Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπερα παρεακι!!!!

Για σημερα ειχαμε λαχανορυζο και μπιφτεκια απο χθες!!!Το λαχανορυζο ομως βγηκε υπεροχο και φαγαμε απο 2 πιατα ο καθενας και ετσι μου εμεινε μια μεριδα μονο για αυριο!!!

Και εχω και ενα θεμαμε τα μπιφτεκια....δε τα πετυχαινω σχεδον ποτε!!!Οποτεμπορεσετε δωστε μου τις συνταγουλες σας μπας και.....

Για την λεμοναδα

ΥΛΙΚΑ

1 κιλο λεμονια

2,5 λιτρα νερο

300γρ ζαχαρη(εγω εβαλα πολυ λιγοτερη)

2-3 Σταγονες ελαιου βανιλιας(προαιρετικα)(εγω εβαλα 1 βανιλια σκονη)

Εκτελεση

Αφαιρουμε τη μιση φλουδα απο τα λεμονια/

Τα κοβουμε σε κομματια

Τα πολτοποιουμε

Τα βαζουμε σε ενα δοχειο με το νερο

Το βαζουμε στο ψυγειο για 4 ωρες

Το βγαζουμε απο το ψυγειο

Σουρωνουμε.

προσθετουμε ζαχαρη και βανιλια.ανακατευουμε

Βαζουμε σε μπουκαλια στο ψυγειο!!!

για μενα ειναι σουπερ!!!!!Το καλοκαιρι θα ειναι must!στον αντρα μου απο την αλλη δεν αρεσε καθολοου!Προσθεσε ζαχαρη...αλλα λεει δεν του αρεσε που πικριζε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα μπριζόλες στην κατσαρόλα με κρασί και για συνοδευτικό βίδες ζυμαρικά στο φούρνο άσπρα. Εγώ έφαγα μόνο μακαρόνια.

επίσης θα φτιάξω μερέντα της Αργυρώς... να έχουμε κάτι τις γλυκό

Μην κάνεις τον κόπο, ζήτα να σου δώσει ένα βαζάκι ο Νίκος.

Μηπως ειναι ωρα να ριξουμε σαρακοστιανες ιδεες? Τωρα ενημερωθηκα οτι θα ειμαστε γυρω στα 15 ατομα, τι τρωμε οεο? Εχουμε πει για ταραμοσαλατα, σπανακοπιτα, γαριδες, καλαμαρακια, χταποδακι, φαβα αλλα ειναι λιγα

Συμπληρωματικά να πω κάποια κι εγώ, αφού τα κορίτσια έδωσαν πολύ ωραίες ιδέες όπως είναι και οι δικές σου Ιωάννα. Βέβαια, θα προτείνω και αρκετά που έχουν λάδι. Αν νηστέψετε και το λάδι, ορισμένες συνταγές μπορούν να γίνουν παραλείποντάς το.

Θαλασσινά:

Τα θαλασσινά να τα κάνεις στα κάρβουνα (θράψαλα ή μεγάλα καλαμάρια, χταπόδια, σουπιές, καβούρια, καραβίδες, μεγάλες γαρίδες, αστακό). Τα ακριβά θαλασσινά μπορούν να είναι σε περιορισμένη ποσότητα έτσι περισσότερο για το εφέ.

Όσπρια:

Γίγαντες στο φούρνο, γίγαντες με σπανάκι, ρεβύθια σαλάτα (αποφλοιωμένα ρεβύθια βρασμένα σε νερό με λίγο αλάτι και στη σαλατιέρα κόβουμε μαζί ντομάτα, αγγούρι, λάδι, λεμόνι και αλάτι).

Ορεκτικά:

Σε πιατέλα μπορείς να βάλεις ραβδάκια αγγούρι, καρότο, να προσθέσεις λίγες ροδέλες ντομάτας και κρεμμυδιού, ελιές, μαρούλι, ραπανάκια, και μερικά ντολμαδάκια. (ή ό,τι συνδυασμό θέλεις απ' αυτά)

Κρητικά παξιμάδια ντάκους με φρεσκοτριμμένη ντομάτα, λάδι, ρίγανη, αλάτι και κάππαρη. (ας μην έχει φέτα δεν πειράζει)

Μελιτζανοσαλάτα

Μανιτάρια (πλευρώτους ή τα στρογγυλά) ψητά στο φούρνο, ή αλευρωμένα τηγανητά, ή στο τηγάνι με σκόρδο-μαϊντανό και λεμόνι.

Πιπεριές κέρατο τηγανητές ή ψητές.

Κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, ρεβυθοκεφτέδες.

Τηγανητά κολοκυθάκια ή μελιτζάνες. (χωρίς λάδι μπορούν να γίνουν στο φούρνο στη λαμαρίνα).

