Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα!

Σημερα θα φαμε μπιφτεκια με πατατες τηγανιτες, ανυπομονω να παω σπιτι!!!

Με τέτοιο φαγάκι κι εγώ δεν θα έβλεπα την ώρα να πάω σπίτι! ;)

Καλημέρα!:P

Καλημέρα Νινάκι!

Σήμερα θα φάμε λίγα σουτζουκάκια που περίσσεψαν από προχτές με ρύζι αυτή τη φορά... επίσης θα φτιάξω μερέντα της Αργυρώς... να έχουμε κάτι τις γλυκό:tongue:... αν πετύχει, θα σας πω συνταγή για τους γλυκατζήδες της παρέας (βλ.ΝΙΚΟ:tongue:)χα χα χα

Περιμένουμε εντυπώσεις και φυσικά συνταγή.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Μηπως ειναι ωρα να ριξουμε σαρακοστιανες ιδεες? Τωρα ενημερωθηκα οτι θα ειμαστε γυρω στα 15 ατομα, τι τρωμε οεο? Εχουμε πει για ταραμοσαλατα, σπανακοπιτα, γαριδες, καλαμαρακια, χταποδακι, φαβα αλλα ειναι λιγα

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα εγώ το χταπόδι το φτιάχνω και κοκκινιστό στην κατσαρόλα με κοφτό μακαρονάκι για να φτουρίσει.

Μπορείτε να αγοράσετε και λαχανικά τουρσί, αν τα τρώτε.

Επίσης να τηγανίσετε καλαμαράκια.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα εγώ το χταπόδι το φτιάχνω και κοκκινιστό στην κατσαρόλα με κοφτό μακαρονάκι για να φτουρίσει.

Μπορείτε να αγοράσετε και λαχανικά τουρσί, αν τα τρώτε.

Επίσης να τηγανίσετε καλαμαράκια.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο...

Τα καλαμαρακια λεμε να τα βγαλουμε απο τη λιστα λογω τηγανιου, θα πρεπει να γινουν κι εκεινη τη στιγμη και δεν τρελενομαστε στην ιδεα να γινεται η κουζινα αισχος. Μηπως εχετε βρει τροπο να μην πετανε τοσο πολυ? Λαχανικα τουρσι δεν τρωμε, βλεπεις ειμαστε και κρεατοφαγοι αρα δυσκολευομαστε τετοιες μερες

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΕΕΕΣΣΣ

Σημερα θα γραψω για τον ξινό τραχανα κορίτσια οπως τα λεω εγω, τεμπέλικα :P

Λοιπον για αρχή θα κανετε ξυνόγαλο. Μετά αφου κανετε το ξυνογαλο ανακατευουμε με το αλευρι και ριχνουμε και αλατακι και ζυμωνουμε καλα να μην μας κολλαει στα χερια. Τωρα εδω θα σας πω σχετικα με το ξυνογαλο εχω ακουσει οτι γινεται και με γιαουρτι αλλα αυτο δεν το ξερω. Θα αφήσετε την ζυμη να "ηρεμησει" για κατι παραπανω απο ωρα μετα με τα χερια σας κοβετε πολλα μικρα αλλα ισια κομματια (οταν λεω ισια απλα να μοιαζουν ωστε να στεγνωσουν ολα μαζι στον ιδιο χρονο). Μετα τα βαζετε σε αερισμενο ζεστο οσο γινεται μερος αφου τα σκεπασετε με σεντονι (εγω τα βαζω πανω σε ενα ραντζάκι που χουμε προχειρο βολευει πολυ αν εχετε κατι τετοιο) και εκει τα αφηνετε για κανα 3 ημερο (θα το τσεκαρετε κιολας γιατι εξαρταται απο το ποσο θα χουν ξεραθει) να ξεραθουν καλα και να χουν ελαχιστη υγρασια. Μετα τα τριβετε πολυ (χρησιμοποιηστε κοσκινο) και οταν δειτε τον τραχανα ετσι σε μικρους κοκους οπως τον ξερουμε τον περνετε ολον και τον ξαναπλωνετε ριχοντας ενα σεντονι πανω του παλι σε μερος που να αεριζεται και αφηνετε για μια βδομαδα και voila!!! Λοιπον ετσι γινεται τωρα ελπιζω να τα γραψα σωστα γιατι δεν το χω κανει ποτε τελειως μονος παντα με την γιαγια μου το κανα αλλα αυτη ηταν η διαδικασια το θυμαμαι ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Φιλια προς το παρον :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε για τις οδηγίες παρασκευής τραχανά Νίκο! Η όλη διαδικασία βέβαια προυποθέτει να έχεις χώρο για να απλώσεις τον τραχανά τόσες μέρες! Γιατί σε ένα διαμέρισμα είναι κομματάκι δύσκολο!

