Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Νίκο sorry κιόλας αλλά είναι κόλαση!!!!!

Πλάκα μου κάνεις; Πέρασες γαστρεντερίτιδα και τρως κρέπες με μερέντα και φυστικοβούτυρο;;;; Τι διαβάζω έγκυος γυναίκα;;;;;;;;;;; θα παώ κι εγώ να φάω σοκολάτα :tongue:


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Νίκο sorry κιόλας αλλά είναι κόλαση!!!!!

Πλάκα μου κάνεις; Πέρασες γαστρεντερίτιδα και τρως κρέπες με μερέντα και φυστικοβούτυρο;;;; Τι διαβάζω έγκυος γυναίκα;;;;;;;;;;; θα παώ κι εγώ να φάω σοκολάτα :tongue:

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

smurfita ειμαι κακη επιρροη για τις εγγυους!!!!!!!!!!!!!!! Οταν η Χριστινα ηταν εγγυος η κακομοιρα εκανε διαιτα γιατι οταν ερχομουν με αδεια απο τον στρατο επερνε 5 κιλα την φορα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη χαιρομαι που τελικα σου αρεσε το φαγακι!

Smurfita σε ευχαριστω!Τι μερα η σημερινη για εσας,...μες στη γκαντεμια!!

ΝΙκο εισαι κακη επιρροη για ολες μας!!!χαχαχα...σλουρρρρρπππππ!!!!!!

Σημερα εκανα λεμοναδα συνταγη Τυνησιας!!!Για τα δικα μου γουστα ειναι σουπερ!!!!Ειναι πικρη,ξινη και γλυκεια ταυτοχρονα....εχω το link στα γαλλικα

αν σας ενδιαφερει σας κανω τη μεταφραση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι κάνετε;

Έχω πολύ καιρό να γράψω, αλλά δεν προλαβαίνω καθόλου.

Ο μικρός μου, μεγαλώνει και με θέλει συνέχεια δίπλα του (όχι ότι δε μου αρέσει...)

Μου έχει λείψει πολύ το παρεάκι μας...

Σας διαβάζω λιγάκι στα πεταχτά, για να παίρνω καμιά ιδέα, αλλά δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω...

Σήμερα ήρθα με απορίες...

1. Όταν κάνω τυροπιτάκια, ανοίγουν στο ψήσιμο. Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

2. Όταν φτιάχνω ψωμί, τρίβεται πολύ. Όχι την επόμενη μέρα. Από την πρώτη στιγμή. Γιατί;;;;;;;;;

3. Μου έχουν δώσει τραχανά ξινό (χειροποίητο). Μια φορά τον έφτιαξα (με ντομάτα) και δεν μπορούσαμε να τον φάμε... τόσο ξινός... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω για να φύγει η ξινίλα;

Α! Σήμερα φάγαμε ρεβύθια σούπα!

Σας χαιρετώ... Ελπίζω να ξαναμπώ σύντομα...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ δώσε μου λιγο χρονο να βρω το σημειωμα της γιαγιας μου και θα ανεβασω περι τραχανα εντος ολιγων ημερων αναλυτικες οδηγιες.

Για τα αλλα δεν γνωρίζω :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ δώσε μου λιγο χρονο να βρω το σημειωμα της γιαγιας μου και θα ανεβασω περι τραχανα εντος ολιγων ημερων αναλυτικες οδηγιες.

Για τα αλλα δεν γνωρίζω :P

Νίκο, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μην αγχωθείς... Δε θα τον μαγειρέψω και αύριο... (για αύριο το μενού έχει γιουβαρλάκια)

Α! Περαστικά σας! πολύ ταλαιπωρηθήκατε, βρε παιδάκι μου...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο μαγειροπαρεάκι.

Σήμερα έφτιαξα δύο φασολάδες μία με μικρά άσπρα φασόλια και μία με τα κόκκινα τα μεξικάνικα. Ο λόγος ήταν ότι δεν έφτανε η ποσότητα των άσπρων για όλους και είπα να συμπληρώσω σε άλλη κατσαρόλα με κόκκινα που δεν τα τρώνε οι άλλοι δύο.

Χτες είχαμε τηγανητό ψαράκι με πατάτες μιας και επιτρέπεται από τη νηστεία και αυτή τη βδομάδα.

eviri μια χαρα φαινεται να ειναι η ζωη στη Γερμανια, ενταξει εδω εχει αλλο καιρο αλλα ολα τ αλλα ειναι χαλια οποτε αντισταθμιζεται πιστευω.