Συνοδευτικά:

Πατάτες τηγανητές ή ψητές στο ταψί ή στο αλουμινόχαρτο στο φούρνο.

Ρύζι κίτρινο τηγανητό ή στο φούρνο.

Χόρτα του βουνού.

Τα καλαμαρακια λεμε να τα βγαλουμε απο τη λιστα λογω τηγανιου, θα πρεπει να γινουν κι εκεινη τη στιγμη και δεν τρελενομαστε στην ιδεα να γινεται η κουζινα αισχος. Μηπως εχετε βρει τροπο να μην πετανε τοσο πολυ?

Κράνος και στολή αστροναύτη. :-D:grin: Δυστυχώς εγώ δεν έχω βρει τρόπο.

Τις τυρόπιτες, τις κλείνω καλά. Δεν ανοίγουν στην ένωση... σκάνε σε διάφορα σημεία. Άλλοτε από πάνω, άλλοτε από κάτω... ναι, ναι καλά διαβάσατε... από κάτω.

Δεν το λέω με σιγουριά, αλλά όπως είπε και η Αγγελική ίσως να φταίει η ίδια η ζύμη και η αναλογία των υλικών. Μήπως είναι αρκετά σφιχτή; Διαφορετικά, δε γνωρίζω τι γίνεται.

φιλια κοριτσακια καλα να περασετε κ τα λεμε απο Τριτη!!

Καλή ξεκούραση και καλά να περάσεις κι εσύ Τζένη.

Φιλιά.

εβιρακι μου αν σου πω πως δεν εχω φαει ποτε κοκκινα φασολια ... μαι χρα τους βολεψες ολους οπως παντα,χρυσοχερα μου εσυ!!!!

Είναι πολύ νόστιμα. Σε σαλάτες μου αρέσουν πολύ. Αλλά και στην κατσαρόλα τους βάζω σάλτσα και κομματάκια πατάτας με χυλωμένο ζουμί και μου αρέσουν πολύ.

Εβιρι ειναι ωραια τα μεξικανικα φασολια σαν φασολαδα;

Πολύ νόστιμα για μένα. Δεν έχει όμως την ίδια γνώμη όλη η οικογένεια. Ο Έβιρος τα θεωρεί μέτρια, η Εβιρίνα η μικρή ούτε να τα βλέπει και η Εβιρίνα η μεγάλη ωραία όπως κι εγώ.

Αυριο ταξιδευω και δεν ξερω αν θα προλαβω να σας γραψω.

Καλό ταξίδι να έχεις Φωτεινή και καλό τριήμερο.

Eviri ναι, όλη η οικογένεια από την πλευρά της μαμάς είναι από Κρήτη, από Χανιά.

Η μισή σου πλευρά δηλαδή.

Ενώ ξέρω να φτιάχνω πολλά φαγητά και να τα κάνω με επιτυχία, κάθε φορά τα μπιφτέκια μου βγαίνουν χάλια σε σημείο να μην τρώγονται! Πραγματικά ντρέπομαι που το λέω...:cry:

Καταρχήν, δεν πρέπει να αισθάνεσαι καθόλου ντροπή για τη μετριότητα ενός φαγητού. Δεύτερον, εμείς γιατί είμαστε εδώ; Γράψε μας τα υλικά που βάζεις μέσα, τον τρόπο που τα φτιάχνεις, τη θερμοκρασία και το ύψος της σχάρας που τα ψήνεις στο φούρνο και θα σου πούμε τι φταίει.

Και εχω και ενα θεμαμε τα μπιφτεκια....δε τα πετυχαινω σχεδον ποτε!!!Οποτεμπορεσετε δωστε μου τις συνταγουλες σας μπας και.....

Υλικά:

για 500γρ. κιμά, 1 αυγό, μαϊντανό, δυόσμο, γαλέτα, λάδι, αλάτι, πιπέρι, λίγη ντομάτα τριμμένη ή εναλλακτικά λίγη σάλτσα πουμαρό, σκόρδο, κρεμμύδι. Τα υλικά αυτά τα βάζω με το μάτι γι' αυτό δε σου δίνω αναλογίες.

Τα πλάθω και στο ταψί βάζω λίγο νερό, λάδι και λεμόνι. Μπορείς να τα ψήσεις και στα κάρβουνα και στη γκριλιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Καλησπερα Eviraki μας!!!!

Τι σουπερ ιδεες για σαρακοστιανα ειναι αυτες????Μιαμ....μιαμ!!!

