Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 24 λεπτά , linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Δεν τις  έκανα σήμερα αυτές,μόνο ΑΜΗ έκανα.Παιζουν ρόλο αυτές λες?

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Και εγώ έτσι είχα πέσει τα πατώματα … χωρίς να δω τους υπόλοιπους παράγοντες όπως σου αναφερει η λινα… και τα πηγα  πολύ καλα στην ωοληψια  … δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα για μένα όμως έχω στην κατάψυξη καποιες βλαστοκυστες και αυτό με παρηγορεί έστω και σε ένα βαθμό να μην νιώθω τόσο μεγάλη ανασφάλεια καθώς δυστυχώς δεν έχω ακόμα παιδάκι !!!! Ποτέ μην εγκαταλείπεις και όσο και να μην είναι εφικτό μην αφήνεις τον φόβο κ την στεναχώρια να σε καταλάβουν … 

      Εγώ έχω μόνο ένα εμβρυακι ακόμα.. ευτυχώς που έχω την κορούλα μου,νιώθω πως δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο παιδί..δεν αισθάνομαι καθόλου καλά,δεν ξέρω 

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έφτιαξα κι εγώ τον πουρέ σκόρδου, μόνο που τα παραέβρασα, ελπίζω να μην έχασαν τη γεύση τους. Μου βγήκαν 2 μικρά βαζάκια, κάλυψα το μίγμα με λάδι και τα έβαλα στο ψυγείο. Για πόσο καιρό διατηρείται, ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εινια της αργυρως;

εγω εκανα ενα ιδιο περυσι το καλοκαιρι, συνταγη της αργυρως. δεν το αφησα εκτος ψυγειου ποτε. το αφησα να γινει εντος ψυγειου και για μια εβδομαδα και οχι 3 μερες που ελεγε η συνταγη. ηταν λιγο δυνατο το τσιπουρακι μου. αλλα εγινε παρα πολυ ωραιο. κερασα κιολας και ολοι ειχαν να λενε. ηταν θεικο. καλα αμα παρω φραουλες θα κανω. καλα που μου το θυμισες. και μπορεις να κανεις και κοκτειλ με αυτο, να το εχεις σαν βαση για "μαργαριτα" φραουλα ας πουμε. να το κανεις. για το εκτος ψυγειου επιφυλασσομαι μονο.

Kαι χτες που μίλησα με την μητέρα μου μου είπε πως εκείνη το κάνει είτε με βότκα είτε με κονιάκ καθαρό δυνατό....οπότε λέω να κάνω οπως της μαμάς μου που το έχω δοκιμάσει κιόλας ;)

δεν προλαβα το πρωι να σχολιασω τα καλουδια σας.

καλα ολα τελεια, αλλα αυτο το γλυκο βρε παιδι μου:shock::shock::shock::shock:. μας πεταξες τα ματια εξω. η σοκολατα απο πανω ειναι κατι σαν σος να το πω; κατι σαν κρεμα να το πω; τι ειναι;

.

Το από πάνω είναι 200γρ σοκολάτα κουβερτούρα ή ότι έχεις πχ γάλακτος κ 200γρ κρέμα γάλακτος, ζεσταίνω την κρέμα γάλακτος, οχι να βράσει κ ρίχνω τη σοκολάτα μέσα, ανακατέυω με τον γδάρτη ως να λιώσει. Την βάζω σε μπωλάκι κ ψυγείο να κρυώσει σφίξει. Μολις δω ότι έχει κρυώσει σφίξει κ έγινε παχύρευστη λίγο την απλώνω πάνω από τον χαλβά κ τον βάζω στο ψυγείο.

ο χαλβάς πως επιβιώνει κάτω από αυτή τη σοκολάτα;;;και τι χαλβάς είναι;σιμιγδαλένιος;δε μας έβαλες συνταγή

αλλά δε σε προλαβαίνουμε βρε καλαμαράκι!