Κι εγώ πιστεύω το ίδιο. Όταν κάποιος είναι στο εξωτερικό κάτι θα πάρει και κάτι θα στερηθεί. Δεν μπορεί να είναι όλα ιδανικά.

Μακαρι να υπηρχαν κι εδω παρκα, ζωακια, οργανωση, δουλειες. Τοσα λεφτα δανειστηκαμε και θα επρεπε να ειχαμε κανει παπαδες, θα επρεπε να ειχαμε μια τελειως διαφορετικη χωρα αλλα ειμαστε ενα μπαχαλο χωρις τα βασικα, υγεια και παιδεια!

Όταν οι πολιτικοί του τόπου μας ενδιαφέρονται το καινούργιο κοστούμι που θα φορέσουν στη βουλή να έχει φαρδιές και μεγάλες τσέπες, μην περιμένεις να ενδιαφερθούν και για την πατρίδα μας, που απ' ό,τι φαίνεται μόνο δική μας πατρίδα είναι, δική τους δεν ήταν ποτέ.

Τελευταια δεν μπαινω πολυ κι εχω χασει επεισοδια, θα επανελθω ομως οταν φυγει η φιλη μου!θελω να σας ρωτησω το γαλα σε σκονη ποση ωρα το κρατουσατε στο μπιμπερο μηπως το ξαναπιει αργοτερα?

Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος μόνο μέχρι μισή ώρα να το κρατήσω σε θερμοκρασία δωματίου, όχι σε θερμαντήρα γιατί δεν είχα. Σ' εκείνον δεν ξέρω πόση ώρα το κρατάμε.

Στο μόνο μάθημα που έχουμε ένα θεματάκι είναι τα μαθηματικά γιατί μέχρι τώρα είχαν έναν μαθηματικό ο οποίος τους είχε πολύ χαλαρούς. Αποτέλεσμα, τώρα που άλλαξαν μαθηματικό, αυτή να διαπιστώσει μεγάλα κενά σε ότι ξέρουν τα παιδιά και τα ξεκινάει από την αρχή!

Ο γέγονε, γέγονε. Και οι λακούβες στην ίσια άσφαλτο είναι για τους διερχόμενους. Άρα λοιπόν, επειδή έχεις μία άριστη μαθήτρια για κόρη είμαι σίγουρη ότι στο μέλλον θα προσπαθήσει αρκετά περισσότερο και θα διορθώσει τις τελευταίες βαθμολογίες. Εγώ στη θέση σου δε θα ανησυχούσα, αλλά θα επαγρυπνούσα.

Καλημερα παρεακι!!!!!!!

ο μικρος ηταν ενα αγγελουδι ολο το βραδυ...ξυπναγε μονος του στις 3,5 ωρες για φαγητο και κοιμοταν αμεσως!!!!ΝΑι ΝΑΙ κοιμηθηκαμε πολυ καλα αποψε!!!

Άχου το μωρέ το πλασματάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εviri σε ευχαριστω.

Το συγκεκριμανο ψωμακι ειναι αφρατο(ακομα και σημερα) και δεν τριβεται!!!

Εγώ είχα φτιάξει πριν από 3 χρόνια περίπου μια παρόμοια συνταγή με διαφορετικές αναλογίες, ήθελε πολύ νερό και αρκετή μαγιά. Έβγαινε νόστιμο, ήταν πανεύκολο, ήθελε μόνο ανακάτεμα των υλικών και φούσκωμα στη ζέστη, αλλά όταν το κόβαμε τριβόταν πολύ.

Το δικό σου αφού δεν τρίβεται θα πει ότι έχει καλύτερες αναλογίες. Θα το φτιάξω καμμιά μέρα που θα θέλω να κάνω ψωμί.:-D

Γενικως τα αγαπαω πολυ...αλλα δεν εχω δοκιμασει με τον θηλασμο!Παιδιατρος και συμβουλος μου παν τ απαντα με μετρο...και ισως τα οσπρια σαν συνοδευτικο!

Αν τρως μικρή ποσότητα δεν υπάρχει πρόβλημα, γι' αυτό σου είπε σαν συνοδευτικό, ώστε να μην είναι γεμάτο το πιάτο σου. Αν μπορείς επίσης, να τα βάζεις στο διαιτολόγιό σου λίγο πιο αραιά, ας πούμε μια φορά τη βδομάδα ή στις 10 μέρες.

