Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Neverstop είπε:

      @Angot τα νέα σου??!

      βγάλαμε χθες τον όρο και στο 3 το άρχισε πάλι ο χαμός! ειχα πολλούς πόνους όποτε αναγκαστικά μ το έβγαλαν! θα δει ο γιατρός σήμερα τα nst μου και αν δει ότι ακόμα κ με όρο δεν ηρεμώ θα γεννήσουμε την πεμτπτη! αν όμως δει οτι με πιάνει θα με κρατήσει να πάμε 34 και αν τραβάω ακόμα να πάμε 35! για την ώρα ειμαι καλα 

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

ευχαριστούμε πολύ evhgiorgos!;):P εσεις τι θα ντυθείτε;

σήμερα βρε κορίτσια,οκ,είμαι φοβερή;έχω φακές!χαχχαχα!δεν τις φάγαμε χτες που έπρεπε!φάγαμε κι εμείς κεφτεδάκια με σάλτσα που ζηλέψαμε από το μικιό!αλλά δύο συνεχόμενες μέρες κρέας;;;;;;:mad:θα φάμε φακές!:P

δε θυμάμαι για τούρτες!στις 8/3 έχει γενέθλια η κόρη μου,κλείνει τα 2!για ξαναδώστε τα φώτα σας!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.chefonair.gr/recipes.asp?id=1345&c=2&s=6

Ξεκινάει κάπου στο 30ο λεπτό...

Τη βάζω από εδώ για να δεις πως έκανα το φύλλο.

Εγώ χρησιμοποίησα όλο το πακέτο, η φέτα που έβαλα ήταν 400gr και έβαλα και 150gr ανθότυρο.

Ολα τα άλλα ίδια.

Εντελώς αστεία η παρασκευή της:tongue:

;) ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι,για δώσε συνταγή για τα κουλούρια θεσ/νίκης!;) ελπίζω να μην είναι εκείνη η γνωστή χρονοβόρα!:tongue::P

Χε χε δεν ξέρω πια λες εγώ κάνω αυτή

Κουλούρια Θεσ/νίκης

http://www.sintagespareas.gr/sintages/afrata-kai-grigora-koulouria-thessalonikis.html

Και επειδή δεν είχα ταχίνι έβαλα φυστικοβούτυρο χε χε μια χαρά βγήκαν απλά τα παράψησα λίγο

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια :)

Χρωστάω κάτι εδώ και επιτέλους καταφέρνω να μπω.

Λοιπόν η αρχική συνταγή που αναρωτιόμουνα αν κάποια σας την έχει φτιάξει είναι αυτή: http://www.sintagespareas.gr/sintages/tourmpo-mpares-energeias.html

Ξανακοιτώντας την όμως κατέληξα πως δεν ήθελα να την κάνω ακριβώς, έτσι αυτοσχεδίασα κάπως...

Και ιδού οι μπάρες:

ikwd.jpg

Ουάααουυυ Τέλειες φαίνονται Ρενάτα μπράβο!!

πραγματικά ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ το ζουμί είναι τελειο και αντικαθιστά και άνετα τον κύβο σε πολλά φαγητά!

πολύ ωραίες φαίνονται οι μπάρες!!!!μπράβο σου!

έχετε καμιά καλή συνταγή για κεφτεδάκια με σάλτσα;θα τα κάνω για αύριο για τη μικρή!εμείς φακές!

Εγώ κάνω την ίδια ζύμη για τα μπιφτέκια απλά τα πλάθω σε κεφτεδάκια, τα ψήνω τα καταψύχω για μια δύσκολη μέρα , κ την δύσκολη μέρα φτιάχνω μια σάλτσα στα γρήγορα τα κάνω μπλουμ να κοκκινήσουν μακαρόνια κ έτοιμη ;)

Μιας και λέτε για τυρόπιτες :tongue: ορίστε μία που έκανα πριν:

4ghh.jpg

Μου έδωσε τη συνταγή η μάνα μου, την είδε στην Ψυχούλη την προηγούμενη εβδομάδα.

Ελάχιστα υλικά: φύλλο κρούστας, φέτα, πιπέρι στη φέτα, βούτυρο στα φύλλα, ένα κουτάκι σόδα και 4 αβγά ( τα χτύπησα μέσα στη σόδα ).

Δοκίμασα λίγο, πολύ νόστιμη...( ό,τι έχει φαγωθεί είναι από τον άντρα μου ).