Αλλά είναι λατρεμένο φαγάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τις τυρόπιτες, τις κλείνω καλά. Δεν ανοίγουν στην ένωση... σκάνε σε διάφορα σημεία. Άλλοτε από πάνω, άλλοτε από κάτω... ναι, ναι καλά διαβάσατε... από κάτω. Εχθές για παράδειγμα, έβγαλα άδειες βαρκούλες από το φούρνο. Όλη η γέμιση ήταν στο ταψί και οι τυρόπιτες ανοιχτές από κάτω.

Νίκο, όταν έλεγα πώς να κάνω τον τραχανά, για να φύγει η ξινίλα, δεν εννοούσα αυτό... εννοούσα πώς να τον μαγειρέψω...

Ευχαριστώ, πάντως για το ενδιαφέρον μήνυμα σου σχετικά με την παρασεκευή του τραχανά.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ΑΓΓΕΛΙΚΗ πχ η γιαγια που το κανει στο χωριο να καταλαβεις εχει το υπογειο (σχετικά με τον χώρο που ειπες) , εχει αποθηκη και ενα σωροοοοοο ραντζα :P:p:p Εγω εδω οταν το δοκιμασα παροτι εχω χωρο τα παντα εγιναν αστα να πανε. Πιο πολυ το προτεινω παιδια για τις μαμαδες με μικρακια τελειως εμενα με ειχε σωσει κοριτσια οταν δεν τρωγαν τιποτα και μουλαρωναν (σε μικρες ηλικιες που δεν τρωνε και πολλα πολλα) ο τραχανας τους αρεσε και με γλιτωνε απο τον πονοκεφαλο. Σήμερα τηγανια χοιρινη με κοκκινη σαλτσα (απ οτι καταλαβαινεται παει η γαστρεντεριτιδα ΒΟΥΡΡΡΡ ΣΤΙΣ ΓΕΥΣΕΙΣ) και οτι εμεινε απο χτες απο την ζυμη για κρεπες. Φωτο απο την μερα κλασσικα στο ημερολογιο του εικονογραφου

ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ : ααααα τωρα το πιασα. Α δεν εχω ιδεα :-)

http://dyonikoskriss.blogspot.gr/2014/02/8.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!

πολυ πηξιμο στο γραφειο σημερα ελεος πια!!! αΛΛΑΑΑΑΑ απο αυριο ξεκουραση , την Τριτη παλι δουλεια!! γιουπιιιι!!!!

Ηλιαχτιδα χαιρομαι που σε διαβαζω παλι!!!! Για τα τυροπιτακια που λες το ειχα κ εγω παλιοτερα το προβλημα κ κατεληξα στο γεγονος οτι οταν τα εκλεινα να γινουν πχ μεσοφεγγαρο δεν τα παταγα πολυ καλα κ ετσι ανοιγαν στο ψησιμο.Τρα τα παταω καλα με το χερι μου κ μετα τα παταω κ με το πιρουνι γυρω γυρω.Ελπιζω να βγαζεις ακρη οπως τα γραφω.

Για τον τραχανα που λες αν τον φτιαχνει η νοικοκυρα πολυ ξινο νομιζω δεν γλυκιζει.εμενα η μαμυ δεν αφηνει μια μερα το ζυμαρι να ξινισει κ δεν βαζει αυγα κ ετσι δεν γινεται ξινος καθε αλλο,μονο το ονομα εχει !!!