ΕΒΙΡΙ μου ξεκινω απο σένα, σε ευχαριστω που μου αφιερωσες ολον αυτον τον χρονο, ξερεις, εκτιμω την γνωμη σου, δεν χρειαζεται να γνωρισεις καποιον απο κοντα για να νιωσεις εμπιστοσυνη και εγω νιωθω οτι μου λες, και ηθελα να ακουσω απο σενα, πραγματικα.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τωρα βεβαια νιωθω ακομα πιο διστακτικος να παω εξω :-P

Είναι πολύ καλό να ζυγίζει κάποιος τα υπέρ και τα κατά πριν από κάθε του κίνηση, ώστε να μη βρεθεί προ εκπλήξεως. Κάνεις πολύ καλά που ρωτάς και σφυγμομετράς, γιατί πού ξέρεις μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον.

Πολλοί άνθρωποι το πήραν λίγο αψήφιστα και βγήκαν στο εξωτερικό πιστεύοντας ότι θα πάνε στον ιδανικό τόπο με τις ιδανικές συνθήκες, ή έστω θεώρησαν ότι κάποιες δυσκολίες θα τις υπερκεράσουν, έλα όμως που τα βρήκαν γρήγορα μπαστούνια και άλλοι γύρισαν πίσω, ενώ άλλοι σιχτιρίζουν την τύχη τους.

Υπάρχει βέβαια και η μερίδα κάποιων που δίστασαν και δείλιασαν να κάνουν ένα βήμα μπροστά για διάφορους λόγους κι έχασαν μια καλύτερη ζωή στο εξωτερικό.

Όλα είναι θέμα ατομικής ιδιοσυγρασίας και αντιμετώπισης.

Λοιπον κοριτσια ημεθα καλα σημερα!!! Εχουμε ψιλοδιαρροιες και ψιλοεμετους όλοι αλλα λιγα πραγματα.

Τότε δεν είστε ακόμα καλά.

Εβιρακι σου πεσαν πολλα τα υγρα στο ραβανι η μπορει να μην ειχε καλοψηθει γι αυτο βγηκε λιγο νερουλο.

Καλοψημένο ήταν, αλλά φταίω εγώ που έφτιαξα δεύτερη δόση σιροπιού βάζοντας δύο νερό και μία ζάχαρη, όπως έλεγα. Εκτός αν φταίει το σιμιγδάλι που ήταν ψιλό. Δεν ξέρω.

Στην Ελλάδα πάντως μου έβγαινε τέλειο. Εδώ το είχα ξαναφτιάξει άλλη μια φορά ή τον πρώτο χρόνο ή το δεύτερο που ήρθαμε και δε θυμάμαι αν είχε επιτυχία, αλλά θυμάμαι ότι έβαλα παραπάνω σιρόπι.

Δεν πειράζει όμως, γιατί η γεύση του ήταν πολύ ωραία.

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως εχουν δικιο οι σεφ που λενε πως η ζαχαροπλαστικη ειναι χημεια κ η μαγειρικη εμπνευση.

Πολύ δίκιο. Στη ζαχαροπλαστική δεν πρέπει να τις αλλάζουμε γιατί ή θα βγει πέτρα ή νερουλό ή πικρό ή άγευστο.

προς το παρόν παλεύω με την διάρροια, που μου προκάλεσε η αντιβίωση!.. ευτυχώς τελειώνει σήμερα και φαντάζομαι να συνέλθω σιγά σιγά...

Αχ μωρέ Νινάκι, δε σου φτανε το χειρουργείο έπρεπε να έχεις και διάρροια!!!!!!!!!!!!! Μόνο με σωστή διατροφή θα φτιάξει.

το χέρι μου είναι κάθε μέρα και καλύτερα:-P...

Πολύ χαίρομαι γι' αυτό.

Βρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο 3μήνο: μου θολώνουν τα λεπτά ποτήρια που βάζω στο πλυντήριο πιάτων... έχω προσθέσει αλάτι πληρότητας, καθαρίζω το φίλτρο που έχει κάτω, αλλά δεν βλέπω καμία αλλαγή... έχει καμιά σας αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα?

Έχει συμβεί και στα δικά μου ποτήρια, αλλά κι εγώ δεν ξέρω το λόγο.

Ααα και κάτι άλλο: αύριο θα πάω να μαζέψω σπαράγγια, αλλά εκτός από ομελέτα και κοκκινιστά, δεν έχω υπόψιν μου άλλες συνταγές... έχετε να μου προτείνετε καμία? κάποια μου είχε πει ότι αρέσουν στον άντρα της, αλλά ποιά?