Ευχαριστω για τη συνταγη σου!Θα την κανω την επομενη!Εγω ποτε δεν ακολουθω στα μπιφτεκια μια συνταγη...κανω παντα του κεφαλιου μου....και το χτυπαω μετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρεςςς

Εγω τωρα ταιζω τα μωρα μου και βλεπουμε τσιπ και ντεηλ. Μόλις εφαγα βρωμη :mad: αλλα πλεον αποφασισα οτι θα αντισταθω στην συζυγο και θα βαλω την νοτα μου. Πηρα mixed fruit πραγματακια, εβγαλα τις σταφιδες διοτι τις μισω, και κρατησα τους μικρους πειρασμους που ονομαζομαι αποξηραμενα λεμονακια, πορτοκαλακια και μπανανα!! Και αντεχοταν:P Αυτη εφαγε την βρωμη ετσι :) Μόλις επεστρεψα απο Χαλκιδα οπου μια κυρια την πλησιασα να την ρωτησω για εναν δρομο λεγοντας κατι σαν "συγνωμη μηπως ξερετε την Αρεθουσης..." και αυτη "αααααααααααααααα τι θες;;;;" και αρχισε να τρεχει φωναζοντας :confused:.....μαλλον ειναι τα μουσια η κατι, ειμαι και μεγαλωσομος...αλλα αυτο ηταν παραξενο. Αφου τρομαξα και εγω και ειχα και το παιδι μαζι μου. τι να πεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα πειραματιστώ λίγο με τη ζύμη και τις αναλογίες. Και στις τυρόπιτες και στο ψωμί.

Με τον τραχανά, να δω τι θα κάνω... Ο μικρός τον έφαγε μια φορά και μετά από λίγο έκανε εμετό. Κι εγώ κάνα δυο φορές που τον έφαγα, δε μου πολυάρεσε. Θα τον δοκιμάσω και με φέτα. Θα του βάλω και λίγη ζάχαρη και βλέπουμε...

Σήμερα φάγαμε γιουβαρλάκια. Για αύριο, δεν έχω ιδέα.

Καληνύχτα σας!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ξεχασα να σας πω σημερα εκανα και μαρμελαδα μπανανα για να βαλω στα καπ κεικς μου αυριο.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stalpi-mpananas.html

όλα τα λεφτα η συνταγή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!

πολυ πηξιμο στο γραφειο σημερα ελεος πια!!! αΛΛΑΑΑΑΑ απο αυριο ξεκουραση , την Τριτη παλι δουλεια!! γιουπιιιι!!!!

Ιωαννα κ εμενα ο μικρος 2,5 ειναι κ το Σπετεμβριο στα 3 θα τον παμε κ εμεις παιδικο.Εγω δεν τα παω καθολου παιδοτοπο μονο σε κανα γεννεθλιο κ αυτο παρα πολυ σπανια γιατι ολοι απο τον κυκλο μας κανουν γεννεθλια στο σπιτι.2-3 φορες τον εχω παει τον μεγαλο στο παιδοτοπο του πλειμομπιλ κ την επομενη μερα ειχε γαστρεντεριτιδα κ ετσι δεν τα ξαναπηγα.

Ιωαννα πως βγηκαν τα μπιφτεκια τελικα?

παιδοτοπο δεν εχουμε παει ποτε και ουτε προκειται για την ωρα. Προτιμω παρκα, παιδικες χαρες

Καλησπερα κι απο μενα!

Ιωαννα βγηκαν ωραια τα μπιφτεκια; Για την Καθαρη Δευτερα θα σου εγραφα κι εγω τα μισα περιπου απ'οσα προτεινε η Τζενη οπότε καλύφθηκα.

Φιλια

Καλο ταξιδι Φωτεινη!!!

Καλησπέρα!!!

Αγγελική και Ιωάννα τέλεια τα φαγάκια σας! Μας αρέσει πολύ το κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες όπως και τα μπιφτέκια, αλλά να πω την αμαρτία μου;;; Ενώ ξέρω να φτιάχνω πολλά φαγητά και να τα κάνω με επιτυχία, κάθε φορά τα μπιφτέκια μου βγαίνουν χάλια σε σημείο να μην τρώγονται! Πραγματικά ντρέπομαι που το λέω...:cry:

Σήμερα έφτιαξα μοσχάρι γιουβέτσι στη γάστρα με παραπάνω μανέστρα για να μας μείνει και για αύριο. Έχουμε πάρει και τα υλικά για τους μεζέδες της Καθαράς Δευτέρας και νομίζω ότι φέτος θα προσπαθήσω να φτιάξω λαγάνα- δεν το έχω ξανακάνει, κάθε χρόνο λέω θα φτιάξω και στο τέλος δεν προλαβαίνω. Θα δούμε...:rolleyes:

Μην αγχωνεσαι καμμια δεν τα πετυχαινει ολα. Καλη επιτυχια στη λαγανα

Λοιπον ενημερωση για τα μπιφτεκια.....

