Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια μουυυυυ....τι κανουμε??εχουμε το φεης κ δεν πολυμπαινω πλεον εδω..!

ΜΑΙΡΗ θα συμφωνησω με τα κοριτσια....θα αλλαξεις οσους παιδιατρους χρειαστει μεχρι να βρεις αυτον που σου γεμιζει το ματι...παιδι του εμπιστευεσαι βρεεεε...!!εδω εμεις αλλαζουμε κτηνιατρο αν δεν μας γεμιζει το ματι δεν θα αλλαξουμε παιδιατρο..?αντεεεε..!!εγω εχω τον γιο του παιδιατρου που με εξεταζε εμενα κ ολα τα παιδια της οικογενειας οταν ημασταν μικροι..!οσο για τα ποδαρακια του κ εγω θα ελεγα να σαραντησει πριν τον πας σε κανενα νοσοκομειακι με τα μικροβια...!οχι οτι αν χρειαστει δεν θα παμε αλλα αφου μπορουμε να το καθυστερησουμε εε???

Καθι ξανα μανα καλως ηρθες κοπελα μου...!!οσο για το γαλατακι οτι ειναι καλυτερο για την μπουμπου σου βρεεε..!κ εγω οταν εχανε βαρος στο μαιευτηριο κ δεν ετρωγε καλα της εδωσα με το θηλαστρο απο το μπιμπερο κ ημουν ετοιμη να ξεκινησω μονο μπιμπερο για να ελεγχω το βαρος του....βεβαια μετα αρπαξαμε στηθος αλλαουτε εγω ειμαι φανατικη με τονδ θηλασμο αλλα με το τι ειναι καλο για τα μωρακια μας..!

Νενα μου μπραβο για το μπουμπουκακι σου που ειναι οοοολα καλα...παντα ετσι ευχομαι σε ολεςςς..!!

εμεις οοοολα καλα....χθες ξενυχτησαμε λιγακι...μεχρι το πρωι αλλα τα εχουν αυτα τα μωρακια μας...τι να κανουμε???τωρα κοιμομαστε εδω κ καμια ωρα περιπου....αν δεν πονεσει η κοιλιτσα μας θα ξυπνησουμε κατα τις 2-3....οποτε παω για ξαπλα....!φιλακιαααααααααααααααααααα......!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τι κάνετε μανουλες και μπαμπακα;;;

Εγώ τα Σκ μάλλον είμαι καλύτερα αφου ειναι ο άντρας μου εδω όλη μέρα και με βοηθάει με το μωρο.. Αλλαγματα, πλύσιμο.. Και μου τον κράτησε και το μεσημέρι και κοιμήθηκα ένα δίωρο τι ευτυχία ηταν αυτη;; Αχ όσο σκέφτομαι οτι σε όλους τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης παρίστανα το ζόμπι και όλη νυχτα αυπνη Τρελαίνομαι!!!! Αλλα και τοτε δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά, μάλλον ορμονικό, δεν νυστάζα!! Τωρα τα βραδια είμαι τυφλα για ύπνο και 7 το πρωι ειναι το χειρότερο μου θέλω να ξεραθώ αλλα δεν μπορω!!! Δεν πειράζει τα μωράκια μας να ναι καλα!

Έχω ερώτησούλες!!

Ειναι μια βδομάδα που δεν έχω στάλα αίμα ειναι φυσιολογικο; Αλλα και απο την αρχη είχα ελάχιστο.

Το γάλα στο ψυγείο 24 ώρες δεν κρατάει; Γιατι η παιδιάτρος η δεύτερη μου ειπε 3 μέρες και δεν το είχα ξανάακουσει!!! Επίσης σε θερμοκρασία δωματίου πόση ωρα;

Αν έχω γάλα στο ψυγείο μπορω να προσθέσω κι αλλο να συμπληρώσω;;

Κοπέλες που βγάζετε με το θηλαστρο ποσα μλ βγάζετε;; Ειναι ενδεικτική η ερώτηση (Λινάκι ξέρω οτι το μωρο μπορει να τραβάει περισσότερο)

Επίσης έχω την αίσθηση οτι οταν αδειαζω με το θηλαστρο και μετα θηλάσω το μωρο δεν βρίσκει να φάει και εκνευριζεται άσχημα, ισχύει;;

Η τομή σας στη καισαρικη πως ειναι τόσες μέρες μετα ειναι στιγμές που πονατε ακόμα;; Εμένα η κοιλια ειναι ακόμα πολυ μουδιασμενη και πονάει αν τη πιεσω..

