Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα στην δουλειά πήξιμο! Μία μέρα να λείψω και το μετανιώνω!

Τέλος πάντων!

Σήμερα τα παιδιά θα φάνε αυγουλάκια τηγανιτά από το χωριό με πατατούλες κι εγώ με τον άντρα μου έχουμε φασολάκια από χτες.

Λοιπον κοριτσια αποφασισα οτι θα ακουσω την συμβουλη της ΦΩΤΕΙΝΗΣ και θα κατσω ησυχα για ενα διημερο ακομα. Αρα λαπας και τραχανακος. ΑΧ αληθεια τι θα κανα χωρις εσας; ειστε η πιο γλυκια παρεα της ΓΗΣ.

Καλά θα κάνεις για να επανέλθει σιγά σιγά το στομάχι σας στους κανονικούς ρυθμούς!

Κατα τ αλλα ειμαστε καλα, το παιδι απο την ωρα που κοψαμε την αντιβιωση ηρεμησε και κοιμαται και καλα αλλα μας ειπε η παιδιατρος για κανα μηνα να τον προσεχω, αρα οχι κλειστοι χωροι με πολλα παιδακια. Δεν πειραζει ελπιζω καποια στιγμη να φτιαξει ο καιρος.

Μωρέ θα σε συμβούλευα να απόφέυγεις γενικώς τους κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο. Εγώ, αν δεν έχουμε κανένα πάρτυ, δεν τον πάω τον μικρό σε παιδότοπους για τον φόβο των ιώσεων.

Αγγελικη τελεια ιδεα, μου αρεσουν τα ταπερακια:D:D αλλα θα σκεφτεσαι εσυ το "τι θα φαμε αυριο?"

Θα συννενοούμαστε και θα βγάζουμε εβδομαδιαίο μενού για να μην αγχωνόμαστε με το τι θα φτιάξω κάθε μέρα! ;)

Για το πλυντηριο πιατων που λετε εγω εχω κατι παμφθηνα απο τζαμπο που ειχαν σχεδιακι απ 'εξω κ τωρα εχουν μεινει χωρις σχεδιο κ με μια θολουρα.βαζζωβ τις ταμπλετες ολα σε ενα αλλα μαλλον πρπ να αρχισω να βαζω κ εξτρα αλατι.αλλα η ποιοτητα τους ειναι μειον απειρο οποτε δεν με νοιαζει.

Ότι και να βάλεις αν το γυαλί δεν είναι καλής ποιότητας χαλάει στο πλυντήριο.

Ιωαννα κ αυτο ειναι μεγαλο θεμα, αντε καθε μερα να εχεις το αγχος τι θα μαγειρεψεις.Εγω τα τελευταια χρονια καθε Παρασκευη κανω ενα πλανο με το τι θα μαγειρεψω μεσα στην βδομαδα ετσι το Σαββατο που παωβ σμ,κρεοπωλειο κλπ παιρνω οτι χρειαζομαι κ καθε μερα δεν ξοδευω χρονο στα πηγαινε-ελα σμ μαναβικο ψαρα κλπ. Βεβαια πολλες φορες μπορει να μεινει ενα φαγητο κ γι ατην επομενη κ ενα φαγητο να μην το φτιαξω η να το αλλαξω λιγο αλλα το γενικο πλανο ειναι αυτο.Δοκιμασε το μια βδομαδα θα δεις θα σου λυσει τα χερια.Ασε που κανεις κ οικονομια γιατι δεν πας καθε μερα για ψωνια.Γιατι αν μπεις στο σμ να παρεις πχ λιγο τυρι κ μακαρονια ολο κ κατι αλλο θα παρεις κ το 20ευρω γινεται αερας χωρις να το παρεις χαμπαρι.

Έτσι λειτουργώ κι εγώ Τζενάκι!

Αγγελικη μου ειναι λογικο που στεναχωριεται η μικρη.Ειναι τοσο καλη μαθητρια σε ολα εχει τελειους βαθμους οποτε της κακοφαινεται ο κακος βαθμος.Μιλησε της πες της πως εχουν τα πραγματα κ θα της περασει.ισα ισα νομιζω πως θα πεισμωσει ακομα περισσοτερο κ το αλλο τριμηνο θα παρει σουπερ βαθμο.