Εγώ τα έχω φτιάξει βραστά και μετά στο πιάτο τους ρίχνω λαδολέμονο. Εκτός από ομελέτα και σαλάτα δεν έχω δοκιμάσει άλλη συνταγή.

Λοιπον σημερα πρωτη μερα στη δουλεια. Ωραια που εκανα κατι διαφορετικο. Η κατασταση εχει ηρεμησει, ουτε στην αλλη πλευρα αισθανονται πολλους σεισμους. Προσπαθουν να μπουν ολοι και ολα στους ρυθμους τους.

Μακάρι Παναγία μου να γίνουν όλα όπως πριν σύντομα, τουλάχιστον από κουνήματα, γιατί μέχρι να διορθωθούν οι ζημιές........

ααααα και για πειτε μου λαχανορυζο στην καταψυξη μπορω να βαλω?

Κι εγώ συμφωνώ με τη Τζένη, ότι το ρύζι, η πατάτα και άλλα λαχανικά όπως το κολοκυθάκια και η μελιτζάνα δεν γίνονται καλά μετά την απόψυξη. Θα έχουν άσχημη γεύση και περίεργη όψη.

Λοιπον κοριτσια αποφασισα οτι θα ακουσω την συμβουλη της ΦΩΤΕΙΝΗΣ και θα κατσω ησυχα για ενα διημερο ακομα. Αρα λαπας και τραχανακος.

Μπορείς να μπεις προοδευτικά στα κανονικά φαγητά ως εξής:

Μετά το λαπά να δοκιμάσεις την επόμενη μέρα τα μακαρόνια με σκέτο τριμμένο τυρί, χωρίς να τα κάψεις με λάδι ή βούτυρο, μόνο νερόβρασμα και τυρί τίποτ' άλλο.

Την επόμενη και εφόσον δε σε έχουν πειράξει αυτά, να φτιάξεις πατάτες ψητές στο φούρνο με κρεατάκι που να είναι στο ταψί χωρίς πολλά λάδια και καθόλου κρεμμύδι και άλλα πράγματα μέσα, μόνο λίγο λάδι, λεμόνι, αλατοπίπερο και λίγη ρίγανη.

Μετά βλέποντας και κάνοντας σιγά-σιγά.

Από φαί έβαλα φασολάδα σήμερα...

Νατη η ταύτιση.

Ρε παιδια εμεις κουραζομαστε τοσο ευκολα αυτοι οι ανθρωποι, 80 χρονων και ακομα προσφερει με τον τροπο της τοσα πολλα...

Είναι γιατί εκείνη η γενιά έμαθαν να πηγαίνουν παντού ποδαράτοι, ας μην ξεχνάμε για πόσα πράγματα έτρεχαν σε ανηφοριές, βουνά και λαγκάδια (να μαζέψουν χόρτα, βότανα, ξύλα για το τζάκι, να βοσκήσουν τα ζώα τους κλπ). Εμείς μάθαμε με το αυτοκίνητο παντού.

Πιστεύω ότι η καθιστική ζωή είναι που μας έκανε έτσι.

anyway στα μαγειρεματα τωρα μαλλον χυλοπιτες για τωρα και επειδη παιδια αληθεια, δεν αντεχω, ιιιιισσσσωωως κανω μια αταξιιιααα μικρηηηη οπως λιγο γιαουρτι με ζαχαρη ισως...η λιγο μερεντοτοστ με φυστικοβουτηρο (αν και αυτο ειναι βαρυ) ειδωμεν

Να μην κάνεις καμμία αταξία, γιατί τότε θα πω να σε μαλώσουν η Αμάντα και ο Παναγιώτης. :-D:grin:

Αν δε στρώσει το στομάχι θα ξανακυλήσεις πάλι.

Μα τι καλο και σωτηριο παρεακι που εισαστε???Να μη σας εχω γνωρισει νωριτερα...θα με ειχατε σωσει απο ενα σωρο κουζινοκαταστροφες!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

χαχαχα ποτέ δεν είναι αργά. Χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα μας.

Ζυγιστηκαμε σημερα +200γρ ο μικρος ,-10κιλα η μαμα!!!!

Άτσα του ο μπεμπούλης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άτσα της και η μαμά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λιγο...ξερετε νιωθω μια αδιαθεσια στο στομαχι και πονο ρε κοριτσια στα ποδια...σαν να περπατουσα ολη μερα μια αδυναμια...

