Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημέρα μαγειροκόριτσα

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε κοριτσια!

Καλαμαρακι ιδιο φαγητο ειχαμε, λαυρακια κ εμεις χτες με μπροκολο καροτο ομως!!

τελικα μετα απο τοσο καιρο που το λεω χτες αξιωθηκα κ εφτιαξα τα μπιφτεκια σου αλα παλαντιν.Απο το ζυμωμα κ μονο φαινοταν απιστευτα μαλακα.Σημερα το μεσημερι που θα φαμε θα σου πω κ απο γευση που ειμαι σιγουρη πως θα σκιζουν!! Εγιναν τρομερα αφρατα!! Ευχαριστουμε!!

Αυτη την συνταγη για τα κουλουρια Θεσ/κης κανω κ εγω απο εκει την εχω δει αλλα αλευρι βαζω χωριατικο κ αν θελω ολικης βαζω μισο μισο χωριατικο με ζεας.Πολυ ωραια βγαινουν!

Για τον σολωμο που λετε για να φευγει η εντονη γευση εγω τον παριναρω κανα 2ωρο σε λεμονι μουσταρδα κ παιρνει κ ωραιο χρωμα οταν ωηνεται κ δεν μυριζει κιολας.

Την επομενη φορα θα δοκιμασω κ εγω με φιλαδελφεια!

ΣΤα δικα μου μαγειρικα τωρα,το Σαββατο εφτιαξα παστιτσιο το μεσημερι κ το βραδυ συμπληρωσα με συκωτακια τηγανιτα γιατι ηρθαν φιλοι για κρασακι κ χτες εφτιαξα οπως ειπα λαυρακια με μπροκολο-καροτο κ παταττοσαλατα.Εφτιαξα κ ρυζογαλο για απογευματινο , ζυμωσα κ το μειγμα για τα μπιφτεκια κ εψησα κ για σημερα κ εβρασα κ χωριατικο κοτοπουλο να το εχω ετοιμο γι αμαγειρεμα μεσοβδομαδα που ειναι χρονοβορο.Επισης εκανα κ 2 δοσεις τυροπιτακια κουρου κ τα εβαλα στην καταψυξη.

Τζένη δεν περίμενα να μου αρέσουν τόσο τα λάτρεψα τα λαβράκια!

Ζηλεύω το χωριάτικο κοτόπουλο μιαμμμμ κ φυσικά τα τηγανητά συκωτάκια, ακόμη θυμάμαι το αγελαδινό βούτυρο {δικό της από τις αγελάδες της} που έκαιγε η γιαγιά μου για να μας τα τηγανίσει....πω πω τρελή λιχουδιά!!!

Ξεπατώθηκες πάντως χε χε!

Πως βγήκαν τα μπιφτέκια σας άρεσαν?

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα φάγαμε χοιρινό με σέλινο φρικασέ από εχθές και για αύριο θα φτιάξω μπριάμ στον φούρνο και κοτόσουπα για τους αδιάθετους......πάλι.....

Εχμ....φρικασεεεεεεε έχω πολύυυυυυυ καιρό να φάω κ δεν έχω φτιάξει ποτέ!

Περαστικά σας Αφροδιτάκι

εμεις λαπα για σημερα λόγω οξειας γαστρεντεριτιδας...και τραχανα :-(

Περαστικά σας Νίκο, Εχει μεγαλώσει γενιές κ γενιές ο τραχανάς κ εγώ σαν βραδινό της το φτιάχνω συχνά κ σαν μεσημεριανό με πίτα συνοδεία ;)

Στα δικά μου μαγειρέματα, χτες έφτιαξα μακαρόνια κ για σάλτσα είχα περίσσευμα από την σάλτσα βασιλικού στην κατάψυξη , για σήμερα έφτιαξα μοσχαράκι λεμονάτο με μπασμάτι σπυρωτό σπυρωτό κ για αύριο μουλιάζω ήδη από χτες ρεβίθια να φτιάξω σούπα

Να κ τα Κυριακάτικα μας Σουβλάκια χοιρινά με μπασμάτι , τζατζίκι κ πολίτικη σαλάτα που παραδόξως έφαγε κ η μικρή :rolleyes:;)

collage_20140223160434118_zpsw7uq5fkb.jpg

Το βράδυ αν μπορέσω θα φτιάξω πάλι την εύκολη τυρόπιτα , την ζήτησε η μικρή

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!! για σημερα εφτιαξα πρασοκιμαδοπιτα και θα φερει και κατι συμπληρωμα η πεθερα μου που δεν ξερω τι.

kalamaraki εκανα τα pancakes με τη συνταγη που μου εδωσες και πραγματικα βγηκαν υπεροχα!!! Μας ανοιγεις την ορεξη πρωι πρωι, τι ωραια πραγματακια μας βαζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!! για σημερα εφτιαξα πρασοκιμαδοπιτα και θα φερει και κατι συμπληρωμα η πεθερα μου που δεν ξερω τι.

kalamaraki εκανα τα pancakes με τη συνταγη που μου εδωσες και πραγματικα βγηκαν υπεροχα!!! Μας ανοιγεις την ορεξη πρωι πρωι, τι ωραια πραγματακια μας βαζεις!!!