Ηταν σιγουρα πιο μαλακα απο καθε αλλη φορα αλλα παλι κατι δεν μου αρεσε. Νιωθω αχρηστη με τα μπιφτεκια, δεν θελω να τα ξανακανω:-(. Λετε να φταιει ο κιμας? Κατι μου ελειπε στη γευση, τουβλα παντως δεν ηταν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα από μία συννεφιασμένη Αθήνα!

Σήμερα θα φάμε κοτόπουλο που έμεινε από χτες.

Τριημεράκι έρχεται αλλά αυτός ο καιρός δεν θα μας αφήσει να το χαρούμε όπως φαίνεται! :rolleyes:

Καλησπερα κι απο μενα!

Γειά σου Φωτεινούλα!

Εγω σημερα σας ειπα εχω catering:D:D:D:D

Και νοστιμότατο!

Αυριο ταξιδευω και δεν ξερω αν θα προλαβω να σας γραψω.

Φιλια

Καλό ταξίδι να έχεις! Με το καλό να ανταμώσεις τα παιδάκια και τον αντρούλη σου!

Καλησπέρα!!!

Γειά σου στρουμφίτα!

Αγγελική και Ιωάννα τέλεια τα φαγάκια σας! Μας αρέσει πολύ το κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες όπως και τα μπιφτέκια, αλλά να πω την αμαρτία μου;;; Ενώ ξέρω να φτιάχνω πολλά φαγητά και να τα κάνω με επιτυχία, κάθε φορά τα μπιφτέκια μου βγαίνουν χάλια σε σημείο να μην τρώγονται! Πραγματικά ντρέπομαι που το λέω...:cry:

Να μην ντρέπεσαι! Κι εγώ έχω συχνά θέμα με τα μπιφτέκια! Γι΄αυτό αποφεύγω να τα φτιάχνω!

Αγγελική μου το τυρομάλαμα είναι ένα είδος μαλακού-ελαστικού τυριού. Αν θυμάμαι καλά βγαίνει από το πρώτο στάδιο παραγωγής της γραβιέρας. Βγαίνει μια φορά το χρόνο μόνο το Πάσχα. Εδώ στην Αθήνα το κάνουμε παραγγελία σε κατάστημα με κρητικά προϊόντα και μας το φέρνουν ή μας το στέλνουν οι συγγενείς από κάτω. Είναι εντελώς άγευστο-άνοστο, αλλά είναι απαραίτητο συστατικό για τα κρητικά καλτσούνια και για την χανιώτικη τούρτα με αρνάκι για την οποία δεν έχω καν τη συνταγή.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! ;)

Σήμερα έφτιαξα μοσχάρι γιουβέτσι στη γάστρα με παραπάνω μανέστρα για να μας μείνει και για αύριο. Έχουμε πάρει και τα υλικά για τους μεζέδες της Καθαράς Δευτέρας και νομίζω ότι φέτος θα προσπαθήσω να φτιάξω λαγάνα- δεν το έχω ξανακάνει, κάθε χρόνο λέω θα φτιάξω και στο τέλος δεν προλαβαίνω. Θα δούμε...:rolleyes:

Να μας πεις πως βγήκε και να μας δώσεις συνταγή!

Καλησπερα παρεακι!!!!

Γειά σου κορίτσι!

Και εχω και ενα θεμαμε τα μπιφτεκια....δε τα πετυχαινω σχεδον ποτε!!!Οποτεμπορεσετε δωστε μου τις συνταγουλες σας μπας και.....

Wellcome to the club!!!!!

Για την λεμοναδα

ΥΛΙΚΑ

1 κιλο λεμονια

2,5 λιτρα νερο

300γρ ζαχαρη(εγω εβαλα πολυ λιγοτερη)

2-3 Σταγονες ελαιου βανιλιας(προαιρετικα)(εγω εβαλα 1 βανιλια σκονη)

Εκτελεση

Αφαιρουμε τη μιση φλουδα απο τα λεμονια/

Τα κοβουμε σε κομματια

Τα πολτοποιουμε

Τα βαζουμε σε ενα δοχειο με το νερο

Το βαζουμε στο ψυγειο για 4 ωρες

Το βγαζουμε απο το ψυγειο

Σουρωνουμε.

προσθετουμε ζαχαρη και βανιλια.ανακατευουμε

Βαζουμε σε μπουκαλια στο ψυγειο!!!

για μενα ειναι σουπερ!!!!!Το καλοκαιρι θα ειναι must!στον αντρα μου απο την αλλη δεν αρεσε καθολοου!Προσθεσε ζαχαρη...αλλα λεει δεν του αρεσε που πικριζε!

Σε ευχαριστώ για την συνταγή! Μόλις καλοκαιριάσει θα την φτιάξω για να δω εντυπώσεις του μικρούλη μου!

Καλησπερα Eviraki μας!!!!

Τι σουπερ ιδεες για σαρακοστιανα ειναι αυτες????Μιαμ....μιαμ!!!

