Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Eviri για τα μπιφτέκια βάζω τα υλικά αυτά που έγραψες, προσέτω λίγο ξύδι στο τέλος του ζυμώματος γιατί εξισορροπεί την ντομάτα και βάζω μετά το μίγμα στο ψυγείο μέχρι να προθερμανθεί ο φούρνος, όπου τα ψήνω στη μεσαία σχάρα. Βέβαια σκέφτομαι ότι ίσως δεν βάζω αρκετό υγρό στο ταψί και γι'αυτό γίνονται πολύ σκληρά και μαζεύουν κάπως περίεργα. Ο άντρας μου μια χαρά τα τρώει, απλά μου φαίνονται λίγο σκληρά και κάτι με ενοχλεί στη γεύση. Επίσης να πω ότι όποτε τα έχω κάνει έχω χρησιμοποίησει μόνο μοσχαρίσιο κιμά. Όταν τα κάνω με κιμά κοτόπουλου βγαίνουν καταπληκτικά!

Εγώ αγοράζω έτοιμα μπιφτέκια κοτόπουλου από τον χασάπη μας που είναι εξαιρετικά!

Αγγελική η συνταγή που βρήκα για τη λαγάνα είναι αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/lagana-paneikoli.html . Θα την κάνω από την Κυριακή έτσι ώστε αν- λέμε τώρα αν- δεν πετύχει να πάρουμε τη Δευτέρα από τον φούρνο.

Καλή επιτυχία!

Χταπόδι στο χαρτί

Εύκολη και πολύ νόστιμη συνταγή! Σίγουρα θα δοκιμαστεί!

καλημερααααα!!!

Σηκωθηκα κ εγω το πρωι πηγα το μεγαλο στο νηπιο κ ο μικρος ηθελε να παμε βολτα.Φυγαμοι κυριοι πηγαμε ΣΜ ψωνισαμε κ πεξαμε κ στην παιδικη χαρα.Μωλις μπηκα σπιτι 10:30 δεν προλαβα να αφησω τις τσαντες φανταστειτε ακομα χτυπησε το τηλ κ μου ειπαν να ερθβ γραφειο...

Καλά τόση δουλειά είχατε που δεν μπορούσαν να σε αφήσουν να χαρείς την άδειά σου? :confused:

πηρα τηλ την κυρια να ερθει για το μικρο κ μεσα σε μιση ωρα εγινα στην κυριολεξια Βεγγος.Μαζεψα κρεββατια,εστρωσα ριχταρια σε καναπεδες, περασα το τραπεζακι σαλονιου με πανακι, ενα περασμα το μπανιο λεκανη νιπτηρα με πανακι κ απορυπαντικο, παναρισα σνιτσελ για το μεγαλο, εφαλα μακαρονια να γινονται , ετοιμασα σαλτσα,εβαλα μπροκολο να βραζει κ καθαρισα την κουζινα....

Αυτό θα με εκνεύριζε απίστευτα! Να έχω προγραμματίσει να κάνω τις δουλειές μου με ησυχία και να πρέπει να τις κάνω τελικά σε χρόνο ντε τε!

τουλαχιστον θα ειμαι χαλαρα στο γραφειο σημερα αλλα μου εχουν μεινει ολες οι δουλειες πισω στο σπιτι ...

Μέχρι τι ώρα θα είσαι στο γραφείο?

Εμεις αυριο θα παμε Ευβοια η πρωι πρωι η το απογευμα αν δουλευει ο αντρας μου.Νικο σου εχω πει πως ειμαι κ εγω απο Ευβοια δεν θυμαμαι?

Ήταν να πάμε κι εμείς Πευκί αλλά με τον καιρό που θα έχει το αφήσαμε...

Smurfita σιγα μην ντραπουμε για τα μπιφτεκια! Αλλες δεν ξερουν ουτε νερο να βραζουν,κανουμε τοσα πραγματα κ πολυ ευχαριστημενες πρεπει να ειμαστε οχι κ να ντρεπομαστε! Ιωαννα κ εσυ επισης!!!

Συμφωνώ!

Τα γεννεθλια Φωτεινη μου ειναι το αλλο Σαββατο.

Πλησιάζει ο καιρός! Τελικά έχεις καταλήξει στο μενού?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και αγορι!

Κατορθωσα σημερα να μπω απο τη δουλεια! Δε θα γραψω πολλα ομως.

Βρε Τζενη τι ηταν αυτο να σε κουβαλησουν αρον αρον στη δουλεια. Σε ματιασαμε μαλλον για την αδεια.