Της μιλήσαμε ήδη με τον άντρα μου και πιστεύω πως το έχει πάρει απόφαση ότι δεν θα πάρει 20 στα μαθηματικά το επόμενο τρίμηνο. Την παρηγορεί το γεγονός ότι αυτό θα συμβεί και με τους υπόλοιπους συμμαθητές της που είναι εξίσου καλοί με αυτήν.

Απο φαγητο φακες εφτιαξα κ εγω για σημερα αλλα κοριτσια ενω ηταν πολυ βραστερες μου φανηκαν πολυ ανοστες.Τοσο καιρο ειχα απο ενα μπακαλικο απο το χωριο πεντανοστιμες φακες κ πολυ βραστερες κ τωρα που τελεωσαν πηρα απο σμ ,βρασανε γρηγορα αλλα καμια γευση.Τωρα το ΣΚ που θα παμε θα προμηθευτω παλι.Ελπιζω να φανε τα μικρα....

Έχεις δίκιο! Οι φακές του εμπορίου είναι σε γενικές γραμμές άνοστες. Κι εμάς μας έστειλε ο κουμπάρος μας από την Εύβοια δικές τους φακές και ήταν γευστικότατες!

Καλημέρα!:P

Τι υπέροχη μέρα κάνει σήμερα... ανυπομονώ να ανέβει λίογο η θερμοκρασία, καθώς έχει 8 βαθμούς έξω, να περιποιηθώ λίγο τον κήπο μου.

Με το μαλακό Νινάκι το χέρι!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 το σκέφτηκα και εγώ μη πάθει καμία υπερκόπωση το άλλο χέρι... γι΄αυτό αύριο θα έρθει η μανούλα να βάλει ένα χεράκι πάλι... έτσι κάνω και τέστ πώς θα είναι τα πράγματα να σου κάνουν οι άλλοι τις δουλειές... θα χρειαστεί στο μέλλον, σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

Σωστή!

Σας αφήνω προς το παρόν... φιλιά σε όλους!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αγγελικη σε παιδοτοπους δεν το παω, το μονο που καναμε ηταν μια φορα τη βδομαδα ωδειο(ειχε ενα παιδικο προγραμμα ,μη φανταστεις οτι μαθαινει μουσικη) και τον σταματησα. Καμμια φορα συναντιομαστε σε κανα φιλικο ζευγαρι με παιδακια για να παιζει και ο μικρος με τους οποιους εχω μιλησει να βγαινουμε εξω οταν ο καιρος το επιτρεπει. Τον εχω λιγο καραντινα και του την εχει δωσει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στα κορίτσια. Εμεις τωρα συζηταμε τι θα φαμε. Λεμε και σημερα κατι ελαφρυ αλλα οχι παλι λαπα ή τραχανα :mad: Δεν εχουμε ακομα αποφασίσει να σας πω την αληθεια, δεν ξερω ισως καμια χυλοπιτα της γιαγιας γιατι ειναι πολυ νερουλη και θα μας ενυδατωσει και ειμαι αφυδατωμενος τελειως. Αχ γιαγια καθε χρονο φτιάνει χυλοπιτες και τραχανα για ολα τα εγγονια και τα δισέγγονα και πραγματικα οσον αφορα τα μικρα μας βγαζει παντα καθαρους! Ρε παιδια εμεις κουραζομαστε τοσο ευκολα αυτοι οι ανθρωποι, 80 χρονων και ακομα προσφερει με τον τροπο της τοσα πολλα...anyway στα μαγειρεματα τωρα μαλλον χυλοπιτες για τωρα και επειδη παιδια αληθεια, δεν αντεχω, ιιιιισσσσωωως κανω μια αταξιιιααα μικρηηηη οπως λιγο γιαουρτι με ζαχαρη ισως...η λιγο μερεντοτοστ με φυστικοβουτηρο (αν και αυτο ειναι βαρυ) ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Μα τι καλο και σωτηριο παρεακι που εισαστε???Να μη σας εχω γνωρισει νωριτερα...θα με ειχατε σωσει απο ενα σωρο κουζινοκαταστροφες!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

Ζυγιστηκαμε σημερα +200γρ ο μικρος ,-10κιλα η μαμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Μα τι καλο και σωτηριο παρεακι που εισαστε???Να μη σας εχω γνωρισει νωριτερα...θα με ειχατε σωσει απο ενα σωρο κουζινοκαταστροφες!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

Ζυγιστηκαμε σημερα +200γρ ο μικρος ,-10κιλα η μαμα!!!!