Εμ, δεν την έχουμε ανακηρύξει άδικα αρχηγό της μαγειροπαρέας!

Ευχαριστω για τη συνταγη σου!Θα την κανω την επομενη!Εγω ποτε δεν ακολουθω στα μπιφτεκια μια συνταγη...κανω παντα του κεφαλιου μου....και το χτυπαω μετα!!!!

:P:p:p:p

Καλησπέρεςςς

Γειά σου Νίκο!

Εγω τωρα ταιζω τα μωρα μου και βλεπουμε τσιπ και ντεηλ. Μόλις εφαγα βρωμη :mad: αλλα πλεον αποφασισα οτι θα αντισταθω στην συζυγο και θα βαλω την νοτα μου. Πηρα mixed fruit πραγματακια, εβγαλα τις σταφιδες διοτι τις μισω, και κρατησα τους μικρους πειρασμους που ονομαζομαι αποξηραμενα λεμονακια, πορτοκαλακια και μπανανα!! Και αντεχοταν:P Αυτη εφαγε την βρωμη ετσι :)

Σκέτη την τρωει????? :confused::confused::confused:

Μόλις επεστρεψα απο Χαλκιδα οπου μια κυρια την πλησιασα να την ρωτησω για εναν δρομο λεγοντας κατι σαν "συγνωμη μηπως ξερετε την Αρεθουσης..." και αυτη "αααααααααααααααα τι θες;;;;" και αρχισε να τρεχει φωναζοντας :confused:.....μαλλον ειναι τα μουσια η κατι, ειμαι και μεγαλωσομος...αλλα αυτο ηταν παραξενο. Αφου τρομαξα και εγω και ειχα και το παιδι μαζι μου. τι να πεις

χαχαχαχα! Από την μία ήταν αστεία σκηνή αλλά από την άλλη με τόσα που συμβαίνουν όλοι έχουμε γίνει καχύποπτοι!

Με τον τραχανά, να δω τι θα κάνω... Ο μικρός τον έφαγε μια φορά και μετά από λίγο έκανε εμετό. Κι εγώ κάνα δυο φορές που τον έφαγα, δε μου πολυάρεσε. Θα τον δοκιμάσω και με φέτα. Θα του βάλω και λίγη ζάχαρη και βλέπουμε...

Πειραματίσου και πιστεύω θα καταφέρεις να τον φέρεις στα μέτρα σας!

Σήμερα φάγαμε γιουβαρλάκια. Για αύριο, δεν έχω ιδέα.

Καληνύχτα σας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα μπριζόλες στην κατσαρόλα με κρασί και για συνοδευτικό βίδες ζυμαρικά στο φούρνο άσπρα. Εγώ έφαγα μόνο μακαρόνια.

Εβιράκι θα νηστέψεις όλη την σαροκοστή?

Κορίτσια ξεχασα να σας πω σημερα εκανα και μαρμελαδα μπανανα για να βαλω στα καπ κεικς μου αυριο.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stalpi-mpananas.html

όλα τα λεφτα η συνταγή

Μαρμελάδα μπανάνα ε? Ενδιαφέρον!

παιδοτοπο δεν εχουμε παει ποτε και ουτε προκειται για την ωρα. Προτιμω παρκα, παιδικες χαρες

Κι εμείς προτιμούμε ανοιχτούς χώρους. Μόνο για κανένα πάρτυ έχουμε επισκεφτει παιδότοπο.

Λοιπον ενημερωση για τα μπιφτεκια.....

Ηταν σιγουρα πιο μαλακα απο καθε αλλη φορα αλλα παλι κατι δεν μου αρεσε. Νιωθω αχρηστη με τα μπιφτεκια, δεν θελω να τα ξανακανω:-(. Λετε να φταιει ο κιμας? Κατι μου ελειπε στη γευση, τουβλα παντως δεν ηταν

Μπιφτέκια....πονεμένη ιστορία!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ναι ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου σχεδόν σχέτη την τρώει. Είναι της υγειηνης διατροφης σε σημειο που δεν φανταζεσαι!Χυμοί, φρούτα λαχανικά γιαούρτια και πολλά αλλα βραστα και ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΗΤΑ. Και εγω τα τρωω απλα...κανω τις προσθηκες μου :P. Και πρεπει να δεις την πεθερα μου να τρωει ομο σχεδον το κρεας (ετσι λεει το τρωνε στην πατριδα της την Γαλλία το μοσχαρι γιατι εχει περισσοτερες πρωτεινες). Σχετικα με το αλλο ΑΓΓΕΛΙΚΗ απλα ειπα χαμογελαστος "συγνωμη ψανχω την αρεθουσης μηπως" "ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ"...τρομαξα πρωτα απο ολα :confused::confused::confused: Τι να της κανω πια; αμαν και εγω Κεντρο Χαλκιδα ημουν με τοσουν ανθρωπους τριγυρω την παρξενη πηγα και επιασα. Μετα βρηκα ενα παιδι και μου εξηγησε.