Τελος πόση ωρα θηλάζουν τα μωράκια σας στο στήθος;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μαιρουλα μου...!λοιπον εμενα απο το νοσοκομειο μου ειπαν για το γαλα οτι σε θερμοκρασια δωματιου 3-4ωρες....στο ψυγειο 24 ωρες κ στην καταψυξη μηνες...!!τωρα για τα ml μια φορα εβγαλα μονο με θηλαστρο στο νοσοκομειο τις πρωτες πρωτες μερες που με βοηθησε να κατεβει καλυτερα το γαλα κ εβγαλα μολις 50 ml με 10 λεπτα αντληση απο το καθε στηθος...αλλα ημουν στην 3η μερα...τωρα για το αιμα κ εμενα ειχε σταματησει για 2-3 μερες κ μετα ξανα αρχισε λιγακι..αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μαξιμουμ στις 20 μερες μπορει να μην εχω καθολου...!τωρα για τν καισαρικη δεν εχω απαντηση αλλα κ εγω την κοιλια μου την νιωθω καπως κ αποφευγω να την ακουμπαω....

εγω θηλαζω απο 25-50 λεπτα...συνηθως ειναι μεταξυ 30-40....!!

τωρα για τον υπνοοοο εμενα με σκοτωνει πιο πολυ το 3 το βραδυ αν ξυπνησει παρα το 7 το πρωι που βλεπω λιγο φως μερας...!!αυτααααααααααααααααααααααααααααα!!:D:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια βδομάδα που δεν έχω στάλα αίμα ειναι φυσιολογικο; Αλλα και απο την αρχη είχα ελάχιστο.

Μάλλον σου έχει σταματήσει Μαιρούλα μου, φόρα σερβιετάκι όμως γιατί μέχρι τις 40 μέρες ποτέ δεν ξέρεις.

Το γάλα στο ψυγείο 24 ώρες δεν κρατάει; Γιατι η παιδιάτρος η δεύτερη μου ειπε 3 μέρες και δεν το είχα ξανάακουσει!!! Επίσης σε θερμοκρασία δωματίου πόση ωρα;

Όπως στα έχει πει η Μπάρμπ :)

Αν έχω γάλα στο ψυγείο μπορω να προσθέσω κι αλλο να συμπληρώσω;;

Νομίζω πως οχι καλύτερα να το βάζεις το νέο σε σακουλάκια φύλαξης και αν θες μετά τα 2 παγωμένα μπορείς να τα βάλεις μαζί στο μπιμπερό.

Κοπέλες που βγάζετε με το θηλαστρο ποσα μλ βγάζετε;; Ειναι ενδεικτική η ερώτηση (Λινάκι ξέρω οτι το μωρο μπορει να τραβάει περισσότερο)

χιχι . Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες αυτό. Το πρωί έχω περισσότερο γάλα και μπορεί να βγάλω άνετα ίσα με 100 μλ. Το απόγευμα όμως που με ξεζουμίζει όλη μέρα ο γιός μου 50 μλ και πολλά λέω.

Επίσης έχω την αίσθηση οτι οταν αδειαζω με το θηλαστρο και μετα θηλάσω το μωρο δεν βρίσκει να φάει και εκνευριζεται άσχημα, ισχύει;;

Ναι και σε μένα τα ίδια κάνει. Δεν είναι οτι δεν μένει στάλα γάλα αλλά δεν ρέει όπως ρέει απο ένα γεμάτο στήθος ε και εκνευρίζονται!

Η τομή σας στη καισαρικη πως ειναι τόσες μέρες μετα ειναι στιγμές που πονατε ακόμα;;

Τώρα πια στους 2,5 μήνες δεν πονάει αλλά είναι αρκετά μουδιασμένη. Νιώθω κάπως όταν ακουμπάω εκεί.

Τελος πόση ωρα θηλάζουν τα μωράκια σας στο στήθος;

Και πάλι είναι σχετικό. Πριν το μήνα θήλάζε το πολύ 10 λεπτά και μετά κοιμόταν στο στήθος και μετά απο λίγο ξανά 10 λεπτά και ξανά..και ξανά... αχχ.. τώρα όμως που έχει δυναμώσει θηλάζει 15-20 λεπτά και απομακρύνεται μόνος του. Και κρατάει τουλάχιστο μια ώρα.