Ίσως να έχεις όπως είπε και η Φωτεινή συμπτώματα αφυδάτωσης η οποία προκαλεί κόπωση. Εδώ που τα λέμε με τόσες διάρροιες κι εμετούς είναι λογικό να έχεις και αφυδάτωση και εξάντληση.

Λοιπον κοριτσια παμε για ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΚΕΙΚ αλλα σε cupcakes εκδοχη παρακαλω για να κολλησουμε και ολιγον κρεμα πανω γιατι δεν λεει ετσι διχως κρεμουλα

Φρόνιμααααααααααα

Μετά από μια ακόμη επεισοδιακή μέρα κατά την οποία μείναμε από μπαταρία στο αυτοκίνητο, πήγαμε για μια δουλειά στο μαιευτήριο και κλειστήκαμε στο ασανσέρ, ένα εντελώς χαζό τηλέφωνο από τηλεφωνική εταιρία,

Όντως επεισοδιακή μέρα.

Χθες η μαμά έκανε και καλτσούνια με ανθότυρο και τυρομάλαμα- γνωστό ως "μαλάκα" (κρητική συνταγή) και μας έδωσε οπότε έχουμε και από αυτά να τσιμπήσουμε.

Είναι μήπως η μαμά σου από την Κρήτη; Εμένα είναι η καταγωγή μου από τη μεριά του πατέρα μου.

Κορίτσια εκανα κρέπες!! Και ήσαν οκ. Με μερέντα και peanut butter

Δεν είσαι καλό παιδί, θα το πω στα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια μετα το μηνυμα της ΕΒΙΡΙ βρισκομαι με ενα χαμογελο ΤΕΡΑΣΣΤΙΟ (σαν και αυτο που χουν τα παιδια οταν παρουν μια καραμελα απο το βαζο της γιαγιας που τις εχει κρυψει) :P:p:p ΕΒΙΡΙ θα μαι καλο παιδι και αυριο μακαρονια. Μαμαδες βαζετε τον Μπαμπα του φορουμ στην θεση του με συνοπτικες διαδικασιες :P

Link to comment
Share on other sites

Απ, τώρα σας είδα εσάς που γράψατε τελευταίοι.

Καλησπέρα!

Τι κάνετε;

Καλώς το κορίτσι μας. Καλά είμαστε, εσύ τι κάνεις;

Έχω πολύ καιρό να γράψω, αλλά δεν προλαβαίνω καθόλου.

Ο μικρός μου, μεγαλώνει και με θέλει συνέχεια δίπλα του (όχι ότι δε μου αρέσει...)

Αυτή είναι η καλύτερη αιτία που λείπεις.

Σήμερα ήρθα με απορίες...

1. Όταν κάνω τυροπιτάκια, ανοίγουν στο ψήσιμο. Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Βάλε με τα δάχτυλά σου λίγο νερό στις άκρες που ενώνονται και πάτησέ τις καλά. Επίσης, άλλη αιτία που ανοίγουν είναι όταν έχουν αρκετή γέμιση μέσα. Δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις κάτι τις λιγότερη.

2. Όταν φτιάχνω ψωμί, τρίβεται πολύ. Όχι την επόμενη μέρα. Από την πρώτη στιγμή. Γιατί;;;;;;;;;

Μία αιτία είναι ότι ίσως να έχει περισσότερη μαγιά από το κανονικό. Να δώσω ένα παράδειγμα: για 4 φλ αλεύρι εγώ βάζω 1/2 κύβο νωπής μαγιάς ή 3κοφτά κουταλάκια του τσαγιού.

Άλλη αιτία είναι το λίγο ζύμωμα. Το ψωμί θέλει να το ζυμώσεις αρκετή ώρα πριν το βάλεις για φούσκωμα.

3. Μου έχουν δώσει τραχανά ξινό (χειροποίητο). Μια φορά τον έφτιαξα (με ντομάτα) και δεν μπορούσαμε να τον φάμε... τόσο ξινός... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω για να φύγει η ξινίλα;

Δε γνωρίζω να σου, εδώ που τα λέμε έχω φτιάξει ελάχιστες φορές τραχανά γιατί δε μας αρέσει η γεύση του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια μετα το μηνυμα της ΕΒΙΡΙ βρισκομαι με ενα χαμογελο ΤΕΡΑΣΣΤΙΟ (σαν και αυτο που χουν τα παιδια οταν παρουν μια καραμελα απο το βαζο της γιαγιας που τις εχει κρυψει) :P:p:p ΕΒΙΡΙ θα μαι καλο παιδι και αυριο μακαρονια. Μαμαδες βαζετε τον Μπαμπα του φορουμ στην θεση του με συνοπτικες διαδικασιες :P

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μπορώ να σε φανταστώ και μάλλον σε βλέπω με την καραμέλα στο χέρι κρυμμένο πίσω από την πλάτη.