Ωωωω πρασοκιμαδόπιτα!!

Χαίρομαι που σας άρεσαν εύκολα κ γρήγορα είναι ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλαμάρι τα σουβλάκια τα έψησες στο γκριλ ή στα κάρβουνα; Φαίνονται σούπερ λαχταριστά...

Εχθές το βράδυ έψησα ένα γρήγορο κέηκ βανίλια-σοκολάτα, με φρέσκα αυγά από το χωρίο...όνειρο έγινε.

Σήμερα το πρωί έφτιαξα χοιρινό στην κατσαρόλα λεμονάτο, βγήκε σαν σόλα.....πολύ σκληρό ρε γμτ... Το έβρασα στην χύτρα όσο βράζω το μοσχάρι αλλά δεν.....

Ελπίζω σήμερα να γυρίσω σχετικά νωρίς και το βράδυ θα ανεβάσω κι εγώ φώτος...

Link to comment
Share on other sites

Καλαμάρι τα σουβλάκια τα έψησες στο γκριλ ή στα κάρβουνα; Φαίνονται σούπερ λαχταριστά...

Εχθές το βράδυ έψησα ένα γρήγορο κέηκ βανίλια-σοκολάτα, με φρέσκα αυγά από το χωρίο...όνειρο έγινε.

Σήμερα το πρωί έφτιαξα χοιρινό στην κατσαρόλα λεμονάτο, βγήκε σαν σόλα.....πολύ σκληρό ρε γμτ... Το έβρασα στην χύτρα όσο βράζω το μοσχάρι αλλά δεν.....

Ελπίζω σήμερα να γυρίσω σχετικά νωρίς και το βράδυ θα ανεβάσω κι εγώ φώτος...

Σιγά μην βγαίναν έτσι στο φούρνο , στα κάρβουνα ο χαζμπαντ ως δώρο πριν φύγει τα λαβράκια κ τα σουβλάκια χε χε εγώ δεν ξέρω να ανάβω κάρβουνα οπότε...θα κάνουμε καιρό να ξαναφάμε ψησταριά σπιτική τουλάχιστον!

Χμ...χοιρινό σόλα...κρίμα ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

καλαμαρακι τα λαυρακια θα τα λατρεψεις! ειναι παααρα πολυ γλυκα ,πεντανοστιμα.Καμια σχεση με τις τσιπουρες.κ εγω αρχικα δεν τα ειχα σε εκτιμηση ολο τσιπουρες επαιρνα κ μια μερα τα πηρε ο συζυγος κ τον γκρινιαζα ,μετα που φαγαμε ομως αλλαξα γνωμη.Αφου φαντασου την Κυριακη που τα ψησαμε ο γιος μου που δεν ειναι κ πολυ φαγανο παιδι μου ειπε πως αυτο το ψαρακι ειναι αψογο χαχαχα!!

τα μπιφτεκια μας αρεσανε πααααααρα πολυυυ!!! ευχαριστουμε!! μαλιστα επειδη ειχα μπολικο μειγμα εκανα τα μισα για χτες σουτζουκακια ,τα παιδια τα τσακισανε!! αφρος που λενε!! δεν ειχα σοδα ομως μου ειχε τελειωσει κ εβαλα το ξυδι που βαζω αλλα κ παλι πολυ αφρατα εγιναν!!

Πολυ ωραια τα σουβλακια σου !!!

Αφροτιτακι τυχαινει καμια φορα το κρεας. Μου εχει τυχει κ εμενα κ το ξαναεβαλα παλι στην χυτρα τον ιδιο χρονο για να μαλακωσει... Καλυτερα στα κρεατα κ στα οσπρια να μην βαζεις απο την αρχη το αλατι γιατι τα σκληραινει.Αν τα φοβασαι δηλαδη οτι δεν ειναι πολυ βραστερα βαλτο στο τελος λιγο πριν γινει.Στα οσρπια το κανω παντα γιατι την εχω πατησει πολλες φορες με ρεβυθια ,στο κρεας οχι ολες τις φορες.Συνηθως βαζω λιγο στην αρχη να το πιασει το κρεας κ μετα ξανασυμπληρωνω λιγο πριν γινει.