Για το ψωμι τωρα νομιζω πως θελει λιγο περισσοτερο ζυμωμα.

Ριψολα μου συγχαρητηρια κ στους δυο σας!!! μαμα κ γιος πατε αψογα!!!

Νινακι καλα θα κανεις κ θα ζητησεις βοηθεια,ειπαμε να φτιαξουμε το ενα χερι οχι να χαλασουμε κ το καλο!!! Ωραι κ η φασολας!!!

Ιωαννα κ εμενα ο μικρος 2,5 ειναι κ το Σπετεμβριο στα 3 θα τον παμε κ εμεις παιδικο.Εγω δεν τα παω καθολου παιδοτοπο μονο σε κανα γεννεθλιο κ αυτο παρα πολυ σπανια γιατι ολοι απο τον κυκλο μας κανουν γεννεθλια στο σπιτι.2-3 φορες τον εχω παει τον μεγαλο στο παιδοτοπο του πλειμομπιλ κ την επομενη μερα ειχε γαστρεντεριτιδα κ ετσι δεν τα ξαναπηγα.

Φωτεινη μου ολα μπορεις να τα βαλεις στην διατροφη σου κανοντας διαιτα κ την πιτα κ ολα! ολα με μετρο!!! Τελεια θα περασει αυριο η μικρη στο παρτυ θα καταχαρει! εμας φετος στο νηπιο δεν κανουν κ ο γιος μου που ειχε συνηθισει απο τον ιδιωτικο του κακοφανηκε..

Αγγελικη πως ειναι τα πραγματα σημερα ,ηρεμησες λιγο απο δουλεια? τι ωραια που ειναι πατατες με τα αυγα μμμ κ τα φασολακια δεν λεω αλλα σε πιανει το στομαχι μετα.Αυριο κ εγω φασολακια θα βαλω.

smurfita ωραια φαγακια!!! μμμμ!!!! κ πολυ επεισοδιακη μερα...ευχομαι να τελειωσαν οι κακοτυχιες εκει...

Ιωαννα πως βγηκαν τα μπιφτεκια τελικα?

Εγω για σημερα εκανα τον κοκορα σουπιτσα αυγολεμονο,πεντανοστιμος εγινε!!

Αυριο θα ειμαι σπιτι θα φτιαξω με την ησυχια μου τα φασολακια ,εκτος απροοπτου φυσικα!

φιλια κοριτσακια καλα να περασετε κ τα λεμε απο Τριτη!!

Καλη επιτυχια στην ταραμοσαλατα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλε τωρα καταλαβα πως οταν εγραψα το μηνυμα δεν ειχα διαβαασει μια ολοκληρη σελιδα!!! αλλα αντι αλλων ...

εβιρακι μου αν σου πω πως δεν εχω φαει ποτε κοκκινα φασολια ... μαι χρα τους βολεψες ολους οπως παντα,χρυσοχερα μου εσυ!!!!

Νικο πως ειστε σημερα,αναρρωσατε? τα κεικακια καλα γινανε?

Μωρε θελει μεγαλη διαδικασια ο τραχανας κ χωρο για απλωμα!!!

Νινακι νομιζω πως στην γαστρεντεριτιδα που προερχεται απο αντιβιωση δεν πρπ να κανεις διαιτα γιατι δεν εχεις μικροβιο κλπ οποτε καλα εκανες κ δεν εκανες ειδικη διατροφη! σταματαει με το που σταματας την αντιβιωση.

Ιωαννα τα καλαμαρακια μπορεις να τα κανεις κ σαν το χταποδακι με μακαρονακι κοφτο αν δεν θς να τα τηγανισεις η να τα κανεις κοκκινιστα με ρυζακι πιλαφι για συνοδευτικο.

αλλες επιλογες γιγαντες αν τρωτε , σουπιες με σπανακι,μια πατατοσαλατα απλη με κρεμμυδακι κ καροτο,ταραμοκεφτεδες,γαριδομακαροναδα,ντολμαδακια νηστισιμα,χαλβα παντα , μυδια σαγανακι ,μυδοπιλαφο η ρυζοτο με θαλασσινα κ μπολικ λαγανααα!!!