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαιρουλα εγω για το θηλαστρο δεν ξερω να σου πω, μιας και μια φοαρα εχω βγαλει γαλα κι αυτο πριν 12 χρονια!! χαχαχα

Για το αιμα μην σκας, κι εμενα στα κοριτσια στις 20 μερες ειχα καθαρισει εντελως και τωρα που ειναι πανω απ τις 40 μερες κι εχω λιγακι καφε μου κανει εντυπωση...

Εμενα η καισαρικη εχει αρχισει να μην φαινεται, ειναι ακομα μισομουδιασμενο το σημειο, οπως οταν σου περναει η ναρκωση στο δοντι απ τον οδοντιατρο που εχει μια περιεργη αισθηση ανατριχιλας.Με ποναγε παντως 30 μερες φουλ!! Μου εχουν πει οτι μπορει να κανει κ ενα χρονο για να επανελθει αλλα πληρως δεν θα το ξανααισθανθουμε ποτε το σημειο..γι αυτο και η 2η καισαρικη συνηθως ποναει λιγοτερο..

Εμενα ο μπεμπακος τωρα πια καθετε γυρω στα 40 λεπτα με μια ωρα στο στηθος, εσενα βεβαια ειναι πιο μικρουλης ;)


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πω βρε Κορίτσι μου, χαρά στο κουράγιο σου που κάθεται μια ωρα στο στήθος!! Εμένα κανα δεκάλεπτο το πολυ κάθεται αλλα μια ωρα μας φεύγει επίσης σίγουρα μεχρι να τον αλλάξω και να τον κοιμησω στην αγκαλια μου γιατι έτσι και τον ακουμπήσω στο λίκνο πριν τον εχει πάρει για τα καλα ο ύπνος μας ακουει όλη η πολυκατοικία!!

Ομως εγω υποφερω. Οι θηλες μου ειναι χαλια, εξωτερικά δεν φαίνεται τίποτα πχ αίμα πληγή κλπ ομως πονάνε παρα πολυ άσχημα ειδικα το δεξί στήθος. Κι αυτο γιατι εχει πονάκια η λοξυγγα η δεν βρίσκει πολυ ροή και εκνευριζεται πολυ την βεντουζαρει σε ανύποπτο χρόνο και την τραβάει έξω να τη ξεκολλήσει!! Συβεχεια το κάνει δεν τον προλαβαίνω. Ασε που πολλες φορές με δαγκωνει λες και εχει δόντια!!! Μα πως το κάνουν αυτο! Ούφ για αυτο πιστεύω μια ωρα στο στήθος δεν θα άντεχα...


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια, καποια θεματακια εγω θα τα γραφω και εδω....δεν θελω στο φεις...της μπουμπους ο αφαλος δεν ειχε κοπει καλα (αν το λεω σωστα) επεσε στις 15μερες αλλα κατι δεν μου αρεσε...οταν την ειδε η παιδιατρος μου ειπε να παω σε εναν χειργουργο να το φτιαξουμε γιατι φαινοταν λιγο το εντερακι( εγω καταλαβαινετε τι επαθα), ετσι λοιπον πηγαμε και το εφτιαξε....μου ειπε ομως αν δω κατι περιεργο να ξαναπαω.....εχθες λοιπον που καναμε μπανακι ειδα παλι την ιδια εικονα ( ενα πραγμα σαν φακη χρωμα μελανη βγαινει απο τον αφαλο) , φοβηθηκα πολυ μιλησα με τον γιατρο και αυριο παμε παλι να το φτιαξουμε.....για να δουμε τι θα μας πει τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κάθη μου εύχομαι να είναι οριστικά περαστικό αυτή τη φορά!!!!!!! Πωπω το μικρουλάκι μου.....

Μαιρούλα και σε μένα τα ίδια κάνει με το στήθος ειδικά αυτό με το δάγκωμα τώρα το κάνει ακόμη πιο συχνά γιατί τον πονανε τα ούλα του και έχουν πρηστεί λίγο λες να σκάσει μύτη κανένα δοντάκιιι; ΑΧΧ είναι νωρίς ακόμα!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καθι μου ελπιζω να ειναι μια χαρουλα τωρα η μπεμπουλα σου.....κ να μην εχετε αλλο θεμα με τον αφαλο...!!