Περαστικα Νικο!!! Τραχανας λατρεμενος ολα τα λεφτα!!

Εμεις φακες τρωμε σημερα! Για αυριο εβγαλα το κοτοπουλο που ειχα βρασει την Κυριακη να ξεπαγωσει κ θα το κανω σουπα αυγολεμονο. Σωτηρια η καταψυξη.

Θα κανω το απογευμα κ σαλτσα ντοματας να την εχω ετοιμη για τις πιτσες για το παρτυ να μην τρεχω τελευταια μερα κ αυριο αν προλαβω θα ετοιμασω κ τον κιμα για το παστιτσιο να ειναι ετοιμος κ αυτος.Σωτηρια η καταψυξη! Να ειστε καλα , εγω πριν αρχισω να μιλαω μαζι σας δεν εβαζα τιποτα αλλο περα απο κρεας ωμο ,τωρα ομως που την ανακαλυψα σωθηκα!!! Να ειστε καλα!!!

Αυτη την τυροπιτα που λετε την κανω κ εγω γινεται πολυ αφρατη κ ελαφρυα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

καλαμαρακι τα λαυρακια θα τα λατρεψεις! ειναι παααρα πολυ γλυκα ,πεντανοστιμα.Καμια σχεση με τις τσιπουρες.κ εγω αρχικα δεν τα ειχα σε εκτιμηση ολο τσιπουρες επαιρνα κ μια μερα τα πηρε ο συζυγος κ τον γκρινιαζα ,μετα που φαγαμε ομως αλλαξα γνωμη.Αφου φαντασου την Κυριακη που τα ψησαμε ο γιος μου που δεν ειναι κ πολυ φαγανο παιδι μου ειπε πως αυτο το ψαρακι ειναι αψογο χαχαχα!!

τα μπιφτεκια μας αρεσανε πααααααρα πολυυυ!!! ευχαριστουμε!! μαλιστα επειδη ειχα μπολικο μειγμα εκανα τα μισα για χτες σουτζουκακια ,τα παιδια τα τσακισανε!! αφρος που λενε!! δεν ειχα σοδα ομως μου ειχε τελειωσει κ εβαλα το ξυδι που βαζω αλλα κ παλι πολυ αφρατα εγιναν!!

Πολυ ωραια τα σουβλακια σου !!!

Αφροτιτακι τυχαινει καμια φορα το κρεας. Μου εχει τυχει κ εμενα κ το ξαναεβαλα παλι στην χυτρα τον ιδιο χρονο για να μαλακωσει... Καλυτερα στα κρεατα κ στα οσπρια να μην βαζεις απο την αρχη το αλατι γιατι τα σκληραινει.Αν τα φοβασαι δηλαδη οτι δεν ειναι πολυ βραστερα βαλτο στο τελος λιγο πριν γινει.Στα οσρπια το κανω παντα γιατι την εχω πατησει πολλες φορες με ρεβυθια ,στο κρεας οχι ολες τις φορες.Συνηθως βαζω λιγο στην αρχη να το πιασει το κρεας κ μετα ξανασυμπληρωνω λιγο πριν γινει.

Περαστικα Νικο!!! Τραχανας λατρεμενος ολα τα λεφτα!!

Εμεις φακες τρωμε σημερα! Για αυριο εβγαλα το κοτοπουλο που ειχα βρασει την Κυριακη να ξεπαγωσει κ θα το κανω σουπα αυγολεμονο. Σωτηρια η καταψυξη.

Θα κανω το απογευμα κ σαλτσα ντοματας να την εχω ετοιμη για τις πιτσες για το παρτυ να μην τρεχω τελευταια μερα κ αυριο αν προλαβω θα ετοιμασω κ τον κιμα για το παστιτσιο να ειναι ετοιμος κ αυτος.Σωτηρια η καταψυξη! Να ειστε καλα , εγω πριν αρχισω να μιλαω μαζι σας δεν εβαζα τιποτα αλλο περα απο κρεας ωμο ,τωρα ομως που την ανακαλυψα σωθηκα!!! Να ειστε καλα!!!

Αυτη την τυροπιτα που λετε την κανω κ εγω γινεται πολυ αφρατη κ ελαφρυα!

Ααα πολύ ωραία χαίρομαι! Να ναι καλά η Παλαντίν που μας την έδωσε την συνταγή κ σταμάτησα να τα βγάζω στόκους τα μπιφτέκια. Και εγώ έτσι κάνω αγοράζω τον κιμά κάνω το μείγμα το πλάθω, καταψύχω σαν εσένα κ αν θέλω τα χωρίζω κ στο άλλο μείγμα δεν βάζω δυόσμο αλλά προσθέτω κ κύμινο πλάσιμο κ σουτζουκάκια ρέντυ για μια δύσκολη μέρα.