Καληνύχτα:)

Πολύ καλή εκδοχή με την σόδα είναι στη λογική της μπουγάτσας με κρέμα της τεμπέλας που μπαίνουν σαν ακορντεόν τα φύλλα. Στα υπόψη κ αυτή:D

καλαμαρακι αυτα τα μπιφτεκια σου να δω ποτε θα τα φτιαξω!! θα παω να παρω κιμα μου φαινεται!! τελεια!!!!

Πες μας κ συνταγη για τα κουλουρια Θεσαλονικης οποτε βρεις χρονο!!!

Κοριτσια χτες ζυμωσα ενα ψωμι τελειοοοο !!! εβαλα 1,5 κιλο αλευρι,αλατι ,ενα φακελακι μαγια κ νερο κ απο πανω σουσαμι.Αφρος εγινε! ολο το αλευρι ηταν χωριατικο.

Συμφωνώ για το χωριάτικο, σχεδόν το κατήργησα το αλεύρι γοχ κ έχω το κίτρινο το σκληρό χωριάτικο κ ολικής

Συνταγούλα πάνω ;)

ευχαριστούμε πολύ evhgiorgos!;):P εσεις τι θα ντυθείτε;

σήμερα βρε κορίτσια,οκ,είμαι φοβερή;έχω φακές!χαχχαχα!δεν τις φάγαμε χτες που έπρεπε!φάγαμε κι εμείς κεφτεδάκια με σάλτσα που ζηλέψαμε από το μικιό!αλλά δύο συνεχόμενες μέρες κρέας;;;;;;:mad:θα φάμε φακές!:P

δε θυμάμαι για τούρτες!στις 8/3 έχει γενέθλια η κόρη μου,κλείνει τα 2!για ξαναδώστε τα φώτα σας!

Για πες τι περίπου σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγειρέματα μας ότι κατάφερα να τραβήξω γιατί είχαμε μια τρεχάτη βδομάδα

Μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα βασιλικού , pancakes για σνακ βραδινό κ πρωινό της μικρής κ πουρέ πατάτας με μπριζόλες....αλλά εκείνες εξαφανίστηκαν

collage_20140221092616889_zps9t2niuvz.jpg

Και σήμερα στη λαική βρήκα ωραία λαβράκια κ μας τα έψησε ο χαζμπαντ στη ψησταριά ήταν λουκούμι τα άτιμα συνοδεία μόνο με σαλάτα ρόκα κ ντοματα

collage_20140222195045403_zpsbp1pknke.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε πολύ evhgiorgos!;):P εσεις τι θα ντυθείτε;

σήμερα βρε κορίτσια,οκ,είμαι φοβερή;έχω φακές!χαχχαχα!δεν τις φάγαμε χτες που έπρεπε!φάγαμε κι εμείς κεφτεδάκια με σάλτσα που ζηλέψαμε από το μικιό!αλλά δύο συνεχόμενες μέρες κρέας;;;;;;:mad:θα φάμε φακές!:P

δε θυμάμαι για τούρτες!στις 8/3 έχει γενέθλια η κόρη μου,κλείνει τα 2!για ξαναδώστε τα φώτα σας!

Μίννι θα ντυθούμε που είναι και ένα από τα τελευταία κολλήματα!:P

Για τούρτες είμαι σίγουρη πως θα σου πουν πολλές συνταγές τα κορίτσια εδώ και ειδικά το Καλαμαράκι που από όσο θυμάμαι κάνει θαύματα! Εγώ πάλι ψιλοάχρηστη. Γι ΄αυτό και κάνω μια απλή τούρτα και για στόλισμα βάζω cake topper που παίρνω από ebay ανάλογα με το θέμα των γενεθλίων. Την τελευταία φορά είχαμε την πέππα το γουρουνάκι και ήταν πολύ όμορφη. Επίσης όλα τα παρελκόμενα τα πήρα από εβαυ.


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια εγω απο τουρτες κάνω αυτη εδω και καμποσο με αλλο χρωμα ομως καθε φορα

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-aitokinito.html

βεβαια...βγαινει λιγο παραξενο το οχημα σε μενα αλλα ειναι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΗ!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χτες είχαμε σολωμό με πατάτες σε πακετάκια λαδόκολλας!και πήρα και γόπες για σήμερα!

