την κρατούσαμε και οι δυο μέσα στο ζεστό νεράκι και της άρεσε πολύ!! Μετά βέβαια στο ντύσιμο μας άκουσαν τα Μελίσσια...

Μπαρμπούλα βιταμίνες ούτε κι σε εμάς μας είπε ο γιατρός μας. Ένας άλλος γιατρός στο μαιευτήριο που ρώτησα γιατί η κοπέλα δίπλα μου θα έδινε στο δικό της, μας ειπε οτι δεν δίνουμε στα μωρά συμπληρώματα και μάλιστα από τη στιγμή πυ θηλάζουν. Τα συμπληρώματα τα παίρνουν οι μαμάδες. Συγκεκριμένα για τη βιταμίνη D που δίνουν συνήθως. Στο παράθυρο μισή ώρα έχει φτιάξει ο οργανισμός το ποσοστό που πρέπει και μάλιστα στην Ελλάδα. Μήπως να ρωτήσεις και κάποιον άλλο γιατρό? Επίσης δοκίμασε το μωρό να το κάνεις μπάνιο το βράδυ για να χαλαρώνει και ο χι απόγευμα. Ίσως έτσι κοιμάται καλύτερα.

Grace μη μου λες τέτοια!!! Σε σένα στηριζόμαστε όλες που είσαι παλιά!! Το θέμα της κατάθλιψης το καταλαβαίνω απόλυτα... Κι εγώ με τις μέρες μου είμαι και θέλω και να καπνίσω... Γιατί δεν πας μια βολτούλα με το μπέμπη όταν δεν έχει πολύ κρύο να αναπνεύσει και λίγο καθαρό αέρα το παιδί? Έχετε και την υγρασία εκεί... Να ξέρεις οτι δεν εισαι μόνη σου πάντως και οτι όλες περνάμε ταυτόχρονα τα ίδια λούκια!! Πάνω που ήθελα να σε ρωτήσω αν έχω ελπίδα να κοιμηθώ σερί 6ωρο σύντομα...:tongue:


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αχ χαρα μου μην λυγιζεις , κρατα γερα, εχεις απολυτο δικιο, αλλα οπως ειπε κ ηπαπατρικος ολες μαζι τα περναμε, να σκεφτεται η μια την αλλη κ ν απερνουμε κουραγιο!οσο για τις αντοχες που λες, πιστευω αλλιως ειναι στα 19 που γραφεις, πανω στην τρελλα, δεν υπολογιζεις τιποτα, ελα λιγο εμεινε ακομα, θ αναοιξει ο καιρος, θα περνουμε κ τα καροτσακι κ ολο βολτιτσες θα ειμαστε!ηρεμα κ χαλαρα που λεμε κ εμεις ο σαλονικιες;););)

μαιρουλα μου εγω μεχρι πριν κατι βδομαδες τον εκναα στην μπανιεριτσα του, αλλα τελευταια στο νιπτηρα τον κανω μπανακι, κ του αρεσει επισης πολυυυ, τωρα γι ατο αλλαγμα, εγω τον πλενω μονο οταν εχει κανει πολλα κακα, αλλιως μωρομαντηλ κ το βραδυνο μπανακι, κρεμουλα βαζω οποτε το θυμηθω , το ψιλοξεχναω, αλλα για την ωρα ολα καλα, ουτε συγκαμα ουτε τιποτα φτου φτου

παπατρικος μου , κλαμα χτες ε? εμεις ετσι ημασταν προχτες χωρις λογο, τα αλματα μαλλον που λες!!!!το πλαστικο της ικεα το εχω κ εγω πολυ πρακτικο, εγω το χρησιμοποιω κ στο μπανιο για να τον αλλαξω κ να τον ντυσω , επισης στο ντυσιμο κ μας μας ακουει ολη η θεσσαλονικη, κ δεν ξερω γιατι?! επισης μας ακουνε κ οταν αλλαζουμε πανα το βραδυ:(

τωρα για βιταμινες που λετε κ τα σχετικα,εγω δεν περνω τιποτα μονο διατροφη κανω κ τελος!κ ας θηλαζω 2-3 φορες κ τις υπολοιπες αντλω, δεν μου ειπε καποιος κ ετσι δεν περνω

μπανιο κ εγω βραδακι τον κανω για να χαλαρωνει κ να κοιμαται πιο ηρεμος κ πιο πολυ:P:p:p

φιλια πολλα για την ωρα


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας όμορφες μανούλες!!!!!!!