Σημερα έχει Μακαροναδα με κιμα (back to basics) και λεω να κανω banofee τωρα που χω την μαρμελαδα αλλα το επεξεργαζομαι ακομα γιατι σημερα θα κανω και το Ραβανι της Εβιρι οποτε θελω να μοιρασω τον χρονο. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ricolaaaaaaaaaa τωρα ειδα την ΛΕΜΟΝΑΑΑΑΔΑΑΑ δεν την ειχα παρει χαμπαρι!!!!!!!!!!!!ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ λεμονι σε σημειο ΤΡΕΛΟ! Και στον κηπο εχω 2 μεγαλες λεμονιες. Βουρ για λεμοναδα.

ρικολα κατι που δεν καταλαβα...μου εξηγεις λιγο τι εννοεις οταν λεσ "την μιση φλουδα απο τα λεμονια"; με μπερδεψε αυτο και θελω να την κανω τωρα κιολας γιατι αρεσει στα παιδια το λεμονι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεακι!!!!!!

Λοιπον ενημερωση για τα μπιφτεκια.....

Ηταν σιγουρα πιο μαλακα απο καθε αλλη φορα αλλα παλι κατι δεν μου αρεσε. Νιωθω αχρηστη με τα μπιφτεκια, δεν θελω να τα ξανακανω:-(. Λετε να φταιει ο κιμας? Κατι μου ελειπε στη γευση, τουβλα παντως δεν ηταν

Ομοιοπαθουσα με τα μπιφτεκια!!!!Καθε φορα αλλη γευση...σχεδον παντα τουβλα...απορω πως τατρωει ο αντρας μου!!!!Ας δοκιμασουμε τις συνταγες που μας δινουν εδω....δε μπορει θα στρωσουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ricolaaaaaaaaaa τωρα ειδα την ΛΕΜΟΝΑΑΑΑΔΑΑΑ δεν την ειχα παρει χαμπαρι!!!!!!!!!!!!ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ λεμονι σε σημειο ΤΡΕΛΟ! Και στον κηπο εχω 2 μεγαλες λεμονιες. Βουρ για λεμοναδα.

ρικολα κατι που δεν καταλαβα...μου εξηγεις λιγο τι εννοεις οταν λεσ "την μιση φλουδα απο τα λεμονια"; με μπερδεψε αυτο και θελω να την κανω τωρα κιολας γιατι αρεσει στα παιδια το λεμονι

Καλημερα Νικο μας!!!!

Ριξε μια ματια στο videaki θα καταλαβεις για τη μιση φλουδα...

Ελπιζω να σας αρεσει και ναμη σας παρω στο λαιμο μου!!!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!

Σήμερα έχουμε φαγάκι από χθες, δηλαδή μοσχάρι γιουβέτσι και φασολάκια λαδολέμονο για σαλατούλα.

Eviri για τα μπιφτέκια βάζω τα υλικά αυτά που έγραψες, προσέτω λίγο ξύδι στο τέλος του ζυμώματος γιατί εξισορροπεί την ντομάτα και βάζω μετά το μίγμα στο ψυγείο μέχρι να προθερμανθεί ο φούρνος, όπου τα ψήνω στη μεσαία σχάρα. Βέβαια σκέφτομαι ότι ίσως δεν βάζω αρκετό υγρό στο ταψί και γι'αυτό γίνονται πολύ σκληρά και μαζεύουν κάπως περίεργα. Ο άντρας μου μια χαρά τα τρώει, απλά μου φαίνονται λίγο σκληρά και κάτι με ενοχλεί στη γεύση. Επίσης να πω ότι όποτε τα έχω κάνει έχω χρησιμοποίησει μόνο μοσχαρίσιο κιμά. Όταν τα κάνω με κιμά κοτόπουλου βγαίνουν καταπληκτικά!

Νίκο τέλεια η φαίνεται η κρέμα μπανάνας. Νομίζω ότι θα δοκιμάσω να τη φτιάξω αύριο. Το περιστατικό που περιέγραψες για τη Χαλκίδα, μου έτυχε κι εμένα πριν από κάτι μήνες πάλι στο κέντρο της Χαλκίδας που σταμάτησαμε με τον άντρα μου μια κυρία να τη ρωτήσουμε για ένα δρόμο. Λες να ήταν η ίδια;;; Εντάξει, γενικά ο κόσμος είναι πιο "κλειστός" πια, αλλά κάποιες αντιδράσεις δεν τις περιμένεις με τίποτα!

ricola πολύ ωραία η συνταγή για τη λεμονάδα. Την έκανα πέρυσι το καλοκαίρι και ήταν πολύ νόστιμη. Στο σερβίρισμα έβαζα και λίγη σόδα κάποιες φορές κι έδινε πιο δροσιστική γεύση, ξέρεις αυτό το αίσθημα στον ουρανίσμο που αφήνει το ανθρακικό...

