Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Το κοτόπουλο ναι βρασμένο και τα άλλα ωμά, δεν τσιγαρίζω λαχανικά πριν από γεμιστά ή πίτες. Το αυγό χτυπημένο το προσθέτω στο μείγμα πριν το βάλω στην ζύμη. Αν βάλεις φέτα πρόσεξε το αλάτι, καλύτερα να μην βάλεις καθόλου.

ευχαριστώ πολύ!θα σας πω εντυπώσεις αργότερα!;):P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι,με φέτα!και μουπεσε και παραπάνω λάδι κι έγινε αρκετά τραγανιστή!;)

Ζυμαρόπιτα φτιάχνει και η μαμά μου και γενικά στον τόπο καταγωγής της πέφτει πολύυυυ πίτα. Στο χωριό της την λένε ''κοσμιρή'' και εγώ δεν μπορώ να την πετύχω με τίποτα!!!!!Μου βγαίνει μαλακή και μου αρέσει τραγανιστή....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!θα σας πω εντυπώσεις αργότερα!;):P

Αν βάλεις καροτάκι που του πάει πολύ! θα πρότεινα να το κόψεις κομματάκια και να το βράσεις 5-10 λεπτάκια να μαλακώσει γιατί δεν θα βράσει μέσα στην πίτα. Οι πιπεριές δεν έχουν ανάγκη, μαγειρεύονται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις καροτάκι που του πάει πολύ! θα πρότεινα να το κόψεις κομματάκια και να το βράσεις 5-10 λεπτάκια να μαλακώσει γιατί δεν θα βράσει μέσα στην πίτα. Οι πιπεριές δεν έχουν ανάγκη, μαγειρεύονται γρήγορα.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ,έγινε πολύ ωραία!αλλά στεγνή!πιπεριές δεν είχα!έπρεπε να βάλω ζουμάκι από κοτόπουλο!το κράτησα όμως για μελλοντική σουπίτσα!;)

ζυμαρόπιτα τη λένε εδώ ή αλευρόπιτα ή κουρκουρόπιτα/κουρκουτόψωμο!

βάζώ και γιαούρτι και λίγο νερό,όχι γάλα!γίνεται πολύ καλή!με λίγο παραπάνω λαδάκι στο ταψί και λίγο παραπάνω ψήσιμο σίγουρα θα σου γινει τραγανή!;)

αύριο ψάρι σχάρας και σαλάτα μαρούλι!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την επόμενη φορά θα προσθέσεις κάτι άλλο, έτσι είναι η μαγειρική άλλωστε... Καλοφάγωτη!

καλέ δεν έμεινε ούτε δείγμα για φώτο!;)

καλημέρα!καλή κυριακή!να περάσετε καλά!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι τέλειο YOTOU!μπράβο σου!και του χρόνου ναστε καλά!!!!!να γιορτάσετε!!!:P εμάς μας μαγείρεψε ο άντρας μου,αδειούχος,μακαρονάδα με μια πολύ ωραία σάλτσα!άντρας σεφ παιδί μου!πάντα καλύτεροι!:P κι εγώ πήρα παστάκια σε σχήμα καρδιάς!

σήμερα έχουμε φακές με κριθαράκι!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μαγείρεψα μπριζόλες χοιρινές με πατάτες στην γάστρα και τους ετοίμασα και σαλάτα λάχανο/καρότο. Εγώ θα φάω ένα πιάτο κοτόσουπα που έχει ξεμείνει στο ψυγείο από το Σάββατο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααααα

χάθηκα πάλι εε?

Στα γρήγορα

Βρήκα ωραία μανιτάρια στη λαική κ πήρα αρκετά , ξεφλούδισμα κόψιμο κατάψυξη

20140215_152757_zpspuls5mb4.jpg

Της Κυριακής η ψησταριά μας, μπιφτέκια Παλαντίν, μερικά γεμιστά με ρεγκάτο, τζατζίκι , καυτερή πιπεριές , ρόκα μαρούλι με βινεγκρετ κ φρέσκο ψωμάκι

collage_20140216165914835_zpsjy7rkssw.jpg

Έφτιαξα κ κουλούρια θεσ/νίκης με αλεύρι ολικής

20140216_165136_zpslfoddvyn.jpg

Χτες έφτιαξα κ μια γρήγορη τυρόπιτα με φύλλο κρούστας πολύυυυυ εύκολη κ γρήγορη , με τα φύλλα μέσα κ την γέμιση ανάκατα η συντα γή εδώ -->http://tastefull.gr/content/cheese-pie-phyllo-tiropita

collage_20140217221013522_zpsezht71hj.jpg

Εβρασα κ ζωχούς για εμάς κ μπρόκολο για την μικρή

20140217_232225_zps1n8gn2jz.jpg

Για σήμερα έκανα κόκκινη μακαρονάδα

αυτάαααααα;)

Καλά μαγειρέματα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλαμαράκι,για δώσε συνταγή για τα κουλούρια θεσ/νίκης!;) ελπίζω να μην είναι εκείνη η γνωστή χρονοβόρα!:tongue::P

σήμερα το μικιό φακές εμείς μπριζόλες με μακαρόνια στο ζουμί κοτόπουλο που κρατησα όταν έβρασα τα στήθη για την πίτα!

αλήθεια,άχετο!πώς μπορώ να βάψω τη μικρή με φυσικά υλικά τώρα τις απόκριες;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια :)

Χρωστάω κάτι εδώ και επιτέλους καταφέρνω να μπω.

Λοιπόν η αρχική συνταγή που αναρωτιόμουνα αν κάποια σας την έχει φτιάξει είναι αυτή: http://www.sintagespareas.gr/sintages/tourmpo-mpares-energeias.html

Ξανακοιτώντας την όμως κατέληξα πως δεν ήθελα να την κάνω ακριβώς, έτσι αυτοσχεδίασα κάπως...

Και ιδού οι μπάρες:

ikwd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η συνταγή έχει ως εξής:

-500gr κουάκερ

-2 φλ. καρύδια

-1 φλ. και λίγο ακόμα αμύγδαλα

-1 φλ. " ανάμικτοι ξηροί καρποί με κράνμπερι " ( υπάρχει συσκευασία με αυτή ακριβώς την ονομασία στο Super )

-5 κ.σ. μέλι ( έβαλα ερεικόμελο )

-2 κ.σ. ταχίνι

-250ml χυμό μήλου ( φυσικό )

-250ml χυμό πορτοκαλιού ( φυσικό )

-30gr σοκολάτα γάλακτος

-30gr κουβερτούρα ( 43% περιεκτικότητα σε κακάο )

Είναι αρκετή η ποσότητα:

xz29.jpg

h2es.jpg

xdru.jpg

Βγαίνουνε περίπου 40 κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...