Ηλιαχτιδα κ εγω ετσι καταλαβα πως ανοιγει στο σημειο της ενωσης αλλα αν σκαει απο πανω κλπ εγω πιστευω πως θελει περισσοτερο ζυμωμα κ το ζυμαρακι σου να μην το κανεις πολυ σφιχτο.

Νινα μερενταααααα??πωωωωωωωωωω

Αγγελικη πολυ ωραιο το κοτοπουλο με τις πατατες μμμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!

πολυ πηξιμο στο γραφειο σημερα ελεος πια!!! αΛΛΑΑΑΑΑ απο αυριο ξεκουραση , την Τριτη παλι δουλεια!! γιουπιιιι!!!!

Τζενάκι έχεις άδεια αύριο ή εννοείς πως αύριο είναι η τελευταία μέρα? Όπως και να έχει γιούπι!!!!

Ηλιαχτιδα χαιρομαι που σε διαβαζω παλι!!!! Για τα τυροπιτακια που λες το ειχα κ εγω παλιοτερα το προβλημα κ κατεληξα στο γεγονος οτι οταν τα εκλεινα να γινουν πχ μεσοφεγγαρο δεν τα παταγα πολυ καλα κ ετσι ανοιγαν στο ψησιμο.Τρα τα παταω καλα με το χερι μου κ μετα τα παταω κ με το πιρουνι γυρω γυρω.Ελπιζω να βγαζεις ακρη οπως τα γραφω.

Έτσι κατάλαβα κι εγώ αρχικά αλλά από ότι είπε της ανοίγουν στην μέση της ζύμης, όχι στην ένωση!

Νινακι καλα θα κανεις κ θα ζητησεις βοηθεια,ειπαμε να φτιαξουμε το ενα χερι οχι να χαλασουμε κ το καλο!!! Ωραι κ η φασολας!!!

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Αγγελικη πως ειναι τα πραγματα σημερα ,ηρεμησες λιγο απο δουλεια?

Ε ναι! Αφού έβαλα χτες μία σειρά σήμερα ήμουν χαλαρή!

τι ωραια που ειναι πατατες με τα αυγα μμμ κ τα φασολακια δεν λεω αλλα σε πιανει το στομαχι μετα.Αυριο κ εγω φασολακια θα βαλω.

Τελικά άφησα τα φασολάκια στον άντρα μου κι έφαγα κι εγώ πατάτες με αυγά! χεχεχεχεχε!

Αυριο θα ειμαι σπιτι θα φτιαξω με την ησυχια μου τα φασολακια ,εκτος απροοπτου φυσικα!

Α! Μόλις πήρα την απάντηση μου σε αυτό που σε ρώτησα στην αρχή!

φιλια κοριτσακια καλα να περασετε κ τα λεμε απο Τριτη!!

Καλη επιτυχια στην ταραμοσαλατα!!!

Καλά να περάσετε κι εσείς Τζενάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλε τωρα καταλαβα πως οταν εγραψα το μηνυμα δεν ειχα διαβαασει μια ολοκληρη σελιδα!!! αλλα αντι αλλων ...

Είδες, τώρα που το καφέ μας έχει κίνηση αλλάζουν οι σελίδες στο τσακ μπαμ!

Αγγελικη πολυ ωραιο το κοτοπουλο με τις πατατες μμμμμμμ

Όταν το έγραφα σε σκέφτηκα! Το ξέρω ότι είναι από τα αγαπημένα σου φαγητά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Εγραφα μια ωρα και μετα εκανε restart ο Η/Υ μονος του και φτου κι απ'την αρχη.

Εντω μεταξυ εγραψε η Τζενη και η Αγγελικη.

Τζενακι καλή ξεκουραση. Αυτο το Σαββατο ειναι το παρτυ του γιου ή το επόμενο;

Ιωαννα βγηκαν ωραια τα μπιφτεκια; Για την Καθαρη Δευτερα θα σου εγραφα κι εγω τα μισα περιπου απ'οσα προτεινε η Τζενη οπότε καλύφθηκα.