Χαρά μου ένα έχω να πω για τη κατάθλιψη. Καροτσάκι ή μάρσιπο και έξω απ' το σπίτι. Ντύσε καλάαα το μωράκι σου και πήγαινει να αγοράσεις κάτι μικρό στη βόλτα, ή πήγαινε σε κάποιο πάρκο- πλατεία οτι να ναι. Μην κάθεσαι όλη μέρα μέσα να κλαις τη μοίρα σου!!!

Όσο για τους άντρες και εγώ τσαντιζόμουν στις αρχές που έκλαιγε ο μικρός όλο το βράδυ και ο δικός μου μούγκριζε και καλα τύπου κάντο παιδί να σιωπήσει! Ένα βράδυ μάλιστα άφησα τον κλαψιάρη μου μετά την αλλαγή της πάνας στο κρεβάτι για να πληθώ και να πάω τουαλέτα. Και επειδή έκλαιγε ο άντρας μου θύμωσε! Δεν είπα τίποτα και το επόμενο πρωί μου ζήτησε συγγνώμη :) Κορίτσια μου μην ανησηχείτε φτιάχνουν τα πράγματα!!! Είναι αυτό ακριβώς που λέει και η Μπαρμπούλα!!! ΗΡΕΜΗ ΜΑΜΑ = ΗΡΕΜΟ ΜΩΡΟ . Φυσικά και είναι δύσκολο την ώρα που κλαίει ανευ λόγου και αιτίας το μικρό μας τα νέυρα μας να γίνονται χάλια, το ίδιο και του αντρούλη μας. Αλλά με υπομονή και ηρεμία δοκιμάζεις διάφορες στάσεις στο μικρό, αγκαλίτσες και οτι άλλο σε εμπνεύσει το φοβερό δώρο που μας έδωσε ο Θεός - το ένστικτο της μητρότητας.

Ενδεικτικά λέω τι βοηθά μερικές φορές εμας όταν κλαίμε:

- Σηκώνουμε τα ποδαράκια ενώ ξαπλώνει το μωράκι για να αεριστούμε

- Βάζουμε το μωράκι στα γόνατα μας μπρούμυτα και το λικνίζουμε

- Ζεστό μπανάκι

Επίσης ψάξτε για το λευκό θόρυβο. Απο ένα σεσουάρ, απο τον απορροφητήρα, την ηλεκτρική σκούπα. Τα ηρεμεί πολύ.

Κορίτσια εγώ μόνο μωρομάντηλα χρησιμοποιώ, ειδικά για ευαίσθητο δέρμα, βάζω και κρέμα (sudocream) και δεν έχουμε συγκάψει. Φυσικά κάθε βράδυ κάνουμε μπάνιο είναι άλλωστε μέρος της ιεροτελεστίας του ύπνου!

Η ιεροτελεστία ύπνου περιλαμβάνει: μπανάκι, μασάζ, παιχνίδι - τραγούδι και φαγητό. Έτσι κοιμάται περίπου 4 ώρες με 10λεπτο διάλειμμα για φαγητό και άλλαγμα. Μου φτάνει μια χαρά. Και μετά άλλες 3 ώρες με μικρό διάλειμμα και μετά σηκωνόμαστε μέχρι το μεσημέρι πια!

Τέλος σχετικά με τις βιταμίνες, Μπαρμπούλα, ούτε εγώ έχω τέτοιες οδηγίες. Προσέχω τη διατροφή μου παίρνω και ένα σχετικό συμπλήρωμα και θεωρώ πως το γάλα μου είναι αρκετά πλούσιο σε διατροφικά στοιχεία για να καλύψει το μικράκι μου!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...