καταπληκτικα νεα !!!! μπραβο και στους δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Μα τι καλο και σωτηριο παρεακι που εισαστε???Να μη σας εχω γνωρισει νωριτερα...θα με ειχατε σωσει απο ενα σωρο κουζινοκαταστροφες!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

Ζυγιστηκαμε σημερα +200γρ ο μικρος ,-10κιλα η μαμα!!!!

Μπράβο στην μανούλα που ξαναβρίσκει την φόρμα της και στον μπεμπάκο που μεγαλώνει!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νίκο το γιαούτρι δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο στην φάση που είστε. Ίσως είναι προτιμότερο να φτιάξεις ένα κέικ.

ναι το ξερω ΑΓΓΕΛΙΚΗ...πριν το κανω το ξανασκεφτηκα και μετα ειπα για μερεντοτοστ αλλα...και αυτο δυναμιτης μου φανηκε. Μαλλον θα κανω το πορτοκαλοκεικ :P Πλεον δεν κανω διαρροιες και εμετους ουτε ποναω απλα λιγο...ξερετε νιωθω μια αδιαθεσια στο στομαχι και πονο ρε κοριτσια στα ποδια...σαν να περπατουσα ολη μερα μια αδυναμια...και δεν ειμαι λεπτος, το αντιθετο, ειμαι παχουλος πλεον αλλα γυμναζομουν εντονα τα παλιααα χρονια (πριν τον γαμοοοο ) και εχω ιδιαιτερα μυωδες σωμα ειναι η πρωτη φορα που νιωθω ετσι, σαν παππους η κατι :( Για πες ΑΓΓΕΛΙΚΗ η δικια σου η δεσποσυνη τι κανει; το ξεπερασαμε με τις βαθμολογιες; πως την ειδες;

Λοιπον κοριτσια παμε για ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΚΕΙΚ αλλα σε cupcakes εκδοχη παρακαλω για να κολλησουμε και ολιγον κρεμα πανω γιατι δεν λεει ετσι διχως κρεμουλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σας γραφω απογευμα δυστυχως δεν μπορω να σας γραψω απο τη δουλεια!

Νινα καλά κανεις και απολαμβανεις τη φροντιδα αλλων! Παντως θα σε μαλωσω: προσεξε μην κουρασεις και κανεις καμια ζημια στο χερακι πριν ακομα γινει εντελως καλά! Ευχομαι ολα να σου πανε καλά και σ'ευχαριστω που με σκεφτεσαι.

Τζενη συμφωνω σε ολα μαζι σου! Έτσι απλά:tongue:. Φακες εγω ψωνιζω απο ενα μαγαζι στη γειρονια μου που πουλα τετοια τροφιμα. Μου φαινονται καλυτερες απο τις τυποποιημενες.

Ricola θαυμασια νεα και για το μωρακι και για σενα! Το φαγητακι ωραιο βγηκε. Δεν ειχα συνηθισει τετοιες γευσεις, στην αρχη με ξενισε αλλά τη βρηκα πολυ ενδιαφερουσα.

Αγγελικη θα το συνηθισει η κορουλα. Το σοκ ηταν φυσιολογικο οταν ειναι τοσο καλή μαθητρια. Το μονο που θα προσεχα εγω ειναι η διαχειριση του αγχους.