Εβιρι ειναι ωραια τα μεξικανικα φασολια σαν φασολαδα;

Στρουμφιτα ποσο συνεβησαν σε μια μερα; Τα φαγητακια αψογα.

Αγγελικη καλά εκανες με τα αυγα και τις πατατες.

Ηλιαχτιδα τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε. Ο μικρος σου ειναι στην πιο χαριτωμενη ηλικια. Να τον χαιρεσαι!

Για τον τραχανα αν ειναι ηδη πολύ ξινος φτιαγμενος δεν ξερω αν φτιαχνει. Παντως θα σου πω πως τον κανω εγω. Τσιγαριζω σε λαδι ενα κρεμμυδακι και μετα προσθετω την ντοματα (οπως κανουμε και στη σαλτσα), αλατι πιπερι και τον τραχανα. Αν θελεις μπορεις να ριξεις και λιγη ζαχαρη για να ισορροπησει την οξυτητα των αλλων υλικων που ελεγε κι ο Λουκακος.

Για τα τυροπιτακια η ζυμη πρεπει να ειναι ή πολύ λεπτη ή πιο σφιχτη απόσο πρεπει. Για το ψωμι δεν ξερω.

Νικο εκτος απο τις εγκυους της παρεας δεν σκεφτεσαι και αυτες που κανουν διαιτα. Τι κρεπες και μερεντες μας βαζεις φωτο. Και παρασυρεις και καποιες αλλες που ενω θα επρεπε να ξεκουραζουν το πονεμενο χερακι τους καθονται και ετοιμαζουν σοκολατοειδεις πειρασμους (ονοματα δε λεμε):tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Εγω σημερα σας ειπα εχω catering:D:D:D:D

Αυριο ταξιδευω και δεν ξερω αν θα προλαβω να σας γραψω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Eviri ναι, όλη η οικογένεια από την πλευρά της μαμάς είναι από Κρήτη, από Χανιά. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν έχουμε εντάξει στο διατροφολόγιό μας πολλά κρητικά φαγητά και γλυκά!

Αγγελική και Ιωάννα τέλεια τα φαγάκια σας! Μας αρέσει πολύ το κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες όπως και τα μπιφτέκια, αλλά να πω την αμαρτία μου;;; Ενώ ξέρω να φτιάχνω πολλά φαγητά και να τα κάνω με επιτυχία, κάθε φορά τα μπιφτέκια μου βγαίνουν χάλια σε σημείο να μην τρώγονται! Πραγματικά ντρέπομαι που το λέω...:cry:

Nina-Tom τι έγινε τελικά με τη μερέντα; Πέτυχε; Τελικά χθες είπα στον άντρα μου στο γυρισμό να μου φέρει προφιτερόλ!

Αγγελική μου το τυρομάλαμα είναι ένα είδος μαλακού-ελαστικού τυριού. Αν θυμάμαι καλά βγαίνει από το πρώτο στάδιο παραγωγής της γραβιέρας. Βγαίνει μια φορά το χρόνο μόνο το Πάσχα. Εδώ στην Αθήνα το κάνουμε παραγγελία σε κατάστημα με κρητικά προϊόντα και μας το φέρνουν ή μας το στέλνουν οι συγγενείς από κάτω. Είναι εντελώς άγευστο-άνοστο, αλλά είναι απαραίτητο συστατικό για τα κρητικά καλτσούνια και για την χανιώτικη τούρτα με αρνάκι για την οποία δεν έχω καν τη συνταγή.

Σήμερα έφτιαξα μοσχάρι γιουβέτσι στη γάστρα με παραπάνω μανέστρα για να μας μείνει και για αύριο. Έχουμε πάρει και τα υλικά για τους μεζέδες της Καθαράς Δευτέρας και νομίζω ότι φέτος θα προσπαθήσω να φτιάξω λαγάνα- δεν το έχω ξανακάνει, κάθε χρόνο λέω θα φτιάξω και στο τέλος δεν προλαβαίνω. Θα δούμε...:rolleyes:


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...