και να δεις που θασαι κανένα λιανούρικο εσύ!!!:P:p:p:p

Νίνα,ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή,την Παρασκευή θα αγοράσω γαύρο και ψάρια γενικώς

Ο χαλβάς είναι σιμιγδαλένιος χαλβάς με πορτοκάλι κ τη δόση αυτή τη μοίρασα στα δυο ;)

α,καλαμαράκι,η συνταγή σου με μπερδεύει στις αναλογίες γιατι δεν έχω ζυγαριά

θα με βόλευε όπως η άλλη που είναι σε κούπες και κουταλιές

γιαυτό τη διάλεξα!;)

αλλά βλέπω η δικιά σου βγάζει περισσότερα ψωμάκια

κι εμείς θέλουμε 10 ανά βδομάδα

αν δεν μπορείς να μετρήσεις με γρ τότε κάνε την άλλη. Απλά κ μένα για 700γρ μου φαίνονται πολλά τα δυο φακελάκια μαγιά....θα έβαζα ενάμιση φακελάκι. αλλιώς θα μυρίζει η μαγιά. ;)

Καλό είναι όμως επειδή η κούπα είναι υποκειμενική άλλη χωράει 180γρ άλλη 240γρ κ χάνονται οι αναλογίες να προμηθευτείς μια κ ένα σετάκι με μετρητή κουταλιών για να έχεις ακριβείς μετρήσεις κάθε φορά, εγώ είχα διάφορες αποτυχίες πριν τα πάρω, από τότε που τα μετράω όλα σε γραμμάρια δεν έχω αποτύχει, πχ ακόμη κ σε μια συνταγή να λέει μια κουπα αλεύρι πάω κ βλέπω πόσο αναλογεί μια κούπα αλεύρι σε γρ ή πόσο μια κούπα ζάχαρη ή βούτηρο εδώ Αναλογίες/Μετατροπές

Έχω πάρει ηλεκτρονική ζυγαριά από τζάμπο με 10 ευρώ με ακρίβεια γραμμαρίου κ ζυγίζει εως 5 κιλά , δουλεύει ρολόι ένα χρόνο τώρα ;) κ μετρητή με κουταλιές από τζάμπο με 1 ευρώ.

και εδω το πετυχημενο μου ψωμακι με αλευρι ολικης και λευκο φυσικα

εδω το ζυμαρι που φουσκωσε

250s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και εδω ψημενο, ενα μεγαλο καρβελακι και 3 μικροτερα ψωμακια σαν ατομικα

ειχα κανει και ενα μικρο ατομικο κανονικο αλλα το εφαγαν τα μπεμπακια μου και τα δυο

252vm.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Πολύ ωραίο φαίνεται το ψωμάκι σου!!! :D

Τι ειναι αυτα που ειδαν παλι τα ματακια μου?Εξαιρετικα ολα!!!!

Να σας πω πως κανω εγω το χταποδι. Βεβαια ειναι της υπομονης αλλα γινετε λουκουμι.

Αφου το πλυνω καλα το βαζω στην κατσαρολα χωρις νερο. Ναι χωρις νερο! Ειναι αυτο που λεμε θα βρασει στο ζουμι του. Και το βαζουμε το ματι στο πολυ χαμηλο.Εγω το βαζω στο 3 και η κουζινα μου εχει max το 9. Και το ξεχναμε για πολυ ωρα!!! Μπορει και δυωρο.θα βγαλει ολα τα υγρα και θα σιγοβρασει. Στο τελος μπορειτε να ανεβασετε τη θερμοκρασια για να μελωσει και να βαλετε ξιδι . Το αλατι το δοκιμαζεται γιατι μπορει να μην χρειαστει. Η συνταγη ειναι απο το περιοδικο ''γαστρονομος''.

Και εγώ έτσι ακριβώς το κάνω, οδηγίες μανούλας ;):tongue::D

Καλημέρα!

Έφτιαξα κι εγώ τον πουρέ σκόρδου, μόνο που τα παραέβρασα, ελπίζω να μην έχασαν τη γεύση τους. Μου βγήκαν 2 μικρά βαζάκια, κάλυψα το μίγμα με λάδι και τα έβαλα στο ψυγείο. Για πόσο καιρό διατηρείται, ξέρετε?