Παλι με καλυψες σε ολα. Να πω μοναχα πως η πεθερα μου που κανει ωραιοτερα μπιφτεκια απο τη μαμα μου βαζει στην ποσοτητα του κιμα που θελει να φτιαξει τον μισο μοσχαρισιο και τον αλλο μισο χοιρινο ακριβως για να δωσει νοστιμια.

Στρουμφιτα τελεια συνταγη για χταποδι. Θα τη δοκιμασω γιατι μου αρεσει πολυ το χταποδι.

Και εγω ειχα αλλαγη σχεδιων. Δε θα επιστρεψω τη Δευτερα αλλα την Τεταρτη γιατι θα κανει η μαμα μου την επεμβασουλα που εκκρεμουσε την Τριτη και θα κατσω και γω για παν ενδεχομενο. Δεν μπορω να κατσω παραπανω.

Για σημερα περισσεψε απο χθες απο το catering. Μου ειχαν φερει για 2 ατομα.

Καλο τριημερο ευχομαι και καλά να περασετε. Θα μπω με την πρωτη ευκαιρια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και αγορι!

Κατορθωσα σημερα να μπω απο τη δουλεια! Δε θα γραψω πολλα ομως.

Σςςςςς! Εμείς δεν θα το πούμε πουθενά!!!!

Βρε Τζενη τι ηταν αυτο να σε κουβαλησουν αρον αρον στη δουλεια. Σε ματιασαμε μαλλον για την αδεια.

Παλι με καλυψες σε ολα. Να πω μοναχα πως η πεθερα μου που κανει ωραιοτερα μπιφτεκια απο τη μαμα μου βαζει στην ποσοτητα του κιμα που θελει να φτιαξει τον μισο μοσχαρισιο και τον αλλο μισο χοιρινο ακριβως για να δωσει νοστιμια.

Αυτό το μισό μισό λένε ότι είναι το ιδανικό για νοστιμα μπιφτέκια!

Και εγω ειχα αλλαγη σχεδιων. Δε θα επιστρεψω τη Δευτερα αλλα την Τεταρτη γιατι θα κανει η μαμα μου την επεμβασουλα που εκκρεμουσε την Τριτη και θα κατσω και γω για παν ενδεχομενο. Δεν μπορω να κατσω παραπανω.

Αφού σου δώσανε άδεια δύο μέρες ακόμη πάλι καλά!

Για σημερα περισσεψε απο χθες απο το catering. Μου ειχαν φερει για 2 ατομα.

Σούπερ!

Καλο τριημερο ευχομαι και καλά να περασετε. Θα μπω με την πρωτη ευκαιρια

Καλά να περάσεις κι εσύ Φωτεινούλα! Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία με την επεμβαση της μανούλας σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

smurfita : καλά ε και να πέσαμε στην ίδια φαντάζεσαι;Μετα στα νεα ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΝΤΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ ΚΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ!!

ricola: μόλις εκανα το πορτοκαλοκεικ...και ηταν...ΥΠΕΡΟΧΟ :-P:razz::-P Τα κανα καπ κεικ.

ggeny : Η σταπλη...καλη αλλα συμφωνω για τα 4 αυγα ρε συ, για καποιο λογο εγω τα νιωθα και στην γευση αφου ηταν ετοιμη, μαλλον πολλα.

ΦΩΤΕΙΝΗ: Σου ευχομαι τα καλυτερα για την μαμα σου :-P

nina, eviri, bagia, ioanna, ηλιαχτιδα, ΑΓΓΕΛΙΚΗ και όλα τα κορίτσια αν ξεχασα κάποια καλησπέρα