όσο για τούρτα,μας αρέσει η κιττυ,η μινι,η κουκουβαγια!το θέμα ειναι!θα καταφέρω να της δώσω σχήμα;θα χρειαστώ ζαχαρόπαστα;

αυτή με το αυτοκίνητο φαίνεται πολύ ωραία!της δίνεις ό,τι σχήμα θες;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

χτες είχαμε σολωμό με πατάτες σε πακετάκια λαδόκολλας!και πήρα και γόπες για σήμερα!

όσο για τούρτα,μας αρέσει η κιττυ,η μινι,η κουκουβαγια!το θέμα ειναι!θα καταφέρω να της δώσω σχήμα;θα χρειαστώ ζαχαρόπαστα;

αυτή με το αυτοκίνητο φαίνεται πολύ ωραία!της δίνεις ό,τι σχήμα θες;

Για πες τι βάζεις μέσα στην λαδόκολλα και πως το μαγειρεύειε, γιατί προσπαθώ να τους κάνω να φάνε σωλομό αλλά μέχρι τώρα δεν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για πες τι βάζεις μέσα στην λαδόκολλα και πως το μαγειρεύειε, γιατί προσπαθώ να τους κάνω να φάνε σωλομό αλλά μέχρι τώρα δεν.....

τίποτα ιδιαίτερο και δύσκολο,,το φιλέτο σολωμού κάτω πατάτες από πάνω λεμόνι λάδι αλάτι ρίγανη,τα κλείνεις και τα ψήνεις στους 200 για καμιά ώρα!αν θέλεις ρόδισμα ανοιγεις λιγο πριν προσεκτικά τα πακετάκια και ροδίζουν!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι βάζεις μέσα στην λαδόκολλα και πως το μαγειρεύειε, γιατί προσπαθώ να τους κάνω να φάνε σωλομό αλλά μέχρι τώρα δεν.....

εχμ....για δοκίμασε κ αυτόν τον τρόπο, έχει φιλαδέλφεια, αλλά απορροφά την έντονη μυρωδιά του σολομού{τσεκαρισμένο από 5χρονο } εγώ κατάφερα κ την έκανα να το φάει έτσι κ να αψηφήσει το πορτοκαλί χρώμα χε χε

http://www.sintagespareas.gr/sintages/solomos-me-filadelfia-sto-fourno.html

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε κοριτσια!

Καλαμαρακι ιδιο φαγητο ειχαμε, λαυρακια κ εμεις χτες με μπροκολο καροτο ομως!!

τελικα μετα απο τοσο καιρο που το λεω χτες αξιωθηκα κ εφτιαξα τα μπιφτεκια σου αλα παλαντιν.Απο το ζυμωμα κ μονο φαινοταν απιστευτα μαλακα.Σημερα το μεσημερι που θα φαμε θα σου πω κ απο γευση που ειμαι σιγουρη πως θα σκιζουν!! Εγιναν τρομερα αφρατα!! Ευχαριστουμε!!

Αυτη την συνταγη για τα κουλουρια Θεσ/κης κανω κ εγω απο εκει την εχω δει αλλα αλευρι βαζω χωριατικο κ αν θελω ολικης βαζω μισο μισο χωριατικο με ζεας.Πολυ ωραια βγαινουν!

Για τον σολωμο που λετε για να φευγει η εντονη γευση εγω τον παριναρω κανα 2ωρο σε λεμονι μουσταρδα κ παιρνει κ ωραιο χρωμα οταν ωηνεται κ δεν μυριζει κιολας.

Την επομενη φορα θα δοκιμασω κ εγω με φιλαδελφεια!

ΣΤα δικα μου μαγειρικα τωρα,το Σαββατο εφτιαξα παστιτσιο το μεσημερι κ το βραδυ συμπληρωσα με συκωτακια τηγανιτα γιατι ηρθαν φιλοι για κρασακι κ χτες εφτιαξα οπως ειπα λαυρακια με μπροκολο-καροτο κ παταττοσαλατα.Εφτιαξα κ ρυζογαλο για απογευματινο , ζυμωσα κ το μειγμα για τα μπιφτεκια κ εψησα κ για σημερα κ εβρασα κ χωριατικο κοτοπουλο να το εχω ετοιμο γι αμαγειρεμα μεσοβδομαδα που ειναι χρονοβορο.Επισης εκανα κ 2 δοσεις τυροπιτακια κουρου κ τα εβαλα στην καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα φάγαμε χοιρινό με σέλινο φρικασέ από εχθές και για αύριο θα φτιάξω μπριάμ στον φούρνο και κοτόσουπα για τους αδιάθετους......πάλι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...