Φραουλίτσα μου κρατάει εως μια βδομάδα λένε στο ψυγείο αρκεί να είναι πάντα καλυμμένη η επιφάνεια του με λάδι. Εγώ φτιάχνω συνήθως 2-3 κεφάλια σκόρδου κ μας πάει μιαμιση βδομάδα χαλαρά κ δεν προλαβαίνει να χαλάσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Να κ ο χαλβάς σε κομματάκι :mrgreen::mrgreen:

photo-2013-04-02-09-10-00-154_zps341f1e74.jpg

έλα ρε κοπελιά ....τι μου έκανες πρωί πρωί :D:D

εγώ έφτιαξα το δεύτερο παγωτάκι της χρονιάς φώτο δεν έχω να σας φιλέψω γιατί το τσακίσαμε σε νανοσεκοντ με την κόρη :tongue::tongue: :oops:

συνταγή εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/pagotoooo.html


KbLyp3.png 4AByp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!

Kalamaraki και εγω με βοτκα εχω συνταγη απο βιβλιο του παρλιαρου. Εννοω λικερ με φραουλες. Αμα θελεις να σου πω αναλογιες που λεει μεσα.:)

Η σκορδοπαστα μονο τοσο κραταει? Τοτε δε με συμφερει και ηθελα σημερα να το κανω. Που να βαλω μεσα σε μια βδομαδα τοσο? Καθε μερα μεσα στο φαγητο σκορδο πρεπει να βαζω...


q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τον πελτέ σκόρδου τον κράτησα πάνω από μήνα στο ψυγείο, σε αποστειρωμένο βαζάκι και πάντα καλυμμένο με λάδι. Τίποτα δεν παθαίνει.

Το Λικέρ της Αργυρούς το έκανα πέρυσι με τσίπουρο και δε μου άρεσε καθότι το δικό μας τσίπουρο είναι πολύ δυνατό.

Τον πορτοκαλοχαλβά τον έκανα Καθαρή Δευτέρα, νόστιμος βγήκε για μένα που δεν τον τρώω, εξαιρετικός γι αυτούς που αρέσκονται στον σιμιγδαλένιο χαλβά.

Εγώ χταπόδι κάνω αυτό

http://www.sintagespareas.gr/sintages/xtapodi-ksidato-apo-to-omorfo-agkistri.html

εύκολο, γρήγορο και νόστιμο. Και πάντα μαλακό.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!:P

Σήμερα το μενού έχει σνίτσελ με πατάτες στου φούρνο (το ζήλεψα από κάποια που το έκανε πρόσφατα:P), σαλάτα χόρτα του βουνού και θα ψήσω πιπεριές φλωρίνης να τις βάλω στο λαδόξυδο να έχουμε. Κάτι σε γλυκάκι θέλω να φτιάξω, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα... καμία ιδέα?

Αααα και καλό μήνα δε είπα!! Τί υπέροχη εποχή αυτή! μόνο την γύρη να μην είχαμε και θα ήταν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μία ερώτηση για τις συνμαγείρισες: αγόρασα φυστικοβούτυρο για να το δοκιμάσω και τελικά μας φαίνεται πολύ αλμυρό και πολύ έντονη η γεύση του φυστικιού... μήπως ξέρει καμία σας τί θα μπορούσα να το κάνω (εκτός του να το πετάξω:evil:)

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε κοπελιά ....τι μου έκανες πρωί πρωί :D:D

εγώ έφτιαξα το δεύτερο παγωτάκι της χρονιάς φώτο δεν έχω να σας φιλέψω γιατί το τσακίσαμε σε νανοσεκοντ με την κόρη :tongue::tongue: :oops:

συνταγή εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/pagotoooo.html

E τι να κάνω?? χαχαχα ζηλεύω αφόρητα το παγωτό σας κυρία μου!!!:tongue:

Kαλημερα!

Kalamaraki και εγω με βοτκα εχω συνταγη απο βιβλιο του παρλιαρου. Εννοω λικερ με φραουλες. Αμα θελεις να σου πω αναλογιες που λεει μεσα.:)

Η σκορδοπαστα μονο τοσο κραταει? Τοτε δε με συμφερει και ηθελα σημερα να το κανω. Που να βαλω μεσα σε μια βδομαδα τοσο? Καθε μερα μεσα στο φαγητο σκορδο πρεπει να βαζω...