Για σήμερα κορίτσια εκανα ΕΒΙΡΟΡΑΒΑΝΙ και πορτοκαλοκεικ. Τα κανα και τα 2 και πετυχαν!!! Παρόλο που ο Παναγιωτης ελεγε απ την μια "ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑΑΑ ΠΑΜΕ ΤΟΥΤΟΥ ΒΟΛΤΑ" η Αμαντα "ΣΟΥ ΣΟΥ ΣΝΙΚΕΡΣ ΤΖΑΜΠΟ!!!" (δεν ξερω τι εννοουσε μη ρωτατε, και τα λεγε και ΘΥΜΩΜΕΝΗ κιολας). Ο φουρνος ηταν ΚΟΛΑΣΗ σημερα ολο μυριζε τελεια γιατι ολο κατι εβαζα μεσα. Τελικα δεν καναμε μακαροναδα και βαλαμε τον κιμα στο ψυγειο γιατι ειδα οτι ειχε περισεψει τηγανιά απο χτες το μεσημερι και τραχανας απο χτεσ το βραδυ και λιγο ρυζι απο προχτες οποτε τα βαλα όλααααα μαζι και φαγαμε. Αρα αυριο η μακαροναδα μη μου χαλασει και ο κιμας. Τωρα αραξα λιγο και θα πινα ανετα ενα ποτηρακι κυταριτιδα αλλα δεν θελω να με δουν τα μικρα γιατι θα θελουν να δοκιμασουν και προφανως δεν θα τους εδινα ΠΟΤΕ κοκα κολα οποτε δεν εχει ουτε για μενα. Η Χρισ. εβαλε στοιχημα σημερα επειδη της ειπα οτι θα προλαβω τα 2 γλυκα, θα πλυνω νεροχυτη και θα εχω και τα παιδια ηρεμα μεχρι να ρθει (ειχα και υφοσ:-P) αλλα οταν τελειωσε με το ατελιε και ανεβηκε ο νεροχυτης ηταν ΧΑΛΙΑ ο παναγιωτης γεματος σοκολατες και η Αμαντα με ενα μαχαιρι στο χερι (...ε δεν τα προλαβα ολα...:oops:) οποτε εχασα και εκανα 60 καμψεις...αχαχ και δεν γινοται οι ρημαδες τοσο ευκολα πλεον οσο παλια :-P αυτά φιλιά σε όλες παω να δω καρτουν με τα μικρα μου και μετα γραφειο

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΝΙΚΟ!! με εκανες κ γελασα με τους λακαμαδες που μπλεξαμε!!! καλα κ εγω αν εβλεπα τον μικρο με μαχαιρι στο χερι δεν ξερω ποσο θα μπορουσα να συγκρατησω τα νευρα μου!!! κ "μικρη" τιμωρια σου εβαλε χαχαχα!!!

Να σου πω, εσυ που δοκιμασες κιολας, αν δεν βαλουμε καθολου αυγα τι πειραζει? Αχ βρε χρυσοχερη ! μπραβο σου!! μεχρι εδω μοσχοβολησανε τα γλυκα σου!

Αγγελικη ασε δεν μπορεις να φανταστεις νευρα κ αγχος μαζι!! κ ηρθα εδω κ τα νευρα μου γιναν ακομα χειροτερα με την αργοσχολια ορισμενων!!!!

Φωτεινη μιυ ολα να πανε καλα με την επεμβαση της μαμας κ καλο ταξιδι κ παλι!

Ωραιος ειναι κ μισο-μισο ο κιμας , απλα νομιζω πως το χοιρινο ειναι πιο λιπαρο ε?

Πολυ τυχερη εισαι που εχεις κ catering!!!

που λετε εχω οργανωθει για το παρτυ ,πιστευω ειμαι σε καλο δρομο.

εχω ηδη φτιαξει τα τυροπιτακια στην καταψυξη, μολις παω σπιτι θα κανω κ την σαλτσα για την πιτσα κ τον κιμα για το παστιτσιο κ θα τα βαλω στην καταψυξη κ η μαμα μου μαζεψε χτες σπανακ πρασο κλπ τα τσιγαρισε κ τα εβαλε καταψυξη να ειναι ετοιμα γι ατα λαζανια.

Τελικα λεω να φτιαξω τυροπιτακια,πιροσκυ(αυτα θα ειναι ετοιμα απο το γνωστο μαγαζι...),πιτσες,τοστακια,κεφτεδακι,κοτομπουκιες,μακαρονοσαλατα,πατατοσαλατα(ειμαι 50-50 στο να την κανω η οχι) ,λαζανια με σπανακι κ ανθοτυρο,παστιτσιο,κοπανακια κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο,πανσετες ψητες,μια σαλατα πρασιναδα σαν σιζαρς κ ντοματουλες μικρες με αγοουρακια.Τι λετε κ εσεις τι να αλλαξω,προσθεσω?

Με αυτα που θα εχω ετοιμα νομιζω δεν θα πεδευτω πολυ.