Είπαμε η κατάψυξη είναι σωτηρία μεγάλη Άγια άγια!

Τώρα να μου περίσσεψε μια μικρή μερίδα λεμονάτο βουρ κατάψυξη για τη μικρή μια δύσκολη μέρα.

Ναι ρε συ έπαθα πλάκα με τα λαβράκια....τι χάνος που ήμουν, κ έχουν την ίδια τιμή περίπου κ είναι πεντανόστιμα!!

σημερα θα φτιαξω κι εγω μπιφτεκια παλλαντιν, μακαρι να τα πετυχω και να βγουν αφρατα!

Να ρωτησω κατι, μπορω να βαλω και ξυδι και σοδα?

Ναι γιατί όχι, το ξύδι το βάζουν για να σπάσει τις ίνες του κρέατος κ να είναι αφράτο δεν θα έχεις θέμα. Καλή επιτυχία :D

Το μεσημεριανό μας Λεμονάτο μοσχαράκι συνοδεία μπασμάτι με κάρδαμο

20140226_142728_zps6kvdsscd.jpg

Αν προλάβω το βράδυ μετά την ρεβιθόσουπα θα κάνω κ την τυρόπιτα αλλιώς θα κάνω αλμυρά pancakes για πρωινό της μικρής αύριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαγειροκόριτσα!μπράβο σας!όλα πολύ ωραία!για τα λαυράκια δεν τοξερα ούτε εγώ!στη ψησταριά;

Δευτέρα και σήμερα φασολάδα!χτες εμείς λουκάνικα με πατάτες η μικρή χτες και σήμερα σούπα κοτό λόγω ασθένειας!που να πάμε και παιδικό!για αύριο θα κάνω κεφτεδάκια με σάλτσα στο πυρέξ και συνοδεία ρυζάκι.θα τα ετοιμάσω σε λίγο.

πείτε καμιά τούρτα!πλησιάζουν τα γενέθλια!8/3


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα μαγειροκόριτσα

Εξαφανιστήκαμε λόγω τριημέρου εε?

Να σας βάλω τι έφτιαξα μεσοβδόμαδα

Ρεβιθόσουπα κ Μοσχαράκι κοκκινιστό (νόμιζα πως ήταν κιμάς....κ πήγαινα για μακαρόνια με κιμά...αλλά έκπληξη ήταν κομμάτια χαχαχα}

collage_20140301093610608_zpscdsx2rye.jpg

Pancakes για προχθές το πρωί Σαββάτου ,είχαμε την φίλη της μικρής κ τους έφτιαξα κ τα αρχικά τους

20140301_083303_zpshoi7geni.jpg

Και χθες ο άγιος αρτοπαρασκευαστής ζύμωσε φούσκωσε, ο φούρνος έψησε κ εγώ απλά άνοιξα το ζυμάρι κ να οι λαγάνες μας , μια στην κατάψυξη γιατί στεγνώνουν εύκολα, μια για εμάς κ μια για τους γονείς μου που θα φάμε σήμερα μαζί κ δεν θα κάνω τίποτα απολύτως χο χο ;)

collage_20140303015837640_zpshd23eiqd.jpg

Καλή ΚαθαροΔευτέρα να έχετε

Link to comment
Share on other sites

αχ τέλεια τα αρχικά τους!!!είσαι μαστόρισα!;):P μπράβο!αχ και ναμουν φιλενάδα της κόρης σου!:P:p:p:p

κι εγώ στον αρτοπαρασκευαστή μεγάλη η χάρη του ζύμωμα και φούσκωμα της λαγάνας!φοβερή!θα σας βάλω φώτο μετά!ποια συνταγή έκανες καλαμαράκι;εγώ εκείνη με αλεύρι ολικής και τσίπουρο(κρασί βασικά εγώ γιατί δεν είχα τσίπουρο με γλυκάνισο,κι εδω άνευ το κάνουν)

έκανα και γίγαντες φούρνου και φακές ναχουμε για αύριο!ταραμοσαλάτα φέτος δεν έκανα,αγοράσαμε,χταποδάκι της πεθεράς,και έτοιμο το τραπέζι!;) μέσα στη βδομάδα αναμένουμε και τα ντολμαδάκια της πεθεράς τα απίθανα!σκάσαμε!πηραμε και κάτι λουκουμάδες απέξω για μετά!;)

ναχαμε και καλό καιρό!βολτα μέσα στις λάσπες κάναμε σήμερα!

αλήθεια,που έχουν χαθεί ολες;το κουρκουμπινάκι πουναι βρε κορίτσια;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...