Νικο φορτσατο σε βλεπω. Κεικ φτιαξε. Και ναι ειμαστε καλο παρεακι (και μετριοφρονεεεες):D:D:D Για φαγητο φτιαξτε και κανενα στεγνο μπιφτεκακι, πουρε, κοτοπουλο (οχι τουρμπο κοκκινιστο). Ελαφρια πραγματακια. Μηπως ησουν στα προθυρα αφυδατωσης κι αισθανεσαι ετσι;

Ιωαννα κανονικα οπως τα ψηνουμε τα μπιφτεκακια. Αν συνηθως σου παραψηνονται κλεισε νωριτερα το φουρνο. Ταλαιπωρειται μωρε το μικρακι σου. Οτνως προσεχε τους κλειστους χωρους. Τι να κανεις... ΘΑ ανοιξει ο καιρος και θα ξενοιασουμε απο αυτα. Εμενα η μικρη μου παει τριτη εβδομαδα στον παιδικο χωρις να αρρωστησει (φτου φτου μην τη ματιασω). Την Παρασκευη ειναι το αποκριατικο παρτυ στον παιδικο και περιμενει πως και πως να ντυθει.

Σημερα με ενημερωσαν οτι αυριο θα φαω κρεατοπιτα (παραδοσιακο φαγητο του νησιου). Δεν πολυταιριαζει με τη διαιτα μου αλλά το τρωω πολυ λιγες φορες το χρονο και λεω να μη χαλασω χατηρι στην κυρια που μου το προσφερει. Ακομα δεν ξεκινησα....

Φιλια και καληνυχτα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη και γλυκιά παρέα!!!

Διάβασα τα νέα σας και πολύ χαίρομαι που όλοι είστε καλά ή καλύτερα!

Νίκο κάνε λίιιιιιιιγη υπομονη να περάσουν οι 2 μερούλες ή κάνε κάποιο ελαφρύ γλυκάκι όπως είπες για το πορτοκαλοκέικ, λογικά δεν θα σας πέσει βαρύ...

ricola τέλεια τα νέα για μαμά και μπέμπη!!!!!Μπράβο!!!!!!!!!!

Αγγελική καλά κάνατε και της μιλήσατε της μικρής. Είναι πολύ σημαντικό να τη στηρίξετε αυτή την πρώτη φόρα που της συνέβη και να πάρει δύναμη και κουράγιο να συνεχίσει δυναμικά για το επόμενο τρίμηνο. Άλλωστε το σημαντικότερο είναι ότι προφανώς ήρθε καλύτερη μαθηματικός και άρα τα παιδιά θα πάρουν καλύτερες βάσεις!

Μετά από μια ακόμη επεισοδιακή μέρα κατά την οποία μείναμε από μπαταρία στο αυτοκίνητο, πήγαμε για μια δουλειά στο μαιευτήριο και κλειστήκαμε στο ασανσέρ, ένα εντελώς χαζό τηλέφωνο από τηλεφωνική εταιρία, το μενού έχει σολωμό με πατατούλες στο φούρνο για τον σύζυγο και φασολάκια λαδολέμονο για εμένα. Χθες η μαμά έκανε και καλτσούνια με ανθότυρο και τυρομάλαμα- γνωστό ως "μαλάκα" (κρητική συνταγή) και μας έδωσε οπότε έχουμε και από αυτά να τσιμπήσουμε.

Διάβασα και αυτά που λέγατε για τον τραχανά και τις φακές...τα προϊόντα από μικρούς παραγωγούς ή όταν παρασκευάζονται στο σπίτι έχουν άλλη-απίστευτη-διαφορετική γεύση!!! Κι εμείς όταν κατεβαίνουμε Μεσσηνία (τόπος καταγωγής δικός μου και του συζύγου) εφοδιαζόμαστε με χυλοπίτες, τραχανά και πρόσφατα πήραμε από Αρκαδία όσπρια με τα οποία καταενθουσιάστηκα!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εκανα κρέπες!! Και ήσαν οκ. Με μερέντα και peanut butter

1 κουπα αλευρι

1 γαλα

1 βουτυρο

1 αυγο

τα ανακατευω ολα και voila

μετα αλειφω και μαμ

http://dyonikoskriss.blogspot.gr/2014/02/7.html

για λεπτομέριες και φωτό της τεμπελοκρεπας του τεμπελομπαμπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...