θα κανω κ μια δοση μπισκοτα απο την Τριτη,τα παντεσπανια της τουρτας την τεταρτη κ την Παρασκευη θα φτιαξω τις κρεμες κ το σιροπι κ θα γεμισω ετοιμασω την τουρτα κ θα φτιαξω κ μια δοση καπ κεικς.Ε μετα το Σαββατο τελειωμα στα μαγειρεματα κ το σπιτι.Θα εχω κ την μαμα απο Πεμπτη το απογευμα οποτε την Παρασκευη θα μου κανει λιγο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι μιά χαρά είναι τα φαγητά που σκοπεύεις να βγάλεις. Το μόνο που δεν έκανα θα ήταν η πατατοσαλάτα γιατί 2 φορές οι πατάτες είχαν γεύση λες κα έτρωγες χωμα! Από τότε την έχω καταργήσει στα τραπέζια.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

μμμμ μωρε γι αυτο κ εγω το σκεφτομαι επειδη θα εχω κ τις πατατες μαζι με το κοτοπουλο.μου εχει τυχει κ εμενα αυτο μια φορα περσυ νομιζω στ αγεννεθλια του μικρου κ την πεταξα.Ειναι στην πατατα νομιζω.Αν εχω καλες πατατες θα κανω αλλιως οχι.Θα δω κ τι χρονο θα εχω βασικα ...

Σημερα λεω να κανω κ ενα καλο καθαρισμα στο ψυγειο γιατι θα ερθουμε Δευτερα απο χωριο θα φερουμε πραγματα να ειναι καθαρο κ αν προλαβω θα καθαρισω κ μεσα το συνθετο. επλυνα κ κουρτινες χτες κ τα μαξιλαρια απο το σαλονι κ τωρα μου εοχυν μεινει μονο τα μεγαλα τα μαξιλαρια απο τους καναπεδες απο πλυσιμο σε βαρυα ρουχα.πρεπει να καθαρισω κ τον τοιχο στο σαλονι γιατι τα μικρα ολη μερα με την μπαλα τον εχουν κανει χαλια.... προσπαθω να κανω καθε μερα απο κατι για να μην μου πεσουν μαζεμενα.

Χρειαζονται πιο πολλ ακρεατικα λες η ειναι καλα?

Για σαλατικο γι απειτε καμια ιδεα κατα προτιμηση χωρις μαγιονεζες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


smurfita ευχαριστουμε για τις συνταγες!Χταποδι ενω μου αρεσει πολυ δεν εχω κανει ποτε!!!Θα ξεκινησω με τη συνταγη σου λοιπον...οταν το παρω αποφαση!χεχεχε!

Φωτεινη Καλο ταξιδι να χεις και να περασεις τελεια με τα μικρα σου!!!Ολα καλα να πανε για τη μαμα σου!!!!

Νικο χαιρομαι που σου αρεσε το πορτοκαλοκεικ!!!!Μια χαρα τα καταφερνεις...τι και αν εχασες.....

Τζενακι μια χαρα το γενεθλια μενου!!!!Μιαμ μιαμ!!!!!

Εμεις για σημερα το λιγοστο λαχανορυζο απο χθες και σνιτσελακια μοσχαρισια!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ggeny το δικο μου ειχε μια...εντονη αισθηση αυγου...δεν μπορω να το προσδιορισω απλα το νιωσα λιγο "αυγενιο:confused:" ισως να θελει αυγα αλλα πχ 2 και οχι 4...νομιζω αληθεια οτι τα 4 ειναι πολλα...εχεις δικιο, το κανει τοσο...βαρυ...εκτος και αν δεν το κανα καλα εγω για αυτο μου ειχε τοσο εντονη αισθηση αυγου. Αλλα και παλι να καταλαβεις εχει περασει 1,5 ωρα που εφαγα την σταπλη και ακομα νιωθω το αυγο

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ! Νικο παντος εγω κ στην κρεμα ζαχαροπλαστικης που λενε πως ειναι απαραιτητο δεν βαζω καθολου αυγο κ μια χαρα ωραιοτατη βγαινει!! πιες καμια σοδα να αλλαξει η γευση!!

Ωραιο το λαχανορυζο ρικολακι!!

Εγω με αυτα κ με εκεινα σημερα δεν εχω φερει τιποτα για φαγητο.Φευγω τωρα για το σπιτι να ψησω λιγο σολωμο! καλο ΣΚΔ !! τα λεμε απο Τριτη! Φιλια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ! Νικο παντος εγω κ στην κρεμα ζαχαροπλαστικης που λενε πως ειναι απαραιτητο δεν βαζω καθολου αυγο κ μια χαρα ωραιοτατη βγαινει!! πιες καμια σοδα να αλλαξει η γευση!!

Ωραιο το λαχανορυζο ρικολακι!!

Εγω με αυτα κ με εκεινα σημερα δεν εχω φερει τιποτα για φαγητο.Φευγω τωρα για το σπιτι να ψησω λιγο σολωμο! καλο ΣΚΔ !! τα λεμε απο Τριτη! Φιλια σε ολους!

Καλο 3ημερο Τζενακι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...