κ εμεις με το στηθος λογω θηλης πολυ μαλακιας δυσκολευομαστε ειδικα το βραδυ.....αλλα το παλευουμε κανενα δεκαλεπτο κ τα καταφερνουμε...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον κοριτσια, καποια θεματακια εγω θα τα γραφω και εδω....δεν θελω στο φεις...της μπουμπους ο αφαλος δεν ειχε κοπει καλα (αν το λεω σωστα) επεσε στις 15μερες αλλα κατι δεν μου αρεσε...οταν την ειδε η παιδιατρος μου ειπε να παω σε εναν χειργουργο να το φτιαξουμε γιατι φαινοταν λιγο το εντερακι( εγω καταλαβαινετε τι επαθα), ετσι λοιπον πηγαμε και το εφτιαξε....μου ειπε ομως αν δω κατι περιεργο να ξαναπαω.....εχθες λοιπον που καναμε μπανακι ειδα παλι την ιδια εικονα ( ενα πραγμα σαν φακη χρωμα μελανη βγαινει απο τον αφαλο) , φοβηθηκα πολυ μιλησα με τον γιατρο και αυριο παμε παλι να το φτιαξουμε.....για να δουμε τι θα μας πει τωρα....

Αααχ, ανατριχιασα Kathi μου.. Μακαρι να μην ξαναβγει και να περασει...Εχεις νεα σημερα???

Λινακι κι εμενα δαγκωνει. Μπορει να πονανε μηνες τα δοντακια..κ εμενα η μεγαλη μου απο 3 μηνων ποναγε κι εβγαλε δοντια μια μερα πριν τα γενεθλια της...!!!! Ποτε δεν ξερεις..ισως..


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Kathy πραγματικά φαντάζομαι τη τρομάρα σου! Πρώτη φορα ακούω κάτι τέτοιο! Περαστικά να ειναι, να διορθωθεί και να μη σας ταλαιπωρήσει ξανά αυτο το θέμα!!!

Εμένα σημερα κοιμάται αρκετα, προβλέπω εγερτηριο το βραδυ... Επίσης έχω την αίσθηση οτι δεν εχει πολυ όρεξη σημερα ειναι νωθρος. Αχ με αυτο το θηλασμο πάντα άγχος θα έχουμε για το ποσο τρώνε...


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα στις 18:00 εχω ραντεβου την περιμενω να ξυπνησει για να φυγουμε.....βρε κοριτσια το μεσημερι δεν ξαπλωνετε λιγο? ολο στο φεις εισαστε? αααα εγω ριχνω απο 1-2ωρες ξεκουρασης ετσι για ανανεωση.....μαζι με την μπουμπου φυσικα......σε λιγο θα σας εχω νεα....

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα να πανε!!!!!! Θα περιμένουμε νεα!!!

Όσο για το φεις 9 μήνες με τα κορίτσια είμαστε αυτοκόλλητες και τωρα πια εξαρτημένες χιχι! Βοηθάμε η μια την αλλη!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες και μπαμπάκα!!!

Κάθι όλα να πάνε καλά με την εξέταση της μπουμπούς σου ! περιμένουμε νέα!

Κορίτσιααααααααα την άλλη Παρασκευή φεύγουμε για την Δραμίτσα!!!! επιτέλους θα πάμε στον μπαμπάκα μας και θα μπούμε στο καινούργιο μας σπιτάκι!!! ήδη έχουμε αρχίσει να ετοιμαζόμαστε!!

Κατά τα άλλα εμείς είμαστε καλά τις τελευταίες 2 ημέρες γιατί ρίχνουμε ορό στη μυτούλα και μπορούμε να αναπνεύσουμε καλύτερα...!!! (επιτέλους βρήκαμε τι μας φταίει..)το βράδυ κοιμόμαστε 5 με 6 ώρες και την ημέρα κανένα 4ωρο με 3ωρο και γενικά είμαστε ήσυχες...σε σχέση με πριν..! την Δευτέρα έχουμε το πρώτο μας εμβόλιο θα το κάνουμε λίγες μερες νωρίτερα γιατί έχουμε και ταξίδι!!

κορίτσια με τις άδειες τι χαρτιά χρειάζονται για να πάρουμε το 6μηνο??? πρέπει να τα έχω έτοιμα πριν φύγω και να εξουσιοδοτήσω τον μπαμπά μου να τα καταθέσει στον οαεδ!!πάλι τρέξιμοοοοοοοοοοοο!!!

αύριο πάω πάλι να δω το νυφικό μου και να ψάξω για παπουτσια!!!

φιλάκια πολλά στα μπουμπουκάκια σας!


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...