Ναι να το δεις κ να με πεις γιατί η μαμά μου με το μάτι τα κάνει όλα γκρρρρ

Εγώ πάντως σε μια μιαμιση βδομάδα το καταναλώνω γιατί βάζω σε ΟΛΑ τα φαγητά σκόρδο χε χε αφού το νοστιμεύει. ;)

Έχω και μία ερώτηση για τις συνμαγείρισες: αγόρασα φυστικοβούτυρο για να το δοκιμάσω και τελικά μας φαίνεται πολύ αλμυρό και πολύ έντονη η γεύση του φυστικιού... μήπως ξέρει καμία σας τί θα μπορούσα να το κάνω (εκτός του να το πετάξω:evil:)

Το ίδιο έπαθα κ εγώ πριν καιρό κ ήξερα τι να το κάνω, εμένα κ της μικρής δεν μας άρεσε καθόλου ενώ καλά το παμφάγο ο χαζμπαντ το τσάκιζε άνετα.

Το έκανα μπισκότα με φυστικοβούτυρο κ έγιναν θεικά κ τα τσακίσαμε!

η συνταγή είναι αυτή

http://www.joyofbaking.com/PeanutButterCookies.html

κ να κ τα ίδια

576714_3885204047128_1320195546_n_zpsc87a792e.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!!

τέλειος ο χαλβάς καλαμαράκι,θα τον κάνω σύντομα

όσο για το χταποδάκι,πολύ πιθανό στη λαδόκολλα να είναι ακόμη πιο μαλακό

σήμερα είχαμε περισσεύματα απο το χταποδάκι και το κοκκνιστό με τον αρακά

έκανα και μια ομελέτα με χόρτα από πατρίδα

παω τώρα να κανω τα ψωμάκια


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το δεις κ να με πεις γιατί η μαμά μου με το μάτι τα κάνει όλα γκρρρρ

Εγώ πάντως σε μια μιαμιση βδομάδα το καταναλώνω γιατί βάζω σε ΟΛΑ τα φαγητά σκόρδο χε χε αφού το νοστιμεύει. ;)

Λικερ απο φραουλες

500 γρ φραουλες

1 λιτρο βοτκα

500 γρ ζαχαρι

200γρ νερο

1 κλωναρακι βανιλιας σχισμενο κατα μηκος στη μεση.

Πλενουμε και καθαριζουμε τις φραουλες. Τις στεγνωνουμε καλα σε απορροφητικο χαρτι και τις βαζουμε σε βαζο που κλεινει αεροστεγως. Ριχνουμε και τη βοτκα και τη βανιλια. Κλεινουμε το βαζο ερμητικα και το αφηνουμε για ενα μηνα. Βραζουμε τη ζαχαρη με το νερο για ενα λεπτο και αφηνουμε το σιροπι να κρυωσει.Σουρωνουμε τις φραουλες απο το αλκοολ.Ανακατευουμε το σιροπι με το αλκοολ και στη συνεχεια ριχνουμε τις φραουλες. Γεμιζουμε μπουκαλια.


q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:P

kalamaraki ευχαριστώ για την συνταγή με το φυστικοβούτυρο... είναι καλή λες, αλλά μου κάνει κάτι το αλμυρό με το γλυκό μαζί... εγγυάσαι;)?

Η μαρμελάδα φράουλα είναι έτοιμη και τελικά έγινε πολύ ωραία!

293018.jpg

Έκανα και πικάντικα κρουτόν ή bake rolls, όπως θέλετε πείτε τα, για το ποτάκι μας... κάτι πρέπει να το κάνουμε το περισσευούμενο ψωμάκι και τελικά κατέληξε σε μεζεδάκι πρώτο:tongue:

293021.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!

τα ψωμάκια μου βγήκανε πολύ καλά!φούσκωσαν αρκετά!και μόλις τα έβγαλα από το φούρνο άνοιξα ένα στη μέση και έβαλα μπεσέλ,έλιωσε αυτό!πω πω!!τέλεια!

θα κάνω όμως και τα δικά σου καλαμαράκι!

αύριο θα κάνω τις μπριζόλες


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...