Αγγελική η συνταγή που βρήκα για τη λαγάνα είναι αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/lagana-paneikoli.html . Θα την κάνω από την Κυριακή έτσι ώστε αν- λέμε τώρα αν- δεν πετύχει να πάρουμε τη Δευτέρα από τον φούρνο.

Για τη Δευτέρα θα είμαστε οικογενειακά και θα ετοιμάσω ταραμοσαλάτα, γίγαντες στο φούρβο, καλαμαράκια κοκκινιστά με πορτοκάλι, πατάτες τηγανιτές και χταποδάκι στη λαδόκολλα.

Μοιράζομαι μαζί σας τη συνταγή για την ταραμοσαλάτα, κέθε φορά μου πετυχαίνει και δεν μου βγάζει το λάδι όταν τη φτιάχνω από την προηγούμενη μέρα:

Ταραμοσαλάτα με πατάτα

Υλικά

6 μέτριες βρασμένες πατάτες

3 κ.σ. γεμάτες ταραμάς (λευκός ή κόκκινος- προσωπικά προτιμώ τον λευκό)

1 μικρό κρεμμύδι ψιλοκομμένο

Χυμό από 1 λεμόνι

2 φλ. τσαγιού ελαιόλαδο

2 κ.σ. νερό

2 κ.σ. άνηθος ψιλοκομμένος

Εκτέλεση

Βράζουμε τις πατάτες. Τις πολτοποιούμε και προσθέτουμε τον ταραμά, το κρεμμμύδι, τον άνηθο και το λεμόνι. Χτυπάμε τα υλικά μέχρι να ομογενοποιηθούν (εγώ το κάνω στο μούλτι). Σταδιακά προσθέτουμε το ελαιόλαδο και στο τέλος το νερό (προσθέτοντας ελάχιστο νερό στον ταραμά στο τέλος, αποκτά μια βελούδινη υφή σαν μους).

Αλλά θα σας πω και για το χταπόδι στη λαδόκολλα:

Χταπόδι στο χαρτί

Υλικά

1 χταπόδι περίπου 1,5 κιλό

1 φλ λάδι

1 φλ ξύδι

4 σκελίδες σκόρδο

1 κ.γ. ρίγανη

Εκτέλεση

Σε ένα ταψί που χωράει ίσα ίσα το χταπόδι απλώνουμε σταυρωτά 2 φύλλα λαδόκολλα να εξέχουν. Τοποθετούμε μέσα όλα τα υλικά μαζί και διπλώνουμε τα φύλλα σε πακετάκι. Ψήνουμε στο φούρνο περίπου 1 1/2 ώρα (ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το χταπόδι).

Την πρώτη φορά που το έκανα και το έψησα ακριβώς μιάμιση ώρα το χταπόδι κόντεψε να λιώσει. Αυτή η συνταγή μου έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές, καθώς γίνεται γρήγορα στο φούρνο, δεν λερώνω πολλά σκεύη και πάντα το χταπόδι είναι καλοψημένο.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερααααα!!!

Σηκωθηκα κ εγω το πρωι πηγα το μεγαλο στο νηπιο κ ο μικρος ηθελε να παμε βολτα.Φυγαμοι κυριοι πηγαμε ΣΜ ψωνισαμε κ πεξαμε κ στην παιδικη χαρα.Μωλις μπηκα σπιτι 10:30 δεν προλαβα να αφησω τις τσαντες φανταστειτε ακομα χτυπησε το τηλ κ μου ειπαν να ερθβ γραφειο... πηρα τηλ την κυρια να ερθει για το μικρο κ μεσα σε μιση ωρα εγινα στην κυριολεξια Βεγγος.Μαζεψα κρεββατια,εστρωσα ριχταρια σε καναπεδες, περασα το τραπεζακι σαλονιου με πανακι, ενα περασμα το μπανιο λεκανη νιπτηρα με πανακι κ απορυπαντικο, παναρισα σνιτσελ για το μεγαλο, εφαλα μακαρονια να γινονται , ετοιμασα σαλτσα,εβαλα μπροκολο να βραζει κ καθαρισα την κουζινα....

τουλαχιστον θα ειμαι χαλαρα στο γραφειο σημερα αλλα μου εχουν μεινει ολες οι δουλειες πισω στο σπιτι ...