Αλλά εγώ το βλέπωωωωωωωω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μπορώ να σε φανταστώ και μάλλον σε βλέπω με την καραμέλα στο χέρι κρυμμένο πίσω από την πλάτη.

Αλλά εγώ το βλέπωωωωωωωω.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: με τσακωσε κοριτσια η ΕΒΙΡΙ με αποκαλυψε και σημερα θα πληρωσω για τα εγληματα μου (εκανα την smurfita να αμαρτησει με σοκολατα, και την ricola μια απο τα ιδια :P) Λοιπον δηλώνω ένοχος και αυριο θα επανέλθω με ΠΡΑΣΙΝΕΣ συνταγες να εξιλεωθώ. GUILTY

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροπαρέα!

Το φαγάκι μας σήμερα είναι κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες.

Πολύ ωραία μέρα έχει και σήμερα! Ηλιάκος και λίγη ψύχρα.

Πάω να δουλέψω και σε λίγο θα μπω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:P

Σήμερα θα φάμε λίγα σουτζουκάκια που περίσσεψαν από προχτές με ρύζι αυτή τη φορά... επίσης θα φτιάξω μερέντα της Αργυρώς... να έχουμε κάτι τις γλυκό:tongue:... αν πετύχει, θα σας πω συνταγή για τους γλυκατζήδες της παρέας (βλ.ΝΙΚΟ:tongue:)χα χα χα

Eviri να σου πω την αλήθεια για την διάρροια, δεν έκανα απολύτως τίποτα... ήξερα ότι θα φύγει μόλις τελειώσει η αντιβίωση και έτρωγα κανονικά... μαζοχισμός θα μου πεις, αλλά την είδα αλλιώς, που λένε:D

Καλησπερααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Μα τι καλο και σωτηριο παρεακι που εισαστε???Να μη σας εχω γνωρισει νωριτερα...θα με ειχατε σωσει απο ενα σωρο κουζινοκαταστροφες!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

Ζυγιστηκαμε σημερα +200γρ ο μικρος ,-10κιλα η μαμα!!!!

ουάου! τέλεια νέα μαμά και γιός! μπράβο βρε κορίτσι!
Νίκο sorry κιόλας αλλά είναι κόλαση!!!!!

Πλάκα μου κάνεις; Πέρασες γαστρεντερίτιδα και τρως κρέπες με μερέντα και φυστικοβούτυρο;;;; Τι διαβάζω έγκυος γυναίκα;;;;;;;;;;; θα παώ κι εγώ να φάω σοκολάτα :tongue:

εδώ εγώ και δεν είμαι έγκυος και μου τρέχουν τα σάλια! ... να σου πω την αλήθεια, ένας λόγος που θα κάνω μερέντα, είναι αυτός:D

Καλησπέρα!

Τι κάνετε;

Έχω πολύ καιρό να γράψω, αλλά δεν προλαβαίνω καθόλου.

Ο μικρός μου, μεγαλώνει και με θέλει συνέχεια δίπλα του (όχι ότι δε μου αρέσει...)

Μου έχει λείψει πολύ το παρεάκι μας...

Σας διαβάζω λιγάκι στα πεταχτά, για να παίρνω καμιά ιδέα, αλλά δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω...

Σήμερα ήρθα με απορίες...

1. Όταν κάνω τυροπιτάκια, ανοίγουν στο ψήσιμο. Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; για τα τυροπιτάκια, εγώ τα αλείφω με λίγο γάλα στο σημείο που κλείνουν και τα πατάω με πηρούνι, επίσης.

2. Όταν φτιάχνω ψωμί, τρίβεται πολύ. Όχι την επόμενη μέρα. Από την πρώτη στιγμή. Γιατί;;;;;;;;; εδώ δε μπορω να σε βοηθήσω... δεν έχω μπει ακόμα στο χώρο του ψωμιού;)

3. Μου έχουν δώσει τραχανά ξινό (χειροποίητο). Μια φορά τον έφτιαξα (με ντομάτα) και δεν μπορούσαμε να τον φάμε... τόσο ξινός... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω για να φύγει η ξινίλα; δυστυχώς ο σύζυξ δεν τρώει τραχανά και δεν έχω ιδέα επίσης:(

Α! Σήμερα φάγαμε ρεβύθια σούπα!

Σας χαιρετώ... Ελπίζω να ξαναμπώ σύντομα...

Φωτεινή κρεατόπιτα φτάχνει καμία φορά η πεθερά μου... είναι πολύ χορταστική... ποιός την χάρη σου!

Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν κανω διαρροιες και εμετους ουτε ποναω απλα λιγο...ξερετε νιωθω μια αδιαθεσια στο στομαχι και πονο ρε κοριτσια στα ποδια...σαν να περπατουσα ολη μερα μια αδυναμια...και δεν ειμαι λεπτος, το αντιθετο, ειμαι παχουλος πλεον αλλα γυμναζομουν εντονα τα παλιααα χρονια (πριν τον γαμοοοο ) και εχω ιδιαιτερα μυωδες σωμα ειναι η πρωτη φορα που νιωθω ετσι, σαν παππους η κατι :(

Δεν έχει να κάνει με το αν είσαι γυμνασμένος ή όχι. Ο οργανισμός σου είναι εξασθενημένος από την ίωση και γι΄αυτό είσαι κομμάτια!

Για πες ΑΓΓΕΛΙΚΗ η δικια σου η δεσποσυνη τι κανει; το ξεπερασαμε με τις βαθμολογιες; πως την ειδες;

Θα το αποδεχτεί σιγά σιγά! Εντάξει δεν το αναφέρει αλλά χτες που της είπα να ρωτήσει την μαθηματικό για ένα βιβλίο με ασκήσεις πάνω στην ύλη που κάνουν, στράβωσε!!!! Είναι αρκετά πιεσμένη με τα υπόλοιπα μαθήματα και της φαίνεται βουνό να αφιερώσει επιπλέον χρόνο λύνοντας ασκήσεις στα μαθηματικά. Αλλά αυτό θα γίνεται μόνο όταν είναι σε διακοπές όπως το Πάσχα για παράδειγμα.

Καλησπερα!

Σας γραφω απογευμα δυστυχως δεν μπορω να σας γραψω απο τη δουλεια!

Εμείς τα νέα σου θέλουμε να μαθαίνουμε, οπότε γράφε μας όποτε μπορείς!

Αγγελικη θα το συνηθισει η κορουλα. Το σοκ ηταν φυσιολογικο οταν ειναι τοσο καλή μαθητρια. Το μονο που θα προσεχα εγω ειναι η διαχειριση του αγχους.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να της λέω ότι δεν τρέχει και τίποτα με έναν χαμηλό βαθμό! Ποτέ άλλωστε δεν την πιέσαμε για βαθμούς στο σχολείο. Πιστεύω πως θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα!

Την Παρασκευη ειναι το αποκριατικο παρτυ στον παιδικο και περιμενει πως και πως να ντυθει.

Κι εμάς ο σταθμός αύριο έχει το αποκριάτικο πάρτυ! Απο την Δευτέρα με ρωτάει τι μέρα είναι σήμερα και πότε είναι το πάρτυ!

Σημερα με ενημερωσαν οτι αυριο θα φαω κρεατοπιτα (παραδοσιακο φαγητο του νησιου). Δεν πολυταιριαζει με τη διαιτα μου αλλά το τρωω πολυ λιγες φορες το χρονο και λεω να μη χαλασω χατηρι στην κυρια που μου το προσφερει. Ακομα δεν ξεκινησα....

Δεν πειράζει Φωτεινούλα. Πρόσεξε τι θα φας την υπόλοιπη μέρα και θα είσαι οκ!

Φιλια και καληνυχτα

Καλησπέρα στην όμορφη και γλυκιά παρέα!!!

Γειά σου κορίτσι!

Αγγελική καλά κάνατε και της μιλήσατε της μικρής. Είναι πολύ σημαντικό να τη στηρίξετε αυτή την πρώτη φόρα που της συνέβη και να πάρει δύναμη και κουράγιο να συνεχίσει δυναμικά για το επόμενο τρίμηνο. Άλλωστε το σημαντικότερο είναι ότι προφανώς ήρθε καλύτερη μαθηματικός και άρα τα παιδιά θα πάρουν καλύτερες βάσεις!