Νικο η σταπλη μπανανας εγινε καλη? με φοβιζουν τα ωμα αυγα κ νομιζω πως ειναι κ πολλα για αυτη την ποσοτητα μπανανας. Κ μενα μου αρεσι ρε συ η βρωμη την εχεις παρεξηγησει νομιζω.Με φρουρακια μεσα ωμα η αποξηραμενα κανα ψηρο καρπο λιγο μελι εεεε? μα καλα κ εσυ να μην ξερεις την Αρεθουσης!! εχει φοβηθει Νικο ο κοσμος με αυτα που ακουει καθε μερα κ τρεμουν κ τον ισκιο τους ακομα!

Για τον τραχανα που λετε εμεις τον φτιαχνουμε με γαλα.Βαζουμε σε μια κατσαρολα νερο να βρασει με ελαχιστο λαδι κ αλατι κ μετα τον τραχανα .Οταν κοντευει να γινει ριχνουμε μεσα κ γαλα κ αφηνουμε να πηξει.Γινεται λουκουμι.Μετα αν θες βαζεις κ απο πανω φετα κ ειναι ολα τα λεφτα!!

Για τα μπιφτεκια, παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο κιμας που θα παρουμε.Δεν θελει εντελως απαχο κιμα γιατι οτι κ να ριξειθς μετα μεσα γινονται σολα! Εγω παιρνω σπαλα η ελια παντα δυο φορες περασμενα απο την μηχανη του κιμα.

Σε μισο κιλο κιμα βαζω ενα αυγο,ενα μετριο κρεμμυδι ,απο την μισοκιλη φρατζολα ψωμι βαζω 4 φετες αλλα ψωμια μπαγιατικο ε( κατα προτιμηση αν το ψωμι ειναι χωριατικο ειναι ακομα καλυτερα γιατι τα αλλα ειναι σαν φουσκες μεσα),τριμμενο δυοσμο-μαιντανο , αλατι,πιπερι,λιγη ριγανη,λιγο λαδι,λιγο ξυδι.Παντα γινονται αφρος! Προχτες δοκιμασα με παξιμαδι μεσα μου ειπαν τα κοριτσια εδω διπλα κ ετσι γινονται ωραια.

Για το ψησιμο αν δεν τα κανω στο ταχι με πατατες,τα ψηνω στο γκριλ σε ταψι με σχαρα η αν δεν εχετε στην σχαρα του φουρνου με ταψακι απο κατω να σταζουν τα ζουμια.Αφηνεις να ζεσταθει καλα η κουζινα μαζι με την σχαρα κ μετα βαζεις τα μπιφτεκια τα γυρνας μια φορα μολις ροδισουν κ τα αφηνεις να ροδισουν κ απο την αλλη κ ετοιμα.Θελει δυνατη φωτια .Αν θελετε μπορειτε να τα αλειψετε κ με λαδακι πριν τα βαλετε στην σχαρα κ δεν θα κολλανε κ καθολου ετσι!

Φωτεινη μου καλο ταξιδι να εχεις,με το καλο να δεις τα παιδια κ τον αντορυλη σου!!

Εμεις αυριο θα παμε Ευβοια η πρωι πρωι η το απογευμα αν δουλευει ο αντρας μου.Νικο σου εχω πει πως ειμαι κ εγω απο Ευβοια δεν θυμαμαι?

Λαγανα εφτιαξα προπερσυ αυτη αολα τα λεφτα κοριτσια.Πανευκολη κ πεντανοστιμη!!!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/lagana.html.

Smurfita σιγα μην ντραπουμε για τα μπιφτεκια! Αλλες δεν ξερουν ουτε νερο να βραζουν,κανουμε τοσα πραγματα κ πολυ ευχαριστημενες πρεπει να ειμαστε οχι κ να ντρεπομαστε! Ιωαννα κ εσυ επισης!!!

Ρικολα πολυ ωραια η συνταγη σου γι ατην λεμοναδα! ευχαριστουμε που μας την θυμισες.Κ εμενα εχει ο μπαμπας μου απειρα κ καθε χρονο φτιαχνω λεμοναδα αρεσει πολυ στον γιο μου.

Εγω σε ενα λιτρο χυμο λεμονιου βαζω 600 γρ ζαχαρη κ φλουδες απο ενα δυο λεμονια κ τα βραζω κανα 10 λεπτο 15 λεπτα.μετα οταν κρυωσει το βαζω σε γυαλινα μπουκαλια κ ψυγειο κ ετοιμο.Οταν θελω να φτιαξω βαζω λιγο λεμοναδα στο ποτηρι κ συμπληρωμω με νερο κ παγο κ ετοιμο.

Εβιρακι θα τα δοκιμασω τα κοκκινα φασολια !!!! πωπω ποσες ιδεες μας εδωσες βρε κοριτσι ευγε!!!!

Τα γεννεθλια Φωτεινη μου ειναι το αλλο Σαββατο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...