Ακριβώς αυτό! Το αναγνωρίζει και η ίδια άλλωστε!

Μετά από μια ακόμη επεισοδιακή μέρα κατά την οποία μείναμε από μπαταρία στο αυτοκίνητο, πήγαμε για μια δουλειά στο μαιευτήριο και κλειστήκαμε στο ασανσέρ, ένα εντελώς χαζό τηλέφωνο από τηλεφωνική εταιρία, το μενού έχει σολωμό με πατατούλες στο φούρνο για τον σύζυγο και φασολάκια λαδολέμονο για εμένα.

Όταν σου κάθονται διάφορα στραβά χαλιέσαι λίγο είναι η αλήθεια!

Χθες η μαμά έκανε και καλτσούνια με ανθότυρο και τυρομάλαμα- γνωστό ως "μαλάκα" (κρητική συνταγή) και μας έδωσε οπότε έχουμε και από αυτά να τσιμπήσουμε.

Τυρομάλαμα? Είδος τυριού? Για πες...

Κορίτσια εκανα κρέπες!! Και ήσαν οκ. Με μερέντα και peanut butter

Μμμ κρεπούλες! Τις προτιμώ με σοκολάτα μπανάνα!

Νίκο sorry κιόλας αλλά είναι κόλαση!!!!!

Πλάκα μου κάνεις; Πέρασες γαστρεντερίτιδα και τρως κρέπες με μερέντα και φυστικοβούτυρο;;;; Τι διαβάζω έγκυος γυναίκα;;;;;;;;;;; θα παώ κι εγώ να φάω σοκολάτα :tongue:

Είδες που μας ανάβει φωτιές!!!!

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

smurfita ειμαι κακη επιρροη για τις εγγυους!!!!!!!!!!!!!!! Οταν η Χριστινα ηταν εγγυος η κακομοιρα εκανε διαιτα γιατι οταν ερχομουν με αδεια απο τον στρατο επερνε 5 κιλα την φορα!!!!!

Μόνο για τις εγκύους? Κι εγώ που δεν είμαι έγκυος άνετα χτύπαγα μία κρεπούλα τώρα!

Σημερα εκανα λεμοναδα συνταγη Τυνησιας!!!Για τα δικα μου γουστα ειναι σουπερ!!!!Ειναι πικρη,ξινη και γλυκεια ταυτοχρονα....εχω το link στα γαλλικα

αν σας ενδιαφερει σας κανω τη μεταφραση!

Κάτι τέτοιες γεύσεις αρέσουν στον μικρό μου! Όποτε μπορείς κάνε την μετάφραση να του φτιάξω!

Καλησπέρα!

Τι κάνετε;

Γειά σου κορίτσι!

Έχω πολύ καιρό να γράψω, αλλά δεν προλαβαίνω καθόλου.

Ο μικρός μου, μεγαλώνει και με θέλει συνέχεια δίπλα του (όχι ότι δε μου αρέσει...)

Μου έχει λείψει πολύ το παρεάκι μας...

Σας διαβάζω λιγάκι στα πεταχτά, για να παίρνω καμιά ιδέα, αλλά δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω...

Δεν πειράζει Ηλιαχτίδα! Αρκεί που είστε όλοι καλά!

Σήμερα ήρθα με απορίες...

1. Όταν κάνω τυροπιτάκια, ανοίγουν στο ψήσιμο. Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Τα βρέχεις με νεράκι στις άκρες για να κολλήσουν καλά?

Μήπως θέλουν λιγότερη γέμιση?

2. Όταν φτιάχνω ψωμί, τρίβεται πολύ. Όχι την επόμενη μέρα. Από την πρώτη στιγμή. Γιατί;;;;;;;;;

Δεν φνωρίζω να σου πω...

3. Μου έχουν δώσει τραχανά ξινό (χειροποίητο). Μια φορά τον έφτιαξα (με ντομάτα) και δεν μπορούσαμε να τον φάμε... τόσο ξινός... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τον κάνω για να φύγει η ξινίλα;

Ο ξινός τραχανάς δεν πάει με ντομάτα κατά την γνώμη μου. Εμείς τον τρώμε άσπρο και εμένα μου αρέσει και ρίχνω και φετούλα μέσα.

Α! Σήμερα φάγαμε ρεβύθια σούπα!

Σας χαιρετώ... Ελπίζω να ξαναμπώ σύντομα...

Φιλάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...